"RELATIE ZOEKEN? Kies een erkend bureau". Bouwfonds introduceerde nieuwe hypotheek Landbouwer P.l. de Hullu, trekkerverzamelaar "Tegenwoordig is het nauwelijks meer interessant" DE VLISSINGER Woensdag 17 december 1986 Naar 3%? Gevonden voorwerpen in Vlissingen P.l. de Hullu uit Groe- de is trekker 'gek'. Sinds het begin van de zeventiger jaren legt de nu 65-jaar oude landbouwer zich toe op het verzamelen van oude tractoren. Hij heeft er al heel wat in de schuur staan. De meeste wist de Hullu voor een 'prikkie' op de kop te tikken. Som mige kreeg hij. Pronkstukje m «a Joke Kuijlman van de Raad van Toezicht: m ''Trek je niets aan van je omgeving" "Het hebben van een relatie be hoort tot de eerste levensbehoef ten. Iedereen heeft recht die rela tie te zoeken op de manier die het beste bij hem past. Dat kan bij voorbeeld via een relatiebemidde lingsbureau". Joke Kuijlman-Pronk heeft dage lijks te maken met het taboe dat voor velen nog rust op de bemid deling via een bureau. Ze is plaatsvervangend directeur van de Raad van Toezicht op Dienst verlening bij Relatievorming. Hoe valt de Raad van Toezicht het beste te omschrijven? "De Raad is in eerste instantie een organisatie die de consumen ten beschermt. Hij is in 1970 in het leven geroepen door het Mi nisterie van C.R.M., omdat er toen wantoestanden bestonden bij de huwelijksbureaus. De Raad is begonnen met saneren. En met resultaat. Van de 150 bureaus en bureautjes werden er aanvanke lijk maar 12 erkend". "Op het ogenblik zijn er 15 er kende bureaus, met bij elkaar zo'n 270 consulenten verspreid door het hele land. Maar het aan tal malafide bureaus neemt weer toe. Er zijn veel mensen die op dit gebied een graantje willen mee pikken. Dat zie je steeds als het economisch wat slechter gaat. De Raad van Toezicht kan tegen die malafide bureaus niets doen. De Raad heeft wel een indirect wa pen: in zoveel mogelijk dagbladen een aparte advertentierubriek voor de erkende bemiddelingsbu reaus. Wat de Raad ook doet: zo veel mogelijk erop wijzen dat die erkende bureaus onder deskundi ge leiding staan en garanties bie den. Ik wil overigens niet zeggen dat alle niet-erkende bureaus vast en zeker malafide zijn". In de maatschappij blijkt een groeiende behoefte te bestaan aan erkende relatiebemiddeling. In 1980 stonden in ons land 8.000 mensen ingeschreven, nu is dat opgelopen tot tegen de 20.000. Is er een bepaalde groep mensen voor wie deze bemiddeling het meest geschikt is? "De bemiddeling richt zich op al leenstaanden vanaf 21 jaar. Het meest geschikt is ze voor diegenen die normaliter in staat zijn een re latie in stand te houden. De be middeling is in principe geschikt voor iedereen, maar niet iedereen is geschikt voor elke bemidde lingsmethode. Vandaar dat we er blij mee zijn dat er verschillende bureaus zijn die ook verschillend werken". Volgens Joke Kuijlman staat bij de bureaus een doorsnee van de bevolking ingeschreven. "De bureaus hebben als taak hun cliënten aan elkaar voor te stellen. Maar dat houdt wel in dat niet ie dereen evenveel kansen heeft. Er zijn bijvoorbeeld boven de 55 jaar veel meer alleenstaande vrouwen dan mannen. De kans is dan ook groot dat bij een bureau meer oudere vrouwen dan oudere man nen zoekende zijn. Je kunt trou wens nooit zeggen hoe groot de kansen zijn van een individuele ingeschrevene. Er zijn categorieën met bijna 100% slaagkans, maar het kan ook slechts 2% zijn. Wat wel zeker is: als je staat ingeschre ven bij een erkend bureau heb je veel meer kans op een partner dan wanneer je die stap niet waagt". Bestaat er nog steeds een taboe om naar een bureau toe te stappen? "Dat taboe bestaat niet bij de mensen die de stap wagen, maar bij de 'omgeving'; de familie, de kennissen, de buren. De omge ving reageert vaak harteloos als ze hoort dat je je partner zoekt of hebt opgedaan bij een bureau. Je hoort dan veel ongenuanceerde meningen. Het is opvallend dat die omgeving vaak zelf gewoon een gezin heeft en niet voldoende begrip kan opbrengen voor wat het betekent alleen voor jezelf of voor een gezin te staan". "Je moet je gewoon niets aan trekken van wat de omgeving denkt of zegt. Maar dat valt niet mee. Bovendien: als je je er wel wat van aantrekt, blijf je wel al leen zitten met je probleem. De omgeving biedt geen oplossing, helpt niet. De omgeving ziet al leen maar de vrijheid die je hebt als alleenstaande; de problemen kennen ze niet". Wat voor soort contacten kan een bureau opleveren? "Voorop staat dat een bureau nooit bevoogdend mag optreden. Je kunt dan ook zeggen dat het gaat om alle relaties die mensen wensen, zolang ze maar de inten tie hebben een langdurige relatie aan te gaan. Het is kenmerkend dat veel mensen die naar een bu reau stappen, zeggen: ik zoek vastigheid". Is het duur om ingeschreven te staan? "Dat is relatief. Als je in aanmer king neemt dat er geen subsidie voor bestaat, is het niet duur. En in omringende landen is het veel duurder. Maar als je van een bijstandsuitkering moet rondko men is het wel veel geld. Je kunt het ook anders bekijken; een mid dag met een maatschappelijk werkster praten kost de overheid meer dan je zelf betaalt voor een heel jaar inschrijving bij een bureau". Is het dat bedrag waard? "Wie niet waagt die niet wint. Maar als je slaagt is het het be drag zeker waard". Wat zijn de garanties die een er kend bureau biedt? "Dat zijn verschillende. Er is bij voorbeeld privacy-bescherming. Gaat er iets fout, dan kun je altijd naar de geschillencommissie van de Raad van Toezicht. Bovendien is er een garantiefonds: als het bu reau er onverhoopt mee ophoudt, dan kun je bij een ander bureau verdergaan. En een erkend bu reau is vakbekwaam: de consu lenten moeten een vakopleiding volgen". Zijn er dingen die je beslist over wogen moet hebben als je naar een bureau stapt? "Zeker. Men vergeet vaak: wat wil ik van een partner ontvangen en alles wat daar aan vastzit. Men vergeet ook vaak: wat heb ik zelf aan een ander te bieden? En is dat willen ontvangen en te bieden hebben op elkaar af te stemmen. Het is van twee kanten geven en nemen. Je moet je realiseren dat je niet iemand op bestelling gele verd kunt krijgen. Een bureau kan niet een blik met partners opentrekken. Je moet ook beden ken: het gaat om een andere mens die je wilt leren kennen - niet om bijvoorbeeld een hoge positie met een auto". Joke Kuijlman vindt dat het zoe ken van een partner via een bu reau sociaal gezien positief moet worden gewaardeerd. "Het is een uitstekende manier om te probe ren je leven nieuwe inhoud te geven". Wie inlichtingen wil hebben over erkende bureaus kan die koste loos aanvragen bij de Raad van Toezicht, Duinweg 1, 2585 JT Den Haag, 070 - 501269. Hel Bouwfonds Nederlandse Gemeenten introduceerde onlangs een hypotheekvorm die mogelijk het antwoord is voor mensen die in deze onzekerheid verkeren. Wie deze hypotheek neemt begint met een variabele rente en wacht feitelijk de gunstigste rente af voordat op een hypotheekvorm met vaste rente wordt overgestapt. Sinds de rentepiek in 1981 is de rente eigenlijk alleen maar gedaald. En het laagste punt lijkt nog lang niet in zicht. Tegelijk zijn ook de huizen prijzen gedaald en op een vrij stabiel niveau gekomen. In feite is het in geen jaren zo gunstig geweest om een eigen huis te kopen. Behalve dan dat er meteen een nieuw, zij het luxe probleem is opgedoken: wie namelijk vandaag een hypotheek afsluit, kan morgen tot de ontdek king komen dat de rente wéér is gedaald. 12- 11- 10- 9- 8- 7- 6- 1982 1983 1984 1985 1986 1987 Werketyke Rente-ontwikkeling t/m sept 1986 Mogeli|ke Rente-omwikkeling in 1986 en 1987 De grote vraag is natuurlijk, waar gaat de hypotheekrente heen de komende tijd? Of liever waar ligt het minimum, wat zal de bodem rente worden? Om een antwoord met enige voorspellingskracht te kunnen geven moet je of alles we ten over de internationale geld markt, de dollarkoers en bankdis- conto's of iemand spreken die daarvan op de hoogte is. Een deskundige van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, D.M. Bos was mede verantwoor delijk voor de nieuwe Bouwfonds hypotheek die overigens de 'Ren- teKeuze Hypotheek' heet. "Geen mens kan met 100 procent zeker- heid zeggen wat de rente over kan ,tensl° e dulf"d™ guldens twee jaar zal zijn. Maar de des- *he'en' A,le verkrijgbare hypo- kundigen zijn het in ieder geval ^vormen, vallen eigenlijk in redelijk met elkaar eens dat de .w,ee,grotc gr0epen u.,!cen' Name~ ondergrens nog niet bereikt is. Er die met vasle en. d'e,me' varla- zijn er zelfs die beweren hard te bellj ren,e' De variabele rente is kunnen maken dat de hypotheek- nu laag'Jnaar JC "ee! mat of dat op den duur zo blijft. De vaste rente richting 3 procent gaat Bos is zelf aanmerkelijk terug- ™te ™'h,°8frJ maa'* he* houdender in zijn voorspellingen, dc «^heid dat ,e zo blijft. In maar waarschuwt aspirant- een st,Jgende ™K™a'kl is de vorm met vaste rente het gunstigst. In een dalende markt de variabele rente, want je zakt gewoon mee met elke rentedaling. Alleen, dertig jaar lang een dalen de markt is erg onwaarschijnlijk. Bij de nieuwe hypotheek van Bouwfonds zou de (variabele) rente ergens tussen de zes en ze ven procent kunnen beginnen. Daarnaast worden drie zaken af gesproken. Op welke hypotheek vorm men wil overstappen als de rente het meest gunstige niveau heeft. Eveneens wordt vastgelegd - gesteld dat de rente niet zou da len maar juist stijgen - bij welk maximum de rente vastgezet moet worden. Praktisch is dat ongeveer de rente van het huidige moment. En tenslotte wordt vastgelegd, wat de gewenste minimum rente moet worden voordat die vastgezet wordt. Theoretisch zou je daar 0% voor kunnen afspreken. En dat is natuurlijk een aantrekkelijk idee. Realistischer is om een mini mum af te spreken wat reëel haal baar lijkt, bijvoorbeeld 5,5%. huizenkopers om niet zo maar een hypotheek te nemen. Rustig de juiste hypotheekvorm uitkiezen, juist nu in de dalende rentemarkt. Bij de gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de perio de van 03 tot 10 december de volgende voorwerpen aangegeven: herenbril 'A montuur; knuffelbeer; foto toestel; rechter zwarte lede ren herenhandschoen; linker zwarte kinderwant; blauwe kinderwant; rood/zwarte dameshand schoen; rood/bruine porte monnee; kinderportemonnee; sport schoen: 3 sleutels in rood etui; 4 sleutels aan blauw draad; fietssleutel. Aangegeven dieren: Cypers met witte kater; rood ka tertje; Siamees. Inlichtingen: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur. Boer de Hu Hu met een van z'n pronkstukjes, een Franse Vierson De afgedankte tractoren wa ren vaak 'één bonk roest', zo als de Hullu het uitdrukt. Er moet veel aan opgeknapt wor den voor ze terug in de oude glorie zijn hersteld. De land bouwer uit Groede gebruikt daar de wintermaanden voor. Dan is hij practisch dagelijks in z'n werkplaats in de schuur te vinden. In de win terperiode kan hij drie trek kers onderhanden nemen. Bij het opknappen krijgt de Hul lu hulp van z'n zoons. Als kind al werd hij gegrepen door de techniek. "Ik kan me nog goed herinneren dat ik als jongetje van vier stond te kijken naar een dorskas, die werd aangedreven door een Fordson trekker. Hoewel het koud was, wilde ik niet naar binnen. Ik wilde niets mis sen". Na de oorlog schafte de Hullu z'n eerste trekker aan een Amerikaanse Allis Chal mers. De landbouwer werkte niet zo graag met paarden. "Je moest heel vroeg opstaan. Dat doe ik niet zo graag". Aan het begin van de zeventi ger jaren begint hij oude, af gedankte tractoren te verza melen. Hij haalt ze overal vandaan, tot zelfs uit Frank rijk toe. Via familie kon hij daar enkele mooie exempla ren op de kop tikken. Voor die oude trekkers hoeft hij wei nig te betalen. "De eigenaren waren blij dat ze er vanaf wa ren. Ze stonden toch maar in de schuur te verroesten". Het vervoer naar Nederland kost te meer dan de trekker zelf... Bij z'n speurtocht naar oude trekkers kreeg de Hullu veel hulp van de Oostburgse Ford- dealer Vermeulen. De laatste tijd is de belang stelling voor oude trekkers enorm toegenomen. Omdat de vraag groter is geworden, zijn ook de prijzen fiks de pan uitgerezen. De Hullu: "Te genwoordig is het nauwelijks meer interessant. Er worden flinke prijzen neergeteld voor oude trekkers. Vooral Duit sers zijn er zeer happig op". In z'n trekker-collectie heeft de Groese landbouwer menig pronkstukje. Zo heeft hij de oude Ford'lijn' bijna com pleet. "Ik heb een Fordson uit 1921 met ijzeren banden en een Fordson uit de jaren der tig met luchtbanden. Trots ben ik ook op de Ford E 27 N, een zogenaamde 'blauwe rei ger', uitgerust met een Pö-motor van 45 pk". Een Ford-tractortype die hij nog niet in z'n collectie heeft is de 'Red Tiger'. Hij heeft hem wel al kunnen kopen, maar de prijs was te hoog. "En dan is er voor mij de lol af". In z'n schuur staan ook acht Lanz Bulldog's, de meeste zogenaamde 'gloei- koppen'. Ook heeft de Hullu enkele semi-diesels van Lanz. De Bulldog is een bijzondere tractor. Als brandstof kan gas- olie, dieselolie, petroleum en bruinkool-teerolie worden ge bruikt. Met een speciale in richting en aangepaste ver brandingskamer is tevens plantenolie, traan, carboleum en spiritus geschikt als brandstof. Het is niet verwon derlijk dat de Bulldog zeer ge liefd is in ontwikkelingslan den. De Hullu heeft ook een Vierzon-tractor, de Franse Bulldog. "Motorisch is hij nog beter dan de Lanz zegt men". De Groese landbouwer verzamelt niet alleen trek kers maar ook oude land bouwwerktuigen, zoals bij voorbeeld oude ploegen. De Hullu benadrukt dat het hem niet om het geld te doen is. "Ik ben geen handelaar. Ik verkoop niks. Mij gaat het er om deze trekkers en werktui gen te bewaren voor het na geslacht". De landbouwer is lid van de Pioneer-club, de oude trekker en motoren-vereniging. In het clubblad worden de data van oude trekker-shows ver meld. "Er worden grote ge houden in het Brabantse Wanrooy en het Noord Hol landse Oud Karspel. Daar ga ik altijd naar toe". Het is daar waar hij kontak ten legt met collega-ver zamelaars. "Ik ken er heel wat. Vooral in Brabant en het Noorden van het land zijn veel verzamelaars". Op uitnodiging van de Oost burgse winkeliersvereniging heeft de Hullu enkele van z'n trekkers getoond tijdens de jaarlijkse landbouw-dag. Ze trokken de nodige bekijks. Ook van buiten Zeeuwsch- Vlaanderen is er de nodige be langstelling voor de unieke collectie. "Wekelijks komen er mensen kijken". De West Zeeuws-Vlaamse landbouwer zou nog graag een ouderwet se dorsmachine met een pers aanschaffen. Het ontbreekt hem echter aan de ruimte. Een dergelijke machine zou in de zomermaanden tijdens dorpsfeesten een flinke pu bliekstrekker zijn, meent de Hullu. "Er zou een stichting of zo voor moeten opgericht worden. Ik weet in elk geval al een pers te staan".

de Vlissinger | 1986 | | pagina 25