informatiepagina van de gemeente vlissingen Nog eenmaal: de eenmalige uitkering 1986 Winkels komende week langer open Wijzigingen huisvuil met Kerst Wie wil brand? er I I I Iets extra's voor Bangla Desh Q V Voor de laatste keer op vrijdag Weekmarkt volgende week op woensdag Afsteken vuurwerk verboden (tot oudejaarsavond) DE VLISSINGER Woensdag 17 december 1986 Voor wie Bezwaarschrift Kerstboom Kaarsen Brandweer Containers I Volgende week geen 'Vlissinger' Commissie Sportbelangen Lege flessen waardeloos?? Gemeentelijke diensten op 25 en 26 december dicht Informatie- hoeken B. en w. vragen raad nota binnenstad vast te stellen Knal alleen op Nieuwjaarsnacht! Giro 7661 Agenda Even bijpraten met wethouder De Keijzer Vergadering gemeenteraad Ritthem: 'De 5 Klavers' Lesgeld redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. In de afgelopen weken zijn ruim 1900 aanvragen om een eenmalige uitkering voor het jaar 1986 behandeld. Als er verder niets tegen zit, kunnen nog voor de kerstdagen de beschikking brief met besluit) bij de aanvragers in de bus vallen. Ongeveer gelijktijdig zal dan, als er sprake is van toekenning, ook de betaling op de opgegeven bank- of girorekening plaatsvinden. De toe te zenden beschikkingen vragen, is gebleken dat nogal kunnen vinden in de beslis- De komende week zal men ruimschoots in de gelegenheid wor den gesteld om Kerstinkopen te doen. De middenstanders mo gen, zo staat in de Winkelsluitingswet, een aantal dagen extra lang hun zaak open houden. Daarbij mag worden afgeweken van de tijden, zoals iedere middenstander die vermeld heeft staan op de bekende 'gele kaart' bij de winkeldeur. vermelden duidelijk waarom is toegekend of afgewezen. Bo vendien bevatten ze meestal een berekening. Desondanks kan het zijn dat men aanvullen de informatie wenst. Aanvragers kunnen daarvoor terecht bij het Administratief Dienstencentrum (ADZ) aan de Mercuriusweg 12 in Vlissingen. Zoals wellicht be kend is dat de instantie die voor de gemeente Vlissingen de aan vragen heeft behandeld. In verband met het opnemen van roostervrije dagen en col lectieve bedrijfssluiting is het ADZ echter niet te bereiken van woensdag 24 december 1986 (15.00 uur) tot maandag 6 januari 1987 (09.00 uur). Het heeft dus geen zin in die pe riode het ADZ te bezoeken of te bellen over de éénmalige uitke ring. Bij de toe te zenden be schikkingen zal een bijsluiter worden gevoegd, waarop deze mededeling nog eens wordt herhaald. Om teleurstellingen te voorko men, is het misschien goed er op deze pagina nog eens op te wijzen wie er recht hebben op een éénmalige uitkering. Dat recht komt toe aan aanvragers, die zo'n uitkering ook in de voor gaande jaren ontvingen. Bij de verstrekking van informatie, tij dens de behandeling van aan- wat aanvragers die eis als on rechtvaardig beschouwden. De gemeente voert hier uit wat het rijk haar opdraagt. Zij heeft echter geen vrijheid om daarin een eigen beleid te voeren. Evenmin is de gemeente ver antwoordelijk voor de geko zen opzet. Het kabinet heeft, daarin gesteund door een meerderheid van het parle ment, een beleid ingezet dat moet leiden tot de geleidelijke afbouw van de éénmalige uit keringen. Vanaf 1985 komen slechts de meerjarige echte minima in aan merking voor de éénmalige uit kering. Dit, ongeacht de vraag of er sprake is van (éénouderge zinnen of alleenstaanden. Voor volgend jaar echter valt te ver wachten dat slechts aanspraak bestaat voor aanvragers, die de zorg hebben voor één of meer kinderen. Het recht op uitkering voor alleenstaanden zou dan ko men te vervallen. De groep van mogelijke rechthebbers op de uitkering zal dan wel zeer klein zijn geworden. Het besluit tot definitieve intrekking van de éénmalige uitkering, waar het kabinet - zoals gezegd - naar toe werkt, zal vervolgens niet lang meer op zich laten wachten. Voor diegenen, die zich niet Volgende week wordt er op eerste en tweede Kerstdag geen huisvuil opgehaald. De bewoners van de straten, waar de reini gingsdienst komt, dienen het huisvuil de maandag daarop (29 december) buiten te zetten. Zij zullen daar dinsdag a.s. ook per brief op worden geattendeerd. De personen die gewend zijn de vuilniszakken op vrijdag aan te bieden krijgen dan eveneens een brief. Hén zal worden ge vraagd het huisvuil dinsdag 30 december aan de reinigings dienst mee te geven. Brand. Niemand wil het, zeker niet tijdens de komende feest dagen. Toch, pas op. Met kerstbomen en kaarsen zijn al teveel ongelukken gebeurd. Vaak hadden die heel simpel voorkomen kunnen worden. Maar een mens is ook maar een mens. Vooral onder feestelijke omstandigheden wordt de voorzichtigheid wel eens uit het oog verloren. Daarom hier enkele tips, om dompers op de feestvreugde te helpen voorkomen. Neem een kerstboom die in uw kamer past, zodat hij vrij van gordijnen en andere licht brand bare stoffen kan worden ge plaatst. Zorg dat de boom stevig staat en niet omver gelopen kan worden. Gebruik nooit echte kaarsjes, want die eisen voort durend controle. Een boom die een tijdje bij de (centrale) ver warming heeft gestaan is kurk droog en staat in een mum van tijd in brand. Bovendien zijn er altijd wel luchtstromingen in de kamer. Wanneer, bijvoorbeeld, iemand de deur open doet kan dat de vlammen van de kaarsjes in de richting van de takken doen waaien. 'Electrische kaarsjes' zijn dan ook heel wat veiliger. Wel is het aan te beve len eerst de bedrading ervan te controleren op beschadidigin- gen. En: doof de verlichting als u gaat slapen. Plaats de kaarsen in een stevig staande houder op een vlakke ondergrond. Gebruik geen kaar senhouders die gemaakt zijn van licht brandbare stoffen. Die kunnen door de hitte van de vlam gaan smeulen of smélten, met alle mogelijke gevolgen van dien. Voorzichtigheid is ook ge boden bij kerststukjes. Plaats deze vooral niet buiten uw ge zichtsveld en ook niet bij een warmtebron (kachel of centrale verwarming); de kaarsen wor den dan week en buigen om. Dat is ook de reden dat u kaar sen beter niet in de buurt van licht brandbare stoffen als gor dijnen kunt zetten. Ook al omdat vlammen bij tocht soms vrij ver kunnen 'rekken' en zo gordijnen kunnen raken. Tot slot: laat kleine kinderen en huisdieren nooit bij bran dende kaarsen alleen, ook niet voor enkele minuten! Mocht het toch nog mis gaan aarzel dan niet en bel de brand weer. Het telefoonnummer daar van is: 14444 sing op hun aanvraag om een éénmalige uitkering 1986, bestaat zoals altijd het recht om een bezwaarschrift in te dienen bij burgemeester en wethouders. In de toe te zen den beschikking staat op wel ke manier zo'n bezwaarschrift kan worden ingediend en - vooral - binnen welke termijn. Aarzel niet om ook van dit recht gebruik te maken. De winkels mogen de volgende dagen extra open blijven: - vrijdag 19 december tot 21.00 uur (de winkels in Sou burg mogen daarom zowel op donderdag als op vrijdag avond geopend zijn); - maandag 22 december tot 21.00 uur; - dinsdag 23 december tot 21.00 uur; - woensdag 24 december tot 18.00 uur. Voorts mogen de winkeldeuren zaterdag, maandag, dinsdag en woensdag al om 05.00 uur 's morgens van slot. Let wel: de ondernemers zijn De huurders van gemeentelijke afvalcontainers worden ge vraagd om in plaats van op vrij dag 26 december de bakken op 29 december (maandag) klaar te zetten. Dit geldt alleen voor hen, bij wie de containers, normaliter op vrijdag worden geleegd. Volgende week vrijdag (26 december) wordt er geen weekmarkt ge houden. Dit, in verband met de Kerst. In plaats daarvan vindt de markt twee dagen eerder, woensdag de 24ste, plaats. Deze zal niet zo omvangrijk zijn als anders. Wel zullen vrijwel alle kooplui met voe dingswaren aanwezig zijn. (foto Johan Murre). In verband met de Kerst ver schijnt er volgende week geen 'Vlissinger'. Dit jaar komt het huis-aan-huisblad alleen nog op maandag 29 december uit. Dat betekent tevens dat de gemeen telijke informatiepagina dit jaar alleen nog op die datum ver schijnt. Vanavond (woensdag) verga dert in het stadhuis de com missie Sportbelangen. De aan vang is om 19.30 uur. Agenda en stukken liggen ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken. Geen twijfel mogelijk, deze maand zal weer het nodige (geestrijk) vocht worden ge schonken en gedronken. Veel daarvan komt uit flessen, die, eenmaal leeg, waardeloos zijn. Hoewel, waardeloos? Niet als de glasbakken hun eindstation zijn. Want daar ho ren ze, niet in vuilniszakken Via de gele containers belan den ze bij het bedrijf dat he glas verwerkt tot nieuw glas Dat spaart grondstoffen èn mi lieu. Daarom het verzoek: doe lege glazen potten, flessen en kapotte vazen of vensterglas in de glascontainer. Op de volgende plaatsen kunt u ze vinden: - Verlengde Kanaalstraat (Oost- Souburg); - Oranjeplein (Oost- Souburg); - Zandweg (Ritthem); - Parklaan (West-Souburg); - Pa pegaaienburg (winkelcentrum); - Troelstraweg (Paauwenburg); - Alexander Gogelweg (Paauwen burg); - Paauwenburgweg; - Bo- nedijkestraat (bij de hoek met de Sottegemstraat); - Hogeweg: - Hercules Segherslaan (bij su permarkt Koppejan); - Gildeweg (bij Miro); - Mercuriusweg (bij Prijsslag); - Scheldestraat (bij in gang KMS-terrein); - Spuiplein (binnenstad); - Zeemanserve ('achter' de Lange Zelke); - De Ruyterplein. Nieuws zal het niet zijn. Toch, voor de zekerheid: volgende week donderdag en vrijdag (Kerst) zijn alle gemeentelijke diensten gesloten. Bovendien krijgen alle medewerkers de woensdag daarvoor (24 de cember) een uur vroeger vrij af. Dat betekent onder meer dat het stadhuis dan na 16.00 uur niet meer bereikbaar is. Uitzonderingen bevestigen ook hier de regel. Dat zijn in dit geval de politie en de brandweer. Die blijven uiteraard de eerste en de tweede Kerstdag bereikbaar. In de hoop echter dat u geen van beide nodig zult hebben....! Ook de komende weken kunt u in de gemeentelijke informa- tiehoeken terecht. Alleen tij dens de feestdagen (Kerst en Nieuwjaar) zijn ze niet toegan kelijk. Bovendien is het wijk centrum 'Middenhof' de gehe le Kerstvakantie gesloten. Zo doende kan de informatiehoek in dat gebouw de komende weken niet worden bezocht. De informatiehoeken zijn onder gebracht in de volgende ge bouwen: - de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkda gen van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur, donderdag is de bibliotheek de gehele dag gesloten; - wijkcentrum 'Open Hof', geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; - buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht 386), geopend tijdens werkdagen van 9.00- tot 17.00 uur); - het stadhuis. niet verplicht zich aan boven genoemde tijden te houden. Dat kan dus inhouden dat u, bijvoorbeeld, die avonden wel eens niet terecht kunt in som mige zaken. Een van de laatste, maar zeker niet de minst belangrijke agendapunten op de agenda voor de raadsvergadering (vrijdag) is de nota bin nenstad. In het begeleidende voorstel vragen burgemeester en wethouders onder meer de nota vast te stellen. De raad vormt het 'eindstation' in de behandeling van dit veel omvattende beleidsstuk. De af gelopen maanden was namelijk ruimschoots inspraak mogelijk op het voorontwerp. Vele betrok kenen maakten daar, schriftelijk en mondeling, gebruik van. De ontwerp-nota, die daaruit voort sproot, vormde onderwerp van (een uitgebreide) bespreking door diverse commissies. Ook de uitkomsten daarvan zullen worden 'meegenomen' in de be handeling door de gemeente raad, vrijdag a.s. Bij elkaar vormen de stukken, die betrekking hebben op de no ta binnenstad, nu een stapel met een dikte van enkele centi meters. Een complete set kunt u inzien in de informatiehoek in het stadhuis, bij het Stafbureau voorlichting en inspraak. De afgelopen weken zijn er nogal wat Vlissingers aan het schrik ken gemaakt. Onnodig. Door vuurwerk. Spul, dat nog niet in de ze gemeente verkocht mag worden. Alleen op 30- en 31 decem ber mogen de winkeliers hier vuurwerk verkopen. Zij moeten dan wel vergunning hebben. Doel daarvan is onder meer te voorkomen dat er in een ruime periode voor de jaarwisseling geknal te horen is. Dat verbod is er niet zomaar. Helaas weten sommigen adres- dan? Je probeert het even uit. jes buiten de gemeente te vin den, waar ze vuurwerk op de kop kunnen tikken. Wat doe je ■JSpiiL Bijna een ieder doet - voor zover de portemonnee dat toelaat - met Kerst wel iets extra's. Keuze is er volop. Hoeveel voorwer pen zijn er niet, die zowel in vele vormen als kleuren verkrijg baar zijn! En hoe vaak gebeurt het desondanks niet, dat net dat wat men zoekt niet aanwezig is? Het wordt dan wel eens naar de achtergrond gedrongen, dat er mensen en landen zijn waar slechts het hoognodige in de winkels ligt. Laat staan dat er keu ze is uit allerlei soorten en maten. Bangla Desh is zo'n land. Vlis singen heeft vrije nauwe contac ten met een onderwijsproject daar. Jonge zwervers - behoren de tot de armste groepen in dit zeer arme land - krijgen daar kansen. Om er te leren, een ba sis te leggen voor de toekomst. Een, met een beter uizicht op werk en daarmee levenswaardi ger bestaan. Diverse verenigingen en organi saties, waaronder de gemeente zelf, steunen het UCEP-project. U kunt zich daarbij aansluiten. Bijvoorbeeld door het project fi nancieel te steunen. U krijgt het er de komende weken waar- Vlissingen 4+ Bangladesh schiinlijk met veel minder door. Voor kinderen in Bangla Desh kan er echter een stuk van hun toekomst afhangen. Uw gift kunt u storten op de spe ciale gemeenteljke girorekening voor dit project: 7661. Nog één keer op vrijdagmiddag dus. Wat er dan besproken gaat worden? Dat is en blijft meestal moeilijk te voorspellen. In aan merking komen in ieder geval de voorstellen van burgemeester en wethouders. In het tweede deel van dit artikel zijn ze voor u op een rijtje gezet. Mogelijk zien de raadsleden ook redenen om een (of meer) ingekomen stuk(ken) aan de orde te stellen. Die vindt u niet in dit artikel te rug. Wél zit een overzicht van deze stukken bij de agenda en de complete set voorstellen, die ter inzage liggen in de informa tiehoeken. Een daarvan is on dergebracht bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Daar kan men ook vra gen om de 'achterliggende' stukken. Dat zijn de nota's, be rekeningen, tekeningen en an dere papieren die bij de voor stellen horen èn ter inzage lig gen voor de raadsleden. Vrijdag zal door de raadsleden de volgende agenda worden af gewerkt: Opening Vaststelling van de notulen van de raadsvergadering van 31 oktober 1986. Mededelingen Te behandelen voorstellen 0-1 Krediet voor het aanbrengen van verlaagde plafonds in de ka mers van de bestuursvleugel van het stadhuis. 0-2 Aanpassing diverse rechtspositieregelingen, mede in verband met wijziging in de Algemene Burgerlijke Pensi oenwet. 0-3 Straatnaamgeving. 1-1 Krediet voor energiebespa rende maatregelen en vervan ging van de apparatuur voor de centrale verwarming in het poli tiebureau. 1-2 Krediet voor de optimalise ring van het oefenterrein van de gemeentelijke brandweer. 2-1 Krediet vervanging verteer de lichtmasten. 3-1 Wijziging locatie week- en zaterdagmarkt. 4-1 Verbouw gebouw J.H. van Daleschool. 4-2 Verzoek om medewerking voor het treffen van voorzienin gen in de voormalige kleuter school 'Johan Friso'. Voor hen zelf is dat leuk mis schien, maar verder voor nie mand. Als er op 31 december 's avonds geknald wordt (pas dan is het toegestaan) zal niemand daar van op kijken of -horen. Men kan er rekening mee hou den. Nu niet. Mensen kunnen er van schrikken. En welke ver wondingen en schade kunnen niet het gevolg ervan zijn? Hon den en katten kunnen trouwens ook niet tegen vuurwerk. Ze gaan er vaak voor op de loop; lang niet altijd keren ze terug Kortom: steek geen vuurwerk af voor 31 december 's avonds. Volgende week vrijdag is het de tweede Kerst. Daarom vergadert de gemeenteraad precies een week eerder: vrijdag aanstaande. Zoals gebruikelijk begint deze maandelijkse bijeenkomst om 14.00 uur. Aan dat gebruik komt echter na deze vergadering een eind. Met ingang van januari '87 wordt de vaste vergaderdag- en tijd: de laatste donderdag van de maand, 's avonds om half acht. De raad heeft daar onlangs zelf toe besloten. De voornaamste reden was (en is) dat zo meer inwo ners in de gelegenheid worden gesteld om de raadsvergadering bij te wonen. 4-3 Verzoek om medewerking in verband met het vergoeden van herstelkosten van vernielingen en inbraken. 4-4 Voorlopige vaststelling van de kosten van het openbaar la ger onderwijs over de eerste ze ven maanden van 1985. 5-1 Krediet voor aanpassingen kleedaccommodatie Bonedijke. 5-2 Instellen commissie ex-art. 61 'Vlissings Bureau voor Re creatie en Toerisme'. 6-1 Declaratie rijksbijdrage sociaal-cultureel beleid en werk loosheid over 1985. 7-1 Goedkeuring exploitatie begroting voor 1987 van de Stichting Huiskamerproject voor Druggebruikers (HKPD). 7-2 Goedkeuring exploitatie rekening 1985 stichting Huiska merproject voor druggebruikers. 7-3 Verwijderen oud riool Vlis- singsestraatA/an Turn houtstraat. 8-1 Subsidies ingevolge rege ling woonconsumenten. 8-2 Aangaan overeenkomst be treffende 'Plaza', Boulevard Bankert. 8-3 Voorbereidingsbesluit 'Be schermd Stadsgezicht', gedeel te Walstraat-Nieuwstraat. 8-4 Voorbereidingsbesluit 'Scheldestraat', gedeelte Bad huisstraat. 8-5 Voorbereidingsbesluit 'Vre dehof', gedeelte Burgemeester van Woelderenlaan. 8-6 Verkoop perceel bouwgrond Paauwenburgweg. 8-7 Verkoop perceel bouwgrond Paauwenburgweg. 8-8 Renovatie en groot onder houd woningen; gedeeltelijke in trekking verordening. 8-9 Nota Binnenstad 1986. 9-1 Vaststelling begrotingswijzi gingen 1986. Rondvraag Sluiting (Foto: Johan Murre). Het is gelukt. Enige maanden is het, wat betreft de éénmalige uit kering, onze hoofdzorg geweest of we het voor de Kerst wel zou den halen. Ruim 90 procent van hen, die daarvoor in aanmerking kwamen, hebben de aanvraag ingediend. Dat betekende dat er niet minder dan 1900 aanvragen verwerkt moesten worden. Dankzij de goede medewerking van het Administratief Diensten centrum Zeeland is dat gelukt. Plaatselijk zijn er geen admi nistratieve belemmeringen meer om aan hen, die ervoor in aan merking komen, de éénmalige uitkering voor de Kerstdagen uit te betalen. Laten we hopen dat het landelijke computercentrum, dat de uitbetalingen moet ver werken, niet zoals vorig jaar de zaak zal verstoren! Overigens verwijs ik u graag naar het hoofd artikel op deze pagina, dat ook over dit onderwerp gaat. Momenteel ben ik nauw betrok ken bij twee zaken in Ritthem die, gezien de gevoeligheden die er mee verband houden, een zorgvuldige aanpak vereisen. Eén daarvan betreft de accom modatie, waar de Ritthemse ouderen terecht kunnen voor al lerlei activiteiten. Momenteel is dat het voormalige gemeente huis, het gebouwtje 'De 5 Kla vers De gemeente wil het daar om afstoten. Om die reden heeft er vorige week een gesprek plaatsgevonden tussen gebrui kers en vertegenwoordigers van de gemeente. Daarbij zijn we tot de gezamenlijke conclusie geko men dat verandering van accom modatie op zich geen punt is, maar dat dat niet ten koste mag gaan van omvang en aard van de huidige activiteiten. De vol gende stap is dat we met de be heerder van 'Ons Dorpslevenin overleg gaan over het onder brengen van de activiteiten voor ouderen in dat gebouw. Daarna zal, in samenspraak met de bon den voor ouderen, voor een defi nitieve oplossing worden gekozen. Ik vertel hier geen geheim dat het verzoek van de Sportvereniging 'Ritthemom een voetbalveld en clubhuis te mogen realiseren, in het dorp spanningen heeft opge roepen. Zo heeft de Ritthemse korfbalvereniging 'Atlas' in een brief aan burgemeester en wet houders en de gemeenteraad ernstige bedenkingen tegen die plannen geuit. De korfbalvereni ging meent dat voor twee sport verenigingen in Ritthem geen plaats is. Zou de sportvereniging Ritthem' een nieuwe accommo datie in gebruik mogen nemen, dan zou dat - zo vreest men - le den van 'Atlas' wegtrekken, de samenstelling van teams onder mijnen en daarmee het functio neren van de vereniging, ook op sociaal-cultureel terrein. Zoals ik reeds zei: ook hier is een zorg vuldige aanpak vereist. Enerzijds is daar de sinds de oprichting van de SV 'Ritthem' levende wens om een eigen accommo datie, waar ook bestem- mingsplanmatig reeds rekening mee is gehouden. Anderzijds lig gen daar de argumenten van 'At las', waarvoor ik zeker ook be grip heb. Mijn streven als wet houder van sport is nu eerst met beide verenigingen rond de tafel te gaan zitten om te bezien of er in onderling overleg wellicht een oplossing gevonden kan wor den. Ik hoop het. S/O Tot slot nog iets uit de onder- wijsportefeuille. Het innen van het lesgeld heeft de afgelopen maanden een zware wissel ge trokken op de administraties van scholen en de gemeentelijke af deling onderwijs. In augustus is aan de ouders een regeling tot gespreide betaling voorgelegd, waarbij gewezen is op de officië le regel: hij of zij, voor wie per 7 december niet betaald is zal niet worden toegelaten op de school. Gelukkig hebben de meesten tij dig kunnen betalen. Aan een aantal ouders is half november nog eens een herinnering gestuurd. De resultaten daarvan zijn me nu nog niet bekend. De incidentele gevallen waarin dat niet gebeurd zullen goed worden bekeken. Een leerling van school afsturen doe je nu eenmaal niet zomaar. Maar als gemeente zijrwe ook hier ge bonden aan de strenge regels van het rijk!

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5