Verplichte autokeuring Onderwijs gehandicapten A rch iefeprokkels Nieuwjaars receptie Sluiting provin ciale gebouwen David Bowie, verschrikkelijke dwergenkoning in 'Labyrinth' TWEE CONCERTEN IN ZIPPO DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 17 december 1986 Het dagelijks bestuur van de provincie heeft ruim 1,2 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor woonzorg-projecten voor ouderen. Het gaat om voorzieningen in Westkapelle, Middelburg, Wolphaartsdijk, Sint Philipland en Ovezande. Westkapelle Middelburg ■SwÜ Wolphaartsdijk Sint Philipsland Ovezande Staten vergadering Westvlaams orkest in Middelburg met Mozart-programma ABDIJ Sinds 1985 bestaat de algeme ne periodieke keuring van per sonenauto's - de APK. Om niet alle automobilisten tegelijk op de stoep te hebben, is gekozen voor invoering van de keuring in fasen. Als alle stadia doorlopen zijn, en dat is in 1988, zijn alle auto's, waarvoor de keuring is bedoeld, aan bod geweest. Aan de hand van het kenteken bewijs deel I kan worden be paald, wanneer een auto moet worden gekeurd. Op dat deel I staan alle gegevens over de auto vermeld, alsook de datum waarop het bewijs is afgege ven. En om die datum gaat het. Zij kunnen daarvoor een af spraak maken met de speciaal daarvoor erkende garages (her kenbaar aan een affiche), of met een keuringsstation van de ANWB. Ook kan bij die in stanties nadere informatie wor den aangevraagd. Gegevens worden ook verstrekt door de automobielverenigingen, zoals de ANWB en de KNAC, en door de Rijksdienst voor het Wegver keer in Veendam, telefoon 05987-24240. Een aantal auto's is van de keu ring vrijgesteld. Het gaat dan om nieuwe auto's en lichte bestelauto's en ingevoerde Kentekenbewijs deel 1 afgegeven Keuring 15 september/31 december 1974 of eerder 1985 1 januari/31 december 1978 of eerder 1986 1 januari/31 december 1984 of eerder 1987 1 januari/31 december 1985 of eerder 1988 Is een kentekenbewijs deel I af gegeven op 12 mei 1981, dan moet de auto dus in mei 1987 zijn gekeurd. Gebruik is, dat de Rijksdienst voor het Wegverkeer bij de toe zending van het kentekenbe wijs deel III aangeeft of de auto moet worden gekeurd. (Deel III is het deel, dat achter de voor ruit moet zitten). Als het niet op het deel III is vermeld, kan aan de hand van het staatje worden bepaald of de auto toch moet worden gekeurd. Automobilisten moeten zelf het initiatief nemen tot de keuring. nieuwe auto's, die nog niet in het buitenland zijn gebruikt. De vrijstellingstermijn is hier drie jaar. Voor ingevoerde auto's, die in het buitenland wel al zijn gebruikt geldt een vrijstelling tot keuring van een jaar. Goedgekeurde auto's worden voorzien van een keuringsstic ker en er wordt een keuringsbe wijs bij afgegeven. Van auto's die niet zijn gekeurd, maar die wel gekeurd hadden moeten worden, is de eigenaar in over treding. Dat geldt als hij met de auto rijdt of hem op de weg heeft staan. De commissaris der koningin en mevrouw J.B. Boertien-Velema houden op zaterdag 3 januari namens het provinciaal bestuur van Zeeland de nieuwjaarsre ceptie. De bijeenkomst begint om vier uur 's middags en duurt tot zes uur. De receptie wordt gehou den in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. Net als in voorgaande jaren wordt gewdrkt met een letter- systeem. Dit om te voorkomen, dat zich een lange rij wachten den vormt. Tijdens de receptie verzorgt het trio Leen Zietse de (achtergrond) muziek. Maandag 2 januari zijn de ge bouwen van de provinciale diensten gesloten. Het gaat om het provinciehuis, het gebouw van de provinciale planologi sche dienst en de kantoren van de provinciale stoomboot diensten en de Zeeuwse Biblio theek. De dienstverlening van de boot diensten op de veren Kruiningen-Perkpolder en Vlissingen-Breskens gaat wel door. Dat wil dus zeggen, dat de boten volgens het gebruike lijke schema varen. Ook de Zeeuwse Bibliotheek heeft de uitleen op 2 januari geopend. Voor alle kantoren van de pro vincie geldt ook, dat de dag voor Kerstmis en op oudejaars dag de bereikbaarheid stopt om 15.30 uur. Voor het provincie huis geldt dat bovendien op maandag 5 januari, wanneer voor het personeel een nieuw jaarsbijeenkomst wordt ge houden. IEUWS Geld voor ouderenzorg Doel van de woon-zorg- projecten is ouderen zo lang mogelijk in staat te stellen zelfstandig te blijven wonen. De gemeente Westkapelle krijgt vijftigduizend gulden voor de verbouwing van het diensten centrum bij de bejaardenwonin gen in het dorp. Van dat geld moet de zaal in het centrum worden vergroot, opdat er groepsactiviteiten in kunnen worden georganiseerd. Ook worden in de zaal voorzieningen getroffen om er spreekuur te kunnen houden voor de trom- bosedienst, de pedicure en de fysiotherapeut. Verder wordt het centrum toegankelijk ge maakt voor rolstoelgebruikers. In een latere fase is het de be doeling tot een betere afstem ming te komen in de hulpverle ning aan ouderen. Nu wordt soms dubbel werk gedaan door de bejaardenverzorging en de wijkverpleging. Als laatste punt wil de gemeente het centrum geschikt maken voor dag-, nacht-, crisis en tijdelijke op vang. Ouderen, die tijdelijk niet zelfstandig kunnen wonen, kunnen daarvan gebruik maken. De stichting Welzijn Ouderen, de woningbouwvereniging Mid delburg en de stichting Centrum voor Bejaardenzorg der Her vormde Gemeente Middelburg Rustenburg willen bij Rusten burg een flat inrichten voor ouderen. Het gaat om een deel van de "afgetopte" flats uit de Magistraatwijk. De ouderen, die in de flat gaan wonen, kunnen dan gebruik maken van de dien sten van het bejaardenoord, zo- wmrnm De kleuterschool in Wolphaartsdijk wordt straks gebruikt voor ou derenzorg. als dagverzorging, nachtop- vang, groepsactiviteiten en tij delijke opname. Om die hulp te kunnen bieden moet Rustenburg worden aan gepast. Als de ouderen niet al leen op de begane grond wo nen, moet in de flat ook een lift worden gebouwd. Aan de bij drage heeft de provincie als voorwaarden gesteld, dat de woningtoewijzing in overleg tussen de woningbouwvereni ging en het bejaardenoord moet gebeuren en dat de ouderen -zo zij dat wensen- van de alarme ring van Rustenburg gebruik kunnen maken. De bijdrage is f 185.000,-. Het bestuur van het bejaarden oord Nieuw Zorgvliet in Wol phaartsdijk krijgt f 254.000,— Van dat geld moet de nu nog in gebruik zijnde kleuterschool naast Nieuw Zorgvliet worden aangekocht. De kinderen krij gen een nieuwe school en het gebouw gaat daarna dienst doen voor zelfstandig wonende ouderen. Daarvoor moet het wel worden verbouwd. In Sint Philipsland wordt de dienstverlening vanuit het be- jaardenwoningencomplex De Rozeboom verbeterd en dat gaat de provincie ruim twee ton kosten. Er moet een zorgteam ko men, dat bestaat uit de wijkver pleegkundige, de wijkbejaar- denverzorgster en de be heerster van De Rozeboom. Om de diensten vanuit het centrum te kunnen bieden aan zelfstan dig wonende ouderen, worden de servicekosten verlaagd. De Rozeboom zelf moet worden verbouwd, waarna ook dagver- De staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen heeft besloten een afdeling voor meervoudig gehandicapte kin deren voor de school voor slechthorende en spraakge- brekkige kinderen "De Kring" in Goes niet op te nemen in het plan van scholen voor speciaal onderwijs. Dat betekent overigens niet, dat de afdeling, die al een paar jaar aan de school is verbonden, moet worden opgeheven. Wel houdt het in, dat elk jaar op nieuw aan de staatssecretaris moet worden gevraagd of de af deling kan worden gehandhaafd en of zij geld beschikbaar wil stellen om de extra leerkracht in dienst te kunnen houden. Als de afdeling op het plan van scholen was geplaatst en daar- zorging kan worden geboden. Ouderen kunnen 'dan ook de warme maaltijd in het centrum gaan gebruiken. De personeelskosten van het zorgteam worden niet betaald uit de provinciale bijdrage. Daarom is een beroep gedaan op een experimentensubsidie- post van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur. Het gemeentebestuur van Bor-* sele wil in Ovezande een woon zorg-project beginnen en daar voor stelt de provincie f 572.250,69 beschikbaar. In Ovezande kan gebruik wor den gemaakt van het diensten centrum met bejaardenwonin gen Stengehof. Bovendien ligt de kern centraal ten opzichte van andere woonkernen in de gemeente. In het dienstencen trum is een grote verbouwing nodig. Het gaat om de keuken en de hal en er moet een lift worden gebouwd. Verder is het geld bestemd voor een keuken installatie en -inventaris en voor een inventaris voor de re creatiezaal. De gemeente wil het dienstencentrum Stengehof kopen en ook dat kan uit het be drag worden betaald. De provinciale bijdragen moe ten worden gezien als voorlopi ge. Dat betekent, dat gaande de ontwikkeling van de projecten, maar vooral bij stagnatie daar van, kan worden bekeken of het geld voor andere zaken in het flankerend beleid - dienstverle ning aan zelfstandig wonende ouderen -kan worden besteed. na was toegewezen, dan zou de jaarlijkse aanvraag vervallen en zou het geld automatisch wor den toegewezen. De staatssecretaris heeft het provinciaal bestuur laten we ten, dat zij de afdeling niet wil opnemen omdat de prognoses over het aantal leerlingen niet voldoende zekerheid geven voor de lange duur. Zeventien kinderen zitten op de afdeling voor meervoudig ge handicapte kinderen in Goes: vier slechthorende kinderen, die moeilijk lerend zijn, acht kinde ren met ernstige spraakmoeilijk heden en moeilijk lerend en vijf leerlingen met ernstige spraak moeilijkheden, slechthorend heid en moeilijk lerend. Volgens de landelijke normen kan alleen een afdeling voor meervoudig gehandicapten worden ge vormd als het gaat om leerlin gen met dezelfde handicap. En de staatssecretaris houdt zich aan die norm. Het bestuur van "De Kring", gaat beroep aantekenen tegen het besluit van de staatssecre taris. Op provinciaal niveau wordt begin januari over de zaak gepraat. Provinciale staten vergaderen aanstaande vrijdag. De vergade ring begint om tien uur 's mor gens en zij wordt gehouden in de Statenzaal, Abdij 11, Mid delburg. Aan de orde komen on der andere de verkoop van PZEM-grond voor de opslag van radioactief afval, de uit gangspunten van de provincie op milieugebied, samenwerking in de jeugdhulpverlening en het provinciale minderhedenbeleid. De provinciale volksvertegen woordigers vergaderen in het openbaar. -m- Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. waren namelijk omwille van hun geloof omstreeks I674 veroor deeld tot dienst op de Spaanse ga leien te Napels. Dit was gebeurd in een ti jd waarin met name het gebied waar ze van daan kwamen aan machtswisse ling onderhevig was. Nu eens was het onder invloed van de Turken, dan weer van de (Oostenrijkse) Habsburgers. Daarbij speelde dan ook weer mee een al of niet tot vervolging overgaan van anders denkenden dan de katholieken als de Habsburgers aan de macht wa ren. Dit in het kader van de zoge naamde contra-reformatie. Die Habsburgers waren familie (via Karei V) van de Spaanse Habsburgers en in "dienst" van die familie werden de predikanten te werk gesteld. Zij waren daartoe veroordeeld omdat ze beschuldigd waren van rebellie en verraad van het rijk en handelingen met de Turken. Op die galeien werden de predikanten gebruikt als roeiers, samen met allerlei andere voor- oordeelden, in de strijd van de ko ning van Spanje tegen Frankrijk (l odewijk XIV). De uitvalsbasis van die galeien was Napels. De ko ninkrijken Napels en Sicilië ston den onder de Spaanse Kroon. Als vertegenwoordiger van de Spaanse koning was er te Napels een on derkoning aangesteld. Wat had Michiel de Ruyter daar mee te maken? Via Frankrijk alles. Want sinds I672 verkeerde de Republiek der M.A. de Ruyter en Hongarije Verenigde Nederlanden met dat land in staat van oorlog. Lodevvijk XIV was toen, in het rampjaar, de Republiek binnengevallen samen met een aantal andere landen. Met die andere landen was er tussen 1674 en 1675 inmiddels al weer vrede gesloten. Met Frankrijk ech ter nog niet. Die strijd was een strijd om het evenwicht in Europa geworden: Lodevvijk XIV tegen Habsburg, waarbij De Republiek bondgenoot was van Habsburg. De Ruyter kreeg in 1675 opdracht van de Staten-Generaal om de Spaanse bondgenoot in de Mid dellandse Zee hulp te bieden in de strijd tegen Frankrijk. (Die missie zou hem uiteindelijk het leven kosten). Die hulp aan Spanje was uiteraard niet geheel van eigen belang ont bloot voor de Republiek want het ging uiteindelijk om het veilig stel len van de Staatse koophandel in de Middellandse Zee. Echter door de opdracht van hulp bieden aan Spanje had Michiel een sterke troef in handen bij zijn pogen om de gevangen predikanten vrij te krijgen. Daarbij wist hij zich gesteund door de Staten-Generaal. De Ruyter sprak in Napels zélf met de onderkoning, de markies De Los Velez, over die vrijlating. Dat was echter niet zo'n eenvou dig te nemen beslissing voor die onderkoning. Want daarvoor had hij toestemming nodig van zowel de koning van Spanje als van de Keizer van Duitsland wiens gevan genen de predikanten eigenlijk im mers waren. Tenslotte gaf de onderkoning op sterk aandringen van De Ruyter, toe mits de predikanten noch op Spaans, noch op keizerlijk gebied aan land gezet zouden worden. Met andere woorden ze moesten enige tijd aan boord van de Staat se vloot blijven. Aldus werd over eengekomen. Van de. zoals gezegd, oorspronke lijk 41 waren er inmiddels 15 over leden. Op 11 februari 1676 werden ze van de galeien verlost. Zij zou den 6 weken op de vloot van De Ruyter blijven. Op 25 maart 1676 zijn ze, uit v rije wil, omdat de vloot van De Ruyter daar nog een klus had op te knap pen, op een Engels schip overge gaan dat hen in Venetië aan land bracht. Vandaar konden ze over land hun reis vervolgen. Eerst zijn ze naar Zwitserland gegaan waar na ze later naar Hongarije terug keerden. Vandaar dat gedenkteken voor Vlissinger Michiel in Debrecen in Hongarije. Onlangs ontving de Archiefdienst van Vlissingen van de Kossuthuniversiteit te Debrecen in Hongarije een foto van het aldaar staande gedenkteken, opgericht voor De Ruyter, Mihaly. Jawel voor onze Michiel de Ruyter. Wat heeft een van oorsprong Vlis- singse zeeman met Hongarije te maken zult u zich misschien af vragen? De Hongaarse predikanten komen aan boord van liet schip van De Ruyter. Welnu, daar zit een hele geschie denis aan vast. We zullen probe ren deze in een kort bestek weer te geven. Het gedenkteken voor M.A. de Ruyter in Drebrecen staat in het herdenkingsplantsoen achter de gereformeerde kerk van Debrecen, vlak bij het standbeeld van de Ze- venburgse vorst Istvan Bocskai. In 1895 werd de zuil voor Michiel door toedoen van Mevrouw Hegyi aldaar opgericht. Zij was de wedu we van een dominee. Die zuil kwam er ter herinnering aan het feit dat Michiel de Ruyter in 1676. enkele maanden voor zijn dood, 21 Hongaarse predikanten had be vrijd van de Spaanse galeien. De namen van deze predikanten staan op de herdenkingszuil. Deze predi kanten, oorspronkelijk 41 in getal. zanger David Bowie en de jeugdi ge Jennifer Connely (die bekend werd met haar rol in 'Once upon a time in America'). In het kort komt het er op neer dat de heerser over een rijk van dwergen en kwelgeesten, Jareth (Bowie) een baby uit de gewone wereld naar zijn wereld haalt. Het 15-jarige zusje van de baby, Sarah (Con nelly), achtervolgt Jareth in de wereld vol griezels, goedaardig en kwaadwillig. En dan raakt Jareth geheel van slag van de mooie Sarah... Het Westvlaams Orkest onder lei ding van Patrick Peire verzorgt zaterdag 27 december een Mozart-programma in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. De solisten van zijn Ivan Dudal (hobo), Eric Dequeker (fluit), Jo zef Auer (fagot) en Piet Dom- bracht (hoorn). Uitgevoerd worden: ouverture 'Cosi fan Tutte', 'Concertante Symfonie' voor blazers en 'Sym fonie no. 39 in Es. Het concert begint om 20 uur. 'Kinderen van alle leeftijden' kunnen vanaf donderdag 18 de cember tot en met maandag 29 december griezelen en gieren bij de film 'Labyrinth' van regisseur Jim Henson, in Alhambra II in Vlissingen. I)e filmspelers zijn bijna allemaal poppen, wat niet zo verwonderlijk is. Jim Henson is namelijk de maker en die tekent ook voor de M tippets. Se samstraat en de angstaanjagende poppenfilm 'The dark crystal*. Als tegenhanger van al die pop pen heeft Henson twee 'mensen' in het script opgenomen. Zij wor den vertolkt door de acteur- David Howie en Jennifer Connely. In Zippo in Middelburg is de ko mende dagen te genieten van twee bands van formaat. Woensdag 24 december herleeft muziek uit de jaren zestig als Q65 optreedt en twee dagen later (tweede kerst dag) is Gin on the Rocks in Mid delburg, een hardrock-formatie'. die vorig jaar de Grote Prijs van Nederland won. DOOR CHRIST PETERS De De Ruyter gedenknaald in de Hongaarse universiteitsstad Debrecen.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 19