in Midden Zeeland Oosthoek en Riemens leverden leuk werk Burgerzaal decor voor oude muziek Vurige liefde en heftige wanhoop 'De Wisselwachter', Nederlandse speelfilm in Meccano Luchtspektakel in Top Gun 9-15 oktober FILM PODIUM Lezen Jeugdliteratuur in de schijnwerpers EXPOSITIE Zilte Swing swingt voor nieuwe bioscoop EEN SUPERSONISCHE SNELLE FILM NIEUW BOEK: ZEELAND - TUSSEN ZEEËN Mozart en de Hoge Veluwe KINDERBOEKENWEEK 1986 Concert De Broeken en Van Deyck DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 8 oktober 1986 Riemens Vakmanschap Prostitutie Pianorecital Marijke van Duin Kranten Tentoonstelling Film GROEIENDE PASSIE EN ONDERDRUKT VERLANGEN CHRISTELIJK BOEKJE IN DE AANBIEDING I DOOR AD HANNEMAN Kennelijk kan Andre Oosthoek ook leesbaar schrijven. Vorige week namelijk presenteerde hij een boek - 'Zeeland - land tussen zeeën' - waarin hij op een aantrekkelijke wijze verhaalt en mensen laat praten over hun leven tussen zeeën, eilandbewoners dus. Zijn manier van schrijven over kunst in Zeeland wordt over het algemeen met weinig instemming begroet. Het verbaast lezers. Predikaten als 'hazelaar' of 'bijeengeraapte onzin' worden hem veelvuldig opgespeld. Zij recensies worden over het algemeen niet serieus genomen. Dat hij niettemin behoorlijk kan schrijven op journalistiek niveau - dus voor velen toegankelijk - toont hij in het nieuwe boek, overigens een co-productie met de fotograaf Wim Riemens. Onwillekeurig dringt de gedachte zich op dat Oosthoek in een boek, dat dus extra centjes oplevert, meer zijn best doet om de lezer te boeien dan dat hij dat doet in de krant en vooral in zijn kunstbe schouwingen en kritieken. Daarin wordt de lezer - om maar eens wat voorbeelden te noemen - getrac- teerd op huppelende prinsesjes op de kade in Veere of pisbakken in Charleroi, zonder dat daar een lo gische aanleiding toe is. In het nu verschenen boek, laat hij alle on zin achterwege en beperkt zich tot het onderwerp: het land tussen zeeën en vooral hoe mensen dat hebben ervaren. En er is behoefte aan een dergelijk boek. In de bij lage van het dagblad Trouw vorige week over de Stormvloedkering werd dat al gesignaleerd. Want - zo schrijft Trouw - we kunnen wel allerlei boeken over technische hoogstandjes van de Deltawerken kopen, maar hoe de mensen zich ontwikkelden en hoe de Randstad steeds dichterbij kwam door de bruggen en dammen, daarover leest men vrijwel niets. Riemens verblijdt ons andermaal met schitterende foto's - uitge kiend steeds vanuit het juiste perspectief genomen. De naam van deze fotograaf is omgeven met een aureool van roem. Daar door willen sommigen - ik denk uit jalouzie - wel eens mompelen dat het toch maar altijd hetzelfde is wat Riemens produceert. Onzin natuurlijk. Roem neigt eerder tot gemakzucht. En die is bij Rie mens nooit te vinden. Zijn streven naar perfectie en compleetheid openbaart zich andermaal in dit boek. Men zou kunnen zeggen: het is die Riemens toch maar weer gelukt. Speels geeft Oosthoek in een boei ende stijl geschiedenisles in het hoofdstuk 'Tussen twee zeeën'. Hij herinnert de lezer aan de wijze waarop zee land werd - en omge keerd - zonder al te diep te graven. Het veronderstelt echter wat ken nis van zaken. Dat is terecht. Het beetje dat hij ongemoeid Iaat, weet iedereen. En hieruit blijkt zijn vakmanschap als journalist: de juiste gegevens melden of weg laten zonder dat dit storend is in de opbouw van het verhaal. Wat voor een taaifanaat misschien storend is, doch voor de lezer geen probleem zal zijn, is het feit dat Oosthoek te vaak de tegenwoordi ge tijd gebruikt in zijn uitleg als het gaat over vroeger. Mijn gevoel komt bij lezen van deze vorm al tijd in opstand. Het is echter een kleinigheidje en slechts bedoeld als puntje op de i. Het boek onthult gesprekken met mensen die de talrijke veranderin gen in het Zeeuwse land bewust hebben meegemaakt. Het hoofd stuk 'Elementen', met foto's van Riemens, dient als opmaat tot die gesprekken. Mies en Dick Bou- wense bijten de spits af. Onder de titel 'In de stroom' vertelt het tweetal - geboren op Walcheren, ze wonen en werken in Zeeuwsch- Vlaanderen - over hoe ze Zeeland hebben leren kennen als een land van overkanten, "t Morgenrood voor de wakkeren' vertelt het ver haal van Arjaan Welleman, de Peelander op Noord-Beveland. Een man die zich een 'rooie' noemt, maar nooit lid was van de SDAP (de vroegere PvdA). "Ik mag mezelf zo nu en dan eens luchten", vertelt de man die van zijn hart nooit een moordkuil heeft willen maken. Jhr. mr. Dignis van Doorn is de volgende rasechte Zeeuw - uit Vee- ZEELAND - 1.AND TUSSEN ZEEËN AUTEURS ANDREAS OOSTHOEK EN WIM RIEMENS UITGAVE DEN BOER MIDDEL BURG IC BIKKER VLISSINGEN ISEN 90.70027 94 1 PRIJS f 29,90 re - die het woord voert via de pen van Oosthoek. Hij vertelt over de stoomtram en hoe hij als afgestu deerde jurist in de jaren dertig in de taxi's terecht kwam. Janneke Dierx uit Terneuzen, columniste, vertelt haar verhaal onder de titel 'tussen droom en daad'. "Ik heb, dat klinkt misschien gek voor een meisje in Zeeuwsch-Vlaanderen, mijn leven willen wijden aan de bestrijding van de prostitutie. De volstrekte verkeerde man-vrouw verhou ding kreeg daarin, naar mijn me ning, het schrijnendst gestalte", zegt ze onomwonden. Terzijde: vorige maand begon de Janneke Dierxschool in Middelburg en Terneuzen. Deze voorvechtster voor de vrouwenemancipatie zegt verder over de ontwikkeling van het mensdom: "Kijk maar, zelfs de meest straffe SGP'er is niet he lemaal stil blijven staan'. Jan Leendert Verhagen - 'Een rei nigende storm?' - Remy Verras - 'Moed en trouw' - Jan Mol'Voe ling met het water' - Sarika Góth - 'We zijn thuisgeraakt aan dit land' - zijn de volgende sprekers in 'Zeeland - land tussen zeeën'. Willem Gabriëlse, meer dan dertig jaar wethouder en loco burgemeester van Westkapelle is een waardige afsluiting van het lees-kijk-boek. Marijke van Duin verzorgt vrijdag 10 oktober in het Cen trum Nieuwe Muziek in Mid delburg een pianorecital. Op het programma staan Fanta sie in C klein van Bach, Kla- vierstück IX van Stockhou- sen, Sonate in C groot op. 53 'Waldstein' van Beethoven, Ballade no.3 As groot op. 47 van Chopin, Valses nobles et sentimentales van Ravell, Préludes op. 51 en 74 van Scriabin en Etudes op. 39 nr. 8 en op. 30 no. 1 van Rach maninoff. Het recital begint om 20.30 uur. De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Natuurvereniging afdeling Walcheren hebben voor dinsdag 14 oktober een diaklankbeeld over 'de vier seizoenen van de Hoge Veluwe' op het programma staan. Dit dia-klankbeeld wordt met be hulp van drie projectoren op het scherm gebracht: twee projecto ren voor de beelden en één voor de ondertiteling. Uitgangspunt van dit diaklankbeeld is de mu ziek van Wolfgang Amadeus Mo zart. Het geheel bestaat uit vier delen, namelijk deel 1: de winter, pianoconcert no. 8 in C gr.t. KV 246; deel 2: de lente, pianoconcert no. 12 in A gr.t. KV 414 en het concertrondo no. 2 in A gr.t. KV 386; deel 3: de zomer, pianocon cert no. 25 in C gr.t. KV 503 en deel 4: de herfst, pianoconcert no. 9 in Es gr.t. KV 271. De avond wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg en begint om 19.30 uur. Met het oog op de kinderboeken week 1986 houdt de Zeeuwse Bi bliotheek, als onderdeel van de werkgroep Kinderboekenweek Middelburg, weer een groot aan tal evenementen. Zo is een grote tentoonstelling ingericht over het uitgeven van boeken waarbij vier auteurs van jeugdboeken zijn uit genodigd om voor leerlingen van basisscholen lezingen te verzorgen over hun werk. In de herfstvakan tie zal een speelfilm vertoond worden. Bovendien worden een aantal le zingen georganiseerd voor ouders en opvoeders. Meest opvallende aktiviteit van de werkgroep is wel de uitgave van twee kinderlitera tuurkranten Lurv en Lurvje voor het Zeeuwse basisonderwijs, waarover wij onlangs in deze krant berichtten. Voor de derde keer worden deze kranten uitgegeven, nu in een oplage van 70.000 exemplaren, waarvan er bijna 40.000 landelijk verspreid worden. Door een sub sidie van de provincie kunnen aan de Zeeuwse scholen de kranten gratis aangeboden worden (buiten Zeeland moet men 1 gulden per krant betalen!). De kranten zijn dit jaar voor het eerst in kleur gedrukt. Hierdoor komen vooral de illustraties goed uit de verf. De belangrijkste bij dragen zijn wel een debuut als schrijver voor kinderen van Nico Scheepmaker, een postergroot "boevenlied" van bekroond il lustrator Joost Rietveld en een stripachtige poster van Dave Meyer en Ramon de Nennie. On der het thema "boeven" wordt erg veel aandacht besteed aan het attenderen op goede jeugdboe ken, waarvan een groot aantal fragmenten is opgenomen. In de expositieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek staat sinds 30 september een grote ten toonstelling over het uitgeven en het maken van boeken. Deze is in gericht door boekhandel/galerie R. Bellemans uit Axel. De opzet van de tentoonstelling neemt de uitgever als spil in het hele proces van het maken van een boek. De contacten tussen uitgever en auteur, vormgever, drukker, boekbinder, distributeurs en boekhandelaren zijn erg belang rijk. Op zo evenwichtig mogelijke wijze is getracht deze contacten uit te leggen. Basisscholen kunnen de ten toonstelling komen bekijken in combinatie met een lezing van en kele auteurs van jeugdboeken. Hiertoe nodigde de bibliotheek Reindert Kromhout, Jetty Kre- ver, Rita Törnqvist en Miek Dor- restein uit naar Middelburg te ko men. Bovendien kunnen de scho len een korte film "De Letter- trein", waarin de grafische aspek- ten van het uitgeven van boeken worden belicht, in het program ma laten opnemen. In de herfstvakantie, van maan dag 13 oktober t/m vrijdag 17 ok tober, organiseren de Stichting Filmtheaters Middelburg en de Zeeuwse Bibliotheek een reeks filmvoorstellingen in de biblio theek. De film "De gebroeders Leeuwenhart" wordt elke dag om 15.00 uur vertoond. De toegang hiervoor is gratis. Scene uit El amor De Stichting Organisatie Oude Muziek heeft voor de maand oktober een aantal oude muziek concerten in bijzondere locaties in petto. Het eerste concert vindt plaats op vrijdag 10 oktober in de burgerzaal van het stadhuis in Middelburg, waar 'The Elyrian Consort' een concert verzorgt. De werken die worden uitgevoerd zijn cantates en instrumen tale muziek van Rameau, Monteclair, Collin de Blamont en Marais. Het concert begint om 20.15 uur. 'El amor brujo' met in de hoofd rollen Christiana Hoyos, Antonio Gades, Laura del Sol en Juan An tonio Jiminez. Voor de regie te kent Carlos Saura en de muziek is van Manuel de Falla. De film be leeft zijn Zeeuwse première in Electro in Middelburg en is te zien op donderdag tot en met zaterdag en maandag om 20.30 uur. Na 'Carmen' een nieuwe film van deze regisseur met dezelfde hoofdrolspelers als in 'Carmen'. Opzwepende dans in een goed ge timede choreografie over twee va ders die achter hun cafétafeltje besluiten dat hun zoon en dochter met elkaar zullen gaan trouwen. Maar uiteraard houden zij daar bij geen rekening met de liefde die de dochter voor een ander koestert. Een verhaal over vurige liefde en wanhoop dus. DONDERDAG 9 OKTOBER *Alhambra I Vlissingen 'top gun', 20 uur. *Alhambra II Vlis singen 'the color purple' 20 uur. *Grand Theater Goes 'karate kid-2' 20 uur. *Meccano Middel burg 'de wisselwachter' 20.30 uur. *Electro Middelburg 'el amor brujo' 20.30 uur. VRIJDAG 10 OKTOBER *Alhambra I Vlissingen 'top gun' 19 en 21.30 uur. 'sex cruise' 23.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'the color purple' 21.30 uur. 'short circuit'19 uur. *Grand Theater Goes 'karate kid-2' 19 en 21.30 uur. 'meisjes voor iedereen' 23.30 uur. *Meccano Middelburg 'de wisselwachter' 20 uur. 'Abel' 22.30 uur. *Electro Middelburg 'el amor brujo' 20.30 uur. ZATERDAG II OKTOBER *Alhambra I Vlissingen 'top gun' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'short circuit' 19 uur. 'the color purple' 21.30 uur. *Grand Theater Goes 'Karate kid-2' 19 en 21.30 uur. *Meccano Middelburg 'de gebroeders Leeu wenhart' 15 uur. 'de wisselwach ter' 20 uur. 'Abel' 22.30 uur. *Electro Middelburg 'el amor brujo' 20.30 uur. ZONDAG 12 OKTOBER *Alhambra I Vlissingen 'Donald Duck's verjaardagspartijtje'14 uur. 'top gun' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'short circuit' 19 uur. 'the color purple' 21.30 uur. *Grand Thea ter Goes 'Peter Pan' 14 uur. 'ka rate kid-2' 19 en 21.30 uur. *Meccano Middelburg 'de ge broeders Leeuwenhart' 15 uur. 'de wisselwachter' 20.30 uur. MAANDAG 13 OKTOBER *Alhambra I Vlissingen 'Donald Duck's verjaardagspartijtje' 14 uur. 'Top Gun' 14, 19 en 21.30 uur. 'Alhambra II Vlissingen 'short circuit' 19 uur. 'the color purple' 21.30 uur. *Grand Thea ter Goes 'Peter Pan' 14 uur. 'ka rate kid-2' 20 uur. *Meccano Middelburg 'de wisselwachter' 20.30 uur. *Electro Middelburg 'de gebroeders Leeuwenhart' 15 uur, 'el amor brujo' 20.30 uur. DINSDAG 14 OKTOBER *Alhambra I Vlissingen 'Donald Duck's verjaardagspartijtje' 14 uur. 'top gun' 14, 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'short circuit' 19 uur. 'the color purple'21.30 uur. *Grand Thea ter Goes 'Peter Pan' 14 uur. 'ka rate kid-2' 20 uur.*Meccano Mid delburg 'de wisselwachter' 20.30 uur. *Electro Middelburg 'de ge- broeders Leeuwenhart' 15 uur. WOENSDAG 15 OKTOBER *Alhambra I Vlissingen 'Donald Duck's verjaardagspartijtje' 14 uur. 'top gun' 14, 19 en 21.30 uur.*Alhambra II Vlissingen 'short circuit' 19 uur. 'the color purple' 21.30 uur. *Grand Thea ter Goes 'Peter Pan' 14 uur. 'ka rate kid-2' 20 uur. *Meccano Middelburg 'de wisselwachter' 20.30 uur. *Electro Middelburg 'de gebroeders Leeuwenhart' 15 uur. 'Padre nuestro' (ZVU) 20.30 uur. DONDERDAG 9 OKTOBER Zilte Swing, filmtheater Mecca- no, Middelburg, 22.30 uur. VRIJDAG 10 OKTOBER 'The Elyrian Consort', Burger zaal stadhuis, Middelburg, 20.15 uur. Pianoconcert door Marijke van Duin, Kloveniersdoelen, Middel- burg, 20.30 uur. ZATERDAG 11 OKTOBER 'Verre vrienden', blijspel. Mini- theater, Middelburg, 20.30 uur. Lucienne van Deyck (alt-mezzo) en Leen de Broekert (piano), Kloeveniersdoelen, Middelburg, 20 uur. Adrian Snell and pop-company, Getuigeniskerk, Middelburg, 20 uur. 'Oidipoes in Kolonos', Vestzak theater, Vlissingen, 20.30 uur. Hillibilly-trio 'Long Hom' en 'The corner cats', De Piek, Vlis- singen, 22 uur. ZONDAG 12 OKTOBER New Orleans Rythm Trio Two', Café Colours, Vlasmarkt, Middelburg, 15 uur. DINSDAG 14 OKTOBER Dia-klankbeeld 'Mozart en de Hoge Veluwe', Zeeuwse Biblio theek. Middelburg, 19.30 uur. Balans 17, Middelburg, Inge van der Kooij, schilderijen, wo., do., en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16.00 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22) Middelburg. José-Aerts, kerami sche objecten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. De Vleeshal (Markt) Middelburg. 'Art museum museum art' wer ken van diverse kunstenaars. Di. t/m zo. van 13 tot 17 uur. Galerie De Wijnstock (Bel- linckstraat 32) Middelburg.Rini Leefsma-Nagtegaal, aquarellen en gouaches. Do. en vr. van 14 tot 17 uur, za. van 11 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 uur. Tot za. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30) Mid delburg, Wim Hofman, schilde rijen. Di. t/m zo. van 14 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapelle. De natuur in Zeeland en fossiele schelpen in Zeeland. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3) Mid delburg. Werken van John Kirk- wood, Stephen Lawson, Fred Sti- ven. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. van 13.30 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Galerie Marquis, (Nieuwendijk 15A) Vlissingen. Guido Eek- hardt, kleuretsen. Wo. t/m zo. van 14 tot 17 uur en op afspraak. Bellamy 19, Vlissingen. Jasper Daams, accent tekenen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Za. van 13 tot 17 De plannen om in het voormalige Electro-theater aan de Markt in Mid delburg een bioscoop te vestigen hebben nogal wat voorstellen opgele verd om dit te ondersteunen. Eén ervan is een aanbod uit de Zeeuwse muziekwereld en wel van de groep 'Zilte Swing'. Als eerste in een aan tal concerten treden zij donderdag 9 oktober op. De groep speelt geheel belangeloos; de inkomsten komen ten goede aan de nieuwe bioscoop, zij het dan op een bijzondere manier. De recette wordt namelijk verloot concert van Zilte Swing een suc- onder de aanwezige bezoekers en de winnaar van het winnende nummer ontvangt de gehele recet te als aandeel in de nieuwe bi oscoop. Om het geld voor de bioscoop bij een te krijgen wordt er binnen kort een begin gemaakt met de uitgifte van obligaties. Indien het ces blijkt, dan zullen er in de ko mende weken zeker méér concer ten volgen. Eén van de eerste die dan op 'de lijst' staat is Sint Jutte- mis. Het promotieconcert van Zilte Swing begint om 22.30 uur in het filmtheater Meccano in Middelburg. De film 'De Wisselwachter' gaat volgens regisseur Jos Stelling over groeiende passie en onderdrukt verlangen. Wie deze film wil zien kan terecht in Meccano in Mid delburg, waar hij dagelijks wordt gedraaid. De wisselwachterspost ligt in een desolaat landschap aan een verla ten spoorlijn die de stad met het zuiden verbindt. De wisselwach ter (Jim van der Woude) woont er alleen en doet zijn werk met grote aandacht. Op gezette tijden brengt de postbode (Josse de Pauw) zijn salaris. Andere regel matige bezoekers zijn een oude machinist (John Kraaykamp) en zijn hulp (Ton van Dort). Aan het begin van de winter wordt de rust en harmonie verstoord wanneer een vrouw (Stephane Excoffier) vanuit de stad per vergissing uit stapt bij de wisselwachterspost. Door omstandigheden is zij ge dwongen daar een jaar te blijven. 'De wisselwachter' is gebaseerd op de gelijknamige novelle van Jean Paul Franssens. De film speelt zich gedurende vier seizoe nen af en is opgenomen in Schot land (het exterieur van het wissel- wachtershuis, dat in werkelijk heid zou worden afgebroken of gemechaniseerd) en in Nederland (het interieur een nagebouwd wis- selwachtershuis in een Utrechtse loods). Naast 'The color purple' heeft Alhambra in Vlissingen beslag weten te leggen op een film waarin sensatie, spanning en spekta kel hoogtij vieren: 'Top gun'. Tom Cruise en Kelly MacGillis spelen de hoofdrol, bijgestaan door Val Kilmer, Anthony Ed wards en Tom Skerrit. Dagelijks is de film te zien, in de herfstvakantie zelfs drie keer per dag met de hit 'Danger Zone' van Kenny Loggins. Top Gun is een in 1969 opgerichte opleiding om de beste Ameri kaanse jachtvliegers nog beter te maken. Vooral de techniek van het klassieke luchtgevecht, die met de komst van de geleide ra ketsystemen verloren ging, wordt beoefend. Pete Mitchell (Tom Cruise) is één der uitverkorenen om aan de opleiding deel te ne men. Hij staat bekend als iemand die rijk getalenteerd is op vliegge- bied, maar het met de voorschrif ten niet al te nauw neemt. Doch, hij zal en moet de beste zijn - dit om de naam van zijn vader te zui veren die destijds boven Korea werd neergehaald... Onder de vliegeniers heerst een ware concurrentieslag. Dat wordt voornamelijk veroorzaakt door het westrijdelement dat de leiding heeft ingebracht en de vliegers eens per jaar de Top Gun-trofee kan bezorgen. Dagelijks worden punten gegeven. Als op een dag een collega van Mitchell de dood vindt, opgejuind door rivaliteit, stopt Pete er mee. Hij wijt het on geluk aan zijn handelen. Na een tijdje keert hij weer terug in de vliegerij en ook bij Top Gun. Hij heeft echter de snelheid van handelen verleerd en een col lega wint op zijn sloffen de Top Gun-trofee. Als het evenwel ernst wordt, is Pete Mitchell ter plekke om zijn collega's op ijzingwek kende wijze te helpen. De dood van zijn collega overwint hij tij dens het luchtgevecht, dat overi gens op een geweldige wijze is verfilmd. De christelijke boekhandel gaat zich actiever opstellen naar het publiek toe. Jaren heeft men zich wat afzijdig gehouden. De eerste actie komt van uitgeverij Kool in Veenendaal die een boekje van Spurgeon tegen aantrekkelijke korting te koop aanbiedt. Charles Haddon Spurgeon (1834-1892) was volksprediker in Londen. Daarnaast stond hij be kend als een groot kindervriend. In hem domineerde trouwens een opmerkelijke wat merkwaardige kinderlijke eenvoud. Maar daar door juist was hij wel voor zowel ouderen als jongeren toeganke lijk. Vooral de zondagsschool had zijn voorliefde. Voor het per soneel van die scholen hield hij re gelmatig lezingen om ze zo goed mogelijk toe te rusten voor hun werk. Nog tijdens zijn leven zijn die lezingen gebundeld onder de titel 'Come ye children'. Spurge on schreef dit boek vóór ouders en onderwijzers. Het boek is ver taald en wordt nu uitgegeven. Drs. C.A. van der Sluis - een Spurgeon-kenner bij uitstek - schreef het voorwoord. Volgens Van der Sluijs is het ui terst verheugend dat dit boekje opnieuw toegankelijk is gewor den. "Het is eenvoudig van opzet en zó bijbels, dat het ook voor onze tijd niets aan waarde heeft ingeboet". Van der Sluijs denkt dat ook anno 1986 dezelfde doel groepen dit boekje kunnen kopen als pakweg honderd jaar geleden. Het boekje - Uitgeverij Kool bv in Veenendaal - kost bij de christelijke boekhandel f 9,95 (normale prijs f 15.95). Kinderboeken door Jan Smeekens Een bekroond kinderboek heeft nooit zo veel waarde als sommige volwassenen geloven. Zo vertelde een moeder Maurice Sendak dat ze haar dochtertje al wel tien keer zijn 'Max en de Maximonsters' had voorgelezen, maar dat het meisje er nog steeds bang voor was. Van zijn suggestie het boek dan maar weg te gooien begreep ze niets: "Het heeft toch een be langrijke prijs gekregen. Ze zal het hoe dan ook mooi leren vinden". Zoiets lijkt alleen in Amerika mo gelijk, maar ook in ons land loopt men door alle publiciteit wel eens te gemakkelijk achter de Gouden Griffel aan. En omdat slechts acht procent van alle kinderboe ken door kinderen zelf gekocht wordt, levert zo'n gekregen boek vaak een ontmoedigende leeserva ring op. Een ander opvallend verschijnsel is dat het met de Gouden Penseel bekroonde boek heel wat minder publiciteit krijgt. Jammer en vol komen ten onrechte. Zeker nu die prijs dit jaar naar Max Velt- huijs gaat. Zijn KLEIN MAN NETJE VINDT HET GELUK is van kaft tot kaft het allermooiste kinderboek van 1985. En wat mij betreft had de jury hem ook nog een Zilveren Penseel mogen geven voor DE EEND EN DE VOS. Waarschijnlijk vond ze dat echter te veel van het goede en liet het daarom bij een Vlag en Wimpel. Tussen 1979 en 1983 is Max Vel- thuijs even "weggeweest", maar met vier prentenboeken in de af gelopen drie jaar en opvallend in getogen kleuren lijkt hij weer he lemaal terug. Wat we mogelijk nog voor moois kunnen verwach ten is al een beetje te zien in KLEIN MANNETJE HELPT EEN VRIEND dat pas geleden verscheen. De tweede illustratie daarin maakt uiterst nieuwsgierig naar volgend werk. Kikker vindt een fles met een brief waarin een onbekend iemand om hulp vraagt. Met Klein-Mannetje en eend gaat hij op zoek en als ze even later een huilende moeder Konijn met haar kleintjes tegen komen is duidelijk wie de onbe kende schrijver is: konijn ging 's morgens vroeg de deur uit om te gaan vissen, maar is nog steeds niet terug. Konijn houdt aan het avontuur veel warmte en aan dacht over, en kikker een mooie groene fles. Wie bij het verhaal aan Kikker en Pad van Arnold Lobel moet den ken of aan Beer en Tijger van Ja- nosch, mist misschien de knots gekke humor van de laatste en de wijsheid van de eerste, maar zal met veel genoegen naar de begrij pende glimlach kijken die op het gezicht van peuters en kleuters verschijnt na de laatste zin. Klein-Mannetje vindt het geluk en Klein-Mannetje helpt een vriend door Max Velthuijs. Prijs f 17,90. De eend en de vos door Max Velthuijs. Prijs f 18,—. De boeken verschijnen bij uitgeverij Leopold, Den Haag. In de door de Werkgroep Muziek van het Zeeuwsch Genootschap georganiseerde herfstcyclus 'Oude Muziek' treden zaterdag 11 oktober de pianist Leen de Broe kert en de Belgische alt-mezzo Lucienne van Deyck op in de Klo veniersdoelen in Middelburg. Lu cienne van Deyck zingt liederen van Mozart, Beethoven Schubert en Schumann. Het concert begint om 20 uur.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 7