TV-geluid horen zoals 't hoort. ALS JE ALLES GO De oude ketelmakerij van KMS Archiefcprokkels schoonenberg Groeneveld opticiens DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 10 december 1986 Volkstuin vergrijst Energiebesparing Adventszangdienst Lesbisch Bibliotheek Chili Anglicaans VVV/Tuinstad Kerstbeurs Samenspel Motorsport Parkeerpassen D66 Culturele Raad Wintmvandeltoclit Bloemschikken Dierententoonstelling Experimentele Dienst Westkapelle Honden Volkskerslzangavond Wellinge Kinderdagverblijf Als u de t.v. harder moet zetten om het geluid te kunnen horen, is dit meestal voor anderen onaangenaam. Sennheiser lost dit probleem op. Met de Sennheiser apparatuur kunt u duidelijk horen wat er wordt uitgezonden zonder anderen te hinderen. Draadloos d.m.v. infra-rood techniek en ook te gebruiken in combinatie met uw hoortoestel. Wij informeren u graag over de mogelijkheden. hcortoestellen 1 mooie ,7* hoed 0f bontmantel MAIS0N VISSER Geslaagden Orchideeën Der Boede Moeders PCOB Turks COC Bazar PvdA Econoom Cultuur Diwassport-parkloop Natuur Vlissingen Hoger Onderwijs Decembermaand Het 'konsiante aanbod uit de internationale modewereld dat permanent bij ons in de winkel aanwezig is geeft u de zekerheid er altijd modieus bij te lopen. Kunst rond kerst Rap Sociaal-cultureel Jubilarissenavond Recreatie Veere Wat is er zo speciaal aan kapsalon De Kam? Service net even anders! Het ledenbestand van de Volks tuinvereniging Levenslust is aan het vergrijzen. Mede daardoor is er een aantal tuintjes vrijgekomen aan de Gerbrandylaan in Vlissin- gen. ledereen die interesse heeft voor groenten, fruit en bloemen van eigen kweek kan zaterdag 20 december terecht in het tuinhuis aan de Gerbrandylaan. Tussen 10 en 11 uur staat de koffie klaar. De stichting Voorlichting Energie besparing Nederland zal in 1987 een grote campagne voeren voor een vergroting van de doelmatig heid in het energieverbruik in schoolgebouwen. De ministeries van Landbouw en Visserij, Econo mische Zaken en Onderwijs en Wetenschappen en de bestuursor ganisaties verlenen daarbij geza menlijk hun hulp. Ds. A. Brons zal zaterdag 13 de cember de meditatie verzorgen op een adventszangdienst in de Gast- huiskerk in Middelburg. Het evan gelisatiekoor Internos, een jeugdkoor en organist P. Fey zullen muziek maken. De deuren van de kerk gaan om 19 uur open. De dienst begint om 19.30 uur. De werkgroep Prima Donna laat lesbiennes vrijdag 12 december spelletjes doen tijdens een spelle tjesavond. Het begint om 21 uur in de Zusterstraat 13 te Goes. Een uur rondgeleid worden door de Openbare Bibliotheek Vlissin- gen kan vrijdag 12 en zaterdag 13 december om respectievelijk 19 en 11 uur. De rondleidingen vinden plaats op de volwassenenafdeling en de begane grond. Op verzoek kan ook de Annie M.G. Schmidt afdeling gezien worden. Amnesty International is zaterdag 13 december met een kraam aan wezig op de Lange Zelke in Vlis- singen. De schendingen van de mensenrechten in Chili staan cen traal. Ook zijn er diverse kerst kaarten te koop waarvan de opbrengst naar Amnesty gaat. Tussen 10 en 17 uur staat de actie- kraam er. De Anglicaanse kerk in Zeeland gaat dit jaar de Service of Nine Lessons and Carols houden op woensdag 17 december in de Koor kerk in Middelburg. Het zingen van de Engelse Kerstliederen wordt begeleid door de Zeeuwse Koor school. De dienst begint om 20 uur. De algemene leiding berust bij de chaplain Father Aidan S.S.F. van de Mission to Seamen in Vlis- singen. Op een openbare vergadering van het bewonerskomitee VVV/Tuinstad in Vlissingen zijn een aantal vragen aan de vereni ging tot Verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten opgeko men. Het gaat vooral om de huur prijzen van de nieuw te bouwen woningen en de veranderingen die in het oorspronkelijke bouwplan zijn gemaakt. Het bewonerskomi tee vraagt de Vereniging tot Ver betering van de Volkshuisvesting om op de hoogte gehouden te worden van de ontwikkelingen. De vragen die gesteld zijn wil het komitee nog voor het eind van het jaar beantwoord zien. In het documentatiecentrum van/voor de kerken is een Kerst- beurs ingericht. Er liggen boekjes, suggesties voor vieringen, werk mappen met spelen, diaseries en voorlecsboekjes. De beurs is ge opend van 9 tot 17 uur en bevindt zich op de zolder van het Provinci aal Kerkcentrum aan de Sin gelstraat 19 in Middelburg. "Samen muziek maken is veel leu ker", is het motto waaronder de Samenspcelgrocp van de Landelij ke Vereniging voor Huismuziek za terdag 13 december een samenspeelbijeenkomst houdt. Ie dereen die ongeveer drie jaar les heeft kan meedoen. Onder profes sionele leiding kan men kennis ma ken met het ensemble-spel. De middag wordt gehouden in de Mu ziekschool aan de Zusterstraat in Goes en duurt van 14 tot 17 uur. Nadere inlichtingen geven Elly Baijens (01100-23954) en René Kleingeld (01131-2206). Garage Kuzee onder de half-hoge brug in Vlissingen staat zaterdag 20 december geheel in het teken van het indoor motorsport festijn. Het programma begint om 10 uur. Te zien zijn onder meer een moto- cross 125/250 cc, Karting, Off the Road en 50 cc Fun-race. De Mo torsport Stichting Zeeland is de or ganisator. De uitgifte van parkeerpassen in Middelburg is de laatste maanden onderwerp van gesprek geweest in de Verkeerscommissie en de com missie van Economische Zaken. Aanleiding hiertoe is dat sommige ondernemers met hun parkeerpas sen lange tijd parkeren bij parkeer- meters en -automaten. Dit gebeurt zelfs bij de zogenaamde ultra korte meters. Juist deze laatstge noemde moeten zoveel mogelijk beschikbaar blijven voor het win kelend publiek. Het college heeft daarom in principe besloten om in 1987 geen parkeerpassen meer uit te geven waarmee ook geparkeerd mag worden bij ultra-korte meters. Het verdere beleid over de uitgifte van parkeerpassen voor 1987 zal dit jaar niet meer gewijzigd wor den. Het college zal zich daar pas het volgende jaar over buigen. De nieuwe regelingen omtrent de parkeerpassen worden woensdag 10 december besproken in een ver gadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor het verkeer. Deze begint om 19.30 uur in de maquettekamer van het stad huis in Middelburg. D66 regio Walcheren houdt zater dag 13 december een algemene re gio vergadering in het verenigings gebouw De Arne aan de Raderma- chersstraat in Arnemuiden. Op de agenda staat onder meer de be handeling van de amendementen voor het verkiezingsprogramma van de staten van Zeeland, een toespraak van Jacob Kohnstam en één van de lijsttrekker verkiezing leden Staten van Zeeland. De ver gadering begint om 10 uur. De Zeeuwse Culturele Raad zal donderdag 11 december vergade ren over de Zeeuwse Culturele Dag. Verder wordt aandacht be steed aan de subsidieverzoeken van het alfabetiseringswerk in Ter- neuzen, het Vormings- en Ontwik kelingswerk in Terneuzen, De Vleeshal in Middelburg, de Goese Operettevereniging en de stichting Jong Muziektalent. De vergade ring wordt in het gebouw van de Stichting Zeeland gehouden aan de Dam in Middelburg en begint om 14 uur. De wandelsportvereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen houdt za terdag 13 december de jaarlijkse winterwandeltocht. tussen 13.30 en 14 uur kan er worden gelopen over de afstanden 5, 10 of 15 kilo meter vanaf het clubgebouw aan de Oranjestraat in Vlissingen. Voor meer informatie kan men bellen met het secretariaat, tele foon 01184-60294/16295. Bloemschikkers kunnen woensdag 10 december inspiratie op doen in het Wapen van Middelburg aan de Pottenmarkt. De afdeling Walche ren van de KMTP, kortom Groei en Bloei genaamd, heeft de heer F. van de Paal uit Oostkapelle bereid gevonden om een demonstratie te geven. De avond begint om 19.30 Kunsthandel De Horn uit Vlissin gen opent vrijdag 12 december een tentoonstelling "Dieren in de na tuur IV" in het Zeeuws Mu- seum/Natuurhistorie aan de Duin- vlietweg in Oostkapelle. De ten toonstelling is in samenwerking met de Zeeuwse Museumstichting georganiseerd. De openingstijden zijn dagelijks van 10 tot 17 uur be halve 25 december en 1 januari. Ds. W.M. de Bakker is zondag 14 december de voorganger in een ex perimentele dienst met het thema "Zijt Gij het...zijn wij het?". De dienst wordt om 16.30 uur in de Hofpleinkerk. De gemeenteraad van Westkapelle vergadert donderdag 18 december over de voorlopige vaststelling van de gemcenterckening van het dienstjaar 1985. Verder staat op de agenda de vaststelling van de nieuwe kampeerverordening, de lijst van culturele activiteiten en de subsidie-aanvraag voor het jaar 1987 van de Stichiing Welzijn voor "Ouderen op het platteland van Walcheren. De vergadering begint om 20 uur. De hondenvereniging Howa spreekt dinsdag 16 december over de natuur in het algemeen. Her man Stcgcmc.ii Iaat zien hoe hij de natuur beleeft als jager en foto graaf. De kontaktavond wordt ge houden in Hotel Walcheren te Koudekerke om 20 uur. Nadere informatie is te verkrijgen bij Kees de Waardt, telefoon 01184-15334. Het Souburgse Mannenkoor, meisjeskoor Con Anima en het koperensemble van de muziekver eniging Vlijt en Volharding spelen woensdag 17 december op de jaar lijkse volkskerstzangavond in de gereformeerde kerk te Oost- Souburg. Het gesproken woord wordt verzorgd door de heer J. van de Putte. De aanvang van het programma is om 20 uur. ledereen die weer eens in de schoolbanken wil zitten kan woensdag 17 december terecht in De Wellinge. Zij houdt openbare lessen tussen 14 en 16 uur en 19 en 21 uur. Het gebouw staat aan de Kruisweg in Middelburg. Vrijwilligers en kinderen tussen de zes weken en vier jaar zijn van har te welkom in het nieuwe kinder dagverblijf aan de Commandoweg in Vlissingen. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij het verblijf of telefonisch: 01184-19856. De openingstijden zijn: maandag tot en met vrijdag van 8 tot 18 uur. Goes, Oostsingel 94, tel. 01100-27215 Middelburg, Korte Geere 27, tel. 01180-13113 Terneuzen, Axelstraat 33a, tel. 01150-30233 -*<L voor een naar: Uw hoeden- en bontspecialist Papegaaistraat 9-11, Goes. Zeventien leerling- ziekenverzorgenden van het ver pleeghuis Der Boede zijn geslaagd voor het diploma ZV. De gelukki gen zijn: Hannie Berkman, Ellen Brasser, Paul Jongeneel, Marina de Witte, Lenny Maljaars, Anette Kaljouw, Ingeborg van Oevelen, Sarina Verhage, Rebecca Mol, Ur sula Höck, Evelien Krijger, Rita de Bart, Bianca Mors, Desiree van de Berg, René van de Hummel, Marja Bosgra en Isabel Gabriëlse. Zij hebben inmiddels een arbeids overeenkomst aangeboden ge kregen. De orchideeën kwekerij Wek king in Koudekerke houdt vrijdag 12 en zaterdag 13 december een open dag. Tussen 9 en 17 uur kan men er komen ruiken en zien. De ver eniging Onze Parkieten zorgt voor de papagaaien. De Stichtingraad van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland vergadert vrijdag 12 december in verpleeghuis Der Boede in Koude kerke over de begroting voor 1987. Verder staat op de agenda de verkiezing van de stichtingraad en leden van het bestuur. De open bare vergadering begint om 10.30 uur. De organisatie Moeders voor Moeders zamelt urine in van vrou wen die in de eerste vier maanden van hun zwangerschap zijn en vrouwen van boven de 55. Beide groepen hebben een hormoon dat andere mannen en vrouwen on vruchtbaarheid kan ontnemen. Vóór meer informatie kan men te recht bij mevrouw W. Lelie- Haarsma (01180-27565), mevrouw T. Nijboer-Wijgaarden (01184-13261) en mevrouw J. Boeijen-Janssen Daalen (01100-32217). De afdeling Middelburg van de Protestants Christelijke Ouderen Bond houdt op woensdag 17 de cember een ledenvergadering in kerstsfeer. Op het programma staat onder meer zang, declamatie en een kerstmeditatie door ds. M. de Boer. Ouderen zijn welkom in de Schakel in Middelburg om 14 De Turkse Werknemers Vereni ging stelt zaterdag 13 december het gebouw Demerary ter beschik king voor muziek en dans uit an dere culturen. Turkse, Antilliaan se, Hindoestaanse en Indonesische groepen zullen vanaf 19 uur optre den in het gebouw aan het Oost kerkplein in Middelburg. Tineke en Matthieu houden woensdag 10 december spreekuur voor homoseksuelen. Tussen 19 en 21 uur kan iedereen komen praten over homoseksualiteit en alles wat daarmee samenhangt in het jonge- rengebouw van de FNV op de Dam in Middelburg. Ouderen verkopen donderdag 11 december zelfgemaakte handwer ken. Op de handwerkbazar Bach- ten Komme zijn sokken, tafelkle den, schortjes en poppen te zien. De bazar wordt in Bachten Kom me gehouden en duurt van 13.30 tot 16 uur. De Partij van de Arbeid afdeling Westkapelle houdt vrijdag 12 de cember haar jaarlijkse ledenverga dering. Op de agenda staan onder meer jaarverslagen van secretaris, penningmeester en raadsfractie, de verkiezing van de gewestelijke af gevaardigde en de bestuursverkie zing (het bestuur treedt volgens de reglementen af, maar is direct her kiesbaar). De vergadering vindt plaats in H.C.R. Noordzeegalm en begint om 20 uur. S.M.P. Jongepier uit Serooskerke studeerde op 27 november af aan de Katholieke Universiteit Bra bant. De studierichting is econo mie met als specialisatie Bedrijfs economie. De bestuurscommissie voor Cultu rele Zaken in Middelburg praat donderdag 11 december over de subsidieverzoeken van de Jazz ac tiviteiten Stichting Zeeland en het Middelburgs Kamerkoor. Verder staat op de agenda het proces verbaal met betrekking tot de gestolen BKR-werken, de beëindi ging van de overeenkomst met de stichting Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming en de oprichting van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vor ming. De vergadering wordt ge houden in de maquettekamer van het stadhuis in Middelburg en be gint om 15.45 uur. Zaterdagmiddag wordt in Middel burg de Diwassport-Parkloop ge houden, een prestatieloop door het park Toorenvliedt met naar keuze de afstanden van één, twee, vier of zes ronden (een ronde is 2,5 km). De inschrijving van het eve nement, dat in samenwerking met de atletiekvereniging Dynamo'70 wordt gehouden, is bij de Prinses Ireneschool aan de Piet Heinstraat. De start van de tocht, waarvoor iedere deelnemer een herinnering krijgt, is om twee uur. De heren R. Struyk en J.P. Bek- ker spreken vrijdag 12 december over wintergasten en marterachti- gen. De organisatie is in handen van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging af deling Walcheren. De 'dialezing' wordt gehouden in de C.S.W. aan de Elzenlaan in Middelburg en be gint om 20 uur. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben voor 1987 tien projecten in Vlissingen voor subsidiëring uit het rijksbudget aangemeld. Het gaat om de aanleg van de Plaza op de Boulevard Blankert, de loop brug over de sluis van de toekom stige jachthaven en de toeristische ontwikkeling van het Arsenaalge- bied. De totale kosten worden ge raamd op 5 miljoen gulden. De provinciale onderwijsraad heeft op woensdag 4 februari een studiedag georganiseerd. Deze dag zal in het teken staan van de deeltijd-lerarenopleidingen in Zee land. De studiedag /al zich ken merken door het besloten karak ter, de beperkte deelname van niet leden en het streven om als deelne mers aan de studiedag gezamenlijk conclusies te trekken. 'Decembermaand' is het thema van de dienst die zondag 14 de cember in de Petruskerk in Vlis singen wordt gehouden. Voorgan ger ds. H. Makkinga, de heer Van de Akker en het Middelburgse koor Sheborim verlenen hun me dewerking. De dienst begint om 9.30 uur en naderhand is er koffie. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. Kunsthistorica, drs. C.O.C. Portheine-Caudri zal zondag 14 december een lezing verzorgen in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande over 'Kunst rond Kerstmis'. De lezing begint om 14.30 uur. Rap-muziek, een Rap-film en een Rap-demonstratic zijn vrijdag 12 december te horen en te zien in buurthuis De Paraplu in Vlissin gen. Het Rap-festijn begint om 20 uur. De bezuinigingen van het rijk op het sociaal-cultureel werk voor Zeeland zullen uitkomen op een bedrag van 333.500 gulden. Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland heeft daarom een aantal instellingen voor sociaal-cultureel werk geschreven. Zij zullen de ko mende jaren rekening moeten houden met inkrimping van de provinciale bijdrage. De organisa ties die op de hoogte zijn gesteld zijn dezelfde die zijn opgenomen in het deelprogramma Sociaal- cultureel werk. De Koninklijke Maatschappij De Schelde viert vrijdag 12 december haar jaarlijkse jubilarissenavond in het ontspanningscentrum aan de Van Dishoeckstraat in Vlissin gen. De werknemers die 25 of 40 jaar werken bij de Schelde worden gehuldigd door de directie. Boven dien zullen de heren S. van As, C. Marijs, L. van den Dries en J. van de Plasse koninklijk onderschei den worden. De avond begint om 20 uur. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben voor 1987 tien projecten aangemeld bij de minister van landbouw en visserij voor een rijksbijdrage (van 75 procent) uit het rijksmeerjarenprogramma openluchtrecreatie en toerisme 1987-1991. Zeeland mag tot en met 1991 jaarlijks rekenen op een bedrag van 2,6 miljoen gulden; anderhalf miljoen hiervan is bestemd voor werken in de Greve- lingen. Op de openbare raadsvergadering van de gemeente Veere, die woens dag 17 december gehouden wordt, zal gesproken worden over de aan koop van een nieuwe brandweer auto. Verder staat op de agenda de aankoop van een nieuwe vrachtwagen, de uitbreiding van het sportpark Noordhout in Se rooskerke en het houden van een economisch onderzoek. De verga dering vindt plaats in de raadszaal van het stadhuis en begint om 15 uur. In de voorlichtingsrubriek van (Ie gemeente V lissingen in De Vlissinger van 5-11-1986 hebben we kunnen lezen dat de oude ketelmakerij van de KMS aan de Aagje Dekenstraat op de nominatie staat om afgebroken te worden. Het gebouw heeft afgedaan, na meer dan honderd jaar. Wat was liet dan voor gebouw, was liet zo bijzonder? Eigenlijk wel, want het vormde een van de weinige nog bestaande monumenten van industriële ar cheologie, zou je kunnen zeggen. Het was gebouwd op de plaats waar tot 1 juli 1881 de machinefa briek van de KMS had gestaan. Op die dag brak er in dat gebouw om ongeveer half vier brand uit. Daardoor werden in één klap niet alleen de machinefabriek met alles erop en eraan, maar ook de teken kamers en de kantoren van de in genieurs verwoest. Ook ging een schat aan materiaal verloren, zoals kostbare mallen en modellen. De schade zou 400.000,— hebben bedragen. Na afwikkeling van een en ander besloot men onmiddellijk tot her bouw over te gaan van de machi nefabriek. Volgens de plannen moest het "een gebouw van ijzer en steen met glas worden, opge richt naar de eischen des tijds en gedeeltelijk in te richten als ketel makerij". De "eischen des tijds". wat hiel den die in? Allereerst moesten de fabrieks- ruimten luchtig en overzichtelijk worden, naar men zei het oog op verbetering van het lot van de ar beiders in de fabrieken. Bovendien waren er bepaalde voorschriften in verband met brand. Voor de vernieuwing viel daarom de keus op gebruik en verwerking van veel ijzer. Een voordeel daar van was dat systeembouw moge lijk werd. De verwerking van ijzer en dan met name gietijzer, latei- zal dat staal worden, was in ons land nog vrij nieüw in die tijd. Trouwens in de hele bouwwereld was het nog een vrij modern mid del in de architectuur. Weliswaar was het al lang bekend maar dan als nuttig hulpmiddel. In de 19e eeuw werd het echter meer en meer een vervangingsmiddel voor de baksteen omdai het ijzer goed koper werd. Die prijsdaling hield verband met het feit dat het na de slag bij Waterloo (1815) minder nodig was voor kanonnen en an der oorlogstuig. Daardoor ont stond er een gevaar van overpro duce. Daarom zocht men naar een groter afzetgebied voor de produkten van de industrie. Dit trachtte men te bereiken door sti mulering van de markt door mid del van wereldtentoonstellingen (vanaf 1851) waar van alles met gebruikmaking van ijzer werd vertoond. Engeland had wat dat betreft al een straatlengte voorsprong op het vasteland in de ervaring met het gebruik van ijzer in de architec tuur. Een oud voorbeeld is de ijze ren brug van Coalbrookdale in Shropshire uit het eind van de 18e eeuwDat Engeland voorop liep is logisch omdat in dat land de in dustriële revolutie al vanaf het midden van de 18e eeuw aan de gang was. DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- Die wereldtentoonstellingen, zoals gezegd vanaf 1851, waren aanlei ding tot experimenten van bouwen in ijzer. Wat later in die eeuw, om precies te zijn in 1889, zouden dan ook in Parijs twee voorbeelden komen van wat allemaal mogelijk was in bouwen met ijzer namelijk de Eiffeltoren en de Halle des Ma chines. Maar nu terug naar 1882 te Vlis singen. Het nieuwe gebouw moest worden gebouwd van steen, ijzer en glas. Het zou de volgende afmetingen krijgen: lang 120 m.; breed 26 m; en hoog 22 m. Het dak zou gedra gen worden door 42 gietijzeren kolommen, terwijl er boog vensters in de muren zouden wor den aangebracht. Als het een kerk was zou je kunnen spreken van het gebouw heeft een basiliek vorm. De gehele opzet van het projekt was door de hoofdingenieur van de KMS verzorgd. Dat was W.H. Martin, op 4-6-1850 te Glasgow geboren. Ongetwijfeld is hij daar al in aanraking gekomen met de verwerking van gietijzer bij de bouw van fabrieken. De gietijzeren kolommen kwamen ook uit zijn geboorteland nl. van de Scheepswerf en machinefabriek Bow-Mclachlan en Co. te Paisley. Aan de opbouw van het gebouw heeft het Vlissings bedrijf van de gebrs. Tromp ook nog mee gewerk t De kosten bedroegen: voor het ge bouw 150.000,—; voor de in richting 250.(XX),—. Hoewel diverse bronnen zeggen dat via de 42 holle gietijzeren ko lommen aansluiting op een stroom verwarmingsnet mogelijk was, moet op grond van onder zoek door mensen van de TH Delft daaraan ernstig worden ge twijfeld. Desalniettemin was het een zéér modern gebouw voor die tijd. Niet alleen wat architectuur betreft, ook anderszins, want vrij wel direct na gereedkoming eind 1882 werd het voorzien van elec- trisch licht. Er waren twee afdelingen in ge vestigd: de ketelmakerij en dc ma- chinefabriek. Men sprak alom vol bewondering over dc nieuwe aan winst van de KMS waarin onder meer 10 stoommachines met 13 ketels stonden en waarin op een hoogte van 13 meter over de gehe le lengte een loopkraan was aange bracht met een hefvermogen van 50.000 kg. Nu, in 1986, zijn de dagen van dit, zoals gezegd, eigenlijk industrieel archeologisch monument geteld. Het efficiënt en modern besturen van een bedrijf laat geen treurnis toe en staat soms wel eens op gespannen voet met behoud van zaken uit het verleden. Met dank aan: J. Wisse, Bouwbu reau KMS. r w 35 O 35 —1 01107 "O CA c S A r- z O Z lllllp r. C/> O m m z X T- m D X m co ro co 2

de Vlissinger | 1986 | | pagina 7