Studiedag over spijbelen Actie let op landbouwtrekkers DE MIDDELBURGSE SCHOUWBURG 'Al lachend hekelt zij de zeden' Electron, manifestatie van landelijk formaat Presentatie instellingen in kader van opening nieuw onderkomen ouderen Bebouwing Boulevard Bankert sluit de rijen IN BEROEP Programma De provincie Zeeland en de rijkspolitie in Zeeland hebben een gezamenlijke actie op touw gezet "Let op landbouw trekkers" Grote stickers, geplakt op de (gele) kantonniers- auto's van de provincie en op de wagens van de rijkspolitie zullen de weggebruikers op extra gevaar attenderen. Nog steeds nodig Lodafles in gootsteenkastje Stickers en posters COMMISSI E S Waterstaat en verkeer Economische zaken Welzijn Bestuurszaken ZATERDAG EN ZONDAG IN SCHELDEKWARTIER INFORMATIE MARKT VOOR OUDEREN IN MIDDELBURG ABDIJ Op donderdag 9 oktober a.s. or ganiseert de Zeeuwse provin ciale onderwijsraad een studie dag over spijbelen in het voort gezet onderwijs. De vraag die op deze dag cen traal staat is: is er wat te doen tegen spijbelen? Volgens de begeleidende folder van de studiedag wordt het on derwijs in toenemende mate ge confronteerd met schoolver zuim en voortijdig schoolverla ten. Spijbelen heeft direct te maken met de leerling zelf, maar ook met zijn directe omge ving, maatschappelijke omstan digheden en niet te vergeten de school. De studiedag is bestemd voor directies, dpcenten, decanen en leerlingbegeleiders van scholen voor LBO, MAVO, HAVO en VSO. Zij hebben in hun dage lijks werk het meest met het spijbelprobleem te maken. Ook anderen kunnen deelnemen, bij voorbeeld leden van een schoolbestuur, onderwijs inspecties, leerplichtambtena ren en ouders. De dag wordt gehouden in "De Wellinge", Kruisweg 2, Mid delburg. Het programma begint om 09.30 uur en eindigt om ca. 1 6.30 uur. Na een openingswoord door drs. P. Vis (voorzitter afd. voortgezet onderwijs prov. on derwijsraad) volgt een inleiding door dra. M. Nijdam over het beleid van het ministerie. Om 10.40 uur houdt dra. M. Zijlstra (medewerkster Christelijk peda gogische studiecentrum te Hoe velaken en secretaris landelijke contactgroep "schoolver zuim") een inleiding over de omvang van het probleem, de vele oorzaken en mogelijke oplossingen binnen de school. "Wat te doen aan demotivatie en lesondergravend gedrag", is de titel van de inleiding van R.J. Michels, adj.-directeur van de LTS "Roncalli" in Nijmegen. Hij zal o.a. ingaan op de inhoud van het onderwijs, didactische werkvormen en organisatori sche aspecten in klas en school. In de middaguren worden ver schillende workshops georga niseerd: Schoolorganisatorische aspecten van de preventie van schoolverzuim; Hoe ga je als leerlingbegelei der om met verzuim? Wanneer kunnen externe hulpverleners een functie vervullen bij preventie van schoolverzuim? Werkwijze op de LTS "Roncalli"; Klik: opvang voor spijbelen de jongeren; Wat beweegt jongeren tot schoolgaan of spijbelen? IEUWS Op vrijdag 26 september houdt de hoorcommissie bestem mingsplannen een zitting in ver band met bezwaarschriften die zijn ingediend bij GS van Zee land tegen het bestem mingsplan Vrouwenpolder "Zo- merhuizenterrein Breezand II" van de gemeente Veere. De be zwaarschriften zijn afkomstig van: Zeeuwse Milieufederatie en de heren M.P.M. Voorwald en M.P. Springer. De zitting be gint om 14.00 uur. Op dinsdag 30 september (11.30 uur) houdt de AROB- adviescommissie zitting over een bezwaarschrift tegen het verlenen van een verklaring van geen bezwaar voor de bouw van een magazijn aan de Korte Vest in Sint-Maartensdijk. Drie inwoners van Sint Maar tensdijk (mevr. E.M. van Akkeren-van Ast, de heer C.P. op den Brouw en de heer P.M. Koopman) zijn het hier niet mee eens. Op dinsdag 23 (10.00 u. - 10.20 u., 10.40 en 11.20 u.) en dinsdag 30 september (10.00 u. en 10.20 u.) behan delt de tweede kamer uit Gede puteerde staten een aantal in gestelde beroepen op grond van de Algemene Bijstandswet. In het geding zijn beslissingen van de gemeenten Vlissingen, Ter- neuzen, Aardenburg en Veere. Op maandag 29 september wordt een bezwaarschrift be handeld tegen een beslissing van de Voorzitter van GS van Zeeland geen spoedshalve bijstand te verlenen.. Aanvang: 1 5.00 uur. Alle zittingen worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg; ze zijn openbaar. Alle deelnemers aan de studie dag ontvangen van tevoren de brochure "Spijbelen... is er wat tegen te doen?" Nadere informatie over de stu diedag kan worden gegeven door de heer N. Landsman, pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. (01180) 31416, of de heer M. Ottenhof, SKOA, tel. (01100) 30548. De actie is een voortzetting van een soortgelijke activiteit die ook in het najaar van 1984 en 1985 werd ontwikkeld. Toen werd gekozen voor een groot scheepse folderactie, nu wordt het accent gelegd op het voeren van stickers op auto's die veel op en aan de weg zijn èn op het plaatsen van waarschuwings borden. Dat het nodig is de actie nog steeds te voeren blijkt uit de cij fers. Vorig jaar registreerde de politie in Zeeland 76 ongevallen waarbij landbouwvoertuigen waren betrokken. Tweederde van die ongevallen viel in de oogstperiode (augustus t/m no vember). Veel van deze onge vallen gebeurden in het donker. In totaal werden 24 mensen ge wond. Gelukkig vielen er dit maal geen doden. De belangrijkste oorzaken van ongevallen waarbij landbouw- verkeer en snelverkeer zijn be trokken zijn het grote snelheids- verschil tussen beide verkeers- soorten en de slechte- herken baarheid van landbouwverkeer, waardoor het vaak laat als zo danig wordt herkend. Gesteld kan echter ook worden dat de automobilisten en motor rijders nogal eens te weinig re kening houden met de aanwe zigheid van landbouwvoertui gen, toch geen ongebruikelijk wegbeeld in de oogstperiode. Vaak concentreren de proble men zich tijdens de bietencam pagne: een samenloop van ex- ék i i «u A tra drukte, modder op de we gen, mist en regen. "Het is met het landbouwver keer eigenlijk als met de loda fles in het gootsteenkastje", zo zei gedeputeerde J.D. de Voogd bij de start van de actie. "Ieder een weet, dat er extra voorzich tigheid is geboden, maar af en toe gebeuren er toch ongeluk ken. Meestal loopt het wel goed af, maar soms krijgen we te ma ken met onaangename en trieste gevolgen". Daarom blijven overheidsin stanties, de politie, Veilig Ver keer Nederland, de landbouwor ganisaties en het bedrijfsleven hameren op maatregelen en op een aangepast rijgedrag. Een van de maatregelen waar al geruime tijd over wordt gepraat is de waarschuwingsdriehoek op landbouwvoertuigen. Veel landbouwvoertuigen zijn al van die driehoek voorzien, maar het is nog geen verplichting. De gedeputeerde deelde mee dat de verplichte invoering waarschijnlijk niet lang meer op zich laat wachten. Dat is dan waarschijnlijk mede onder druk die door het provinciaal bestuur van Zeeland is uitgeoefend. Zoals gezegd is in het verleden in Zeeland actie gevoerd door middel van een foldercampag ne. Er werden ongeveer 40.000 folders verspreid. Gekozen is nu voor een andere Op maandag 29 september a.s. vergadert de statencommissie voor waterstaat en "verkeer; aanvang 13.30 uur. Bij het ter perse gaan van deze rubriek was de agenda nog niet bekend. De commissie voor economi sche zaken komt op dezelfde dag bijeen, maar om 1 6.00 uur. Onderwerp: opheffing stuur groep werkloosheid. De commissie welzijn vergadert op donderdag 2 oktober, om 14.00 uur. Onderwerpen: het plan bejaardenoorden en de op heffing stuurgroep werk loosheid. Tenslotte vergadert de commis sie bestuurszaken op vrijdag 3 oktober, om 09.30 uur. Onder werpen o.a.: prov. rekening 1985; subsidie Zeeuws woor denboek; restauratiesubsidies; subs, behoud onderwatermo numenten; subs. Biologisch museum; subs. Zws. Genoot schap tbv. congresbundel; sti- muleringssubs. Ver. Stad en Lande Sch.-Duiveland voor boekje Veldnamen Dreischor en Gouwe Polders; subs. Ver. vrienden Sted. Mus. Vlissingen voor restauratie scheepsmodel "De Tromp"; subs. gem. Aar denburg tbv. schilderij "De be- renning van Aardenburg". Alle commissievergaderingen worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Ze zijn voor ieder toegankelijk; er is spreekrecht voor het publiek. attenderingsmethode: stickers en posters. Vorige week maan dag - een tijdstip dat niet toeval lig was, want toen startte ook de bietencampagne - werden de eerste stickers (ter breedte van ongeveer een meter) aange bracht op een aantal auto's van rijkspolitie en provincie. Dit ge beurde door de heer De Voogd, overste J.J. Veenstra van de rijkspolitie Zeeland en de heer M.M. Markusse, voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, afde ling Zeeland. In Zeeuwsch-Vlaanderen zullen langs veel provinciale wegen borden worden geplaatst met de tekst "Let op landbouwtrek kers". Gekozen is voor Zeeuwsch-Vlaanderen omdat hier de helft van het aantal on gelukken met landbouwverkeer gebeurt. Affiches met dezelfde tekst zijn gezonden aan alle gemeente besturen met het verzoek deze posters op te hangen in openba re gebouwen. Ook de openbare bibliotheken en de scholen zijn voorzien. Veilig Verkeer Nederland zal de komende tijd actief zijn met een promotieteam om de wegge bruikers te attenderen op de aanwezigheid van landbouw verkeer. Er zal o.a. informatie materiaal worden verspreid. Na afloop van de actie zal wor den nagegaan in hoeverre deze manier van attenderen effectief is geweest. Het is bijvoorbeeld belangrijk te weten of het plaat sen van borden langs de wegen zou kunnen worden uitgebreid tot de hele provincie. Wie in het bezit wil komen van de waarschuwingsposter kan deze gratis verkrijgen bij: bu reau voorlichting Provincie Zee land, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg, tel. 101180) 31394 of bij de Provinciale Waterstaat in Zeeland, Het Groene Woud 1, Middelburg, tel. (01180) 35920, de heer A.C. Lodder of de heer J.C. Blommaert. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Zoals bekend werd de Middelburgse Schouwburg in april van dit jaar door brand beschadigd. De herstelwerkzaamheden zijn inmiddels afgerond en volgende week dinsdag wordt het gebouw officieel heropend (voor het programma, zie elders in dit blad). Reden dus om eens in de historie van de schouwburg te duiken. In december 1807 vond de ope ning plaats van de allereerste Middelburgse Schouwburg aan het Molenwater. Hoewel het ge bouw al in de eerste decennia van zijn bestaan ernstig werd bedreigd (een aktiecomité voorkwam in 1821 ternauwernod de sluiting van het gebouw) zou hij ruim een eeuw als centrum van het Zeeuw se toneelleven figureren. "Het gebouw, dat aan den voor kant eene uitgestrektheid heeft van 100 voet en een netten gevel met 21 schuiframen, doet zich zeer goed voor; het dient natuur lijk voor toneelvoorstellingen, doch deze hebben slechts bij tus- schenpozen plaats, dewijl Middel burg geen vast gezelschap van to neelkunstenaars bezit", schreef men midden vorige eeuw. Blijspe len, opera's en balletten werden er op de planken gebracht door Nederlandse, Belgische, Franse en Duitse ensembles. Beroemde acteurs en actrices traden hier op, zoals Frits Bouwmeester. Een onlangs gerestaureerd bord je, afkomstig uit de oude Schouwburg, heeft als opschrift: "In deze ex kleedkamer werd op 2 aug. 1850 (kermisweek) geboren de populaire tooneelkunstenaar Frits Bouwmeester op tournee te Soera ba ia op 17 febr. 1906 over leden". Erg mooi, maar wat het begin betreft helaas onwaar! Frits Bouwmeester werd wel -toevallig- in Middelburg geboren, dat was echter twee jaar eerder èn niet in de Schouwburg. Het in onze eeuw deerlijk verval len Schouwburggebouw leek aan vankelijk tot de ondergang ge doemd. Een tweetal bekende Middelburgers (notaris Van Verre en tandarts Blaauw) vormde toen, net als in 1821, een "reddingsco mité". Er werd een naamloze vennootschap (de N.V. Middel- burgsche Schouwburg) opgericht en na veel problemen lukte het DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. tenslotte een restauratie van de schouwburg tot stand te brengen (1938-'39). Op 19 oktober 1939 werd de rigoureus vernieuwde en veranderde Schouwburg (er was weinig meer van het oude gebouw in te herkennen) geopend. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kreeg de Schouwburg, na de ver woesting van de binnenstad, te vens de functie van bioscoopge bouw. Maar ook de bezetters en hun handlangers kwamen er bij een... Zo vond er op 18 april 1942 een door de Duitsers belegde bij eenkomst met allerlei Zeeuwse autoriteiten plaats. De bedoeling was om de Zeeuwen rijp voor de nieuwe orde te maken. De Duitse Beauftragte W. Münzer zei bij die gelegenheid: "De Zeeuwen zijn schoon, dapper en stoer. Laten zij met open harten en ogen de toe komst tegemoet gaan". Gelukkig werd er echter in de toenmalige Schouwburg nog iets anders gespeeld dan Nazi-kluchten! Het is in deze periode dat de bekende actrice Fie Carelsen (die met de te Vlissingen geboren cabaretier Jean-Louis Pisuisse gehuwd was geweest) aan de "Directie van de N.V. de Middelburgsche Schouw burg" schreef: "Mijne Heeren, Door dezen dank ik U héét harte lijk voor de mooie bloemen die ik van U mocht ontvangen bij de voorstelling van "Zevenburgen". U hebt mij er een groot genoegen mee gedaan, en het vergoedde een beetje de trieste aanblik die mij Uw stad bood - en waar ik eigen lijk gedurende de heele avond niet overheen kon komen. Ik heb al tijd de hoop gehad dat 't mis schien nog mee zou vallen als ik 't te zien kreegmaar - dat was zeker niet het geval. Met mijn harte/ijken dank nogmaals en vriendelijke groeten Uw Fie Ca relsen". De huidige -derde- Middelburgse Schouwburg kwam, op dezelfde plaats als zijn beide voorgangers, in de jaren 60 tot stand. Staatsse cretaris Scholten van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heidde daarvoor in mei 1963 de eerste paal en staatssecretaris Van de Laar opende op 22 januari 1965 het nieuwe gebouw. H.K.H. Prinses Margriet bezocht de schouwburg 5 april daaraanvolgende. Op de gevel van de Schouwburg valt te lezen: "Castigat ridendo mores". Dat wil, vrij vertaald, zoveel zeggen als: "Al lachende hekelt zij (d.i. de schouwburg) de zeden" of "Zij brengt de zeden op een hoger plan door ze bela chelijk te maken". Ondanks alle veranderingen bleef deze latijnse spreuk, ontleend aan de inscriptie op de Opéra Comi- que en de Comédie italienne te Parijs, bijna 180 jaar hetzelfde. De voorgevel van de eerste schouwburg' De tweede Schouwburg houden. En dat is dan tevens het ditel) ook aanwezig is. Over dat- De manifestatie 'Elektron '86' be looft een bijzondere gebeurtenis te worden. Holografie is twee da gen de toverformule die ongetwij feld talrijke bezoekers naar het Scheldekwartier zal lokken. De firma Vision Products maakt op bestelling een hologram (drie di mensionaal beeld) van een voor werp van acht bij zeven centime ter. Zaterdag en zondag 27 en 28 september wordt Elektron '86 ge- eerste lustrum. Centraal thema voor de compu terclubs is 'datacommunicatie'. En het is logisch dat de PTT (Vi- zelfde onderwerp verschaft de technische bibliotheek Zeeland informatie aan de hand van een demonstratie over professioneel gebruik van datacommunicatie. Op het gebied van de moderne communicatie-apparatuur is veel te zien, onder meer is er een ten toonstelling. Burgemeester Jaap van der Doef opent de manifestatie zaterdag om 10.30 uur. Voor de organisa tie tekenen Electron en Veron. De manifestatie staat landelijk in hoog aanzien. Onder meer Chriet Titulaer toonde belangstelling om er aandacht te willen schenken in zijn programma 'de wondere wereld'. 'Zo laag mogelijk zelfstandig'. Over dit onderwerp gaat de informatie-markt donderdag 25 september vanaf 13.30 uur in het nieuwe gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen aan de Molstraat 13. De informatie-markt is een van de openingsfesti viteiten. Onder ouderen wordt het streven om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen steeds sterker. Ook het over heidsbeleid is hier op gericht. Dan moeten er echter wel al- Het nieuwe onderkomen aan de Molstraat lerlei voorzieningen zijn, die ouderen helpen bij dat streven om zich zo lang mogelijk in de eigen omgeving te redden. Wat deze voorzieningen zijn, wordt gepresenteerd op de informatie-markt. Deelne mers zijn: de Kruisvereniging, gezinsverzorging, maatschap pelijk werk, Bejaarden Alarm Zeeland, Riagg, Centraal Wonen, Stichting Consument en Veiligheid, vrijwilligers werk (zoals vriendschappelijk huisbezoek, de telefooncir kels, Rode Kruis, Zonne bloem, UW, de ouderenbon den, de indicatiecommissie, de stichting Welzijn Oudereq. Ook het cursuswerk en de ac tiviteiten voor ouderen zijn een belangrijke voorwaarde voor mensen, om zich zo ple zierig en fit mogelijk in hun eigen omgeving en kennis senkring te bewegen. Daarom zijn ook aanwezig: de consu lent Meer Bewegen voor Ouderen, de Zeeuwse Volksu niversiteit, diverse activitei- tengroepen van ouderen, (zo als de wijkposten, open clubs en de gidsengroep) en het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming met o.a. een kleine expositie van het werk van deelnemers aan de senio- rengroepen. Aandacht zal met name wor den besteed aan nieuwe initia tieven zoals alarmering, war me maaltijdvoorziening, kookcursus voor mannen en een eventueel te starten Gilde- projekt. Verder kunnen be zoekers kijken naar de monstraties volksdansen, be- wegingsles en koersbal. Een zaaltje is ingericht voor video en diapresentatie, terwijl er gelegenheid is om uit te bla zen in de koffiekamer en daar een consumptie te gebruiken. Donderdag 2 oktober wordt de eerste paal geslagen voor een groot appartementenkomplex an nex Plaza-centrum met winkels, restaurants en terrasjes aan de Boulevard Bankert in Vlissingen. Daarmee wordt het laatste gal op gevuld van Vlissingen's gezicht naar zee. Een belangrijke stap voorwaarts naar de concretisering van een zeeboulevard van grote allure. Jarenlang heeft er een groot gat gegaapt in de bebouwing van de Vlissingse boulevard. De kale ruimte tussen het Maritiem insti tuut De Ruyter en het Strandhotel deed duidelijk afbreuk aan het aanzien van Vlissingen. Met het slaan van de eerste paal voor een nieuw complex begint de stad nu met de uitbouw van haar positie als badplaats aan zee. Het com plex, dat een zeer gevarieerd ge velfront toont, biedt behalve een -W'" groot aantal luxe appartementen een Plaza, een sfeervol centrum met winkels, restaurants en ter rasjes. De unieke ligging van de Vlissing se boulevard, pal langs de vaar geul van de Westerschelde, een der levendigste waterwegen ter wereld, maakt het uitzicht uit het nieuwe centrum bijzonder aan trekkelijk. De appartementen, waarvan een belangrijk deel al verkocht is, zijn gevarieerd van opzet. Zowel qua grootte als qua indeling. Bijzon der is de aanleg van een overdekt terras op het dak van een hierna te bouwen deel van het complex. Deze "wintertuin" is het gemeen schappelijk bezit van de eigenaren van de daaronder gelegen appar tementen. BAM Projektrealisatie levert in samenwerking met Ontwikkelings- en Exploitatie maatschappij Vlissingen bv. een belangrijke bijdrage aan de vol tooiing van de boulevard door de bouw van dit multi-functioneel complex. Het ontwerp is van het Architek- tenbureau N. van der Stelt te Amersfoort. Construktie en pro- jektbegeleiding wordt verzorgd door Bataafse Aanneming Maat schappij bv. te 's-Gravenhage, af deling Projektvoorbereiding. De uitvoering is in handen van de vestiging Vlissingen van de Ba taafse Aanneming Maatschappij bv.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 17