informatiepagina van de gemeente vlissingen De gemeentelijke beleidmakers I Kijk uit I Behandeling begroting 1987 Eigen bedrijfje beginnen? I Informatiehoeken DE VMSSINGKR Woensdag Voorstel omdraaien verkeersrichting Dijkstraat en omgeving Vergadering emancipatie commissie Nieuwe melodieën carillon stadhuis Jaarlijks gebeuren er in Zeeland zo'n 65 aanrij dingen tussen landbouwvoertuigen en ander verkeer. Daarbij vallen gemiddeld circa 20 slachtoffers: gewonden, maar ook doden. In verhouding tot het totaal aantal verkeersonge vallen lijken bovengenoemde cijfers vrij klein. Feit is echter dat de afloop ervan vaak veel er ger is dan bij andere aanrijdingen. Niet dat de bestuurder ervan zulke slechte rijders zijn. Wèl omdat hun voertuigen vaak groter zijn dan wat we doorgaans op de weg tegenkomen. Vergadering projectgroep Scheldebuurt Ook cursus voor vrouwelijke 'starters' Afdeling BASCO donderdag en vrijdag gesloten Even bijpraten met wethouder Bruinooge Evenwicht GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUP IN DE GLASBAK! Cursus Gratis jZ sz Cursus helpt goede basis leggen 'V* jf Welzijnsprogramma Sociaal-cultureel werk Archief Volwassenen-educatie 24 september 1986 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. De gemeenteraad, in maart mede door u als burger gekozen, is het hoofd van de gemeente. Als zodanig 'maakt' de raad het beleid op de vele terreinen van de samenleving. De gemeente staat daar immers middenin! Bij het vaststellen van het beleid wordt veelal uitgegaan van de voorstellen, zoals die door burge meester en wethouders zijn voorbereid (met ondersteuning van ambtenaren en, bij inspraak, ook door andere burgers.) Logisch, omdat de wethouders door de raad zijn gekozen èn zelf raadslid zijn. Het zijn ook b. en w. die zorg dragen - uiteraard weer met behulp van het 'ambtelijk apparaat' - voor uitvoering van het door de raad vastgestelde beleid. Komende vrijdag is het weer raadsvergadering (aanvang 14.00 uur in het stadhuis). Ook dan zat de raad zich nadrukke lijk met hef beleid op zeer uit eenlopende terreinen bezig houden. Kijkt u de agenda in het twee de deel van dit artikel er maar op na. U zult dan onder meer tegenkomen: krediet vernieu wing riolering, plaatsing nood- lokalen basisscholen, krediet nieuwbouw Chr. basisschool Rietheim en voorbereidings- besluiten tot het wijzigen van bestemmingsplannen. Wilt u precies weten hoe b. en w. over deze onderwerpen denken? In de gemeentelijke informatie- hoeken liggen de voorstellen stuk voor stuk ter inzage! Net als trouwens de andere die b. en w. deze maand aan de raad doen. Meemaken hoe de raad die be oordeelt? Ook dat kan! Gewoon, door een bezoekje te brengen aan de vergadering. U bent er van harte welkom. Mede daarom ligt er voor u een populaire raadsagenda gereed. Daarin staan alle voorstellen in het kort beschreven. Bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis kunt u trouwens ook nog de achterlig gende stukken inzien. Dat zijn de nota's, tekeningen en derge lijke die bij de raadstukken ho ren en zoals die voor de raadsle den ter inzage liggen. De ingekomen stukken voor de- Onder agendapunt 4-4 stellen burgemeester en wethouders voor een bedrag van f 866.000 uit te trekken voor de bouw van een nieuwe school te Ritthem. Deze gaat het huidige, uit 1883 daterende gebouw (foto) vervangen. De bouwkosten zullen overigens door het rijk wor den vergoed, (foto Cor Schuilwerve) Deze week heeft de gemeente aan alle bewoners van de Dijkstraat, de Jan de Priesterstraat, de Van Steve- ninckstraat en de Cornelis van Perestraat gevraagd hoe zij denken over het "omdraaien" van het éénrichtingverkeer in deze straten. De bewoners kunnen hierover vóór 6 okto ber a.s. hun mening geven door het inzenden van een antwoordstrook, onderaan de brief waarin het voorstel wordt gedaan. Het voorstel is bedoeld om de verkeersveiligheid groter te ma ken. Binnenkort zal namelijk de Dijkstraat opnieuw worden bestraat en worden ingericht als zogenaamde "30 kilometer per uur - straat". Het wijzigen van het éénrichtingverkeer zou daar op kunnen aansluiten. Het voor stel is het éénrichtingverkeer om te draaien in de hele Jan de Priesterstraat en de Van Steve- ninckstraat en in gedeelten van de Dijkstraat en de Cornelis van Perestraat. Het gaat alleen om autoverkeer. Het eventueel in stellen van tweerichtingverkeer voor (brom)fietsers in deze stra ten zal later worden bezien. Op de illustratie staat het voor stel voor eenrichtingsverkeer met pijltjes aangegeven. ze vergadering kunt u trouwens ook bij dat bureau inzien. De agenda voor vrijdag ziet er als volgt uit: Opening Mededelingen Over te leggen stukken Te behandelen punten 0-1 Aanbieding gemeentebegro ting, inclusief nota van wijzigin gen en begrotingen van bedrij ven en commissies voor 1987. 0-2 Herbenoeming leden alge meen bestuur Ter Reede. 0-3 Wijziging Algemene Salaris verordening. 1 oktober: De emancipatiecommissie houdt woensdag 1 oktober haar maandelijkse vergade ring. Deze vindt plaats in het stadhuis en begint om 20.00 uur. De vergadering is open baar. U bent dus van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: -welzijnsprogramma 1987; -veiligheid op straat; -kinderdagverblijf; -publiciteit. De vergaderstukken liggen ter inzage bij het bureau welzijn in het stadhuis. Daar kunt u ze ook opvragen bij de ambtelijk secre taris. Hij is rechtstreeks bereik baar via telefoonnummer 87336. Als het nog niet gebeurd is, gebeurt het binnenkort. Stadsbeiaardier Henk van Put ten brengt dan een nieuwe band aan op het automatische speelwerk van het stadhuisca rillon. Resultaat: een reeks nieuwe melodieën. Zo zullen de komende tijd (gaan) weer- klinken: - andantino uit Thema con va- riazioni van P. Broerse (ieder heel uur); - thema uit finale van P. Broer- se (kwart over); - fragment uit Hobellied van C. Kreutzer (ieder half uur); - fragment uit een lied van Va lerius (kwart voor). 's Nachts is het automatische speelwerk uitgeschakeld. Dan geven de klokken ieder heel en half uur alleen het tijdstip aan. 0-4 Wijziging Kledingreglement. 0-5 Verweer in hoger beroep als gedaagde partij. Wijziging van de legesveror dening (in verband met de de centralisatie van rijbewijzen); krediet voor de aanschaf van apparatuur terzake. 0-7 Intrekking aanwijzing takken van dienst (sociale dienst en vismijnbedrijf). 1-1 Krediet voor aanpassing po litiebureau. 1-2 Krediet voor vervanging in ventaris brandweer. 4-1 Subsidieverzoek Stichting Begeleidingscentrum Gerefor meerd Schoolonderwijs voor 1987. 4-2 Ontwerp-begroting 1987 Overlegorgaan gemeenschap pelijke regeling RPCZ. 4-3 Plan van nieuwe basisscho len voor de periode 1-8-1987 tot 1-8-1990. 4-4 Krediet voor nieuw school gebouw in Ritthem. 4-5 Verzoek medewerking ex ar tikel 74 WBO van het R.K.- schoolbestuur Vlissingen voor het herstellen van de stoep/en tree 'Sint Jozefschool'. 4-6 Verzoek medewerking ex ar tikel 74 WBO van het R.K.- schoolbestuur voor het vernieu wen van de c.v.-ketel in de 'Sint Jozefschool'. 4-7 Plaatsing noodlokalen bij basisscholen. 5-1 Goedkeuring exploitatiere kening 1985 Stichting Openbare Bibliotheek Vlissingen. 5-2 Samenwerkingsovereen komst ontwikkeling arsenaal- gebied. 6-1 Deelname aan de gemeen schappelijke regeling ter finan ciering van de afdeling Alge meen Maatschappelijk Werk van de Stichting Federatie Maat schappelijke Dienstverlening Walcheren. 6-2 Garantie geldlening ad f 7.000.000 voor nieuwbouw van het bejaardentehuis 'Scheldehof'. 7-1 Krediet voor het Hinderwet Uitvoerings Programma (HUP). 7-2 Krediet aanpassing riolering (AR II). 8-1 Garantie geldlening woning bouwvereniging BASCO voor di verse woningcomplexen. 8-2 Voorbereidingsbesluit Groot Abeele. 8-3 Voorbereidingsbesluit Pape gaaienburg I, gedeelte Zuid- beekseweg en Kievietsprenk. 8-4 Voorbereidingsbesluit bestemmingsplan 'De Schelde'; 8-5 Voorbereidingsbesluit bestemmingsplan Westerschel- demond. 8-6 Vaststelling bestem mingsplan Spuistraat, gedeelte Spuistraat, eerste herziening. 8-7 Verkoop Nieuwstraat 29. Rondvraag Sluiting Vanavond, woensdag 24 september, komt om 20.00 uur in welzijn- scentrum Bachtenkomme (Badhuisstraat 104) de projectgroep Scheldebuurt bijeen. De groep is een samenwerkingsverband van o.a. bewoners en ambtenaren, ingesteld door burgemeester en wet houders ten behoeve van de stadsvernieuwing in de Scheldestraat en omgeving. De vergadering is openbaar, dus voor iedereen vrij toegankelijk. In de, reeds begonnen oogsttijd zijn er vele landbouwvoertuigen op de weg. Om deze reden voert de provincie Zeeland, net als vo rig jaar, een aktie om verkeers deelnemers te wijzen op de aan wezigheid van landbouwvoertui gen op de Zeeuwse wegen. Dus ook die op Walcheren. Bij die aktie wordt samengewerkt met Veilig Verkeer Nederland en de Rijkspolitie. Samen doen zij de volgende aanbevelingen: -Let de komende maanden op binnenwegen, maar ook op de meer doorgaande wegen extra op. -Minder eerder snelheid als u een landbouwvoertuig nadert; deze rijdt langzamer dan u wel licht denkt. -Wees bij duisternis extra op merkzaam op verlichting, stop lichten en richtingaanwijzers. Bij deze voertuigen zijn die vaak minder goed zichtbaar. -Landbouwvoertuigen zijn groter dan u denkt. Hou er rekening mee. -Wees erop bedacht dan land bouwvoertuigen vrij onverwacht kunnen afslaan en ver kunnen uitzwenken. -'s Morgens vroeg en bij regen kunnen de wegen, als gevolg van moddersporen extra glad zijn. Hou er rekening mee! Onder de titel 'Vrouw en eigen bedrijf' start er op 7 oktober een oriëntatie-cursus voor vrouwen die een eigen bedrijf willen beginnen. Voorafgaand daaraan is er een introductie bijeenkomst met informatie over, uiteraard, de cursus en over bestaande bedrijven van vrouwen. De cursus omvat tien bijeen komsten van ieder 2 1/2 uur. Daarbij zal aandacht worden besteed aan zaken die speciaal voor vrouwelijke 'starters' van belang zijn. Zo zullen onderwer pen aan de orde komen als 'wer ken in een collectief', 'tijdsin vestering' en 'positie van vrou welijke ondernemers'. Natuurlijk worden ook de onderwerpen be licht, waar ieder startend bedrijf mee te maken heeft. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een deel van de stof, zoals die ook tijdens de 'Starterscursus' (zie artikel elders op deze pagina!) wordt behandeld. De samenstel lers van die cursus waren dan ook betrokken bij de opzet van 'Vrouw en eigen bedrijf', naast de organisatie 'Vrouw en werk Zeeland'. Daar kan men zich (op donderdag van 10.00- tot 13.00 uur) ook aanmelden. Het adres van 'Vrouw en werk' is: Nieuwstraat 13, 4331 JK Middel burg; het telefoonnummer is (01180) 37555. Ook bij het pro ject werkloosheid Vlissingen kan men voor aanmelding te recht (stadhuis Vlissingen; tele foonnummer 87427). Tot slot: -de cursusplaats is Vlissingen; -de bijeenkomsten worden 's morgens gehouden; -er zijn mogelijkheden voor kinderopvang; -deelname is gratis. Drie boeken, samen bijna vijf centimeter dik. Daarin duizenden bedragen, variërend van enkele tientjes tot vele miljoenen. De leden van de Vlissingse gemeenteraad krijgen ze vrijdag for meel door burgemeester en wethouders aangeboden. De ge meentebestuurders kunnen er gerust 'voor gaan zitten'. Ze heb ben daarvoor echter nog even de tijd. De behandeling van de begroting voor 1987 - daar gaat het hier om - is namelijk pas op 18-, 19- en 21 november. Die dagen worden de algemene be schouwingen gehouden. Dan komt met name het beleid op de vele gemeentelijke terreinen aan de orde. Op maandag 13 oktober is er ruimte bieden voor het opvan- echter ook een vergadering over de begroting. Die draagt de titel van vooronderzoek. Tijdens de ze vergadering (de aanvang is om 19.30 uur) kan de raad met detailvragen over de begroting bij burgemeester en wethouders terecht. Alle vier de vergaderin gen zijn uiteraard openbaar. Be langstellenden zijn van harte welkom. Wanneer zij zich vante- voren rustig in de beleidstoelich- ting en de begroting willen ver diepen kan dat uiteraard in de gemeentelijke informatie- hoeken. gen van onvoorziene tegenval lers, terwijl een strakke budget bewaking meer dan ooit noodza kelijk is". De financiën vormen een on losmakelijk en belangrijk on derdeel van de begeleidings brief. Ook het beleid, dat b. en w. in 1987 op de vele andere terreinen willen gaan voeren, staat er in beschreven. De ko mende tijd zal daar op deze pagina ook op worden in gegaan. De afgelopen week is een vrij ingrijpende verbouwing en uit breiding (op de begane grond) van het kantoor van de wo ningbouwvereniging 'BASCO' gereed gekomen. Hiervoor werd enige tijd geleden, vol gens de regels van de bouw verordening, vergunning ver leend door burgemeester en wethouders. Als gevolg van de aanpassing van het gebouw gaat de afdeling verhuur- en bewonerszaken ver huizen. Om die reden kunnen huurders morgen (donderdag) en vrijdag niet worden geholpen door deze afdeling. Ook telefo nisch zijn de medewerkers er van dan niet bereikbaar. Maan dag staan zij echter weer voor de huurders gereed. Ook dit keer was het niet een voudig de inkomsten- en uitga venzijde van de begroting in evenwicht te brengen. Enkele maanden geleden werd het be grotingstekort voor 1987 nog ge raamd op f 2.082.435,—. In de tussentijd konden nog enkele voordelige correcties (naast, he laas, ook enkele nadelige) in de ontwerp-begroting worden aan gebracht. Dat bracht het 'gecor rigeerde begrotingstekort', zo schrijven b. en w. in de begelei dingsbrief bij de begroting, op f 948.600,—. Zij stellen de raad daarbij voor dat tekort als volgt weg te werken: - benutting rente reserves ten gunste van de gewonde dienst (opbrengst 372.000,—); - verlaging kapitaallasten als gevolg van extra afschrijvingen (opbrengst f 100.000.—) - herziening investerings- en exploitatie-overzicht 1987 (opbrengst f 78.700,—); - ombuigingsmaatregelen bij diverse dienstonderdelen (opbrengst f 397.900,—). Gaat de raad hier in november mee akkoord, dan kan het nieu we jaar worden begonnen met een begroting zonder tekort. Net als in voorgaande jaren zal de gemeente daarvoor de broek riem weer wat strakker moeten aanhalen. "Dat houdt in, schrij ven b. en w. aan de raad, "dat de begrotingen nauwelijks meer (Lange Zelke 91), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, dinsdag, woens dag en vrijdag van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00- tot 12.30 uur. Op don derdag is de bibliotheek gesloten. buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht 386), geopend tijdens werkdagen van 9.00- tot 17.00 uur. Hoe dan ook, de economische situatie waarin we zitten blijkt dus een belangrijke aanleiding te zijn om eigen ondernemer te worden. Alleen: hoe? Onderne men is geen alternatief voor werk; het is een geheel andere levenswijze. Is de start van een eigen bedrijfje alleen bedoeld om(dreigende)werkloosheid te ontvluchten, dan kunt u raar te recht komen. Het middel kan dan wel eens erger zijn dan de kwaal; de mislukte starter wordt vaak met meer narigheid gecon fronteerd dan hij of zij daarvoor besefte. Daarbij moet ook be dacht worden dat tegenover de denkbeeldige lusten vaak vele lasten staan: lange dagen ma ken, verdienen ver onder het mi nimum, afhankelijk zijn van in stanties in plaats van 'bazen'. Bezint eer ge begint is dan ook een gezegde waar startende ondernemers hun voordeel mee kunnen doen. De gemeente- in de persoon van de medewerkers van het pro ject werkloosheid Vlissingen - willen u er graag bij helpen. Heel concreet: In een per soonlijk overleg met hen die met plannen rondlopen of die deze al wat meer vorm hebben gegeven. Maar ook met een 'starters'-cursus'. Doel is de 'rode draad' aan te geven die men kan volgen als men een onderneming wil be ginnen. Op de twaalf bijeen komsten komen de volgende on derwerpen aan bod: Kamer van Koophandel, begroting, markt onderzoek, financiering, werken met behoud van uitkering... Ver tegenwoordigers van verschil lende instanties zullen daarbij als spreker optreden. Verder zullen enkele voorbeelden van kleine bedrijven worden behan deld. Natuurlijk kunnen binnen dit alles deelnemers zelf onder werpen aan de orde stellen. De cursus begint volgende week maandag en omvat, zoals ge zegd, twaalf bijeenkomsten. Die worden steeds gehouden van 19.00- tot 21.00 uur in het ge bouw van de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap aan de Rembrandtlaan. Deelna me aan de cursus kost niets. Leeftijdsgrenzen zijn er niet, net zomin wordt er naar gekeken of men wel of geen werk heeft of hoever men gevorderd is met de plannen. Er is echter maar plaats voor 25 deelnemers. Wacht daarom niet te lang met het opgeven. Bellen gaat het snelst. De medewerkers van het project zijn bereikbaar onder nummer 87427. U kunt ook even bij ze langs. Ze zijn doorgaans te vinden in het stadhuis op het bureau Welzijn (eerste ver dieping). Als steuntje in de rug is er voor de cursisten een werk boek beschikbaar. Daarin ko men - op papier - de meeste onderwerpen aan de orde die ook tijdens de cursus worden behandeld. De illustratie bij dit artikel van de hand van Jac queline Borger - is er ook uit afkomstig. 104 In het artikel over de raadsvergadering wordt er melding van ge maakt. Ook in het verhaal over de ontwerpbegroting 1987 staat een verwijzing naar de gemeentelijke informatiehoeken. Die zijn ondergebracht in de volgende gebouwen: - de openbare bibliotheek - wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59), geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. - wijkcentrum 'Middenhof' (Kanaalstraat 64, Oost- Souburg), geopend op maan dag en dinsdag van 9.30- tot 12.00 uur, donderdag van 13.30- tot 16.30 uur en van 19.30- tot 21.00 uur; - het stadhuis (bij het Stafbu reau voorlichting en in spraak), geopend van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. De informatiehoek in wijkcen trum "Middenhof" (foto Cor Schuilwerve). Ondernemen is in. Sommige mensen spreken zelfs van 'starteritus', een soort nationale, besmet telijke ziekte. Vaak blijkt de economische situatie aanleiding om eigen ondernemer te worden. De voornaamste drijfveer is in de meeste gevallen het zelfstandig, eigen baas zijn. Vaak speelt ook een rol het feit dat solliciteren geen vruchten afwerpt óf dat de huidige baan eigenlijk niet je-dat is en zelfs misschien wel eens verloren kan gaan. V, ■De afgelopen weken heeft in het bijzonder de samenstelling van het welzijnsprogramma 1987 me beziggehouden. De bedoeling is dat burgemeester en wethou ders het begin oktober aan de raad aanbieden, waarna het te gelijk met de begroting voor vol gend jaar behandeld kan wor den. Ik kan u nu wel reeds vertel len dat daarbij zal worden voor gesteld om in totaal voor alle welzijnssectoren, zoals die in het programma zijn opgenomen, evenveel geld beschikbaar te stellen als dit jaar. Dat betekent wel dat er prioriteiten moeten worden gesteld. In een schrijven aan de gemeen ten heeft minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur namelijk medegedeeld dat er voor 1987 in de rijksbijdra ge aan het sociaal-cultureel werk 45% gekort zal worden. Een der gelijke maatregel kan in mijn ogen niet met beleid' worden omschreven; dat is gewoon re gelrechte afbraak. Daarbij is het dan ook nog zo dat hij het schrijft en wij de zaak verder mogen regelen. De eerste bespreking met het be trokken stichtingsbestuur is al geweest. Het vinden van een oplossing - het gaat hier immers overeen bedrag van ettelijke ton nen - zal buitengewone moeilijk heden opleveren. Als gemeente hebben we er altijd naar gestreefd voorzieningen op sociaal-cultureel terrein op een aanvaardbaar niveau te houden. Ik vrees dat we daar niet meer aan vast kunnen houden, dat het niveau zal dalen. De gemeente heeft nu eenmaal geen financiële middelen om het wegvallen van de rijksbijdrage te compenseren! In het investeringsoverzicht bij de ontwerp-begroting voor 1987 is ook een bedrag geraamd voor de zo noodzakelijke verhuizing van het archief. Dat is momenteel nogal krap en wat weggedrukt gehuisvest op de zolder van het stadhbis. Mits de raad daarmee akkoord gaat zal het archief worden onderge bracht in ruimten op de begane grond van het voormalige post kantoor aan de Stenen beer. Een bouwteam is momenteel reeds bezig met de voorbereidin gen voor de aanpassingen van het pand. De huisvesting van het archief moet nu eenmaal vol doen aan strenge eisen. Het col lege heeft bij het bepalen van de nieuwe plaats voor het archief overigens sterk laten meewegen dat een dergelijke voorziening zonder meer een steentje bij zal dragen aan het goed functione ren van de binnenstad en daar mee aan de leefbaarheid van dat stadsdeel! Vanuit die achtergrond zal ook, nu het nieuwe gebouw van de bi bliotheek in gebruik is, worden bezien hoe het soutterraih onder het gebouw het beste benut kan gaan worden. Het is een fikse oppervlakte die uitstekend ge bruikt zou kunnen worden voor activiteiten in de culturele sfeer. Ik denk daarbij aan zaken in de sfeer van exposities, bibliotheek- en scholenwerk. Naar mijn me ning draagt dit bij in het streven om het totale binnenstadsbeleid tot een succes te maken! Het is met enige voorzichtigheid, maar toch wil ik op deze plaats nog even een tip van de sluier oplichten van het welzijnspro gramma. Naar mijn persoonlijke mening, die naar ik hoop binnen kort door de raad gedeeld zal worden, verdient in de afweging tussen de verschillende werk soorten één sector met name prioriteit: de volwassenen educatie. Het belang daarvan hoef ik, lijkt me, nauwelijks meer toe te lichten. Dit tweedekans onderwijs vergroot de mogelijk heden voor aansluiting op de ar beidsmarkt van de deelnemers. Sociale, maar ook economische redenen dus om met name de volwassenen-educatie een goe de impuls te geven!

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5