informatiepagina van de gemeente vlissingen Nieuwe regeling verhuiskosten vergoeding ouderen I M O W Het hoe- en wat van de installatie voor het zuiveren van rioolwater MDGO: een school met vele mogelijkheden Proefmetingen kabel-tv bij Grote Abeele Na LBO en MAVO Wat ligt ter inzage? Lenen uit de kunst DE VMSSINGKR Woensdag 15 oktober 1986 Voorwaarden Voor wie niet? Informatie? Aanvragen? Commissies vergaderen Vooronderzoek Openbaar Kom ook maar... jazzballet! Bouwaanvragen De volgende personen hebben bij burgemeester en wethou ders onlangs een bouwver gunning aangevraagd: Intas Mode en kleding Sociale arbeid Verpleging Agogisch werk De vrouwen organisaties en het welzijns- programma 1987 Geen voedsel op straat en in het plantsoen Plankje Even bijpraten met burgemeester Van der Doef Wijkteams politie Meer aangiften Herdenking bevrijding redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Reeds lange tijd bestaat voor ouderen de mogelijkheid om bij de gemeente een verhuiskostenver goeding aan te vragen. De gemeente verstrekt die niet zomaar. Ook hier moet worden voldaan aan een aantal voorwaarden. Die staan zwart-op-wit in een verordening. Eind vorige maand stelde de gemeenteraad deze verordening, op voorstel van burgemeester en wethouders, vast. Ten opzichte van de vroegere is wel het een-en-ander veran derd. Daardoor kunnen minder mensen dan voorheen een be roep kunnen doen op de ver huiskostenvergoeding. Dit alles is het gevolg van de in juli gewij zigde richtlijnen op dit gebied van het ministerie van volkshuis vesting. De gemeente moet aan die richtlijnen voldoen om de aan verhuiskostenvergoedingen uitgekeerde bedragen terug te ontvangen van het rijk. De maximum bijdrage in de ver goeding van de verhuiskosten is f 3000,—. Om voor een vergoe ding in aanmerking te komen moet - zoals gesteld - worden voldaan aan enkele voorwaar den. De volgende zijn de be langrijkste: - de huurprijs van de woning die wordt verlaten, dient maximaal f 375,— per maand (f 4500,— per jaar) te bedragen; - onder de huurprijs wordt ver staan de zogenaamde subsi diabele huur (dezelfde huur 5 - ze zijn dus op de vingers van één hand te tellen, de ge meentelijke informatiehoe- ken. Anders wordt als het gaat om de aantallen folders en brochures die er liggen (om mee te nemen). Of als het gaat om de stukken die er ter inza ge liggen (niet, zoals sommi gen nogal eens lijken te den ken, om mee te nemen). Waar al dat materiaal over gaat? Daarvan een overzicht geven zou zeker een kolom van deze pagina vullen. Da's niet de meest boeiende lectuur. Van daar een 'greep' uit het aan bod: brochures over het hoe en wat van huren, verbeteren of kopen van een woning, fol ders over stadhuizen en over molens, vouwbladen over uit keringen, mappen met alle ge meentelijke verordeningen, begrotingen Kortom: ga, overtuig uzelf. Een bezoekje aan een informatie- hoek levert bijna altijd wel wat op! U kunt ze vinden in de volgende gebouwen: de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, dinsdag, woens dag en vrijdag van 10.00- tot 20.00 uur, zaterdag van 10.00- tot 12.30 uur. Op don derdag en zondag is de bibli otheek gesloten, het wijkcentrum 'Midden hof' (Kanaalstraat 64, Oost- Souburg), geopend op maan dag en dinsdag van 9.30- tot 12.00 uur, donderdag van 13.30- tot 16.30 uur en van 19.30- tot 21.00 uur. het wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59, Paauwenburg), geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. het buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht 386), geopend tijdens werkdagen van 9.00- tot 17.00 uur. het stadhuis (in dat gebouw bij het Stafbureau voorlich ting en inspraak, vlakbij de ingang), geopend op maan dag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Afhankelijk van de weersomstandigheden zal de Zeeuwse ka beltelevisiemaatschappij (Zekatel) volgende week maandag en dinsdag, 20 en 21 oktober, proefmetingen verrichten op het ter rein bij Grote Abeele waar het ontvangststation voor de kabelte levisie in Vlissingen moet komen. Om dit mogelijk te maken zijn vorige week al enige voorbereidingen getroffen. De metingen zullen namelijk met een hoge kraan worden uitgevoerd. Ze zijn nodig om de beste plaats te bepalen van de be tonnen behuizing voor de apparatuur, een antennemast van 60 me ter hoog en een paraboolantenne voor satellietontvangst. Wanneer de beste plaats is bepaald zal Zekatel hiervoor een bouwvergunning bij de gemeente aanvragen. Dat zal nog dit jaar het geval zijn. Wan neer tegen die tijd burgemeester en wethouders deze bouwvergun ning willen verlenen, zullen de omwonenden hierover door de ge meente worden geïnformeerd. verhuis- en herinrichtingskosten in het kader van de verordening huisvesting gehandicapten? In dat geval kan er geen beroep worden gedaan op deze veror dening (geldelijke steun aan ouderen bij verhuizing). Hetzelf de geldt als er voor dit doel een tegemoetkoming is of wordt af gesproken bij het eindigen van de huurovereenkomst. waar men vanuit gaat bij het vaststellen van de huur subsidie); - de minimum-leeftijd van de huurder en/of zijn partner moet 60 jaar zijn; - als de woning, die wordt ver laten, vijf of meer kamers be vat, moet de nieuwe woning er minimaal twee minder be vatten; - als de woning die wordt ver laten vier kamers of minder bevat, moet de nieuwe wo ning tenminste één kamer minder bevatten. Met nadruk dient gesteld te worden dat de regeling niet langer meer geldt voor: - mensen die verhuizen naar een bejaardentehuis; - mensen die verhuizen naar een duurdere woning. Bestaat er recht op uitzicht op een tegemoetkoming in de De tegemoetkoming in de ver huiskosten moet binnen drie maanden, nadat de huur van de nieuw betrokken woning is ingegaan, worden aange vraagd. Daarvoor dient een speciaal formulier te worden gebruikt. Dat is verkrijgbaar bij: -de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu in het stadhuis (begane grond, kamer 19; telefoon nummer 87259). Uiteraard kan men daar ook te recht voor nadere informatie over de verordening. De informatiehoek in "Middenhof" (foto Cor Schuilwerve). Deze en volgende week ko men de meeste vaste commis sies van advies en bijstand bij een. Al deze vergaderingen worden gehouden in het stad huis. De agenda's en de stuk ken kunnen daar worden inge zien. Ze liggen ter inzage in de informatiehoek bij het Stafbu reau voorlichting en inspraak. Ook in de andere informatie- hoeken kunt u uiteraard te we ten komen wat er zoal in de commissies besproken gaat worden. Elders op deze pagi na staat een bericht over deze gemeentelijke 'wijkposten'. De commissies die gaan verga deren zijn die voor de:- - economische zaken dins dag 21 oktober, aanvang 16.00 uur; - financiën op woensdag 22 oktober, aanvang 17.00 uur; - volkshuisvesting, stads vernieuwing en monumen ten op dinsdag 21 oktober, aanvang 17.00 uur; - onderwijszaken op dinsdag 21 oktober, aanvang 19.30 uur; - openbare werken en mi lieuhygiëne op maandag 20 oktober, aanvang 19.30 uur; - personeelszaken en orga nisatie op dinsdag 28. okto ber, aanvang 16.00 uur; - sociale aangelegenheden vandaag, woensdag 15 okto ber, aanvang 19.30 uur; - verkeer op woensdag 22 ok tober, aanvang 19.30 uur; - volksgezondheid op dins dag 21 oktober, aanvang 17.00 uur; - welzijn op maandag 20 okto ber, aanvang 17.00 uur; Naast de vaste punten als me dedelingen en rondvraag, prijkt er deze maand op de agenda's van al deze vergaderingen in ie der geval een-en-hetzelfde on derwerp: begroting 1987. Vra gen, die anders tijdens de spe ciale vooronderzoeksvergade- ring gesteld hadden kunnen worden, kunnen de raadsleden nu tijdens de commissieverga deringen kwijt. De speciale ver gadering ten behoeve van het vooronderzoek is daarmee ko men te vervallen. Wat natuurlijk ook voor al de genoemde vergaderingen geldt is dat ze openbaar zijn én dat ze spreekrecht voor het publiek kennen. Zeg nu niet: "Da's niks voor mij... ballet, en dan nog wel jazzballet..". Akkoord, als je wel al eens een cursus ofzo in die richting hebt gevolgd is er recht van spreken. Zo niet, dan zou het best eens de moeite waard kunnen zijn om het op z'n minst te proberen. Waar? Bij de Kunstzinnige Vor ming Vlissingen. Volgende week woensdag -de 22ste- start die organisatie een cursus jazz ballet voor Middelbare scholie ren (vanaf 13 jaar). De cursus staat onder de deskundige lei ding van balletdocente Marjo lein Verheijen en duurt tot eind mei 1987. Iedere les bestaat uit verschillende onderdelen. Zo wordt er niet -patsboem- begon nen met een dans. Dat zou niet zo plezierig zijn voor de spieren, vandaar dat iedere les start met warming-up-oefeningen. Daarna volgen grondoefeningen die zijn opgericht op kracht en lenig heid. De lessen eindigen met het instuderen van een dans. Om de zes tot zeven weken komt er een andere dans aan bod. Belangstelling? Aanmelden? Ga dan even langs bij de Cul turele Raad, Badhuisstraat 104 in Vlissingen. Bellen kan ook. De nummers: 14928 of 16672. In het artikel over de open dag van de scholengemeenschap voor MDGO wordt het ook al even genoemd. Vele leerlin gen uit de hoogste klassen van het LBO en het MAVO staan nu voor de keuze: wat straks. Verder leren op de MDGO is natuurlijk een goede mogelijkheid. Deze school zal echter niet ieders voorkeur hebben. Nu is Nederland rijk aan leidin gen. Diverse daarvan zijn er ook in Zeeland te vinden. De MTS in Vlissingen bijvoorbeeld of de MEAO in Middelburg en de Rijks Agrarische School in Goes. Wat deze opleidingen inhouden, wat je er mee kan bereiken en meer van dergelijke wetenswaardig heden staat in de brochure 'Kie zen -na lbo en mavo'. In deze uitgave (van het ministerie van onderwijs en wetenschappen) wordt ook ingegaan op zaken waar men als student óók mee te maken kan krijgen. Studiefi nanciering en medezeggen schap bijvoorbeeld. Kortom: even zo'n blad ophalen in een van de informatiehoeken kan nooit kwaad. - A.A. Smaardijk voor uit breiding van de garage bij het pand Kroonwerkgracht 15; - B.J. ten Hoeve voor de bouw van een plantenkas bij het pand Badhuisstraat 52-54; - H. van leperen voor de bouw van een garage/ber ging bij het pand Braamstraat 37. B. en w. zijn van plan de ge vraagde vergunningen te verle nen. Voordat zij daarover een definitief besluit nemen, liggen de aanvragen (tot en met 22 ok tober) in het stadhuis ter inzage bij de dienst openbare werken (tweede verdieping, kamer 207). De 22ste oktober is ook de laat ste dag waarop belanghebben den hun eventuele bezwaren kunnen indienen. in club- en buurthuizen en jonge rencentra. Deze opleiding biedt een goe de maatschappelijke vorming en oriëntatie in de gezond heidssector. Heel geschikt wanneer men niet voldoende vooropleiding heeft of wan neer er een jaar moet worden overbrugd om aan een be roepsopleiding te beginnen. Vorige maand is er, niet ver van Ritthem, begonnen met de bouw van een installatie voor de zuivering van rioolwater. Een omvangrijk project, waarvan de aanneemsom een kleine f33 miljoen bedraagt. Het streven is de installatie in april 1988 ge heel voor gebruik gereed te hebben. Gereed, om al het afvalwa ter dat op heel water in de riolen komt - zo'n 24 miljoen liter per dag - te zuiveren en pas daarna in de Westerschelde te lozen. Het hoe-en-wat van de installatie staat beschreven in een kleuren- folder. Deze is door het Waterschap Walcheren uitgegeven ter gele genheid van de start van oe bouw. Belangstellenden kunnen zo'n folder halen bij de gemeentelijke informatiehoeken. Daar ligt ook een vouwblad over een geheel ander, maar zeker zo ingrijpend pro ject van het waterschap: de dijkversterking te Westkapelle. Ook de ze uitgave is voorzien van meerdere tekeningen en andere il lustraties. Een van de illustraties uit de folder over de nieuw te bouwen installa tie bij Ritthemwaarop de indeling van het complex is weergegeven. Een jonge school, die jong Vlissingen en (wijde) omgeving heel wat te bieden heeft. Een school bovendien die volgende week officieel in gebruik wordt genomen. Reden genoeg voor de ge meentelijke school voor Middelbaar Dienstverlenings- en Ge zondheidszorg Onderwijs (MDGO) om volgende week de vlag gen uit te steken. Maar ook om de deuren wijd open te zetten. Want vele leerlingen van lbo, mavo en havo (vanaf 3de klas) en vwo (eveneens vanaf 3de klas) zijn zich nu aan het oriënteren op hun vervolg/beroepsopleiding. De Vlissingse MDGO heeft op ding terecht in bijvoorbeeld dat terrein heel wat te bieden. Wat dat is kan men zien en ho ren tijdens de open dag in het schoolcomplex op de hoek Sloeweg/Troelstraweg. Zet het alvast maar in de agenda. De open dag is op donderdag 23 oktober en duurt van 9.00- tot 17.00 uur. Deze dag volgt op de officiële opening, die woensdag 22 oktober zal wor den verricht door burgemees ter J.C.Th, van der Doef. Met de MDGO kan men heel wat kanten op. Vijf. Dat zijn de oplei dingen mode en kleding, sociale arbeid, verpleging, agogisch werk en de interim algemene schakel opleiding (Intas). De laatste duurt een jaar de andere vier drie jaar. De opleiding mode en kleding is een moderne opleiding, die beduidend meer is dan kostuumnaaien alleen. Aan de Vlissingse MDGO kan men af studeren in de commercie (als men in een - eigen - winkel wil gaan werken), presentatie (dan weet je alles van show rooms, etalages, beurzen, shows enz.) en realisatie (voor het ontwerpen en maken van kleding). Deze studierichting leidt op voor beroepen in de sociale dienst verlening en op het gebied van arbeidszaken en personeels werk. Het kan de basis worden voor een baan bij onder meer het arbeidsbureau, personeels afdelingen, de gemeentelijke so ciale dienst of dienstencentra voor bejaarden. Bij deze opleiding kan men leren voor verpleegster of verpleger. Na de opleiding kan het werkter rein liggen in een algemeen zie kenhuis, maar ook in een psy chiatrisch ziekenhuis, verpleeg huis, de zwakzinnigenzorg of de maatschappelijke gezond heidszorg. Ook met deze opleiding kan je verschillende kanten op. Naar het inrichtingswerk bijvoor beeld, waar men als groepslei der kan gaan werken bij instel lingen voor onder meer gehandi capten of kinderwerk. Wie de richting van cultureel werker uit gaat, kan na haar of zijn oplei- (foto Johan Murre) Misschien weet u al een poos niet wat u nu eens aan dat kale stuk muur in de woonkamer zou kunnen hangen. Of u bent zo langzamerhand wat uitgekeken op het -boslandschap-in-nevel- bij-ondergaande-zon of de bevallige Spaanse dame met vuurro de lippen. Er zijn dan verschillende oplossingen. Bijvoorbeeld een zelfge maakt kunstwerk of een kant-en-klare poster ophangen. Alleen, het vervaardigen van het eerste kan veel tijd kosten. De poster komt u misschien vandaag of morgen bij buren of vrienden tegen. U kunt (ook als- niet-Vlissinger) er echter ook een uniek kunst werk plaatsen of hangen. Zoals een plastiek, schilderij, aquarel of tekening. Hoe? Gewoon bij de 'kunstuitleen' een of twee van de in totaal ze venhonderd werken lenen. Die werken zijn door de gemeente gekocht in het kader van de Beeldende Kunstenaars Re geling. Waar? Op de zolder van gebouw 'Bree- hof' aan de Breestraat. Wanneer? Iedere dinsdag van 10.00- tot 12.00 uur, van 14.00- tot 16.00 uur en van 19.00- tot 21.00 uur. Kosten? f 15.— per jaar voor maximaal vier werken (twee per half jaar omdat de uitleentermijn een half jaar is). Meer weten? Bel dan naar de Culturele Raad, tel. 14928. Maandag (20 oktober) wordt er in het stadhuis een voorlich tingsavond voor vrouwenor ganisaties gehouden. Daarbij bestaat voor deze verenigin gen en instellingen de moge lijkheid tot inspraak op het ontwerpwelzijnsprogramma 1987, met name op de emanci patorische aspecten ervan. Door de emancipatie-commissie is reeds een advies uitgebracht aan burgemeester en wethou ders over het ontwerpwel zijnsprogramma. Mede daarom zal deze commissie maandaga vond aanwezig zijn en zich bo vendien presenteren aan de (vertegenwoordigers van) de vrouwenorganisaties. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Gooi geen resten van brood, aardappelen en ander voedsel in plantsoenen of op straat. Ook al dienen ze om vogels te voederen, dergelijk eten trekt ook ratten en muizen aan. Uit het oogpunt van volksgezond heid is dat ongewenst! Het strooien van etensresten voor vogels komt in heel Vlissin gen voor. In de Gasthuisstraat en omgeving lijkt het echter weer wat toe te nemen. Vandaar dat de omwonenden deze week een gemeentelijke informatie brief hebben ontvangen, waarin hun aandacht voor deze zaak wordt gevraagd. Vogels hebben niet altijd direct in de gaten dat er wat voor hen ligt. Bovendien laten ze ook nog wel eens wat achter. Al met al levert dat niet zo'n fraai en fris beeld van de buurt op. Bovendien trekken de ze voedselresten ratten en mui zen. Da's ook niet zo fris. Het voederen van vogels kan ook heel goed met behulp van voederplankje, dat aan het balkon is bevestigd. Ratten en muizen kunnen er zo nauwe lijks meer bij, het geeft leven digheid voor uw raam én uw woonomgeving wordt niet meer vervuild! Sinds de vorige keer dat ik via deze rubriek met u bijpraatte heb ik de reeks bezoeken aan de wij ken afgerond. Erg veel mensen hebben een bijdrage geleverd aan het welslagen ervan. Aan de Stichting Opbouwwerk Vlissin gen, maar ook de verschillende wijkorganisaties èn de tientallen burgers die de bijeenkomsten bezochten wil ik op deze plaats mijn erkentelijkheid overbren gen. Mede dankzij hen heb ik me een goed beeld kunnen vormen van de afzonderlijke wijken van de stad waarbij ik - zonder ie mand voor het hoofd te willen stoten - gemakshalve ook Rit them en Oost-Souburg tot de 'wijkenreken. Ik heb reeds in de praktijk mogen ervaren dat het goed is te weten wat de verschil lende problemen zijn waar men mee worstelt. Verkeer met name maar ook de veiligheid en het voorzieningenniveau. Wat mij betreft leent zo'n serie wijkbe- zoeken zich voor herhaling over enkele jaren! Aan de ontmoetingen werd ook deelgenomen door de leden van de verschillende politie- wijkteams. Het was een goede gelegenheid voor hen om te ver tellen over hun taak en werkwij ze. Het is wellicht zinvol op deze plaats nog eens te benadrukken dat we in Vlissingen niet spreken over wijkagenten. De gemeente is in zeven grotere delen gesplitst. In ieder deel is een team werkzaam in een vaste sa menstelling. Vragen en klachten uit die wijk komen bij de leden van dat team terecht. Natuurlijk zijn ze er dagelijks te vinden èn aanspreekbaar. Zeer waarschijnlijk is deze werk wijze ook één van de verklarin gen voor het grotere aantal aan giften waar het gaat om de kleine criminaliteit: diefstallen, vanda lisme en dergelijke. Ten opzichte van dezelfde periode in 1985 is er dit jaar een stijging van het aantal diefstallen waar te nemen van niet minder dan twintig pro cent. Dat is uitermate zorgwek kend. Binnen het korps is er nu overleg gaande over welke maatregelen er genomen moe ten worden om te komen tot ster kere en meer efficiënte aanpak. Dat zal geen eenvoudige zaak worden. Er moet namelijk wor den uitgegaan van de huidige sterkte, waarbij de extra maatre gelen niet mogen leiden tot een groter aantal overuren. Het behoeft geen betoog dat dat ten koste zal gaan van andere ta ken. Minder surveillances wel licht of een geringere betrokken heid bij het verkeer, hoe belang rijk öök deze taken zijn. Maar als er, van de burgers uit gezien aan de bestrijding van criminaliteit hogere prioriteit, meer belang, wordt toegekend dan dient daar ruimte voor te worden vrijge maakt. Uiteraard zal - zodra daar straks duidelijkheid over is - aan de gemeenteraad èn burgers mededeling worden gedaan over hoe de politie tot een nog effec tievere aanpak van de criminaliteit wil komen. Waarbij ik, niet alleen als hoofd van de politie, besef hoe naar die ontwikkeling voor bur gers is! Op 3 november 1944 werd Vlis singen van het Duitse juk bevrijd. Zeker oudere inwoners zullen zich dat nog maar al te goed we ten te herinneren. Die bevrijding ging ten koste van heel wat men senlevens; van Vlissingers, maar ook van buitenlanders, waaron der' Britten en Schotten. Dat mo gen we niet vergeten. We mogen niet in de herinnering laten weg zakken wat zij voor onze vrijheid hebben betekend. Daarom wil ik u oproepen om maandag 3 no vember a s. aanwezig te zijn bij de herdenking van de bevrijding van Vlissingen. Deze plechtig heid vindt om 11.00 uur plaats bij monument aan de Com- mandoweg. Het komende weekeinde hoop ik in Schotland aanwezig te zijn bij de reünie van de Kings Own Scottish Borderers. Dit regiment speelde bij de bevrijding van Vlis singen een moedige en actieve rol. Namens de Vlissingse ge meenschap zal ik de nog immer aanwezige dank en waardering daarvoor overbrengen.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5