in Midden Zeeland Bette Midler en Danny de Vito in glansrollen Drie hoeraatjes voor het goede vaderland 11 dec. - 17 dec. FILM PODIUM Lezen "De Zeehelden Evert sen9 EXPOSITIE RUTHLESS PEOPLE' SATIRE OP POENERIGE ZAKENLUI Homofilm festival Meccano Nog 2 dagen kunst voor Amnesty Twee Oscarwinnaars in 'Heartburn' Favoriete restaurants Woensdag 10 december 1986 DE FAAM - DE VL1SSINGER Dubbelconcert in Razzmatazz Pianorecital Gregorio Nardi GELEZEN Orgelvirtuoos Peter Baartmans in Schouwburg S s jr- Oude Muziek in Burgerzaal MERYL STREEP EN JACK NICHOLSON Twee boeken die je wat doen KINDER BOEKE Door Jan Smeekens Enkele weken geleden stroomde het Alhambratheater in Vlissin- gen vol met lezers van een damesweekblad. Ze hadden allemaal de bon uitgeknipt en mochten als eersten in Nederland de film Ruthless People zien. ruim een week voor de première -een van de beste komische films die de afgelopen jaren werd gemaakt met Bette Midler en Danny de Vito, smaakmakers bij uitstek, in de hoofdrollen. *Danny de Vito (rechts) en de verklede Judge Rein hold. Ruthless People toont ons een schatrijk echtpaar dat woont in een kolossaal huis vol kitsch en een witte poedel. Hij heeft een he kel aan zijn vrouw en smeedt plannen om haar te vermoorden. Dan is ook haar kapitaal zijn eigendom. 'Gelukkig' wordt zij ontvoerd. 'Gelukkig',omdat de ontvoerders zelfs nog geen vlieg kwaad kunnen doen. En dat geeft volop emplooi aan de vurige Mid ler om het opgejaagde monster te spelen. Politie en pers worden om de tuin geleid. Maar dat alles zonder veel geweld. En dat is een opluchting in deze tijd waarin juist alleen bloed aan de paal borg schijnt te kunnen staan voor kassuccessen. Het geweldadige in deze film is verplaatst naar de achtergrond - de satire op poenige zakenlieden staat centraal. Zelfs als een ver schrikkelijke moordenaar zich aandient, en er een vechtpartij ontstaat, blijft het publiek zich tranen lachen. Een ander ijzersterk punt van de ze film is de muziek. Een groot aantal hedendaagse popmuzikan ten heeft medewerking verleend. We noemen: Billy Joel, Bruce Springsteen, Mick Jagger samen met de Eurythmics, Dan Hart man en Jennifer Rush. Van de muziek uit de film is trouwens een lp gemaakt, die alleszins het aan horen waard is. Zeker als men de film één of meerdere keren heeft gezien zal de muziek tot de ver beelding spreken. In razzmatazz aan de Middel burgsestraat in Oost-Souburg vindt zaterdag 13 december een dubbelconcert plaats van het Kol derkwintet en de Trottoirband. Het Kolderkwintet is een veelbe lovende jonge groep uit het Bra bantse Gelder en het genre dat ze brengen bestaat uit straat- en kroegliederen uit de middeleeu wen. De liederen worden a- capella gezongen. De Trottoir band brengt muziek dat de vol gende stijlen bevat: Ierse Jigs, Franze muzettes, Rhythm and blues, Cajun en ballads. Het optreden van deze bands be gint om 20.30 uur. «wsr *Rette Midler Gregorio Nardi, finalist van het Liszt concours 1986, verzorgt op vrijdag 12 december in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg een pianorecital. Het programma dat Nardi brengt bestaat uit Variaties over 'Wei- nen, Klagen, Sorgen, Sagen', Sonnetta del Petrarca 104, Les jeux d'eaux a la Villa d'este en de twaalfde Hongaarse Rapsodie. Allen gecomponeerd door Liszt. Na de pauze speelt Nardi de sona te in c kit. opus 111 van Ludwig van Beethoven. Het recital begint om 20 uur. Pieter van der Leeden uit Vlaardingen weet als oprechte amateurvorser ongetwijfeld heel wat van onze maritieme geschiedenis. Maar als hij erover schrijft en het materiaal wil populariseren, zit hij zichzelf lelijk in de weg. Het beeld van de ezel, die niet kan kiezen tussen twee schelven hooi. Zijn boek 'De zeehelden Evertsen', dat hij ziet als eer bewijs aan het krijgsliedengeslacht, dat 19 bevel hebbers ter zee en te land leverde, draagt daarvan de sporen. Honderd-twee-en-negentig pagina's romantische jongenslectuur, waarin een formida bele hoeveelheid feiten zit verstopt. Van der Lee- den's streven naar compleetheid wint het helaas van zijn literaire kwaliteiten. En zo is een wat houterig heldenepos ontstaan in de beste -maar wat beperkte- traditie van de 'geschiedverhalen- oude-stijl', die meester, als de klas heel rustig was geweest, voorlas op vrijdagmiddag. Het is vreemd, de uitgave van zo'n boek in een tijd, waarin de belangstelling voor het verleden nieuwe accenten heeft gekregen en historici -wars van de 'pronk en praal' rond het bekende rijtje topfiguren uit de jaartallenlijst- op zoek gaan naar de alledaagse werkelijkheid en de rol daarin van de 'gewone' man en vrouw. Die stroming lijkt aan Pieter van der Leeden -ook auteur van een biografie over De Ruyter- volledig voorbij te zijn gegaan. Daar komt hij in zijn voor woord ook rond voor uit. "Ik hoop dan ook van harte, dat ik met dit werk iefS zal hebben mogen bijdragen aan het verbreden van het inzicht in het geen zo lang geleden voor het welzijn en de vrij heid van ons land en volk door eenvoudige zeelie den en burgers werd verricht, omdat ook heden ten dage nog altijd de vrijheid van de zee en de scheepvaart een eerste levensbelang voor onze ge hele natie is", besluit hij zijn "drie hoeraatjes voor het vaderland", ingeklemd tussen een in drukwekkend 'overzicht van geraadpleegde litera tuur', waarin ook het recente standaardwerk van de dichter L. Th. Lehmann ("Galleys in the Ne therlands") wordt vermeld. Maar goed: over de Vlissinger Evert Heindricxs- sen -de stamvader van de Evertsen's- en zijn zo nen gaat het dus. Van der Leeden neemt ons mee naar het begin van de Tachtigjarige Oorlog en schildert met breed palet hoe die dekselse Geuzen, aangevoerd of tenminste geïnspireerd door Wil lem van Oranje, de Spanjaarden beentje lichten. Voorn hield hij lijgtuttr rn dt nodigt lonltn hoorn zijn hoofd grhtvtn Er worden zeeslagen gereconstrueerd alsof het niets is. Hier is Van der Leeden als kenner van on ze "zilte geschiedenis" op zijn best. Heel wat min der goed gaat hem de literaire vormgeving af. Het taalgebruik is ronduit vergeeld ("kwetsuren", "jammerlijke" verdrinkingsgevallen en "joffers" vullen de coulissen) en het wemelt van de clichees. De schrijver kan zich bovendien niet losmaken van een wel erg reformatorische visie op het ont staan van de Republiek en de activiteiten van zijn hoofdrolspelers. Een enkele maal leidt dat tot hin derlijk "supportersgedrag", dat in geen verhou ding staat tot de genuanceerde realiteit. Op die finesses -misschien zijn ze ook wel al tezeer 'voer voor specialisten'- was Van der Leeden niet uit. Het gaat hem om een eerbewijs aan de Evert sen's, een wat vergeten familie aan de wieg van de Nederlandse staat. "Jongens" (en "meisjes") van omstreeks vijftig zullen de stijl best waarderen, al was het maar om sentimentele redenen. En de on bekende feiten, waar met zoveel vlijt naar is gespeurd, zijn aardig voor iedereen. Marthy van der Werff-de Bruyn maakte de hoogromantische tekeningen. "De zeehelden Evertsen" door Pieter van der Leeden. Den Boer Uitgevers, Middelburg. Prijs: 24,50. Op uitnodiging van Muziekcen trum Middelburg verzorgt de or gelvirtuoos Peter Baartmans een concert in de Schouwburg in Mid delburg. Hij bespeelt het nieuwe HX orgel van Yamaha dat on langs op de Firato werd geïntro duceerd. Het concert begint om 20 uur. Peter Baartmans werd in 1980 Europees kampioen orgelspelen. Sindsdien verzorgt de 26-jarige Brabander in heel Europa orgel concerten. Hij studeerde o'nder meer bij de Zwitserse organist Ge orge Fleury. Het orgel dat hij bespeelt is nau welijks te vergelijken met de tra ditionele electrisehe orgels. Het instrument beschikt over honder den stemmen, die digitaal zijn op geslagen in chips. Veel van de stemmen -zo meldt Yamaha- zijn live opgenomen. Daardoor ont staat een optimale klanknatuur lijkheid. Er zit een uitgebreide programmeermogelijkheid op die de muzikant het instrument opti maal laat beheersen. Wie hel concert van deze orgelvirtu oos wil beluisteren in de Schouwburg kan kaarten kopen bij Muziekcen trum Middelburg aan de Lange Delfl. Telefoon: 01180-35252. Vier films draait de Stichting Filmtheaters Middelburg iti het kader van het 'internatio nal gay and lesbian filmfesti val, ofwel het homofestival, zoals dat ook in Amsterdam wordt gehouden. In Meccano in Middelburg toont de stichting vier films vanaf maandag 15 december tot en met donderdag 18 de cember. Achtereenvolgens is te zien 'Lonesome cowboy' van regisseur Andy Warhol, Cat on a hot tin roof' van Ri chard Brook, met Elisabeth Taylor en Paul Newman, woensdag draait 'Dona Erlin- da y su hijo' van Jaime Um- berto Hermosillo en 'Mad e-hen in uniform' (donderdag) van Leontin Sagar. Deze laatste film is de enige vrouwenfilm in deze reeks. Alle films beginnen om 20.30 uur. De films maandag en dinsdag zijn niet ondertiteld, die van woensdag is Engels ondertiteld. *Paul Newman en Liz Taylor in Cat on a hot tin roof. In samenwerking met de Stichting Oude Muziek organiseert de ge meente Middelburg een reeks van vijf concerten in de Burgerzaal van het stadhuis. Het tweede in deze serie vindt plaats op vrijdag 12 december en wordt verzorgd door 'The Locke Consort'. Dat ensemble bestaat uit Udbha- va Wilson Meyer (barokviool), Mimi Mitchell (barokviool), Su zanne Braumann (Viola da gam ba) en Fred Jacobs (Theorbe). Uitgevoerd zullen worden werken van Thomas Tomkins, John Jen kins, Matthew Locke, en Henry Purcell. Het concert begint om 20.15 uur. DONDERDAG II DEC EMU ER DONDERDAG U DECEMBER "Alhambra I Vlissingen 'Ruthless "'Wells Cathedral Choir', Grote- People' 20 uur. *Alhambra II Missingen 'Heartburn' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Top gun' 20 uur. "Meccano Middelburg 'I.e lieu du crime' (16 jr.) 20.30 uur. "Electro Middelburg 'Han nah and her sisters'(a.L) 20.30 uur. I RIJ DAG 12 DECEMBER "Alhambra I Vlissingen 'Ruthless people' 19 en 21.30 uur. 'Meisjes van Manhattan' 23.30 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Heart burn' 19, 21.30 en 23.30. "Grand Theater Goes 'Top Gun' 19 en 21.30 uur. 'Expose me now' 23.30 uur. "Meccano Middelburg 'Le lieu du crime' (16 jr.) 20 uur. 'Re volution' (a.l.) 22.30 uur. "Electro Middelburg 'Hannah and her sisters' (a.l.) 20.30 uur. *'t Beest, Goes 'Rumble fish' 21 uur. A TER DAG 13 DECEMBER "Alhambra I Vlissingen 'Ruthless people' 19 en 21.30 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Heart burn' 19 en 21.30 uur. "Grand Theater Goes 'Top gun' 19 ed 21.30 uur. "Meccano Middelburg 'Ghostbusters' (a.l.) 15 uur. 'Le lieu du crime' (16 jr.) 20 uur. 'Re volution' (a.l.) 22.30 uur. "Electro Middelburg 'Hannah and her sisters' (a.l.) 20.30 uur. ZONDAG 14 DECEMBER "Alhambra I Vlissingen 'Sneeuw witje' 14 uur. 'Ruthless people' 19 en 21.30 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Ruthless people' 14 uur. 'Heartburn' 19 en 21.30 uur. "Grand Theater Goes 'E.T.' 14 uur. 'Top Gun' 19 en 21.30 uur. "Meccano Middelburg 'Ghost busters' (a.l.) 15 uur. 'Le lieu du 11L'me' O6 jr.) 20.30 uur. MA A ND AG 15 DECEMBER "Alhambra I Vlissingen 'Ruthless people' 20 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Heartburn' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Top gun' 20 uur. "Meccano Middelburg 'Lonesome cowboys (internat, gay and lesbian filmfestival) 16 jr. 20.30 uur. "Electro Middelburg 'Hannah and her sisters' (a.l.) 20.30 uur. DINSDAG 16 DECEMBER "Alhambra I Vlissingen 'Ruthless people' 20 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Heartburn' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Top gun' 20 uur. "Meccano Middelburg 'Cat on a hot tin roof' (internat, gay and lesbian filmfetsival) (16 jr.) 20.30 uur. "Electro Middel burg 'Hannah and her sisters' (a.l.) 20.30 uur. WOENSD I (i 17 DECEMBER "Alhambra I Vlissingen 'Ruthless people' 20 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Heartburn' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Top Gun' 20 uur. "Meccano Middelburg 'Dona Erlinda y su hijo' (inter nat. gay and lesbian filmfestival) (16 jr.) 20.30 uur. 'Santa Claus' (de kerstman) 15 uur. "Electro Middelburg 'Hannah and her sisters' (a.l.) 20.30 uur. a-PlLl N In het Terneuzens Museum aan de Burgemeester Geillstraat zijn nog tot en met vrijdag 12 decem ber 150 werken te bezichtigen van Zeeuwse kunstenaars. Vrijdag vanaf 18.30 uur worden deze wer ken geveild. De opbrengst is bestemd voor Amnesty Interna tional. Wie de tentoonstelling nog wil be zichtigen kan in het museum van Terneuzen dagelijks terecht van 9.30 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur. of Maria Magdalenakerk. Goes, 19 uur. VRIJDAG 12 DECEMBER "'The Noise' (new-wave), Walk Inn. Vlissingen, 20.30 uur. "Pianorecital door Gregorio Nar di. Concert- en Gehoorzaal. Mid delburg, 20 uur. "'The Locke Consort", Burger zaal Stadhuis, Middelburg. 20.15 uur. "Kaz Lux, Bloesbak, Middel- Inirg, 22 uur. A TERDAG 13 DECEMBER 'Het Kolder Kwintet' en de 'Trot toirband', Razzmatazz, Oost- Souburg, 20.30 uur. "'Inpikken en wegwezen' (blijspel), Vestzaktheater, Vlissin gen, 20.30 uur. "'Het kan vreemd gaan' (blijspel). Concertzaal. Zierikzee, 20 uur. "Orgelconcert door Peter Baart mans, Schouwburg, Middelburg, 20 uur. ZONDAG 14 DECEMBER "Sherryconcert met orkest de 'Volharding', Vestzak theater, V lissingen, 16 uur. "Koffieconcert met Tobias Erling en Jean Kooien, Lunchcafé Goes, 12 uur. MAANDAG 15 DECEMBER "Optreden van leden van het Zeeuws Orkest, 'Koetshuys', (bij Der Boede), Koudekerke, 10.30 uur. DINSDAG 16 DECEMBER "Hans Dorrestein en Sint Jutte- mis. Café Meccano, Middelburg, 21 uur en 22.30 uur. Balans 17 Middelburg. Verstrae- ten, fotowerken. Wo., do. en vr. van 12 tol 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Centrum Nieuwe Muziek (Achter de Houttuinen 30) Middelburg. Vier studie-ontwerpen, verbou wing Kloveniersdoelen te Middel burg. Ma. t/m vr. van 9 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22) Middelburg. Eleonoor van Beuse- kom en Birgit Laken, sieraden, levens Gerda Edens en Sonja BesseUnk, textiele objecten. Di. i/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Galerie Montparnasse (Rei gerstraat 1) Middelburg, Hans- Werner Salon, droomlandschap pen. Di. t/m za. van 14 tot 18 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstr. 32) Middelburg. Leni Lin- telo, theater-poppen. Han van den Broeke, boeketten. Do. en vr. van 14 tot 17 uur, za. van 11 tot \J_ uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30) Mid delburg. Cor van Dixhoorn, schil derijen. Dt. t/m zo. van 14 tot 17 uur. T/m do. Zeeuws Museum (Abdij 3) Mid delburg. Francois Rijckhals, een schilderij in studiedeponering. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7) Middelburg, Onder de korenmaat, manifesttaie rond het thema streekroman. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapelle. Ge prepareerde vleermuizen en Die ren inde Natuur. Aanvang ma. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Bellamy 19 (Bellamypark 19) Vlissingen. Mare Ruygrok, accent tekenen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Daeelijks van 14 tot 17.30 uur. Stadhuis, Vlissingen. Internatio nale fototentoonstelling Vrouw achter de camera'. Ma. t/m vr. van 8 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. St.Jacobstr. 14, Vlissingen. Cees van der Burght, schilderijen. Ma. t/m za. van 14 tol 17 uur. In Alhambra II draait deze week 'Heartburn' met Jack Nicholson en Meryl Streep. In deze film zijn beide Oscarwinnaars voor de eerste keer samen. De inhoud: Rachel Samstat (Meryl Streep) is een slimme en populaire culinaire journaliste. Ze is getrouwd met de bekende columnist Mark For- man (Jack Nicholson). Opeen dag ontdekt Ra chel, dat Mark een affaire heeft met het prototype van een minnares: lange benen, gulle lach en voor het overige ook fraai van uiterlijk. En dat terwijl Rachel zeven maanden zwanger is van hun tweede kind. Ontdaan van haar ontdekking besluit ze om toch niet bij de pakken neer te zitten. Ze speelt een paar troeven uit die ze al lange tijd had klaar liggen... 'Heartburn' is gebaseerd op het gelijknamige boek van Nora Ephron, dat zij schreef naar aan leiding van haar eigen ervaringen in haar huwelijk met de journalist Carl Bernstein. Amper een week nadat de provin ciale VVV het boekje 'Smullen in Zeeland' op de markt bracht, komt Smiths Food group bv met een soortgelijk werk. Onder de ti tel 'Honderd favoriete restau rants' beschrijft Jan van Stipriaan honderd restaurants die op aange ven van een aantal willekeurige landgenoten werden geselecteerd. Leerlingen van de middelbare ho telschool van de vakschool Wage- ningen bezochten de restaurants en Stipriaan zette hun ervaringen om in leesvoer. In het boekje zijn drie Zeeuwse restaurants opgeno men: Motel Goes in Goes, In d'Ouwe Baencke in Axel en Shing Garden in Hulst. Deze drie restau rants worden overigens niet ge noemd in het Zeeuwse VVV-boekje. In de beoordeling werden ze goed tot zeer goed be vonden. Het boek lijkt verder een objectief beeld te geven van de er varingen in de eethuizen. Boeken die je wat doen omdat er uit blijkt dat het, ook als je kan ker hebt, van belang is te blijven vechten voor het leven. Kitty Ge- neuglijk schreef 'Ik ben gek als ik geen nieuwe schoenen koop'. Het is een openhartig verslag van een vrouw die hoort dat ze kanker heeft en op een bepaald moment tot de conclusie komt die in de ti tel is aangegeven. Ze bleef door vechten en baas over haar eigen lijf. Het tweede boekje heet 'Uit de cirkel' en is geschreven door Els Ackerman. Ook zij beschrijft voor een deel in dagboekvorm, hoe de ziekte haar leven verander de. Met veel moed en creativiteit kon ze zichzelf 'uit de cirkel' be vrijden. En ontdekte na dat ge vecht dat ziekte ook een 'blikope ner' kan zijn.'Ik ben gek als ik geen nieuwe schoenen koop' kost 16,90 en 'Uit de cirkel' 19,50. Het zijn uitgaven van de Toorts in Haarlem. De lage prijs en hoge oplage ma ken het prentenboek tot de toe- gankelijkste vorm van kunstge not. Het is tevens de meest inter nationale, want als het om een vertaalde uitgave gaat is dat meestal alleen aan de namen van de illustrator en de oorspronkelij ke uitgaven te zien en niet aan de prenten. Een uitgeverij is (ook) een zakelijk bedrijf en daardoor zijn illustraties die slechts in een beperkt geografisch gebied ge waardeerd kunnen worden, te genwoordig een zeldzaamheid. Des te verheugender is het dan als je kinderen een boek in handen kunt geven dat duidelijk aan een vreemde cultuur gebonden is. BUFFELVROUW, een indiaanse mythe verteld en geïllustreerd door Paul Goblc is daar een voor beeld van. '...een jonge man die reeds^ een groot jager was...' ziet op" een vroege ochtend een buffelkoe een drinkplaats bij de rivier naderen. Het dier blijkt een mooie jonge vrouw die niet bij zijn volk hoort. De jonge man en de vrouw trou wen en krijgen een zoon die ze Kalfjongen noemen. De familie van de man echter stuurt de vrouw met haar kind terug naar het land waar ze vandaan komt. Buffelland. Haar man volgt hun spoor en vindt een kalf dat hem vertelt hoe hij hem en zijn moeder tussen de andere bizons kan her kennen als zijn zoon en vrouw. Door zijn moedige gedrag en het antwoord op de vraag die het op perhoofd van het Buffelvolk hem stelt wordt de man opgenomen in het Buffel volk: 'Er was nu ver wantschap tussen de Mensen en de Buffels; en die zal duren' tot het eind der dagen(...) In ruil daarvoor offert het Buffelvolk vlees opdat kleine kinderen en ba- bies die nog geboren moeten wor den altijd vlees te eten zullen heb ben. Dat is de wens van de Schepper'. Het verhaal is afkomstig van de prairie-indianen die voor hun li chamelijk welzijn afhankelijk wa ren van de bizons. Ze vertelden het om elkaar te vermaken, en omdat ze verwachtten dat de die ren er door bereid zouden zijn zich voor hen op te offeren. Tege lijkertijd drukten ze er hun respect voor de bizons mee uit die in hun wereldbeeld een even vol waardige plaats innamen als zijzelf. Het boek is verzorgd uitgegeven met veel wit op de pagina's dat mooi en zeer doelmatig meedoet in de wel heel bijzondere illustra ties. Paul Goble heeft voor zijn tekeningen indiaanse motieven en manieren van voorstellen zo be werkt dat ze te verstaan zijn. Daardoor wordt het gemakkelij ker de authentieke kunst van indi anen te waarderen en als even vanzelfsprekend te leren aanvaar den als onze eigen kunstuitingen. Buffelvrouw door Paul Goble. Verta ling Mieke Tennant-Groenewegen. Uitgeverij Thieme, /.utphen. Prijs 19,5(1.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 9