informatiepagina van de gemeente vlissingen \l Q t Programma welzijn 1987 Géén chloor of bleekmiddel op vuilniszakken! Enquête over herinrichting Groenewoud en omgeving... I Jasper Daams opent expositiereeks Accent Tekenen Is de schoorsteen al geveegd? Werkzaamheden aan kabels en leidingen op Oude Markt e.o. I Eenmalige uitkering '86 I DE VUSSINGER Woensdag 8 oktober 1986 Speciale voorlichtingsavond voor vrouwenorganisaties Uitgaven Extra subsidies Plannen voor bouw woning aan de Van der Helstlaan Commissies vergaderen Bezuinigingen Jasper Daams Verzekering Afspraak Beschermd Stadsgezicht Voetgangers Ondanks deze beperkingen, zal er toch rekeningen moeten worden gehouden met een rijstrook èn een voetgangers gedeelte. Dat laatste - ook wel rabatstrook genoemd- komt tussen de rijstrook en de voor gevels. In deze rabatstroken moet bovendien ruimte zijn voor de eigen stoepen en trap jes van sommige woningen.De Verkeer Parkeren 1-richtingsverkeer De gemeente wil het bestaan de éénrichtingsverkeer voor auto's in de straten handha ven. Daarbij zou tweerich tingsverkeer voor (brom)fiet- Waarom? Cultuur in bespreking Even bijpraten met wethouder de Keijzer Een vriendelijk, maar zeer dringend verzoek van de medewerkers van de reinigingsdienst: giet geen chloor of bleekmiddel over vuilniszakken. Verwondingen gaat daardoor sneller open. Er is Gemeentebegroting 1987 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. De huurprijzen van de sporthallen en andere sportaccommodaties willen burgemeester en wethouders volgend jaar niet verhogen (foto: Johan Murre). Deze week is het ontwerpwelzijnsprogramma voor 1987 van burgemeester en wethouders van Vlissingen verschenen. Daarin stellen b&w een bepaalde verdeling voor van subsidies aan orga nisaties en instellingen. Tevens wordt er in aangegeven welke welzijnsvoorzieningen volgend jaar in de gemeente nodig zijn. Op het programma is inspraak mogelijk. Om met de inspraak te begin nen: er kan tot 25 oktober as. schriftelijk bij b&w op het pro gramma worden gereageerd. Bovendien zullen er twee voor lichtingsavonden worden ge houden, één voor de vrouwenor ganisaties op maandag 20 okto ber om 20.00 uur in het stadhuis en één algemene voorlichtings avond op donderdag 23 oktober om 19.30 uur in welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104. Zowel de mondelinge als de schriftelijke reacties zullen wor den opgenomen (en van com mentaar en conclusies worden voorzien) in een ontwerp- raadsvoorstel dat op 5 novem ber zal verschijnen. De bedoe ling is dit voorstel te behandelen in de vaste commissies van ad vies en bijstand voor het welzijn op 10 november en financiën op 12 november en uiteindelijk in de gemeenteraad op 18, 19 en 21 november, tijdens de behan deling van de gemeentebegro ting voor 1987. Feitelijk vormt het welzijnspro- gramma ook een onderdeel van de gemeentebegroting. Het gaat immers om voorstellen die een bedrag van in totaal ruim f 12 miljoen vergen. Daarin zitten grote bedragen zoals bijvoor beeld voor de bibliotheek (ruim f 1,3 miljoen voor exploitatie) en een tekort voor het zwembad (ruim f 0,7 miljoen), maar ook kleinere, zoals bijvoorbeeld f 1.000,— voor een huiswerk- klassenproject en f 8.900,— voor aquariumvereniging "De Purperkop". Wilt u echter precies weten wel ke bedragen b&w voorstellen voor 1987 aan welke organisa ties te geven, dan kunt u het welzijnsprogramma inzien bij het bureau welzijn in het stad huis en in de gemeentelijke in- formatiehoeken in de hal van het stadhuis, de bibliotheek in de Lange Zelke en in de wijk centra Open Hof, Middenhof en Aldegonde. Het ontwerp- Toch geeft het ontwerp welzijnsprogramma ook activi teiten aan waarvoor wel geld, en soms zelfs extra geld, wordt uit getrokken. Zo stellen b&w voor een aantal werkloosheidsprojec ten te subsidiëren, méér uit te trekken voor maatschappelijke dienstverlening en bijna vijf maal zoveel f 120.000,—) be schikbaar te stellen voor zome- ractiviteiten ten opzichte van vo rig jaar. Bovendien zijn organi saties en activiteiten die b&w voorstellen voor de eerste maal te subsidiëren: het Regionaal Educatief Centrum (REC) voor een bedrag van f 27.000,—, bij zondere activiteiten voor buiten landse werknemers (f 1.600,— een kinderdagverblijf (f 27.550,—), sporten voor vi sueel gehandicapten (f 350,—) en de stichting Vogelopvang Walcheren f 4.500,—). Tenslotte stellen burge meester en wethouders voor de tarieven voor de gemeente lijke sportaccommodaties vol gend jaar niet te verhogen. Vorige week stond op deze pa- om een bewijsstuk bij te sluiten Vorige week stond op deze pa gina een artikel over de een malige uitkering 1986. De strekking van dat artikel was, dat alleen diegenen deze koopkrachttoeslag kunnen krijgen, die hem ook vorig jaar ontvingen óf daarop recht ge had zouden hebben als ze de uitkering toen hadden aange vraagd. Wel moeten zij nog steeds een minimum inkomen hebben. In de meeste gevallen hebben zij, die recht hebben op de een malige uitkering, eind vorige maand automatisch een aanvraag- of inlichtingenformu lier thuis gekregen. Is dat niet het geval, dan dient men er zelf een op te halen. Schriftelijk- of telefonisch.aanvragen is, in te genstelling tot wat vorige week op deze pagina stond, niet mo gelijk. De formulieren moeten worden opgehaald bij het Admi nistratief Dienstencentrum Zee land (ADZ) aan de Mercurius- weg 12. Het bedrijf is geopend van 8.30- tot 12.00 uur (niet een kwartier later, zoals vorige week stond vermeld) en van 13.30- tot 15.00 uur. Het aanvraag- of inlichtingenfor mulier kan men tot en met 15 november a.s. inleveren. Daar bij is het overigens niet verplicht 'Accent Tekenen'. Onder dit thema zal het komende haltjaar in de gemeentelijke galerie 'Bellamy 19' een van zeven exposities worden gehouden. Daarmee wordt de lijn gevolgd die begon met het tentoonstellingsblok 'Sculptuur' en die vorig jaar werd voortgezet met de serie 'Omtrent Schilderkunst'. om een bewijsstuk bij te sluiten waarmee men kan aantonen ook vorig jaar een eenmalige uit kering te hebben gehad. Alleen voor degenen die sindsdien in de gemeente Vlissingen zijn ko men wonen is datvgewenst. Wel moeten de bewijsstukken wor den bijgeleverd, die op de toe lichting bij het aanvraag- of in lichtingenpapier staan. Bij burgemeester en wethou ders is een aanvraag binnen gekomen voor de bouw van een woning aan de Van der Helstlaan. Als plaats wordt daarbij gedacht aan het per ceel naast de bestaande wo ning op nummer 25. De Van der Helstlaan valt bin nen het bestemmingsplan 'Bloe- menlaan'. Volgens dat plan mag er op genoemd perceel geen woning worden gebouwd. B. en w. willen daarom de gemeente raad voorstellen het bestem mingsplan te wijzigen. Voordat zij die procedure in gang zetten, willen zij eerst peilen hoe de om wonenden erover denken. Die hebben daarom vorige week van de gemeente een brief over dit onderwerp in de bus gehad. Daarin staat onder meer aange geven dat men, voor 13 oktober, op de eventuele bestem mingsplanwijziging kan reageren. Volgende week vergaderen er drie vaste commissies van ad vies en bijstand. Het zijn die voor: - de detailhandel op maan dag 13 oktober, aanvang 19.30 uur; - de ruimtelijke ordening op dinsdag 14 oktober, aanvang 19.30 uur; - sociale aangelegenheden op woensdag 15 oktober, aanvang 19.30 uur. Alle drie de vergaderingen wor den gehouden in het stadhuis. Vooronderzoek begroting De agenda en de stukken, die deze vergadering besproken gaan worden liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoe- ken. Tot die stukken behoren ook de ontwerp-begroting voor 1987 en de begeleidingsbrief van burgemeester en wethou ders die daarbij hoort. Voor gaande jaren was het gebruike lijk dat er in het kader van de be grotingsbehandeling, een voor onderzoek werd gehouden. Dat was een raadsvergadering, waarin aan b. en w. detailvragen over de ontwerp-begroting kon den worden gesteld. In zijn ver gadering van 26 september heeft de gemeenteraad echter besloten de extra vergadering voor het vooronderzoek te laten vervallen. Vragen die anders daar waren besproken, zullen nu in de commissies worden be handeld. De bibliotheek aan de Lange Zelke. (foto Johan Murre) welzijnsprogramma is ook te koop voor f 3,75 of (beperkt) te leen voor f 7,50 (kostprijs, wordt als statiegeld terugbetaald bij in levering) bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Alhoewel de rijksoverheid de ge meente zo'n f 3 van de uit te ge ven f 12 miljoen betaalt, is daar bij toch flink bezuinigd door het rijk. De meest pijnlijke korting daarvan is wel die van maar liefst 44,94% pp de rijksbijdrage voor het sociaal-cultureel werk. B&w willen dit opvangen door sluiting van de buurthuizen "Het Buut" in de Beatrixlaan en "Marnix" aan de Noordbeekse- weg. Voor de betreffende buur ten blijven dan "Het Wolter- huis" aan de Hogeweg en "Al degonde" in Westerzicht bestaan. In de nieuwe reeks tentoonstel lingen zullen tekeningen, zoals de titel reeds aangeeft, het ac cent bepalen. Daarnaast zal een aantal exposanten één of meer dere sculpturen ten toon stellen. Deze zullen in directe relatie staan tot de tekeningen óf de bezoeker inzage geven in de achtergronden van waaruit de kunstenaar werkt. De selectie van de exposanten lag ook dit jaar in handen van de sectie Beeldende Kunst van de Cultu rele Raad. Het uitgangspunt in de programmering is een pre sentatie van hedendaagse kunst. Van belang daarbij is on der meer de kwaliteit, diversiteit, authenticiteit en een zijdelingse blik op de actualiteit. De eerste exposant in de serie 'Accent Tekenen' is Jasper Daams (geboren in 1951) uit Ba- rendrecht. Hij exposeerde de af gelopen jaren in verschillende Rotterdamse galerieën. Boven dien is werk van hem in het bezit van Museum Boymans van Beu- ningen, de Rotterdamse Kunststichting, de Rijksaanko- pendienst Beelden Kunst en particulieren. Zijn tentoonstel ling in 'Bellamypark 19' ging za terdag van start en duurt tot en met woensdag 29 oktober. De gemeentelijke galerie is on dergebracht bij het Stedelijk Mu seum (Bellamypark 19). De openingstijden van beiden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur, bovendien op zater dag van 13.00- tot 17.00 uur. Zon dag en maandag zijn galerie en museum gesloten. Laat hem controleren! Misschien hebt u de verwar ming nog alleen maar 's avonds, of op laag pitje aan staan. De herfst laat zich ech ter meer en meer voelen. Voordat u het weet zal er weer hele dagen een beroep op de in ons land zeer onmisbare warmtebron worden gedaan. Zeker als u een zogenaamde allesbrander of gaskachel hebt is het zaak, voordat u gaat stoken, de schoorsteen geveegd te hebben. Want het zou echt niet de eerste keer zijn dat een rookkanaal ver stopt is geraakt door bijvoor beeld een vogelnest of een stuk bekleding dat los is ge raakt. Bovendien staat er in de Brandbeveiligingsverordening van de gemeente een bepaling die u verplicht de rookkanalen van huis en kantoor voor het seizoen te laten controleren. En, zo nodig te laten vegen! (foto Cor Schuilwerve) Dat is zeker nodig als u kolen of olie stookt, danwel een alles brander hebt. Ook al brandt de kachel maar af en toe, aan de wanden zetten zich toch vaste deeltjes uit de rook (roet) af. Roet is brandbaar. Zodoende kan, onder ongunstige omstan digheden een schoorsteen brand ontstaan. Bovendien kan, door inwerking van roetwater, het metselwerk van schoorste nen worden aangetast. Allemaal redenen om het kanaal jaarlijks voor het stookseizoen begint te laten vegen. Is de verwarming sinstallatie het hele jaar door in gebruik, dan moet ieder halfjaar worden geveegd. De eis van ve gen geldt niet voor de schoorstenen, wpar alleen gas kachels op aangesloten staan. Dat wil zeggen: tot vijf jaar nadat men van olie- of kolenstook naar gasverwarming is overgegaan. Wel wordt bij het gebruik van gaskachels verlangd, dat ieder jaar wordt gecontroleerd of de schoorsteen nog werkt. Welis waar wordt er bij een goed bran dende gaskachel geen roet ge vormd. Maar stel, dat een vogel nu net uw schoorsteen als broedplaats heeft uitverkoren... Er kan ook nog een andere re den zijn uw schoorsteen te laten controleren. Want het is maar de vraag of de verzekering na een (schoorsteen)brand de schade - da's toch al gauw enige duizenden guldens - vergoedt als u niet kunt aantonen dat het rookkanaal in het voorafgaande jaar is gecontroleerd en/of ge veegd! Leest u de kleine lettert jes in de polis (als u een brand verzekering hebt) er maar op na! Nog een advies: geef pas toe stemming aan de schoorsteenveger om te be ginnen als een duidelijke af spraak is gemaakt over de prijs. Gebeurt dat niet, dan kunnen bedrijven rekenen wat ze willen! Een schoorsteenve ger moet overigens zijn inge schreven bij de Kamer van Koophandel. Nog even, en nieuwbouw van de woningen aan het Groene woud, de Provooststraat, de Vlamingstraat, de Kleine Kerkstraat en de Dortmansstraat komt gereed. Deze straten zul len daarna opnieuw worden ingericht. Daarbij zal onder meer voldaan moeten worden aan de voorwaarden in het bestem mingsplan Beschermd Stadsgezicht. (De meeste van genoemde straten vallen binnen dat plangebied). Ondanks die voorwaar den zijn er echter nog diverse mogelijkheden voor herin richting. Deze staan genoemd in een in formatiebrief, die de bewoners van betreffende straten vandaag hebben ontvangen. Op het daar bij behorende vragenformulier - dat vóór 20 oktober terug gestuurd kan worden - kan men over een en ander zijn of haar voorkeur aangeven. Op basis van de ingekomen reacties zal door de gemeente een herin richtingsplan worden gemaakt. Dit onderwerp zal vervolgens tij dens een inspraakavond aan de bewoners worden voorgelegd. Daarna kan zo spoedig mogelijk met de herinrichting van de stra ten worden'begonnen. Volgens het bestemmingsplan Beschermd Stadsgezicht moet de indeling van de straten in overeenstemming worden ge bracht met het karakter van een historische stad. Bij de herin richting mogen daarom zo min mogelijk trottoirtegels worden gebruikt. De gemeente wil stre ven naar een dergelijke gelijk soortige inrichting van alle stra ten. Daarbij kan worden gedacht aan een inrichting zoals in het gedeelte van het Groenewoud tussen het Plein Vierwinden en de Walstraat. rabatstroken kunnen door een enigszins verhoogde ligging of markering onderscheiden worden van de rijstrook. Waar de veiligheid van de voetgan gers dat noodzakelijk maakt, kunnen de rabatstroken wor den afgescheiden met trot- toirpalen. Omdat de straten zo smal zijn, zullen bepaalde maatregelen nodig zijn. Zo zal al het verkeer, dat geen bestemming in het ge bied heeft, moeten worden ge weerd. Het overige verkeer zal zich moeten aanpassen aan de beperkte mogelijkheden die de straten hebben. Eén van de za ken waarover de bewoners zich -via een vragenformulier- dan ook kunnen uitspreken is of zij wel of geen drempels of ver smallingen in de straten wen sen. Bij een -eventuele- aanleg daarvan kunnen het zogenaam de '30 kilometer per uur-straten' worden. Door de herinrichting zullen de parkeermogelijkheden beperkt worden. Er zal dan meer gebruik moeten worden gemaakt van de parkeerterreinen in de buurt (Bellamypark, Wilhelminastraat, Stenenbeer). Dat zal zeker het geval zijn wanneer de straten helemaal parkeervrij wordt ge maakt. Op het vragenformulier kunnen de bewoners aangeven of zij de straten wel of niet par- keer.vrij willen hebben. sers mogelijk zijn wanneer na herinrichting de rijbaan vol doende breed zou zijn. Ook hier kunnen de bewoners, door middel van het vragen formulier, hun voorkeur uit spreken: wel of geen twee richtingsverkeer voor (brom)fietsers. lijk en lastig is. Zeker wanneer je, zoals bij de reinigingsdienst, dagelijks maar al te hard je han den nodig hebt voor je werk en daarbij ook vuil en scherp mate riaal moet versjouwen. Chloor en bleekmiddel worden niet alleen gebruikt om de vuil niszakken te ontsmetten. Vaak dient het om te voorkomen dat katers er hun 'geurtje' op ach terlaten en/of de zakken kapot maken op zoek naar iets eet baars. Deze dieren hebben nu eenmaal een goede neus; van bleekmiddel en dergelijke hou den ze zich het liefst verre. Toe passing voor dat doel van schoonmaak- en ontsmet tingsmiddelen is echter lang niet altijd nodig. De vuilniszakken kunnen meestal ook wel ergens neergezet worden waar het kat- tenvolk er niet bij kan. In een schuurtje bijvoorbeeld. Het bespaart u kosten en de mede werkers van de reinigingsdienst narigheid! Als voorbereiding op de herinrichting van de Oude Markt is gisteren begonnen met werkzaamheden aan kabels en leidin gen. Deze zullen worden uitgevoerd in de Lange Zelke; de Oude Markt en de Torenstraat. Daarbij zullen op de Oude Markt enkele bomen worden geplant. De werkzaamheden zullen voor de ondernemers en het winkelend publiek overlast met zich meebrengen, zij het dat geprobeerd wordt dat zo beperkt mogelijk te houden.Voor de plaats van de vrijdag- en zaterdagmarkt zullen de activiteiten van de nutsbedrijven geen ge volgen hebben. De markt zal, zij het met wat geringe verschuiving van sommige kramen, de komende maanden op de huidige plaats blijven. Pas wanneer begin volgend jaar gestart wordt met de herin richting van de Oude Markt, zal de vrijdag- en zaterdagmarkt ver plaatst worden naar de Lange Zelke - Spuistraat (het zuidelijke par keerterrein). Langzaam maar zeker begint dat op heel wat plaatsen een vaste gewoonte te worden. Met voor de medewerkers van de reini- gingsdient vervelende gevolgen. Dat chloor en bleekmiddel komt namelijk op de kleren terecht. Die raken daardoor niet al leen gebleekt, ze veroorzaken ook gaten in de kleding. Broeken en dergelijke moeten daardoor, veel vroeger dan redelijkerwijs nodig zou zijn, weggegooid kunnen worden. het zeker de huid niet onge moeid. Die wordt zachter en De bewoners en marktkooplie den zijn vorige week per brief door de gemeente van het bo- -t venstaande op de hoogte ge bracht. De Oude Markt (foto Johan Murre) Morgen, donderdag, gaan de leden van de Culturele Raad er weer voor zitten, 't Is dan weer de maandelijkse vergadering en er staat heel wat op de agenda. Onderwerpen, varië rend van de Grote Prijs van Nederland tot en met een in ternationale fototentoonstel ling zullen de revue passeren. De Culturele Raadsleden ver gaderen in het welzijnscen trum Bachten Komme en be ginnen daarmee om 20.00 uur. De vergadering is openbaar. Ook voor u! De laatste weken staan de bezuini gingsvoorstellen van de huidige on derwijsminister stevig in de belang stelling. Het is begrijpelijk dat velen zich ongerust maken en ook ik wil vanaf deze plaats mijn bezorgdheid over de ontwikkelingen uitspreken. Vooral de maatregel om geen 4-jarigen meer op de scholen toe te laten heeft nogal wat effecten, zowel voor de kinderen zelf als voor de ouders. Maar er zijn ook neveneffec ten, waarmee vooral de schoolbestu ren worden geconfronteerd. Zo is er sprake van een verminderde toe vloed van leerlingen naar de scholen. Er zouden zo situaties kunnen ont staan waardoor scholen niet meer aan het aantal leerlingen komen dat vereist is om te mogen voortbestaan. In het verlengde van dit alles liggen dan bovendien nog de gevolgen die dit alles kan hebben op het personele vlak: vermindering of ontslag van leerkrachten. Nauwelijks een jaar na dat de nieuwe wet op het basison derwijs het onderwijzend personeel onder grote druk heeft gezet om de aansluiting van kleuter- en lager on derwijs te realiseren, leiden de voor nemens van bewindsman Deetman tot veel verontrusting. En hun werk druk wordt door andere bezuini gingsmaatregelen nog verder ver hoogd. Zoals door het bemoeilijken van vervanging van zieke leerkrach ten. Dat komt vanzelfsprekend noch de leerlingen noch de -overblijvende- docenten ten goede! Zou het ooit nog zover komen dat we de leerlin gen naar huis moeten sturen? Naast deze bedreigende omstandig heden zijn er gelukkig uit het onder wijsveld ook nog enkele positieve ontwikkelingen te melden. Zo heeft het ministerie van onderwijs toestem ming verleend om twee noodlokalen te plaatsen om in een aantal nijpende situaties te voorzien: één bij de Bou wen Ewoutschool en één bij de vesti ging van de Oranjeschool aan de Ridderspoorlaan. Bovendien heeft de gemeenteraad in zijn vergadering van september een krediet van bijna 9 ton verleend om de uit 1883 daterende school in Rit- them door nieuwbouw te vervangen. Daarmee is aan een jarenlange pro cedure een eind gekomen. Tot slot nog een verheugend feit: op woensdag 22 oktober as. zal burge meester Van der Doef de officiële opening van de School voor Middel baar Dienstverlenings- en Gezond heidszorg Onderwijs (kortweg MDGO genoemd) verrichten. Deze vorm van middelbaar onderwijs ont wikkelt zich voorspoedig: begon de school in 1984 met 300 leerlingen, bij het begin van dit schooljaar stonden 500 leerlingen ingeschreven! Tot slot wil ik nog even in vogelvlucht enkele begrotingsonderdelen belich ten van zaken die tot mijn portefeuille behoren. Het is genoegzaam bekend dat er opnieuw stevig bezuinigd moest worden. Het college is van mening dat daarbij ook de personele kosten niet geheel buiten schot kun nen blijven. Zo zal er op de post van de gemeentelijke personeelsformatie f 125.000,moeten worden ingele verd. Dat lijkt veel, maar op de totale personeelslasten van bijna 26 mil joen is het een bescheiden bedrag... Onderwijs en sociale zaken zijn rede lijk "buiten schot" gebleven, evenals, overigens de sport. Er zullen op dat laatste gebied geen tariefsverhogin gen plaatsvinden. Wel tariefsver schuivingen, waardoor de tarieven van de veld- en zaalsporten meer worden gelijkgetrokken. Een nieuwe opdracht die er ligt is het opzetten van een gemeentelijke kre dietbank, die volgens nader vast te stellen criteria kredieten kan verle nen. Over het algemeen volgens rui mere maatstaven dan bij de banken, maar natuurlijk wel volgens het prin cipe van betaling van rente en aflos sing. Zo'n instituut zal ook behulp zaam kunnen zijn bij schuldsanering. Een ambtelijke werkgroep bereidt daar nu een voorstel over voor. Uit gangspunt is wel, dat het binnen de huidige personeelsbezetting moet gebeuren en zonder dat dat voor de gemeente tot extra uitgaven leidt.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5