VERKEER EN VERVOER: Openbare bibliotheekVlissingen officieel geopend LANDSCHAPSVERZORGING GAAT DUINVLIET TE LIJF Four freedoms awards Minderheden IN BEHOEP g, "oensdag 17 september 198( DE FAAM - DE VLISSINGER Gedeputeerde staten hebben het uitvoeringsprogramma voor recreatie en toerisme 1986-1987 uitgebracht. De pro vinciale taak is vooral een stimulerende. Verder moet de provincie ervoor zorgen, dat de omstandigheden gunstig zijn, zoals goede wegen. Four Freedoms Freedom of speech Freedom of worship Freedom from want Freedom for fear Speerpunten Dagrecreatie Surfcentra Sportvissen Verblijfsrecreatie Kamperen bij de boer OM MISSIES IJ HNIEÜWS ABT) Zaterdagmorgen worden in de Nieuwe Kerk in Middelburg de Franklin Delano Roosevelt Four Freedoms Awards uitgereikt. De onderscheidenen zijn oud-president Alessandro Pertini van Italië, het Madrileense dagblad El Pais, Bernardus Kardinaal Alfrink en oud-administrator Bradford Morse van het United Nations Develop ment Program. Posthuum wordt de onderscheiding toegekend aan Olof Palme, de begin dit jaar vermoorde minister-president van Zweden. Recreatie en toerisme De onderscheidingen zijn geba seerd op de vier vrijheden, die president Franklin Delano Roo sevelt van de Verenigde Staten van Noord-Amerika verwoord de in zijn toespraak op 6 januari 1941 voor het Congres. Het gaat om de vrijheid van me ningsuiting, de vrijheid van godsdienst, vrijwaring van ge brek en vrijwaring van vrees. Deze vier elementen noemde de president als wezenskenmer ken voor een democratie. Tot 1 982 werden de awards al leen uitgereikt in Amerika en aan Amerikanen. In 1982 werd die lijn doorbroken en werden de onderscheidingen in Middel burg uitgereikt. De eerste niet- Amerikaan was prinses Juliana die de Four Freedoms Award ontving. De Franklin Delano Roosevelt Four Freedoms Award is toege kend aan oud-president Ales sandro Pertini van Italië. Pertini is in 1896 geboren en hij werd in 1 91 8 lid van de socialistische partij. Hij was actief in de bestrijding van het fascisme. Al in 1925 werd hij daarom in het gevang gezet. In de tweede we reldoorlog vocht Pertini tegen de Duitse troepen. Hij werd ter dood veroordeeld, maar wist te ontsnappen. Na de oorlog was Pertini werkzaam als journalist. Sinds 1 946 was hij actief in de politiek. Van 1978 tot 1984 was hij president van Italië. Alessandro Pertini krijgt de on derscheiding uit handen van Franklin Delano Roosevelt jr. De krant El Pais - Het Land - is in 1976 voor het eerst uitgege ven, maar de eerste voorberei dingen werden al tijdens het Franco-bewind getroffen. Zes maanden na de dood van Fran co verscheen het eerste num mer van El Pais - een serieuze, zeer leesbare krant met infor matie over allerlei stromingen in de politiek en andere belangen, aldus de Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Foundation. Het nieuws wordt op plaatselijk, na tionaal en internationaal niveau gebracht en er zijn bijlagen op het gebied van cultuur, sport, zakenleven en financiën. Hoofdredacteur Juan Luis Ce- brian van El Pais neemt de on derscheiding voor de vrijheid van meningsuiting in Middel burg in ontvangst. Arthur M. Schlesinger jr. en Schuyler G. Chapin zijn de uitreikers. Bernardus Kardinaal Alfrink krijgt de onderscheiding voor de vrijheid van godsdienst. Bernard Jan Alfrink werd in 1900 in Nijkerk geboren. In 1924 werd hij tot priester ge wijd en in 1951 werd hij tot ti tulair aartsbisschop van Tyana en tot bisschop van Utrecht be noemd. In 1955 volgde de be noeming tot aartsbisschop van Utrecht en in 1 960 die tot kardi naal. Kardinaal Alfrink leverde een belangrijke bijdrage aan het tweede Vaticaans Concilie. In 1976 ging Alfrink met emeri taat. Hij was voorzitter van Pax Christi op Nederlands en inter nationaal niveau. In 1978 werd Alfrink ere-voorzitter van de in ternationale rooms-katholieke vredesbeweging. Pax Christi. Ook is hij in het bezit van vijf ere doctoraten, afkomstig van universiteiten in België, de Ver enigde Staten en Nederland. Minister-president drs. R.F.M. Lubbers reikt de award uit aan kardinaal Alfrink. De onderscheiding voor vrijwa ring van gebrek is toegekend aan de onlangs afgetreden ad-m ministrator Bradford Morse van" het United Nations Develop ment Program. Morse is in 1921 in Lowell, Massachu setts, geboren. Van 1961 tot 1972 was hij tweede secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. De UNDP is de grootste organisatie binnen de Verenigde Naties. Er wordt uit voering gegeven aan 152 pro gramma's voor ontwikke lingslanden. Morse is sinds januari 1985 hoofd van de United Nations Office for Emergency Operati ons in Africa. David Roosevelt en oud-ambassadeur mr. H. Scheltema overhandigen de on derscheiding. De onderscheiding voor vrijwa ring van vrees is posthuum toe gekend aan de in februari van dit jaar vermoorde, sociaal de mocratische minister-president van Zweden, Olof Palme. Me vrouw Palme komt naar Middel burg, om de onderscheiding in ontvangst te nemen van het PvdA-tweede-kamerlid drs. J.M. den Uyl. Palme werd in 1927 in Stockholm geboren. Hij leidde het Zweedse kabinet in de jaren van 1968 tot 1976 en van 1982 tot zijn dood. Ook heeft hij een aantal mi nistersposten bekleed. Interna tionale bekendheid kreeg hij vooral door zijn afwijzing van de Amerikaanse politiek in de oor log in Vietnam. Hij ondersteun de deserteurs vanuit het Ameri kaanse leger en gaf hen toe gang tot zijn land in die tijd. Hij was speciaal afgezant van de Verenigde Naties om te bemid delen in de oorlog tussen Iran en Irak. Prinses Margriet zal de bijeen komst in de Nieuwe Kerk in Middelburg bijwonen. Een belangrijk onderdeel in de recreatie en het toerisme vor men de speerpunten: vier gebie den in Zeeland - West Zeeuwsch-Vlaanderen, Vlissin- gen, Neeltje Jans en de Dam- aanzet Brouwersdam - worden recreatief ontwikkeld en moe ten hun uitstraling geven op het omliggende gebied. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is al 2,6 miljoen rijksgeld beschikbaar gesteld. De boulevard van Cad- zand moet worden gereconstru eerd en de Groedse Duintjes worden "aangekleed". Onder zocht wordt of de jachthaven van Breskens kan worden uitge breid. In Vlissingen worden plannen gemaakt voor de boule vard, de Vissershaven en het Arsenaalgebied. Subsidie is voor Vlissingen nog niet aange vraagd. Voor Neeltje Jans wordt bekeken of de plannen van Louis van Gasteren tot uit voering kunnen worden ge bracht en de Dam- aanzet Brouwersdam kan ont wikkeld worden als de Kabbe- laarsbank wordt aangepakt. Dagrecreatie kan worden uitge breid in West Zeeuwsch- Vlaanderen, Middelburg en Vlis singen, Westerschouwen, Tho- len, aan de Grevelingendam, in de Hals van Zuid Beveland en in de Braakman. De provincie kan hierin overigens niet zoveel doen, want het gaat om zaken, die vanuit het particulier initia tief moeten komen. Voorzienin gen, die onder alle weersom standigheden kunnen worden gebruikt, zouden er ook meer moeten komen. Gedeputeerde staten vinden, dat plankzeilcentra zo moeten worden ingericht, dat overlast voor andere recreanten wordt vermeden of in ieder geval zo veel mogelijk wordt voorko men. Centra zouden er kunnen komen in de Grevelingen, Het Veerse Meer (daar zijn er al twee), in het bufferbekken van de Kreekraksluizen en het Spui- kanaal en in de Braakman. Ook het zeesurfen is populair en daarom moet worden gewerkt aan maatregelen die op de stranden moeten worden genomen. Er moeten meer wateren wor den ontsloten voor de sportvis- serij en er moeten meer trailer hellingen komen en parkeer voorzieningen, aldus gs. Door goede accommodaties voorhanden te hebben, kan het toeristenseizoen worden ver lengd. Het is zaak een ruim aan bod in onderkomens te hebben, variërend van mogelijkheden tot het kamperen bij de boer en het logeren in luxe vakantiebun galows. Ook de hotel accommodatie is hierbij aan de orde. Op sommige campings kan gebruik worden gemaakt van trekkershutten. In een aantal gevallen heeft de provincie in de realisering van verblijfsaccommodatie bijge dragen door middel van uitke ringen uit het werkgelegenheids- en het pro motiefonds. Ook is het mogelijk met provinciale steun haalbaar heidsonderzoeken uit te voeren. Gedeputeerde staten vinden, dat het aantal staanplaatsen op boerenbedrijven beperkt moet blijven tot vijf. Bedrijven, die in dit jaar een vergunning voor meer plaatsen hadden, kunnen die handhaven, evenwel met een maximum van tien en mits er geen planologische bezwa ren zijn. Provinciale staten spreken zich over het toeristische en recrea tieve beleid uit tijdens de begro tingsvergadering in november. Maandag 22 september, 14.00 uur, vergadert de statencom missie welzijn. Het verslag van de activiteiten in het jongerenjaar komt aan de orde, evenals een notitie over tweede'kans-onderwijs en kin deropvang in Zeeland. Er zijn subsidievoorstellen voor een woordenboek van de Vlaamse dialecten, voor monumenten restauratie, de stichting Behoud onderwaterschatten en een boekje over veldnamen van Dreischor en de Gouwepolders. Andere subsidieverzoeken zijn die voor de restauratie van een schilderij van de gemeente Aar denburg en van het scheepsmo del De Tromp, eigendom van het stedelijk museum in Vlis singen. Ook op 22 september, maar om kwart over twee, vergadert de afdeling volwasseneneducatie van de provinciale onderwijs raad. Gesproken wordt over de opzet van een studiedag over volwasseneneducatie en over de minderhedennota. In Abdijnieuws van vorige week is abusievelijk vermeld, dat de afdeling basisonderwijs en spe ciaal onderwijs op 16 septem ber zou vergaderen. Dat moet 24 september, 14.00 uur, zijn. Agendapunten zijn: de vesti ging van een basisschool in Bruinisse, de inrichting van het voortgezet speciaal onderwijs en gezondheidsvoorlichting en - opvoeding. Ook de bezuini gingsplannen van onderwijsmi nister Deetman komen ter sprake. De statencommissie voor ruim telijke ordening vergadert vrij dag 26 september, 9.30 uur, over het jaarverslag 1985 van de Provinciale planologische dienst. Alle vergaderingen worden in het provinciehuis gehouden, Sint Pieterstraat 42, Middel burg. De statencommissies be ginnen met het spreekrecht voor het publiek. m De eerste inspraakbijeen komsten over de discussienota provinciaal minderhedenbeleid zijn gehouden. De laatste bij eenkomst is in Goes op dinsdag 23 september, 20.00 uur in de Prins van Oranje, Nieuwstraat. Samenvattingen van de nota zijn bij het bureau voorlichting van de provincie te verkrijgen in het Nederlands, Turks, Ara bisch en Maleis. Op de in spraakbijeenkomsten waren steeds tolken aanwezig en dat zal ook in Goes het geval zijn. De coördinerend gedeputeerde voor het minderhedenbeleid in Zeeland zal ook in Goes, toe lichting geven op de ideeën, die de provincie heeft over het min derhedenbeleid. In de discussie nota worden geen harde stand punten ingenomen. Het is de bedoeling, dat aan de hand van de uitkomsten van de inspraak bijeenkomsten het beleid nader gestalte krijgt. Dinsdag 23 september houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten viermaal zitting voor be- roepzaken volgens de algemene bijstandswet. De zittingen zijn om 10.00, 10.20, 10.40 en 11.00 uur. De eerste drie heb ben betrekking op beslissingen van burgemeester en wethou ders van Vlissingen, de laatste op een besluit van het Aarden- burgse gemeentebestuur. Woensdag 24 september. 11.00 uur, houdt de voorzitter van het college van gedeputeer de staten een openbare zitting. Op de rol staat een bezwaar schrift van burgemeester en wethouders van Tholen. Zij zijn het er niet mee eens, dat de commissaris der koningin spoedshalve bijstand heeft verleend. Alle zittingen zijn openbaar en zij worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Daar komt de trein DOOR CHRIST PETERS Zo ongeveer moet de roep geklonken hebben toen in het najaar van 1872 de eerste treinen op het Walcherse stuk van het baanvak Roosendaal- Vlissingen gingen rijden. Toen was aan bijna 30 jaar plannen maken en wijzigen van die plannen en praten een eind gekomen. Na, zoals gezegd, bijna dertig jaar, want de eerste plannen tot het aanleggen van een lijn Roosendaal-Vlissingen dateren uit 1846. Het was een idee van de aannemer Dirk Dronkers, die een studie publiceerde: "Het doelma tige tot het daarstellen van een spoorweg uit de hoofdstad van Zeeland door de provinciën Noord-Brabant en Limburg". Ondanks tegenwerking van diver se personen en instanties wist hij het toch gedaan te krijgen om van koning Willem II een concessie tot de aanleg te krijgen van een spoorlijn tot Middelburg met een zijtak naar Vlissingen. Echter er waren wat problemen om de zaak gerealiseerd te krijgen zoals: on der andere het feit dat de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland waar de lijn op geprojecteerd was, nog niet met het vaste land van Brabant verbonden waren. Iets dergelijks was ook al ge constateerd door Napoleon, toen hij in 1810 ons gewest bezocht. Hij had een gedurfd plan (voor die tijd) op laten stellen om Sloe en Kreekrak af te laten dammen. Soortgellijke plannen kwamen er in 1846 ook weer boven tafel. Echter het moest voorlopig bij plannen blijven, want de met zo veel gejuich in het Zeeuwse ont vangen concessie werd in 1849 in- getroKken. Dit had, naast een technische, ook een financiële oorzaak. Mede omdat de aanleg en exploitatie van spoorwegen in die tijd door de staat nog louter als een parti culiere zaak gezien werd en de particulier? geldschieters gezien de te overwinnen moeilijkheden niet stonden te dringen. Toch kwamen er, nadat onder meer de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Vlissingen in de weer was gekomen om te pleiten voor de aanleg van de spoorlijn, nieu we plannen op tafel. Dit gebeurde nadat regering en parlement tot overeenstemming waren gekomen in 1860 om de aanleg van spoor wegen in elk geval voor rijksreke ning te nemen. Toch zou het tot 1866 duren eer men er in het Zeeuwse, althans in Walcheren, iets van zou gaan merken. De aanleg van de spoorlijn zou te gelijk gebeuren met het graven van het Kanaal door Walcheren en de aanleg van de havens te Vlissingen. Want deze stad zou dan vanuit de havens via de spoorlijn rechtstreeks met het Duitse achterland verbonden zijn. En een economische oppepper had Vlissingen, juist in die jaren, nodig. Immers de Rijkswerf waar velen een boterham aan verdien den was opgeheven en Vlissingen was in 1867 formeel als vesting opgeheven, hetgeen een vermin dering van het garnizoen beteken de met alle gevolgen vandien. Zoals gezegd werd het havenbe- leid min of meer gekoppeld aan de spoorlijnaanleg. Het paste he lemaal in de filosofie van die tijd. Men was ervan overtuigd dat er welvaart was weggelegd voor elke stad of streek die door een spoor lijn werd bediend en dat die wel vaart zo gelijkmatig mogelijk over het land moest worden verdeeld. Reeds in 1866 werden de benodig- 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. de gronden opgekocht. Dat dit zo snel gebeurde zal ook alleszins te maken hebben gehad met de spe culatiegeest onder de mensen. Im mers bij stijging van de vraag c.q. de behoefte (van grond in dit ge val) stijgen de prijzen mee. Vanaf 1867 werd er aanbesteed. Zoals te Middelburg ondermeer "het stationsterrein met een ge deelte spoorbaan en het maken van den onderbouw van een dub bele draaibrug met vast gedeelte in den toegangsweg naar het stati on", op 9 mei. En, in 1968, "het maken van de aardenbaan en kunstwerken voor den spoorweg tusschen Middelburg en Vlissin gen met het gedeeltelijk daarlangs strekkend kanaal, den onder- bouw van de brug te West- JEUGDAFDELING ANNIE M.G. SCHMIDT BIBLIOTHEEK souburg benevens een gedeelte van den Middelburg- Vlissingse een watergang en eenige verdere werken" op 24 september. Dit laatste voor de aanneèmsom van 1.050.000,door de aannemer J. van de Griendt te 's- Hertogenbosch. De werkzaamheden stonden pre cies omschreven in de bestekken. Over het ontwerp van de stations van de Ingenieur in Algemeene dienst van de Staatsspoorwegen leest men: (officieel heet het Ont werp van een spoorweg van Vlis singen naar Duitsland en België, gedeelte Vlissingen-Goes) "Het station te Vlissingen is het eenige belangrijke van deze lijn. Het sta tion te Middelburg kan zeer een voudig zijn"! In Vlissingen zouden er twee stati ons komen. Vlissingen lokaalsta tion dat door een afzonderlijk zij lijntje bediend zou worden en vlak langs het kanaal zou komen te liggen (waar nu de garage van de Reinigingsdienst is), en het in ternationaal station aan de Bui tenhaven. Op 1 november 1872 reed de eer ste trein over het baanvak Middelburg-Vlissingen. Officieel werd er pas feest gevierd op 8 sep tember 1873 tegelijk met de ope ning van de haven- en kanaalwer- ken door koning Willem III. De verwachtingen ten aanzien van het effect van de spoorlijn waren hooggespannen. Of daaraan is beantwoord, is niet zo eenvoudig te zeggen. Feit is dat de lijn, en het gemak ervan, er nog steeds is. Ja dal de lijn er onlangs nog weer een station heeft bijgekregen na melijk Vlissingen-Souburg. Ondanks aanloopperikelen en na meer dan een nieuw exploitatie kunnen we nog steeds zeggen: "Daar komt de trein". Het nieuwe gebouw van de open bare bibliotheek in Vlissingen is zaterdagmorgen in het bijzijn van een groot aantal genodigden offi cieel geopend door burgemeester J.C. Th. van der üoef. De beken de schrijfster van kinderboeken, Annie M.G. Schmidt, oud directrice van de Vlissingse biblio theek, onthulde aansluitend een plaquette met haar naam, die ver bonden blijft aan de jeugdafde ling van de Vlissingse bibliotheek. De officiële openingshandeling van burgemeester Van der Doef bestond uit een druk op de knop van de lift in de jeugdafdeling, op de bovenste etage van het gebouw op de hoek van de Langezelke en de Walstraat. Uit de lift kwamen enkele kinderen, die het lied van Dikkertje Dap zongen, een schep ping van eregast Annie M.G. Schmidt. De schrijfster kreeg daarbij bloemen aangeboden en onthulde vervolgens met behulp van de kinderen de plaquette met haar naam. De kinderen prikten daarbij een groot aantal ballons lek die voor het naambord waren gehangen. Burgemeester Van der Doef vond dat het eigenlijk dubbel feest was, want behalve de opening van het nieuwe gebouwd bestond de bi bliotheek in zijn gemeente tevens 75 jaar. Een veronderstelling die even later door bibliotheekdirec teur N.E.L. Buitinga werd tegen gesproken. De stichting werd wel in 1911 opgericht, maar de eigen lijke uitleen begon pas in 1913, Annie M.G. Schmidt tussen de Vlissingse kinderen stelde hij vast. "Dat is dan over twee jaar dat we 75 jaar bestaan. Te zijner tijd zullen we dan wel bij het gemeentebestuur aanklop pen", beloofde de heer Buitinga aan de eerste burger van Vlis singen. De werkgroep landschapsverzor ging Walcheren gaat hel landgoed Duinvliet bij Domburg te lijf. Dal dreigt namelijk te verruigen. En door uitvoerig te gaan maaien en het maaisel af te voeren, behoudt de werkgroep 'een leuk stuk bloemrijk grasland'. Het is een nieuw initiatief van de natuur vrienden, die nu al voor het derde jaar knotwilgen onderhouden en deze voor Walcheren behouden. Het karwei in Domburg wordt op een aantal zaterdagen geklaard. Het betreft maaien en maaisel af voeren. Hiervoor zijn vrijwilligers nodig, die onder meer aanstaande zaterdag naar Duinvliet kunnen komen. De werkgroep Landschapsverzor ging Walcheren wil bovendien particulieren helpen die stukjes natuur in bezit hebben en dit, om wat voor reden dan ook, niet kun nen onderhouden. Verder doet de contactpersoon L. Persijn een beroep op de lezers van dit blad. "We hebben gebrek aan een aanhangwagentje. Mis schien dat iemand een aantrekke lijke aanbieding heeft", vraagt hij. Wie meer wil weten of een aan hangwagentje wil verkopen kan contact opnemen met L. Persijn, 01180-35997 of T. Novou 01180-34035. 'Een bijzondere belevenis en een grote eer' noemde mevrouw Schmidt het feit dat haar naam aan de jeugdafdeling van de Vlis singse bibliotheek verbonden is. "Maar eigenlijk ook heel ge woon. Ik ben er tenslotte zelf mee begonnen", stelde zij nuchter vast. Dat begin van de jeugdafde ling was in de oorlogsjaren, 1943. "Ik begon met twee boeken. Piet je Bel en Dik Trom, en daarna kom ik een schamele verzameling aanleggen met jeugdboeken die ik van vrienden en kennissen kreeg aangeboden", herinnerde de oud directrice van de Vlissingse bieb, zich. Bibliotheekvoorzitter Jaap Gelok sprak woorden van dank tot alle betrokkenen die hebben bijgedra gen tot de realisering van het nieuwe onderkomen. Voor burge meester Van der Doef had hij een boekwerk beschikbaar. In de middaguren werd een cultu reel programma afgewerkt met onder meer Lenny Kuhr en Her man Pieter de Boer. I

de Vlissinger | 1986 | | pagina 13