Huishoudboek 1987 Zaterdag amateurtoneeldag ZEEHONDENWERF Hftfie Tien mille voor Fiom ontwerp-vergunningen waterschap Walcheren Woensdag 12 november 1986 Zeeland hielp Nepal DE VLISSINGER Het Zeeuws centrum voor amateurtoneel organiseert aan staande zaterdag in het Zuidlandtheater in Terneuzen een toneeldag. Alle toneelverenigingen in Zeeland zijn hiervoor uitgenodigd. Zelf actief Meedoen Amadeus Kosten COM MISSIES IN BE ROE 1» Welzijn Onderwijs Ruimtelijke ordening Milieu St. Jacobstoren Jamsessie provinciale griffie Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg 7 Clown Elappie Huisvrouwen Bingo Bingo Diabetes collectes "Het Buut" Speelgoedbeurs ABDIJ Afgelopen vrijdag en dinsdag hebben provinciale staten van Zeeland vergaderd over de be groting voor volgend jaar. Behalve de financiën komen in de begroting ook alle beleidsza ken van de provincie aan bod. Het Zeeuws huishoudboek 1987 is een samenvatting van de provinciale begroting. Net als de begroting zelf is het huis houdboek verdeeld in hoofd stukken, zoals openbare orde en veiligheid, verkeer en ver voer, milieubeheer, recreatie, welzijn en ruimtelijke ordening. Aangegeven wordt hoe de pro vincie aan haar inkomsten komt en hoe het geld vervolgens over alle beleidsterreinen verdeeld wordt uitgegeven. In het hoofdstuk verkeer en ver voer wordt vermeld welke we- genwerken er volgend jaar in uitvoering komen en in het hoofdstuk waterhuishouding staat welke dijken er nog moe ten worden versterkt. Bij de re creatie wordt duidelijk hoeveel geld gemoeid is met de provin ciale VVV en in het hoofdstuk economische en agrarische za ken is melding gemaakt van de subsidies die de provincie op landbouwgebied verstrekt. In het welzijnshoofdstuk staat in formatie over onderwijs, sociaal-cultureel'werk, kunst en cultuurbehoud en de gezond heidszorg. Het Zeeuws huishoudboek 1987 is gratis verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie. Abdij 9, Middelburg (postadres: postbus 6001, 4330 LA Middelburg), telefoon 01180-31400. Afgelopen vrijdag was de slot manifestatie van de actie Zee land helpt Nepal. De opbrengst van de actie, die bijna twee jaar heeft geduurd, was f 661.767,26. Tijdens de slotavond in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg, kwam een aantal be drijven met giften, zoals de Ne derlandse Stikstof Maatschap pij in Sluiskil met f 11.000,— precies het bedrag voor de bouw en inrichting plus lesma teriaal voor een schooltje in Ne pal. Ook waren er bijdragen van Dow Chemical in Terneuzen en van de Koninklijke maatschappij De Schelde in Vlissingen. Al eerder waren bedragen gestort door andere bedrijven vanuit heel Zeeland. De presentatoren Marie Cecile Moerdijk en Lex Maas maakten de opbrengst van de sponsor loop "Zeeland en Nepal een vei lige toekomst" bekend: 7 28.273,81, inclusief het kwartje dat de provincie bij elke gulden betaalt. De streekschool Zeeland ver zorgde een koud buffet met als blikvanger het logo van de actie - een Nepalese man en vrouw - in chocolade uitgebeeld. Wijn- koperij Van Leerzem zorgde voor de Nepalwijn. Nog tot het eind van het jaar blijft het gironummer 7475 op naam van de actie Zeeland helpt Nepal staan. Tot dan blij ven giften welkom. De stichting tot hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap Fiom heeft bij de provin cie om subsidie gevraagd. De financiering van het instituut is op rijksniveau nogal eens onderwerp van gesprek geweest met steeds wisselende uitkomsten. Eerst zou het Fiom niet meer voor rijksgeld in aanmerking komen, maar zou de gemeente van vestiging de lasten moeten dragen. Vervolgens werd besloten de financie ring toch bij het rijk te houden en wel voor 95 procent en in de ontwerp-welzijnswet is opnieuw opge nomen de gemeenten voor de financiering te laten zorgen. In de brief van het Fiom aan het provinciaal bestuur staat, dat het heen en weer geslingerd worden tussen de verschillende overheidsinstanties voor veel problemen heeft gezorgd, zowel in de organisa tie als in de financiën. De provincie had al eerder besloten de bijdrage aan het Fiom in 1986 niet meer toe te kennen. De jaren, waarin werd gesubsidieërd golden als overgangsfase van de ene financieringsvorm naar de an dere. Tegelijk met die afwijzing verzond het dagelijks bestuur van de provincie een brief aan de staats secretaris van welzijn, volksgezondheid en cultuur met het verzoek een afdoende regeling te maken voor de financiering van het Fiom. De staatssecretaris liet daarop het provinciaal bestuur weten geen geld te hebben. Aan de statencommissies voor welzijn en voor bestuurszaken werd het nieuwe Fiom-verzoek voorge legd en gewezen werd op de mogelijkheid alsnog een provinciale bijdrage over 1986 beschikbaar te stellen. Het geld zou geput kunnen worden uit de begrotingspost "knelpuntengeld maatschappelijke dienstverlening". In de commissie welzijn was de stemming verdeeld en in de commissie bestuursza ken was de kleinst mogelijke meerderheid voor toekenning van een subsidie van tienduizend gulden. Het is nu aan provinciale staten om op 19 december het verlossende woord te spreken voor het Fiom. IEUWS Vanaf tien uur 's morgens tot half vijf 's middag wordt van de deelnemers gevraagd actief mee te doen. Het avondpro gramma bestaat uit de toneel voorstelling Amadeus van Peter Shaffer, uitgevoerd door De Vereenigde Tael- en Kunstmin- naers uit Deinze, België. Als mogelijke activiteiten in het dagprogramma noemt het Zeeuws centrum voor amateur toneel het spelen van een scène of een eenakter uit het repertoi re van vorig jaar of een scène of eenakter waarmee men juist dit seizoen op de planken staat. Regisseurs kunnen individule toneelspelers vragen enkele zin nen tekst te zeggen en die te re gistreren op video, waarna over de uitvoering kan worden nage praat. Ook is het mogelijk ter plekke ideeën uit te werken, zo wel voor spelers als voor regis seurs en de toneeladviseurs hebben wat opdrachten op het programma staan. Overigens zijn de toneeladviseurs de hele dag beschikbaar om geraad pleegd te worden. Om de evalu atie goed tot haar recht te laten komen, zijn er videocamera's en monitoren, opdat de spelers zelf hun prestaties kunnen bezien. Behalve voor toneelverenigin gen is de dag bedoeld voor par ticulieren, die interesse hebben voor het toneel, hetzij om te spelen, hetzij om te regisseren. Aanmeldingen kunnen worden gericht aan Clazien Sey, Jan van Galenstraat 84, 4535 BX Terneuzen, telefoon 01150-19608. De Vereenigde Tael- en Kunst- minnaers uit Deinze is een to neelgezelschap uit de eerste ca tegorie. De voorstelling Ama deus begint om half acht 's avonds. Onderwerp van het stuk is het leven van de compo nist Wolfgang Amadeus Mozart en de invloed daarop van de Weense hofcomponist Salieri, Peter Shaffer uit Engeland heeft het toneelstuk in twee bedrijven geschreven. Hij is het ook, die het verhaal leverde voor de film Amadeus. De Vereenigde Tael- en Kunst- minnaers ook bekend onder de naam Vooruit, hebben het stuk al herhaalde malen in België op gevoerd, onder regie van Mare de Ruyck. De kritieken in België waren alle lovend. De teksten worden ondersteund door mu ziek van Mozart. Deelnemers aan de toneeldag wordt een bijdrage van vijftien gulden gevraagd. Zij genieten daarvoor een hele dag en avond toneelplezier, maar bovendien een lunch en een warme maaltijd. Wie alleen de voorstelling van Amadeus wil bijwonen, betaald vijf gulden. Zoals gezegd wordt de toneel dag gehouden in het Zuidland theater in Terneuzen, op zaterdag 15 november, vanaf 10 uur 's morgens. De avond voorstelling begint om half acht. De toneeldag is een activiteit op basis van het cultureel uitwisse lingsakkoord tussen de provi des Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. Maandag 17 november, 14.00 uur komt de statencommissie voor welzijn in vergadering bij een. Er zal o.a. gesproken wor den over de verordening op de Zeeuwse bejaardenoorden, subsidievoorstel voor de FIOM- Zeeland, een stimuleringssubsi die voor het samenwerkings verband jeugdhulpverlening en een financiële bijdrage voor de bibliotheekvestiging in Reimers- waal. Als laatste belangrijke punt staat genoteerd de beroe- penmanifestatie Zeeland. De afdeling Basis en Speciaal Onderwijs van de provinciale onderwijsraad komt op woens dag 19 november om 14.00 uur bijeen. Aan de orde komt de in standhouding van het basison derwijs in de hele provincie en er zal bekeken worden hoe het reilt en zeilt op de scholen, nu het een jaar geleden is dat het kleuter- en lager onderwijs zijn samengevoegd tot basisscho len. Verder zal de commissie zich buigen over de vakantie richtlijnen en het plan voor een tweede openbare basisschool in Arnemuiden. De tweede kamer uit Gedepu teerde Staten houdt op dinsdag 18 november vijfmaal zitting om beroepschriften tegen ge meentelijke beslissingen over bijstandszaken te behandelen. In het geding zijn de gemeen ten Middelburg, Vlissingen, Hontenisse, Sas van Gent en Terneuzen. De zittingen begin nen om 10.00, 10.20, 10.40, 1 1.00 en 11.20 uur. In Abdijnieuws van vorige week is abusievelijk vermeld dat de zitting van de hoorcommissie bestemmingsplannen, over het plan "Scholderlaan" van de ge meente Westerschouwen, om 10.00 uur begint. De juiste aan vangstijd is 14.00 uur. De zittingsdag blijft vrijdag 14 november. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Het voornemen van de Tolbrug Exploitatie Maatschappij om een hangbrug over de Wester- schelde te bouwen, zal bespro ken worden in een vergadering van de statencommissie voor ruimtelijke ordening. Verder zullen o.a. aan de orde komen de voortgangsrepporta- ge over 't streekplan Midden- Zeeland, het voorontwerp streekplan Zeeland, subsidie aan de regionale commissie Boomplantdag voor een dia klankbeeld, subsidies aan de Vereniging tot behoud van na tuurmonumenten in Nederland voor de verwerving van het Zuidgors en intentieverklarin gen voor de aankoop van dijken in de ruilverkaveling Sluis- Oostburg. Het laatste agenda punt is de nota "naar een sa menhangend milieubeleid". De vergadering wordt gehouden op vrijdag 21 november, 9.30 uur. Ook op 21 november, maar om 14.00 uur, komt de statencom missie voor milieuhygiëne bij een. Op de agenda staan de wij ziging van de verordening be scherming waterwingebied, de nota "naar een samenhangend milieubeleid", het milieuverslag 1985 van de provinciale wa terstaat, de nota wet bodembe scherming. Ook zal er worden gekeken naar de aandachtspun ten voor het grondwaterbeheer. Alle commissievergaderingen zijn openbaar en zij beginnen met spreekrecht voor het publiek. De bijeenkomsten worden ge houden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- Visserij, handel en scheepvaart hebben door de eeuwen heen een belangrijke plaats ingeno men in het economisch gebeuren van Vlissingen. Met die visserij en scheepvaart deed al snel een ander ambacht zijn intrede, na melijk dat van scheepsbouwer c.q. hersteller. Dit vak komen we in Vlissingen al in de middel eeuwen tegen. Naarmate er zich meer mensen mee bezig gaan houden ontwikkelt zo'n groepje vakgenoten zich tot een gilde. Het gilde van de timmerlieden. Hoewel er veel van het originele archiefmateriaal verloren is ge gaan, valt uit overgebleven bron nen af te leiden dat de scheepstimmerlieden, samen met de huistimmerlieden en de metse laars in het begin één gilde hebben gevormd. Naarmate de scheep vaart drukker werd en daarvoor havenuitbreiding noodzakelijk werd, nam ook het aantal scheepsbouwers toe. Ongeveer in 1600 moet dan ook een splitsing hebben plaatsgevonden van het gecombineerde gilde, waarna de scheepstimmerlieden hun eigen weg gingen. Scheepstimmerwerven waren er inmiddels langs de zuidzijde van de Engelsche of Vissershaven en na 1614 werden er aangelegd langs de toen nieuwe haven, de Ooster- of Dokhaven, thans terrein van de K.M.S. Die zeventiende eeuw was de bloeiperiode voor de stad Vlissin gen. Daarmee ook voor de scheepsbouw in die dagen. Eén van de oudste werven lag aan de zuidzijde van de Vissershaven. Be ter is om te spreken van enkele van de oudste werven, want de gehele lengte van die haven was verdeeld in meerdere werven. Daarbij ston den woon- en pakhuizen. Op de plaats waar nu het Arsenaal staat. Veel van de mensen die direkt bij de scheepsbouw waren betrokken, woonden er: scheepstimmermans bazen, slepers, schippersknechts, blokmakersknechts. Ook woonde er de "baas van den Houtthuyn". Dat was een terrein waar het hout opgeslagen werd in afwachting van de verwerking tot scheepsma teriaal. De naam van deze hele wijk met ook nog een herberg en een "huys van vermaak" was "Wijk Oude-Timmerwerf". Deze hele wijk moest in 1811 wor den afgebroken op last van de Franse regering. Vlissingen be hoorde immers in die tijd tot het Franse keizerrijk van Napoleon. Zoals gezegd moest die wijk wor den afgebroken. Dit om plaats te maken voor een groot hospitaal. Dat is er echter nooit gekomen. De fundamenten ervan lagen er nog maar net toen de Fransen op 6 mei 1814 moesten vertrekken. Op een deel van die fundamenten is in 1823 het huidige Arsenaal gebouwd. De werven met hellingen die er la gen waren ook in 1811 door de Fransen onteigend. Veel werk was er met name in die achttiende eeuw toch al niet meer op de wer ven geweest. Dat had zijn oorzaak in de economische achteruitgang van Vlissingen met name in het laatste kwart van die eeuw. Eén van de gedupeerden bij de onteigening van de scheepswerven was Robbert Freeman, een En gelsman. De waarde van zijn be zit, bestaande uit werf met hellingen, loods, pakhuis, kade ruimte gereedschap enz. werd bij de onteigening geschat op 7518 franse francs. Eind 1815 had hij nog geen cent schadevergoeding ontvangen. De werven met hellin gen waren inmiddels in stadshan- den overgegaan. De stad zocht naar middelen om die wat renda beler te maken en vond die in de verhuur ervan. Dan, in 1838, duikt voor het eerst de naam "Zeehondenwerf" op. Waar de naam plotseling vandaan komt is niet bekend. Na tientallen jaren aan particulieren verhuurd te zijn geweest, gaat de stad de zaak anders aanpakken. Het bou wen van de sluis in de Vissersha ven had tot gevolg dat het iets ten koste van de Zeehondenwerf ging. Deze werd wat kleiner. Daarna werden er op stadskosten twee hellingen gemaakt en werd de werf naar behoefte in gebruik genomen. De oostelijke werf was inmiddels vervallen en daar er minder behoefte was aan meer kleine werfjes kon met deze aan passing worden volstaan. Er werd een "Verordening op de Zeehondenwerf circa 1890. Het carillon van de St. Jacobsto ren in Vlissingen heeft per uurdeel nieuwe melodieën. Op het hele uur wordt Les folies du dauphine gespeeld, op het halve uur Ariët- te: dans lamie de la maison, beide composities van Dupont. Om kwart over en om kwart voor hoort de Vlissingse binnenstad motieven uit volksliedjes. Vrijdag 14 november organiseert de Vlissingse stichting in oprich ting 'Muzikantenbelangen' een jamsessie in buurthuis de Paraplu aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen. De jamjessie die be gint om 15.30 uur en duurt tot on geveer 21 uur, is toegankelijk voor iedereen. Een drumstel, een basgitaar en twee elektrische gita ren zijn aanwezig. Muzikanten kunnen ook zelf instrumenten heffing en invordering der huur en andere verschuldigde kosten wegens het gebruik èn een veror dening regelende het toezicht op en het gebruik van de scheepstim merwerf genaamd Zeehonden werf te Vlissingen" opgesteld. Deze trad in werking in april 1863. Daar de tarieven, genoemd in de verordening, naar al vrij snel bleek te hoog waren, volgde er een aanpassing van de tarieven in au gustus 1863. Ter vergelijking: zo daalde de prijs voor zeeschepen van 60 tot 100 ton voor de eerste acht dagen van 60,— tot 20,Echter voor het teren en doen van kleine repa raties aan roeiboten en sloepen bleef de prijs gelijk namelijk tien cent per dag. In deze eeuw, in september 1917, kreeg het stadsbestuur van de mi nister van oorlog toestemming om de toegangsweg aan de kant van het Arsenaal af te sluiten om on gewenst bezoek vanaf die zijde te gen te kunnen gaan. Er was maar één toegangsweg meer n.l. over de zeedijk. Daardoor was controle gemakkelijker. De prijs voor kleingebruikers was inmiddels gestegen van 10 tot 25 cent per Na de tweede wereldoorlog werd er door de firma "Zeehonden werf" nog een bedrijf ter repara tie van visserschepen en jachten uitgeoefend. Dit bedrijf is er niet meer. Ook rondom de Zeehon denwerf is het rustig geworden sinds de werkzaamheden aan de dijkverzwaring zijn voltooid. La ten we hopen dat dit niet het defi nitieve einde zal zijn van de Zeehondenwerf. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren te Middelburg heeft bij hen op 14 maart 1986 een aanvraag ingediend om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet geluidhinder voor het oprichten en in werking hebben van de rioolwaterzuiveringsinstalla tie Walcheren op een perceel aan de Ford de Ruijterweg te Ritthem, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie K, nrs. 325 en 441. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder en geluidhinder buiten de inrich ting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 13 november 1986 tot en met 26 november 1986 op volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 26 november 1986. tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de verleende vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoem de plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kun nen tot en met 26 november 1986 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunningen. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 12 november 1986. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 meenemen. De stichting wil een tweewekelijkse jamsessie organi seren in Open Hof totdat de zaal van open jongerencentrum de Piek is geïsoleerd. De sessies zul len dan weer daar plaatsvinden. Op uitnodiging van de wijkvere- niging Dauwendaele in Middel burg treedt de clown Flappie za terdagmiddag 15 november op in het Ontmoetingscentrum. De clown begint aan zijn optreden in het Middelburgse winkelcentrum om 14 uur. De Nederlandse vereniging van huisvrouwen, de afdeling Middel burg, heeft voor dinsdag 18 no vember een rondleiding georgani seerd door het Roosevelt Studie Centre, aan de Abdij 9 in Middel burg. Het begint om 14 uur. In buurthuis Scheldebuurt (Vlis singen) wordt vrijdag 14 novem ber bingo gespeeld vanaf 20 uur. Winnaars kunnen rekenen op leu ke prijzen. Het buurthuis is ge vestigd aan dc Verkuil Quakke- laarstraat 95. De wijkvereniging Dauwendaele in Middelburg houdt op zaterdag 22 november een 'superbingo'. Hel prijzengeld bedraagt 2.000,—De cijfertjes worden vanaf 20 uur getrokken in het Ontmoetingscentrum Dau wendaele. De diabetes vereniging Nederland houdt een collecte voor het diabe tes fonds, dat wetenschappelijk onderzoek verricht. De collectes vinden deze week plaats. De Centrale Stichting Sociaal Cultureel Werk Vlissingen houdt donderdag 13 november een discussie-avond over de bezuini gingen ip het Sociaal-cultureel werk. Een direct gevolg van die bezuinigingen is de sluiting van het Buurthuis 'Het Buut' in Vlis singen waar de lezing wordt ge houden. Sprekers zijn Mineke Crucq, Erik Kiljan, Eddy van de Grift en wethouder Daan Bruin- ooge. Tevens zal het resultaat be kend worden gemaakt van de kaartjesactie. De protest kaartjes zullen overhandigd worden aan Bruinooge. De avond begint om 19.30 uur. Buurthuis De Zwaan in Oost- Souburg houdt op vrijdag 14 no vember een speelgoedbeurs tussen 19 en 21 uur.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 9