GROENEVELD HEEFT OOK VOOR U HET BESTE HOORTOESTEL ALS JE ALLES 60ED BEKUKTI De knipoog van een Kerst-engeltje dio/dè Shifo unalie 1111 Groeneveld helpt u beter horen. Groeneveld opticiens DE VLISSINGER Woensdag 17 december 1986 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Woon-zorg-projecten Woningbouw Paradijs- en Kerstspel Kerstbingo Agrarische studiedag Kerstconcert Woningverbetering "De Kring" V rou wenkerstinstuif Windmolens Geen Indoor Motorsport Kerst-prestatieloop Willen is kunnen Rood-Wit-Bingo Kruiningen-Perkpolder Stadhuis Vlissingen Een goed samenspel tussen oorarts en audiciën is van groot belang voor het eindresultaat. Het toestel moet nauwgezet gekozen worden aan de hand van het voorschrift. Dat luistert heel nauwLetterlijk in dit geval. Kies daarom de hoortoestellenspecialist die daar het belang van inziet. Dan weet u zeker dat u kiest voor het juiste hoortoestel én voor ervaring en vakmanschap. VLISSINGEN, Lange Zelke 93, tel. 01184 - 12398 VOOR EEN MOOIE HOED OF BONTMANTEL MAIS0N VISSER Vriendenkring Kapasi Ypsilon Cursus Abinoe Natuurbescherming Eén Wereld Mens-erger-je-niet Mode showen Trimloop Oudejaarsloop Scheldebuurt Bingo Kerststukjes speciale kmpoog- kollektie. Meer dan 200 merkmonturen die stuk voor stuk slechts f 65- kosten. Met dezelfde service, vakmanschap en garantie die u van ons gewend bent. Vogelliefhebbers Korfbal Oud-padvinders Nieuwjaarsontmoeting Discussie IKV Simpelhuis Snert wandeling Geestelijk Mens Koophandel Aktiviteiten Doe en Eet Volks-kerstzang i S x Hei dagelijks bestuur van de pro vincie Zeeland heeft ruim 1,2 mil joen gulden beschikbaar gesteld in de kosten van vijf woon-zorg- projecten voor ouderen in de pro vincie. Op Walcheren gaat het om de voorzieningen in Westkapelle en Middelburg. Westkapelle krijgt vijftig duizend gulden voor de ver bouwing van het dienstencentrum bij de bejaardenwoningen in het dorp. Middelburg krijgt honderd vijfentachtig duizend gulden. De stichting Welzijn voor Ouderen, de woningbouwvereniging en de stichting Centrum voor Bejaar denzorg der Hervormde Gemeen ten Middelburg "Rustenburg" willen bij Rustenburg een flat in richten voor ouderen. Het gaat om een deel van de afgetopte flats uit de Magistratenwijk. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het advies voor de verde ling van het gesubsidieerde wo ningbouwprogramma 1987 over de gemeenten vastgesteld. In to taal kunnen volgend jaar in Zee land 1285 nieuwe woningen met subsidie van het rijk worden ge realiseerd. Door woningsplitsing of verbouw van bestaande wonin gen kunnen nog 54 woningen wor den verwezenlijkt. Deze zijn niet over de gemeenten verdeeld; de beschikkingen zullen worden afge geven in volgorde van binnen komst van de plannen. De leerkrachten van de Vrije School Zeeland verzorgen in de week voor kerstmis uitvoeringen van het Oberuferer Paradijsspel en Kerstspel. Zij doen dit als ge schenk voor hun eigen leerlingen en voor de patiënten in het streek ziekenhuis Walcheren. De open bare uitvoering is vrijdag 19 de cember om 19 uur in de Vrije School aan de W. Arondeusstraat in Middelburg. De kerstbingo-ballen zullen dins dag 23 december weer rollen in het buurthuis Aldegonde in Vlissin- gen. Er zijn leuke prijzen en een gezellige quiz. De zaal is open om 19.30 uur en de bingo begint een half uur later. Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt heeft de heer J. van der Aa, mevrouw E. van Beek en de heer A. Latijnhouwers uitgeno digd om op een studiedag te ko men spreken. Deze wordt woens dag 17 december in de Caisson in Kapelle gehouden vanaf 14 uur. Het thema is 'Kiezen of delen: tijd voor een goed beleid'. Informatie kan men verkrijgen bij het ZAJK- secretariaat, telefoon 01100-21010 of 01195-248. Het rooms katholieke kerkkoor Sint Caecilia nodigt iedereen uit om donderdag 18 december te ko men luisteren en zingen in de Sint Martinuskerk aan de Kerklaan in West-Souburg. De aanvang is om 19.30 uur en naderhand is er koffie. Volgend jaar kunnen in de provin cie Zeeland 1139 huurwoningen met rijkssubsidie verbeterd wor den. Voor 751 van deze woningen hebben de gedeputeerde staten een verdeling over de gemeenten vast gesteld; bij de overige huizen wil gs volstaan met een toekenning in volgorde van binnenkomst van de aanvragen. Aan het verbete ringsprogramma is dit jaar een ca tegorie toegevoegd: woningwet woningen gebouwd vanaf 1968 die minstens 15 jaar oud zijn. Tot nu toe moesten woningen minstens 25 jaar oud zijn om met subsidie ver beterd te kunnen worden. Staatsecretaris drs. N.J. Ginjaar- Maas van onderwijs en weten schappen heeft besloten op het plan van de scholen voor speciaal onderwijs een afdeling voor meer voudig gehandicapte kinderen niet op te nemen voor de school voor slechthorende en spraakgebrekki- ge kinderen "De Kring" in Goes. Daardoor zal de school elk jaar opnieuw moeten aanvragen of de al bestaande afdeling kan blijven bestaan en of er geld voor beschik baar blijft. Het bestuur van de sa menwerkingsschool "De Kring" gaat tegen het besluit van de staatssecretaris in beroep. De ad viesgroep planning speciaal onder wijs, zal in begin januari over het besluit van de staatssecretaris beraden. Jet is op tweede kerstdag 's mid dags en 's avonds open. Jet is het vrouwenontmoetingscentrum aan de Zusterstraat in Goes, daar or ganiseert de werkgroep Prima Donna tussen 15 en 23 uur een kerstinstuif en een kerstmenu. Op geven kan bij Els (01100-20967) of Catrien (01100-30558). Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het Sloegebied, de Kreek- raksluizen, Ossenisse en Hans- weert bij de minister van VROM aangemeld als voorkeurlokaties voor de milieupremie windenergie. Initiatiefnemers die in aanmerking willen komen voor de milieupre mie zijn aangewezen op de door VROM aan te wijzen lokaties, dat zijn er voorlopig drie in elke wind- rijke provincie. De provinciale planologische dienst heeft een voorlopige toetsing van de aange melde lokaties uitgevoerd. Het Indoor Motorsport festijn dat de Motorsport Stichting Zeeland voor 20 december had gepland, gaat niet door. De garage die er voor uitgekozen was, bleek niet meer beschikbaar te zijn en een nieuw onderkomen kon op de kor te termijn niet meer gevonden worden. Volgend jaar komt de stichting op grootse wijze terug. Het recreatiegebied Westduin in Vlissingen is vrijdag 26 december het toneel voor een grote kerst- prestatieloop. De Vlissingse Sport vereniging 'Marathon' heeft een parcours uitgezet van 3,5 kilome ter. Voor de grote prestatieloop moet men twee rondjes lopen. De start van de kleine prestatieloop is om 11 uur, die van de grote om 11.30 uur. Verkleden en inschrij ven kan in de Skandia Sauna aan de Zwanenburgweg in Vlissingen. Lange afstand wandelaars kunnen zich deze winter weer uitleven in de lange winterserie van de Wan delsportvereniging Willen is Kun nen. De eerste tocht in een serie van vier, wordt gehouden op zon dag 21 december vanaf het clublo kaal aan de Oranjestraat in Vlis singen. Voor deze tocht van 35 ki lometer kan tussen 10 en 10.30 uur gestart worden. Verdere inlichtin gen kan men verkrijgen op de nummers 01184-60294/16295. De Supportersvereniging Rood Wit van Vlissingen tovert vrijdag 19 december het clubhuis van Voetbalvereniging Vlissingen om in een Bingo- en Rad van Avon- tuurhuis. Het geheel zal in kerst sfeer uitgevoerd worden. De kerst- prijzen kunnen vanaf 20 uur ge wonnen worden. De dienstregeling van de veerpont Kruiningen-Perkpolder zal waar schijnlijk tot aan de kerstdagen gewijzigd zijn. Dit komt doordat van de dubbeldeks veerboot alleen het benedendek gebruikt kan wor den. Om dit op te vangen is een tweede boot ingezet. Op werkda gen varen tussen 6.55 en 19.30 uur drie boten per uur en in het week einde wordt vanaf Kruiningen van 13 tot 18 uur en vanaf Perkpolder van 13.30 tot 18.30 uur met twee boten per uur gevaren. Dc kamers in de bestuursvleugel van het stadhuis in Vlissingen zijn aan vernieuwing toe. Een verlaagd plafond met kooflicht, spots en hanglampen zal aangebracht wor den om de akoestiek en de verlich ting te verbeteren. De kosten hier voor zullen 57.500 gulden be dragen. naar: Uw hoeden- en bontspecialist Papegaaistraat 9-11, Goes. Zeeuwse alleenstaanden tot 45 jaar kunnen elkaar ontmoeten en met elkaar dansen in café- restaurant De Landbouw aan de Grote Markt in Goes. Daarvoor heeft Vriendenkring Kapasi op za terdag 20 december het zaaltje ge huurd. De avond begint om 21 uur en de kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. Voor verdere infor matie kan men bellen met 01102-2709 of 01100-12316. De landelijke vereniging van ouders en familieleden van van schizofrene en chronisch psychoti sche mensen, Ypsilon, heeft een af deling in Zeeland opgericht. Het is de bedoeling dat de familieleden 'eindelijk' in een groepsbijeen komst kunnen spreken over hun ervaringen en problemen. De eerst volgende bijeenkomst is op woens dag 14 januari aan de Vlasmarkt 6 in Goes om 19.30 uur. 'Familiele den' kunnen inlichtingen inwinnen bij het hoofdkantoor van Ypsilon in Rotterdam (010-4183050) of het contactpersoon van de afdeling Zeeland (01100-12221) in Goes. De stichting Zeeuwse Leerhuizen start in januari met de tweede cur sus van dit seizoen. Het centrale thema is "Het Onze Vader" (Abi noe). Dit wordt vanuit de joodse achtergrond nader belicht. Cur sisten moeten zich voor 1 januari opgeven bij de stichting. Secretaris J. Braat kan verdere informatie verstrekken op het telefoonnum mer 01196-12319. Het instituut voor Natuurbescher mingseducatie vraagt jongeren tus sen 15 en 25 jaar mee te helpen bij het Bos- en Kreekrandonderhoud bij het Van Eeghenhuis in Aarden burg. Inlichtingen over het aan melden en het werk kan men krij gen bij Glaudine, telefoonnum mer: 01180-26141. Het zagen, maaien en hooien vindt tussen 20 december en 22 december plaats. Daniël en Patricia Le Gras van de Eén Wereld Stichting houden dins dag 23 december een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Vanuit een universeel geeste lijk standpunt zal de toekomst van de aarde en de mensheid uitgeplo zen worden. De lezing begint om 19.30 uur in zaal 1. Frans Kolijn (18), Leon Boschma (17) en Ronnie Blok (17) zullen tus sen zondag 21 en dinsdag 23 de cember proberen het Nederlands duurrecord Mens-erger-je-niet te verbeteren. Zij moeten dit spel meer dan 74 uur spelen om in het Guiness Book of Records te ko men. De aanvang is zondag om 10 uur in het Woltershuis aan de Ho- geweg in Vlissingen. Rustig, goed en ontspannen kle ding presenteren is een vak apart. Daarom wordt onder begeleiding van Mode Aksenten vanaf 7 ja nuari een nieuwe serie van 20 les sen verzorgd voor mannequins en dressmen. De eerste tien lessen zul len vooral ingaan op de houding tijdens het showen. Dit vormt een afgerond geheel, dat wordt af gesloten met een toets. De cursus in de Skania in Vlissingen wordt afgesloten met een modeshow, daaraan is het jaarlijks terugkeren de evenement De Ontwerp wedstrijd verbonden. De cursus wordt verzorgd door het oplei dingsinstituut van Antoinette Ak kermans in Vlissingen, telefoon 01184-13585. Gezellig en sportief bezig zijn staat hoog in het vaandel bij de Goese Atletiekvereniging en de voetbal vereniging Colijnsplaatse Boys. Daarom houden zij zaterdag 27 december een trimloop over vijf of tien kilometer in kerstsfeer. De start is bij de kantine van de voet balvereniging om 14 uur. Helen Luithwieler kan er nog meer over vertellen, telefoon 01100-12855. Alle trimmers die het jaar sportief willen afsluiten, kunnen woensdag 31 december meedoen met de ou dejaarsloop in Nieuwdorp. De Goese Atletiekvereniging AV'56 heeft een parcours uitgezet over de afstanden van 3, 6 en 9 kilometer, dat begint bij de kantine van de VV Nieuwdorp. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur en starten om 14.30 uur. Meer informatie over deze manier van de eetlust stimule ren, is te verkrijgen bij Helen Luithwieler in Goes, telefoon 01180-12855. Het buurthuis Scheldebuurt in Vlissingen houdt dinsdag 23 de cember een kerstbingo. De leuke prijzen kunnen vanaf 20 uur ge wonnen worden. Volwassenen kunnen zich woens dag 17 en donderdag 18 december 'kerstzinnig' uitleven door kerststukjes te maken in buurthuis Scheldebuurt in Vlissingen. De avonden beginnen om 20 uur en opgeven moet van te voren gebeu ren op nummer 01184-11458. Op maandag 22, dinsdag 23 en woens dag 24 december is het tussen 14 en 15.30 uur tijd voor de kinderen om kerststukjes te maken. De stukjes zijn bedoeld voor bejaar den en worden door de kinderen zelf bezorgd. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. Liefhebbers van het gekwetter van vogels kunnen zaterdag 20 decem ber vogels kopen en verkopen op de vogelruil- en verkoopbeurs. De vereniging De Vogelliefhebbers heeft de beurs georganiseerd aan de Gerbrandylaan in Vlissingen. Tussen 9.30 en 12 uur kan men er terecht. De top van de Zeeuwse junioren korfbalwedstrijd zal vrijdag 26 de cember strijden om de PZC- wisselbokaal. Korfbalvereniging Seolto heeft daartoe een kersttoer nooi georganiseerd in de sporthal van Souburg. Het toernooi begint om 9 uur en de finales zijn om 17.05 en 17.25 .uur. Het broederschap van Oud padvinders komt dinsdag 23 de cember voor het laatst dit jaar bij een. Na de gebruikelijke verloop zal een kerstmaaltijd een bijzon der tintje geven aan de vergade ring, die gehouden wordt in de kantine van de Amgas in Mid delburg. Gezellig kijken of iedereen uit de Scheldebuurt in Vlissingen er in het nieuwe jaar nog is. Dat kan vrijdag 2 januari op de nieuw jaarsontmoeting in buurthuis Scheldebuurt. Vanaf 20 uur is ie dereen welkom. "Hoeveel vrede brengt kerstmis nu nog?", is de centrale vraag op een discussie-avond van het IKV in het Simpelhuis in Middelburg. Het thema is 'Stenen op onze weg' en de aanvang is om 19.30 uur. De experimentele diensten in Mid delburg en de kern Middelburg van het IKV houden op de vroege kerstavond van 24 december een bijeenkomst. Met muziek, discus sie en creatief bezig zijn zal het thema 'Kerstmis in de wereld van 1986' uitgebeend worden. Er is en apart programma voor de kinde ren, die boterhammen mee moe ten nemen voor de gezamenlijke maaltijd. De bijeenkomst begint om 17.30 uur en aansluitend om 19.30 uur vindt in de naastgelegen kerk een vesperdienst plaats. Of voluit: de tiende jubileum fami lie snert puzzel wandeltocht. Deze naam heeft de tocht van 5 1/2 ki lometer door de binnenstad van Middelburg meegekregen, die za terdag 3 januari gehouden wordt. Wandelsportvereniging 't Zand is de organisator. Het startburo be vindt zich in het wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baars jesstraat in Middelburg en is open tussen 13 en 17 uur. Voor meer in formatie staat het telefoonnum mer 01180-37572 open. "De kennis over het geestelijke van de mens ontbreekt bij velen, daar om is de weerstand tegen angst en dergelijke veel te zwak", vindt het Verbond van Gnossisten in Vlissin gen. Daarom start het Verbond medio januari een cursus voor mensen boven de 18 jaar. Geïnte resseerden moeten zich schriftelijk aanmelden en een briefje sturen met postzegel voor het antwoord, naar de Zuiderzeestraat 34 in Oost-Souburg. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, C. Hartog, zal maandag 12 januari een jaarrede uitspreken op de nieuwjaarsbijeenkomst van de Ka mer. Tevens vindt de uitreiking plaats van de Prijs voor Creatief Ondernemerschap 1987. De bij eenkomst begint om 16 uur in de Schouwburg van Middelburg. Het Aktiviteiten Centrum voor Middelburg en omgeving besluit dit jaar met een kerstviering. Daarna houdt het centrum vakan tie tot 6 januari. Iedere dinsdag en donderdag kunnen gehandicap ten, arbeidsongeschikten en lang durig werklozen elkaar ontmoeten en cursussen volgen. Tussen 13.30 uur en 16.30 uur kan men terecht in het Ontmoetingscentrum Dau- wendaele in Middelburg. Voor meer informatie is mevrouw H. Vermunt in Oostkapelle, beschik baar op telefoonnummer: 01188-1896. Kinderen kunnen in de kerstva kantie meedoen aan een doe-en- eet-instuif. Wat zij zelf koken moeten ze ook zelf opeten. Instui ven kan in het Zuiderbaken op maandag 22 december van 10 tot 11.30 uur voor kinderen van 4 tot 8 jaar en voor kinderen van 9 tot 12 jaar tussen 14 en 15.30 uur. In het ontmoetingscentrum Dauwen- daele op dinsdag 23 december op dezelfde tijden voor dezelfde leef tijden. De Burgerzaal van het Stadhuis in Middelburg zal zaterdag 20 de cember bol staan van de kerstlie deren op de jaarlijkse Volks kerstzang. Iedereen is om 19.30 uur welkom om mee te komen zin gen met het Middelburgs Muziek korps en het interkerkelijk ge mengd koor De Zuiderzangers. Na afloop is er weer koffie. Kerst, ze vierde het nooit meer! Kerstfeest, in haar eentje, ze moest er niet aan denken!! Al die rompslomp. Nee, die dagen maar gewoon doen, net of er niets aan de hand was. Zo liep ze al denkend, soms hardop pratend, langs de winkels van de stad. Diep weggedoken in de kraag van haar mantel. Toch gingen haar ogen onwillekeurig langs de al versierde etalages. De naderende Kerstdagen brachten na de wat rommelige volle op eengepakte uitstraling van het Sint-Nicolaasfeest iets 'van sfeer, waar je niet omheen kon. Het was of iedere winkelier iets van eigen verlangens naar gezel ligheid en geborgenheid trachtte weer te geven. Een oase, in deze '.jachtige harde maatschappij, die eigenlijk met het Kerstge beuren geen weg weet. t.Een kerstbestand, kerstvrede, in die steeds aanwakkerende haar- i den van oorlog, verzet tegen re- 'gierhs, discriminatie. Men hield niet eens op met vechten in de Kerstnacht! Misschien alleen met oud en nieuwjaar? Kon je nog een glas heffen op een nieuw begin! Maar Kerst, wat moet je daar mee? Er was toch alleen dat 'Kind dat vrede bracht? Nou ja. rJe moest er maar in kunnen ge- Hoven! Een kerstnachtdienst, volkskerstzang, een éven opla den, van religieuze gevoelens. ^Vroeger, ja vroeger, toen je je 'nog geborgen voelde. Thuis bij familie of dat gezin! Niet nu, alleen! ■Ze stond stil voor die etalage. De ruit, bespoten met kunst- i sneeuw om het effect van de uit gestalde artikelen nog meer te doen uitkomen. Aan het kleine witte kerstboompje daar in de hoek hingen drie kerstengeltjes. Dat bovenste engeltje in dat boompje. Het was of ze er naar toegetrokken werd, of ze het herkende! Het leek helemaal op |dat engeltje héél lang geleden, dat haar vader ieder jaar op de hoogste plaats in de kerstboom hing. "Engeltjes moeten hoog hangen want die komen naar beneden om te vertellen van het Kerstkind in de kribbe en van vrede op aarde en in mensen een welbehagen". "Van dat Kind dat met ieder mens iedere dag ieder jaar een begin wil maken! Het was, of ze die uitleg van haar vader, weer opnieuw hoorde terwijl ze gefascineerd naar het engeltje keek. Het leek zelfs of het haar toeknikte. De straten raakten leeg. Nog een enkele haastige voorbijgan ger. Ze stond er nog die vrouw. Het was of dat engeltje haar vasthield! Dat miniatuur engeltje in dat miniatuur kerstboompje. De man die de winkeldeur af sloot keek even naar die vrouw. Ietwat verbaasd en verrast over die betrokkenheid met zijn at- traktieve creatie. "Mijn etalage trekt aan, naar het schijnt. Misschien straks een goede klant", denkt hij. Veel verder ging zijn interesse naar haar niet. Zijn artikelen waren gebaseerd op klandizie; de in komsten veraangenaamden zijn bestaan. Met Sint verkocht hij niet zoveel. Wel met Kerst. Daar moest hij het van hebben Met die verfijnde artikelen kon hij de massa bespelen. Trou wens, wat hij verkocht had ook iets bijzonders: Mooi porselein en feestelijk gedekte tafels met brandend kaarslicht. "Tja, ei genlijk een geweldig vak dat van hem "mompelde hij toen hij zijn achterdeur sloot en zijn ge parkeerde auto startte. Maar het engeltje in dat kunst boompje was op een andere ma nier bezig. Het dacht niet aan zaken. Het inspireerde een mens, een vrouw, die van het komende kerstfeest niets wilde maken. Die er géén weg meer mee wist! Het was of alles om haar heen in die straat, in die stad, vervaag de. Alléén het engeltje werd le vend voor haar. "Wacht eens", riep het engel tje, "Ik kom naar je toe!" "Kun jij spreken kleine engel. Ben je echt?" vroeg de vrouw verbaasd. "Als je maar weer in die wereld gelooft, die jij vaarwel hebt wil len zeggen, maar die er wel is, héél werkelijk! Je hebt er je voor afgesloten, gewoon je hart er voor op slot gedaan!" De kleine engel stond ineens naast haar en keek naar een beetje bestraffend aan. "Kleine engel wijs mij de weg weer en laat mij weer leven!" smeekte de vrouw. "Leven is wel iets anders dan dat waar je nu mee bezig bent: iets anders dan eten drinken en ademen!" vond de kleine engel. Het stak het handje uit en legde die in de hand van de vrouw die het vastgreep. "Nu ben ik weer even moeder en jij het kind. Maar jij hebt vleugels en die hadden mijn kin deren niet"! "Alle kinderen hebben vleugels: die brengen ze overal in hun ver beelding heen. Naar een wereld vol mogelijkheden! zei de kleine engel wijs. "Maar ik wil jou ook weer brengen naar die wereld van een kind waar je éven omkijkt en daardoor weer verder kunt!" "Je was er al een beetje mee be zig door het kijken naar mij waar je weer iets van jezelf terug vond. We gaan daar mee verder door dc straten van deze stad, waar jij woont om te ontdekken dat je óók hier weer'Meven kunt!". "Jij, klein engeltje. Hoe kom je toch hier? "Je hing thuis toch in die boom waar mijn moeder zachtjes bij zong en vader en ik er om dansten als hij helemaal was opgetuigd?". "En ik ieder jaar je weer ont dekte. Jij oud vertrouwd kerstengeltje dat aan het kerst gebeuren die dimensie gaf dat je niet alleen uiterlijk maar ook in nerlijk verwarmde! Maar kleine engel. Dat was vroeger". "Dat denk je maar", zei het en geltje, "ik ben beneden geko men, om je dat duidelijk te ma ken!" "Zeg kleine engel. Wat moet ik nu voor die ruit van die speel goedzaak? Daar ben ik op uitge keken: Dat ben ik ontgroeid. Ik heb daar, geen belangstelling H.G.E. Mullens. meer voor. En ook geen kinde ren, die dat nodig hebben!". "Het is ook niet voor hen be doeld maar voor jou! Zie je dat poppenstoeltje?" "O, kleine engel. Dat had ik als kind ook. Het stond oningepakt met een rood lint versierd onder de kerstboom. Daar in dat verre tropenland". "Wat heb je nou aan een pop penstoeltje", vond mijn vriend je. Hij vierde met z'n ouders en zusje bij ons het kerstfeest". "Nou, om je poppen in te zet ten", zei- ik. Als wij vader en moedertje spelen!" "Ik vind poppen stomme dingen", zei mijn vriendje. "Je speelt het maar alleen. Vaders moeten centjes verdienen, anders niks!" "We kregen er bijna ruzie om!" De vrouw lachte. Haar gezicht kreeg iets vrolijks. De kleine engel lachte ook, zo stilletjes voor zich heen. "Ik was weer even dat jonge meisje. Zo spontaan, zonder reserve!" "Kijk. Je zegt het nu zelf. Zon der reserve. Zo moet je ook ver der!" Het engeltje greep weer de grote hand van de vrouw. "Ga maar mee, langs de weg getjes van je leven, van geluk, en dat uitglijden in die modder, maar óók dat weer opkrabbelen en verder gaan!" "Waar haal jij die wijsheid van daan, kleine engel? "Je bent toch niet groot geworden?" "Je moet niet altijd "groot" willen zijn", zei het engeltje. "Als je groot bent, kijk je op het kind neer. En dan zie je het niet in Zijn Hulpeloosheid. En zie je het niet in die ogen, die iets van de Hemelse glans, af stralen! Nee, je moet er bij knie len, om dat te verstaan! "En dat Kind, steekt Zijn Hand uit. Iedere keer, om de mens, die Zijn Hand grijpt, te doen gaan, waar Dat Kind, hem of haar brengt, zo maar, zonder reserve!" Ze stond er nog, die vrouw, voor de etalage! Ze was éven heel ver weg geweest, maar toch ook dichtbij. Dicht bij het nade rende kerstfeest dat voor haar niet meer het "overslaan" bete kende. Het was of er iets in haar wakker was geworden, van een leven, dat waard was om geleefd te worden! "Bedankt, lief klein kerstengel tje, bedankt, voor dat héél éven naar beneden komen!" Het werd al donker. De avond viel vroeg in. Thuis gekomen, vond ze een kerstboompje voor haar deur. Wie had het daar neergezet? Ze wist het niet. Ze pakte het op en zette het in de gang. Terwijl ze haar jas aan de kapstok hing werd ze opge schrikt door de voordeurbel. Haar hond liep haar luid blaf fend voorbij. Opgewekt. Ieder bezoek bracht weer leven in huis! "Mogen we onze dochter een poosje bij u stallen?" We moe ten plotseling weg en ze is nog te jong om alleen in huis te zijn". "Uitstekend, laat haar maar hier. Best gezellig, gaan jullie maar gauw weg. Tot vana vond!" "Het kan wel laat worden!" "Hindert niet. Dan stop ik haar een poosje in mijn bed!" Het meisje keek naar het boompje daar in dc hoek van de gang. "Gaat u het versieren? Hebt u kerstversiering?" "Ja m'n kindje. Ga maar mee naar zolder". Ze was vlug die twee trappen op. Ongeduldig: wat zou er in die doos, onder het schuine af dak te voorschijn komen? Voorzichtig droegen ze samen de doos naar beneden. •"O, wat een mooie dingetjes. Kijk eens. Een kerstkabouter. En dat trompetje, en die ster!" "En dit snoezige engeltje. Dat moet helemaal boven in de boom!" "Hangt u het op. Want ik kan er niet bij!" "Kom jij maar, kleine engel", denkt ze: "Ik hang je weer op je eigen plaatsje, daarboven in die boom". "Daar mag je blijven hangen. Want ik heb jouw boodschap verstaan!" Gaf die kleine engel, haar een knipoog? "Misschien?"

de Vlissinger | 1986 | | pagina 8