informatiepagina van de gemeente vlissingen Grote KMC-oefening I Peer van Meer Herinrichting terrein Van Raaltestraat I Spreekrecht voor publiek bij commissies Sloop voormalige ketelmakerij KMS Nieuwe bestrating voor Kalkhokstraat en omgeving Ook verkoop kinderpostzegels in Vlissingen Gemeentelijke informatiehoeken Voorkom diefstal uit auto' Wat ligt ter inzage? I Commissies vergaderen DE VMSSINGKR Woensdag 5 november 1986 12 november as: Het kan volgende week woensdag, 12 november, wel eens druk zijn met militaire voertuigen op een aantal Vlissingse wegen. Wat is er aan de hand? Die dag zal de 73ste colonne van het Korps Mobiele Colonnes een grote oefening houden in Vlissingen. 73 Voertuigen, 400 man personeel en 400 "slachtoffers" doen mee aan deze oefening, waaraan een denkbeeldige ramp aan de oostkant van het Kanaal door Walcheren ten grondslag ligt. Beschikkingen hinderwet Uit in 't Vestzaktheater Informatiegids 'Kijk op Vlissingen' Nieuw? Advertenties Welzijns programma '87 in commissie Culturele Raad Nieuwe uitgaven Even bijpraten met wethouder de Keijzer Spreekrecht. Rondvraag Aankondigingen Toetreding Drughulpverlening Buslijn binnenstad redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. In het gebied tussen de PZEM- centrale, de terminal van de Olau-line, de grindwasserij en de NV Haven van Vlissingen moeten de slachtoffers worden geborgen. Ze moeten worden afgevoerd naar een van de drie gewondenverzamelplaatsen: de sporthal Oost-Souburg; de sportzaal Van Duijvenvoorde en de sporthal van het Internaat van de Zeevaartschool. Er zal dus nogal wat gereden moeten worden, voordat alle slachtof fers daar verzameld zullen zijn. Afgesproken is, dat dat zonder zwaailichten en sirenes zal ge beuren, zodat niet de indruk ont staat dat "er echt iets is gebeurt". Het Korps Mobiele Colonnes (KMC) is een legeronderdeel, dat met name is belast met reddings-en geneeskundige ta ken. In "buitengewone omstan digheden" kunnen burgerlijke autoriteiten, zoals de burge meester, een beroep op de inzet van het Korps doen. Van zulke "buitengewone omstandighe den" is sprake wanneer de ei gen rampenbestrijdingsorgani satie (brandweer, politie, ambu lancevervoer, Rode Kruis e.d.) dringend extra hulp nodig heeft. Dat kan het geval zijn bij om vangrijke rampen. De bijstand van het KMC kan bestaan uit het redden van slachtoffers uit puin- hoDen. het door puinopruiming Tekenen, een kunst, een kun de. Méér dan alleen 'maar' weergeven van iets dat bestaat. Voor de één een hob by, voor de ander een beroep, voor sommigen een ritueel. Peer van Meer, behoort tot de laatste groep. Tekenen is, zegt hij, een rituele daad, een magische handeling. Werk van Peer van Meer woon achtig en werkzaam in Middel burg. wordt momenteel geëxpo seerd in de gemeentelijke gale- maken van doorgangen voor an dere hulpverleners, het verlenen van geneeskundige hulp en het afvoeren van slachtoffers naar ziekenhuizen. Ook kan het KMC hulp bieden bij het vervoeren van grote hoeveelheden drink water naar rampgebieden en het zuiveren van ander water voor de drinkwatervoorziening. Het KMC bestaat voornamelijk uit herhalingsplichtige militai ren. Op herhalingsoefeningen oefent men onder zo rea listisch mogelijke omstandig heden en zo mogelijk in het "inzetsgebied": het gebied waar de colonne in buitenge wone omstandigheden zijn taak moet uitvoeren. In onze gemeente gebeurt dat dus 12 november, globaal tussen 12 en 5 uur 's middags. Dan zal het Korps Mobiele Colonnes zijn wapenspreuk in de prak tijk brengen: "Tot hulp geroe pen". Gelukkig tijdens een oe fening. Maar oefenen is nood zakelijk om wanneer het écht nodig is, zo effectief mogelijk te kunnen werken! Burgemeester en wethouders hebben definitief besloten aan twee bedrijven een vergun ning in het kader van de Hin derwet te verlenen. Zij deden dat, nadat de gehele door de wet voorgeschreven aan vraagprocedure doorlopen was. Het betrof vergunningen - on der voorwaarden - voor: - Van Rietschoten en Hou- wens b.v. voor de gehele inrichting van het electroni- sche fabricage- en installa tiebedrijf op het perceel Mercuriusweg 15; - Silikom b.v. te Borssele voor een laadstation met metselspeciesilo's op het perceel Westerhavenweg 16. Aan beide vergunningen zijn voorschriften verbonden. De beschikkingen (besluiten) liggen tot en met 24 november as. in het stadhuis ter inzage bij de dienst VROM (begane grond, kamer 010). VROM is overigens de afkorting van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Personen, die overdag verhin derd zijn om naar het stadhuis te komen, kunnen er ook op woensdagavond terecht om de ze stukken in te zien. Men moet dan wel vantevoren doorgeven aan de medewerkers van de dienst VROM dat men komt. Zij zorgen er dan voor dat het dos sier 's avonds - tussen 17.15- en 20.15 uur - gereed ligt bij het Stafbureau voorlichting en in spraak. Dat is vlakbij de hoofdin gang van het stadhuis. Voor een beperkte groep perso nen en instanties is het nog tot en met 24 november as. moge lijk om in beroep te gaan bij de Kroon. De medewerkers bij de afdeling milieu van de dienst VROM kunnen u daar nader over informeren. Vrijdag heeft de gemeenteraad een bedrag van f 28.000,— uit getrokken voor de herinrichting van het terrein tussen de Van Raaltestraat en de Gerbrandyweg. Voorheen stond daar een ge bouw, dat het laatst onder meer in gebruik was bij peuterspeel zaal 'De Keetschoppertjes'. Bij de herinrichting zal de bestaande beplanting worden gehand haafd en aangevuld met groen van uiteenlopende hoogte. Ook het verharde plein, ongeveer in het midden van het terrein, blijft. Hier zullen twee palen met baskets worden geplaatst. Het inpassen van het basketbalpleintje in dit plan is tot stand gekomen op grond van een suggestie van het wijkcomité Paauwenburg. Het comité heeft hierover de mening van de omwonenden gevraagd. Na de herinrichting zal het terrein voldoen aan de bestemming die het in het plan Paauwenburg I heeft: die van openbare groenvoorziening. Deze illustratie toont hoe het terrein aan de Van Raaltestraat er bin nenkort uit komt te zien. korenstr^ Nu is het er wat rommelig. Da s echter nog maar voor even. Want de Kalkhokstraat en het aangrenzende terrein zal binnen kort opnieuw worden bestraat én daarbij een nieuwe inrichting krijgen. De gemeenteraad ging vrijdag met het daarvoor op gestelde plan akkoord en stelde, om de uitvoering ervan moge lijk te maken, een krediet voor beschikbaar. Het ging daarbij om een bedrag van f 118.000,—. Het plan voor de herinrichting van de Kalkhokstraat en omge ving omvat, zoals geschreven, nieuwe bestrating. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van de oude natuursteenkeien. Er zul len twaalf parkeerplaatsen wor den aangelegd. Verder voorziet het plan in enkele zitbanken, bo men en openbare verlichting. De indeling kwam tot stand na overleg in de projectgroep Binnenstad. Dat is een samen werkingsverband van onder meer de gemeente en het wijk comité Binnenstad ten behoe ve van de stadsvernieuwing. De illustratie geeft de nieuwe indeling weer. De echtgenote van de Vlis singse burgemeester, me vrouw E.M.W. van der Doef- Heijstek, zal woensdag 12 no vember de eerste kinderpost zegels aanschaffen. Zij doet dat 's morgens om 8.30 uur bij een stand in het postkantoor aan het Stadhuisplein. De postzegels en de kaarten zijn 't Is aangenaam, wat u zegt. Op zondag is bijna iedereen vrij. Er kan rustig-aan worden gedaan. Lekker uitgebreid koffie drinken, wat lezen, bij goed weer een rondje boule vard... Wat op zo'n dag ook aangenaam kan zijn is een sfeervol stukje afwisseling. De 9de biedt de Culturele Raad u dat in de persoon van Dougie McLean. U hoeft er vast niet ver voor: het Vestzaktheater aan het Bellamy- park is ver genoeg. Als u er even voor vieren 's middags bin nenstapt bent u mooi op tijd voor enkele uren Schotse folkmu ziek. Dougie McLean staat ga rant voor een originele vertol king, zingend en spelend op gi taar of viool. Dankzij de kleine zaal hoeft u er geen noot van te missen. Zin? En tijd? Zorg dan dat u verzekerd bent van een kaartje. De Culturele Raad Vlis singen heeft ze (nog). Voor f 12,50 is er een van u. Het adres van deze organisatie is: Badhuisstraat 104. De afgelopen weken werden, zij het met enige vertraging, de personen en organisaties aangeschreven die vermeld staan in de gemeentelijke in formatiegids 1986. In die brief werd gevraagd de (bijgeslo ten) tekst uit de gids te contro leren en, gewijzigd of ongewij zigd te retouneren. Dat is nog mogelijk tot 17 november, ruim een week later dan aan vankelijk werd gemeld. Staat uw vereniging, instelling ot praktijk nog niet in de informa tiegids en omvat het werkgebied ook Vlissingen? Dan kunt u zich -eveneens tot 17 november - schriftelijk aanmelden bij het Stafbureau voorlichting en in spraak van de gemeente (Stad huisplein 2, 4382 LG Vlissin gen). Eén van de criteria om in het redaktionele deel van de gids opgenomen te worden is, dat de vereniging of instelling niet commercieel dient te zijn. Ook de informatiegids 1987 wordt uitgegeven en gedrukt on der verantwoordelijkheid van Bureau Reclad uit Middelburg. Winkels, bedrijven en organisa ties die belangstelling hebben om in de gids te adverteren, kunnen uiteraard terecht bij dit bureau. Het postadres daarvan is: Postbus 6, 4330 AA Middel burg; het telefoonnummer van Reclad is (01180) 15217. rie 'Bellamy 19'. In de tekening en die u er kunt zien keren steeds twee symbolen terug. Het ene is het been. een tot per soon geworden ledemaat. De te kenaar symboliseert ermee het gaan over de wereld, het reizen en het avontuur. Het andere symbool is de haas, die in de ogen van Van Meer staat voor de onschuld, het kwetsbare en het slachtoffer zijn. De expositie duurt tot en met woensdag 26 november. De Openingstijden van galerie 'Bel lamy 19' (dezelfde ingang als het Stedelijk Museum) zijn: - dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; - zaterdags van 13.00- tot 17.00 uur. 1 daar van 12 november tot en met 19 december te koop. Op de eerste dag kan men van 8.30- tot 16.00 uur bij de stand te recht, daarna op werkdagen van 9.00- tot 12.00 uur. De verkoop wordt verzorgd door vrijwil ligsters van de Stichting Vlis singse Vrouwenraad. Het thema van de postzegelaktie is dit jaar 'Kind en Cultuur'. Bij de vergaderingen van de vaste commissies van advies en bijstand hebben niet alleen de leden 'recht van spreken'. Dat recht bestaat ook voor het publiek. Het kan des te meer een re den zijn om eens een commissievergadering te bezoeken. Ook al, omdat commissies een wezenlijke rol spelen bij het besturen van de gemeente. Het gemeentebestuur van Vlissingen kent veertien vaste Een van de komende weken zal worden begonnen met de sloop van de oude ketelmakerij op het terrein van 'De Schelde'. De ge meente heeft daarvoor onlangs vergunning verleend. Dit ge bouw staat niet ver van de hoek Aagje Dekenstraat/Schel- destraat. Het gebouw ervoor, dat 'uitziet' op de Aagje De kenstraat blijft voorlopig staan. Zodra de daarin gevestigde al gemene onderhouds- afdeling een nieuw onderdak heeft gevonden gaat ook dat bouwwerk tegen de vlakte. Op een gedeelte van de vrijkomende gronden komt in de toekomst een nieuwe werkplaats. Aanleiding tot de sloop van beide bouwwerken is, dat ze nogal bouwvallig zijn. Bovendien is hun aanzien niet meer zo fraai en be vorderen ze daarmee nu niet hiervoor een ieder de schoonheid van de omgeving. Het puin zal na de sloop worden afgevoerd via de uit gang van het KMS-terrein aan de Van Dishoeckstraat. (foto Johan Murre) Op 18, 19 en 21 november behandelt de gemeenteraad de be groting voor 1986. In verband daarmee worden de vergadering en van de vaste commissies van advies en bijstand een week vroeger dan normaal gehouden. Dat wil zeggen: deze en vol gende week. Al de vergaderingen vinden plaats in het stadhuis. Ze zijn openbaar én kennen spreekrecht voor het publiek. Op het laatste wordt in een artikel elders op deze pagina nader in gegaan. De commissies die gaan verga deren zijn die voor: - financiën op woensdag 12 november, aanvang 17.00 uur; - Volkshuisvesting, stads vernieuwing en monumen ten op dinsdag 11 november, aanvang 17.00 uur; - onderwijszaken op dinsdag 11 november, aanvang 19.30 uur; - openbare werken en mi lieuhygiëne op maandag 10 november, aanvang 17.00 uur (attentie: aan- vangstijdstip vervroegd); - personeelszaken en orga nisatie op woensdag 12 no vember, aanvang 16.00 uur; - verkeer op woensdag 12 no vember, aanvang 19.30 uur; - volksgezondheid op maan dag 10 november, aanvang 19.00 uur (attentie: vorige week stond ten onrechte op deze pagina vermeld dat de commissie gisteren zou ver gaderen); - welzijn op maandag 10 no vember, aanvang 19.30 uur (attentie: in verband met de behandeling van het ontwerp-welzijnsprogramma is niet 's middags maar 's avonds gehouden). Maandag 10 november komt in het stadhuis de vaste commis sie van advies en bijstand voor het welzijn bijeen. De commissi© vergadert niet 's middags maar 's avonds (aan vang 19.30 uur). De plaats blijft gelijk: het stadhuis. De maandelijkse vergadering van de Culturele Raad is mor gen, 6 november. Plaats: wel- zijnscentrum 'Bachten Kom- me', Badhuisstraat 104. Aan vang: 20.00 uur. Bijna iedere week is er wel iets nieuws te vinden in de gemeen telijke informatiehoeken. Of het nu gaat om folders van de ge meente of van het rijk, begrotingen, vergaderstukkende ge meente komt er mee naar de burger. De informatiehoeken zijn onder gebracht in de volgende ge bouwen: de openbare bibliotheek aan de Lange Zelke; wijkcentrum Middenhof aan de Kanaalstraat in Oost- Souburg; wijkcentrum 'Open Hof' aan de Alexander Gogelweg in Paauwenburg; buurthuis 'Aldegonde' in Westerzicht; het stadhuis. De vergadering is met name ver schoven in met het oog op de behandeling van het ontwerp- welzijnsprogramma 1987. Op dit ontwerp is inspraak mogelijk ge weest. De reacties die daarbij - schriftelijk en mondeling - zijn binnengekomen zijn opgeno men in een inspraakschrift. Mèt het commentaar en de conclu sies van burgemeester en wet houders. Belangstellenden/be trokkenen kunnen, met inge- bruikmaking van spreekrecht, hun mening daarover aan de commissie laten horen. (Zie, wat betreft het spreekrecht, het arti kel daarover elders op deze pa gina). De insprekers ontvangen overigens een exemplaar van het inspraakschrift, met een uit nodiging voor de commissiever gadering. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad het wel- zijnsprogramma samen met de begroting voor 1987 behandelt en vaststelt. De begrotingsbe handeling vindt plaats op 18, 19 en 21 november. "Dat er iets uit auto's wordt gestolen, is vaak het gevolg van onachtzaamheid. Maak het dieven niet gemakkelijk. Hou er altijd rekening mee, dat dieven gek zijn op spullen die in auto's liggen. Vooral wan neer deuren, ramen of koffer ruimten niet goed zijn afgeslo ten. Dus: auto op slot en geen buit voor de ruit". Bovenstaande tekst vormt de in leiding in de folder 'Voorkom diefstal uit auto". Een uitgave van het ministerie van Justitie, waarin op beknopte wijze ook een aantal tips wordt gegeven. Die zijn vaak eenvoudig en zon der veel verlies van tijd uit te voeren. Ze kunnen echter een boel narigheid, zoals verlies van papieren, radio en andere spul len, voorkomen. De folder ligt voor u gereed in de gemeentelijke informatiehoe ken. Elders op deze pagina staat een bericht over deze 'voorposten' van het Stafbureau voorlichting en inspraak. commissies van advies en bijstand. Iedere commissie ad viseert burgemeester en wet houders op een bepaald be leidsterrein. Financiën bij voorbeeld, maar ook onder wijs, ruimtelijke ordening of welzijn. Vrijwel iedere com missie bestaat uit een aantal raadsleden en niet- raadsleden, soms bijgestaan door adviseurs. Met elkaar bespreken zij onder meer de ontwerp-voorstellen voor b. en w. die deze ter vaststeling aan de raad aanbieden. Vroeger was het in zekere zin voor het publiek ook mogelijk om tijdens commissievergade ringen iets te zeggen. Alleen moest de voorzitter daarvoor de vergadering schorsen. Dat hoeft nu niet meer. Voordat de com missie begint aan de bespreking van een agendapunt, moet de voorzitter het publiek vragen of men over dat onderwerp iets wil zeggen. Indien nodig bepaalt hij dan de volgorde van de spre kers. Eventueel kan hij een maximale spreektijd vaststellen en die onder de sprekers verde len. Pas daarna is het woord aan de commissieleden. Ook bij de rondvraag, aan het eind van iedere vergadering, mogen de belangstellenden hun zegje doen. Die rondvraag bestaat daarom uit twee delen: 1. die voor de commissieleden, waarop ook de toehoorders kun nen reageren; 2. die voor de toe hoorders, waarop de commis sieleden weer kunnen inspelen. Overigens mag daarbij niemand (behalve de voorzitter) over een bepaald onderwerp meer dan eenmaal iets zeggen. Dit, tenzij de vergadering haar of hem daarvoor toestemming geeft. Vrijwel wekelijks worden op deze informatiepagina com missies aangekondigd, die de daarop volgende week gaan vergaderen. Bovendien hangt er in de informatiehoek in het stadhuis een lijst met vergade ringen, die die maand worden gehouden. In deze informatie- hoek is eveneens een mapje te vinden met de stukken die in de commissies worden behan deld. Dergelijke mapjes staan bovendien in de vier andere gemeentelijke informatie- ■hoeken. Tot de zaken, waar ik als portefeuille houder volksgezondheid de afgelo pen tijd vrij intensief bij betrokken ben geweest behoorde de DGD, (Districts Gezondheidsdienst). Een van de aanleidingen daartoe was het gegeven dat zeven van de elf deelne mende gemeenten zich hebben te ruggetrokken uit de gemeenschap pelijke regeling voor de Schoolart- sendienst. Zij hebben zich aangeslo ten bij de DGD en zullen daar ook het dienstenpakket Jeugdgezondheids zorg van afnemen. Dat betekent heel concreet dat een voortzetting van de Schoolartsendienst niet meer moge lijk is. Per 1 januari zal de dienst wor den opgeheven, waarbij de activitei ten en de medewerkers zullen wor den ondergebracht bij de DGD. Ook in de gemeente Vlissingen zal het werk, dat vroeger door de Schoolart sendienst werd verricht, worden voortgezet door de DGD. Dat zal ge beuren op contractbasis. De ge meenteraad heeft daar vrijdag zijn goedkeuring aan gegeven. Ik wil daarbij benadrukken met name naar de ouders van schoolgaande kinderen toe - dat er in de praktijk weinig zal veranderen. Het is echt geen kreet als ik hier zeg: 'Voorko men is beter dan genezenHet pre ventieve werk van de schoolartsen kan ern stige hindernissen in de ontwikkeling van de kinderen helpen voorkomen! Nu we het toch over de DGD hebben, deze maand zullen burgemeester en wethouders aan de raad het voorstel doen om - als een van de laatste Zeeuwse gemeenten - foe te treden tot deze organisatie. In de praktijk zal u daar als inwoner niet zo direct mee geconfronteerd worden. Indirect ech ter des te meer, omdat het totale 'pakket' van deze intergemeentelijke dienst voor een belangrijk deel pre ventieve taken omvat. Om er enkele te noemen: gezondheidsvoorlichting en opvoeding, bestrijding infectie ziekten, geslachtsziekte-bestrijding en turberculose-bestrijding, jeugdge zondheidszorg, voorkoming van epi demieën en nog meer preventief werk. Hopelijk kan ook op dit terrein tot een definitieve en efficiënte sa menwerking in het Zeeuwse worden gekomen. Na langdurig overleg tussen de ge meenten Middelburg en Vlissingen zijn we gekomen tot een protocol voor drughulpverlening op Walche ren. Een protocol, dat ook de instem ming heeft van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Ik ben er blij mee dat zo gekomen kan worden tot een verdergaande samenwerking op Walcheren. De op vang en hulpverlening aan verslaaf den in zowel Vlissingen als Middel burg is nu voor meerdere jaren verze kerd. Enerzijds zal daarbij verder worden gewerkt aan het handhaven en zo mogelijk verbeteren van het li chamelijk en maatschappelijk functi oneren van de verslaafden. Ander zijds zal de hulpverlening ook gericht blijven op het voorkomen en opvan gen van de negatieve gevolgen, die het gebruik van drugs kan hebben voor de onmiddellijke omgeving van gebruiker en maatschappij. Al met al vind ik dit protocol een belangrijke stap voorwaarts op het niet eenvou dige pad van de drughulpverlening! Een heel ander onderwerp, val lend binnen m'n portefeuille onderdeel openbaar vervoer, is het doortrekken van de buslijn naar de binnenstad. Als gemeen te willen we graag komen tot een zo snel mogelijke realisering daarvan. Er zijn echter diverse factoren die dat vertragen. De subsidiëring van de busbaan bij Rosenburg bijvoorbeeld. Wil de lijndienst doorgetrokken kun nen worden naar de binnenstad, dan is die busbaan vereist. De extra tijd die de rit door het cen trum vraagt kan zo worden inge lopen. Overigens zouden er in de huidige situatie in de binnenstad ook dure voorzieningen moeten worden getroffen aan de ver keerslichten. Uiteraard blijven we als gemeente zoeken naar andere en wellicht minder kost bare oplossingen. Maar, voor al le duidelijkheid, dat zal nog wel even tijd en geduld vragen! i

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5