Dijken en duinen DE VERBINDINGEN VAN MIDDELBURG MET DE ZEE JaTgewoon om te helpen! Kamperen bij de boer fors gestegen 0 Loop VOOr Nepal Provinciale staten vergaderen vrijdag 24 oktober, 10.00 uur, Woensdag 15 oktober 1986 DE VLISSINGER IN HE HOM I' in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. De vergadering is openbaar. Wie wil weten hoe het provinciaal bestuur werkt, kan dus komen kijken. Aankopen Brandstoftanks Cultuur Ouderenzorg Werkgelegenheid Brandweer Rekening Abdij Als 't zover is, lijkt me mee doen met Moeders voor Moeders' prima. Je helpt dan andere vrouwen ook moeder te worden. Gewoon door in de eerste 4 maanden je urine af te staan. Daarin zit een hormoon, dat in bepaalde gevallen het enige middel is om onvruchtbaarheid te verhelpen. Dat hormoon wordt trouwens uitsluitend gebruikt voor de behandeling van mensenEr is momenteel een groot tekort aan, dus er is veel urine nodig. Doe daarom ook mee als u in ver wachting bent. Voor informatie of aanmelding (liefst als u 2 we ken over tijd bent) kunt u bellen: 04120-62101 of de informatrice bij u in de buurt, 01184-13261. ABDIJ I EUWS Provinciale staten wordt gevraagd veertig duizend gulden beschik baar te stellen voor onderzoek naar de waterkeringen - de dijken en de duinen. De Zeeuwse waterschappen onderzoeken regelmatig de vooroe vers van de dijken en zij doen metingen op de stranden en in de dui nen. De uitkomsten worden gemeld aan provinciale waterstaat, waarna wordt bekeken of maatregelen moeten worden genomen om de kustwering op sterkte te houden. De waterschappen hebben voor hun onderzoek geavanceerde apparatuur. De vooroevers wor den met behulp van een peil- boot en echolood onderzocht en de dieptematen worden au tomatisch op een cassette band geregisteerd. De metingen van de duinen en het strand worden gedaan met luchtfoto grammen. De verzamelde gegevens wor den via de computer bewerkt en de gegevens worden vervol gens opgeslagen. Op die manier wordt inzicht verkregen in de ontwikkeling in de loop der ja ren. Ook kan ieder moment zichtbaar worden gemaakt hoe sterk de zeeweringen zijn en of zij nog op hun taak zijn be rekend. Aan de hand van de gegevens wordt verder bepaald hoe breed de strook aan de binnenkant van de duinen en dijken moet zijn, waarop niet mag worden gebouwd. De vrije strook is fei telijk gereserveerd om in geval van nood de zeewering aan de binnenkant te kunnen verstevi gen - aan de landkant dus. De provincie is van plan in de veror dening waterkering en waterbe heersing Zeeland zo'n bebou- wingsvrije strook op te nemen. De dienst getijdewateren van rijkswaterstaat heeft tot nu toe gratis medewe'king verleend aan de bewerking van de gege vens. Gedeputeerde staten houden er rekening mee, dat voor die diensten in de toe komst betaald zal moeten wor den. Zij wijzen de staten erop, dat veel werk nu samenvalt met de dijkversterkingen, maar als alle dijken in 1990 op Delta hoogte zijn, moet de controle natuurlijk worden voortgezet. Vandaar het voorstel veertig mille uit te trekken om de be werking van de metingen te kunnen betalen. Provinciale sta ten behandelen het voorstel te gelijk met de provinciale begro ting en wel op 7 november. De derde kamer uit gedeputeer de staten, houdt dinsdag 21 ok tober driemaal zitting. De eerste zitting begint om 10.00 uur. De heren S. de Vis ser en J.W. Moeleker uit Se- rooskerke <W) en de heer A. de Voogd uit Vrouwenpolder heb ben beroep aangetekend tegen de beslissing van het gemeente bestuur van Veere op hun ver zoek om reiskosten voor hun schoolgaande kinderen. De be zwaren kunnen mondeling wor den toegelicht. Ook het ge meentebestuur wordt in de ge legenheid gesteld zijn besluit toe te lichten. De tweede zitting begint om 10.30 uur en gehoord worden de heer H.W. Barentsen uit Big- gekerke en een vertegenwoor diger van het gemeentebestuur Zaterdag 25 oktober is de Loop voor Nepal. In minstens 25 dorpen in Zee land wordt een sponsorloop ge houden voor de actie Zeeland helpt Nepal. Al rond de driedui zend deelnemers, voornamelijk scholieren, hebben zich aange meld. De deelnemers zoeken in hun omgeving - bij familie, vrienden en kennissen - spon sors, die per af te leggen kilo meter een bedrag(je) betalen, bestemd voor het scholenpro ject in Nepal. De organisatie van de sponsor loop is in handen van Scouting Zeeland en plaatselijke vereni gingen. De scholen voor basis- en voortgezet onderwijs zullen hun leerlingen oproepen aan de loop mee te doen. Het actiebureau Zeeland helpt Nepal heeft een tekenwedstrijd uitgeschreven voor alle scholie ren in Zeeland. Het thema is "Help een handje met je voe ten". Te winnen zijn boeken. Vrijdag 7 november wordt de slotmanifestatie voor Nepal ge houden in de Concert- en ge hoorzaal in Middelburg. De Zeeuwse Koorschool, het Zeeuws Orkest, Zilte Swing, de Salt Lake City Band en een Indi ase sitargroep hebben hun (gra tis) medewerking toegezegd. De presentatie is in handen van zangeres Marie Cecile Moerdijk. Tijdens de slotmanifestatie wordt de totale opbrengst van de actie bekend gemaakt. van Valkenisse. Aan de orde is de verkoop van vuurwerk. De laatste zitting van de derde kamer gaat weer over reis kostenvergoeding voor scholie ren. Nu is het de heer M. Gerdes uit Scherpenisse die wordt ge hoord, evenals een vertegen woordiger van het gemeente bestuur van Tholen. De zitting begint om 10.50 uur. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten houdt ook op dinsdag 21 oktober zitting en wel om 11.10 uur. De heer L.B. Verweij uit Sint-Jansteen heeft bezwaar gemaakt tegen de wei gering van gedeputeerde staten verklaringen van geen bezwaar te verlenen voor de bouw van een huis met garage aan de Heerstraat in Sint-Jansteen. Burgemeester en wethouders van Hulst hadden de verklarin gen ten behoeve van de heer Verweij aangevraagd. Alle zittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. bi Staten vergadering Het dagelijks bestuur van de provincie (gedeputeerde staten) doet verslag van de grondaan kopen die het in het eerste half jaar van 1986 heeft gedaan. Het gaat om grond die nodig is voor de aanleg van autowegen en fietspaden. Totaal werd ruim zeven hectare gekocht voor een kleine anderhalve ton. De staten wordt gevraagd 2,2 ton beschikbaar te stellen voor de vervanging van brandstof tanks bij gemalen. Die tanks, bij de gemalen Campen, Waarde, De Valle, Boreel, Prommelsluis en het gemaal in Cadzand, moe ten de dieselgemalen van brandstof voorzien in oor logstijd. Alle tanks moeten ka- thodisch worden beschermd en bij enkele moeten de leidingen ook worden vervangen. Het Seminarie voor Nederland se taalkunde en Vlaamse dialek- tologie werkt aan de samenstel ling van een woordenboek van de Vlaamse dialecten. Onder deel zullen zijn de Zeeuws- Vlaamse dialecten. Het Semina rie is verbonden aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de Rijksuniversiteit in Gent. Voorgesteld wordt het werk met terugwerkende kracht te subsidiëren, ingaande 1985. Het gaat om tweeduizend gul den per jaar. Voor de restauratie van molens in Kruiningen, Rilland, Zierikzee en 's-Heer-Arendskerke wordt van de provincie in totaal een subsidie van 3,2 ton gevraagd. De staten wordt geadviseerd die uit het monumentenfonds te betalen. De stichting Behoud onderwa- terschatten in Zeeland krijgt, als de staten ermee instemmen, tienduizend gulden subsidie. De stichting heeft zich ten doel gesteld monumenten onder wa ter te beschermen en het duiken naar zulke monumenten te coördineren. Het Koninklijk Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen heeft in april in Middelburg het tiende Benelux-congres voor de geschiedenis der wetenschap pen mede georganiseerd. Er is een congresbundel gemaakt en daarvoor wordt een subsidie van vijf mille verstrekt. De vereniging Stad en lande van Schouwen-Duiveland wil vol gend jaar een boekje maken over veldnamen in Dreischor en de Gouwe Polder. Aan de pro vincie wordt een bijdrage ge vraagd en het voorstel is een subsidie van f 2.500, De stichting Zeeuws biologisch museum, die is opgegaan in de Zeeuwse museumstichting heeft een tekort van ruim 26 mille. De staten wordt voor gesteld dit tekort te dekken. Voor de restauratie van het schilderij "De berenning van Aardenburg" wordt voor gesteld een subsidie van der tienhonderd gulden uit te trekken. De vereniging Vrienden van het stedelijk museum Vlissingen hebben de provincie een bijdra ge gevraagd in de restauratie kosten van het scheepsmodel "De Tromp". Het gaat om een bedrag van vijf mille. Provinciale staten spreken zich uit over het plan voor de bejaar denoorden, waarin het beleid in de ouderenzorg tot 1991 wordt uitgestippeld. Uitgangspunten zijn, dat de bejaardenoorden in Zeeland hun huidige aantal plaatsen houden en dat ouderen zolang mogelijk in de gelegen heid worden gesteld zelfstandig te wonen. Als nieuwe bejaar denoorden moeten worden ge bouwd, dan is de ideale grootte tussen de 60 en 115 plaatsen. De staten krijgen ook de veror dening op de bejaardenoorden in Zeeland voorgelegd en de verordening voor de instelling van een klachten- en geschillen commissie voor bewoners van bejaardenoorden. In de eerste verordening zijn regels opgeno men ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer van ouderen, die in een bejaarden oord wonen. In Zeeland zijn vier werkgele genheidsprojecten, waar lang durig werklozen werken. Het gaat om de spoorlijn Goes- Borssele, de houtwallen in het natuurmonument Kop van Schouwen, herbestrating in Sas van Gent en voorzieningen Bal- kengat/Dokhaven in Middelburg (het Vitrite-project). De vier werken leveren 58,2 manjaren werk op voor langdurig werklo zen. De projecten worden te- rugploegprojecten genoemd, omdat voor de medewerkers geen uitkeringen hoeven te worden betaald. Zeeland krijgt uit het rijksgeld ruim 2,8 miljoen gulden. De staten wordt voor gesteld dit aan de projecten te besteden, evenwel met uitzon dering van de Kop van Schou wen, want dat wordt uit een an dere rijkspot (van het ministerie van landbouw en visserij) betaald. Volgens de Brandweerwet moeten provinciale staten aan wijzen welke gemeenten geza menlijk een brandweer moeten hebben: de regionale brand weer. Voorgesteld wordt de re gionale indeling, zoals die al tot stand is gekomen in Zeeland te handhaven. Voor de regio Noord- en Midden-Zeeland moet evenwel uitbreiding vol gen met de gemeenten Sint Phi- lipsland, Tholen en Reimers- waal. Voor Sint Philipsland en Tholen gaat het om een zuiver formele zaak, want de gemeen ten hebben - naar tevredenheid - afspraken met de gemeenten in West-Brabant over hulpverle ning bij brand. plex is ruim 7,8 miljoen gulden nodig. Het complex wordt ver der in gebruik genomen door de provincie voor kantoorruimte. Ook de verbouwing van de sta tenzaal moet uit het krediet worden gedekt. De staten wordt tegelijk voorgesteld de panden Nieuwstraat 27, Sint Pieterstraat 31 en 33 en Dam 71, alle in Middelburg en in ge bruik als kantoorruimte, te verkopen. De provincie heeft in 1985 ruim twee miljoen gulden overge houden op de begroting. Dat blijkt uit de rekening over dat jaar. De staten wordt voor gesteld de rekening vast te stel len en het batige saldo toe te voegen aan de algemene reser ve van de provincie. In de be groting voor 1987 zal het over schot worden besteed. Ook de jaarstukken van de provinciale stoombootdiensten over 1985 zijn gepresenteerd. De staten wordt voorgesteld de jaarstuk ken vast te stellen. Alle besluiten vallen in de sta tenvergadering van 24 oktober, te beginnen om tien uur 's morgens. mm Voor verbouw, aanpassing en herinrichting van het Abdijcom Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42. 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- Of ik meedoe? "Middelburg, de gelukkigste koopstadt van geheel Zeelant, gelegen op het eilant Walcheren", lezen we als onderschrift op een 17de eeuwse prent waarop de Zeeuwse hoofdstad is afgebeeld. Verbindingen met open zee vorm den de levensaders van de han delsstad Middelburg. Laten we eens bekijken welke verbindingen met de zee de stad in de loop der tijden heeft gehad. Als eerste was er het riviertje de Arne (het is overigens beter te spreken van de kreek de Arne, want dit grillige water, dat van de omgeving van Domburg via Mid delburg stroomt naar Arnemui- den en Walcheren doorsnijdt, was feitelijk geen rivier). Aan de Arne ontstond in de 9de eeuw een klei ne nederzetting, gunstig gelegen op een natuurlijke verheffing (het knooppunt van drie oude kreek ruggen, nog terug te vinden in de Noordweg, Seisweg en Segeers- weg), waarbij in de 12de eeuw een klooster werd gevestigd: Middel burg was geboren. De middeleeuwse handelsneder zetting ("Mitthelburgensis por rus") groeide uit tot een aanzienlijke havenplaats. Een deel van de Arne werd afgedamd (bij de Dam) en Middelburg nam met haar rede bij Arnemuiden (welk plaatsje overigens diverse malen meer landinwaarts verplaatst werd) allengs een steeds belangrij ker plaats in de Scheldedelta in. Middelburg - Bergen op Zoom - Vlaanderen (met name Brugge, Gent en Antwerpen) vormden een belangrijke economische driehoek. Omdat de kronkelige Arne steeds meer verzandde besloot men na lang deliberen tot het graven van een nieuwe haven (1532-35). Dit brede havenkanaal, dat de Dam rechtstreeks met open water (het Sloe tussen Walcheren en Zuid- Beveland) verbond, was de tweede grote verbindingsweg van Middel burg met de zee en deed als zoda nig dienst tot 1817. Het haventracee is hedentendage nog herkenbaar langs de Nieuw- landseweg. Ook hier op den duur echter weer hetzelfde euvel: het kanaal slibde dicht... Een paar schorren wasten op tot eilandjes voor de haveningang aan de Walcherse oostkust, ze werden ingedijkt en ingepolderd (en zo ontstond Nieuw- en Sint Joosland, waarover een volgende keer meer). Voor de noodzakelijke verbinding met de zee ('t Vlacke bij Ramme- kens) bleef aldus steeds minder vaarwater over. Ten lange leste groef men een nieuw havenka naal. Dit kwam na de Franse Tijd onder de regering van onze "koopman-koning" Willem 1, die veel kanalen liet graven, in 1817 tot stand. De gedenknaald op de Rouaansekaai herinnert aan de feestelijke opening. Deze derde verbinding met de zee lag tussen Middelburg en Veere. Tenslotte werd dit kanaal tussen 1866 en 1873 doorgetrokken naar Vlissingen. Het gedeelte bij Veere onderging een wijziging: het ka naal kwam daar nu pal langs het plaatsje te lopen. Tot Middelburg volgde men het havenkanaal uit 1817, dat verbreed werd. Vanaf Middelburg richting Vlissingen kwam een geheel nieuw kanaal tot stand. Om die waterweg, en de daar mee parallel lopende spoor weg Goes-Vlissingen, aan te kun nen leggen moesten helaas wel een deel van de bolwerken en een fraaie oude stadspoort opgeofferd worden. Dit was de vierde en laatste ver binding van Middelburg met de zee: het kanaal door Walcheren, dat de Westerschelde met het Veerse Gat (sedert 1961 het Veerse Meer) verbindt. Peter Sijnke 'De Stichting Vrije Recreatie' se lecteert op kwaliteit en naleving van de richtlijnen door haar stich tingsdeelnemers'. Dat is de strek king van een brief die vorige week bij de inmiddels meer dan 1100 'kampeerboeren' in de bus viel. Het aantal kampeerboeren is dit jaar weer fors gestegen en hetzelf de geldt voor de donateurs. "De stichting vrije recreatie (SVR) is werkzaam aan twee kan ten", zegt Willem van den Berg, voorzitter van de SVR. "Ener zijds de kampeerder en aan de an dere kant de kampeerboer. Wij brengen kampeerder en boer sa men in één club die allen hetzelfde ideaal hebben. Daarnaast is de SVR de donateur behulpzaam bij het zoeken naar de kampeerboer met de voor hem of haar of het gezin geschikte accommodatie". Van 1 maart tot 10 september dit jaar gaf de SVR alleen al via de computer 91.150 keer de accom- modatiegegevens van alle deelne mers aan donateurs. In 1986 kam peerden en logeerden in totaal 291.648 personen bij deelnemers van de VSVR. /J4i' Hnnttrr* éi-ff /«»rwc/V Situatie 1886 Situatie 1750

de Vlissinger | 1986 | | pagina 13