Activiteiten Zeeuws natuurmuseum met landbouwbedrijf Loverendale PIETERSE, PIETERSE, PIETERSE EN NOG EENS PIETERSE Neven- en nichtendag in Vlissingen deVLissinger HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN FEEST OP NIEUWE BURG MET KINDERBOEKENSCHRIJVERS SHELL BOYCOT NU OOK IN ZEELAND Nog aantal weken om provinciale actie te steunen Slotmanifestatie Nepalactie met Marie Cecile Moerdijk Bruinooge: bouw appartementen en winkeltjes weergave van waar gemeentebestuur aan hecht HERFSTVAKANTIE THEMA: 'EEN GRAANTJE MEEPIKKEN' DRINKSERVIEZEN Zwiesel Christinenhutte Eisch CURSUS CAFÉBEDRIJF J. PA. Rossel tandprotheticus die stijl verraadt ROESTVRIJ EDELSTAAL Aiessi Alfa Piazza Wie is wie Emigranten BIJ EERSTE PAAL VOOR BOUW APPARTEMEÏSITEN BOULEVARD Y Nepalloop Special met advertenties oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-84000, privé w melse. 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Het Zeeuws Museum/Natuur- historie in Oostkapelle heeft ook deze keer weer herfstvakantie activiteiten op het programma staan. Onder het motto 'een graantje meepikken' kan de jeugd er terecht op dinsdag 14 en don derdag 16 oktober tussen 10 en 16 uur. Omdat het biologisch- dynamisch landbouwbedrijf Lo verendale zestig jaar bestaat doet deze onderneming ook mee in de organisatie. De titel zegt het al: de jeugd gaat zich die twee dagen verdiepen in granen en verder in dieren en planten, in graanvelden en alles wat daar verder mee heeft te maken. Er zijn talrijke activiteiten. Er De kinderboekenschrijver Willem Wilmink ontvangt vandaag (wo. 8 okt.) zijn Gouden Griffel en is maandag 13 oktober te gast in Middelburg. Wie van deze kin derboekenschrijver zijn bekroon de werk gesigneerd wil hebben, kan tussen 14 en 15.30 uur terecht in boekhandel Fanoy aan de Nieuwe Burg. 'Waar het hart vol van is' is de titel van het bekroon de boek over de dichtkunst. Ove rigens begint vandaag ook de kin derboekenweek en die duurt tot en met zaterdag 18 oktober. Behalve Wilmink komen nog meer coryfeeën uit de kinderboe kenwereld naar Fanoy. Zo leest Joke van Leeuwen vrijdag 10 ok tober tussen 16 en 18 uur voor uit het boek 'Deesje'. Dit werk werd bekroond met de titel 'het beste boek van het afgelopen jaar'. Dinsdag 14 oktober komt Midas Dekkers in de boekwinkel aan de Nieuwe Burg. Hij zal tussen 15 en 17 uur onder meer voorlezen uit zijn vorig jaar bekroonde boek 'Kijken met je handen'. Dezer da gen verschijnt trouwens een nieuw boek van deze befaamde bioloog - onder meer bekend van het tv-programma 'Max Laadver mogen (VPRO). Het draagt de ti tel 'Je binnenste buiten'. De kinderboekenweek stelt boe- "sfeervol tafelen" Uitgebreide collectie Kom even kijken bij de Drinkserviezen- specialist: SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 Over enkele weken start in o.a. Middelburg (De Huifkar) en Goes (Motel Goes) weer de Vakbekwaamheidscursus Cafébedrijf. De totale cursus duurt 10 wekelijkse avondles sen en kost in totaal I 295,—. Men kan zich nog aanmelden. De cursussen worden gegeven door prak tijkmensen met een hogere beroepsoplei ding, in groepen van beperkte omvang. Alle eisen voor het erkende diploma 'Vak bekwaamheid Cafébedrijf' worden behan deld, compleet met dia-series, bezoek aan een Brouwerij en wijnproeven. De vakken zijn o.a. Bier, Wijn, Gedistilleerde Dranken, Hygiéne, Apparatuur en Brandveiligheid. Met dit diploma kan men zelfstandig een café, disco, sportkantine, petit-restaurant etc. beheren en exploiteren. Er is geen vooropleiding nodig. Het examen is in ja nuari 1987. Voor hen die onregelmatige werktijden heb ben, bestaat de mogelijkheid lessen in een andere stad in te halen. Alle lessen in de steden lopen namelijk parallel! Tevens beheert de Stichting een Horeca- vacaturebank. Geïnteresseerden kunnen zich in laten schrijven en afhankelijk van de vraag en aanbod worden zij op de hoogte gebracht van de mogelijkheden. Deze be middeling geschiedt kosteloos. Voor verdere informatie over de cursussen of vacaturebank kan men bellen 076-144351. Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen. e*cWS,e< Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11477 ven en boefjes centraal. Fanoy speelt in op dat thema door te melden dat er een insluiping heeft plaatsgevonden. Kinderen wor den uitgenodigd de dader op te sporen en te vertellen over het hoe en waarom van deze misdaad. Kinderen van acht tot veertien jaar kunnen vanaf donderdag 10 oktober op zoek naar de dader bij Fanoy en daarover een verhaal maken. Het mooiste en span nendste verhaal wordt beloond met boeken. De winnaar van de eerste prijs mag voor 250, aan boeken besteden, de tweede tot en met de vierde prijs geeft recht op boeken ter waarde van 50,en wie de vijfde tot en met de tiende prijswinnars wint mag voor 25,— boeken kopen. Joke van Leeuwen, Willem Wilmink en Midas Dekkers worden ook in de ze detective-wedstrijd betrokken. De Nieuwe Burg viert in de herfstvakantie trouwens feesl. Dat zal de bezoeker er van mer ken tijdens een bezoek aan de tal rijke winkels. Willem Wilmink Het Nederlands Komitee Zuidelijk Afrika gaat ook aktie voe ren in Zeeland. Zaterdag 11 oktober staat het actiecomitee op Plein 40 in Middelburg met een kraam. Dat is dan tevens de start voor een aantal activiteiten, dat er op is gericht Shell te boycotten. Het comitee wil bereiken dat automobilisten Shell- tankstations voorbijrijden. Wanneer deze olie-multinational de boycot in dc beurs gaat voelen - zo hopen de actievoerders - dan zal hij zich terugtrek ken uit Zuid Afrika en Namibië. In het marktkraam op Plein 40 worden naast stickers en affi ches boycotcertificaten te koop aangeboden. De eigenaar van een certificaat verklaart géén Shell-produkten aan te schaffen. Van de opbrengst van deze actie worden advertenties geplaatst. Wie bij Shell regelmatig tankte en handdoekzegels spaarde kan deze ruilen tegen affiches. wordt geknutseld met grassen, granen en deeg, er wordt een film - 'Boer en molenaar in vroegere tijd' - gedraaid, 'brood bakken' op het strand, spelletjes vinden er plaats rond het thema en er is een speurspel waarbij prijzen zijn te winnen. Loverendale zal een ten toonstelling inrichten over granen - die blijft overigens tot november staan - en het bedrijf biedt de jeugdige bezoekers één rozijnen- bol met melk aan tijdens de eetpauze. Het Zeeuws Museum/Natuur- historie mikt met deze herfstvakantie-activiteit op de jeugd tussen zes en zestien jaar. Er moet een bijdrage in de kosten worden betaald en geadviseerd wordt om regenkleding en laarzen mee te nemen en een touwtje van een meter lang. De organisatie adviseert verder om zich van te voren aan te mel den. Het telefoonnummer is: 01188-2620, tussen 10 en 17 uur. Het museum waar de jeugd twee dagen in de herfstvakantie terecht kan. *Opa en oma Pieterse Mijn naam is Pieterse. Mijn naam is Pieterse en mijn naam is óók Pieterse. Velen zullen zich hel bekende spelletje 'Wie van de drie' nog wel herinneren. Steevast stond aan het eind van de ronde de échte Pieterse op en meestal was het net niet de man of vrouw die de tv-kijker in gedachten had. Wie afgelopen zaterdag in 'De Watertoren" in Vlis singen de vraag had gesteld 'en wil de echte Pieterse nu opstaan?' had het waarschijnlijk helemaal niet meer geweten want een dikke twintig man/vrouw zouden zich uit hun stoelen hebben verheven. Die dag echter geen spelletje, maar een neven- en nichtendag van de 'Pieterses'. Leendert Jan Pieterse uit Texel legt het hoe en waarom graag uit. "Onze grootouders Leendert Jan Pieterse en Cataharina Marina van der Gijp traden op 14 oktober 1896 in Vlissingen in het huwe lijk. Uit dat huwelijk kwamen elf kinderen, die op hun beurt weer zorgden voor 26 kleinkinderen. En wanneer zie je de complete fa milie nu eens bij elkaar? Nou, meestal is dat, hoe ellendig het ook is, bij begrafenissen. Daar komt nog bij dat de familie nogal verspreid is, dus zo vaak zie je el kaar nu ook weer niet. Hoe goed bedoeld ook, het is eigenlijk wel een beetje 'uit het oog uit het hart'". Neef Leo Pieterse uit Lemmer vult hem aan door hem te herin neren aan een van de laatste 'on plezierige' gelegenheden toen de familie weer eens bijeen kwam. "We zaten zo te praten en eigen lijk vonden we het -zeg maar- idi oot. Je moet elkaar toch ook op een andere manier bij elkaar kun nen krijgen? Nou en zo ontstond het idee eens een familiedag te or ganiseren en dan alleen maar voor de neven en nichten. Toen begon het spul pas goed. Eerst allerlei familieleden opgebeld om te vra gen wie wat waar woonde. Dat ging prima. Daarna iedereen een brieje geschreven of ze zo'n dag wel zagen zitten. Toen dat achter de rug was moest er natuurlijk van alles geregeld worden. Per slot van rekening wonen onze ne ven en nichten niet alleen in Vlis singen en Middelburg, maar ook in Delft, Utrecht, Lemmer, Texel, Zuid-Afrika en Amerika. En om dat allemaal op één dag bij elkaar te krijgen...". Niettemin lukte het de beide Pie terses, die daarbij vanuit Vlissin gen gesteund werden door de aan getrouwde neef Chris Verheul. Chris: "Er moest een datum ge prikt worden. Het liefst hadden we gekozen voor de 14e oktober, de dag dat onze grootouders trouwden, maar dat was een doordeweekse dag en dat ging dus niet. Bovendien moest het feeste lijk weerzien in Vlissingen gebeu ren, want hier liggen tenslotte on ze "roots". Van de 31 aanwezige neven en nichten blijken sommigen elkaar in geen dertig jaar te hebben ge zien. Om te weten te komen wie nu wie is en van welke 'oom of tante' draagt iedereen een badge. De 'echte' Pieterses dragen een plaatje met zwarte tekst en de aangetrouwden een plaatje met rode tekst. In beide gevallen staat boven de eigen naam de naam van hun vader of moeder. Begint de neven- en nichtendag een beetje onwennig, binnen de kortste keren worden herinnne- ringen opgehaald en verschijnen voorzichtig de eerste foto's van vroeger. Een foto van Leen van tante Dien doet een tafel vol ne ven en nichten schaterlachen. Na de koffie en 'daarna iets an ders' worden de plannen van die dag bekend gemaakt. Met z'n al len lekker eten (dat hoort er bij) en daarna een statiefoto voor een pand aan de Bonedijkestraat in Vlissingen, waar een gedenksteen *Een statiefoto van alle Pietsersens van 'grootvader' Pieterse een ech te rooie rakker in zijn tijd, in de muur is gemetseld. Het loopt alle maal op rolletjes. Oude contacten worden verstevigd en nieuwe conctacten worden gelegd. De or ganisatie van de reünie is óók content. "Het was voor ons de eerste keer. Noem het maar de kat uit de boom kijken. We denken er in ieder geval nu al aan om dit tot een regelmatig terugkerend ge beuren te maken en wie weet, mis schien wel met de achterneven en -nichten er bij". De opkomst is boven verwach ting. Meer dan dertig Pieterses. De emigranten uit Zuid-Afrika en Amerika ontbreken helaas, even als een neef die op zee zit en dus moeilijk 'even over kan komen'. Om vijf uur is de reünie afgelopen en vertrekken de Pieterses weer in alle richtingen. Niet met lege han den overigens, want de 'organisa tie' had nog iets in petto: een foto van de grootouders en een copie van het trouwboekje. Het wordt gewaardeerd.Het afscheid is zoals verwacht: tot ziens, Pieterse, Pie terse, Pieterse.... DEZE WEEK IN Een gekregen boek, een ontmoedigende ervaring. Jan Smee- kens in zijn rubriek kinderboeken Op onze cultuurpa gina uitaandacht voor het boek Zeeland-land tussen zeeënAd Hanne man stelt vast dat over de gevolgen van de ontsluiting van Zeeland nog weinig werd geschreven en dat dit werk dus wel kom is. Hoteliers moeten niet rekenen op meer klanten. De verbete ring van het econo mische klimaat houdt in dat meer mensen naar het bui tenland gaan met va kantie. VVV- directeur Adri Bon tenbal tijdens de of ficiële opening van Arneville Hotel. Na elf jaar, waarvan de laatste zeven on derhandelen, kon dan eindelijk wor den begonnen met de invulling van het gapende gat op de boulevard in Vlis singen. Suzuki met nieuws op de markt. Zie on ze rubriek van bou gie tot bumper jTWISwliiiiVi Tilr^y2 'j—wdu}:<asi»fssat mm h w«inau«gB i uw ■«nwnawiaiKHin Hfii"' "QMS .lÈÊÊÊKSÊËZ m Zoals deze maquette moet de bebouwing tussen de zeevaartschool en het Strandhotel worden. Het heeft niet minder dan elf jaar geduurd, maar het begin is er nu. Met het slaan van de officiële eer ste paal voor een appartementen complex maakte wethouder Daan Bruinooge van Vlissingen een aanvang voor de bebouwing van het gapende gat tussen het Strandhotel en de Zeevaart school. Dat gebeurde vorige week donderdag. Volgens de Bam (Ba taafse aannemers maatschappij) een belangrijke stap voorwaarts naar de concretisering van een zeeboulevard van grote allure. De eerste fase betreft de bouw van een complex met 48 appartemen ten. Het volledige plan voorziet in een hotel en 10 luxe appartemen ten en verder nog een bouwblok van 72 appartementen, een plaza met winkels en een overdekte par keergarage. Bruinooge herinnerde na het slaan van de eerste paal er aan dat in het najaar van 1975 dertien plannen op tafel lagen, die het ge meentebestuur moest beoordelen. Uiteindelijk kreeg het idee van projectontwikkelaar Bam de voorkeur. Het Vlissingse gemeen tebestuur - aldus Bruinooge - kon echter" niet bevroeden dat het nog zeven jaar zou duren voor de eerste paal de grond in zou gaan. Ik ga hier niet in op de oorza ken". Bruinooge vond dat op een feestelijke dag als die donderdag ongepast. Overigens viel die lange wachttijd ook niet in goede aarde bij de toe komstige bewoners van de appar tementen. Hoewel op dit moment alles in harmonie verloopt, had den zij drie jaar moeten wachten eer de optie werd omgezet in een koopcontract. Sommige bewo ners hadden grote moeite met die drie jaar 'afwachten en niets ho ren'. Voorzitter Verhage van de kopersvereniging meende echter dat nu alles goed werd geregeld en de bouwer van de appartementen oog en oor had voor de wensen van de toekomstige bewoners van dit unieke plekje. De start van het project is volgens Bruinooge om meerdere reden van belang. "In de eerste plaats vanwege het project zelf. De f* bouw van appartementen en win keltjes is een weergave van datge ne waar het gemeentebestuur van Vlissingen aan hecht". Hij noem de gedifferentieërde woningbouw en de versterking van de toeristisch-recreatieve ontwikke ling van de boulevards. En de pla za - een 2000 m2 groot plein - met daaromheen winkeltjes zal vol gens Bruinooge een uitnodigende werking hebben naar bezoekers van de boulevard. De plaza moet uiterst gezellig worden. Er komen dagwinkeltjes, kiosken en terrasjes, zitbanken, sierverlichting en brede trappen. De geraamde kosten - negen ton - komen voor rekening van de ge meente, pronkte de wethouder. "Het gemeentebestuur wil van Vlissingen een stad maken die ge zien mag worden", hield Brui nooge de genodigden voor nadat hij was ingegaan op de beide fo to's die onlangs verschenen en waarin concrete plannen voor het Vlissingse staan uitgewerkt. Hij meende trouwens dat de plannen binnen vier jaar op zijn minst moeten zijn begonnen. Marie Cecile Moerdijk treedt op als gastvrouw tijdens de slotmani festatie van de actie Zeeland helpt Nepal. Rond deze zangeres is een grote groep musici en artiesten ge formeerd die vrijdagavond 7 no vember de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg tot een groot geefcircus moeten maken. Jantien Kuiper, de coördinatrice van de actie, rekent er op dat op die dag talrijke particulieren, verenigin gen en het bedrijfsleven, geld zul len geven, waardoor het eindbe drag (momenteel iets meer dan een half miljoen) nog hoger wordt. "Ons doel was om hon derd schooltjes te bouwen. We hopen dat het méér zal worden". Vanaf 20 uur is er die vrijdag van alles te beleven in de Concert- en Gehoorzaal. Er is een Indiase groep die Nepaleese muziek speelt, de Zeeuwse Koorschool presenteert een aangepast pro gramma, de strijkersgroep van het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Jeugdorkest concerteren, het Zeeuws talent is vertegenwoor digd in de personen van Frank Mol (piano), Jan Paul Tavenier (viool) en W'illemiek Tavenier (altviool), een fanfare treedt op en met belangstelling wordt geke ken naar het optreden van Zü'e Swing, een nieuwe groep met Dies Ie Due en Geert Overdam (don derdag overigens in Filmtheater Meccano). In de voorzaal is een groot aantal artiesten op wie het stempel 'entertainment' gedrukt kan worden. Van de drankjes en hapjes die worden verkocht gaat *Jantien Kuiper de opbrengst naar de actie Zee land helpt Nepal. De schijnwerpers van de mensen van de actie Zeeland helpt Nepal zijn evenwel nog niet helemaal op de slotmanifestatie gericht. Ook zaterdag 25 oktober is een belang rijke dag. Dan wordt in 25 plaat sen in Zeeland de 'loop voor Ne pal' gehouden. De schooljeugd is gevraagd om aan deze sponsor loop deel te nemen en bij familie en kennissen geld te vragen voor elke gelopen kilometer. "Alle scholen zijn benaderd", zegt Jan tien Kuiper."De opbrengst daar van wordt op 7 november aan geboden". De titel van de sponsorloop luidt 'Zeeland en Nepal een zekere toe komst' en is afgeleid van de Stormvloedkering in de Ooster- schelde, waardoor Zeeland een zekere toekomst voor het gevecht tegen de zee wordt gewaarborgd. Nepal is in ieder geval met minder tevreden, maar het is daarom niet minder belangrijk. Om aan de loop nog meer bekendheid te ge ven heeft het actiebureau ook een tekenwedstrijd georganiseerd, waaraan alle leerlingen van scho len in Zeeland kunnen meedoen. Het onderwerp voor die wedstrijd is hetzelfde als die van de loop over vijf en tien kilometer. Ook deze krant wil tijdens deze laatste loodjes van mevrouw Kui per en de haren een bijdrage leve ren. Voor eind oktober wordt een special gemaakt, waarin alle bij zonderheden over het programma van de slotmanifestatie worden beschreven. Ook twee jaar actie voeren voor Nepal zal uitvoerig belicht worden. Voor de special zullen adverten ties worden geworven. De op brengst daarvan is bestemd voor de actie en het bedrag zal die vrij dag bekend worden gemaakt. Volgens Jantien Juiper hebben de kleinere bedrijven tot op heden nog niet zoveel gegeven. Het zou leuk zijn als dit belangrijke deel van het bedrijfsleven tijdens de laatste weken van de actie bij voorbeeld Nepal-producten zou gaan verkopen. Dan zou de actie nog eens extra onder de aandacht worden gebracht. Wie meer wil weten over Nepal-producten kan bellen met mevrouw Kuiper op het provinciehuis in Middelburg.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1