Jong en Concert- oud welkom in en Gehoorzaal The Dubliners begin november in Goes Balanceren op de rand van erotiek in jubileumstuk HET WEEKBLAD WALCHEREN FRANSE VLISSINGER EXPOSEERT IN MIDDELBURG HELPT NEPAL Zeeuwse korfbalteams oefénen in Voorborch Bijntf kwart eeuw traditionele Ierse volksmuziek LET OP! DE"VLISSINGER - SCHEEPVAART 87 - r SLOTMANIFESTATIE ZEELAND HELPT NEPAL In de twaalf jaar tijd dat Marcel Robbe in Nederland woont heeft hij de Nederlandse taal amper geleerd. Hoe dat komt? De Franse schilder denkt dat het voornamelijk is te wijten aan zijn vrouw - die spreekt vloeiend Frans. Maar ook het feit dat hij zich met graag isoleert, zich afzondert van de buitenwereld om, zijn vak - schilderen - te beoefenen heeft er mee te maken. Het voordeel lijkt hem echter dat zijn doch tertje van zes tweetalig wordt opgevoed. Verder spreekt hij de taal van de kunst - en die is internatio naal. In talrijke exposities liet hij die taal re. ds horen. Nog tot en met eind november is zijn werk olieschil derijen en tekeningen - te zien in de passage van de Rabobank in Middelburg, tussen de Langeviele en het Geeregebied. GIRO 7475 MIDDELBURG DEZE WEEK IN BETER HOREN FAMILIE DAG ZAKEN- HART RUBRIEKEN Zojuist verschenen en nu uit voorraad leverbaar: Het onmisbare jaarboek voor alle maritiem geïnteresseerden Paperback 27,50 Gebonden 37,50 Walstraat 94 - Vlissingen B IJK K E R BOJEKEN Tegenslagen Hersentumor J. P. A. Rossël tandprotheticus ZEEUWSE KOMEDIE SPEELT 'INPIKKEN EN WEGWEZEN I Woensdag 5 november 1986 oplage 2Z.BUU wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de (aam totale oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissmgen. 01184-84000, privé w. melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Vrijdag 7 november, dan is hel zover en wordt de denderende slotmanifestatie (gratis toegang) gehouden van de actie Zeeland helpt Nepal. Een groot aantal ar tiesten verleent in de Middelburg se Concert- en Gehoorzaal belan geloos medewerking. De presen tatie is in handen van Marie Ceci le Moerdijk en de Vlissinger Lex Maes. Jantien Kuiper, de actie- leidster, tekent aan dat iedereen welkom is bij deze manifestatie: jong en oud. Liefde voor de zee met heimwee naar de bergen Commissaris ur. C. Boertien opent de avond om 20 uur met een toespraak, gevolgd door het Pianotrio nr. 1 van Mendelssohn. Frank Mol - piano, Jan Paul Ta- venier - viool en Willemiek Tave- nier - cello zijn de uitvoerenden. Daarna speelt een Indiase sitar- groep muziek uit Nepal en Rudi de Groot toont dia's uit het ge bied waar het Zeeuwse geld wordt gebruikt om schooltjes te bou wen, Bajhang in West-Nepal. On der leiding van Evert Heijblok zingt de Zeeuwse koorschool ver volgens volksliedjes en het Unicef-Iied. Na de pauze om half tien treedt een goochelaar op en dan kunnen Landschappen nemen een belang rijke plaats in in de expositie. Ze lijken natuurgetrouwe opeensta pelingen van stukjes berg, zoals hij die leerde kennen in Zwitser land en in het Franse gebied Pro vence. Daarnaast zijn er ook details te zien, zoals een stuk muur van de Vlissingse Koop manshaven. Verder hangt er bij de Rabobank tekenwerk van Robbe. Zijn de schilderijen vaak overwel digend qua kleurkeuze - manne lijk - de tekeningen tonen subtiele details voor wie dat wil zien. Ze zijn nietig - vrouwelijk - de tegen stelling valt rauw op de maag, maar is daarom juist spectaculair. Bobbe vindt zelf dat hij niet zo goed tekent. „Ik ben er aan be gonnen toen mijn dochtertje nog baby was. Omdat mijn vrouw Li za werkt, zorg ik namelijk voor de huishouding en het kind. Als ik schilder heb ik tijd nodig. Met te kenen kun je stoppen en een paar uur later verder gaan". Marcel Lucien Robbe verhuisde op 23-jarige leeftijd van Frankrijk naar Zwitserland. Hij had er toen drie jaar marine opzitten. Een be wuste keuze was nei met om van land te ruilen. Het kwam er meer op neer: je bent jong en je wil wat. In Zwitserland kreeg hij contact met Walter Mafli en Milous Bon ny, die beiden grote invloed op hem uitoefenden en hem stimu leerden in zijn keuze om zich vol ledig aan het schilderen te wijden. Vooral Mafli - die momenteel naam maakt in Zwitserland - leer de veel aan de jonge Fransman. In Zwitserland leerde hij ook zijn Nederlandse vrouw Liza kennen. Twaalf jaar geleden verhuisde het paar naar Nederland. „We woon den eerst een jaar in Groningen, maar zochten in Nederland naar een geschiktere woonplaats. Dat werd Vlissingen. We houden bei den van de zee". Opvallend na zo'n uitspraak is des te meer dat de schilderijen vooral berglandschappen tonen en geen zee. Robbe lacht. „Inderdaad. In Zwitserland schilderde ik meer zee dan hier. En in Vlissingen schilder ik herinneringen aan Zwitserland. Zo werkt dat bij mij". Dan wat ernstiger: „Ik vind het trouwens heerlijk in de na- Provinciehuis telefoon 31398 er nog klappers worden geboden. Tien minuten lang kan het be drijfsleven van zich doen spreken door middel van bijdragen. Hoe wel de organisatie hoopt dat dit programma-onderdeel zal uitlo pen door de vele aanbiedingen, staat om vijf over tien het Adagio voor strijkers van Samuel Barber op het programma. Uitvoerenden zijn leden van het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Jeugdorkest onder leiding van Lex Veelo. Voor de liefhebbers van de klassieke mu ziek is dan trouwens de koek nog niet op. Om kwart over tien wordt de Jena-symfonie gespeeld, een compositie die wordt toege schreven aan Van Beethoven. Het Zeeuws Jeugdorkest, aangevuld met leden van het Zeeuws Orkest nemen onder leiding van Mathieu Meys die uitvoering voor hun re kening. Commissaris Boertien betreedt volgens het programma om 22.30 uur het podium. Hij zal dan he kend maken hoeveel de actie heeft opgeleverd. De Salt Lake Jazz Band en Zilte Swing besluiten de avond. De sluiting staat op het programma om half één. Overigens kan de bezoeker van deze manifestatie (gratis toegang) tussendoor genieten van hapjes, die zijn klaargemaakt door leer lingen van de Streekschool Zee land. Het Zeeuwse bedrijfsleven (de horeca) heeft de ingrediënten gratis geleverd. VOORBEREIDING OP KORFBALGALA DER VLAANDEREN Marcel Lucien Robbe. tuur. Als ik op een plaats ben waar niemand anders is, voel ik me in mijn element. Ik put daar uit de inspiratie en in mijn atelier werk ik uit wat ik zag. Vaak past de natuur echter niet op het doek en dan ben ik verplicht om ze te vervalsen. Het is dan de werkelijk heid niet echt meer". Van zijn werk kan hij financieel niet rondkomen. Zijn vrouw heeft een baan en dat geeft hem de ruimte. Na aftrek van de uren als huisman werkt hij keihard in zijn atelier aan de Baljuwstraat in Vlissingen. De beeldende kunste naarsregeling, BKR, zit er voor hem als buitenlander niet in, die is alleen voor Nederlanders. En neu traliseren tot Hollander, dat hoeft wat hem betreft niet. Bovendien is het afgelopen met de BKR, ze is opgenomen in de bezuini- gingsgolf. Niettemin geeft hij de hoop niet op. Marcel Lucien Robbe heeft vertrouwen in zijn werk. „Het is een kwestie van blijven werken, keihard doorwerken", zegt hij een aantal keren. Schilderijen van hem zijn trou wens te lenen bij de Stichting Beeldende Kunst, ofwel de kunstuitleen in Middelburg. En wie de doeken en tekeningen nog eens van nabij wil bekijken, kan dat nog in de maand november tot de 29e doen in de Middelburgse Rabobank. „Wij proberen met de ze tentoonstellingen het publiek vertrouwd te maken met kunst", legt de Middelburgse Rabodirec- teur Riemersma uit. Waarop Rob be antwoordt: „Hier krijg ik de kans. in de galeries niet. Kenne lijk is mijn werk te figuratief". Marcel Lucien Robbe exposeerde eerder in enkele plaatsen in Zwit serland, in Frankrijk, en in Ne derland onder meer in Breda, Woerden, Clinge, Middelburg en Vlissingen. Het Zeeuwse Vorfbal beleeft vrij dag 14 november weer een van zijn jaarlijkse hoogtepunten. Voor de vijfde keer spelen drie ploegen tegen de vertegenwoordi ging van Oost-Viaanderen. Dat gebeurt in Sporthal Neptunes in Gent. Als opmaat voor dit treffen oefenen de vertegenwoordigende Zeeuwse teams op woensdag 12 november in sporthal Voorborch tegen HKC uit Hardinxveld- Giessendam. Die oefenpot begint om 20 uur. Het vijfde korfbalgala der Vlaanderen in Gent begint om 18.15 uur. Drie vertegenwoordigende Zeeuw se teams nemen deel aan het korf balgala. Het zijn de seniorenploeg, een ploeg met spe ler en speelsters tot 23 jaar en een jeugdteam. Alleen de beide ploe gen met oudere spelers oefenen in de Voorborch. Swift, de Middel burgse korfbalvereniging die ook de meeste spelers levert, tekent voor de organisatie van de oefen duels. Omdat de bond niets over heeft voor dit evenement, moest Swift het geld zelf ophoesten. Dankzij een anonieme sponsor kunnen de oefenwedstrijden doorgaan. Swift-voorzitter Huug Joziasse tekent daarbij aan dat het tevens een korfbalpromotie- avond zal zijn, waarbij wat neven activiteiten zullen plaatsvinden zoals* de verloting van de wedstrijdbal. De tegenstander van de Zeeuwen woensdag 12 november is er wel een van formaat, maar heeft niet het kaliber dat Joziasse en de zij nen graag in Middelburg had zitn aantreden. PKC en Deetos, twee hoofdklassers, werden gevraagd, maar die hadden het te druk. HKC 1 en 2 zijn evenwel goede vervangers, meldt Joziasse, HKC 1 speelt in de overgangsklasse en HKC 2 zit in de reserve hoofdklas se. "Voor volgend jaar hebben we echter de toezegging dat PKC komt", weet Joziasse zeker. 'Wat zeg je?' Een veel gehoord antwoord op een opmerking. In Vlis singen is een zaak die - onder de naam 'Beter Horen' aan de weg timmert om dat kleine beetje doofheid met een piepklein appa raatje te verbeteren. En dan blijkt: zelfs pre sident Reagan is een beetje doof. Het zeehospitum Zon neveld houdt een fami liedag - 'en dat kan best ruim worden uit gelegd' - in bazaarach tige sferen. De op brengst is bestemd voor een mytylschool in Paramaribo. Een familiezaak bestaat 60 jaar. Dus al le aanleiding om de huidige eigenaar een bezoek te brengen. En dan blijkt de dwerg Roovers tussen de reu zen zich helemaal niet zo klein te voelen. Korte informatie, podi um, film, expositie, uit, kinderboeken, ar- chiefsprokkels, bougie tot bumper en zaek'n bin zaek'n. w WILKENS StRVICÊ KWAllTtlT GARANTIE 1 ANGE DE IET 50 MIDDEL-BURG 01180 13221 Wie de naam The Dubliners hoorl denkl onmiddel lijk aan vrolijke deinende muziek en whiskey, maar ook rustige luistermuziek. De Ierse groep met die naam heeft in de afgelopen jaren een klinkende re putatie opgebouwd met haar traditionele volksmu ziek uit eigen land. Tijdens hun ruim tweeëneenhalf uur durende show krijgen ze het publiek plat, dat welhaast traditioneel het viertal al wat belegen man nen tot slot staande ovaties bezorgd. Wie dat unie ke feest wil meemaken hoeft deze keer niet buiten de provincie te reizen. Op vrijdag 7november komt het Ierse ensemble naar Goes, waar het 's avonds te gast is in de Veilinghallen. En de liefhebbers moe ten vlug zijn, want de kaarten vliegen als zoete broodjes over de toonbank. Over de vraag op welke dag nu de echte première plaatsvindt, zijn de leden van de in het Vlissingse Vestzaktheater ge vestigde Zeeuwse Komedie het nog niet eens. Op zaterdag 8 november spelen de vier man nen en drie vrouwen namelijk voor de eerste keer, maar dat is voor familie en leden van de komedie, dus besloten. Op vrijdagavond 14 november komt een groot aantal geno digden kijken naar 'Inpikken en wegwezen', een comedie van Peter Yaldham. Ook dat is besloten. En een ieder heeft dan zo zijn eigen première- voorkeur. Wat echter wel vaststaat is dat dit amateurgezelschap vijftien jaar bestaat. En dat moet worden ge vierd. Regiseur Edo Douma meent dat het nu gekozen stuk van de vrij onbekende Engelsman waardig is om als*feestmuts op de Zeeuwse Komedie te fungeren. Na beide genoemde data kan het pu bliek nog acht keer minimaal ko men kijken. De vastgestelde speeldagen zijn: de zaterdagen 22 en 29 november, 13 en 20 decem ber, 3, 17 en 31 januari en vrijdag 13 februari. 'Inpikken en wegwezen' is een co medie met pikante scenes, die ba lanceren op de rand van onomwonden erotiek. Het draait allemaal om een charmant oplich terstrio, dat met leugens en listen wereldwijd op geraffineerde wijze rijke minnaars uitkleedt. Het spel zit vol intriges en verrassende wendingen, die mede bepalend zijn voor het welslagen van de voorstelling. Edo Douma heeft voor een decor gekozen waarbij de ogen van het publiek van de ene plaats naar de andere op het podium worden meegenomen. De verschillende scenes spelen zich op luttele meters van elkaar af. De drie damesrollen worden gespeeld door Marie Louise de Jonge, Annelies Anthonise en Astrid Koster. De heren: René de Visser, Ray Hersevoort, Kees de Rijcke en Tom Roovers. Wie kaarten wil bestellen kan dat telefonisch doen bij Greetje Bik ker 01184-65624 of bij het Vest zaktheater, 's avonds voor de voorstelling vanaf 19 uur, 01184-16454. The Dubliners brengen folkmu ziek die wordt gevoed door emotie en gevoel. Soms ruw en rauw, dan weer hartstochtelijk of zeer gevoe lig. Al 24 jaar is deze groep er ver antwoordelijk voor dat de Ierse aard in haar muziek buiten de grenzen bekend wordt. Tegenslag bleef de groep niet bespaard. Niettemin overleefde ze de hinder nissen en schijnen ze - ook al dankzij hun platenproducties - al tijd weer te overleven. De band werd door Ronnie Drew, Luke Kelly, Ciaran Bourke en Bar ney McKenna opgericht in de Paddy O'Donaghue's Pub in Du blin, de stamkroeg van vele volks zangers en instrumentalisten. Aanvankelijk opereerde het vier tal onder de naam The Ronnie Drew Group. Een jaar later werd die gewijzigd in The Dubliners, ontleend aan de titel van een no velle van James Joyce. Inmiddels was violist John Sheahan de gele deren komen versterken The Du bliners hebben in de eerste jaren van hun bestaan geprofiteerd van de folkrevival die zich in het begin van de jaren zestig op de Britse ei landen voordeed. Na eerst enkele zeer succesvolle optredens in ei gen land te hebben gegeven, ont ving de groep in 1963 een uitnodi ging voor het Edinburgh Folk- i festival. Dat concert resulteerde in een overweldigende belangstelling voor The Dubliners. De definitie ve doorbraak in Groot Brittannië was een feit. Het succes van de groep werd vervolgens uitge bouwd middels drie hitsingles te weten "Seven Drunken Nights", "Maids When You're Young" en "Black Velvet Band". Hits, die de band in staat stelden om geslaag de tournees op het Europees vasteland te volbrengen. Daar bleef het echter niet bij. Door hun gedegen live-optredens slaagden The Dubliners er ook in om in de Verenigde Staten, Canada, Australië en zelfs Japan een grote schare fans aan zich te binden. In 1974 moest de groep twee forse tegenslagen incasseren. Tijdens een coijcert in Londen werd Cia ran Bourke getroffen door een hersenbloeding, hetgeen zijn ver trek uit de band tot gevolg had. In datzelfde jaar stapte Ronnie Drew uit de groep om een solo-carrière na te streven. Hij werd opgevolgd door Jim McCann, die in folk- kringen bekendheid genoot als lerlands grootste solozanger en in de Ierse produktie van "Jesus Christ Superstar" bevriend was geraakt met Luke Kelly. De komst van McCann was van invloed op de muzikale koers die The Dubli ners tot op dat moment hadden gevolgd. Het repertoire van vecht-, drank- en protestliederen werd verrijkt met, hoofdzakelijk door Jim McCann geschreven, meesle pende ballades. In 1979 gaf Jim McCann te ken nen zijn solo-carrière te willen voortzetten. De vrijgekomen plaats werd weer ingenomen door Ronnie Drew. Mede door zijn toe doen onderging het repertoire van The Dubliners een aanzienlijke verandering. Het merendeel van de meedeiners maakte plaats voor rustige luistermuziek. Een voor name rol in de vertolking van dat materiaal was weggelegd voor de klassiek geschoolde cellist Nigel Warren Green, die sedert 1982 ve le malen als gastspeler de groep kwam versterken. Een nadelige in vloed op de populariteit van The Dubliners had de koerswijziging niet. De aanhang van de groep bleef gestaag groeien. Ook na het heengaan van Luke Kelly. Hij, die reeds gedurende zijn leven een legende was, over leed in januari 1984 ten gevolge van een hersentumor. Zijn ken merkende stemgeluid vertegen woordigde voor velen de ziel van het Ierse volk. Als blijk van waar dering voor zijn grote verdiensten voor dat Ierse volk en de Ierse folkmuziek is na zijn dood een van de grootste bruggen van Du blin - de Polka Bridge - omge doopt tot de "Luke Kelly Bridge". De begrafenis van Luke Kelly werd door vele hooggeplaatste po litici bijgewoond. Onder de aan wezigen bevonden zich voorts mensen uit het Ierse verzet en een groot aantal collegamuzikanten van over de gehele wereld. De le den van The Dubliners maakten bij de begrafenis de oprichting van het "Luke Kelly Fonds" be kend, dat zich ten doel stelt het medisch onderzoek naar de oor zaak én de bestrijding van hersen tumoren te bevorderen. Aangezien Kelly reeds lange tijd volledig op de hoogte was van zijn ongeneeslijke ziekte, stelde hem dat in staat om zelf zijn opvolger voor de band te zoeken. Die eer viel Sean Cannon ten deel. Deze ervaren kracht ging al vanaf 1982 vast deel uit maken van The Du bliners. Hoewel The Dubliners in middels ruim twee decennia deel nemen aan het toch als slopend bekend staande tourcircuit, heeft de groep anno 1986 nog niets aan kracht ingeboet. Evenmin aan spelvreugde. The Dubliners staan te boek als een live-act bij uitstek. Een reputatie die ze ongetwijfeld ook in Goes zullen hooghouden. Bezetting: Ronnie Drew - gitaar, zang; Bar ney McKenna - banjo, zang; Sean Cannon - gitaar, zang; John Shea han - whistles, viool, banjo. Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen Electrische schrijfmachine van zeer goede kwaliteit, nu voor: M wm incl. koffer ll^^ind. B.T.W. incl. 1/2 jr. garantie Zolang de voorraad strekt! Vlissingen Badhuisstr. 137 01184-10740 Terneuzen Noordstr. 78 01150-12304 Scene uit het nieuwste stuk van de Zeeuwse komedie.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1