Streekromans tussen negeren en opvreten SI HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN als ik toen had geweten welke soorten bommen bestaandan was ik 10 mei 1940 al gestorven 6" deVLissinger 3 DAGEN Aangrijpend stuk met debutanten en gelouterde spelers in Schouwburg Vogels, planten, vissen in Vleeshal in Middelburg kleuren foto? c# b IJK k e r bo)e ken 'EEN DAG UIT DE DOOD VAN VERDOMDE LOWIETJE' CEES VAN DER BURGHT RECONSTRUEERT VLISSINGS OORLOGSVERLEDEN Ook puzzelrit bij 14e editie Nacht van Scheldegouwen EUROBAND UITGEBREID MET TWIRLGROEP *5 Messcherpe prijzen 10310/o door di rekte fabrieksverkoop! 'ONDER DE KORENMAAT' IN ZEEUWSE BIBLIOTHEEK Expositie rC*H 7 voor een Geen probleem b.JJ. Geen speelgoed Museum Werkwijze Boulevard KLEUREN-Vs! POSTER TEGEN I MINIPRIJS SPRINT PHOTO! J. I\ 4. Rossel tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen ZEEUWSE KOMEDIE ZAKEN- HART WILLEM GABRIELSE RUBRIEKEN DEMONSTRATIE DELFTS-BLAUW PORCELEYNE FLES 20 t/m 22 nov. ZOJUIST VERSCHENEN Kees van Kooien Wim de Bie Prijs f 29,90 Komplete cassettes Etui-artikelen Losse bestekartikelen Kookpannen Keukengerei Speciale verkoopdagen SLECHTS Bezoek onze Hotel Britannia Vlissingen Telefoon: 1 oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam totale oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-84000. privé w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Angst voor wegspelen? Theo Zijlstra uit Woensdrecht weet het niet. De uitvoering van 'Een dag uit de dood van ver domde Lowietje' zal het uit wijzen. Hij en Erica Bos uit Middelburg debuteren op vrij dag 28 november in dat to neelstuk in de Middelburgse Schouwburg. Gelouterde ta lenten als Wil Koelewijn, Tilly Meijeren, Trees Verwilligen en Burt van der Waals staan Zijlstra en het meisje Bos terzijde. Onervaren spelers naast acteurs die als 'profs' kunnen worden be titeld. Burt van der Waals van het Theater productie bureau Zee land kiest met opzet voor die constructie. Volgens hem werkt zoiets 'laagdrempelig'. "En dat geldt ook voor de toegangsprijs", haast hij zich er aan toe te voe gen. "De mensen kunnen een kaartje kopen voor 12,50. Voor een voorstelling in de Schouw burg is dat hardstikke goedkoop. Daarbovenop is er na afloop nog bal met The blue jeans big band". 'Een dag uit de dood van verdom de Lowietje'van Peter Nichols is een aangrijpend stuk. Centraal staan de ouders van een elfjarig kind, dat -gehandicapt- vegeteert als een plant. Het kind (Erica Bos) is bij de ouders (Burt van der Waals en Wil Koelewijn) in huis gebleven, opname in een inrich ting mislukte. Het ouderpaar be denkt de meest waanzinnige ver halen en truken voor hun kind - het blijken verzinsels. Feitelijk is het allemaal triest wat er gebeurt. Het is één van de stukken die zo kenmerkend zijn voor de Ameri kaan Peter Nichols. Deze jonge schrijver heeft al vaker stof doen opwaaien. Hij voert zaken ten to nele, waarover de doorsnee bur ger eigenlijk liever niel praat. Van der Waals, die behalve de rol van vader, ook de regie voor zijn re kening heeft genomen, meent met dit stuk een 'volwassen stuk thea ter' op de planken te zetten, waar bij nieuwkomers en ervaren ac teurs en actrices hand in hand tot ongekende hoogte kunnen groei en. Juist daardoor denkt hij dat het publick optimaal kan genie ten. Hij hoopt dat de Schouw burg vol zal lopen. Dan namelijk -zo redeneert hij- heeft ook zijn Streekromans. Literaire bleekneuzen halen er dc neus voor op. Anderen - vooral vrouwen - kunnen helemaal wegdromen met zo een boek. En die laatste groep is vrijwel het grootste. Niettemin blijkt de aandacht voor streekro mans ondermaats. Die tegenstelling was voor de Zeeuwse bibliotheek aanleiding om een manifestatie te houden rond het fenomeen streekroman. Vanaf vandaag (woensdag 19 juni) is er een reeks van activiteiten onder de titel 'onder de korenmaat'. Vanmiddag om 15.30 wordt een openingsbijeenkomst gehouden met drs. H. de Beukelaer, antropoloog, die uit wijdt over een on derzoek onder lezers van streekromans. Een aantal auteurs van streekromans verzorgt vervolgens een voordracht. Daarnaast presenteert uitgeverij Zomer Keuning een speciale uitgave ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Z K familieromans. Gedeputeer de J.D. de Voogd krijgt dat eerste exemplaar aangeboden. Deze po- liticus opent ook de manifestatie. *Theo /ijlstra bureau startte, Zee kans Theater productie land, dat onlangs van slagen. Wie kaarten in de voorverkoop wil bestellen kan dat telefonisch doen: 01180-28800. Centraal staat tot en met 3 janua ri een expositie over het genre streekroman. Daarnaast vindt er nog een aantal activiteiten plaats. Zo is donderdag 27 november een ontmoeting tussen schrijvers van streek- en familieromans in de Zeeuwse bibliotheek vanaf 15 uur. Het publiek kan aan deze mensen vragen stellen. De auteurs de 27e zijn: Jos van Manen- Pieters, Julia Burgers-Drost en Lima Griffioen- van Wuijckhuy- se. Verder zijn er vertegenwoordi gers van uitgeverij J.H. Kok bv uit Kampen. Een dag later, de 28e november, is een aantal weten schappers aanwezig tijdens een li terair kritische bijeenkomst, die om 14.30 uur begint. Uiteraard staan ook hier de streek romans centraal. Erica Hos**. Drie verenigingen, te weten de aquariumvereniging 'Barbus Con- chonius', de Vlissingse vogelvere niging 'de Vogelloefhebbers' en de afdeling Zeeland van 'Succulenta' houden van vrijdag 21 tot en met zondag 30 november in de Vlees hal in Middelburg voor de achtste keer een tentoonstelling onder de naam 'Vivoka '86'. De expositie wordt vrijdag om 19.30 uur geopend door mr. Chris Rutten, de burgemeester van Mid delburg. Op het gebied van aquaria zijn er diverse grote bakken met tropi sche zoet- en zoutwatervissen te bezichtigen. De vogelvereniging verzorgt enkele grote volières met een keur aan tropische vogels en legt tevens een vijver aan, waarin meerdere siereendjes rondzwem men. 'Succulenta' 'kleedt het ge heel verder aan' met een grote col lectie cactussen en vetplanten. De openingstijden van deze expo sitie zijn dagelijks van 10 tot 22 uur, met uitzondering van de za terdagen en zondagen, want dan duurt de tentoonstelling tot 18 uur. Hel is er kil: kil als de oorlog. Maar het aangrijpende verhaal van Cees van der Burght doet de kou vergeten. Tijd om zijn ver warming te repareren heeft hij nog niet gehad; al z'n tijd besteedt hij aan het reconstrueren van de landing op Walcheren op 1 november 1944. In de oorlog begon hij te tekenen, later heeft hij er z'n beroep van gemaakt: technisch tekenaar en - illustrator bij de luchtmacht. Nu schildert hij op uiterst nauw keurige wijze wat er bij de landing van de Geallieerden op Wal cheren gebeurde. "Om de indianenverhalen uit de wereld te hel pen en de oorlog voor mezelf te verwerken", vat hij samen. Vlissingen, 10 mei 1940 Cees van der Burght vertelt erover als was het de dag van gisteren. Toen begon ook zijn oorlog tegen de oorlog. "We hoorden een klap: de eerste bom in Vlissingen. Ik hoor m'n moeder nog zeggen, het is oorlog. M'n vader ge loofde het niet; hij stak een shagje op. Pas toen we de berichten op de radio hoorden, was hij overtuigd. Aanvankelijk dacht ik nog dat er een groot avontuur zou beginnen. Maar na die eerste inslag raakte ik die illusie kwijt. De vloer trilde, de deurbel ging en de dreun was oorverdovend. Wie het niet heeft meegemaakt, kan het zich niet voorstellen: héél je lichaam neemt elke bom waar". In het begin van de oorlog wisten we echt niet waar we aan toe wa ren. Tijdens bombardementen, die er bijna wekelijks waren, ston den we met een vergiet op het hoofd en een koffertje in de hand op de gang. We voelden ons dan enigszins beschermd en konden direct weg mocht er iets met het huis gebeuren. Later verscholen we ons onder de trap. Ik zie nog voor me hoe mijn moeder m'n twee broertjes en mij onder haar lichaam en armen verborg, zoals een vogel haar jongen onder de vleugels neemt. We dachten dat het daar veiliger was, want je zag puinhopen waartussen alleen de trap nog overeind stond. Onzin natuurlijk, want er werden ook bommen gebruikt die pas ont ploften als ze door elke verdieping van een huis waren gegaan. Dan bleef er werkelijk niets van een ge bouw staan. Ja, als ik toen had geweten welke soorten bommen er bestaan, dan was ik 10 mei 1940 al gestorven van angst". "In de oorlog begon ik te teke nen. We hadden geen speelgoed en er was nauwelijks school. Dus dan moet je als kind creatief zijn. Ik tekende om te verwerken wat ik zag: puinhopen, Duitse stellingen en al die ellende. Ik kon het niet bevatten. Later ruilde ik die schetsjes met m'n vriendjes tegen kogels, huizen en uit rustingsstukken". "Op 1 november 1944 zat ons ge zin in Aagtekerke. Vlissingen was toen echt onleefbaar geworden. Die dag landden de geallieerden op Walcheren. Vanaf de kerktoren zag ik al die boten, tanks en lan dingsvoertuigen. En natuurlijk het vuur, de rook en de zand en waterfonteinen. Ik zag het, maar omdat ik geen benul had van stra tegieën en oorlogvoeren, wist ik niet wat ik zag. Ik heb het ge schetst. Veel van die tekeningetjes heb ik nog; ze zijn somber en zwart". Na de oorlog heeft Van der Burght schriftelijk een diploma voor technisch tekenaar behaald. Vanaf z'n dertigste werkte hij bij de luchtmacht als technisch il lustrator en -tekenaar. Sinds april van dit jaar is hij gepensioneerd. Hij is z'n hele leven al bezig ge weest met het reconstrueren van de invasie op Walcheren in olie verfschilderijen en tekeningen. Zijn levenswerk staat op zolder. Stapels tekeningen liggen langs de muren, maquêttes en modellen staan op tafels en aan het schuine dak hangen de olieverfschilderij en. Het is er te klein. Van der Burght's ideaal is dan ook om er gens een permanente tentoonstel ling in te richten: een oor logsmuseum. Samen met vijf andere spitters en gravers in het Vlissingse oorlogs verleden (de documentatiegroep) wil hij het museum realiseren. "Het moet een tentoonstellings ensemble worden, met geluid, beeld, tekst en geur.Mijn schilde rijen en maquêttes zullen het Van der Burght. beeld vormen. Door het zo rea listisch mogelijk te maken, blijft er vooor het nageslacht tenminste nog iets over van de oorlog op Walcheren. Dan kunnen de na oorlogse generaties het zich een beetje voorstellen. "De leden van de documentatiegroepen hebben allemaal een eigen specialisme. De één weet alles over de historie en de chronologische volgorde. Een ander weet precies waar bunkers, wrakken en ruïnes zijn te vinden. "We wisselen de gegevens uit en vullen elkaar aan. Het Vlissings archief krijgt ook een copie om te voorkomen dat alles verloren gaat door bijvoorbeeld een brand". Van der Burght is al een heel eind gevorderd met het reconstrueren van de bunkers, voertuigen en stellingen, die bij de invasie op Walcheren een belangrijke rol speelden. Z'n werkwijze is als volgt. Na grondig speur- en meetwerk maakt hij een technische teke ning, een model en een maquêtte. De maquêtte wordt op de juiste wijze belicht en op een technische illustratie, een olieverfschilderij en een krijttekening weergegeven. Deze laatste drie vormen het eind resultaat, elk met een eigen func tie. De technische illustratie (zwart/wit) en het schilderij (kleur) zijn beide uiterst nauw keurig. Elk klinknageltje en gesp je is erop weergegeven. "Ik doe dat zo nauwkeurig om de verkeer de denkbeelden uit de wereld te helpen. Op allerlei gebieden bestaan misverstanden over hoe het eruit zag en in z'n werk ging. Het verschil tussen de twee is dat de illustratie gereproduceerd kan worden voor bijvoorbeeld een boek terwijl het schilderij alleen op een tentoonstelling te bezichti gen is". "De kritiek die men erop kan hebben, is dat er geen emoties in verbeeld zijn. Om ook die te ui ten, maak ik de krijttekeningen. Deze zijn niet zo gedetailleerd en geven vooral de sfeer van de oor log weer: veel grijs en zwart". "Elke dag loop ik langs de Boule vard om de sfeer te proeven. Op I november ga ik zelfs op het tijdstip dat de landing begon. Ja, de mens blijkt een mechanisme in zich te hebben dat hem terugvoert naar de onheilsplek. Oud-strijders komen naar Vlissingen en ik be roepsmilitair geworden en haal heel het verleden terug in m'n werk. Je wordt ook zo vaak herin nerd aan de oorlog. Als ik het luchtalarm de eerste maandag van de maand hoor, zie ik de oorlog in filmflitsen aan me voorbij gaan: al die ellende. Als ik langs een af gebroken huis loop en de schim- mellucht ruik, die jarenlang tus sen de spauwmuren verborgen is gebleven, dan denk ik weer aan de puinhopen van Vlissingen. De oorlog beheerst mijn leven". Tegen inlevering van deze bon j leveren wij u een kleurenposter (formaat 30x40 cm) van FIJ2£5 2 voor slechts Walstraat 78, Vlissingen. tel. 19260 SPRINT PHOTO- UW KLEURENFOTO'S IN 2 UUR Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen Dit jaar komen ook de liefheb bers van puzzelritten aan hun trekken in de veertiende editie van de Nacht van Scheldegouwen. V orige jaren, zo leerde de organi satie, was er weinig animo voor een puzzelrit. De onervaren rij ders in die klasse keken op tegen voorschriften. En daarom heeft Mae Scheldegouwen besloten er een puzzelrit van te maken. Daar naast gaan in de nacht van zater dag 22 op zondag 23 november ook toerrijders van start. De 14e Nacht van Scheldegouwen bestaat uit twee trajecten van elk vijftig kilometer met daar tus senin een pauze van ongeveer 75 minuten. Start, pauze en finish zijn bij hotel Walcheren in Kou- dekerke. Als daar zaterdagavond de eerste deelnemer start, zal blij ken of er voldoende deelnemers zijn. Is er te weinig animo, zo waarschuwt de vereniging, dan wordt deze wedstrijd van de ka lender afgevoerd. DEZE WEEK //V Veel lol bij jubi leumstuk van de Zeeuwse Komedie. Al leen jammer dat zo weinig genodigden aanwezig waren bij de premiere in Vlissingen. P. Serrarens uit Mid delburg legt uit waar om hij een kruidenhuis begon met cosmetica waarop de stempel ge zet kan worden 'puur natuur'. Willem Gabriëlse, een 'gentleman in pilow- broek' staat boven een stukje over het boek van de hand van deze bekende Westkappe- laar, dat de Heemkun dige Kring Walcheren onlangs uitgaf. Korte informatie, podi um, film, expositie, uit, kinderboeken, ar- chiefsprokkels, bougie tot bumper en zaek'n kbïn zaek'n. I)e Euroband in Middelburg is re centelijk uitgebreid met een Iwirl- groep. De nieuwe formatie, die negen leden telt. kreeg de naam Euroslars. De groep is ontstaan uit een selectie van de majoretten van de Eurohand. Alle meisjes hebben daarom ook al enige jaren ervaring in dit showgebeuren. De meisjes worden getraind door Diana Geers; de leiding van het geheel is in handen van Desirée Fase. De Euroband heeft behalve de nieuwe twirlgroep ook een drumband en een mini- en majo- rettenpeleton. De Eurostars hebben zelf actie ge voerd -wafelverkoop- om de ver eiste kostuums te kunnen betalen. De eerste optredens van de Eu rostars zijn al achter de rug. In het ponypark Slagharen debuteer den de Middelburgse meisjes en tijdens hun eerste concours in Vlissingen behaalden de Eu rostars een derde plaats. Een con cours in Rotterdam is het eerst volgende optreden. De Eurostars trainen iedere maandagavond van zeven tot acht in de gymzaal aan de Roozen- burglaan. schilderen door meesterschilder van de Tijdens deze dagen bieden we enkele Delfts-blauw artikelen zeer voordelig aan. Walstraat 94 I Vlissingen Rechtstreeks kopen bij sola K0RT\NGtN Bij de Solafabriek koopt u de mooiste bestekken, pannensets en huishoudelijke artikelen rechtstreeks van fabriek naar konsument. Omdat niet iedereen in de gelegenheid is om zelf naar Zeist te komen, komt Sola deze week naar u toe! Ook nu kunt u profiteren van ongekend lage fabrieksprijzen. Een kleine greep uit ons enorme assortiment: Edelstaal en zwaar verzilverd Meer dan 20 modellen in 6. 9 en 12 persoons cassettes. zilverwit edelstaal Model Provence Model Odessa Model Constance Model Fiesta Model Old Dutch Model Perle Classique Model Prelude Model Perla Romantica 9 pers enz enz. (abrieks- adviesprijs prijs 6 pers 40 dig f 308,- f 175,- 12 pers 135 dig f 1309,- f 795,- 9 pers 60 dig f 517,- f 295,- 9 pers 105 dig 1 1232.- f 595.- 6 pers 40 dig f 956,- f 645,- 60 dig f 968.- f 695,- 40 dig t 594,- f 395,- 9 pers 6 pers 90 dig t 1144,- f 695,- Zwaar verzilverd (basis 1001 Model Haagsch Lofie 6 pers 40 dig f 1320.- f 899,— Model Hollands Glad 9 pers. 105 dig. f 2849,- f 1 845,- Model Puntfilet 9 pers 60 dig. f 1 760,- f 1145,- enz enz Theelepels, taartvorkjes, taartscheppen, fruitmesjes, viscouverts. cocktailbestek enz. enz. Nu met enorme kortingen. Allerhande bestekartikelen in diverse modellen en uit voeringen. Ook restanten en licht beschadigde artikelen. Voordeliger kan niet! Nu van f 1,25. Sola-Elite en Sola-Duplo kookpannen Tot 70% korting. Roestvrijstalen lepelrekken, maatbekers, vleesschotels, koffie/theepotten, melkkannen, gardes enz. enz. Voor ongekend lage prijzen. (Koopavond geopend) donderdag 20 nov. 11.00-16.30 uur vrijdag 21 nov. 11.00-21.00 uur zaterdag 22 nov. 11.00-1 6.00 uur Verkoop show: Boulevard Evertsen 244 01184 13255

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1