c er hoefde er maar eentje nee te zeggen.. Vlissingse diamantexpert Van der Maden mi q? liet zoethart DE WINDROOS IN DE NOPJES MET PLAY MOBIEL VAN GIRAFFE Stichting ^Teachers' officieel geopend Niet al te exclusief wel degelijk Acquisititiegroep Zeeland wil sterke en zwakke punten blootleggen FIRMA DERT HOUDT MUSIC GALLERY MAISON VISSER Kapsalon Harry van den Berg nu ook met herenafdeling Zaterdag 22 november komt Sinterklaas naar Middelburg Primeur voor Nederland bij speciaalzaak Van de Woestijne Woensdag 12 november 1986 DE FAAM - DE VL1SSINGER Pak suiker Toch verschillend Prima binnenstad Sinterklaas in Souburg VOOR EEN MOOIE HOED CHRIS GOUD MET LAMPEN IN MIDDELBURG Fietsen tegen de klok in Trefcenter Nieuw 2e hands winkeltje in Koudekerke Zijn folo en beschrijving op he( gebied van diamantexpertise hing 14 dagen te kijk op iedere diamantbeurs in de wereld. Kr hoefde er maar één "nee" Ie zeggen en het oordeel van juwelier Piet van der Maden kon (wereldwijd gezien) met een schouder ophalen worden afgedaan. Uiteindelijk had niemand iets op- of aan te merken op de kwaliteiten van de Vlissingse juwelier en sinds die dag heeft een expertise van zijn hand net zo veel waarde op de Amsterdamse diamantbeurs als op die van Ant werpen of Tel Aviv. "Ja, dat was toen best even spannend", geeft de Vlissinger in zijn zaak op de Kleine Markt toe. "Per slot van rekening is het natuurlijk nogal wat en ik ben daar dan ook best trots op". Het is niet alleen een er kenning van je vakmanschap, maar voor mij is het eigenlijk meer een bekroning van een hobby". Gemakshalve vergeet Van der Maden er bij te vertellen, dat de studie edelstecnkundige en dia mantexpert vijf jaar in beslag nam en dat het nog steeds 'bij leren' is. In plaats van Gemato- loog (edelsteenkundige) noemt hij zich liever gekscherend Ge- matofiel. want dat moet staan voor iemand die bezeten is van edelstenen. "Ja, en dat heeft natuurlijk consequenties". Ik houd van edelstenen. Het is allemaal puur natuur en niets is hetzelf de. Iedere keer als ik iets ver koop, is het of er wat van jezelf weggaat. Het komt er eigenlijk op neer, dat ik er pas vrede mee heb als ik weet dat de nieuwe eigenaar er blij mee is. Het is vreemd, maar dat is nu een maal zo. "Aan de andere kant beteken: dat ook, dat als er iemand in de winkel komt met een dikke por- temonnaie en vraagt 'geef me eens een diamantje van een paar duizend gulden', dat dat gewoon niet kan. Dat zou het zelfde zijn als een pak suiker en dat is een diamant nu net niet. Die klant, trouwens dat geldt voor iedere klant, krijgt een uitleg over wat hij gaat kopen, waarom die diamant zo en zo veel kost en waar hij of zij op moet letten. Het gebeurt nog steeds dat een klant ergens een diamantje koopt wat kwalita tief minder goed is, maar door een foefje en de zetting in de ring er veel duurder uitziet. Zo iets is dan een miskoop". Om de verschillen in diamanten aan te tonen haalt hij twee mi nuscuul kleine steentjes te voorschijn. Pakt een loupe en wijst de verschillen aan. "Kijk, deze schittert prachtig. Prima geslepen en de verhoudingen kloppen als een bus. Het ande re spcldeknopje wordt onder de loupe gelegd. "Deze heeft een kleine onvolkomenheid door het slijpen. Schittert dus iets minder mooi. Met het blote oog is dat niet te zien. Soms ook niet eens met de loupe, maar met speciale apparatuur haal je dat er uit. Dat moet je de klanten gewoon vertellen. Uiteindelijk beslist die toch zelf. In ieder geval krijgt de klant een certificaat mee, waar op alle gegevens van de steen worden vermeld. Het gewicht (karaat), de kleurgradering, de zuiverheid, de slijping en de proporties. Een waardeoordeel dus. En als die klant dan die steen door een andere diamant expert waar ook ter wereld laat beoordelen, dan moet-ie dezelf de uitkomst krijgen. Dat is dan ook de waarde van die interna tionale erkenning: de klant koopt nooit een kat in de zak". Wie iets met edelstenen koopt moet gewoonweg een uitleg hebben in zijn stelling. "Hier kijk. Twee colliers, allebei La pis, prachtig blauw en toch ver schillend. Is dan de een beter dan de andere? Nee, maar wel anders. Dat hangt w^er samen met de samenstelling van La pis. Een klein beetje meer van het een en wat minder van het ander geeft een kleurverschil. Dat maakt het ook allemaal zo uniek, want er is niets hetzelf de..." Dat de hobby of het vak van Piet van der Maden niet stopt bij het sluiten van de winkel blijkt uit het feit dat hij sinds enige jaren cursussen over edelstenen verzorgt voor de ZVU. "Er is steeds meer be langstelling voor. Trouwens, voor de cursus van volgend jaar lopen de aanmeldingen al binnen". Over de soms toegeschreven ge neeskrachtige werking van edelstenen haalt hij zijn schou ders op. Het kan wel, het kan niet. "Het is uiteindelijk nog nooit wetenschappelijk onder zocht of bewezen. Maar in ie der geval gaat het mij net iets te ver om een 'tijgeroog' te verko pen als een geneesmiddel. De schaarse vrije tijd, die Van der Maden dan nog over heeft besteedt hij als secretaris van de Vereniging Winkelcentrrum Vlissingen. "Het gaat op het ogenblik prima met de Vlissing se binnenstad. Het Bellamy- park is in niveau gestegen. De Piet van der Maden Lange Zelke heeft een positieve verandering ondergaan en er is nu kwalitatief goede horeca. Bovendien blijken de mensen graag in de binnenstad te wo nen, wat blijkt uit het feit dat de woningen die hier worden gebouwd binnen de kortste tijd bewoond zijn. Wij constateren een duidelijke kwaliteitsverbe tering van de binnenstad. Toe gegeven, het gaat niet allemaal zo snel als wij wel zouden wil len, maar het gebeurt ten minste. "Waar wij als vereniging ook naar streven is een goede doorstroming in de binnenstad. Trekkers verspreiden en win kels afwisselen met goede hore ca. En dan nog de kop van de Walstraat. De plannen die er voor klaar liggen zien wij hele maal zitten. Alleen zijn er nog geen beslissingen gevallen, dus kunnen wij ook niets doen. En ja, in sommige gevallen zou de gemeente best eens slagvaardi ger kunnen optreden. Maar blijven positief bezig". zou de gvaardi- Éj daar we I In het dagverblijf voor verstandelijk gehandicapten De Wind roos in Middelburg was het feest afgelopen maandag. Giraffe- bedrijfsleider M.M.J.G. Houba schonk aan het dagverblijf een groot assortiment Play Mobil. Dit bekende speelgoed was enke le weken geleden gebruikt voor een show, en dus niet meer bruikbaar voor de verkoop, maar niettemin nog splinternieuw. David Heijgelaar, hoofd van de Windroos, was in zijn element met deze geste van het winkelbe drijf uit het Miro-Center. Het speelgoed was al een tijdje in het bezit van hem en zijn medewer kers. En die constateerden dat het 'uiterst functioneel' speelgoed was. Het kind beleefde het als een ontdekkingstocht en leerde daar van. Details als 'bij een ambulan ce hoort een brancard' bijvoor beeld geven het kind meer inzicht, stelde Heijgelaar vast. De Windroos maakt deel uit van de Stichting verpleeg- en rusthui zen Zeeland, Svrz. Vandaar dat algemeen directeur M.L. Alme- kinders bij de officiële overhandi ging aanwezig was. Hij wees er maandag op dat deze giften uit het bedrijfsleven zeer welkom zijn in een lijd dat de zwakzinnigen zorg onder druk staat van bezui nigingen. De officiële overhandiging door Houba en een aantal winkelmeis jes bestond er uit door twee Play Mobil-exemplaren spelenderwijs aan de kinderen te overhandigen. Harry van den Berg en echtgenote in de vernieuwde zaak. Kapsalon Harry van den Berg aan de Paspoortstraat 14-16 in Oost- Souburg is recentelijk uitgebreid met een berensalon. 'Uitgebreid' is overigens het juist woord niet, want de oppervlakte van de be staande zaak is niet groter gewor den. I)e verkoophoek heeft plaats moeten maken voor bet herenge- beuren. In het nieuwe gedeelte zijn twee werkplaatsen opgesteld. De da messalon heeft vijftien werkplaat sen. Harry van de Berg en zijn De vereniging Souburgs bur gerzin ontvangt zaterdag 15 november weer Sinterklaas en zijn gevolg. Rond half drie zaterdagmiddag komt het ge zelschap aan in het wijkcen trum Middenhof aan de Ka naalstraat. Burgemeester Jaap van der Doel' zal de sint officieel begroeten. Na dit of ficiële gedeelte vertrekt de stoet voor een rondrit door Souburg, waarbij de volgende straten worden aangedaan: start bij wijkcentrum Mid denhof - Kanaalstraat - Van Visvlietstraat - Buteuxstraat - J.I. Sandersestraat - P. Lou- wersestraat - Zeewijksingel - Padweg - Wittezeestraat - Zw artezeestraat - Vlissing- sestraat - Burchtstraat - Rit- themsestraat - Irenestraat - Burg. Stemerdinglaan Oranjeplein - Doornluststraat - Beciusstraat - Kanaalstraat - Middenhof. echtgenote hebben tevens van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun zaak een ander kleurtje te ge ven. De donkere kleuren van voorheen zijn vervangen door ei gentijds wit en grijs. Het echtpaar Van den Berg heeft vier mede werksters die allen zijn opgeleid om ook bij de herensalon te wor den ingezet. Tien jaar geleden begon kapper Van den Berg met een damessalon in een piepklein pandje. Zes jaar later is de zaak gemoderniseerd en uitgebreid tot de huidige afme tingen. Tot en met december kunnen de bezoekers van de herensalon zich tegen een gereduceerd tarief laten knippen; de dames krijgen gratis versteviging in hun permanent of een leuke attentie bij het knippen. Harry van den Berg verkoopt voorts produkten voor huid- en haarverzorging uit de Yin- Yang-Iijn. naar: Uw hoeden- en bontspeciallat. Papegaaistraat 9-11, Goes. De acquisitiegroep Zeeland wil onderzoek laten doen naar het vestigingklimaat in Zeeland. Uitgangspunten daarbij zijn, dat de Zeeuwse economie moet worden versterkt met zeehavenge bonden industrieën en off-shore-activiteiten en dat de zeehaven functies, zoals op- en overslag en distributie van goederen, moe ten worden verruimd. Verder zouden de landbouw, de visserij, de agro-industrie en de energiesector moeten worden verruimd. Als laatste onderdeel wordt de toeristenindustrie genoemd, maar deze sector wordt niet in het onderzoek betrokken. Medewerksters van Giraffe instrueren de kinderen van I)e Windroos. Rechts bedrijfsleider Houba. Plant Location International nv in Brussel is volgens de acquisitie- groep het bureau, dat het onder zoek het best kan uitvoeren, de kosten worden begroot op drie ton. Het ministerie van economi sche zaken is bereid hiervan een ton te betalen en de havenschap pen Y'issingen en Terneuzen beta len elk vijftig duizend gulden. De acquisitiegroep is zelf ook bereid een ton uit te trekken, maar aan de sociaal-economische consulta- tiegroep van de provincie is ge vraagd hiervan de helft voor haar rekening te nemen. De acquisitiegroep wil gerichter dan voorheen de werving van nieuwe bedrijven gaan .voeren, vooral nu het economische kli maat verbetert. Vastgesteld is echter, dat onvoldoende feitelijke informatie beschikbaar is over de vestigingsvoorwaarden ende mo gelijkheden van de onderscheiden regio's in de provincie. Doel van het onderzoek is die ge gevens te verzamelen, opdat de sterke en zwakke punten duidelijk worden. Daarna kan de acquisi tiegroep zich een beeld vormen van welke bedrijven het best kun nen worden benaderd, behalve voor de werving van bedrijven zijn de gegevens van belang voor de beleidsvoering op (sociaal) economisch gebied op provinciaal niveau. Ter begeleiding van het onder zoek heeft de acquisitiegroep een commissie gevormd met vertegen woordigers vanuit de sociaal- economische hoek. In de acquisitiegroep zelf zijn ver tegenwoordigd de provincie, de gemeenten Terneuzen, Vlissin gen, Middelburg, Goes, Tholen en Zierikzee en de havenschappen Vlissingen en Terneuzen. Ook het commissariaat buitenlandse in vesteringenvan het ministerie van economische zaken is in de groep vertegenwoordigd. Zeeland heeft er een nieuwe oplei dingsmogelijkheid bij. In Middel burg, aan de Segeersstraat 20-22, werd afgelopen vrijdag de school van de 'Stichting Teachers', die opleid voor secretaresse, assistent-secretaresse, receptio- niste/informatrice en hostess of ficieel geopend. 'Teachers' startte al in september met ruim veertig leerlingen. De opening werd verricht door de 13-jarige jonkheer Jan-Willem D. Schrorer uit Voorschoten, een na zaat van de stichtster van de school waarin Teachers is gehuis vest. Naast de herinneringstegel van zijn 'oud-oud-oud-tante', jonkvrouw F.E. Schorer, die in 1842 de school opende, is ook een tegel ingemetseld van de verrich tingen van haar jeugdige op volger. De opening werd verricht onder het toeziend oog van een groot aantal belangstellenden onder wie veel vertegenwoordigers uit het onderwijs en met name de school decanen van het voortgezet on derwijs. 'Teachers' is een initiatief van de heer J.B. Damman, die nu samen met mr. M.H. Nyst de directie van de stichting vormt. Directeur Nyst sprak in zijn openingswoord over een succesvolle start van het instituut dat zijn studenten opleidt voor het landelijk erkende diploma van de Associatie SMK en bovendien aan hen die voldoen aan de zwaardere eisen van 'Tea chers' ook het 'Teachers'- diploma uitreikt. Teleurstellend vond de neer Nyst de afwachtende houding van de overheid voor dit particuliere ini tiatief. "Zij kijken zeker eerst de kat eens uit de boom", veron derstelde de Teachers'-directeur, die hier over 'niet al te verdrietig' is. Teachers' biedt als beginnend in stituut uitsluitend de allermo dernste apparatuur zoals elektro nische schrijfmachines en de nieuwste computer-apparatuur. Er is nauw contact met het Zeeuwse bedrijfsleven waardoor de stageplaatsen van de studenten gemakkelijk vervuld kunnen wor den. Voor de hostesses die bij Teachers' de opleiding volgen was de opening een praktijkles; zij ontvingen de gasten en zorgden verder voor de hapjes en drankjes. Teachers' werkt met twintig leer krachten die elk enkele uren per week de lassen verzorgen aan deze instantie voor 1-jarige dagoplei dingen. Sinterklaas komt er weer aan. Sa men met vele Zwarte Pieten zal hij zaterdag 22 november om 13.45 uur aan wal stappen bij de gedenknaald naast de Beatrixbrug in Middelburg. Hij wordt daar ontvangen door het Sint Nicolaas-comité Middelburg. Op de kade zal zijn schimmel al klaar staan, zodat hij een rondrit door de hoofdstad kan maken. En natuurlijk zullen vele Pieten (en pepernoten) hem volgen. De route is als volgt: de Kaaien, Se geersstraat, Lange Delft, Korte Delft, Damplein, Korte Delft, Lange Delft, Nieuwe Burg, Groenmarkt, Bachten Steene, Lange Noordstraat, Markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Seis- dam, Achter de Houttuinen, Lan ge Viele, Pottenmarkt, Plein '40, Markt, Gravenstraat, Zusterstraat, Plein '40, Korte Geere, Lange Geeree, Lange Viele en tenslotte het stadhuis op de Markt. Het gemeentebestuur ontvangt de goedheiligman om 14.45 uur offi cieel. De toespraken die vanaf de pui, of bij slecht weer, in de hal gehouden worden, zijn op de Markt te volgen via luidsprekers. Behalve de Sint is er ook muziek. In de stoet lopen mee: Juliana's Drum- en Bugglecorps, jeugd- corps Johan Friso en de signaal afdeling van M.T.V. '69 met majorette-peleton. Jan- Willem Schorer onthult het wandschild met zijn naam erop on der het toeziend oog van Teachers-directeuren J.B. Dammen en mr. M.H. Nyst en van de studenten-hostess Pia Mieras en An tien Poh'liet. Teachers' leidt ook op voor kan toorassistent, machineschrijven, tekstverwerken, moderne talen, colloquium doctum rechten (uni versitair toelatingsexamen) en een propaedeutische opleiding die recht geeft op toelating tot alle overige opleidingen van Teachers'. De meubel-, verlichting- en bui- tennissigheden 'Chris Goud' heeft vorige week een filiaal in Middelburg geopend. Chris Goud heeft voor de wintermaanden (tot en met eind maart) het souve- niershuis De Maan in de Lange Delft van J.J. Klierenburg ge buurd. De leider van het plaatse lijke bedrijf is Bas de Winter. Het moederbedrijf van Goud staat in Yerseke. "We hebben klanten uit heel Zeeland. Om nu de mensen uit Middelburg meer bekend te maken met ons assorti ment hebben we hier een tijdelijke winkel opgezet", zegt Goud. De winkel is te klein voor meubels. Daardoor zal het accent liggen op de lampen en buitenissigheden. "We verkopen vooral merkarti kelen, niet al te exclusief, maai wel degelijk". Goud heeft voor het klassieke genre gekozen omdat het zijn smaak is en het aansluit bij z'n ge dachte dat de 'gejaagde mens' er het beste tot rust komt. In april zal het souveniershuis zich weer in de winkel vestigen. "Mocht |le filiaal in Middelburg goed bevallen, dan zitten we er het volgende winterseizoen waar schijnlijk weer. Een permanent bedrijf zit er niet in, dat zou te veel gaan kosten en een te groot risiko met zich meebrengen", al dus Goud. In het Middelburgse Trefcenter kan vrijdag 14 november worden gefietst tegen de klok. Het Pdm promotieteam is die dag in het warenhuis met een aantal home trainers met een klok er achter waarop kan worden afgelezen welke afstand in welke tijd wordt afgelegd. Wie meedoet heeft kans op een Pdm-shirt van de gelijkna mige wielerploeg. Gefietst kan worden tussen 10 en 16 uur. Daags na fietsspektakel is een So- nypromotieteam in Trefcenter, dat alle vragen beantwoordt over Sony-producten. 25 jaar Old Country Roses. Ter gelegenheid van dit jubileum van het succesvolle ontwerp uit de Royal Albert-colleetie worden een speciaal ontworpen wandbord en kop en schotel uitgegeven. Een buitenkansje vooral voor de ver zamelaars en liefhebbers van dit unieke porcelein. Speciaalzaak Van de Woestijne heeft als eerste deze jubileum-uitgave in huis. In de zaak aan de Lange Delft 50 in Middelburg zijn de eerste in Ne derland ingevoerde exemplaren te bewonderen. Old Country Roses is 's werelds meest verkochte ser vies uit de Royal Albert-collectie. Bijna negentig miljoen zijn er van verkocht. Deze primeur voor Nederland, die bij Van de Woestijne is te be wonderen, kan nog niet worden gekocht. Er is wel een intekenac- tie waarbij de jubileum pronkstukken zijn te bestellen. De aflevering wordt tussen Sinter klaas en de Kerstdagen verwacht. Er zijn mensen die vinden dat Royal Albert wat overdrijft in de aandacht voor het detail. Voor de Old Country Roses zijn niet min der dan acht verschillende kleuren nodig. Dat lijkt veel, maan zo moet het nu eenmaal, vinden de ontwerpers van dit oogstrelend porcelein. Traditionele waarden en tijdloze decors. Het wandbord kost 69,50 en voor de kop en schotel moet 29,50 worden betaald. Bas de Winter en Chris Goud in hun nieuwe zaak in Middelburg. Marian Seheijbeler-van Sab- ben heeft in Koudekerke het tweedehands winkeltje 't Pin keltje geopend. Wie op zoek is naar tweede hands spullen zoals een kinderwagen, wan delwagen, box en babykleren kan sinds 8 november terecht. De zaak aan de Tramstraat 24 is op werkdagen 's middags geopend en op zaterdag de ge hele dag. Het neusje van de zalm in het compactdisc-gebeuren is ruim een week lang te zien en te beluisteren in de zaak van de firma Dert aan de Nieuwendijk 35 in Vlissingen. Deze 'music gallery', zoals die door het bedrijf wordt genoemd, is ingericht op de eerste etage van de winkel. De gallery wordt vrijdag 14 no vember geopend en 'loopt' tot za terdag 22 november. Bovendien zijn er twee voorlichtingsbijeen komsten tijdens de vrijdagse koopavonden in die periode. Daar wordt onder meer een popu laire uitleg gegeven over de tech nische mogelijkheden en over de voor- en nadelen van deze nieuwe apparatuur. "Die voorlichtings bijeenkomsten zijn specifiek be doeld om de vele vraagtekens die het compactdisc-gebeuren bij ve len nog oproept, weg te nemen", vertelt de heer Schram van de fir ma Dert. Vooral de betere apparatuur komt aan bod met gerenommeer de merken als Bang Olufsen, Onkyo en Magnat als het om luidsprekers gaat. Om het luisteren naar deze kwali tatief uitstekende muziek nog te veraangenamen heeft kunsthan delaar Marquis een aantal werken beschikbaar gesteld van de grafi cus Mart Kempers, waarmee de expositieruimte wordt ingericht. Bestellingen van de getoonde ge luidsapparatuur tijdens de de- monstratiedagen worden beloond met het boek 'Grafiek Nu', een uitgave van Elsevier over de he dendaagse prentkunst in Ne derland.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 10