in Midden Zeeland 'Op gegeven moment dacht ik: verdorie, dat takkegeld' M Dansen in De Piek Noche buena 18 dec. - 29 dec. PODIUM FILM Lezen GEERT OVERDAM EN 'DE ONDERNEMING' <1 Feest van Jong Ambon EXPOSITIE r*4» n Ton de Kroon in Bellamy 19 Jazz concert in kerstsfeer DE FAAM - DE VL1SSINGER Woensdag 17 december 1986 Dakloos Volle maan TENTOONSTELLING IN WOONHUIS KORTEKAAS GEZIEN ACCENT TEKENEN' Speelse boekjes voor onder de kerstboom KINDER BOEKEtf Door Jan Smeekens Geer! Overdam, de man die vijftien jaar ervaring heeft met po diumkunsten, wil de stoel van kritisch toeschouwer verruilen voor een vaste plaats als artiest in de theaters. Na de grote va- kantic volgend jaar gaat zijn trommelspektakel in premiere. In een stijlvol en trendy verbouwd arbeidershuisje aan de voet van de dijk tussen Vrouwenpolder en Veere sleutelt hij met overgave aan een theaterwaardig professionele avondvullende act. Over- dams idee om het toch maar te proberen ontkiemde zo'n ander half jaar geleden, toen hij in het nachtleven rondfreakte. Hij doopte zijn theaterinitiatief 'de onderneming'. Overdams theaterverleden (als kritisch toeschouwer) is indruk wekkend. Hij stond onder meer aan de wieg van het Straatfestival in Vlissingen, als functionaris van de culturele raad Vlissingen. Daarna werkte hij bij Uit in Zee land en toen die instelling een toontje lager moest zingen, stapte Geert over naar het Zeeuws steun punt voor kunstzinnige vorming. Bij die instellingen stond hij aan de kant van de toeschouwer en zocht voor Zeeland of diens scho len geschikte theaterproducten uit en adviseerde. Verder was hij ook drummer in popgroepen. Dat be vredigde niet, "ik wil geen ritme machine zijn". Iemand die jaren lang de kijker heeft gericht op wat er zich vóór de coulissen afspeelt, dient te weten dat streng zal wor den geoordeeld als hijzelf van stoel verwisselt. Overdam beseft dat, gaat niet over één nacht ijs. "Ik heb als eerste stap de studio van Ron Konings gehuurd om daar allerlei soorten slagwerk uit te proberen". Tijdens het gesprek zet hij band jes op van opnamen. Ook die eer ste van in de studio. Het klinkt door de vele herhalingen als een moderne interpretatie van Bizets L'Arsienne suite. Te horen zijn fietsbellen, deksels, conga's, bek kens, triangel, klokjes en nog veel meer. Een ander bandje stelt weer de telefoon centraal. "Toen ik dakloos rondzwierf, van het ene huis naar het andere, merkte ik dat de telefoon enorm belangrijk is.. Het brengt je in contact met anderen. Heb je geen vaste stek, dan ben je onbereik baar. En ben je dan ergens wat langer, dan hoop je steeds dat je wordt gebeld. Ik was dan ook reuze blij toen ik dit huis kon ko pen. Het staat apart en ik kan er dus mijn gang gaan met de trom mels. Als je in de stad woont krijg je voortdurend problemen met de buren als je wilt spelen". Het hele arsenaal slagwerk neemt nu een belangrijke plaats in in de woonkamer van Overdam. Voor vrienden en kennissen geeft hij re gelmatig voorstellingen. Het oor deel van die bezoekers in het huis je aan de Polredijk 9 weegt zwaar voor de acteur-muzikant. En zegt daarover: "Ik ontwikkel het thea ter weliswaar vanuit geheel eigen ervaringen, maar ik wil ook dol graag weten hoe dat bij anderen Geert op de dijk ligt. Sinds ik hier woon speel ik en neem op wat ik speel. En zo ont wikkelt zich een programma. En dan blijkt dat het héél subtiel klinkt als je één of twee geluidjes maakt. Voorheen nam ik alles op. Ik dacht: alles is te gebruiken". Band na band wordt volgespeeld. Vooral als het volle maan is. Af gelopen juli liet hij bij volle maan in zijn woning horen wat hij bij elkaar had verzonnen. "De maan beïnvloedt mij. Eerst wilde ik een Serene rust in gewone kamer "Juul Korlekaas Wie de tentoonstellingsruimte van Juul Korlekaas in haar woonhuis aan de Rotterdam se Kaai in Middelburg be treedt,zal zich direkt afvragen wat er nu eigenlijk gezien wil worden. Gaat het om de boe ketten of om de kaarten en dienen de schilderijen als de coratie? Of is het juist anders om en zijn de schilderijen het belangrijkste? Volgens de kunstenares gaat het erom dat de rust en de gewone sfeer van de kamer bewaard blijven. Gelukkig maar, want de ou derwetse kamer met op de gekste plaatsen ramen en hoe ken, mag er zijn. Alleen dat is al een reden om een kijkje te nemen. "Ik heb hier bewust geen kille en officiële galerie van ge maakt. Het is mijn werkka mer en die sfeer is er niet uit gehaald. Dat kon om practi- sche redenen ook niet, want als ik het geheel naar de sfeer van het werk had ingericht, dan had ik er na de ten toonstelling niet meer in kun nen werken", zegt Juul Kor- tekaas. "In boekhandel Van Ben- them Jutting aan de Lange Delft in Middelburg kon ik wel m'n gang gaan. Ze nodig den mij na de verbouwing uit om een kamertje in te richten. Daar wordt het serene en strakke minder doorbroken door huiselijke dingen, zoals een houten tafel en een bakstenen schouw". Al het werk is te koop: de va zen, de bloemstukken, de schilderijen en de boeken. De laatste, zijn afkomstig van Van Benthem Jutting. Juul Kortekaas maakte een kamer en een etalage in de boekhan del. De boeken zijn niet wille keurig gekozen; ze hebben met het thema van de ten toonstelling te maken: winter- droom-tuin. De winter slaat op het jaargetijde, de droom op de fascinatie van Juul Kor tekaas voor dromen en het onderbewuste in het algemeen en de tuin op de levenstuin (een begrip uit de psychologie van Jung en aanverwante denkers). Wie dus de ruimte binnenstapt met het idee een 'kille tuin' te betreden, komt een beetje bedrogen uit. De woorden van de titel moeten los van elkaar gezien worden. In het werk van Juul Korte kaas valt direct het serene op. Het kleurgebruik geeft een teer en licht karakter aan de vazen en schilderijen. Wis kundige vormen en classicisti sche tempels en pilaren wor den gecombineerd met gesti leerde zwanen en planten (vooral de buksboom keert telkens terug). Kortekaas: "De geijkte tuinvaas en de zwaan, als zinnebeeld van schoonheid en sereniteit, dat zijn de objecten die uit m'n onderbewuste naar boven ko men en die ik moet schilde ren. Ik werk volledig vanuit m'n gevoel en moet dat om me gelukkig te blijven voelen". I)e tentoonstelling is nog te zien tot en met 21 december. De openingstijden zijn van 13 tot 19 uur. Het gedeelte in boekhandel Van Benthem Juttingg is op de gewone win keltijden te zien. *Jaap van der Vossen volle maan project, met de apo theose in Veere. Ik moest daar voor subsidie aanvragen. Maar dat was allemaal zo moeilijk. Op gegeven moment dacht ik: verdo rie. Dat takkegeld. Ik doe het ge woon op eigen houtje in m'n ei gen huis. Er zijn toen zo'n man of dertig gekomen. Toen merkte ik echter ook dat ik nog niet aan een optreden toe was. Ik blijf echter niet zeggen dat ik er nog niet aan toe ben. Volgend jaar moet het gebeuren. Die limiet heb ik mezelf gesteld. Voordat ik echter op treedt, ga ik nog naar Cuba. Daar krijg ik les van Eddy Connarf". Durven optreden. Daar gaat het om, stelt Overdam nog vast. Het is een kwestie van dromen werke lijkheid laten worden. Met zijn conga's is hij evenwel regelmatig te beluisteren in de nieuwe Zeeuwse groep Zilte Swing. Dat ensemble brengt pure muziek en "daar kan ik me aardig uitleven zonder een ritmemachine te zijn". De avondvullende voor stelling van Overdams 'de onder neming' moet behalve vol sfeer en ritmisch muzikaal ook vol humor worden. Als opmaat voor de cursus 'dans', die De Piek houdt in samenwerking met het Zeeuws Steunpunt, vindt vrijdag 19 december in De Piek aan de Heileb ar dier straat een danspresentatie plaats. Hoofdact wordt ge vormd door de dansgroep Sprong uit Eindhoven. Zaterdag 27 december wordt de tentoonstelling geopend van Ton de Kroon in Bellamy 19. Getoond worden tekeningen. In Bellamy 19 vindt een aantal exposities plaats in het kader van 'accent tekenen'. Het werk van Ton de Kroon is modern en hedendaags. In zijn werk gaat hij uit van de autono mie van het tekenen. Na een stu die op Ateliers 63 ging hij op on derzoek naar de functie en wer king van de lijn, ritme en vlekken op een wit vlak, zonder dat daarin de voorstelling of betekenis een rol speelde, voordat hij zich be kwaamde in Ateliers 63 in Haar lem bezocht hij de koninklijke academie in Den Bosch. De tentoonstelling is nog tot en met 21 januari. Ze is te bezichti gen van donderdag tot en met vrijdag van 10-12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Op zaterdag van J3 tot 17 uur. Jong Ambon houdt zaterdag 20 december een feestavond in het Scheldekwartier in Vlissingen. Er is een aantal optredens van onder meer Kaz Lux, Pupu Gansa en Ais Lawalata. Ook een body- buildgroep van sportschool Mala- wauw is te bewonderen. De feestavond met talrijke attracties begint om acht uur. DOS DER DAG IS DECEMBER DOS DER DAG 18 DECEMBER Het jaar nadert zijn einde en dat betekent voor JAZZ dat ook het laatste concert weer voor de deur staat. Deze keer een Vlaams or kest maar met een Nederlandse dienstregeling: 'The Rudy Balliu Society Serenaders'. Zaterdag 20 december treedt deze jazz-band op in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. In de eredivisie van de 'Belgische traditionele bands' behoort deze groep tot de lijstaanvoerders en dat de bekendheid van dit orkest verder reikt dan de Belgische grenzen, moge blijken uit het feit dat zij regelmatig optredens ver zorgen in het Europese clubcir cuit, Amerika en de Bahama's. Het optreden van deze jazz-band, dat gedeeltelijk in het teken van de kerst zal staan, begint om 21 uur. *Kuiperspoortorkest en het kwar tet Maurer, Concert- en Gehoor- zaal, Middelburg, 19.30 uur. VRIJDAG 19 DECEMBER Uitvoering van 'Oberarer para- dijsspel' en een kerstspel door de Vrije School Zeeland in VV. Aron- deusstraal Middelburg. ZA TER D A G 20 DECEMBER *'Chihuahua', ballet. Schouw burg, Middelburg, 20.30 uur. *'Inpikkcn en wegwezen', Blijspel. Vestzaktheater, Vlissin gen, 20.30 uur. *'The Rudy Balliu Society Sere naders', Concert- en Gehoorzaal, Middelburg, 21 uur. *'Angus', hard-rock. The Ca vern, Middelburg, 15.30 uur. *Muzikale feestavond 'Jong Am- bon', Scheldekwartier, Vlissin gen, 20 uur. *Danspresentatie door groep 'De Sprong'. De Piek Vlissingen, 20 uur. Molukse avond met talrijke gasten, georganiseerd door Jong Ambon met onder meer Kaz Lux, Ais Lawata en een mini playback- show. Scheldekwartier 20 uur. Kerstzanguitvoering met De Lofstem onder leiding van R. Di Bella en het kinderkoor Jubilate onder leiding van Nelly van Belzen-Schroevers. Organist Huib Meulmeester. NH Kerk Ar- nemuiden, 19.30 uur. MA A SPA G ~22 DECEMBER *Jasperina de Jong met haar one woman show 'De gekkin van de nacht'. Schouwburg, Middelburg 20 uur. DISSDAG 2.? DECEMBER *Middelburgs mannenkoor, met medewerking van Caroline Kaart, en het strijkersensemble van de Zeeuwse Muziekschool, grote Abdijkerk, Middelburg. 20 uur. H OESSDAG 24 DECEMBER *Salsaformatie 'Tipico cosecha di maloa' en het 'Jagir orchestra', kerstnachtviering Surant. Van Duyvenvoordezaal, Oost- Souburg, 23 uur. Kerstzangavond met medewer king van het Walchers mannen koor, De Jonge zangers en het Marnixkoor, Marnixkerk, Vlis singen, 19.30 uur. Q 65, ofwel oude glorie herleeft in Zippo Middelburg, 23 uur. VRUDA G 26 DECEMBER *Vocaal ensemble 'Quink', kerst concert bij kaarslicht. Burgerzaal stadhuis. Middelburg. 20.30 uur. Hardrockgroep Gin to the Rocks. Zippo Middelburg, 15.30 uur. The Joung New Orleans Band (jazz op zondag). Café Colours Middelburg, 15 uur. ZA TERDAG 27 DECEMBER *Het Westvlaams Orkest, Concert- en Gehoorzaal, Middel- burg, 20 uur. MIDDELBURG Balans 17. Verstraeten, fotower ken. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Vanaf 25 dec, t/m 6 jan, gesloten. Centrum Nieuwe Muziek (Achter de Houttuinen 30). Vier studie- ontwerpen, verbouwing Klove niersdoelen te Middelburg. Ma. t/m vr. van 9 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Eleonoor van Beusekom en Brigit Laken, sieraden. Tevens Gerda Edensen Sonja Besselink, textiele objecten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Galerie Montparnasse (Rei gerstraat 1). Hans-Werner Sahm, droomlandschappen. Di. t/m za. van 14 tot 18 uur. T/m za. 20 dec. Rabobank (Langeviele 49). Ver straeten, fotowerken. Ma. t/m vr. van 9 tot 16 uur, do. van 19 tot 20 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Fran cois Rijckhals, een schilderij in studiedeponering. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Do. 25 dec. gesloten. Vr. 26 dec. en za. 27 dec, van 13.30 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7). Onder de korenmaat, manifestatie rond het thema streekroman. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistoric (Duinvlietweg 6). Geprepareerde vleermuizen en dieren in de na tuur. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Do. 25 dec, gesloten. VLISSIS'GES Bellamy 19 (Bellamypark). Mare Ruygrok, accent tekenen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. T/m ma. 22 dec. Vanaf za. 27 dec. Ton de Kroon, accent tekenen. Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Do. 25 dec, gesloten. Stedelijk Museum (Bellamypark 19), versierd in kerstsfeer. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. Gesloten op le en 2e kerst dag en op nieuwjaar. Ma. 29 dec. extra open van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Alhambra I Vlissingen: 'Ruth less people', 20 uur. Alhambra II Vlissingen: 'Labyrinth', 20 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 20 uur. Meccano Middelburg: 'Madchen in Uni form' (16 jr.), 20.30 uur. Elec tro Middelburg: 'Death of a sales man' (a.I.), 20.30 uur. De Piek Goes: 'The Coca-Cola Kid', 21 uur. VRIJDAG 19 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Ruth less people', 19 uur en 21.30 uur; 'Expose me now', 23.30 uur. Al hambra II Vlissingen: 'Laby rinth', 19 uur; 'Heartburn', 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg: 'Hannah and her Sisters', 20 uur; 'Ca- mora' (16 jr.), 22.30 uur. Elec tro Middelburg: 'Death of a sales man^ 20.30 uur. ZATERDAG 20 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Ruth less people', 19 en 21.30 uur. Alhamhra II Vlissingen: 'Laby rinth', 19 uur; 'Heartburn', 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg: 'Donald Duck's verjaardagspartijtje', 15 uur, 'Hannah and her sisters', 20 uur; 'Camorra', 22.30 uur. Electro Middelburg: 'Death of a salesman', 20.30 uur. ZOSDAG 21 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Sneeuwwitje', 14 uur; 'Ruthless people', 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen: 'Laby rinth', 14 en 19 uur; 'Heartburn', 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Donald Duck's verjaardagspar tijtje', 14 uur; 'Flodder', 19 en 21.30 uur. Meccano Middel burg: 'Donald Duck's verjaar dagspartijtje', 15 uur; 'Camorra', 20.30 uur. MAASDAG 22 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Sneeuwwitje', 14 uur; 'Ruthless people', 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen: 'Laby rinth', 14 en 19 uur; 'Heartburn', 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Donald Duck...', 15 uur; 'Ca morra', 20.30 uur. Electro Mid delburg: 'Death of a salesman', 20.30 uur. DISSDAG 23 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Sneeuwwitje', 14 uur; 'Ruthless people", 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen: 'Laby rinth', 14 en 19 uur; 'Heartburn', 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Donald Duck...', 14 uur; 'Flod der', 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg: 'Donald Duck...', 15 uur; 'Camorra', 20.30 uur. Electro Middelburg: 'Death of a salesman', 20.30 uur. H OESSDAG 24 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Sneeuwwitje', 14 uur; 'Ruthless people', 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen; 'Laby rinth', 14 en 19 uur; 'Heartburn', 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Donald Duck...', 14 uur; 'Flod der', 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg: 'Donald Duck', 15 uur; 'Death of a salesman', 20.30 uur. DOS DER DAG 25 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Ruth less people', 20 uur. Alhambra II Vlissingen: 'Labyrinth', 20 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 20 uur. VRIJPA G 26 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Sneeuwwitje', 14 uur; 'Ruthless people', 19 en 21.30 uur. 'Meisjes in vuur en vlam', 23.30 uur. Al hambra II Vlissingen: 'Laby rinth', 14 en 19 uur; 'Heartburn', 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Donald Duck', 14 uur; 'Flod- der', 19 en 21.30 uur. ZA TER DAG 27 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Ruth less people', 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen: 'Laby rinth', 19 uur; 'Heartburn', 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 19 en 21.30 uur. ZOSDAG 28 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Asse poester', 14 uur; 'Ruthless peo ple', 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen: 'Labyrinth', 14 en 19 uur; 'Heartburn', 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Sneeuw witje', 14 uur; 'Flodder', 19 en 21.30 uur. MAASDAG 29 DECEMBER Alhambra I Vlissingen: 'Asse poester', 14 uur; 'Ruthless peo ple', 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen: 'Labyrinth', 14 en 19 uur: 'Heartburn', 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Sneeuw witje', 14 uur; 'Flodder', 19 en 21.30 uur. De Salsa-formatie 'Tipico Cosecha di Maloa' en het 'Ja gir Orchestra' uit Goes zorgen voor de muzikale begeleiding tijdens de kerstnachtviering van de Stichting Surant op woensdag 24 december. Dit feest wordt gehouden in de Van Duyvenvoordezaal in Oost-Souburg en begint om 23 uur. Er zijn uitgevers die gespeciali seerd zijn in keurige boeken waar geen onvertogen woord in staat. Die boeken komen in nette gezin nen en worden gelezen door se rieuze mensen. Er zijn ook uitge vers die een voorkeur hebben voor wat ondeugender onderwerpen. Een uitgever die veel van deze speelse boeken op de markt brengt is Mondria BV in Hazerswoude. Uit het luchtige repertoire kozen we een aantal uitgaven voor 'onder de kerstboom'. Flaters aan tafel - Blunderen is een gave; je moet er voor geboren zijn. Beroemde mensen hebben er vaak aanleg voor. En een maaltijd is een gelegenheid waar veel flaters wor den geslagen. Dat blijkt wel uit dit charmante werkje dat is geschre ven door wijnkenner Hubrecht Duijker en dat geestig werd geïl lustreerd door Bert Witte. 'Flaters aan tafel' is bestemd voor iedereen die best wil lachen om de mede mensen die tijdens de maaltijd blunderden, 12,50. De kleurrijkste cartoons van Serre - Serre, een van de beste Franse cartoonisten van deze tijd, zal in december op het vierde Neder lands Cartoonfestival te Amstel veen de Ton Smits-penning 1986 ontvangen. Zijn werk is speels en raak. Uit de bundels 'Vieze hu-,, mor', 'Sporthumor' en 'Automo- biek Humor' stelde de uitgever een nieuwe bundel samen met de beste Serre-cartoons. Het boek is op royaal formaat gedrukt en in kleur uitgevoerd, 9,90. Is huishouden vrouwenwerk? - Ook zo'n boek dat in deze weken vaak cadeau zal worden gegeven. Maar dan vooral door vrouwen aan mannen. Don Aslett, directeur van een van de grootste schoon maakbedrijven ter wereld, geeft tips aan mannen over huishoude lijk werk. Om te voorkomen dat vrouwen gaan staken of er van door gaan. 14,90. Aan het eind van A Christmas Carol schrijft Charles Dickens over Scrooge:'., en altijd werd" van hem getuigd dat hij wist hoe Kerstmis te moeten vieren, als enig sterfelijk wezen althans deze wetschap bezit'. Zijn beroemde kerstvertelling uit 1843 is het be gin van een genre dat honderd vijftig jaar later een niet te schet sen aantal titels telt. En op welke; wijze ieder van ons de kerstdagen ook beleeft, een gezin met kinde ren is zonder kerstboek niet compleet. Voor jonge kinderen verscheen bij C. de Vries-Brouwers HET SCHAAP DAT ANDERS WAS. In dit zakelijk vertelde verhaal van FJisaheth Heek loopt een ei genzinnig zwart schaap weg van de kudde. Een jaar lang leeft het op zijn eentje in een grot waarin een pasgeboren kind met zijn ouders in de winter onderdak zal vinden en beschutting tegen de kou. Het boek ontleent zijn char me vooral aan de in grote vlakken opgezette aquarellen met sfeer volle landschappen van Sita Juc- ker (Prijs 26,90). In DE BALADE VAN DE VIER SEIZOENEN van Mischa Dam- jan en Dusan Kallay is december één maal per jaar vorst over het land. Zijn tevreden bestaan ver andert als in een stormachtige nacht de grote wind een fan tastisch verhaal vertelt over Maart en Juni en Oktober; over kleurige bloemen, ooievaars, heerlijke vruchten, bomen in een groen kleed, krekels... Na een reis/ van een jaar door lente, zomer en herfst voelt december zich rijker en gaat met buitengewoon veel plezier aan het werk. Op de dag;* van het kerstfeest ontmoet hij zijn vrienden op weg naar de stal. De illustraties van Dusan Kallay zijn opgebouwd vanuit sterk vereen voudigde vormen en vervolgens inet grote beeldende vindingrijk heid uitgewerkt. Ze zijn een lust voor het oog voor wie van kijken houdt en niet per se onmiddellijk hét antwoord wil op onbegrepen voorstellingen. De vertaling van het bij Casterman uitgegeven boek is van Stanneke Wagenaar en laat zich uitstekend voorlezen aan kinderen van zes tot 12 jaar. (Prijs 19,80). EEN LAATSTE TOEVLUCHT door Elisabeth Lutzeier is niet strikt aan Kerstmis gebonden, maar wel zeer bruikbaar in deze tijd van het jaar. Het vertelt hoe twee Duitse kinderen tijdens de Tweede Wereldoorlog de oorlogs ellende in hun land beleven en overleven. De oorlogswaanzin concentreert zich in de herinne ring van de hoofdpersoon steeds rond de angstige en onzekere ge beurtenissen op de Kerstdagen van die duistere jaren. Hoewel de schrijfster hier en daar de zaken nog simplificeert, biedt dit bij Ploegsma verschenen boek kinde ren tussen acht en twaalf jaar on getwijfeld een andere kijk op de (elke) oorlog. De zwartwit il lustraties zijn van Bab Siljée. (Prijs 22,50).

de Vlissinger | 1986 | | pagina 7