in Midden Zeeland MUZIEK UIT TIJD VAN JAN STEEN Weer uniek concert rond actie nieuw Veel lol bij jubileum van Zeeuwse Komedie Café in Schouwburg Middelburg Concerten in Middelburg, Terneuzen en Goes Vier eeuwen muziek met Middelburgs kamerkoor FILM PODIUM Lezen EXPOSITIE 20-26 november Trash-Rock In Goes DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 19 november 1986 Gedenkklank Feest Surinaamse onafhankelijkheid Drinck-Liedeken Belgische Dixieland in Middelburg Nieuwe loot aan Zeeuwse cultuurstam MARIEKE BLANKENSTIJN SOLEERT BIJ ZEEUWS ORKEST Zeeuwse koorschool in Meliskerke Optreden van 'Het Goede Doel' in Westkapelle Optreden leerlingen Zeeuwse Muziekschool Gezondheid is wat aandacht waard i De evenementencomissie "t orgel in 't Nieuw' heeft voor zaterdag 22 november een uniek concert op het program ma staan. In de Oostkerk in Middelburg - daar staat het orgel waaraan gesleuteld moet worden - komt een groep mu sici uit Schouwen-Duiveland om muziek te maken uit de tijd van Jan Steen. Onder lei ding van Mar van der Veer brengt het gezelschap 'Liede kens en Musyk versiert met verscheydene aerdige figuer- licke platen'. Medewerkers zijn: Willie Bil (orgel) Ellen gard Jense (clavecimbel), Mientje Blok (blokfluit), Lies- beth Franken (alt) en Dik de Koning (gitaar). Het bijzondere van dit concert is dat er behalve muziek ook infor matie wordt gegeven over de tijd van Jan Steen, met dia's. Het concert is opgebouwd uit di verse onderdelen (kerk, kring, huis, stad en herberg) welke wor den gekoppeld door het laten zien van dia's van schilderijen van Jan Steen, die op elk onderdeel be trekking hebben. Bij het onder deel "kerk" zal de functie van het orgelspel uit die tijd aan de orde komen, waarbij de concertgan gers actief worden ingeschakeld. Geestelijke muziek die thuis werd gezongen komt ook aan de orde. Uniek is de uitvoering van "Tweespraak tusschen Klager en Trooster" door Liesbeth Fran ken, Mar van der Veer en Dik de Koning. Het is een lied uit de Stichtelyke Rymen van Camp- huysen. Zingen en musiceren in huis nam The Tropics, onder meer be kend van de openingsdag van het Vlissingse straatfestival, en de dj's Dennis en Harold zorgen voor de muzikale be geleiding tijdens de viering van de Surinaamse onafhan kelijkheid op vrijdag 21 no vember. Dit feest (Brasadé) wordt gehouden in het VTV- gebouw aan het Baskenburg- plein in Vlissingen, begint om 21 uur en eindigt omstreeks 3 uur in de ochtend. in de 17e eeuw een belangrijke plaats in, vandaar dat het onder deel huismuziek ook op het pro gramma is terug te vinden. Uit Valerius Gedenkklank en de Frie se Lusthof worden twee liederen ten gehore gebracht en tevens speelt Willie Bil een paar werkjes uit een klavierboek, dat eigendom was van Anna Maria van Eijl. De gitaar van Dik de Koning en de blokfluit van Mientje Bliek zijn te beluisteren in het onder deel stad. Een bekend onderwerp van Jan Steen, de herberg, wordt bezongen in een 'drinck-liedeken' en 'Het glas van mijn geneugt'. Hierna eindigt het concert met een verbinding tussen de 17e en 20e eeuw. De hedendaagse com ponist Willem Vogel schreef een aantal bewerkingen uit Valerius Gedenkklank. Willie Bil zal met dit werk het concert afsluiten. Als bijzonderheid kan nog wor den vermeld dat de concertgevers uiterst sfeervol in 17e eeuwse kle dij musiceren. Om geheel in stijl te blijven zouden de bezoekers van dit concert hun stoof met vuur mee moeten brengen om warme voeten te houden. De or ganisatoren menen echter de kerk toch te moeten verwarmen en ho pen dat daarmee het beleven van de tijd van Jan Steen niet teveel geweld wordt aangedaan. Liefhebbers van dixieland kunnen zaterdag 22 november terecht in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg alwaar 'The New Or leans Train Jazzband' optreedt. Deze Vlaamse formatie werd in 1974 opgericht door de huidige leider en trombonist Alajos van Peteghem. De groep streeft naar een eigen sound en repertoire, waarbij men als basis koos voor de elementen uit de Revival New Orleans Jazz, mede geïnspireerd door persoonlijke ontmoetingen van Alajos met de groten der jazz, zoals George Lewis, Louis Nelson en Alton Purmell. 'De Train', zoals de Vlamingen deze band noemen heeft inmid dels talloze optredens in de be langrijke jazzclubs achter de rug en ontbreekt dan ook nimmer op de Nederlandse en Belgische jazz festivals. Hoewel deze 'Train' geen openbaar vervoermiddel is, is het zeker de moeite waard om vrijdag 22 november eens muzi kaal 'mee te reizen'. Het optreden begint om 21 uur. In de rijke schakering aan café's die Middelburg rijk is ontbrak er al die jaren nog maar één: een cultureel café. Gelukkig is daar nu in voorzien, want donderdag 20 november gaan de deuren van dit culturele etablissement open. Géén eigen onderkomen in een achterafstraatje, maar in de bo- venfoyer van de Middelburgse schouw burg. De opzet van dit cul turele café is enerzijds 'onbekend talenteen podioum bieden, an derzijds om het publiek eens uit gebreid kennis te laten maken met de vele Zeeuwse amateur kunstenaars. Doordat het Cultu reel café iedere keer weer anders van samenstelling en karakter is, staal het publiek steeds weer voor een verrassing. Het eerste culturele café is dan ook voor 'elck wat wils', getuige het programma dat optredens ver meldt van het Barbershopkwartet 'Golden waves', Gerrit Joosse (poëzie), Rini Schilders (ballads met gitaarbegeleiding), Koos Koo- le (poëzie) en Gerard de Wolff (klassiek/flamengogitaar). Na de pauze treedt Ans Schilders op met kabaret, Viharo Brouwer draagt eigen poëzie voor en nogmaals een optreden van het Barbershop kwartet. De avond wordt besloten met Geert Overdam. Wat hij doet heet in vaktermen percussie performance. De organisatie streeft er overigens naar het cultureel café maande lijks te laten plaatsvinden en wel elke derde donderdag van de maand. De eerste data staan in middels vast: 20 november, 22 ja nuari en 19 februari. Solisten, duo's, trio's etcetera kunnen zich aanmelden bij 'Uit in Zeeland'. Hoewel dit café om 20 uur begint is - net als bij andere café's - de toegang gratis. Voor een avondje pikant gekruide humor kan men nog acht keer te recht in het Vlissingse Vestzak theater, waar de Zeeuwse Komedie het (jubileum)stuk 'In pikken en wegwezen' speelt van de Engelsman Peter Yaldham. Afge lopen zaterdag was de première voor een -helaas- slecht gevulde zaal. Kennelijk hadden de meeste genodigden de voorkeur gegeven aan de open haard thuis. Zij zul len er spijt van hebben gekregen als zij met mensen spreken die wel kwamen opdagen. De spelers beeldden de typetjes voortreffe lijk uit en de gulle lach die hoort bij dit soort stukken, daverde veelvuldig door het oergezelige zaaltje. Opmerkelijk sterk speelde Tom Roovers. Het enige dt hem kan worden verweten is dat hij de zaal niet altijd even perfect aanvoelde. Op momenten dat het publiek dij en kletsend zijn vertolking van de buitenlandse kelners volgde, had hij er meer uit kunnen slepen. Beroeps-spelers zouden op zulke momenten het spel wat hebben vertraagd om de toeschouwers te laten applaudiseren. Hij verdween net iets te snel van het toneel; de handen gingen daardoor nét niet op elkaar. Ook Astrid Koster mocht zater dagavond tevreden naar de kleed kamer. Haar spel was bijna per fect, al moet worden gezegd dat Annelies Anthonisse en René Vis ser haar alle mogelijkheden ga ven. Dit tweetal tolereerde zonder eigen kwaliteit prijs te geven de dominerende speelwijze van Koster. Kees de Rijcke, Ray Herse- voort en Marie Louise de Jonge lieten zich in hun rollen al even min de kaas van het brood eten door de mensen die de meeste tijd op het toneel waren. Regisseur Edo Douma (uit Am sterdam) is in staat geweest het nu vijftien jaar oude amateurgezel schap uit Vlissingen vlot en tegen het randje van supergoed te laten acteren. Bovendien ontwierp hij een decor dat deze comedie extra spanning geeft. Door de openge werkte deuren, ziet het publiek 'het naderende onheil' aankomen. De komende scènes lijken daar door voorspelbaar, maar zijn het in geen geval. En juist dat heeft Douma goed aangevoeld. Dit blijspel zit vol met onvoorspelbare intriges, die open deuren toelaten zonder afbreuk aan de spanning te doen. Waar Douma misschien een beetje beter zijn best had kun nen doen zijn de erotisch getinte scenes. Ze worden wat al te door zichtig en dus onecht neergezet. Voor een avondje ongekunseld la chen kan men op de volgende da ta nog terecht in het Vestzaktheater. 22 en 29 novem ber, 13 en 20 december, 3, 17 en 31 januari en 13 februari. Ad Hanneman De violiste Marieke Blankenstijn soleert dit weekeinde en volgende week als soliste bij het Zeeuws Orkest. De stukken die worden uitge voerd zijn de Praagse symfonie van Mozart, de serenade voor strijkor kest van Elgar en een vioolconcert van Beethoven. De dirigent is Lex Veel o. Het Jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool en het RK Mannenkoor uit Goes on der leiding van Evert Heyblok geven vrijdag 21 november een concert in de Gerefor meerde kerk in Meliskerke. Op het programma staan on der meer Psalm 32:1 (gregori aans), Psalm 100 1.2, Psalm 80 2, Psalm 147 12, Psalm 23 en 24, Psalm 119:1 en Psalm 150, die alleen door het jon genskoor wordt gezongen. Het concert begint om 20 uur. Marieke Blankenstijn is in 1963 geboren. Al op elfjarige leeftijd won zijn het Edith Stein Con cours. Twee jaar later, in 1976, deed zij dat nog een keer, waarna zij als soliste optrad bij het Resi dentie Orkest. In de loop der ja ren viel zij vaker in de prijzen bij vooraanstaande concoursen, zo als het Nationaal Oskar Back Concours en het Internationale Mozart Concours. Nu studeert zij bij de Hongaarse violist pedagoog Sandor Vegh in Salzburg en is zij concertmeester van het Chamber Orchestra of Europe, waar zij ook solistisch optreedt. De composities die uitgevoerd zullen worden, zijn symfonie nummer 38 van Wolfgang Ama- deus Mozart. Deze symfonie wordt ook wel de Praagse ge noemd, omdat zij in die plaats het eerst uitgevoerd werd. De symfo nie wordt gezien als één van de belangrijkste van de laatste zes van Mozart. Vervolgens is er de serenade voor strijkorkest van Edward Elgar (1857-1934) te ho ren uit 1982. Elgar is de belang rijkste niet-romantische compo nist van Britse bodem. Hij com poneerde zo'n twintig werken. De meest gespeelde compositie is 'Land of Hope and Glory' waar aan pas later de tekst werd toege- voeg. De serenade was het eerste werk waar Elgar tevreden over was. Tenslotte is na de pauze het con cert voor viool en orkest in D- Opus 61 van Ludwig van Beetho ven te horen. In Beethovens tijd 1770-1827) hadden de critici geen hoge pet op van het stuk. Nu wordt het vioolconcert als harmo nieus, vloeiend en gaaf ervaren. Dirigent Lex Veelo (1944) is werk zaam als dirigent-docent aan het conservatorium van Arnhem en is dirigent van het Arnhems conser vatoriumorkest en het Hofstad jeugdorkest. In de toekomst zal hij regelmatig de leiding van het Zeeuws Orkest hebben. Hij volgt dirigent Louis Stotijn op, die dit seizoen zijn carrière bij het Zeeuws Orkest langzaam af zal In het kader van de jongerencul- tuurmaand treden zaterdag 22 no vember in jongerencentrum 't Beest in Goes de bands Sturm und Drang' en 'La muerte' op. 'La muerte' is een trash-rock band uit Brussel en was afgelopen zomer nog te zien op het sea-side festival. Wie deze band twee jaar geleden in 't Beest gezien heeft, weet dat het scheurende gitaarge luid van gitarist D. Jee het meest wegheeft van het legen van de ge meentelijke glasbakken op een zondagmorgen. De optredens van deze bands begin nen om 22 uur. DONDERDAG 20 NOVEMBER DONDERDAG 20 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen 'Aliens' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Hannah and her sisters' 20 uur. Grand Theater Goes 'Top gun'. Meccano Middelburg 'The color purple' 20.30 uur. Electro Mid delburg 'Trois hommes et un cou- fin' 20.30 uur. VRIJDAG 21 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen 'Karate kid-2' 19 uur. 'Aliens' 21.30 uur. 'Pruimenbloesem' 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Hannah and her sisters' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 19 en 21.30 uur. 'Wild thing' 23.30 uur. Meccano Middelburg 'The color purple' 20.30 uur. Electro Middelburg 'Trois hommes et un coufin' 20.30 uur. Bree 8, Mid delburg, 'Cry from the mountain' 20.00 uur. ZA TER DAG 22 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen 'Karate kid-2' 19 uur. 'Aliens' 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Han nah and her sisters' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'The color purple' 20.30 uur. 'Peter Pan' 15 uur. Electro Middelburg 'Trois hom- mes et un coufin' 20.30 uur. ZONDAG 23 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen 'E.T.' 14 uur. 'Karate kid-2' 19 uur. 'Aliens' 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Karate kid-2' 14 uur. 'Hannah and her sisters' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 14, 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Peter Pan' 15 uur. 'The color purple' 20.30 uur. MAANDAG 24 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen 'Aliens' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Hannah and her sisters' 20 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 20 uur. Meccano Middelburg 'The color purple' 20.30 uur. Electro Middelburg 'Trois hommes et un coufin' 20.30 uur. DINSDAG 25 NOVEMBER Alhambra I Vlissingen 'Aliens' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Hannah and her sisters' 20 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 20 uur. Meccano Middelburg 'The color purple' 20.30 uur. Electro Middelburg 'Trois hommes et un coufin' 20.30 uur. WOENSDAG 26 NOVEMBER Alhambra 1 Vlissingen 'Aliens' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Hannah and her sisters' 20 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 20 uur. Meccano Middelburg 'The color purple' 20.30 uur. 'Peter Pan' 15 uur. Electro Middel burg 'Trois hommes el un coufin' 20.30 uur. Als er één Nederlandstalig liedje is dat de meeste mensen wel ken nen is het 'België' van 'het goede doel'. Andere toppers van deze groep waren 'eenvoud', 'vriend schap' en 'hou van mij'. Vrijdag 21 november treden ze op in 'De Hooizolder' in Westkapelle en de kans is natuurlijk erg groot dat deze meezingers op het repertoire staan. Het optreden van 'Het goe de doel' begint om 23.30 uur. Het Goede DoeI Leerlingen van de Zeeuwse mu ziekschool laten vrijdag 21 no vember in 'Open Hof' in Vlissin gen zien wat ze allemaal in hun mars hebben. Zo zijn er optre dens van een vioolensemble, een kinderkoor, koperensemble, blok- en dwarsfluitensemble, ac cordeonensemble en een ensem- blespel klas E^. De optredens be ginnen om 19.30 uur. Cultureel Café, Schouwburg, Middelburg, 20 uur. VRIJDAG 2! NOVEMBER Concert door het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool en het R.K. Mannenkoor uit Goes. Gereformeerde kerk, Meliskerke, 20 uur. La Villa Strangiato, café/disco Colours, Middelburg, 22.30 uur. Zeeuwse Country Nacht', Bar het Karrewiel, Koudekerke, 21.30 uur. Het Goede Doel, De Hooizol der, Westkapelle, 23.30 uur. Hootenanny, Schouwburg Mid delburg, 20 uur. Optreden leerlingen Zeeuwse muziekschool, 'Open Hof', Vlis singen, 19.30 uur. Brasadé (Surinaamse onafhan kelijkheidsviering), VTV- gebouw, Vlissingen, 21 uur. 'Intruder', Bar American, Mid- delburg, 21.30 uur. ZATERDAG 22 NOVEMBER Historisch concert, Oostkerk, Middelburg, 20 uur. 'Sturm und Drang' en 'La mu erte', Jongerencentrum 't Beest, Goes, 22 uur. The New Orleans Train Jazz band, Concert- en Gehoorzaal, Middelburg, 21 uur. Concert door het Middelburgs Kamerkoor onder leiding van Pe ter Arts, Koorkerk, Middelburg, 20.15 uur. 'Boefje', volkstoneel. Concert zaal, Zierikzee, 20 uur. 'Inpikken en wegwezen', blijspel. Vestzaktheater, Vlissin gen, 20.30 uur. 'Het lelijke jonge eendje' (kin dervoorstelling), Schouwburg, Middelburg, 15 uur. ZONDAG 23 NOVEMBER Concert door Maurice Heugen (fluit) en Marianne Boer (piano) Vestzaktheater, Vlissingen, 16 uur. New Orleans Rythm Trio plus Two, café Colours, Middelburg, 15 uur. DINSDAG 25 NOVEMBER 'Clavigo', tragi-komedie. Schouwburg, Middelburg, 20 uur. bouwen. Stotijn is al tien jaar di rigent bij het Zeeuws Orkest. De concerten worden gegeven op vrijdag 21 november en zondag 23 november in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. De aanvangstijden zijn respectieve lijk 20.00 uur en 14.15 uur. Op dinsdag 25 november in Zuid- landtheater in Terneuzen en op donderdag 27 november in de Prins van Oranje in Goes. Beide laatste concerten beginnen om 20.00 uur. Het Middelburgs kamerkoor brengt een gevarieerd programma van Bach (1685-1750) tot Hinde- mith (1895-1963). Maar ook oudere werken zoals van Briegel (1626-1712) en Schütz (1585-1672) staan voor zaterdag 22 november op het programma. Het concert onder leiding van Peter Arts be gint om 20.15 uur in de Koorkerk in Middelburg. Het Middelburgs kamerkoor bestaat uit twintig leden. Het zingt voornamelijk a capella uit de 16e en de 20e eeuw. Zaterdag staat echter ook werk uit de ro mantiek en uit het impressionisme op het programma. Brahms, Men delssohn en Debussy zijn compo nisten uit genoemde perioden. En daarmee wordt het publiek een programma voorgeschoteld van vier eeuwen muziekgeschiedenis. Interessant, aldus het kamerkoor, om te horen hoe de structuur en de klank wijzigden in de loop der eeuwen. De organist Jos Verpoorten, de celliste Greetje Buytendijk, de ho boïst Tom Martens en de sopraan Ellen Buyser verlenen mede werking. Gezond zijn is een gave waar je niets voor hoeft te doen. Dat heb ben we lang gedacht maar 't is niet waar. Wie gezond wil blijven moet er wèl wat voor doen. En er nog vaker iets voor laten, 't Is goed daar meer van te weten. Ge lukkig zijn er over dit onderwerp goede boeken. Het meest bekende is de uitgave 'De Kleine Dokter', waarin A. Vogel waardevolle ad viezen geeft die zijn geput uit de rijke bron van de Zwitserse volksgneeskunde. De schrijver kreeg voor zijn baanbrekende ar beid ooit een ere-doctoraat. Een grote erkenning voor zijn werk vormt ook het feit dat alleen al in de Nederlandse vertaling drie kwart miljoen ex. van dit boek zijn verkocht. U leest er in wat de natuur te bieden heeft bij de be handeling van duizend-en-één on schuldige en minder onschuldige aandoeningen. Met uitvoerige index. Uitgave UGN/Elburg en Sijt- hoff/Amslerdam, 751 bladzijden. Prijs 49.90. ISBN 90.218.3423.5 Onvruchtbaarheid genezen van Frank H. Comhaire is ook een 'medisch' boek maar totaal an ders dan de voorgaande. Het is dit jaar verschenen en erg actueel. De oorzaken van een verminderde vruchtbaarheid worden beschre ven, zowel die bij mannen als bij vrouwen. Ook verschillende behandelme thoden krijgen veel aandacht waaruit blijkt dat er tegenwoor dig erg veel mogelijkheden zijn. Ook kunstmatige zwangerschap en adoptie worden besproken in dit met veel duidelijke tekeningen geïïllustreerde boek. Uitg. De Tijdstroom/Lochem prijs 26,—. ISBN 90.352.1096.4 Kunstuitleen (Kuiperspoort 22) Middelburg. Kees Segers, acryl schilderijen. T/m za. Tevens Ele- onoor van Beusekom en Birgit Laken, sieraden. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Rabobank (ingang Langeviele) Middelburg, Marcel Robbe, schil derijen en tekeningen. Tijdens kantooruren. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32) Middelburg. Leni Lintelo, theater-poppen. Han van den Broeke, boeketten. Do. en vr. van 14 tot 17 uur, za. van 11 tot 17 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30) Mid delburg. Cor van Dixhoorn, schil derijen. Di. t/m zo. van 14 tot 17 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapelie. Ge prepareerde vleermuizen. Dage- lijks van 10 tot 17 uur. Vanaf vr. Openbare bilbiotheek, (Ka naalstraat 56) Oost-Souburg. In ternationale fototentoonstelling 'Vrouw achter de camera'. Ma., wo. en vr. van 13.30 tot 17.30. Di. en do. van 13.30 tot 17.30 en van 18.00 tot 20.00 uur. Za. van 10.00 tot 12.30 uur. Bellamy 19, Vlissingen. Peer van Meer, accent tekenen. Di. t/m vr. van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur, za. van 13.00 tot 17.00 uur. Iguana (Bellamypark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7) Middelburg. Onder de korenmaat, manifestatie rond het thema streekroman. Ma. van 17.30 tot 21.00 uur, di. t/m vr. van 10.00 tot 21.00 uur, za. van 10.00 tot 13.00 uur. Kinderboeken door Jan Smeek ens Hon Wikland is onverbrekelijk verbonden aan de naam Astrid Lindgren, maar Carl Hollander hoort bij Pippi Langkous en Björn Berg bij Michiel van de Ha- zelhoeve. MICHIEL DE VLIEGEN-VANGER is het derde boek over jonge kinderen die nog niet toe zijn aan de dikke omni bus uit 1980. Van alle moeilijkheden op de Ha- zelhoeve is Michiel de ergste, want van hem hebben ze het hele jaar last en van de vliegen alleen in de zomer. Zijn moeder heeft een hekel aan het ongedierte en wil het met stroperige vliegenvan gers te lijf. Zijn zuinige vader vindt de dure dingen niet nodig en beweert zelfs dat hijzelf een bete re (goedkopere!) vliegenvanger is. Dat wordt dus niks. Toch komen er geen vliegenvangers in huis: "Jij met je vliegen-vangers", zei hij. "Als je daar geld aan gaat uitgeven, staan we straks met de bedelstaf op straat". Kinderen die verder eerder dit jaar de televisieserie over Michiel zagen, weten dat hij aan dit zin netje al genoeg heeft om in het ge weer te komen. Ze zullen zich vast ook herinneren dat zijn altijd goedbedoelde hulp steeds de an deren met onheil treft, steevast komische situaties oproept en on veranderlijk uitdraait op poppe tjes snijden in de schuur. Maar hoe zenuwachtiger de volwasse nen in zijn omgeving reageren op zijn gedrag, des te veerkrachtiger wordt Michiel. Daarin lijkt hij op Max en Maurits van wie hij tege lijkertijd ook verschilt. Want wat de beide belhamels uit de vorige eeuw met zijn tweeën doen, kan Michiel aleen. Bovendien is hij- anders dan het stel waarmee het zo slecht afloopt-onkwetsbaar: hij kan altijd weer verder, onge schokt door de rechtlijnige maar buitensporige reactie van zijn va der. Ieder ander kind zou na 324 houten poppetjes zijn lesje wel ge leerd hebben; Michiel begint blij moedig aan nr. 325. Ook de illustraties van Björn Berg roepen herinneringen op aan Wil helm Busch. Michiel heeft een schitterend wijs koppetje, zijn jongere zusje is een schatje zoals meisjes maar even zijn en de ver houding tussen de ouders van de twee kinderen is heel treffend weergegeven op bladzijde zeven tien. Mooi is ook de dominees vrouw die maar één opdracht in dit leven lijkt te hebben: de vrouw van de dominee zijn. De tekenin gen zijn iets kleiner dan die in de twee andere boeken over Michiel, maar groter dan de zwartwit il lustraties in de omnibus en daar door precies goed. Het boek is verzorgd uitgegeven, verschaft kleuters veel voorleesplezier en zal door kinderen in groep vijf (derde klas) niet minder gewaar deerd worden. Michiel de Vliegen-vanger door Astrid Lindgren met tekeningen in kleur van Björn Berg, Prijs 16,90. Michiel van de Hazelhoeve (omni bus). Prijs 25,90. Beide boeken ver schijnen bij Ploegsma, Amsterdam.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 7