Met beleid eencomputerkopen Heeft u al een computer in huis? Duizenden programma's gratis beschikbaar r i i Deze BON is 2,50 waard! Banenmarkt biedt contactmogelijkheden MMfll DMi HCC groeit spectaculair I De opmars van de computer is niet te stuiten Er worden heel wat beurzen en tentoonstellin gen gehouden in ons land, de grote beursor- ganisaties zoals RAI en Jaarbeurs zijn hier van een voorbeeld maar ook op andere plaatsen, van Zuidlaren tot Goes en van Kerkrade tot Rotter dam, worden regelmatig beurzen gehouden waarbij de computers steeds meer in de belangstelling ko men te staan. Er is echter één uniek gebeuren spe ciaal gericht op de computer en dat wordt dit jaar voor de tiende maal gehouden in de Utrechtse Jaar beurshallen: de Micro Computer Dagen georgani seerd door de HCC. De Hobby Computer Club waarvan bijna dertigduizend mensen lid zijn en waar ieder zich kan oriënteren op het terrein van de computer voor de individuele gebruiker. DOELSTELLING Nog niet zo lang geleden was de computer voor ve len van ons een geheimzinnig apparaat waar men alleen mee kon omgaan als daar jaren voor gestu deerd was. Alleen bij grote bedrijven en instellingen waren computers aanwezig, gewoon omdat de ap paraten zo enorm duur waren dat niemand anders ze kon aanschaffen. Software voor iedereen beschikbaar WAT DOET EEN COMPUTER DE COMPUTER IN HUIS 008 GAAT VERDWIJNEN \l OOK REPARATIESERVICE Groot gebrek aan automatiseringspersoneel 5.00 Op vrijdag 21 en zaterdag 22 november worden in Utrecht in de Jaarbeurs de 10e Micro Computer Dagen van de HCC gehouden en dat lustrum wordt gevierd met een aantal primeurs. Een belangrijk onderdeel van het moderne computergebeuren is de beveiliging van wat in de computer is gestopt. Prof. Herschberg zal laten weten wat zijn kraakploeg voor gaten heeft gevonden. Eerder konden studenten uit zijn groep zich toegang verschaffen tot meerdere computersystemen zoals bij de PTT. Het hoofd verenigingsbureau van de organiserende HCC (Hobby Computer Club) de heer Jan Castenmiller vertelt, dat er belangrijke primeurs op de dagen te zien zijn. Zo is er een wereldpremière met de grootste laserprojectie van maar liefst twintig bij vijf meter en gaat het Fido-netwerk nu via de radio. Fido is een berichtenverkeer met behulp van de computer en de telefoon waarmee op goedkope wijze informatie doorgegeven kan worden. Nu gaat dat niet meer alleen via de telefoon maar ook via radioverbinding, Fido in de ether. Voor hobbyisten een enorme uitdaging en verbreding van hun terrein. Van de IBM-PC-gebruikersgroep van de HCC komt de Europese primeur van de Compact Disc gekoppeld aan de PC, of in vakjargon CD-ROM met PC en ook dat is voor de liefhebbers om van te watertanden. In dit geval een CD-ROM vol met public domain software. De "Micro Masters Holland"finalisten van dit jaar zijn ook aanwezig, maar liefst vijftig jonge computerfanaten "whizz kids" met kennelijk speciale aanleg laten zien wat ze met een PC kunnen doen. De wedstrijd voor de beste whizz-kids is mede georganiseerd door de ministeries van Economische Zaken en Onderwijs Wetenschappen. De heer Castenmiller vertelt verder, dat er een demonstratie zal zijn van een PC speciaal aangepast voor blinden, ontwikkeld in samenwerking met het blindeninstituut in Grave. Ook op dat gebied is de HCC actief. Uniek zijn is gemakkelijk gezegd, wie de Jaarbeurshallen bezoekt zal bemerken dat het nog echt waar is ook. Micro Computer Dagen ziin een uniek gebeuren De in Nederland gefabriceerde Tulip Personal Computer. Wie nu een personal computer wil aanschaffen doet er goed aan zich terdege te oriënteren en de kat even uit de hoorn te kijken. De ontwikkelingen gaan zo snel dat er vele aanbiedingen zijn van computers tegen afbraakprij- zen. De ene maand betaalt men nog drieduizend gulden voor een apparaat dat twee maanden later nog maar tweeduizend kost. In sommige gevallen gaat het nog sneller en zijn de kortingen niet van de lucht. Het is heel normaal dat men voor eenzelfde compu ter bij het ene adres vele honder den guldens goedkoper uit is dan bij een ander. De algemene verwachting van insiders is, dat op de HCC-dagen een ware prijzenslag zal ont staan, vele leveranciers zitten met grote voorraden en tegen het einde van het jaar wil men oprui- nen. Tijdens de HCC Micro Computer Dagen kan men direct kopen en meenemen en daar staat een aanzienlijke korting te genover. Het ligt in de lijn der verwachting dat zowel op het ge bied van de MSX-huiscomputers als in de professionele compu ters (de IBM-klonen) veel aan biedingen op de beurs zullen zijn. Op het terrein van de pro fessionele microcomputers is de IBM-PC de wereldstandaard en daar is heel wat namaak door ontstaan. Dit noemen we de IBM-klonen, machines die op eenzelfde wijze werken als een IBM maar in Nederland of er gens anders, meestal het Verre Wilt u lid worden van de Hobby Computer Club? Wilt u informatie? Schrijf of bel dan naar: De Hobby Computer Club (HCC), Postbus 2249, 3500 GE Utrecht, telefoon: 030-946645. Mocht u de Microcomputerdagen bezoeken, dan kunt u zich ook melden bij de stand van de HCC. Oosten, tegen lage kosten wor den gefabriceerd en tegen een veel lagere prijs op de markt worden gebracht. Het gaat vaak om zeer goede machines. Door het "kopiëren" wordt de kost prijs echter veel lager nu er geen of nauwelijks ontwikkelings kosten zijn en daar kan de afne mer van profiteren. Wie verstan dig is gaat eens grondig vergelij ken en daar leent een beurs als de HCC - Microcomputer Dagen zich uitstekend voor. Alle appa raten zijn op de beurs aanwezig en men kan direct zien wat wel en wat niet mogelijk is. De juiste computer is beslist te vinden op deze grootste show op dit gebied van ons land. dat is heel belangrijk, het gaat om een nieuwe vorm van vrije- tijdbesteding gekoppeld aan een efficiënt gebruik. Binnen de HCC verwacht men dan ook binnen enkele jaren door te sto ten naar een ledental van zeker honderdduizend computerge bruikers. De HCC is voor de De eerste HCC-dag, zoals het in 1977 heette, werd bezocht door alle toenmalige 60 leden, in 1984 waren dat al 34.000 bezoekers en in 1985 werden ruim 45.000 be zoekers geteld, de verwachting voor dit jaar is dat minstens vijf tigduizend mensen naar Utrecht zullen komen om zich op de hoogte te stellen van wat er alle maal te koop is op het gebied van de nieuwe technieken. Het gaat hierbij om een publieksbeurs, geen moeilijke vakmensen en vaktaal maar een aanbod voor ieder die als gewoon burger wil weten wat er nu allemaal op dat computergebied te doen is. Jaarlijks worden er rond zeven tigduizend huiscomputers in Ne derland verkocht en dit aantal stijgt nog steeds. Voor velen is de computer een leuke hobby ge worden waar men veel profijt van kan hebben, maar in ieder geval veel jolijt aan beleeft. En 9 Jan Castenmiller: computer-freaks 'Niet alleen computerbezitters net zo iets als de ANWB voor de weggebruiker is, een onmisbaar hulpmiddel, een vereniging waar men de krachten bundelt en de belangen van de leden nauwlettend in het oog houdt. Zo publiceert de HCC sinds juni van dit jaar een Koerslijst Tweedehands Com puters. Hierin kan men in één oogopslag zien wat de waarde is van een tweedehands computer. De eerste in Nederland beëdigde makelaar op dit terrein heeft zijn medewerking hieraan gegeven en verder heeft men geput uit de grote ervaring binnen de ver eniging. Waren in de eerste jaren alleen de hobbyisten met de soldeer bout lid van de HCC, nu zijn het ook de mensen die zakelijk ge bruik moeten maken van de computer, de bakker, de slager die veel te klein is om van een groot computersysteem gebruik te maken maar wel graag verlost wil worden van een stuk admi nistratie en andere rompslomp en daarom een kleine, een zgn. micro-computer aanschaft. Uit een recent onderzoek is gebleken dat het gemiddelde HCC-lid de beschikking heeft over een sy steem met een aanschafwaarde van 6.900 gulden en dat kan moeilijk als zelfbouwpakket worden geregistreerd. Rond 15 procent heeft een Apple en iets minder een IBM-PC of daarmee vergelijkbaar appa raat. Ongeveer driekwart van de leden heeft spelletjes maar slechts éénvijfde wil meer spel letjes, de meerderheid gebruikt de computer voor meer 'serieu ze' toepassingen. Jan Castenmiller, bureaumana ger van het verenigingskantoor, zegt over deze cijfers het volgen de: "Voor mensen die dagelijks in de vereniging bezig zijn zullen deze cijfers niet verrassend zijn. Maar daarbuiten bestaat nog steeds het beeld dat de HCC een club van computer-freaks is die met de soldeerbout moeilijke toestanden uithalen. Natuurlijk zijn deze leden er nog steeds, maar een geheel nieuwe catego rie leden is inmiddels toegetre den, zij die een computer voor eigen gebruik aanschaffen en daarbij hulp op het gebied van service en informatie nodig heb ben. De grens tussen privé en za kelijk gebruik is vervaagd en zelfs verdwenen op een aantal punten. Binnen de HCC wordt een plezierige uitwisseling van De laatste vier tot vijf jaar is daar een enorme verandering in gekomen en zijn er honderddui zenden zogenaamde huiscompu ters verkocht. Het is allemaal be gonnen met de spelletjes-compu ters, een klein toetsenbordje dat aangesloten moest worden op de TV en waar allerlei spelletjes mee gedaan konden worden. Vaak gaat het hierbij om een stuk behendigheid in het bedie nen en daarvoor zijn dan een paar joy-sticks nodig. In goed Nederland zijn dat vreug de-knuppeltjes en kan er heel wat plezier mee worden beleefd. Afhankelijk van de moeilijk- Wie een computer heeft weet dat de apparatuur niet zo belangrijk is maar dat het gaat om de pro grammatuur, de software. Het maken van software is een moei lijke, ingewikkelde en tijdroven de bezigheid en hierbij kan heel wat fout gaan. Over de gehele wereld zijn programmeurs bezig steeds weer nieuwe en betere software te maken. In de loop van de jaren zijn er natuurlijk een heleboel programma's ge maakt die echt wel goed zijn, maar de prijs is voor velen een probleem. Een oplossing hierbij is de zogenaamde 'public do main' software, een begrip dat uit de Verenigde Staten afkom stig is en ook in Europa vaste voet gaat krijgen. Het gaat hierbij om software die ontwikkeld is voor personal computers en niet voor één ge bruiker bestemd is. Vaak is zo'n programma door een hobbyist gemaakt, zonder commercieel doel en is het gebruik eigenlijk vrij voor iedereen. In de Ver enigde Staten is inmiddels een gi gantische hoeveelheid program matuur beschikbaar gekomen en de HCC, Hobby Computer Club, heeft hier voor ons land nog heel wat aan toe te voegen. Tegen materiaal- en kopieer kosten zijn duizenden program ma's beschikbaar voor de leden van de HCC en daar kan men uitgebreid voordeel mee doen. Op de HCC-dagen is in ruime mate voorlichting aanwezig over de beschikbare programmatuur. Men zal verbaasd staan over de vele zaken waarvoor allemaal software ontwikkeld is. Wie zelf software gemaakt heeft weet waar het om gaat en kan zelfs zijn eigen programma's be schikbaar stellen voor deze grootse bibliotheek. De HCC neemt nadrukkelijk afstand van illegaal kopiëren van software, daar is in het verleden heel wat om te doen geweest, maar het standpunt van de HCC is duide lijk: kopieën maken is voor de hobbyist aantrekkelijk maar in vele gevallen mag het gewoon niet. Wanneer met een program ma commerciële belangen ge moeid zijn is het kopiëren hele maal uit den boze en het bestuur van de vereniging ziet daar nauwlettend op toe. Bij de pu blic domain software is het heel anders, via de HCC krijgt men op legale wijze de beschikking over duizenden programma's van uitstekende kwaliteit. heidsgraad kosten deze spelcom puters van enkele tientjes tot en kele honderden guldens. Eigen lijk zijn het geen computers maar iedereen noemt ze nu een maal zo en daar laten we het maar bij. Wat is dan wel een computer? Zoals de naam al zegt moet je er mee kunnen rekenen - to com pute berekenen - en in ieder geval iets mee kunnen doen. Een computer krijgt opdrachten, in structies genaamd, en gaat dan aan het werk en als het goed is komt er een oplossing uit. Bij bedrijven en in kantoren staan ingewikkelde computers die de hele dag bezig zijn met het verwerken van allerlei gegevens, het maken van facturen, accept giro's, adresbandjes voor de radio-tv-gids en ga maar door. We beseffen het niet altijd maar ons hele dagelijkse leven wordt ongemerkt door de computer beïnvloed. Als alle computers zouden uitvallen zou er een enor me chaos ontstaan, al heel snel zou de benzine bij de pompen opraken maar ook de schappen bij de supermarkt zouden leeg zijn om maar te zwijgen van de problemen bij de elektriciteit- en watervoorziening. Al deze zaken worden met computers geregeld en bestuurd en het is zo dat er maatregelen zijn genomen om bij uitval van een computer toch nog een tijdje door te kunnen gaan of men heeft gewoon een paar computers neergezet, wan neer de een het niet doet neemt de ander het gewoon over, dus daar behoeven we ons niet zo bang over te maken. In vele ste den wordt de verkeersregeling ook per computer gestuurd en daar wil nog wel eens wat mee fout gaan, daarom wordt aan agenten nog steeds geleerd hoe met de hand het verkeer geregeld moet worden. We hebben het dan steeds over grote computersystemen, maar sinds een jaar of vier, vijf com puteren we massaal thuis. De huiscomputer is in opmars en wordt bij honderdduizenden verkocht en dan gaat het om een apparaat van zes-zevenhonderd gulden tot vele duizenden. Wie eenmaal in de ban van de com puter is gekomen is meestal ho peloos verloren. Het begint alle maal heel eenvoudig met een klein machientje en een instruc tieboekje wat het ding zoal kan. Een kalender met verjaardagen, wat adressen voor de nieuw jaarskaarten maar ook de recep ten worden in de computer gestopt. Voor liefhebbers van schaken zijn er speciale schaak computers en dat gaat zover dat er zelfs wedstrijden worden ge houden, tot en met wereldkam pioenschappen computerschaak aan toe. Anderen gebruiken de computer voor de besturing van de mo delspoortrein, het treintje spelen kan nu met de computer gere geld worden en er zijn clubs waar men ervaring hierover uitwisselt. In ons land is de besturing van allerlei apparaten in ons huis door de computer nu nog niet zo erg ingeburgerd. Wanneer men thuis komt is alles al geregeld, het begint al 's morgens wanneer we gewekt worden door de wek ker maar inmiddels de koffie of thee gezet is, het eitje gekookt en de verwarming op de juiste tem peratuur is gezet. En het zal niet meer zolang duren of de af standsbediening voor de TV zal gekoppeld worden aan de com puter en vanuit onze luie stoel kunnen we bijna alles in huis la ten regelen door de huis computer. De TV speelt hierbij een belang rijke rol, het scherm wordt ge bruikt om allerlei zaken aan ons te laten zien hoewel vele compu ters een eigen beeldscherm heb ben. Deskundigen spreken van integratie van de computer in huis, de home-interactive systems, en dat is een heel inte ressante ontwikkeling. De grote concerns zoals Philips, Sony en Sharp nemen hier al enkele jaren proeven mee en in Japan zijn zelfs al huizen gebouwd waar de computer gebruikt wordt voor de regeling van letterlijk alles. Elektriciteit, warm water, het fornuis, kortom alle apparaten in huis zijn gekoppeld aan de computer en zijn centraal te re gelen. TV en video, alles wordt geregeld zoals wij het willen en dan op de meest efficiënte manier. Zoals we nu nog de knop van de oven omdraaien of de wasma chine instellen kan de computer al dat werk van ons overnemen, centraal regelen we gewoon eventjes alles in huis. Denkt u nu niet dat we tot na het jaar twee duizend moeten wachten, over een paar jaar is deze techniek ook in ons land te koop, onze eigen Philips werkt heel hard in deze richting en heeft daar een speciale afdeling voor opgericht. Niet zo verwonderlijk omdat veel huishoudelijke apparaten in het huiscomputersysteem opge nomen zullen worden en dat is nu eenmaal een grote markt voor Philips. De concurrentie uit Japan is op In huis wordt de personal computer een normale verschijning. De hui zen worden er zelfs opgebouwd. De PC's vormen een onderdeel van gigan tische netwerken. Man en vrouw verrichten hun werk voor een groot deel thuis, door middel van hun huiscomputer. Ook in het privé-leven raken deze steeds meer in gebruik (voor boodschappen, bestellingen, reserverin gen etc.). dit terrein heel groot en dat bete kent dat de ontwikkelingen heel snel gaan, wat nu nog toekomst muziek lijkt staat morgen al in huis. Denk maar eens aan alle geluidstorens die eerst heel groot maar nu heel klein zijn geworden en vanuit de stoel met afstands bediening geregeld worden. Het begin is er dus al. De ontwikke ling bij de TV mag een voorbeeld zijn, wie een paar jaar geleden nog een TV-toestel kocht kreeg meestal acht of twaalf kanalen en vele kabelnetten bieden nu al meer zenders aan. De ontvangst van satelliet-TV staat voor de deur en dan heeft men heel wat meer mogelijkheden tot de be schikking. Teletekst en Viditel komen nog niet zo van de grond maar in Frankrijk zijn er al meer dan een miljoen gebruikers van Minitel, waar men elektronisch bood schappen mee kan doen, ban kopdrachten kan geven, toeristi sche informatie kan opvragen of gewoon een telefoonnummer kan vragen. In grote delen van Frankrijk is het telefoonboek verdwenen, het draaien van 008 is overbodig want Minitel geeft dag en nacht het antwoord. Ook de postorderbedrijven hebben het nieuwe medium ontdekt evenals de warenhuizen. Nu al zijn er in ons land kabelnetten waar lokale informatie opge vraagd kan worden, de Gouden Gids via het kabelnet. Voor re keninghouders van de Postbank is het mogelijk om een kaartje te vragen waarmee men bij een aantal benzinestations kan tan ken op rekening, de giromaat-kaart. Voor velen van ons zal het wel een kwestie van wennen worden, de ontwikkeling gaat zo snel dat we het nauwelijks meer kunnen bijhouden maar dan kunnen we een computergestuurde cursus nemen of voorlopig volstaan met een Teleac-cursus waar ook veel aandacht aan de nieuwe technologie wordt gegeven. Er komen heel wat nieuwe dingen de komende jaren en het is goed om regelmatig kennis te nemen van deze ontwikkelingen. kennis en ervaring gevonden tus sen de hobbyisten en de gebrui kers met een zakelijke interesse. Het verenigingskantoor is in middels met zes mensen bezet zodat het vrijwilligerskarakter verdwenen is, de HCC is een professionele organisatie gewor den en er komen ook steeds meer activiteiten op de vereniging af. Voor het einde van het jaar ver wachten we het dertigduizendste lid ingeschreven te hebben en dat is dan nog maar tien procent van alle bezitters van een micro computer waarvan er naar schatting tussen de 300 en 400 duizend in ons land verkocht zijn. Vele tienduizenden daar van staan op zolder of in de schuur omdat men bemerkte dat het allemaal wat moeilijker was dan men in het begin dacht. De HCC is er om deze mensen, en alle anderen, de helpende hand te bieden, de leverancier bellen helpt niet, die heeft meestal geen tijd om al die simpele vragen te beantwoorden. Ook op het gebied van de service, er kan weieens iets stuk gaan, biedt de HCC een uitkomst voor de particulier met unieke reparatieservice. In samenwerking met het gere nommeerde bedrijf Geveke Electronics heeft men op 6 ver schillende plaatsen in Nederland een service-mogelijkheid opge zet met vaste prijzen en afspra ken." Ten aanzien van de HCC-dagen 21 en 22 november - wil Castenmiller nog wel kwijt dat hij hier het grote publiek ver wacht en hij zegt hierover: "De organisator van de Efficiency Beurs (Vifka - red.) heeft de toegangsprijs drastisch ver hoogd om het exclusieve karak ter van de beurs te behouden, bij ons is de toegang voor leden gra tis en anderen betalen slechts ƒ7,50, is er directe verkoop mo gelijk en krijgen amateurgroe- pen de gelegenheid zich te pre senteren. De HCC - Micro Computer Dagen zijn uniek in Nederland en waarschijnlijk in de hele wereld en verdienen daarom ruime aandacht van iedereen. Ik zie de bezoekers graag in grote aantallen naar Utrecht komen en gezien de ver keersdrukte raad ik de mensen aan met de trein te komen. Het zal weer een gezellige drukte worden waar men elkaar zal we ten te vinden. Het meenemen van kinderen is geen probleem want ook een crèche is aanwe zig." Castenmiller, sinds een klein jaar werkzaam bij de HCC, is zeer enthousiast over "zijn" ver eniging. "Er is een potentieel aanwezig, dat ongelooflijk is en waardoor er een heel grote ver eniging kan ontstaan", is zijn vaste overtuiging, waarbij de vergelijking met de ANWB re gelmatig valt. Als de aanschaf van computers in Nederland ge lijke tred zou houden met het be zit aan fietsen zal hij ongetwij feld gelijk hebben en niets wijst er op dat niet iedereen op korte termijn een fiets én een compu ter in huis zal hebben. Aan de groei van de HCC lijkt voorlopig geen einde gekomen te zijn, inte gendeel, een spectaculaire ont wikkeling zit er dik in. In veel branches is het moeilijk aan de slag te komen, dit geldt niet voor de automatise ringswereld waar een geweldig tekort aan deskundigen bestaat. Indien men redelijk kan programmeren en bereid is door studie verder te gaan, dan is er een goede carrière in de automatisering weggelegd. Deze branche kent nog groei en voor hard werkende mensen is hier een goede boterham met beleg te verdienen. De ontwikkelingen gaan zo snel dat men voortdurend moet blij ven studeren om op de hoogte te blijven van de nieuwste ontwikkelingen. In het automa tiseringsvak is men nooit uitgestudeerd, steeds weer zijn er nieuwe zaken te bestude ren, komen nieuwe computers op de markt en is er nieuwe programmatuur. Een dyna misch vak voor wie voorop wil lopen in he dendaagse en toekomstige ontwikkelingen. Bij een schaarste aan deskundig personeel willen de verschillende bedrijven graag ken nis maken met deskundigen en daarvoor wordt op de HCC-dagen een Banenmarkt gehouden. Rond twintig bedrijven die mede- werkers/'sters zoeken zijn hier aanwezig om voorlichting te geven over het werken bij deze bedrijven en wie belangstelling heeft is van harte welkom. De automatiseringswe reld is vooral op zoek naar technisch en/of commercieel ingestelde mensen met een hbo- opleiding. Toch kan ook ieder die zich wil oriënteren over een baan in de automatise ringswereld hier langs komen, heeft men mi nimaal een havo-diploma dan is er best te praten over de mogelijkheden in de uitda gende wereld van moderne computers. bij inlevering aan de kassa van de jaarbeurs op 21 en 22 november a.s., tijdens de: Ons laarli/ks evenement vindt plaats in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Geopend van 10.00 tot 17.00 uur. ALLES OVER MICROCOMPUTERS: expositieamateurmarkt, lezingen, A films, cursussen, demonstraties, koop/es. Op deze bon entree geen 7.50 maar Reduktiebon, één per persoon, is alleen geldig voor entreeprijs Postbus 2249. 3500 GE Utrecht. 030-946645 f

de Vlissinger | 1986 | | pagina 8