WIJKCOMITEE IN BRIEF AAN B EN W Kritiek op functioneren projectgroep Scheldebuurt Winnaars dik tevreden met hun hoofdprijs EEN MILJOEN TON ASFALT VERLIET ZAO Burgemeester Rutten: Middelburgse wegen verkeren in miserabele staat COC WALCHEREN TEN AANVAL Bli jf af van h< omofiel len HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN m-m h Nationaal Jeugd Fonds steunt Scouting St. Willibrordus met 6.500 gulden FOTO WEDSTRIJD GIGANTISCH SUCCES TWEE DAGEN THEMADAGEN OVER FLANKEREND BELEID OUDEREN Liefkozend linnen Lekker voordelig Zie onze lin nenfolder verspreid met dit blad DeVlijt 01 BEKEND MAKING GRANDIOZE SCHILDERIJEN VERKOOP 50.- tot 425.- Nieuwe opdracht Begrip Actief Aandeelhouders AANBIEDING servies: "plain white' MIDWINTER wedgwood-groep 0 vraag naar onze intekenaktie! Woensdag 1 oktober 1986 KISSINGER ^^»g^S^^ëkëiï)k^rat!^üï^ia^u!^^ëhëë^alchërë^r^ombïnatt^TTeuinaarTHotal^plag^W95(njitgav^rovinclale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51. postbus 5017. 4330 ka middelburg. 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60. postbus 18. 4380 aa vlissmgen. 01184-84000. privé w melse, 0H84-62320 redaktie: a0 hanneman, 01.18P.-.81.1.7Q... -&$&&'■ De foto van Henk van tier Kooij. ,5 l)e inzending van de familie Van Sighem-I'unt. Het wijkcomitee Scheldebuurt is ontevreden over het functio neren van de projectgroep Scheldebuurt. Het schrijft dit aan b. en w. van Vlissingen in een uitgebreide brief waarin de knelpunten uitvoerig wor den toegelicht. Volgens het wijkcomitée is de projectgroep nogal laks: vergade ringen worden slecht voorbereid en besluiten worden niet uitge voerd. Ambtelijke leden van de projectgroep worden eveneens op de vingers getikt. Gemaakte af spraken worden volgens het wijk comitee niet nagekomen. Ze ver dwijnen in de doofpot. Daarnaast worden de ambtelijke leden ge confronteerd met de hiërarchi sche verhoudingen op het stad huis. De klacht van het wijkcomi tee vrij vertaald: als een ambte naar op het stadhuis weinig in de melk heeft te brokkelen, kan hij een besluit van de projectgroep nooit omzetten in een behoorlijk advies. Dc Slichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen heeft samen met een groot aantal organisaties die alle wel iets hebben te ma ken met de zorg voor ouderen, themadagen op het programma staan. Na maanden voorbereidend werk is donderdag 2 en vrij dag 3 oktober het moment aangebroken om te gaan praten over 'flankerend ouderenbeleid'. Het doel is om in die twee dagen het zelfstandig functioneren van ouderen in de V lissingse sa menleving onder de loep te nemen en de mogelijkheden aan te geven hoe diverse instellingen daarmee werken. De beide dagen is het dienstencentrum Bachten Kumme de trefplaats van oude ren en de organisaties die er bemoeienissen mee hebben. Een hele pagina van de stichting is in deze krant opgenomen. "Ten stadhuize wordt ook de prioriteit bepaald", klaagt de Scheldebuurt. Gehoopt wordt dat de brief de ogen van b. en w. zal openen en dat er een hernieuwde discussie op gang komt over het functioneren van de project groep. Want, zo treurt men. "De geschiedenis herhaalt zich". Op 31 mei 1983 werd het slechte func tioneren van de projectgroep Scheldebuurt ook al aan de orde gesteld bij het geachte college van b. en w. Sindsdien is het vrijblij vende karakter van de groep niet veranderd, het gemeentebestuur is onvoldoende betrokken bij het functioneren, het stadhuis weet geen raad met de besluiten die in de projectgroep worden genomen en er is sprake van 'onvoldoende ontwikkeling van geïntegreerd beleid'. De fotowedstrijd van De Faam/De Vlissinger in samenwer king met Zwitsal is voorbij en werd een gigantisch succes. Vori ge week zocht de jujy de eindwin naars uit de zestien reeds be kroonde foto's. Winnaar - en eigenaar van een Polaroid direct- klaar camera - werden Mevrouw Van Sighem-Punt uit Westkapelle en Henk van der Kooij uit Vlissin gen. De prijzen werden persoon lijk overhandigd. De Beide Pola roid zonnebrillen bracht Tante Pos bij de winnaars. Goed be schermd tegen de zon gaan in ieder geval Henk Veerman uit Oost-Souburg en J. Wanjon uit Oost-Souburg. In totaal werden meer dan 750 fo to's ingezonden. De kwaliteit stond op een hoog niveau, oor deelde de jury. Jammer was dat de veelal kleurenfoto's niet zo goed overkwamen op zwart wit in de krant. Logisch dus dat sommi gen niet begrepen waarom be paalde foto's werden bekroond. "We moesten dat heel vaak uit leggen aan mensen die opbel den", zegt de redactie van dit blad. Overigens liggen nog twee foto's op de redactie die niet konden worden teruggezonden omdat de afzender zijn of haar naam vergat te melden op de foto. Wie de in gezonden foto mist kan bellen - 01180-81000 - en vragen naar Christine. (V. tiK&in op velerverzoek nog 1 maal. Slechts 1 dag. Toegang vrij. Uitsluitend a.s. zaterdag 4 okt. van 10.00 - 17.00 uur van olieverfschilderijen van div. schilders. Prijzen compleet met mooie zware lijsten vanaf met certificaat GRATIS KOPJE KOFFIE in de Schouwburg, Molenwater Middelburg i *7r I Hermant!a Wort man, vertegenwoordigster van dit blad, overhandigt de hoofdprijs aan Henk van der Kooij. De bv Zeeuwse asfalt onderneming (Zao) stond vorige week woensdag stil bij de productie van haar één miljoenste ton. Om dat te vieren bood de Middelburgse onderneming Miniatuur Walcheren dat miljoenste ton asfalt, symbolisch en in minifor maat aan. De eerste burger uit de Zeeuwse hoofdstad, mr. Chris Kutten, mocht met die geproduceerde mijlpaal op schaal 1:20, de Veerse Dam dichtsmeren. Zao-directeur Jan van Son had bo vendien nog één miljoen cenlen meegenomen voor de toeris tenattractie en kon zich nadien de gulste sponsor noemen van miniatuur. Rutten, zoals altijd in voor een kwinkslag, prees dit initiatief en riep de bedrijven in zijn stad op zo af en toe eens een huidel geld in de handen van de miniatuur mensen te stop pen. En voor de ondernemingen waar de kassa flink rinkelt had hij de boodschap: "Als het bij u regent, laat het dan bij ons mi niatuur druppelen". Jan Konijnenburg van het havenschap Vlissingen was de eerste die de woorden van Kutten omzette in daden. Hij kreeg applaus voor de toezegging dat hij de wateren van 'miniatuur' zou schoonmaken. Onze fotograaf John Siwabessy bij mevrouw van Sighem en haar zoontje, nu van de voorkant. Directeur Jan van Son rekende de genodigden voor dat de geprodu ceerde één miljoen ton asfalt de" weg Middelburg-Lissabon kon bedekken. De veertien werkne mers, onder wie er drie het volle dig geautomatiseerde proces van de fabriek aan de Kleverskerkse- weg aan de gang houden, zagen hun product echter voornamelijk in Midden-Zeeland worden verwerkt. En het betreft niet alleen wegen, dijken en dammen krijgen vaak een laatste versteviging door er asfalt overheen te strooien en plat te walsen. Ook tennisbanen kun nen worden geasfalteerd. Behalve de productie verwerkt de Zao het ook. Daarvoor zijn zeven mensen /aangesteld, die in hecht ploegver- band nieuwe wegen maken of op nieuw asfalteren. Rutten liet weten dat asfalt een vrij onschuldig product is. "Veel mensen verwarren het met een teer-product. Dat is niet waar. Het zand en grind wordt ver mengd met bitumen. Dat wordt gewonnen uit aardolie. Het is de zwaarste fractie van de raffinage- productie. Hij beloofde de Zao Het Coc Walcheren walgt van Raph Creemers die in Arnemui- den een opvanghuis voor christe lijke homofiele mannen wil neer zetten. Niet zo zeer dat Creemers homofielen wil helpen doet de Waleherse homosexuelen - en met hen iedereen die pleit voor inte gratie - rillen van woede; vooraf het feit dat Creemers meent 'ho mofielen te kunnen genezen' is de Coe-werkgroep in liet verkeerde keelgat geschoten. Anno 1986 zou toch iedereen beter moeten weten, pleiten ze. Creemers is van mening dat ho mofilie een ziekte is, die met - veel - bidden is te genezen. Hij noemt het verschijnsel 'een neurose'. Vooral ervaringen in de jeugdja ren en - Creemers in de PZC van 12 juni 1985 - "gebrek aan liefde van de ouders voor het kind, tijd gebrek van de ouders en of het feit dat een kind ongewenst is" kunnen er toe leiden dat iemand zich homofiel voelt. Creemers, prediker van de 'volle evangelie gemeente Immanuël' in Arnemui- den, citeert Leviticus 18:22 (oude testament) 'En gij zult geen ge meenschap hebben met een, die van het mannelijke geslacht is, zoals men gemeenschap heeft met een vrouw'. De Waleherse werk groep vindt het vreemd dat Cree mers zich op mannen richt. Wie de bijbelteksten echter letterlijk neemt, zoals Creemers dat kenne lijk doet, hoeft daarover niet meer verbaasd te staan. In christelijke kringen wordt trouwens verschillend gedacht over homofilie. Een dominee sneed deze zomer in een NCRV televisieprogramma de homofilie aan en noemde het - vrij vertaald - ronduit schandalig dat sommige christenen met de bijbel in de hand homosexuelen veroordelen. Men moest - preekte de dominee - afblijven van de diepste gevoe lens van liefde die iemand Drie leden van de werkgroep Walcheren van het Coc in het hol van de leeuw, het nog te bouwen pand van Creemers in Arnemuiden. Van links naar rechts: Fien Jansen, Yvonne Orgers en Tieneke Reekers. koesterde en zich zeker niet laten leiden door vooroordelen. Het Coc Walcheren is het volledig eens met die opvatting. Niettemin heeft de organisatie begrip voor christenen die in de knoop komen met hun geloof als ze homosexue- le gevoelens hebben. "Elke twee de woensdag van de maand heb ben we spreekuur in het gebouw van de FNV jongeren aan de Dam in Middelburg, tussen 19 en 21 uur. Als een christen mqt die pro blemen bij ons komt verwijzen we hem of haar naar iemand die zelf ook christen is. Ook een dominee is bereid om met die man of vrouw in contact te komen en hem te helpen". Het verhaal dat Creemers op hangt zaait twijfel bij mensen die nooit of nauwelijks met homofilie in contact zijn gekomen. Als het Coc Creemers'stelling bestrijdt, met welke argumenten doen ze dat dan? Fien Jansen, Yvonne Orgers en Tieneke Beckers, leden van de Waleherse werkgroep, weten uit gesprekken met christenen dat Creemers ongelijk heeft. "Er zijn mensen die zeggen dat ze zich ka pot hebben gebeden. Binnen het Coc zijn mensen die onmiddellijk ontkrachten als die man zegt dat je met bidden hetero kunt worden". De 'anti-homo-actie van Cree mers heeft dus bij het Coc kwaad bloed gezet. Daarom wordt actie gevoerd. Momenteel loopt een handtekeningenactie tegen het besluit van b. en w. in Arnemui den om het homo-opvanghuis te laten bouwen. Aan burgemeester M. Markusse wordt half oktober het resultaat van die actie aange boden. Volgens het drietal zijn de reacties uit het land overweldi gend. Ook in Zeeland komen mensen in opstand tegen de - wat genoemd wordt - 'foute moraal- preek' van Creemers. "En daar onder zijn ook christenen die boos zijn...". Rutten toonde zich een goed doe-het-zelver. Met bravour alsof hij in het vak had doorgeleerd, dichtte hij de Veerse Dam in Miniatuur Walcheren. Rechts Zao-directeur Jan van Son. om volgende jaar een grote order te plaatsen als de verbindingsweg tussen de Koudekerkseweg en de Vlissingseweg wordt gemaakt. "Ik dacht trouwens dat wij als ge meente een grote klant van jullie waren. Ik heb me echter laten ver tellen dat we niet echt groot zijn". Later, tijdens het officieu ze gedeelte in het miniatuur restaurant, herinnerde hij zich dat hij bij de eerste kennismaking met de Zeeuwse hoofdstad wel ge schrokken was van de slechte staat van de wegen in Middel burg. "Maar ja", verzuchtte hij even later, "kunst en cultuur ne men een grotere hap uit de koek. En die koek kun je maar één keer opeten". De marktsituatie van asfalt staat onder grote druk. In zes a zeven jaar is de productie in Nederland gehalveerd, van twaalf naar zes miljoen ton. "Wij zijn redelijk constant gebleven met een jaar productie van gemiddeld 60.000 ton", cijferde Jan van Son tijdens een gesprek vóór het officiële deel. "Maar om de productie te continueren, zijn we wel scherp concurerend met de prijs op de markt gaan zitten. En de concu- rentie komt niet alleen uit Goes of Sluiskil. Ook Brabanders roeren zich op de Zeeuwse markt. Nu hebben we de wind mee gehad. De aardolieprijzen zijn de laatste twee jaar flink gedaald. En daar aan is de prijs van asfalt gekop peld. Het is immers een aardolie product. Hoewel er in verhouding tot zand en grind weinig bitumen in het asfalt zitten, bepaalt deze grondstof wel de prijs. Zand en grind is een "kwestie van dubbelt jes en kwartjes. Bitumen kosten momenteel 15,per ton. En een verandering in de aardolie- prijs heeft dus onmiddellijk invloed". Wie echter het verleden van de ze ventien jaar oude Zao kent, weet dat de constante afname niet zo maar toeval is. De onderneming werd in 1969 opgericht door elf aannemers in de grond-, weg- en waterbouw. Een groot aantal is weggevallen. Volgens Van Son door liquidatie, ruzie tussen broers, opheffen van bedrijven en l'aillisementen. Vijf bedrijven worden nu nog als aandeelhouder genoemd. "Maar", relativeert Van Son de veronderstelling dat juist deze ondernemingen alleen de continuïteit waarborgen, "de meeste orders komen juist van an dere bedrijven". Toch geeft hij toe: "Uiteraard leveren wij ook aan onze participanten. Zij zijn emotioneel en financieel gebon den. Maar ook de morele plicht om bij ons te kopen speelt mee. "Als regionaal opererend bedrijf komen we steeds dezelfde op drachtgevers tegen", benadrukt 6 pers. servies 298.— uw voordeel 114.- I SPECIAALZAAK SERVICE KWAUTtlT GARANTIE IANGE DEIEI 50 MIDDELBURG 01180 13221 j Van Son. En met de hijgende adem van concurenten uit Bra bant vooral in de nek weet de Zao-directeur zeker, dat zijn mensen kwaliteit leveren. "Ja, zelfs moeten leveren. Dat staat buiten kijf". Terug naar het decor voor het feest met genodigden, Miniatuur Walcheren. "Na een terugblik moeten we vooruit kijken", filo sofeert Van Son tegen de genodig den. Hij stelt zich de vraag waar de volgende miljoen ton naartoe zal gaan. Rutten antwoordt on middellijk: "Die blijft in Zee land. En ik heb er alle vertrouwen in dat die volgende miljoen nog voor het jaar 2000 zal worden ge produceerd". liet Nationaal Jeugd Fonds - be kend van de jaarlijkse actie van Jantje Beton - heeft 6.500 gulden beschikbaar gesteld aan de Stich ting Scouting St. Willibrordus te Vlissingen. Dit bedrag is bestemd voor de aanschaf van nieuw spel- en kam- peermateriaal. Het Nationaal Jeugd Fonds geeft in het bijzonder steun aan voor zieningen die erop gericht zijn kinderen meer leef- en speelruim te te geven. Financiële bijdragen worden ver strekt aan buurt- en clubhuizen, kinderboerderijen, speeltuinvere nigingen, speelotheken, peu terspeelzalen en allerlei andere jeugdverenigingen. Gevaar en onveiligheid, isolatie van kinderen van gastarbeiders, integratie van gehandicapte en niet-gehandicapte kinderen en het grote gebrek aan veilige en eigen tijdse speel voorzieningen en jeugdgebouwen zijn in dit ver band problemen die aandacht krijgen. Het gaat hierbij om veel belovende initiatieven en acties van het zgn. vrijwilligerswerk. In het afgelopen jaar heeft het Nationaal Jeugd Fonds aan ruim 360 groepen bijdragen beschik baar kunnen stellen. Het totaal uitgekeerde bedrag was ruim 3 miljoen gulden. Deze voor vele projecten onmisbare ondersteu ning is mede mogelijk dankzij de opbrengst van de nationale jeugd- collecte van Jantje Beton, die dit jaar van 3 tot 9 november zal worden gehouden. Voor IEDEREEN die graag een foxtrotje danst: elke zaterdagavond vanaf 21.30 uur in de grote zaal VRIJ DANSEN bij cDanssatooL cDe<fong Oudec7Warki cyiissingeii 1.01184/13783

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1