informatiepagina van de gemeente vlissingen tl O if Vernieuwing van riolering Van oud... Naar nieuw I Rijbewijs straks tien jaar geldig IJ BEWIJS I Wat ligt ter inzage? Twee-onder-één-kap koopwoningen in Papegaaienburg GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUP IN DE GLASBAK! DE VLISSINGKR Woensdag 17 september 1986 Gigantisch werk van ruim f 4,6 miljoen Stadsvernieuwing in Vlissingen Informatie avond over opvang van vluchtelingen Vergadering Welzijns voorzieningen Vergadering Sportbelangen O Lil J O zelf olie verversen? denk om het milieu! Toestemming voor bouw noodlokalen bij HEAO Met ingang van 1 oktober as. EM£ EN SCHAPPEN Even bijpraten met burgemeester Van der Doet redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Je ziet het niet, het kost enorm veel geld en het is onmisbaar: goede riolering. Om in Vlissingen tot goede riolering te komen is een Basisplan voor Rioleringen en Watergangen opgesteld. De daarin aangegeven noodzakelijke vernieuwingen zijn echter zo omvangrijk en kostbaar dat voor lopig noodgedwongen moet worden gekozen voor aanpak van de meest urgente delen, en dat dan nog in drie fasen. Daarvan is de eerste fase inmiddels uitgevoerd, thans willen burgemeester en wethouders de tweede fase uitvoeren. Zij vragen hiervoor aan de gemeenteraad in zijn verga dering van volgende week een bedrag van maar liefst f 4.640.000,— Eerste fase uitgevoerd De rioleringswerken die de afge lopen jaren zijn uitgevoerd had den betrekking op het opheffen van stankoverlast, het afvoeren van rioolwater naar het gemaal aan de Zinderweg en het ver minderen van lozingen op de Vlissingse Watergang. Dit alles is bereikt door de aanleg van nieuwe riolering in de Koude- kerkseweg en de President Roo- seveltlaan en de bouw van een nieuw rioolgemaal aan de Olym- piaweg (op de hoek van de Kou- dekerkseweg en de Sloeweg). Bovendien zijn pers- en spoellei- dingen, verbindingsriolen en transportleidingen met bijko mende werken aangelegd. Al deze werken zijn sinds vorig jaar gereed. Tweede fase in uitvoering Van het geld dat b&w nu aan de raad vragen willen zij de tweede fase uitvoeren. Daarvan is overi gens al een onderdeel in uitvoe ring, namelijk de bouw van een bergingskelder aan de Paar denstraat. De raad stelde hier voor namelijk reeds eerder een bedrag van f 1,8 miljoen, be schikbaar. De bergingskelder zal naar verwachting in de loop van 1987 in gebruik kunnen wor den genomen. Voorts omvat de tweede fase het afscheiden van de riolering rondom de On derstraat van de overige riole ring en de bouw van een nieuw rioolgemaal aan de Wilhelmi- nastraat/Stenenbeer. Badhuisstraat Een omvangrijk onderdeel van de tweede fase vormt het aan leggen van een rioolpersleiding onder andere midden door de Badhuisstraat. Deze persleiding met een lengte van circa 1.200 meter zal moeten worden ge legd door achtereenvolgens: Kleine Kerkstraat - Wage- naarstraat - Walstraat - Lange Zelke - Zeemanserve - Scher- minkelstraat - Walstraat - Bad huisstraat. Deze leiding zal het gemaal aan de Wilhelmi- nastraat/Stenenbeer gaan ver binden met het riool in de Kou- dekerkseweg. Met name de Badhuisstraat zal daarbij flink "op de schop" gaan omdat daarin ook nog twee rio len met een totale lengte van Een onderdeel van de riolerings werken dat reeds is uitgevoerd: het zogenaamde doorspoelcir- cuit bij de Bergweg aan de noordgrens van de stad. (foto: Cor Schuilwerve). 1.100 meter moeten worden ge legd. Het is de bedoeling met dit werk te starten in het voorjaar van 1987. Daaraan voorafgaand zullen echter eerst de nutsbe drijven, zoals de PZEM, kabels tingen in de riolering tussen de gebieden Binnenstad en Schel- destraat worden gemaakt en zal ten behoeve van de binnenstad een overlaat worden gemaakt op de Vlissingse Watergang op de hoek van de Singel en de Badhuisstraat. Ook zal het no dig zijn iets aan sommige kel derverdiepingen te doen ter voorkoming van wateroverlast. Afsluitingen Het gaat voor Vlissingse begrip pen om een gigantisch werk dat in totaal zo'n anderhalf jaar in beslag zal nemen. De planning van het werk is echter zo dat dit zo gunstig mogelijk zal worden ingepast in het zomerseizoen en dat door de noodzakelijke afslui ting van diverse straten, de hin der voor het verkeer zo gering mogelijk zal zijn. De volgorde van uitvoering van het werk is zo opgesteld dat naar verwachting de binnenstad via de Bad huisstraat en het Betje Wolff- plein bereikbaar blijft. Wel is de verwachting dat het tijdens de Badhuisstraat, volgend jaar op de schop (foto Johan Murre) en leidingen moeten verleggen en vernieuwen. Overige werken Tot de tweede fase behoort nog een aantal werkzaamheden dat voor een goed functionerende ri olering nodig is. Zo zullen afslui- werkzaamheden wat drukker zal worden op de Kenau Hasse laarstraat. Tegen de tijd dat met het werk zal worden begonnen, zal op deze pagina nader wor den ingegaan op de dan gelden de verkeersmaatregelen, afslui tingen en omleidingen. «mm hoofdafvoersysteem riolering hoofdafvoersysteem riolering, nog niet gerealiseerd doorspoetcircuit oppervlaktewater stroomrichting Bouwaanvraag Burgemeester en wethouders willen een bouwvergunning ver lenen aan de hondenvereniging "Kringgroep Walcheren" voor een clubgebouw aan de Bos- senburghweg. Vóórdat deze vergunning wordt verleend lig gen de bouw- en situatietekenin gen tot en met 24 september as. ter inzage bij de dienst openba re werken in het stadhuis (twee de verdieping, kamer 207). Eventuele bezwaren kunnen tot en met deze datum schriftelijk worden ingediend bij burge meester en wethouders van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Bestemmingsplan Rioolwater zuivering, 1e herziening Dit bestemmingsplan ligt nog tot 21 september as. ter inzage bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis. Het in dienen van bezwaren hiertegen is echter niet meer mogelijk. Het plan is namelijk door gedepu teerde staten van Zeeland on herroepelijk goedgekeurd om dat ook eerder bij hen geen be zwaren werden ingediend. Diverse verkeersmaatregelen Eveneens bij de dienst VROM liggen tot 4 oktober as. de vol gende verkeersbesluiten ter inzage: 1. Een parkeerverbod voor de noordzijde van een gedeelte van de Schuitvaartgracht. 2. Een laad- en loszöne aan de noordzijde van de Clij- verstraat. 3. Een laad- en loszöne aan de zuidzijde van de Clij- verstraat. 4. Een invalidenparkeerplaats in de Platanenstraat. 5. Het opheffen van een invali denparkeerplaats in de Ja cob van Ruysdaellaan. 6. Zes algemene invalidenpar keerplaatsen bij de ingang van het zwembad aan het Baskensburgplein. Eventuele bezwaren kunnen tot 4 oktober worden ingediend bij de Kroon. Zo'n bezwaarschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, maar worden ingediend bij de com missaris van de Koningin in de provincie Zeeland, Sint Pie terstraat 42, 4331 EW Mid delburg. Dijkstraat 30 km/uur-straat Op dezelfde wijze zijn eventuele bezwaarschriften mogelijk tegen het ontwerp-besluit van burge meester en wethouders om de Dijkstraat in te richten als zoge naamde 30 km/uur-straat. Dit ontwerp-besluit ligt tot 4 oktober ter inzage bij de dienst VROM (kamer 010) in het stadhuis. Te lefonische informatie hierover is verkrijgbaar onder nummer 87223. In Vlissingen is de stadsvernieuwing volop in gang. Op vele plaat sen in de binnenstad staan momenteel bouwsteigers waarop ge werkt wordt aan herstel en nieuwbouw van panden. Op andere plaatsen zijn echter de bouwsteigers al lang weer weg en is de de solate aanblik uit het recente verleden verdwenen. Zoals op bijgaan de foto van het "korte stukje Groenewoud", tussen de Walstraat en de Stenenbeer. Op de foto boven de toestand zoals die vroeger was, op de foto on der de toestand van vandaag op dezelfde plaats: nieuwe huurwonin gen ondergebracht in dezelfde panden, met behoud en herstel van de historische gevels. (foto onder: Johan Murre) In ons land wonen momenteel zo'n 15.000. vluchtelingen, af komstig uit alle werelddelen. Mensen uit bijvoorbeeld Oost- Europa, Vietnam, Latijns- Amerika, Iran, Turkije of Ethio pië op zoek naar veiligheid. Sommigen van hen zijn uitgeno digd door de Nederlandse rege ring. Anderen, de asielzoekers, komen zelf bescherming zoe ken. Jaarlijks komt een aantal van hen ook in Vlissingen en omgeving terecht. Voor wie zich voor deze vluch telingen wil inzetten, wordt een speciale informatieavond over dit onderwerp gehouden op woensdag 24 september as. om 19.30 uur in het stadhuis. Tijdens deze avond zullen Carel Betram (coördinator onderwijs culturele minderheden in de ge meente Vlissingen) en Roy Kraaijenoord (coördinator regio bureau zuid van Vluchtelingen werk) informatie geven over vluchtelingenwerk, de opvang van asielzoekers en de werk zaamheden van een vluchtelingen-opvangteam. Morgen, donderdag 18 septem ber, komt om 17.00 uur in het stadhuis het algemeen bestuur van de dienst welzijnsvoorzie ningen bijeen. Op de agenda staan onder andere de investe ringsplanning, een accommoda- tieoverzicht en de technische staat van de accommodaties. De openbare vergadering is voor iedereen vrij toegankelijk. Volgende week woensdag 24 september komt om 19.30 uur in het stadhuis het bestuur van Sportbelangen bijeen. Het is een openbare vergadering die voor iedereen vrij toegankelijk is. De vergaderstukken liggen ter inzage bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis en in de gemeentelijke informatiehoeken. breng afgewerkte olie naar: de reinigingsdienst (edlsonweg 9) uw garagebedrijf Binnenkort zal door de firma Sa lon en Wagenbouw uit Montfoort worden gestart met de bouw van 16 noodlokalen bij het Instituut voor Hoger Beroepsonderwijs Zeeland aan de Edisonweg. De bouwvergunning hiervoor is on langs door burgemeester en wethouders verleend. De loka len zijn bestemd voor de tot dit instituut behorende school voor Hoger Economische en Admi nistratief Onderwijs (HEAO). Ze zullen worden geplaatst bij de al bestaande noodlokalen van de ze school op de hoek van de Prins Hendrikweg en de Veerha- venweg. Het is de bedoeling dat de lokalen er nog dit jaar staan, zodat daarvan tenminste nog een deel van het schooljaar 1986/1987 gebruik kan worden gemaakt. De verwachting is dat de lokalen voldoende ruimte voor de eerstkomende jaren zul len bieden, in afwachting van plannen voor definitieve nieuwbouw. Met ingang van 1 oktober aanstaande wordt een nieuw model van het rijbewijs ingevoerd. Het nieuwe rijbewijs moet om de tien in plaats van om de vijf jaar worden "vernieuwd". Boven dien zal het nieuwe rijbewijs geldig zijn tot iemands zeventigste jaar. Wanneer u nu over een rijbewijs beschikt krijgt u het nieu we rijbewijs als het oude afloopt. Een rijbewijs kost in Vlissin gen met ingang van 1 oktober a.s. f 27,50 (behoudens goed keuring door de gemeenteraad, volgende week). U kunt er voor terecht bij het bureau Burgerzaken, rechts in de hal van het stadhuis. De grondregel van het nieuwe rijbewijs is erg simpel: het rijbe wijs is in principe voor iedereen en het blijft geldig tot 70 jaar. Het rijbewijs moet alleen om de tien jaar even terug naar de ge meente voor een "opfrisbeurt": twee nieuwe pasfoto's en even tueel een nieuw adres. Dat is al les. Tijdens de geldigheidsduur tot zeventig, vinden er geen tus sentijdse medische keuringen plaats. Ook niet bij de admi nistratieve vernieuwingen om de tien jaar. Niet opnieuw examen Een groot voordeel is, dat in de nieuwe regeling een verlopen rij bewijs zonder meer goed is voor een nieuw rijbewijs. De narig heid van het opnieuw examen 70 jaar, en dan? Hoe werkt de nieuwe regeling nu als u 70 jaar wordt? Het nieu we rijbewijs is geldig tot de eer ste,dag van de eerste maand na de zeventigste verjaardag. Te gen die tijd moet u verlenging aanvragen, die in principe voor vijf jaar wordt afgegeven. Bij de ze gelegenheid is, net als bij de eerste afgifte van een rijbewijs, een geneeskundige verklaring nodig. Geneeskundige verklaring De bekende geneeskundige ver klaring blijft bij de eerste afgifte van een rijbewijs voor iedereen gehandhaafd. Dat ging en gaat eenvoudig: u vult een eigen ver klaring in en op grond daarvan geeft het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) S ;KONI^KRi^DEftNl€QERtXNp€^ JWS v - V V V V. W .4 f. g f,9 f, '-Ss0! Korékort Fuhrersch«ln "ASEIC Ó5ny*fae&»<; Permiso de Comtucción Driving Licence - Permis de Condulre Ceadónas Jloména Patente di guide Cart® de Conduce fcaSitVANDc' Het nieuwe rijbewijs op ware grootte moeten doen omdat het rijbewijs is verlopen, is hiermee voorbij. Wèl moet u in de gaten houden wanneer de tienjaarlijkse ver nieuwing moet gebeuren. Want rijden met een niet tijdig ver nieuwd (opgefrist) rijbewijs le vert een overtreding op en is dus strafbaar. Geldigheid Om misverstanden te voorko men: is de geldigheidsduur van het "oude" rijbewijs voor 1 juli 1985 verstreken, dan is opnieuw rij-examen nodig om het rijbe wijs "nieuwe stijl" te krijgen. Is de geldigheidsduur na 30 juni 1985 verstreken, dan krijgt u het nieuwe rijbewijs zonder examen. Burgemeester en wethouders willen de bouw toestaan van 17 koop woningen van het type twee-onder-één kap op enkele nog onge bouwde plaatsen in de wijk Papegaaienburg. Het gaat om woningen met garages aan de Kievietsprenk en de Zuidbeekseweg. Omdat het bestemmingsplan te bouw echter niet toelaat, stellen b&w de ge meenteraad in zijn vergadering van volgende week voor een zoge naamd voorbereidingsbesluit te nemen. Daarmee verklaart de raad dat een wijziging van het bestemmingsplan in voorbereiding is. Daarna kunnen b&w dan, als gedeputeerde staten van Zeeland ak koord gaan, de bouwvergunning voor de woningen verlenen. Het bouwplan is al "in de inspraak geweest". Als gevolg daarvan is het plan op enkele punten aangepast. Zo zal onder meer worden gebouwd in een witte steensoort. Het bouwplan is ontwikkeld door de firma de Doort BV onroerende goederen te Vlissingen naar een ontwerp van architectenbureau Linzell te 's-Heer Arendskerke. De tekeningen van de woningen zijn te zien in de hal van de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis. De verkoop is in handen van makelaarskantoor Theelen van der Weele te Vlissingen. een geneeskundige verklaring af. Deze verklaring blijft een jaar geldig. De eigen verklaring kan echter gegevens opleveren, die het CBR tot een ander medisch onderzoek doen besluiten. Zo'n onderzoek kan ertoe leiden dat een rijbewijs met een kortere duur wordt afgegeven. Dat is dus niet gebonden aan een be paalde leeftijd. Nadere inlichtingen Als u meer over het nieuwe rijbe wijs wilt weten, zullen de mede werkers van het bureau Burger zaken in het stadhuis u graag te woord staan. Dit bureau is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 08.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur (telefoon 87279). wijkbezoeken Zoals u zich wellicht kunt herin neren heb ik kort na mijn komst als burgemeester gezegd, dat ik graag kennis wilde maken met de diverse wijken van Vlissingen, met de daarin werkzame organi saties en met de bewoners. Wel, mijn "tournee" is inmiddels ach ter de rug en ik moet zeggen dat de bezoeken redelijk aan mijn verwachtingen hebben beant woord. Ik heb veel wijken in de tail kunnen bekijken. Niet vanuit de auto, maar fietsend en lopend (al dan niet in de stromende regen...). Die indrukken hebben zeker wat toegevoegd aan het beeld dat ik zelf al had. Maar vooral de knel punten die men als bewoner van een wijk ervaart zijn een stuk hel derder geworden. Ik wil vanaf deze plaats de Stichting Op bouwwerk Vlissingen en de le den van de wijkcomit'es dank zeggen voor de serieuze bena dering en uitwerking van deze wijkbezoeken. wijkteams politie De aanwezigheid van leden van de wijkteams van ons politie korps bij die bezoeken heeft naar mijn mening naar twee kanten verhelderend gewerkt. Zij heb ben zelf aan de wijkorganisaties en bewoners duidelijk kunnen maken, dat er geen sprake is van wijkagenten, maar van teams, die de zorg hebben voor een be paald gedeelte van de stad. Klachten, vragen, e.d. komen in beginsel bij hen terecht. En zij zijn dus ook met de oplossing en de aanpak daarvan belast. An dersom hebben de politiemen sen tijdens de bezoeken ook wat opgesnoven van zaken die in de wijken leven. En dat is een goe de zaak. verantwoordelijkheden Wat mij opviel tijdens de bezoe ken was het sterke beroep dat burgers doen op de gemeente, wanneer het gaat om zaken die hen niet zinnen. Soms is dat te recht, met name in de zaken waar de gemeente ook inder daad een taak heeft. Ik noem als voorbeelden het onderhoud en schoonhouden van plantsoenen, straten en pleinen. Maar heel vaak is het ook niet terecht. Het beeld van een stad wordt sterker bepaald door gedrag en mentaliteit van de inwoners dan door het werk van de gemeente lijke diensten. Bij een onderwerp als "hondepoep" staat de ge meente machteloos als de hon denbezitters maar doen wat ze goed vinden. Nee, ieder van ons heeft een stukje verantwoorde lijkheid voor de eigen woonom geving en het is goed te beden ken dat die omgeving ook ande ren aangaat! Het is onmogelijk en onverant woord om overal de politie voor te willen inschakelen. Er zijn voor hen veel belangrijker taken. Cri minaliteitsbestrijding en opspo ring van strafbare feiten gaan ze ker voor. Het liefst zou ook de politie alles even veel aandacht geven, maar het aantal beschik bare uren is beperkt en de priori teit wordt dan vanzelfsprekend gelegd bij de meest ernstige za ken. En u zult het met me eens zijn dat in die afweging inbraken en diefstallen toch belangrijker zijn dan hondepoep. Zeker wan neer u bedenkt dat dat fenomeen een probleem is dat door de bur gers zelf kan worden opgelost... bezuinigingen De bezuinigingen van het rijk hebben grote invloed op het da gelijks bestaan van velen. Maar ook op zaken waarin het rijk fi nancieel en moreel verantwoor delijkheden draagt. Zoals bij het Havenschap Vlissingen, waaruit het rijk zich op termijn dreigt te rug te trekken uit pure bezuini gingsoverwegingen. En de mi nister van Verkeer en Waterstaat kiest op grond van dezelfde over wegingen voor een niet- beweegbare brug over het Ka naal door Walcheren in het tracé van de toekomstige Dammen- weg. Met beide voornemens is het Zeeuwse en Vlissingse be lang op geen enkele wijze ge diend. Wij zullen dan ook alle middelen die ons ten dienste staan aanwenden om dat onheil af te wenden!

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5