schoonenbeig ALS JE ALLES GOED BEKIJKT Willem Gabriëlse, een gentleman in pilowbroek Jodenvervolging centraal in serie boeken voor jeugd flopte fawmvUe 'T OUDE WESTKAPPELSE Groeneveld opticiens "De jonge geuzen": bezettingstijd geen pretje LEEFPATROON DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 19 november 1986 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Dia-serie dag Pepernotentoernooi Raad Veere Speelgoedbeurs Vogeltentoonstelling Pcob J.,, w Kerstverzilvering Kern met pit Sinterklaasmiddag Sociale academie Brengen en kopen Amateurkunst Verkoping Gelijkstelling Géén superbingo - J VOOREEN MOOIE '7*' HOED OF BONTMANTEL MAIS0N VISSER Bouw Cao's Rome en Noorwegen Reuma Vrouw zijn Bingo Raad Mariekerke Geluidshinder Bazaar Vijvervreugd Als zoete klanken aan u voorbijgaan, is uw gehoor aan een hulpmiddel toe. Een hoortoestel bijvoorbeeld. Stap dan eens bij ons binnen. Onze specialisten adviseren u graag welke mogelijkheden er voor u zijn. Gratis proefperiode na medisch advies. Desgewenst bezoek aan huis. hocrtoestellen Oecumenische kerkdienst Ms-stichting Stuif 'ns in Natuuropnamen Rolstoeldansen Spitsbergen Reukzin en betekenis Ouderen Gapinge Mossenprakticum Molen De Noorman Vleermuizen Uitvaartbegeleiding Bewaakte fietsstalling Sint in Westkapelle Eskimoteren Gediplomeerde opti ciens die de beschikking hebben over de modernste"apparatuur staan elke dag voor u klaar. Zij zorgen ervoor dat u optimaal plezier van uw bril of kontaktlenzen hebt. Een veilig gevoel! Freddy van Vlaanderen, een be kend diaprogramma-maker uit België komt zaterdag 22 november naar Vlissingen. In Open Hof spreekt hij over en toont een klankdiaserie. Verder jureert deze bekende Belg ingezonden series van deelnemers. Van Vlaanderen komt naar Vlissingen op uitnodi ging van de fotoclubs Valkenisse en de Flitsparaplu, die zaterdag een dia-seriedag houden in Open Hof. Zaterdag 29 november houdt de schaakclub Souburg een peperno tentoernooi in zaal Rehoboth in Oost-Souburg. Gespeeld wordt in vier leeftijds groepen: tot en met tien'jaar, tot en met twaalf jaar, tot en met vij- tien jaar enz. tot en met negentien jaar. Dit jeugdtoernooi begint om half elf zaterdagochtend, de prijs uitreiking wordt omstreeks half zes verwacht. Vandaag (woensdag 19 november) en morgen buigen de raadsleden in Veere zich over de begroting voor volgend jaar. De vergadering be gint om 14 uur en wordt ghouden in het stadhuis. De Speel-o-theek in de Vlisingse wijk Paauwenburg houdt een speelgoedbeurs op zaterdag 22 no vember. Deze beurs is er tussen 10 en 12.30 uur. Wie speelgoed te koop heeft kan deze nog vrijdag avond aanbieden tussen 19 en 21 uur.. Het vindt allemaal plaats in het buurthuis De Paraplu. Vogelliefhebbers kunnen van don derdag 20 november tot en met za terdag 22 november terecht in het Middenhof aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. Die dagen zijn 548 vogels te bekijken. Ze zijn inge zonden door leden van de afdelin gen Arnemuiden, Domburg, Kort- gene, Oost-Souburg en Vlissingen. Er zijn 250 kleurkanaries en 298 tropische vogels, inclusief parkie ten te bewonderen. Volgens de or ganisatie van deze tentoonstelling, de Cultuurvogel, zijn er prachtige exemplaren te zien in Middenhof. De openingstijden: donderdag van 20 tot 22 uur, vrijdag van 10 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. De Protestants christelijke oude renbond (Pcob) in Vlissingen heeft voor de ledenvergadering van dinsdag 25 november dr. Brons uit Souburg uitgenodigd, die zal spre ken over homeopathie en accu punctuur. De bijeenkomst begint om 14.30 uur in het jeugdgebouw van de Petruskerk. De leden van de hout- en bouw bond FNV van de afdeling Vlissin gen kunnen hun vrije dagen verzil veren op dinsdag 25 november. Tussen 14 en 16 uur en 19 en 21 uur kunnen de leden terecht in het kantoor aan de Bedestraat. Het gaat om drie feestdagen en drie verplichte snipperdagen. Donderdag 20 november reikt commissaris dr. C. Boertien de prijzen uit aan de deelnemers van de Landelijke Leefbaarheids wedstrijd 'een kern met pit' van de vereniging koninklijke Nederland se heidemaatschappij. De prijsuit reiking vindt plaats in de staten zaal van het provinciehuis aan de Abdij 11 in Middelburg om half vier. Twee prijswinnaars komen uit Vlissingen. Het zijn de wijk Bossenburg met hun initiatief 'sport in de wijk' en het club- en buurthuis in de Scheldebuurt. De stichting welzijn ouderen in Middelburg heeft in het ontmoe tingscentrum aan de Molstraat een Sinterklaasmiddag georganiseerd op maandag 1 december. Er wordt onder meer bingo gespeeld. Aan vang 14 uur. De sociale academie Markendaal houdt op vrijdag 28 november een informatiemiddag. Over de 2e opleiding in Breda komen name lijk veel vragen binnen, meldt het bestuur van Markendaal. De open dag begint om 14 uur. De afdeling Middelburg van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen houdt op dinsdag 18 no vember een 'bring and buy'- markt. De opbrengst is bestemd voor de jubileumkas. In april vol gend jaar bestaat de afdeling na melijk zeventig jaar. Voor deze markt brengen de leden spullen mee, die dan worden geprijsd, waarna ze worden verkocht. De Sectie amateuristische kunstbe oefening van de culturele raad Vlissingen vergadert donderdag 20 november in Bachten Komme, aanvang 20 uur. Onder meer de subsidieverordening amateuristi sche kunstbeoefening komt aan de orde. De Vrouwenvereniging "Hadas- sa", uitgaande van de Gerefor meerde Gemeente van Middelburg-Zuid, houdt zaterdag morgen 22 november een verko ping van 10 tot 12 uur. Er zijn al lerlei artikelen te koop, van zelfge maakte tot bloemen, planten en boerenkaas. De opbrengst van de verkoping is bestemd om revalidatie-artikelen te kunnen ko pen ten behoeve van lichamelijk gehandicapten op het zendings- veld in Nigeria (Afrika). De verko ping wordt gehouden in de Zui- derkerk aan de Schoutstraat te Middelburg-Zuid. Het CDA-vro uwen beraad Vlissin gen houdt samen met haar afde ling op donderdag 20 november een bijeenkomst waar C.J. Sloot- mans spreekt over 'gelijkstelling van man en vrouw in de sociale wetgeving'. Slootmans is ambte naar van de raad van arbeid in Middelburg. Deze bijeenkomst vindt plaats in het jeugdgebouw van de Petruskerk aan de Dr. Ot- testraat in Vlissingen en begint om 20 uur. Omdat de prijzenpot niet in over eenstemming was met de Wet op de kansspelen moet de wijkvereni- ging Dauwendaele in Middelburg de superbingo schrappen. Deze stond voor zaterdag 22 november op het programma in het Ontmoe tingscentrum in Dauwendaele. Uw hoeden- en bontspecialist Papegaaistraat 9-11, Goes. Advertentie I.M. Bondsbestuurder P. Onderdijk is donderdag 27 november in Mid delburg op uitnodiging van de hout- en bouwbond CNV. Tijdens een bijeenkomst in de getuigenis- kerk spreekt hij onder meer over de nieuwe Cao's en de nieuwe Wcr- keloosheidswet. Verder wordt een aantal leden gehuldigd zodat de vergadering ook nog een feestelijk tintje krijgt. Oud-voorzitter J. Boone springt er bij de huldiging bovenuit; hij is op 27 november precies zestig jaar lid van de bond. De vergadering begint om kwart voor acht. De Nederlandse reisvereniging (Nrv) komt zaterdag 22 november in hotel Walcheren in Koudekerke met een diavoorstelling over Rome en Noorwegen, verzorgd door Ooievaar uit Koudekerke. Het be gint om 14 uur. Na afloop is er voor de leden een jaarvergadering. Apotheker Snoek uit Vlissingen houdt op uitnodiging van de Reu- mapatientenvereniging Midden- Zeeland een lezing over 'reuma en het medicijngebruik'. Ook het ge bruik van kruiden komt aan de or de. Deze bijeenkomst wordt gehouden in De Stenge in Hein- kenszand op vrijdag 28 november en begint om 20 uur. Els Rentier spreekt op uitnodiging van de Uct, een studievereniging op grondslag van de bijbel en ge tuigenisschriften, zaterdag 22 no vember om 14.30 uur over het thema 'vrouw zijn anno domino 1986'. Dat gebeurt op het adres Nieuwstraat 15 en is bestemd voor jongeren vanaf 18 jaar. De supportersvereniging van Vlis singen, rood-wit, heeft voor 21 no vember een bingo op het programma staan met prijzen en een rad van avontuur. De avond begint om 20 uur in het clubhuis van vc Vlissingen. Aanschaf van nieuwe spullen voor het basisonderwijs, het voorberei- dingsbesluit voor het vestigen van een bedrijf aan de Zuidweg in Aagtekerke, het vaststellen van het gemeentelijk jaarprogramma voor het welzijn en een aantal wijzi gingsvoorstellen van de begroting. Dat zijn de agendapunten die de raad in Mariekerke op dinsdag 25 november heeft te behandelen tij dens zijn vergadering, die om 15.30 uur begint. De informatiekrant van de wo ningbouwvereniging Basco gaat in het novembernummer in op het onderwerp geluidshinder. 'Hoe ernstig dit probleem is, blijkt uit het feit dat twee op de drie Neder landers regelmatig door één of an der geluid wordt gehinderd', schrijft Basco. Vervolgens wordt uitvoerig stilgestaan bij wat geluid en de hinder nu eigenlijk zijn en wat men er aan kan doen als de buren het te bont maken met hun lawaai. De afdeling arbeidstherapie van de zwakzinnigeninrichting Vijver- vreugd in Middelburg houdt zater dag 22 november een bazaar voor bewoners en bezoekers. Tussen 10 en 15 uur kan men terecht in de conversatiezaal van het hoofdge bouw aan de Koudekerkseweg 145. Er worden producten verkocht die bewoners van Vijvervreugd zelf maakten. Onder meer aardewerk, sieraden, poppen, kussens, kerstspullen worden verkocht. Ook tweede hands materiaal en restan ten van wol en textiel zijn ver krijgbaar. Goes, Oostsingel 94, tel. 01100-27215 y vuY. v Middelburg, Korte Qeere 27, tel. 01180-;31131 Temeuzen, Axelstraat 33a, tel. 01150-30233 Ds. Van Houwelingen uit Grijps- kerke gaat zondag 23 november voor in een oecumenische kerk dienst in de Kanaalstraatkerk in Oost-Souburg. De dienst begint om 19 uur. Het thema luidt 'het geloof behouden'. Muzikale mede werking-verleent het koor 'Eén in geest en streven' onder leiding van mevrouw Balkenende. De afdeling Walcheren van de Ms- stichting (multiple sclerose) heeft voor dinsdag 25 november haar maandelijkse bijeenkomst georga niseerd in 'het koetshuis' bij het verpleegtehuis Der Boede in Kou dekerke, aanvang 10.20 uur. Er wordt samen de maaltijd gebruikt. Voor vervoer zorgt mevrouw C. Bostelaar (01180-28908). De Uw Middelburg en de Zonne bloem hebben voor woensdag 3 december een Sint Nicolaas Stuif 'ns in op het programma staan in de ruimte van de Uw aan de He rengracht in Middelburg. Het pro gramma dat om half elf begint, omvat koffie drinken, een warme maaltijd en spelletjes. De Stichting welzijn voor ouderen in Vlissingen houdt op dinsdag 25 november een diamiddag met na tuuropnamen voor de oudere in woners van Ritthem. De heer Vader toont dan in De vijf klavers dia's. Hij zal ook een en ander uit leggen. Verder heeft Vader opna men van Franse tuinen, waarbij hij een toelichting geeft op de symbo liek en de geschiedenis. Omdat de proef op de som over rolstoeldansen eind september een succes was, niet minder dan zestig mensen waren aanwezig in Goes, gaat de Zeeuwse sportraad nu rolstoeldansen introduceren in de provincie. De eerste cursus staat al vast en wordt gehouden in Wemel- dinge in de danszaal van hotel restaurant Vredebest onder leiding van de Stichting rolstoeldansen Nederland. De eerste bijeenkomst is op zaterdag 31 januari. Wie mee wil doen kan bellen: 01180-33024. In het Open hof in Vlissingen is maandag 1 december een lezing met filmbeelden onder de titel "Met de 'Plancius' naar Spitsber gen". Spreker is J. Veldkamp, die als gezagvoerder van de 'Plancius' naar Spitsbergen voer. Aanvang van deze bijeenkomst is 20 uur. Kaarten kunnen vanaf 18 novem ber worden gekocht bij de beheer der van Open Hof. Prof. dr. E.P. Koster van het psych. laboratorium in Utrecht spreekt vrijdag 21 november op uitnodiging van het Natuurkundig gezelschap over 'de reukzin en zijn betekenis in ons dagelijks leven'. Dat gebeurt in de Zeeuwse biblio theek. Er komen vragen aan de or de als het vermogen om chemische prikkelingen waar te nemen en de verspreiding van geurende stoffen in de lucht en in het water. De bij eenkomst begint om 20 uur. Wensen en problemen van oudere inwoners van Gapinge worden maandag 24 november om 14 uur aangeboden aan wethouder A.S.J. Bax-Broeckaert van Veere. Het is het resultaat van een enquete die de afgelopen maanden in Gapinge is gehouden door de Stichting wel zijn voor ouderen Walcheren. Na de overhandiging zal een forum discussie plaatsvinden. De bijeen komst maandag is in het vereni gingsgebouw. De Natuurvereniging afdeling Walcheren van de K.N.N.V. houdt vrijdag 21 november een mossen prakticum. Henk Mandemaker zal eerst een inleiding geven, waarna er onder de microskoop mossen bekeken zullen worden. De avond begint om 20.00 uur en wordt ge houden in het biologielokaal van de C.S.W., Elzenlaan 4 te Mid delburg. De gemeente Westkapelle wil de korenmolen De Noorman zo snel mogelijk gerestaureerd hebben. Ei genlijk zou men in Westkapelle nog tot 1991 moeten wachten om dat dan het rijk pas gaat subsidië ren. B en W stellen dat voor aan de raad, die onder meer daarover donderdag 27 november vergadert vanaf 20 uur. Verder stelt het colle ge voor de molen in te richten als museum. Voor de totale kosten van dit project is iets meer dan 25.000,— nodig. Vanaf vrijdag 21 november kan men in het Zeeuws museum/na- tuurhistorie van alles te weten ko men over vleermuizen. Deze tentoonstelling werd samengesteld door het rijksmuseum van natuur lijke historie in Leiden. De conser vator van het natuurmuseum in Oostkapelle houdt een inleiding vrijdag bij de opening, die om 16 uur is georganiseerd. Sinds kort is in Zeeland een huma nistische uitvaartbegeleiding. De opzet is om bij crematie of een be grafenis voor humanisten en niet kerkdijken een afscheidswoord te spreken. Voor informatie: Jacob Rogggeveenhuis, 01180-14251. Uit gesprekken met professionele uit vaarbezorgers is gebleken, aldus de humanisten dat er bij velen be hoefte bestaat aan een dergelijke organisatie. Burgemeester mr. Chris Rutten van Middelburg opent donderdag 20 november de bewaakte fiet senstalling op het Zusterplein. Te? gen betaling van drie kwartjes kan men dan df fiets stallen binnen een omheining bij de openbare toilet ten. Het project is een initiatief van het Bureau haanlozen service en kwam tot stand dankzij subsicie van Wvc. Een zestal jongeren vindt er werk. De stalling is geopend vanaf een kwartier voor opening en een kwartier na sluiting van de winkels. Als dit experiment aan slaat kunnen er in de toekomst meer jonge mensen werk vinden. Zaterdag 22 november arriveert Sinterklaas en zijn pieten in West kapelle. Het gemeentebestuur ont vangt de goedheiligman om half drie op het gemeentehuis, waar het muziekkorps Okk voor de muzika le omlijsting zorgt. De Kanoclub Zeeland begint za terdag 22 november in het Vlis- singse Sportfondsenbad een cur sus eskimoteren. Er wordt les ge geven van 14 tot 16 uur. Er is één cursusmiddag per maand ge pland. De andere cursusdata zijn 20 december, 24 januari, 21 fe bruari, 21 maart en 18 april. Be langstellenden kunnen zich aan melden bij W. van Sluijs, 01184 - 67632. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. De diek, de diek en nog eens: de diek. "Overmits de dunen zeer verminderden en wegscuerden want die goede luiden van West- capelle begeerden te hebben een klein dijkskijn", schrijven abt en magistraat van Middelburg in de zomer van 1432 na een werkbezoek aan het bedreigde kustgebied. "Die van Westcapelle" zouden hun "dijkskijn" krijgen. En meer dan dat: een monument in de tijd, dat het leven in het dorp tot ver na de oorlog een eigen karakter zou geven. Willem Gabriëlse, oud-wethouder en loco-burgemeester en voor al zijn verdiensten ook ereburger van het dijkdorp, kan daar over schitterend vertellen in 't Oude Westkappelse Leefpatroon, een boekje van de Heemkundige Kring Walcheren. In feite gaat het om een bundel losse herinneringen: de tekst van een inleiding, stukjes uit het blad van de kring 'De Wete' en een boekje over Westkapelle en gesprekken met een jonge plaats- genote, Marian Roelse. De redak- tiecommissie heeft ze met opzet zo goed mogelijk intact gelaten om iets te laten doorklinken van sfeer en dialect. Dat geeft deze te rugblik soms een wat rommelig karakter. Wie voor de vuist weg praat, vervalt in herhalingen en neemt het niet altijd even nauw met de basisregels van de taal. Anderzijds: dit boekje 'is' Willem Gabriëlse ten voeten uit en daar mee een uniek document van "oral history": plaatselijke ge schiedschrijving over 'gewone mensen' door een man uit het volk, die als weinig anderen het leven op en achter 'de diek' kent. Willem Gabriëlse loopt inmiddels tegen de 80. Zijn vader was dijk werker en landarbeider. In die ge zinnen heerste "een zeer beperkt financieel budget" (zoals C.I. van Nieuwenhuyzen dat in het 'le vensbericht' chique omschrijft) en vooral in de mobilisatieperiode van 1914 tot 1918 ronduit armoe de. Het menu bestond dan uit driemaal per dag aardappelen met azijn. De jonge Willem was niet sterk. Door zijn vele ziekten zou hij pas op zijn 14e van de lagere school komen. Later verhuurt hij zich als landarbeider en dijkwer ker maar hij vindt ook werk in de industrie en de bouw. Gabriëlse voelt zich van meet af aan betrokken bij de zaak van "de gewone man". Voor de oor log (en tot 1954, als de groepering wordt opgeheven) zet hij zich in voor de 'Werkmanspartij', daar na voor de Partij van de Arbeid. In het ontredderde Westkapelle van na de Tweede Wereldoorlog neemt hij het voortouw als wet houder en loco-burgemeester. Het bezorgt hem een vertrou wenspositie, die aanzienlijk vér der gaat dan zijn officieel gezag. Gabriëlse is 'Westkappelaar met de Westkappelaars'. De wethou der zal dan ook nimmer iets an ders aantrekken dan de dijkwer kersdracht: pilowbroek met gestreepte boezeroen, zwart laken rok en het traditionele petje met de klep opzij. In 1970, als hij na dertig jaar uit de gemeentepoli tiek stapt, wordt hij ereburger. Leider en bemiddelaar, ge paard aan een brede levensbe schouwelijke visie...": de oor konde is niet scheutig met lof. 't Oude Westkappelse Leefpa troon' wil zoveel zijn als de weerslag van dit werkzame en strijdbare leven. Maar het is veel meer een vademecum, een hand zaam boekje over het reilen en zeilen van een eigenzinnig dorp in de voorbije halve eeuw. "Die van Westkapelle" waren anders. Met hun stugge koppen en loszittende handen, met hun stroperijen, hun schitterende bijnamen (Gabriëlse legt uit, dat het in feite alleen om een handigheidje ging, een 'ezels bruggetje' om mensen met dezelf de achternaam uit elkaar te hou den) en hun kermisbedjes. Maar ook met hun solidariteit, bijpro- du kt van gedeelde armoede, oude cafeetjes en vergeten beroepen. En natuurlijk: hun diek. Willem Gabriëlse opent en besluit zijn bundel met een eerbetoon aan dit monument van onverzettelijk heid. In stijl. En... zoals 't een Westkappelaar past. 't Oude Westkappelse Leefpatroon, een terugblik door W illem Gabriëlse. Uitgave: Heemkundige Kring Wal cheren, 1986. Illustraties: E. de Looff. Druk: Drukkerij Driedijk, fieinkens- zand. Prijs: 21,50. Oorlog is beslist geen spannegd avontuur, de bezettingstijd was bepaald geen pretje en bet Nederlandse volk heeft te weinig ge daan om zijn vervolgde Joodse landgenoten te helpen. Het gaat verder niet aan om - wat de bezettingsjaren 1940-1945 betreft - alle Duitsers en NSB'ers als schurken en de gemiddelde Neder lander als een brave borst en vaderlandslievende held af te schilderen. Dat is wel zo ongeveer de boodschap, die de Friese journalist- schrijver U.G. de Jong zijn lezerspubliek probeert bij te bren gen in zijn jeugdboeken. Tot heden zijn er bij de Friese Pers Boekerij in Drachten zeven delen in de serie "De jonge geuzen" verschenen en wel "Ze kwamen bij nacht", "Klopjacht in het veen", "Vuurpijl in de nacht", "Vlucht in het moeras", "Als ratten in de val", "Veldslag op de heide" en "Sprong in het duister". Het laat zich denken, dat er span ning in deze boeken zit, die bestemd zijn voor meisjes en jon gens vanaf ongeveer elf jaar, maar de jonge hoofdpersonen worden nooit als helden uitge beeld. De knapen doen vaak erg stoer, maar ze zitten niet minder vaak in de rats. De schrijver voert ook enkele mensen ten tonele, die in de bezet tingsjaren "aan de andere kant" stonden. Een van hen is een klas genoot van de drie hoofdperso nen uit het waterrijke Midden- Friesland. Deze jongen heeft een NSB-vader en een uit Duitsland afkomstige moeder. De jongen begrijpt zijn ouders niet, die met Hitier en de Nederlandse NSB- leider Mussert dwepen. Zowel thuis als temidden van zijn anti- Duitse klasgenoten heeft deze jongen het erg moeilijk, hoewel hij helemaal op school wordt geaccepteerd. "Ruurd zou ook graag een gewone, Nederlandse moeder hebben gehad zoals de andere jongens, maar hij was niet van plan zijn moeder door wie dan ook te laten beledigen". Een oom van deze jongen, broer van zijn Duitse moeder, vecht als SS'er in mei 1940 op de Grebbe- berg. De schrijver probeert uit te leggen hoe deze SS'ers tijdens een onmenselijk harde opleiding wer den omgevormd tot meedogenlo ze vechtmachines. Jonge SS'ers werden tijdens die opleiding geleerd om onvoor waardelijk te gehoorzamen. Som mige commandanten lieten de jonge mannen maandenlang een hond dresseren, waarbij er zorg vuldig op werd gelet, dat er een nauwe band tussen de SS'er en zijn hond ontstond. Op de laatste dag van hun opleiding moesten de SS'ers stuk voor stuk met hun trouwe viervoeter bij hun chef verschijnen. Deze gaf de stram voor hem in de houding staande SS'er dan bevel zijn hond te wur gen. De SS-man, die ook maar een ogenblik aarzelde om dat be vel uit te voeren, werd zwaar gestraft. Aan de hand van dergelijke voor beelden probeert de schrijver dui delijk te maken, dat de doorbraak van het SS-regiment "Der Füh- rer" op 12 mei 1940 bij de Greb- beberg slechts een kwestie van tijd kon zijn. De slecht geoefende en vaak armzalig bewapende Neder landse militairen waren geen par tij voor deze SS-troepen, die zin gend en schreeuwend tot de aan val over gingen. In alle tot heden verschenen delen van zijn serie besteedt de schrijver aandacht aan de langzaam op gang komende Jodenvervolging. In de eerste delen vertelt hij bo vendien vrij uitvoerig over de historie en de godsdienst van het Joodse volk. In het eerste deel,, "Ze kwamen bij nacht" vertelt hij over de strijd in de meidagen van 1940 en over de angstige, grimmige sfeer, die ook niet aan de jeugdige hoofdpersonen van het boek voorbij ging. In het tweede deel, "Klopjacht in het veen", redden de drie jongens tij dens een zeilvakantie in Midden- Friesland een neergeschoten en gewonde Engelse piloot. "Vuur pijl in de nacht" - het derde deel - speelt ook in de zomer van 1940. In het vierde deel, "Vlucht in het moeras" redden de drie vrienden een door de Duitsers achtervolgde Joodse vluchteling. Ze schakelen een bevriende boer en de anti- Duitse burgemeester van hun woonplaats in en de vluchteling krijgt een veilige schuilplaats. De Jodenvervolging en de Elfste dentocht in februari 1941 staan centraal in het vijfde deel, dat als titel "Als ratten in de val" mee kreeg. De hoofdpersonen rijden de Elfstedentocht en logeren daartoe bij een hun bekende Joodse familie in Leeuwarden. Aron, de zoon, krijgt moeilijkhe den met de Duitsers en alweer proberen de drie vrienden hun burgemeester in te schakelen, die volgens hen ook voor Aron wel een schuilplaats zal weten. Het in oktober 1985 verschenen zesde deel, "Veldslag op de hei de", speelt in Gelderland. Kam perend op de heide ontdekken de jongens een goed verstopte, oude hut, die kennelijk bewoond is. Pas later blijkt dat zich in dat krot een jonge kerel heeft ver stopt, die een aanslag op een hoge ome van de NSB heeft gepleegd. De man wordt verraden en de Duitsers bestormen de hut. De be woner neemt tijdig de benen en ontmoet de drie jongens. Via een oude broer en een graaf krijgt de jonge kerel een schuilplaats. De eerste beide delen beleefden in middels een vijfde, het derde deel, een tweede en het vorig jaar ver schenen vijfde deel "Als ratten in de val" een tweede druk. Jeugdi ge lezeressen en lezers, maar soms ook hun ouders en onderwijzers stellen de schrijver vaak vragen over zijn boeken, die volgens hem historisch verantwoord zijn. Vragen kreeg hij ook al over "Sprong in het duister", het laat ste, in september j.l. verschenen deel, waarin ook weer de Joden vervolging centraal staat. In de zomer van 1941 kamperen de jon gens bij een Gelderse boer. Bij het krieken van de dag worden ze wakker door het ronken van een vliegtuig. Het is een Engels toestel, dat boven de bossen in de buurt twee parachutisten dropt. De Duitsers slaan groot alarm. Honderden militairen sluiten het dorp hermetisch van de buitenwe reld af, kammen de bossen uit en halen alle boerderijen en huizen overhoop. De beide parachutisten blijven echter spoorloos. De Duit sers zijn razend. Ze laten SS- troepen met speurhonden aanruk ken, die de bossen meter voor me ter afzoeken. Verscheidene Jood se mensen, die zich daar hebben verstopt, worden opgepakt. On danks mishandelingen weten zij niet te vertellen, waar de beide pa rachutisten zich verborgen hou den. Dan wordt er in het kreupel hout naast de boerderij waar de jongens kamperen, een gewonde parachutist en even later zijn zen der ontdekt. De boer, zijn vrouw en de drie jongens worden opge pakt en streng verhoord. De twee de parachutist echter blijft on vindbaar, hoewel hoge SS- officieren tijdens het verhoor de doodsbange jongens het vuur aan de schenen leggen.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 23