DOE-HET-ZELF! suürSE r WEEK VAN HET BROOD AFGESLOTEN MET TREKKING PRIJSWINNAARS una/re TRACTOR MET AANHANGER VOOR DE KLEINTJES Nieuwe impuls voor startend ondernemerschap Poppetjes bakken in Trefcenter Woensdag 15 oktober 1986 DE FAAM - DE VL1SSINGER Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Hoort u het niet natuurlijk meer? Mist u de essentiële tonen? Onze specialist praat graag met u over de oplossingen die de huidige boortechniek u kan bieden. Kom eens langs. Hoortoestel met gratis proefperiode na medisch advies. Des gewenst bezoek aan huis. hoartoestellen Expeditie Jazzballet Vogelbeurs Ruimtevaart Volleybaltoernooi Alliance Francaise Landschap Boulevardloop Koninklijk Stormvloedkering Mission '87 Aktiva Kijken en doen Ouderenbond Vluchtelingenzorg Bijbelgenootschap Vrouw en werk Mosselen Danswedstrijd ICTO Lesbisch CDA Automatisering Inwoners Gehandicapten Dammenroute Origami St. Juttemis Parkieten Tekenen/schilderen Computers Sjoelen Pit Zdelcn bin zaek-n Kleurwedstrijd bij Trefcenter Discussie-avond Heemkunde Literatuuronderzoek Middelburg-Zuid Turngala Tesselschade Platform Vrouwencafé Modeshow Alleenstaande ouders Antiekbeurs Begeleiding Goes, Oostsingel 94, tel. 01100-27215 Middelburg, Korte Geere 27, tel. 01180-13113 Temeuzen, Axelstraat 33a, tel. 01150-30233 De bioloog, dr. Ko de Korte, houdt zaterdag 18 en zondag 19 oktober een lezing in de Kapel van St. Maarten in Hoogelande. De lezing is een reisverslag van een expeditie naar Spitsbergen. De Korte zal aan de hand van dia's vertellen over de geschiede nis en natuur. De aanvangstijden zijn: zaterdag 16.00 uur en zon dag 14.30 uur. Kunstzinnige Vorming Vlissingen start op woensdag 22 oktober een cursus jazzballet voor middelbare scholieren vanaf 13 jaar. De cur sus staat onder leiding van Marjo lein Verheijen en duurt tot eind mei 1987. Met warming-up oefe ningen, grondoefeningen en het instuderen van een dans wordt ge tracht de lenigheid en conditie van de cursisten te verbeteren. De cursus duurt van 17.00 tot 18.00 uur. Voor inlichtingen en aanmel dingen: 01184-14928/16672. De vereniging 'De Vogelliefheb bers' uit Vlissingen houdt zater dag 18 oktober haar maandelijkse vogelruil- en verkoopbeurs. Deze wordt gehouden in de Gerbrandy- laan 46 in Vlissingen en duurt van 9.30 tot 12.00 uur. Liefhebbers van ruimtevaart moeten zich haasten, want de ruimtevaarttentoonstelling 'Inter- kosmos' op de Efteling in Kaats heuvel is op zondag 19 oktober voor het laatst te bezichtigen. De tentoonstelling werd op 12 april geopend. Toen was het precies 25 jaar geleden dat Joeri Gagarin als eerste mens de ruimte inging. Op deze grootste ruimtevaartten toonstelling die ooit in Europa werd gehouden, geven 150 ton aan materiaal een compleet beeld van de ontwikkeling van de Russi sche ruimtevaart. Naast (werken de) modellen zijn er ook ruimte schepen en -verkenners op ware grootte. De tentoonstelling heeft inmiddels rond 400.000 bezoekers getrokken. De Middelburgse Politie Sport en Ontspanningsvereniging (MPSO) houdt vrijdag 17 oktober het jaarlijkse volleybaltoernooi in sporthal De Voorborch in Mid delburg. Twaalf herenteams en acht damesteams doen eraan mee. De voorronden beginnen 's mor gens om halfnegen en rond kwart voor vijf 's middags zal politie commissaris K. de Vos de prijzen uitreiken aan de winnaars. Toer- nooileider is Jaap Tolhoek. De maandelijkse koffiecontact- ochtend van de Alliance Francai se, afdeling Walcheren vindt deze keer plaats op woensdag 22 okto ber in het gebouw van de Franse- school aan de Verdilaan in Vlis singen. Ook deze keer weer een gelegenheid voor Nederlanders en Fransen om elkaar te ontmoeten en met elkaar kennis te maken. De bijeenkomst duurt van 9.30 tot 11 uur. De 'Maandagochtendclub' start maandag 3 november een project voor vrijwilligers. Onder vakkun dige begeleiding van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland kunnen werklozen met behoud van uitkering onderhoudswerk zaamheden verrichten in land schapselementen die net buiten particulier bezit vallen. De werk dag duurt van 9.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie kunt u bel len naar het B.B.S. in Middel burg, telefoon 01180-35790. De Vlissingse Atletiekvereniging Marathon houdt zaterdag 18 ok tober voor de 51ste keer haar in- Vorige week zaterdag, om twaalf uur 's middags, werd de 'Week van het brood'-actie afgesloten. Ook een groot aantal op Walche ren gevestigde warme bakkers de den aan de actie mee. In hun eta lages lag een hoeveelheid groot- en kleinbrood. Het was de taak van de klanten om het juiste aan tal te raden. Elke bakker bepaal de zelf hoeveel broden hij in zijn etalage uitstalde. Voor de goede oplossers waren prijzen beschik baar, die uiteenliepen van 60, (de hoofdprijs) tot 20,— voor de vijfde prijs. Wij volgden de trekking bij war me bakker Frans de Visser in de Dorpsstraat 50 in Oostkapelle. De Oostkapelse bakker is tevens voorzitter van de Zeeuwse Vers- vakmanschapbakkers. Bij de Oostkapelse warme bakker waren ongeveer vijfhonderd briefjes in geleverd. Een neie uitzoekenj ternationale Boulevardloop. De wedstrijden voor de jongste deel nemers beginnen om 13.30 uur. De grote wedstrijdloop voor he ren senioren begint om 15.10. Speaker Pierre Eysackers zal de wedstrijden verslaan. Na de heren-senioren loop zal er een prestatieloop van start gaan. Deelnemers kunnen zich tussen 13.00 en 15.30 uur inschrijven op het secretariaat in de cabines van het badstrand. Om 16.30 reikt een officiële vertegenwoordiger van de gemeente Vlissingen de prijzen voor de wedstrijdloop uit. De heer J. Coppoolse is dinsdag middag onderscheiden met de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester van Middel burg, de heer A. Bergshoeff, reik te de medaille uit namens Hare Majesteit de Koningin omdat Coppoolse veertig jaar in dienst is bij Vitrite in Middelburg. De stichting Zeeuwse Volksuni versiteit begint dinsdag 21 okto ber een serie lezingen over de stormvloedkering in de Ooster- schelde. Dr. A.W.H. van Dongen uit Breda zal op de vier avonden de geschiedenis en de bouw van de dam uiteen zetten. De colleges beginnen om 9.30 uur in het Buys Ballot College in Goes. Geïnteres seerden kunnen zich opgeven aan het ZVU-kantoor in Middelburg. Anton Doornenbal, mede organisator van het zendingscon gres 'Mission '87', houdt donder dag 16 oktober een presentatiea vond in het gebouw van de Bap tistengemeente in Middelburg. De avond begint om 19.45 uur. Op het programma van 'Aktiva' staat voor dinsdag 21 oktober in "Bachten Poorte" in Vlissingen een dia-middag het natuuropna men op het programma. Op die middag vertoont de Souburger, de heer Vader, dia's van onder meer het Ritthemse bos. De dia middag begint om 14.15 uur. Omdat tot nu toe nog te weinig aanmeldingen zijn binnengeko men voor de cursus 'Kijken en doen' wordt de start, die oor spronkelijk gepland was voor 22 oktober, uitgesteld tot januari 1987. De cursus 'Kijken en doen' wordt georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen en het ZIKV. Overigens kan men zich wèl alvast voor januari opgeven. Tel: 01180-33987. De afdeling Middelburg van de Protestants Christelijke Ouderen Bond belegt op maandag 27 okto ber een ledenvergadering in 'De Schakel' in Middelburg. Na het huishoudelijke gedeelte geeft no taris W. van Wouwe voorlichting over testamenten, schenkingen en nalatenschap. De vergadering be gint om 14.30 uur. In de week van 20 tot en met 25 oktober wordt er in Middelburg een huis-aan-huis collecte gehou den voor het medisch project van ZOA-Vluchtelingenzorg in Thai land. ZOA is een Christelijke or ganisatie voor internationale hulpverlening en heeft als doel vluchtelingen en ontheemden hulp te bieden en met name name lijk in of uit Zuid-Oost Azië. De rijdende winkel van het Bijbel genootschap komt op 20, 21 en 22 oktober in Oostkapelle. Het is de bedoeling dat de gelegenheid wordt geboden bijbels, liedboe ken, kinderbijbels etcetera aan te schaffen. Vrijwilligers gaan daar toe met een 'monstercollectie' op waaraan behalve bakker Frans en zijn echtgenote ook moeder De Visser actief deelnam. Toen alle briefjes op tientallen gesorteerd waren werden de broden en broodjes in de etalage geteld. Daarvoor kreeg het echtpaar De Visser assistentie van twee klan ten die zo rond drie uur in de win kel waren. De dames Maaike Noordhoek en Tonnie Stokman telden onder het toeziend oog van het bakkersgezin en enkele be langstellenden 104 stuks. Er ble ken zes goede oplossingen te zijn. En er waren eigenlijk maar vijf prijzen. Ijlings werd er een zesde prijs 'bijgemaakt'. Na loting tus sen de zes winnaars kreeg de fa milie P. Vos de hoofdprijs van 60,— (een mand artikelen ter. waarde van dat bedrag), 50, kreeg de familie S. Francke, C. de Vlieger 40,—, mevrouw Kleppe-Hartog 40,—, de fami- pad. Uiteraard is er in de rijdende winkel meer te zien en te koop. De standplaats van de rijdende winkel zal waarschijnlijk de par keerplaats tegenover de VVV zijn. Vrouw en werk Zeeland start bin nenkort een cursus onder de titel 'vrouw en werk'. Aan bod komen onder meer informatie over be roepen, opleidingen, studie kostenregeling, sociale dienst en arbeidsbureau. Naast deze vaste onderdelen komen thema's aan bod, die de vrouwen zelf in kun nen brengen. De cursus is gratis en kinderopvang is mogelijk. De cursus wordt gehouden in 't Pand, Kerksteeg 5 in Middelburg op de dinsdag. Inlichtingen: 01180-34482/37555. Buurthuis 'Scheldebuurt' in Vlis singen organiseert voor de buurt bewoners op vrijdag 31 oktober een mosselavond. Wie zin heeft om eens te smullen kan zich vóór 24 oktober opgeven bij het buur thuis of bellen: 01184-11458. In het Woltershuis in Vlissingen wordt op vrijdag 17 oktober een danswedstrijd voor jongeren van 10 tot 14 jaar gehouden. Er wordt gedanst op disco, rock and roll, reggae en allerlei andere muziek. Vanzelfsprekend zijn er leuke prijzen te winnen, waaronder een wisselbeker. De wedstrijd begint om 19 uur en wie mee wil doen kan zich vóór 17 oktober opgeven in het Woltershuis. Tel: 01184-14660. Het ICTO, afdeling Mariekerke, houdt in 'Ons Huis' in Meliskerke op woensdag 22 oktober haar jaarvergadering. Na het huishou delijke gedeelte, dat om 19.30 be gint zal om ongeveer 20 uur ds. J.J. Poort een inleiding houden met als thema 'vrede op aarde'. Daarna is er gelegenheid tot dis cussie. De werkgroep voor lesbische vrouwen in Zeeland Prima Donna houdt op zondag 19 oktober een themamiddag in het gebouw aan de Zusterstraat 13 in Goes. Voor deze middag is de astrologe Ange- le van Vliet uitgenodigd. Zij is therapeute en gebruikt astrologi sche aspecten om mensen te gene zen. Daarnaast is ze bezig met een onderzoek naar de invloeden die de sterren hebben op het leven van lesbische vrouwen. De mid dag begint om 15 uur. Met als thema 'Welzijn' houdt het CDA-vrouwenberaad afde ling Vlissingen op dinsdag 21 ok tober een bijeenkomst in het jeugdgebouw van de Petruskerk in Vlissingen. Spreekster is me vrouw H. Remeijn-de Badts, lid provinciale staten in Zeeland voor het CDA. De bijeenkomst begint om 9.30 uur. De jongerenorganisatie WJ-CNV gaat het woensdagavond 22 okto ber hebben over automatisering. Een inleiding over dit onderwerp geeft Jan Kuiper, medewerker van de' industrie- en voedings bond FNV. De avond wordt ge houden in hotel Terminus in Goes en begint om 19.30 uur. In de eerste helft van dit jaar is het aantal inwoners in Zeeland verminderd met 305. Op 1 juli be droeg het inwoneraantal 355.470. In de eerste zes maanden zijn er 697 mensen meer uit de provincie vertrokken dan er zich hebben ge vestigd; het geboortenoverschot bedroeg 392. Een en ander blijkt uit door de planologische dienst bij de gemeenten opgevraagde ge- i - lie Trimpe Burger 20,— en K. Boone kreeg de extra prijs van gevens. In alle regio's is het aantal inwoners afgenomen behalve op de Bevelanden 220) en Schouwen-Duiveland 8). Van een vestigingsoverschot was al leen sprake op de Bevelanden. In Zeeuwsch-Vlaanderen deed zich naast een vertrekoverschot ook een sterfteoverschot voor; in de andere regio's is er een geboorte overschot. Het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer heeft een videopro gramma gemaakt over de "Be schikking Geldelijke Steun Ge handicapten". De video, getiteld 'Zelfs een kleine handicap kan thuis een groot probleem zijn' is bedoeld voor gehandicapten en hun huisgenoten. Doel is infor matie te geven over de mogelijk heden van de subsidieregeling en over de procedure die doorlopen moet worden. Het geheel wordt geïllustreerd door middel van in- tervieuws met gehandicapten die vertellen over hun ervaringen met de regeling. De video is een on derdeel van een voorlichtingscam pagne die deze maand van start is gegaan. De gemeentebesturen van Middel burg, Vlissingen, Veere en Arne- muiden hebben zich in een geza menlijke brief gericht tot de mi nister van verkeer en waterstaat. In deze brief spreken de gemeen tebesturen hun verontrusting uit over de plannen van de minister om in de nieuw aan te leggen rijksweg 57, bij de kruising met het Kanaal door Walcheren een vaste brug op te nemen. Dit zou betekenen dat het Kanaal niet meer bevaarbaar zal zijn voor de hoge vaart, zoals zeeschepen en drijvende kranen. De verontrus ting van de bestuurders wordt ge deeld door de Kamer van Koop handel, de Koninklijke Neder landse Watersportbond en overi ge instanties op het gebied van watersport, verkeer te water en industrie. De rijksweg 57 is de zo genaamde 'Dammenroute', een wegverbinding via de Delta- dammen. Eind deze maand gaat er weer een cursus Origami van start. Met de ze Japanse (papier)vouwkunst kunnen de leukste dingen worden gemaakt, zoals sieraden, wens kaarten en allerlei versieringen. De cursus duurt zes weken van twee uur per week. Inlichtingen: 01102-3207. 10,In de loop van deze week zijn de prijzen bij de winnaars bezorgd. In Haarlem wordt op zaterdag 18 oktober door de nieuwe Stichting Manifestatie van Nederlandse Muziek een reeks concerten gege ven. De manifestatie is bedoeld om aan te tonen dat verschillende lagere overheden compositie opdrachten verstrekken aan Ne derlandse componisten en om te bevorderen dat deze composities ook worden gespeeld. Zeeland wordt op die dag vertegenwoor digd door de formatie Sint Jutte mis, die een tweetal composities van Dies le Due ten gehore zal brengen. De vogelliefhebbersvereniging 'Onze parkieten' afdeling Zee land houdt op dinsdag 21 oktober in de bovenzaal van sporthal Bas- kensburg in Vlissingen de eerste grote bijeenkomst van dit sei zoen. Als gasten zijn uitgenodigd de landelijke voorzitter die een film over grote parkieten zal to nen en dierenarts dr. L. van de Brink, die alles zal gaan vertellen over ziekten bij de kromsnavels. De avond begint om 19.45 uur. Buurthuis 'De Zwaan' in Oost- Souburg begint binnenkort met een cursus tekenen en schilderen. De cursus is er voornamelijk op gericht om de basisprincipes aan te leren. De opleiding bestaat uit 10 lessen van negentig minuten. Inlichtingen en opgave: 01184-61252. Om vrouwen wat meer vertrouwd te maken met computers organi seert buurthuis 'De Zwaan' in Oost-Souburg een computercur sus voor vrouwen. De cursus om vat vijf lessen. Inlichtingen: 01184-61252. In het buurthuis 'Scheldebuurt' in Vlissingen wordt op maandag 20 oktober een bijeekomst belegd om eens na te gaan of er in Vlis singen behoefte bestaat om in ge organiseerd verband te gaan sjoe len. Dit mede naar aanleiding van de ledenstop die de sjoelclub Schijf '83 in Souburg heeft moe ten invoeren. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. Het werkbestuur van het buurt huis Scheldebuurt in Vlissingen heeft haar project 'verbouwing buurthuis' aangemeld bij de door de Kon. Heidemaatschappij ge houden landelijke actie 'een kern waar pit in zit'. Deze actie heeft tot doel projecten te honoreren, Kinderen in de leeftijd van 5 tot en met 10 jaar die graag de kleur potloden ter hand nemen kunnen meedoen aan de 'grote Chiquita kleurwedstrijd', die van 21 tot en met 25 oktober wordt gehouden. De kinderen worden onderver deeld in twee categorieën, te we ten voor 5 tot en met 7-jarigen en voor 8 tot en met 10-jarigen. Voor iedere categorie zijn er twee prijzen te winnen, die bestaan uit een compleet trainingspak of trai- ningsbroek/sweatshirt. De kleur platen zijn vanaf dinsdag 21 okto ber af te halen bij de afdeling groente en fruit van het Trefcen ter in Middelburg en moeten vóór zaterdag 8 november worden in geleverd bij de balie van de klan tenservice/informatie. De prijs winnaars krijgen schriftelijk bericht. met een predikaat een kern waar pit in zit of een aanmoedi gingsprijs toe te kennen, die de leefbaarheid in een wijk of buurt verbetert. Bij de beoordeling van zo'n project telt de mate van zelf werkzaamheid zwaar mee. Buurt huis Scheldebuurt is met haar project verbouwing buurthuis door de landelijke jury gehono reerd met het predikaat 'Een kern waar pit in zit' en een daarbij be horende geldprijs. De prijs zal 20 november in het provinciehuis in Middelburg worden uitgereikt. Het is de tweede maal dat in de wijk Scheldebuurt een project door deze actie werd gehono reerd. De herinrichting van het van Nispenplein te Vlissingen viel eerder in de prijzen. 'Stenen op onze weg' is het thema van een discussie-avond die zon dagavond 19 oktober wordt ge houden in het Simpelhuis naast de Engelse Kerk in Middelburg. De discussie staat onder leiding van J.D. Cozijnsen. Na afloop vindt er een korte viering plaats in de Engelse Kerk. De avond is geor ganiseerd door het IKV en begint om 19.30 uur. Op woensdag 22 oktober houdt de Heemkundige Kring Walche ren haar maandelijkse bijeen komst in 'Het kasteel van Bata via' in Westkapelle. Tijdens die bijeenkomst zal het boek 'Het oude Westkapelse leefpatroon, een terugblik' worden gepresen teerd. Het boek is geschreven door oud-wethouder en ereburger van Westkapelle W. Gabriëlse. Aan die bijeenkomst werken be halve de auteur van het boek, het Westkappels dameskoor en de sa menstellers van 'ouderwetse lied jes' mee. De avond begint om 20 uur. De Technische Bibliotheek Zee land demonstreert op zaterdag 18 oktober van 14 tot 16 uur in 'De Pit' in Goes hoe met een personal computer literatuuronderzoek kan worden verricht. Tevens houdt op die dag de hobbycom puterclub regio Goes daar haar Zeeuwse computerdag, die van 9 tot 17 uur duurt. Het Wijkwelzijnsoverleg Middelburg-Zuid vergadert woensdag 22 oktober in de basis school 'Rosenburch' in Middel burg. Tijdens die vergadering wordt onder meer aandacht be steed aan de uitwerking van een inventarisatierapport met betrek king tot de aandachtspunten en Deze stevige tractor met aanhan ger en achterklep is ca. 45 cm lang. Hij wordt gemaakt van tri plex en wat houten latjes en is zó eenvoudig van konstruktie dat hij met normaal handgereedschap kan worden gemaakt. De teke ning is met materiaallijst, onder delen op ware grootte en duidelij ke bouwinstrukties. Verf de trac tor en aanhanger in aantrekkelij ke kleuren en u zult uw kind geen groter plezier kunnen doen dan met deze veilige tractor. De bijbe horende 6 wielen 2 scharnieren problemen in de wijk. Verder zal worden ingegaan op een overleg met de woningbouwvereniging over de herinrichtingsplannen met betrekking tot de torenflats en wordt de stand van zaken bin nen het Wijkwelzijnsoverleg besproken. De vergadering begint om 20 uur. Liefhebbers van turnen kunnen op zaterdag 18 oktober in het sportcentrum in Goes hun hart ophalen. Op die dag vindt er na melijk een internationale turn- show plaats. Te zien valt onder andere acrobatische gymnastiek, trampolinespringen, jazzgym- nastiek, turnen, moderne ritmi sche gymnastiek en -uniek voor Nederland- Rohnradturnen. Aan deze show nemen in totaal 12 ver enigingen deel. De show begint om 13.45 uur en is gratis toegan kelijk. Het bestuur van de afdeling Zee land van de Algemeen Nederland se Vrouwenvereniging 'Tesselschade-Arbeid Adelt' houdt op dinsdag 21 oktober van 10.30 tot 15.30 ten huize van me vrouw Y. Pompe-Bryk, Gortstraat 38 in Goes een bazaar. Op donderdag 23 oktober is er een bazaar (zelfde tijd) bij me vrouw N.M. Van Dissel- Goudriaan, aan de Kleine Kade 45, eveneens in Goes. Het doel van 'Tesselschade' is Nederlandse vrouwen van alle gezindten be hulpzaam te zijn in haar streven naar zelfstandigheid. Het platform voor vrijwilligers in de maatschappelijke dienstverle ning vergadert vrijdag 24 oktober in 'Bachten Reede' in Vlissingen. Op de agenda staan onder meer de rapportage van de commissie presentatie en de commissie Flan kerend Ouderen Beleid, een ver slag van de vrijwilligersbeurs die in Amersfoort werd gehouden en de gemeentelijke welzijnsplan ning 1987. De vergadering begint om 9.30 uur. Op vrijdag 17 oktober, om 20 uur, vindt de opening plaats van het vrouwencafé aan de Kerksteeg 5 in Middelburg. Het initiatief voor een vrouwencafé werd geno- zijn apart of samen met de bouw tekening te bestellen. Tekening nr 5519 I F/VI/ZVA 10,40; 6 wie len asjes 2 scharnieren bestelnr. A5519 F/VI/ZVA 29,80; tek. en wielen asjes etc.) samen, bestel nr. P5519 F/VL/ZVA 37,50. Te bestellen door overmaking van het betref fende bedrag op postreknr. 3567600 van Karweipost, de Meern, onder vermelding van het bestelnr. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u het bestelde per omgaande toegestuurd. men door drie Middelburgse vrouwen, die bemerkten dat de behoefte aan een eigen ontspan- ningsplek voor vrouwen groot was. Tot nu toe werd het 'Pand' alleen maar gebruikt door vrou wen die waren aangesloten bij be staande organisaties of activitei ten. Daardoor vielen er, volgens de initiatiefneemsters, veel vrou wen uit de 'gezelligheidsboot'. Het vrouwencafé is wekelijks op vrijdagavond vanaf 20 uur geo pend en voor initiatieven van de bezoeksters is alle ruimte. Ter ge legenheid van de opening verzor gen Els en Tineke een 'twee- vrouwenact'. Heystek herenmode, Steketee da mesmode, Roelse schoenen en Roovers tassen verzorgen dinsdag 21 oktober een modeshow in het dienstencentrum 'Bachten Reede' in Vlissingen. Lady-speaker is Will van Son. De modeshow be gint om 19.30 uur. Een achttal alleenstaande ouders hebben voor het najaar 1986 een project opgezet waarin heel speci aal wordt ingegaan op de behoef tes en noden van alleenstaande ouders. In Goes, Terneuzen, Vlis singen en Middelburg worden avonden georganiseerd, waarop informatie wordt gegeven over onderwerpen als de eenmalige uit kering, studiefinanciering, huur subsidie, Algemene Bijstandswet en huisvesting. Ook zal worden ingegaan op de gevolgen die de herziening van het sociale stelsel heeft voor alleenstaande ouders met een uitkering. Voor die avon den zijn deskundige inleiders uit genodigd, die ook op vragen zul len ingaan. De preciese data en onderwerpen zullen nog nader be kend worden gemaakt. Deze informatie-avonden worden geor ganiseerd in het kader van het Preventie-Project één-ouder ge zinnen en gerealiseerd door vrij willigers in samenwerking met FIOM-Zeeland en de BOEG. In lichtingen: 01180-27311. In de Concertzaal in Zierikzee wordt op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 oktober een grote antiekbeurs gehouden. De ope ningstijden zijn vrijdag van 16 tot 21 uur, zaterdag en zondag van 11 tot 18 uur. Sedert 1 oktober 1986 is het Inno vatief Startersfonds (ISF) begon nen met het ondersteunen van starters bij het opzetten en verder uitbouwen van een onderneming. Niet alleen in financiële zin, maar ook op management-gebied. Het ISF richt zich op de industrië le en zakelijk-dienstverlenende sectoren. Per jaar proberen in Nederland ongeveer 15.000 mensen een on derneming te beginnen. Na drie jaar is daar nog ongeveer 20% van over. Kapitaalverschaffers aarzelen met het beschikbaar stellen van de no dige fianeiën. Investeren in een jonge onderneming, met meestal goede ideeën maar met een gebrek aan management-ervaring, is ris kant en vraagt hoog risicodragend kapitaal. Het ISF wil dit hoog ri sicodragend kapitaal aan starters verstrekken, gekoppeld aan inten sieve management-ondersteuning. Het risico wordt op deze manier voor beide partijen verkleind. Voorwaarden. Het ISF verwacht van een starter die zich aanmeldt geen uitgebreid bedrijfsplan. Wel zal voor accep tatie aan een aantal criteria vol daan moeten worden. De belangerijkste zijn: heeft de man of vrouw voldoende onder nemerskwaliteiten en is het pro- dukt of de dienst innovatief of import-vervangend voor Neder land. Daarnaast moet er uiteraard een markt zijn waarop het pro- dukt of de dienstverlening met rendement kan worden afgezet. Hoe eerder een starter goed wordt begeleid, hoe groter de slaagkans van zij onderneming is. Onder een starter verstaat het ISF iemand die nog niet zo lang geleden (maxi maal 4 tot 5 jaar) begonnen is of aan het begin staat. De duur van de intensieve management-ondersteuning van het ISF hangt af van de ontwikke ling van de starter zelf en van zijn nieuwe onderneming. Dit kan een half jaar zijn, maar ook enkele jaren. De investeringen van het ISF in een onderneming zullen relatief van beperkte omvang zijn. De organisatie van het ISF maakt het mogelijk om snel te kunnen beslissen over de aanvragen van starters. Uit de moeilijkheden die jonge in novatieve bedrijven in de beginfa se bij het verkrijgen van financiële middelen ondervinden blijkt dat er in Nederland behoefte is aan het fonds. i Daarnaast is de combinatie van fi nanciën en intensieve management-ondersteuning in één hand nog een zeldzaamheid in Nederland. Het ISF streeft daar bij naar samenwerking met ande re participatie-maatschappijen. Het ISF is gevestigd te Apeldoorn (tel. 055-421022). Jongelui tot 12 jaar die graag eens 'echt brood' willen bakken kun nen zaterdag 18 oktober terecht in de bakkerij van Trefcenter in Middelburg. Tussen 14 en 16 uur kunnen de jeugdigen zich naar hartelust uitleven in het maken van broodpoppetjes die -als ze ge bakken zijn- mee naar huis geno men mogen worden. Het hele ge beuren wordt begeleid door een aantal banketbakkers.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 15