informatiepagina van de gemeente vlissingen In beroep tegen besluiten van de overheid? Nieuwbouw 't Fort op schema I I Verbinding Here. Segherslaan - Sloeweg blijft open I Het isoleren van woningen en wat u zelf kunt doen Morgen open dag MDGO Nieuwe opgaven voor informatiegids 'Kijk op Vlissingen' Inspraakavond over welzijnsprogramma '87 Voorstel Stads vernieuwingsfonds in commissie Woensdag 22 oktober 1986 De mogelijkheden van de wet AROB Bij wie? Procedure Verder beroep Best kans dat men het niet met de uitslag van de beschik king op het bezwaarschrift eens is. In dat geval is het mo gelijk binnen dertig dagen na dagtekening beroep in te stel len bij de afdeling Recht spraak van de Raad van State in Den Haag. Derden Brochure Geen subsidie Na de basis school, wat dan? Wat ligt ter inzage? Kampeerverordening Maatregelen Ter inzage/te koop Commissies vergaderen Sportbelangen Ter inzage Inspraak Nieuwe opgaven Advertenties Even bijpraten met wethouder Bruinooge Volwasseneneducatie Islamitisch begraven Omgeving Vissershaven Zomeractiviteiten DE VLISSINCf ER 4» '.redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Dagelijks komen er bij de gemeente aanvragen binnen. Voor, om maar wat te noemen, de (ver)bouw van woningen. Of voor een vergunning om muziek te maken, een collecte te houden of speelautomaten te plaatsen. Vroeg of laat nemen burgemeester en wethouders; de burge meester of de gemeenteraad over iedere aanvraag een beslissing. Hoe die beslissing (ook wel 'beschikking' genoemd) uitvalt, de mogelijkheid bestaat dat de aanvrager of andere belangheb benden het er niet mee eens zijn. Wat dan? In sommige gevallen zijn beroepsmogelijkheden in de wetgeving 'ingebouwd', bijvoorbeeld bij Hinderwet- of Woningwetprocedures. Er zijn echter gevallen waarbij een beslissing gebaseerd is op een verordening, wet of op an dere 'regelgeving', die geen beroepsmogelijkheden kent. Mogelijkheden althans, die met voldoende rechtswaar borgen zijn omkleed. In dat geval komt de Wet AROB om de hoek kijken. AROB is de afkorting van Admi nistratieve Rechtspraak Overheids-Beslissingen. Deze wet geldt trouwens niet alleen voor beschikkingen van de ge meentelijke overheid. Ook de provinciale overheid (provinciale- en gedeputeerde staten, de commissaris van de koningin) valt eronder, net als de centrale overheid. Dat kan onder andere een minister of staatssecretaris zijn, maar ook een inspecteur of een andere rijksambtenaar die beschikkin gen geeft. Bij de provinciale en centrale overheid geldt even eens: er mag alleen een beroep op de Wet AROB worden ge daan als er geen andere behoor lijke rechtsgang is. Bovendien kent deze wet, zoals vrijwel alle andere, uitzonderingen. Beslui ten over benoemingen, examen uitslagen en beslissingen in be lastingzaken kunnen bijvoor beeld niet via de Wet AROB wor den aangevochten. De aard van de instanties bij wie men beroep kan aanteke nen loopt zeer uiteen. Om bo- De informatiehoek bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Hier liggen de AROB-gevoelige beschikkingen (van burge meester) ter inzage, (foto Cor Schuilwerve). venaan te beginnen: gaat het over beslissingen van de cen trale overheid, dan moet men zijn bij de Raad van State in Den Haag. Bij de 'lagere' over heden (dus provincie, ge meente en waterschap) moet men zijn bij degenen die de beslissing hebben genomen waar men het niet mee eens is. Dat lijkt misschien een beetje raar. Deze bepaling staat echter in de wet om be treffend bestuursorgaan de gelegenheid te geven de ge nomen beslissing nog eens te overwegen. Omdat zij, bij voorbeeld, in eerste instantie niet op de hoogte was van be paalde zaken. Hoe de bezwaarschriften bij de gemeente moeten worden behandeld staat in een veror dening, die door de gemeente raad is vastgesteld. In die procedure is onder meer opgenomen dat de beschik king en het bezwaarschrift ter inzage liggen. Bovendien wordt de mogelijkheid gebo den de bezwaren mondeling toe te lichten of zich te 'doen horen'. Is het bezwaarschrift gericht aan de raad, dan wordt men 'gehoord' door de com missie van advies voor de openbare orde. In deze com missie zijn alle politieke partij en uit de gemeenteraad, in de persoon van de fractievoorzit ter vertegenwoordigd. Is het bezwaar geadresseerd aan b. en w., dan gebeurt het horen door een lid van dat colle ge of een (of meerdere) ambte naren. Die moeten daarvoor wel door het college worden ge vraagd. Van de zitting wordt een verslag (proces-verbaal) ge maakt. Uiteindelijk wordt de be slissing - weer in de vorm van een beschikking- zo snel moge lijk aan de indiener van het be zwaarschrift meegedeeld. Een beschikking, die voor de aanvrager gunstig is, kan voor andere belanghebbenden on gunstig uitvallen. Ook zij mogen in dat geval, met een beroep op de wet AROB, een bezwaar schrift indienen. Met name als zij zich in hun belangen ge schaad voelen (alleen niet als het gaat om schade in financiële zin). Een voorbeeld is de verle ning van een vergunning voor de bouw van een garage of ber ging. Zo'n bouwwerk kan een ander (de buurman bijvoor beeld) schadelijk vinden omdat het licht en/of uitzicht weg neemt. Bij de vele beschikkin gen die door het gemeente bestuur worden genomen is het praktisch onmogelijk - en ook niet voorgeschreven! - om na te gaan wie de 'derden- belanghebbenden' (kunnen) zijn. Het is echter voor een ieder wel mogelijk kennis te nemen van de beschikkingen die door het gemeentebestuur zijn geno men èn waartegen met de wet AROB beroep kan worden aan getekend. Deze beschikkingen liggen namelijk ter inzage bij het Stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis (begane grond, grenzend aan de hal). Bij bureau voorlichting ligt ook de brochure 'Beroep te gen overheidsbeschikkingen' voor u gereed. Wat in bo venstaand verhaal in grote lij nen staat weergegeven, wordt daarin verder uitgediept. Er zullen maar weinig mensen zijn die mopperen op het weer van de laatste weken. Aangenaam en - voor de tijd van het jaar - allesbehalve koud. Toch, nog even en de ramen blijven dicht, de verwarming gaat hoger en vele activiteiten verhuizen definitief van 'buitenshuis' naar 'binnenshuis'. Tijd dus om te bekijken hoe het leven ook binnen zo aangenaam mogelijk kan worden gemaakt. Zonder koude voeten. Zonder tocht in de nek. Zonder hoge energierekeningen omdat er - 'dankzij' slechte isolatie - voor de buitenlucht wordt gestookt.... Aan dat alles kan vaak wat ge daan worden. Wat, dat staat be schreven in de brochures van het Nationaal Isolatie Pro gramma. - 'Isolatie huurwoningen' (Hoe zit dat nu precies); - 'Eigen huis isoleren' (Wat kost het en wat levert het op). Al deze brochures zijn - gratis - verkrijgbaar in de gemeentelijke informatiehoeken in het stad huis, de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91) en 'Middenhof' (Oost-Souburg). Om teleurstellingen te voorko men: voor het isoleren van een eigen woning wordt geen subsidie meer verleend. Wèl wordt er subsidie gegeven aan verhuurders die hun wonin gen laten isoleren. Als huur der kunt u dat overigens zelf bij de woningeigenaar aan kaarten. In iedere brochure staan meer dere vormen van isolatie be schreven, inclusief hun voor- en nadelen. Het gaat om de volgen de brochures: - Isolatie van vloeren; - 'Isolatie van daken'; - 'Isolatie van muren'; - 'Isolatie door middel van dubbelglas of voorzetramen'; - 'Isolatie, installatie, ventila tie en overige besparings- vormen'. Bovendien zijn de volgende, meer algemene brochures ver krijgbaar: - isoleren huurwoningen' (Wat kan ik besparen en hoe kaart ik het aan.); 't Is niet niks, de keuze die leerlingen uit de achtste groep van het basisonderwijs bin nenkort moeten maken. Want met die keuze hangt toch wel een belangrijk stuk van hun toekomst af. Wordt het lager beroepsonderwijs of het algemeen vormend on derwijs? Belangrijk is natuurlijk het ad vies van de onderwijzer(es). ij Belangrijk is ook de mening van de ouder(s). Samen met de leerling maken zij de keuze. Om hen daarbij te helpen heeft het ministerie van onderwijs het blad 'Kiezen na de basisschool' uitgegeven. Daarin wordt een greep gedaan uit het aanbod in onderwijsland. Het blad is onder meer verkrijgbaar in de vijf ge meentelijke informatiehoeken. Gratis. Het gaat snel daar "Op 't Fort". De bouw van het grootste wo ningbouwproject op dit moment in Vlissingen verloopt volgens schema. Op het oostelijke deel zijn inmiddels vijftig panden be woond. Een fors aantal is er bovendien in een meer of minder gevorderd stadium van aanbouw. De bedoeling is eerst de bebouwing op het oostelijke deel af te ron den. Daarna zullen de werkzaamheden worden geconcentreerd op het westelijke deel dat begin volgend jaar voltooid moet zijn. In to taal zal 't Fort dan 94 stapelwoningen en 121 eengezinswoningen omvatten. Voor de huur daarvan bestaat een zeer grote belangstel ling. De opdrachtgever en (toekomstig) eigenaar van de woningen is de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting. (foto Johan Murre) Burgemeester en wethouders zijn van plan de gemeenteraad te vragen een nieuwe kam peerverordening vast te stellen. Voordat zij dat doen, ligt deze ontwerp-verordening (met toe lichting) tot en met 20 november ter inzage. Belangstellenden kunnen ervoor terecht bij de af deling bestuurszaken in het stadhuis (tweede verdieping, ka mer 130). In deze periode kan een ieder schriftelijk bezwaar in dienen bij de Vlissingse ge meenteraad. De verbinding tussen de Hercules Segherslaan en de Bossen- burghweg blijft open voor alle verkeer. Burgemeester en wet houders hebben daartoe besloten. Zij baseerden zich daarbij op de resultaten van een proef-openstelling gedurende een jaar. Zowel aan het begin als aan het eind van die periode werden op verschillende punten tellingen verricht. Op basis daarvan kan worden vastgesteld dat deze weg gebruikt wordt als een 'nieu we' toegangsweg tot Vlissingen. Het bovenstaande staat in een voor kennisgeving aan te notitie, die b. en w. vorige week aan de leden van de commissie verkeer hebben gestuurd.Het college vraagt daarbij de notitie Morgen - donderdag - houdt de MDGO open dag. Leerlingen-in- spé, hun ouders en andere belangstellenden zijn van 9.00- tot 17.00 uur van harte welkom in het nieuwe gebouw op de hoek Troelstraweg/Sloeweg. Zij kunnen dan kennismaken met de vijf -uiteenlopende- opleidingen van deze gemeentelijke scholenge meenschap. Dat zijn de opleidingen agogisch werk, verpleging, sociale arbeid, mode en kleding en de Intas (Interim algemene schakelopleiding). De open dag volgt op de officiële opening van het (deels nieuwe) complex van de MDGO door burgemeester J.C.Th, van der Doet. De ze opening vond vanmiddag -woensdag- plaats. MDGO is overigens de afkorting van Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg onderwijs. "Op de foto: Het vanmiddag officieel geopende complex van de scholengemeen schap voor MDGO. Op de voorgrond het verbouwde deel ter hoogte van de Troelstraweg. Daarachter het nieuwe gedeelte, dat meer bij de hoek Sloeweg/Gerbrandystraat staat, (foto Johan Murre). ne men. De verkeerstellingen heb ben tot de volgende conclusies geleid. Van al het gemotoriseer de verkeer dat vanaf de Sloe weg in zuidelijke richting gaat, heeft 23% als bestemming de directe omgeving van de Here. Segherslan. De overige 77% gaat via de Bloemenlaan naar de Pres. Rooseveltlaan. Vanaf dat punt gaat er 23% in de rich ting van de Nieuwe Vlissingse- weg, 38% gaat richting Koude- kerkseweg en 39% gaat recht door over de Bloemenlaan, rich ting Paul Krugerstraat. (Het aan tal is bij de Bloemenlaan- noord/Pres. Rooseveltlaan weer op 100% gesteld. Ten aanzien vgc het "°rkeer in noordelijke /richting kan hetzenue percenta ge worden aangehouden). Ver der hebben de tellingen uitge wezen dat het verkeer op de Koudekerkseweg sinds de openstelling van de weg tussen de Sloeweg en de Here. Se gherslaan met 15% is af genomen. In hun notitie melden b. en w. verder dat de verkeersdruk op de Bloemenlaan, ten zuiden van de Pres. Rooseveltlaan, is verdubbeld. Het college ziet daarin echter geen aanleiding om extra verkeersmaatregelen te nemen. Ook al omdat uit de registratie van verkeersonge vallen bij de politie blijkt, dat op het geopende wegvak en de toeleidende wegen het aan tal verkeersongevallen niet is toegenomen. Deze maand vormt het ontwerp-welzijnsprogramma 1987 on derwerp van inspraak. Schriftelijk reageren is nog mogelijk tot 25 oktober. Wie liever mondeling zijn of haar mening bij burge meester en wethouders kwijt wil, is welkom tijdens de voorlich tingsavond over het welzijnsprogramma. Deze avond wordt morgen, donderdag 23 oktober, gehouden in het stadhuis. De aanvang is om 19.30 uur. Na de opening zal wethouder D.J.P. Bruinooge van onder meer welzijn een toelichting geven op het ontwerp-programma. Daar na zal er voor vertegenwoordigers van verenigingen en dergelij ke ruimschoots gelegenheid zijn tot het kenbaar maken van zijn of haar mening en het stellen van vragen. Zowel de mondelinge - als de schriftelijke inspraakreacties zullen worden opgenomen in het ontwerp-raadsvoorstel, in clusief het commentaar en de conclusies van burgemeester en wethouders. Dit stuk zal, met het ontwerp- welzijnsprogramma, worden besproken in de commissie voor het welzijn. Deze commissie vergadert op 10 november a.s. in het stadhuis, aanvang 19.30 uur. De insprekers en andere belangstellenden kunnen met gebruikmaking van het spreek recht ook daar hun standpunt over een en ander uiteenzetten. De insprekers krijgen het ontwerp-raadsvoorstel (met inspraak-verantwoording) overi gens van tevoren toegezonden, met een uitnodiging voor de commissievergadering. Het ontwerp- welzijnsprogramma 1987 ligt ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken. Het is bo vendien te koop (voor f 3,75) bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Men kan ook gebruik maken van de statiegeld-regeling. Bij hetzelfde bureau betaalt men dan f 7,50 voor een program ma. Later kan dat boek dan weer worden teruggebracht, waarbij de f 7,50 weer wordt terugbetaald. Vandaag - woensdag 22 okto ber - vergaderen er twee vaste commissies van advies en bijstand. Het zijn die voor de financiën (aanvang 17.00 uur) en die voor het verkeer (19.30 uur). Beide commissies ko men bijeen in het stadhuis. Dat is ook de plaats waar dins dag - 28 oktober - de leden van de commissie voor personeels zaken elkaar ontmoeten (om 16.00 uur). Op woensdag 29 oktober tenslotte is het de beurt aan de' bestuurscommissie Sportbelan gen. De vergadering van deze 'club', die wordt gehouden in het stadhuis, begint om 19.30 uur. De agenda's en stukken voor deze commissievergaderin gen liggen ter inzage in de ge meentelijke informatie hoeken. Vanmiddag (woensdag) be handelt de commissie finan ciën het ontwerp- raadsvoorstel over het Stads vernieuwingsfonds. De verga dering waarin dat gebeurt wordt gehouden in het stad huis. De aanvang is om 17.00 uur. Het ontwerp-voorstel omvat een overzicht, waarin staat hoe bur gemeester en wethouders in 1986 en 1987 het geld uit het ge meentelijke fonds voor stadsver nieuwing willen verdelen. Voor 1986 komt dat bedrag op in to taal f 2.404.000,— voor 1987 wordt het f 3.140.000,—. geraamd op In het voorstel wordt de raad voorts gevraagd in te stemmen met de planning woonbuurtver betering 1986. Hetzelfde geldt voor de planning van woon buurtaanpassingen en de herin richting van winkelgebieden in de periode 1988 - 1990. Op het ontwerp-raadsvoorstel over het stadsvernieuwings fonds 1986 - 1990 is inspraak mogelijk geweest. Diverse orga nisaties hebben daar gebruik van gemaakt. Hun reacties en het commentaar (met conclu sies) van b. en w. daarop staan in het inspraakschrift, dat de commissie- en raadsleden bij het voorstel krijgen. De inspre kers hebben het inspraakschrift reeds ontvangen. Dit, met een uitnodiging voor de commissie vergaderingen waarin het besproken zou worden. De in sprekers - en anderen - kunnen daar, gebruik makend van hun spreekrecht, ook mondeling op een en ander reageren. Een van de vergaderingen, die van de commissie volkshuisvesting, werd gisteren gehouden. De ge meenteraad behandelt het voorstel in november, tegelijk met de begroting voor 1987. Het Stafbureau voorlichting en inspraak van de gemeente is be gonnen met de samenstelling van de informatiegids 'Kijk op Vlissingen', uitgave 1987. In verband daarmee zullen degenen, van wie het adres in de gids van dit jaar staat, een van de ko mende dagen een brief ontvangen. Daarin zal worden gevraagd, zonodig, de (bijgesloten) tekst uit de gids te corrigeren en per omgaande terug te sturen. Het laatste óók als er geen wijziging van de tekst vereist is. Hoe dan ook, de tekst wordt bij genoemd adres terugverwacht voor 7 november a.s. Tot 28 oktober kan men ook nieuwe opgaven doen. Een van de criteria voor opname in de gids is, dat de vereniging of in stelling niet-commercieel dient te zijn. Opgaven kan men, het liefst schriftelijk, kwijt bij het Stafbureau voorlichting en in spraak (Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen). Ook de informatiegids 1986 wordt uitgegeven en gedrukt on der verantwoordelijkheid van Bureau Reclad uit Middelburg. Winkels, bedrijven en organisa ties die belangstelling hebben om in de gids te adverteren, kunnen uiteraard terecht bij dit bureau. Het postadres daarvan is: Postbus 6, 4330 AA Middel burg; het telefoonnummer (01180) 15217. In mijn vorige bijdrage aan deze rubriek sprak ik al even over het belang dat de gemeente aan de volwasseneducatie hecht. Kort geleden ontvingen wij de gege vens van het rijk over de financie ring van dit werk. Helaas zijn het nog maar voorlopige gegevens. De Tweede kamer moet er zich nog over uitspreken. We hebben echter al zoveel mogelijk voor werk verricht om de regelingen per 1 augustus 1987 in te kun nen voeren. Toch zal van alle be trokkenen grote inzet en mede werking vereist zijn om dit moge lijk te maken. In verband met de zogenoemde "vereveningsoperatie", die sim pel gezegd inhoudt dat gemeen ten die tot nog toe relatief veel geld voor dit werk kregen moe ten inleveren ten gunste van ge meenten die weinig of niets kre gen, is het van groot belang dat er regionaal wordt samenge werkt. Gelukkig bestaat daar over grote overeenstemming tus sen de Walcherse gemeenten. Naar mijn verwachting zal het daardoor mogelijk zijn in Vlissin gen en Middelburg goede centra voor volwasseneneducatie te creëren, van waaruit cursussen in de kleinere plaatsen kunnen worden georganiseerd. U hebt er in de krant al iets over kunnen lezen. Als eerste ge meente in Zeeland willen wij maatregelen treffen om mensen naar Islamitisch gebruik te kun nen begraven. Nu de eerste ge neratie buitenlandse werkne mers ouder wordt dient dit pro bleem zich sterker aan. Wij zijn van mening dat op deze wijze mede recht kan worden gedaan aan het beleven van de eigen cultuur van mensen binnen een multi-radicale samenleving. Ik kan me voorstellen dat men sen zich wel eens afvragen wan neer er nu eindelijk eens iets gaat gebeuren in de omgeving van de Vissershaven. Er wordt immers al heel lang over gepraat en het Arsenaal is al weer gerui me tijd geleden door de gemeen te aangekocht. Maar het is echt niet zo, dat er niets gebeurt. Zul ke projecten vergen een lange voorbereiding waar veel tijd in gaat zitten. Het wachten is op dit moment op het gereedkomen van een vervangend opslagge bouw voor Defensie; daaraan wordt nu gebouwd. Als dat ge reed is kunnen wij pas daadwer kelijk over het Arsenaal beschik ken. Intussen treffen we wel ver dere voorbereidingen. Vorige maand heeft de raad een samen werkingsovereenkomst gesloten met een groep van lokale en lan delijke bedrijven die de ontwikke ling van dat gebied op zich wil nemen. Een belangrijk element in deze overeenkomst is, dat de plannenmakerij in nauw overleg tussen die groep en de gemeen te plaatsvindt, maar dat de uit voering en exploitatie geheel voor rekening en risico van de groep geschiedt. Voor de ontwik keling van het theatergedeelte zal nog dit jaar een apart bouw team worden ingesteld. Naar mijn stellige verwachting zal de voltooiing van het gehele gebied vóór 1990 zijn beslag hebben ge kregen. Een belangrijk probleem bij het voorbereiden van zomeractivitei ten is altijd het laat bekend wor den van de beschikbare gelden (afkomstig van gemeentelijke, provinciale en rijkssubsidies en bijdragen van particulieren en bedrijven). Daardoor kunnen ver plichtingen in de vorm van con tracten vaak pas heel laat wor den aangegaan, wat voor het be dingen van prijzen en het aan trekken van nog beschikbare at tracties natuurlijk geen goede zaak is. Om aan dat probleem te gemoet te komen stelt het colle ge van b. en w. in het wel zijnsprogramma aan de raad voor een garantiebedrag op te nemen op basis waarvan derge lijke verplichtingen al in januari kunnen worden aangegaan. Ik leg er graag nog eens de nadruk op. dat het gaat om een garantie en niet om een uitbreiding van het budget!

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5