ALS MIES GOED BEKIJK! Een 'matig korfballertje' deelde handtekeningen uit rJior/e Shijounafie Groeneveld opticiens MARIANNE MARINISSE SPORTTE IN AUSTRALIË EN INDIA DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 17 september 1986 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Rommelmarkt Milieucursus Muziekcultuur ZOA informatieavond Spijbelen Kledingbeurs Scheldebuurt Toertocht Grond voor gehandicapte PCOB Serooskerke Crohn vereniging Vrede Huisvrouwen Kerkerit Schildersbuurt Cursus Papiamento/Sranan Tongo en Hindi Puzzelfietstocht Vogelliefhebbers Baanloze vrouwen Spelen en speelgoed Winterkledjng 2 Stotteren Burgerinformatica Lesbisch Windhonden Bevestigd Hervormd documentatiecentrum Poppen maken Koken voor mannen Machl-machtelozen Werkplan De Hayman Vrouwenraad 'Leven en loven' Alleenstaanden Kinderkledingbeurs Trefcenterloop Beter leren Startweekend Vrouwenwerk Milieu Thema: stille tochten Enkel-, dubbel- of van vooraanstaande merken zoals Rodenstock^of Zeiss. Maar ook hebben wij ons eigen glashelder geprijsde merk "Optiek Gilde Glas". In alle gevallen staat kwaliteit voorop want daaraan stellen we de hoogste eisen! Fietstocht Hayman Waterschappen Winterkleding Toespraken Geen tegenstand Korte rokjes De majorettenvereniging Dau- wendaele houdt op zaterdag 20 september een rommelmarkt in het winkelcentrum aan de Vrij landstraat. Er zijn nog tal van an dere activiteiten en men geeft in formatie over de vereniging. Geïnteresseerden kunnen er te recht tussen 9 en 16 uur. Vragen over milieuzaken worden beantwoord tijdens de cursus 'mi lieu en huishouden' die de vereni ging Milieudefensie in Middel burg heeft georganiseerd. De eer ste bijeenkomst wordt gehouden op maandag 22 september in het Ontmoetingscentrum aan de Vrij landstraat in de Middelburgse wijk Dauwendaele en begint om 20 uur. De sectie muziek van de Zeeuwse Culturele Raad vergadert op dins dag 23 september vanaf tien uur 's ochtends in het gebouw aan de Dam 31 te Middelburg. Onder meer de discussienota provinciaal minderhedenbeleid en een aantal subsidieverzoeken worden onder de loep genomen. De christelijke organisatie voor vluchtelingenzorg ZOA geeft op dinsdag 7 oktober voorlichting in het wijkgebouw Zuiderbaken in Middelburg, aanvang kwart voor acht. Deze avond zal grotendeels gewijd worden aan het werk van de ZOA in het vluchtelingenkamp Ban Vinai in Thailand. Over deze arbeid wordt een film vertoond. Ook kan de bezoeker kennisma ken met handwerken, welke in vluchtelingenkampen zijn gemaakt. 'Spijbelen...is er wat tegen te doen'. Onder die titel heeft de Zeeuwse provinciale onderwijs raad een studiedag georganiseerd op donderdag 9 oktober. Tussen 9.30 en 16.30 uur worden de ach terliggende oorzaken toegelicht. Dra. M. Nijdam spreekt over het beleid van het ministerie, dra. M. Zijlstra legt uit dat schoolverzuim een voorwerp van aanhoudende zorg is en R.J. Michels spreekt over wat er aan is te doen. 's Mid dags pluizen de deelnemers aan deze studiedag in workshops de behandelde onderwerpen verder uit De UW (Unie van vrijwilligers) houdt woensdag 24 september en dinsdag 30 september een kle dingbeurs waar winterkleding wordt verkocht. Op de woensdag wordt heren- en kinderkleding te koop aangeboden (inleveren kan nog, op de woensdagochtend van de verkoping tussen 9 en 11.30 uur). De verkoop is van 13.30 tot 16 uur. Voor de verkoping van dameskleding op 30 september tussen 9.30 en 15 uur kan nog kle ding worden aangeboden op maandag 29 september tussen 14 en 17 uur. In samenwerking met de Stichting Welzijn voor Ouderen'in Vlissin- gen wordt in buurthuis Schelde buurt aan de Verk. Quakke- laarstraat 95 in Vlissingen elke dinsdagavond koersbal gespeeld. Een enthousiaste groep speelt dit spel tussen 19 en 22 uur. Voor ge zellige ontmoetingen in het buur thuis moeten de vrijdagavonden borg staan. Soms wordt er dan bingo gespeeld (de eerste keer 2 oktober) en de overige vrijdagen is er buurtcafé waarbij gezellig heid en ontmoeting centraal staan. Elke zaterdagmiddag kan men er trouwens klaverjassen tus sen 15 en 18 uur. De Toerclub Walcheren fietst op zaterdag 20 september van Kou- dekerke via de Zak van Zuid- Beveland paar Yerseke en terug naar Koudekerke. De start voor deze toertocht over 135 kilometer is om 8.30 uur bij Hotel Walche ren in Koudekerke. Omdat mr. W.R. van Alphen de Veere in Eindhoven geen stukje (door hem gehuurd) gemeente grond aan de gemeente wil terug geven, willen b. en w. van Veere een kort geding tegen de Braban der aanspannen. Het betreft een stuk grond naast de tweede wo ning van Van Alphen de Veere. De gemeente wil het geschikt ma ken voor een parkeerplaats voor een gehandicapte buurjongen. Het stuk grond ligt aan de Wage- naarstraat. Onder meer dit voor stel heeft de raad te verwerken tij dens de vergadering op woensdag 24 september, die om 19.30 uur aanvangt in het stadhuis. De PCOB afdeling Serooskerke houdt donderdagmiddag 18 sep tember haar ledenvergadering, aanvang half drie, in het vereni gingsgebouw De Zandput. S. de Kam, functionaris van de Stich ting Welzijn Ouderen Walcheren, spreekt dan over het belang van het ouderenwerk in deze tijd. 20 september is voor de Zeeuwse leden van de Crohn Vereniging Nederland een belangrijke dag. Dan namelijk is in Goes de oprichtingsvergadering van de af deling Zeeland in het St. Joanna Ziekenhuis. Sprekers tijdens die bijeenkomst zijn: dr. Driessen (internist) en dr. Croiset (chi rurg). Beiden zijn verbonden aan het St. Joseph-ziekenhuis in Eind hoven. De Crohnvereniging is een vrijwilligersorganisatie. Het doel is vooral de onbekendheid met chronische darmziektes te door breken. Ook ervaringen uitwisse len, patiënten begeleiden, de alge mene belangen behartigen en we tenschappelijk onderzoek te sti muleren staat hoog in het vaan del. De bijeenkomst in Goes be gint om 13.30 uur. ln het kader van de jaarlijkse vre- desweek spreekt drs. Jan Schef- fer, industriepastor, en wordt een film gedraaid in Ons Huis in Me- liskerke op woensdag 24 septem ber. De titel van de film luidt 'Met een aktentas op avontuur'. Na de inleiding en de film is er mogelijkheid tot napraten. De bijeenkomst begint om 20 uur. De afdeling Middelburg van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft weer een aan tal bijeenkomsten op het pro gramma staan. De eerste in een rij van drie is donderdag 18 septem ber. Dan spreekt mevrouw A. Jacobs-van Egmond in restaurant De Abdij over de werkwijze van de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw, aanvang 10 uur. Dinsdag 30 september is er een samenkomst met de afdeling Vlissingen en donderdag 9 okto ber houdt mevrouw Sandberg- Braat een praatje over het We- reldnatuurfonds. Zaterdag 20 september kunnen liefhebbers van puzzelritten - of wie het eens wil proberen - met auto of (brom)fiets deelnemen aan de kerkerit. De start is bij ge bouw Rehoboth in Oost Souburg tussen 13.30 en 14.30 uur. De op brengst gaat naar de actie voor de bouw van het kerkcentrum bij de Nederlands Hervormde Kerk aan het Oranjeplein in Oost Souburg. De tocht voert langs een aantal kerken op Walcheren. Inschrijven kan vanaf 13 uur of vooraf telefo nisch 01184-64546. Onder meer de stand van zaken met betrekking tot de kabeltelevi sie is onderwerp van gesprek tij dens de vergadering van het comi té Schildersbuurt-noord in Vlis singen. De vergadering vindt plaats in het clubhuis van de Joe goslavische Vereniging Edvard Kardelj op donderdag 25 septem ber en begint om 20 uur. Verslag geving van enkele werkgroepen, verkeer en een schoolwerkplan zijn punten die eveneens op de agenda staan. De Stichting Welzijnswerk Suri- namers en Antillianen Zeeland verzorgt cursussen Papiamento (Antilliaans), Sranan Tongo (Su rinaams) en Hindi (Indiaas). Bij voldoende belangstelling starten deze cursussen al over enkele we ken. Voor de uitvoering ervan te kent de Stichting Wi Makandra en de Stichting Surant. De Stich ting Welzijn Surinamers en Antil lianen geeft meer informatie op telefoonnummer 01180-38070. De Nederlandse Reisvereniging afdeling Zeeland houdt op zater dag 20 september een puzzel fietstocht (30 km) over een deel van Walcheren. Gestart kan wor den tussen 10 en 11 uur bij het station in Middelburg. De prijs uitreiking vindt plaats in Hotel de Nieuwe Doelen aan de Loskade in Middelburg. De vereniging De Vogelliefheb bers houdt zaterdag 20 september de maandelijkse ruil- en verkoop beurs. Liefhebbers kunnen dan ook alles te weten komen over vo gels en het kopen en verkopen van de geveerde beesten. Iedereen is zaterdag tussen 9.30 en 12 uur welkom in het onderkomen van de vereniging aan de Gerbran- dystraat 46 in Vlissingen. Jonge vrouwen in de leeftijd van 16 tot 26 jaar kunnen terecht bij het werkproject 'zij' van het Buro Baanlozen Service in Middelburg. Vrouwen worden daar bijgestaan in hun streven naar betaalde ar beid. Er wordt hen onder meer geleerd hoe kleren zelf te maken. Verschillende vaardigheden pas seren de revue. In een later sta dium gaat de aandacht uit naar het produceren van kleding die verkocht wordt. Het is de bedoe ling dat de vrouwen na verloop van tijd op deze manier genoeg inkomsten krijgen om het project kostendekkend te laten draaien. Informatie: 01180-35790. De VOK-groep Middelburg houdt op maandag 22 september om 20 uur in de bovenzaal van de Concert- en Gehoorzaal, ingang Singelstraat, een bijeenkomst met als onderwerp 'Spelen en Speel goed'. Na een inleiding is er een kleine expositie en een doe- en boekentafel. De avond wordt besloten met een klein marionet tenspel. Vrijdag 26 september is er in de peuterspeelzaal te Serooskerke een kledingbeurs. De Vrolijke Keet is geopend tussen 15 en 17 uur voor de koopjeszoekers. De beurs is vooral bedoeld voor win terkleding voor de kinderen tus sen één en veertien jaar. Wie kle ren wil aanbieden kan dat nog van maandag 22 tot en met woensdag 24 tussen 10 en 11.30 uur en op woensdagavond tussen zeven en acht uur in de peuterspeelzaal. Ook speelgoed kan worden ver kocht. De helft van de opbrengst is bestemd voor de peuterspeel zaal aan de Koepelstraat. Loopbiathlon Voor de schietvereniging De Klo- veniers in Middelburg is zaterdag 20 september een drukke dag. Dan houden de leden namelijk een loopbiathlon die bestaat uit één (recreatie) of vijf (wedstrijd) kilometer hardlopen, afgewisseld met luchtgeweer schieten (vijftien schoten). Gestart wordt in series van maximaal acht personen. De eerste groep start om negen uur. 's Middags om drie uur reikt wet houder M. Vinke de prijzen uit. Informatie over deelname: 01180-34842. Ex-stotteraars die de zogenaamde Vredeberg-therapie gevolgd heb ben en zodoende van hun stotte ren zijn afgekomen vertellen over deze therapie op 25 september in het pand Nieuwstraat 51 in Vlis singen. De voorlichtingsavond begint om 20 uur. Het VOV (Vorming en Onderwijs voor Volwassenen) in Vlissingen heeft een cursus 'burgerinforma tica' op het programma staan. In twaalf wekelijkse bijeenkomsten wordt de computer voor leken blootgelegd. De cursus begint op dinsdag 23 september 's morgens om half tien. Voor informatie: 01184-17819. De Werkgroep voor Lesbische vrouwen in Zeeland Prima Donna verzorgt op zondagmiddag 21 sep tember om 15 uur een themamid dag met de Film By Design. De film gaat over twee vrouwen die een kind willen door middel van kunstmatige inseminatie. Zeeland is vanaf zaterdag 20 sep tember een hondenrenbaan rijker. Op die dag namelijk opent de Zeeuwse Windhoven Renvereni- ging een splinternieuwe baan in het recreatiegebied De Oude Zee dijk in Goes. De oud-Nederlands kampioene Whippet Dibah of the Quikdogs rent officieel het eerste rondje om half twaalf. Vanaf twaalf uur zijn er de races Natio nale Gouden Appelren. Er wordt gestart met Afghaanse windhon den, Greynhounds en Whippets. De hond die de beste prestatie le vert ontvangt een Gouden Appel tje, in de vorm van een sieraad. Tussen de halve finale en de finale wordt er een loterij gehouden. Dominee O. Elseman wordt zon dag 28 september bevestigd als predikant van de hervormde ge meente in Middelburg in de Ont- moetingskerk. De dienst begint om 14.30 uur. Da. D. Hendrikse- Spierings bevestigd haar nieuwe collega. Het documentatiecentrum in het provinciaal hervormd kerkcen trum aan de Singelstraat 19 in Middelburg houdt donderdaga vond 18 september een open huis. Leden van de werkgroep en func tionarissen geven tekst en uitleg. Het open huis is vooral bedoeld voor mensen die overdag niet te recht kunnen bij het documenta tiecentrum omdat ze werken. Ver der is er nieuw materiaal te bekij ken dat het centrum heeft aange schaft. Dit bevat onder meer in formatie over pastoraat, cateche se, liturgie, vredeswerk, verhou ding Nederlanders-minderheden, arbeidsvragen en jeugd- en jonge renwerk. De open huisavond wordt gehouden tussen zeven en negen uur. Wie zich de vaardigheid wil aanle ren om poppen te maken of wie de kunde van deze bezigheid nog beter onder de knie wil krijgen kan terecht in buurthuis Het Wol- tershuis in Vlissingen. Daar wordt een cursus poppen maken georga niseerd voor beginners en gevor derden. De eerste bijeenkomst is maandagmorgen 22 september, tussen 10 en 11.30 uur. Opgave: 01184-14660. ln de huishoudschool in Oostka- pelle begint de Stichting Welzijn voor Ouderen Walcheren op maandag 29 september een kook cursus voor mannen. Maximaal twaalf mannen kunnen inschrij ven v^or deze opleiding die vooral bestemd is voor hen die géén of weinig ervaring hebben met het roeren in pruttelende potjes. Een smakelijke gezonde maaltijd ma ken staat centraal tijdens de cur sus die van half vijf tot zeven uur wordt gegeven op acht achtereen volgende maandagen. Informatie: 01187-1514. De Provinciale Interkerkelijke Werkgroep Vredesweek houdt in samenwerking met Pax Christi Zeeland op woensdag 24 septem ber een bijeenkomst onder de titel 'de macht der machtelozen'. Deze bijeenkomst - in het kader van de vredesweek 1986 - vindt plaats in De Stenge in Heinkenszand en be gint om 19.30 uur. Majoor bd A. Andriese uit Oir- schot leidt de bijeenkomst in. SKW (sociaal cultureel werk) De Hayman in Middelburg bespreekt donderdag 18 september het werkplan 1987. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het Zuiderbaken en begint om 20 uur. De Vlissingse Vrouwenraad heeft voor de opening van haar seizoen (donderdag 25 september) politie commissaris L.E. Schuller uitge nodigd om te komen praten over criminaliteit. Deze eerste bijeen komst in 't Anker in Vlissingen begint om 13.45 uur. Ook voor 36 oktober (welzijn voor ouderen) en 11 december (vluchtelingenwerk) zijn al bijeenkomsten gea gendeerd. Onder de titel 'Leven en loven' werken het evangelisch ontmoe tingscentrum De Burght in Haamstede en de Evangelische Omroep samen bij een tweedaag se vrouwenconferentie. Op woens dag 29 en donderdag 30 oktober wordt het thema in Haamstede van diverse kanten belicht door sprekers(sters), film en zang. In formatie: 01115-3030. 'Ontbreekt mij iets?' Dat is het thema van een conferentie in het evangelisch ontmoetingscentrum De Burght van vrijdag 28 tot zon dag 30 november. De conferentie in Haamstede is bedoeld voor mannen en vrouwen, ongehuwd, gescheiden, weduwe of weduw naar boven de 25 jaar. Informatie: 01115-3030. ln de Middelburgse peuterspeel zaal De Zandkrummels (wijkge bouw De Vergulde Baars) wordt op woensdag 24 september kin derkleding verkocht tussen half twee en drie uur. Nog tot en met maandagochtend 22 september kan kleding worden ingeleverd. De verkoper bepaalt zelf de prijs; een kwart van de opbrengst is bestemd voor de peuterspeelzaal. Talrijke wedstrijd- en recreatielo pers zijn zaterdag 20 september weer present om deel te nemen aan de vijfde trefcenterloop. Het parkoers voert de deelnemers dwars door Middelburg en over geasfalteerde B-wegen. De start voor dit 25 kilometer lange loopspektakel is op de Markt om 14 uur. Daar wordt ook gefi- nished. Het centrum voor Holistische psychologie organiseert reeds ge ruime tijd cursussen en trainingen voor jonge mensen die beter wil len leren studeren. Het is voorna melijk bedoeld voor middelbare scholieren die iets aan hun studie methode willen veranderen. Bij die cursus wordt voornamelijk ge let op concentratievermogen, ge heugen, het kunnen structureren van de te bestuderen stof en het benutten van de beschikbare tijd en duurt 1,5 zaterdag. De eerste bijeenkomst wordt op zaterdag 20 september gegeven in 'Britannia' in Vlissingen. Inlichtingen: 01199-906. De jongerenbeweging verbonden met de FNV in Zeeland houdt van vrijdag 10 tot en met zondag 12 oktober een startweekend voor het nieuwe seizoen. Dat weekend wordt gehouden in het 'Van Ee- ghenhuis' in Aardenburg. De vrij dag begint met een kennismaking en zaterdag wordt er iets verteld over de jongerenbeweging. Ver der staat er voor de zaterdag een politiek overzicht van de jeugd werkplannen en een videofilm op het programma. Zondagmorgen wordt er weer een videofilm ge draaid en praat men na over de belevenissen van het weekend. In lichtingen en opgave: 01150-97025 of 01180-38318. Bij voldoende deelname start eind september een aantal activiteiten in het buurthuiscomplex Mar- nix/Aldegonde voor vrouwen. Maandag 29 september gint 's morgens om half tien de cursus creatieve vaardigheid en op vrij dag 3 oktober is er een praatgroep die het thema 'Leren om voor je zelf op te komen' behandelt. Op vrijdag 3 oktober beginnen twee cursussen: yoga, 's morgens om half tien en zelfverdediging begint om acht uur 's avonds: informa tie: 01184-63951 of 66318. De werkgroep Milieu en Huishou den Walcheren houdt in samen werking met de Zeeuwse Milieu federatie en het Voorlichtings en Kursusproject Milieu en Huis houden een milieucursus voor iedereen die meer wil weten over de achtergronden en oplossingen voor milieuproblemen. De cursus 'Milieu en Huishouden' bestaat uit acht bijeenkomsten en wordt gehouden in het ontmoetingscen trum 'Dauwendaele' in Middel burg. De eerste cursusdag is maandag' 22 september om 20 uur. ln de Schakel in Middelburg is donderdag 18 september een thema-avond. De titel luidt 'macht en onmacht'. De theater groep van Amnesty International in Woerden speelt twee stukken. Voor de organisatie tekent het Comité Stille Tochten Zeeland. De volgende stille tocht wordt op donderdag 30 oktober in Middel burg gelopen, (zie ook de rubrie ken Uit en Podium). Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. De wijkvereniging 'Zuid' in Mid delburg heeft voor zaterdag 20 september een fietstocht voor het hele gezin op haar programma staan. De rit is ongeveer 25 kilo meter lang en voert over de vele Walcherse binnenwegen. Onder weg zijn er verschillende 'stops' ingelast, waar de deelnemers een opdracht moeten vervullen. De start is vanaf 13.30 uur op de par keerplaats bij het 'Zuiderbaken' in Middelburg en vanaf 13 uur kan men inschrijven. Het eind punt van de fietstocht is op de kinderboerderij waar om 17 uur de prijsuitreiking plaats vindt. Op donderdag 18 september houdt de 'Hayman' haar algeme ne medewerkersvergadering in het wijkgebouw 'Zuiderbaken' in Middelburg. Op die vergadering wordt het werkplan voor het sei zoen '86/'87 besproken. Het werkplan ligt op het postkantoor van 'de Hayman' ter inzage. De vergadering is openbaar en begint om 20 uur. Oud burgemeester van Valckenis- se en hoofdingeland van de Wa terschappen, S. Francke, spreekt op dinsdag 7 oktober in de Oranje-Nassau Mavo in Middel burg over de 'Waterschappen'. Hij doet dat op uitnodiging van het CDA-vrouwenberaad. De bij eenkomst van het vrouwenberaad begint om 20 uur. De peuterspeelzaal 't Speeltreintje in Oos'tkapelle houdt op zaterdag 27 september een kleding- en speelgoedbeurs in het Hervormd Gemeentecentrum aan de Dorpsstraat in Oostkapelle. Voor de jeugd tot veertien jaar wordt er kleding verkocht. Voor kinder vertier is er een grabbelton. De beurs is geopend tussen 10 en 11.30 uur. Op maandag 22 en dinsdag 23 september kan er nog kleding worden ingeleverd in de peuterspeelzaal tussen 11 en 11.30 uur. Vijftig procent van de op brengst is bestemd voor de peu terspeelzaal. Informatie: 01188-2856. De droom is voorbij, maar mei het plakboek op schoot komen de beelden van de korfbaltrip toch weer boven bij Marianne Marinissen (19). De Nederlandse Leeuw op haar borst, dou chen onder een emmer water, het graf van Gandhi zien, Am sterdam promoten voor de Olympische Spelen 1992 en schaat sen in Wagga Wagga. Een reisje van drie weken naar Australië en India, wie zou dat niet willen. Marianne viel het ten deel. In het voorjaar kwam een uit nodiging bij de Internationale Korfbal Federatie (IKF) om met een Europees team deel te nemen aan een jubileumtoer- nooi in Australië. Dit ter gele genheid van het 150-jarig bestaan van de staat Zuid- Australië. De organisatie ging op zoek naar korfballers en korfbalsters, die bereid waren mee te gaan en die met hun team op een behoorlijk ni veau speelden. Geen eenvou dige zaak, omdat ook een flinke eigen financiële bijdra ge voor de trip moest worden gevraagd en men tevens drie weken vrijaf diende te hebben van werk of school. De IKF informeerde ook bij de Middelburgse korfbalvere niging Swift. En warempel. Daar was een korfbalster die oren had naar dit uitje en er bovendien 2500,voor over had. Marianne mocht zo'n gelegenheid om eens wat van de wereld te zien, niet voorbij laten gaan. Daarbij kwam, dat zij niemand vrijaf hoefde te vragen, zij had haar HAVO-diploma nét op zak. Over haar toekomstige baan bij de politie zat ze nog op antwoord te wachten. Het ticket voor het Australische Jubilee 150 Tournament kon worden besteld. Op Papendal kwamen de deelnemers bij elkaar om ken nis te maken en wat op elkaar ingespeeld te raken. Twee Hollandse en vier Belgische dames, vier Hollandse, een Engelse en een Belgische heer. Deze kennismaking was ook nog een extra internationale aangelegenheid. Het All Star korfbalteam kon namelijk aantreden tegen een team van toekomstige scheidsrechters uit de hele wereld. Zij volgden in Nederland, de bakermat van het korfbal, een cursus trainen en scheidsrechter zijn. Marianne: "Omdat een Spaanse scheidsrechter Barce lona ging promoten voor de Olympische Spelen, stonden wij in no time klaar met onze spullen voor Amsterdam. Het korfbal is helaas nog niet op die spelen vertegenwoordigd, maar wij zijn niet eenken nig", zegt Marianne. Zelfs de Belgische en Engelse deelne mers toonden op dat moment gezindheid voor Holland. "Wat maakt het tenslotte uit, de Nederlandse leeuw op je shirt kun je net zo goed aan zien voor een Vlaamse leeuw", vult Marianne aan. Bij de landing in Australië moesten de winterkleren uit de koffers komen. Op het vliegveld stonden heren van het Australisch Korfbalver- bond het team op te wachten. Marianne: "Weet je wat bij zo'n trip ook leuk is? Die re cepties en dinertjes. Alleen die toespraken daarbij mogen ze van mij vergeten. Soms vier sprekers. Misschien ligt het ook een beetje aan mij, Marianne in het tenue waarin ze aan de andere kant van de wereld pleitte om de Olympische Spelen naar A msterdam te halen. De Belgen en Engelsen waren solidair. dat ik het niet leuk vind. M'n Engels is namelijk niet zo best, het was niet mijn favo riete vak op school. Ik heb ze daar maar proberen uit te leg gen, dat ik voor Engels een deuk heb in plaats van een knobbel". De eerste week in Australië was een reisweek. Elke dag zo'n drie a vier honderd kilo meter rijden om het korfbal 'aan de man' te brengen. Ma rianne: "Naast het spelen van wedstrijden trainden we ook schoolkinderen en onderwij zend personeel. Die onderwij zers waren via een film op de hoogte gekomen van het korf- balspel. Althans dat dachten ze. Ze waren verbaasd, dat er veel meer in het spel zat. Korfbal staat nog letterlijk in de kinderschoenen". De Australian Korfball Asso- ciation maakt reclame met de sport door het over de boeg van het faire spel te gooien. Marianne: "Verder leggen zij sterk de nadruk op: Korfball, the mixed sport. Zij zitten daarmee op de goede golf lengte, want het is ook de suc cesformule van Swift. Jon gens en meisjes die samen sport mogen bedrijven in één team en ook samen plezier mogen hebben na de wed strijd. Het zal wel een toeval ligheid zijn, maar op een fol der van het Australisch Korf- balverbond staat een foto af gedrukt van een wedstrijd van Swift tegen Vriendenschaar. Zo is Swift all over the world", lacht Marianne. "In die eerste week hadden we totaal geen tegenstand", vertelt de Middelburgse. "Ze spelen anders dan wij in Europa. Feitelijk spelen zij puur op het onderscheppen van de aanval. Misschien komt dat, omdat het publiek afstandsschoten het mooiste vindt. Voor leuke combina ties hebben zij geen oog", zet Marianne uiteen. Toch was het publiek enthousiast. De spelers moesten heel wat handtekeningen zetten en veelvuldig de vraag beant woorden of er dan nog betere korfballers in Europa rondlie pen. "Op zich wel grappig als je bedenkt, dat je in Neder land toch maar een matig korfballertje bent", zegt Ma rianne bescheiden. De tweede week waren de spe lers ondergebracht bij gastge zinnen van de korfbalvereni ging "Sikopi". Tussen de trainingen en wedstrijden door gingen de gasten naar het casino, een dierenpark en een wedstrijd "Aussies voet bal". Vanzelfsprekend werk ten ze ook toe naar het werke lijke doel van de reis: het jubi- leumtoernooi. Marianne: "Er zou ook een team uit Taiwain meedoen, maar de Chinezen lagen dwars en wilden geen vi sum verlenen. Wel jammer, ik had ook best eens tegen een Chinees willen korfballen". Op het toernooi moesten ze dus alleen maar aantreden te gen het nationale jeugd- en se niorenteam van Australië. Te- gen de senioren werd het een harde wedstrijd, zij zetten zich voor 200% in. Dat kwam, omdat na deze wed strijd de selectie bekendge maakt zou worden voor het 'Wereldkampioenschap Korf bal 1987 in Nederland. "Bij de rust was het een magere 9-8 voor ons", vertelt de Swifti- aan. "Maar toen onze schoenzolen stroef gespoten waren, wonnen we uiteinde lijk met 25-17. De jeugd werd ingepakt met 35-9. Geweldige uitslagen waardoor ze erg te gen je opkeken". Ook in India werd een tussen landing ingelast om het korf bal te promoten. Twee wedstrijden spelen met het de vies: niet met te groot verschil winnen, dat schaadt de korf balsport. Marianne: "Drie in drukwekkende dagen. Die aparte cultuur, die feitelijk niet toelaat, dat jongens en meisjes samen in één team spelen. Als we samen op de foto moesten en ik m'n arm om de schouder van een Indi ase jongen legde, hoorde ik hem denken: ho, ho, dat kan hier niet". "Zij kunnen ook nauwelijks een gemengd team op de been brengen. De meisjes trouwen al op vroege leeftijd, dus heb ben ze reserves van 13 en 14 jaar. Het is alleen de elite die korfbalt, jeugd van de univer siteiten. De 'gewone man' hoeft daar niet aan sport te denken", legt Marianne uit met een wat effen gezicht. "Wat een vreemde dagen daar in India", gaat zij ver der. "Een douche was er niet, de langste van ons gooide daarom maar een emmer wa ter over je heen. Over de toe schouwers sta je ook ver baasd. Bij de wedstrijden hadden wij zo'n 300 mannen langs de lijn en nog geen 10 vrouwen. Of dat vanwege on ze korte rokjes was, weet ik niet, maar men zegt, dat die rokjes van de Indiase speelsters ook steeds korter worden". Marianna Marinissen heeft ook daar erg veel lol gehad. Op een olifant gereden. Met z'n tweeën in plaatselijke kle dij, compleet met stip op het voorhoofd, wezen eten in Delhi. Zij zegt tot slot: "Van Swift zijn er al eens spelers naar Spanje en Engeland geweest. Ik dacht altijd, dat is voor mij niet weggelegd, zo super ben ik niet. Maar je ziet, het is er van gekomen. Na 11 jaar korfballen bij Swift speelde ik een 'uitwedstrijd' om 'U' te gen te zeggen".

de Vlissinger | 1986 | | pagina 14