informatiepagina van de gemeente vlissingen M Q IT Nota binnenstad 1986 verschenen Inspraakavond bouwplannen F- m m fl i l 111 m l ■l 1' Ingebruikstelling storm vloedkering Oosterschelde I Wat ligt ter inzage? DE VEISSINGER Woensdag 10 september 1986 Inspraakavond op 2 oktober Reacties mogelijk tot 1 november Vergadering commissie Bangladesh Werkloos? Doe iets met je tijd! Commissies vergaderen Koopwoningen Paardenstraat en huurwoningen in voor malige jeugdherberg Vergadering Commissie communicatie beleid 1 35 Toegangskaarten voor VIissingers beschikbaar Pas op met open haard en alles- branders! Even bijpraten met wethouder de Keijzer Burgemeester bezoekt de wijken redactie; stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. De Vissershaven voor toerisme en recreatie aantrekkelijk maken, het kernwinkelgebied verster ken en uitbreiden op de "kop" van de Walstraat en de winkelfunctie van de Scheldestraat beper ken tot wijkniveau. Dat zijn enkele uitgangspunten - naast vele concrete maatregelen zoals het herinrichten van winkelstraten - die burgemeester en wethouders voorstellen in de vandaag ver schenen nota over de Vlissingse binnenstad. De in de nota genoemde maatregelen willen b&w de komende vier jaar uitvoeren. Daarvoor zal een zeer aanzienlijke financiële inspanning door de gemeente moeten worden verricht. Op de nota is inspraak mogelijk. Belangrijke data daarbij zijn een inspraakavond op 2 oktober as. in een van de zalen van dansschool de Jong aan de Oude Markt en de mogelijkheid schriftelijke reacties in te dienen tot 1 november as. Het is de bedoeling de definitieve nota te laten behandelen door de gemeenteraad in zijn vergadering van 19 decem ber as. Om het in de nota genoemde snel en daadwerkelijk uit te voe ren is speciaal een gemeentelij ke projectgroep in het leven ge roepen. De nu verschenen nota - het is een ontwerp want er is nog in spraak mogelijk! - kan worden gezien als een gemeentelijke standpuntbepaling op de reeds eerder verschenen rapporten "Onderzoek naar de toe ristisch/recreatieve mogelijkhe den van speerpunt Vlissingen" van het bureau de Vries part-^ ners en "Vlissingen-centrum" van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). "Kop" Walstraat Voor de hoek Walstraat/Aagje Dekenstraat staan b&w een mar kante nieuwe bebouwing voor, waarin een aantal hoogwaardige binnenstadsfuncties vervuld moeten worden. Het college ver trouwt daarbij op een positieve opstelling van "De Schelde" ge zien deze voor de gehele stad nodig te achten ontwikkeling. Winkelfront Ook verbetering van het front van de bestaande winkels is no dig, vinden b&w. Zij willen dit sti muleren door het verlenen van een bijdrage in de kosten van aanpassing van de onderpui van winkels of de volledige voorge vel, al dan niet in samenhang met algeheel (casco)herstel van bedrijfspanden. Lange Zelke Burgemeester en wethouders willen al begin 1987 de Lange Zelke inrichten als voetgangers gebied en daarop geen door gaand verkeer meer toestaan. Voorts zou de schaal van deze straat verkleind moeten worden, bijvoorbeeld door het plaatsen van kiosken en wordt voor gesteld de gevelwand aan de noordzijde van de straat te "slui ten" met bebouwing op de In het huidige kernwinkelgebied (foto: Joh an Murre) Walstraat De huidige inrichting van de Walstraat vinden b&w niet meer passend en zou dan ook nood zakelijk moeten worden veran derd. Het zuidelijk deel van deze straat kan bij zo'n herinrichting een aangepaste winkelfunctie behouden en kan weer voor ver keer worden opengesteld, aldus burgemeester en wethouders. Dit zou éénrichtingverkeer kun nen zijn, van het Groenewoud in de richting van de Nieuwendijk. Ook vinden b&w dat overkap ping van straten in het kernwin kelgebied of delen daarvan ze ker overwogen moet worden. Spuikom In de nota verlaten b&w het idee om vooral woningbouw in de Spuikom toe te staan. Er wordt nu ook gedacht in de richting van toeristisch/recreatieve voor zieningen op deze plek, zoals sportieve elk-weer- voorzieningen. Daarbij wordt ge pleit voor een versnelde aanleg van de weg over de Spuikom, vanaf de Koudekerkseweg naar de Spuistraat. Waar winkels? De noordzijde van de Walstraat, De "kop" van de Walstraateen van de toekomstige winkelpolen als het aan burgemeester en wethouders ligt. Markt en het huidige kernwinkel gebied van de Sint Jacobstraat, de Lange Zelke en de Walstraat zullen naar de mening van het college van burgemeester en wethouders de belangrijkste winkelstraten moeten vormen. De Scheldestraat, het Bellamy- park, de Nieuwendijk en het zuidelijk deel van de Walstraat vormen daarbij in de visie van het college géén onderdeel van het kernwinkelgebied. Om dit te bereiken denken b&w aan een actieve verwerving van winkel panden in combinatie met her huisvesting. Om herplaatsing bij huurpanden mogelijk te maken willen b&w een afzonderlijke steunregeling voor huurders van winkelpanden in het leven roepen. Horeca Het college wil een kwalitatief goed uitgaanscentrum. Daar mee is de "bevriezing" van het aantal horecagelegenheden sinds 1974, wat haar betreft van de baan. Uitbreiding van dagho- reca wordt nu toelaatbaar geacht aan de oostkant van het Bellamypark, de Nieuwendijk, het zuidelijk deel van de Walstraat en de Kleine en de Oude Markt. Daarbij valt te den ken aan restaurants, hotels, pen sions, koffieshops, ijssalons, ca fetaria's en dergelijke. Nacht- horeca, zoals café's, dancings en nachtbars is wat het college betreft mogelijk in de omgeving van het Arsenaal, op de boule vards en op de Spuikom. Nota verkrijgbaar In dit artikel kan niet tot in details op hetgeen in de nota staat, wor den ingegaan. Wie zich echter volledig op de hoogte wil stellen kan gratis een exemplaar van de nota met een bijbehorend in spraakplan afhalen bij het Staf bureau voorlichting en inspraak in de hal van het stadhuis, (tele foon 87333 of 87337). Bouwaanvraag Burgemeester en wethouders willen een bouwvergunning ver lenen aan de hondenvereniging "Kringgroep Walcheren" voor een clubgebouw aan de Bos- senburghweg. Vóórdat deze vergunning wordt verleend lig gen de bouw- en situatietekenin gen tot en met 24 september a.s. ter inzage bij de dienst openbare werken in het stad huis (tweede verdieping, kamer 207). Eventuele bezwaren kun nen tot en met deze datum schriftelijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Bestemmingsplan Rioolwater zuivering,1e herziening. Dit bestemmingsplan ligt nog tot 21 september a.s. ter inzage bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis. Het in dienen van bezwaren hiertegen is echter niet meer mogelijk. Het plan is namelijk door gedepu teerde staten van Zeeland on herroepelijk goedgekeurd om dat ook eerder bij hen geen be zwaren werden ingediend. Diverse verkeersmaatregelen Eveneens bij de dienst VROM liggen tot 4 oktober a.s. de vol gende verkeersbesluiten ter inzage: 1. Een parkeerverbod voor de noordzijde van een gedeelte van de Schuitvaartgracht. 2. Een laad.en loszöne aan de noordzijde van de Clij- verstraat. 3. Een laad- en loszöne aan de zuidzijde van de Clij- verstraat. 4. Een invalidenparkeerplaats in de Platanenstraat. 5. Het opheffen van een invali denparkeerplaats in de Ja cob van Ruysdaellaan. 6. Zes algemene invalidenpar keerplaatsen bij de ingang van het zwembad aan het Baskensburgplein. Eeventuele bezwaren kunnen tot 4 oktober worden ingediend bij de Kroon. Zo'n bezwaar schrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, maar worden ingediend bij de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, Sint Pie terstraat 42, 4331 EW MID DELBURG Dijkstraat 30 km/uur-straat Op dezelfde wijze zijn eventuele bezwaarschriften mogelijk tegen het ontwerp-besluit van burge meester en wethouders om de Dijkstraat in te richten als zoge naamde 30 km/uur-straat. Dit ontwerp-besluit ligt tot 4 oktober ter inzage bij de dienst VROM (kamer 010) in het stadhuis. Te lefonische informatie hierover is verkrijgbaar onder nummer 87223. Volgende week dinsdag, 16 sep tember vergadert om 19.30 uur in het stadhuis de commissie die is ingesteld ter begeleiding van het door Vlissingen gesteunde derde-wereldproject in Bangla desh. Er zal onder meer worden gesproken over de resultaten van de deze zomer gevoerde ac ties en de planning van nieuwe acties ter ondersteuning van Bangladesh. Ben je werkloos of schoolverla ter en wil je met je tijd iets doen, of wil je werkervaring opdoen, dan is vrijwilligerswerk mis schien iets voor jou. De Vrijwilli gers vacaturebank is er ruim in gesorteerd. Zo bieden zij: - administratief werk - buurt- en clubhuiswerk - werken met ouderen - onderhoud van speeltuinen - klussendienst En dit is nog maar een greep uit de beschikbare vacatures bij de Vrijwilligers vacaturebank. Loop er eens binnen; het adres is Juli- analaan 4 (geopend van maan dag t/m donderdag van 9.00-12.00 uur, telefoon 19397). Klussendienst Op hetzelfde adres is ook de Klussendienst gevestigd. Deze werkt voor iedereen die over een minimum-inkomen beschikt. De dienst voert voor hen klusjes uit tegen geringe vergoeding. De Klussendienst zoekt nog met spoed enkele handige mede- werkers/-sters. Wie wil, kan solli citeren op bovengenoemd adres. Morgenavond, 11 september wordt in welzijnscentrum Bachten- komme in de Badhuisstraat 104 een inspraakavond gehouden over enkele bouwplannen in de Vlissingse binnenstad. Het gaat om koopwoningen in de Paardenstraat en huurwoningen in de Hellebardierstraat en de Breewaterstraat. Alle omwonenden zijn voor deze avond door de gemeente uitgenodigd, maar ook an dere belangstellenden zijn van harte welkom. Het bouwplan voor de Hellebardierstraat zal vanaf 19.30 uur worden bespro ken. Het plan voor de koopwoningen aan de Paardenstraat van af 20.00 uur. De voorgevel van de koopwoningen aan de Paardenstraat. Begin volgende week komen weer diverse vaste commissies van advies en bijstand bijeen. Deze vergaderingen dienen ter voorbereiding van de voorstel len die burgemeester en wet houders aan de gemeenteraad willen doen in de vergadering van 26 september as. Alle commissies vergaderen in het openbaar in het stadhuis op de volgende data en tijdstippen: welzijn, maandag 15 septem ber om 17.00 uur openbare werken en milieuhy giëne, maandag 15 september om 19.30 uur volkshuisvesting, stadsver nieuwing en monumenten, dinsdag 16 september om 17.00 uur onderwijszaken, dinsdag 16 september om 19.30 uur personeelszaken en organisa tie, woensdag 17 september om 16.00 uur financiën, woensdag 17 sep tember om 17.00 uur De stukken voor de vergaderin gen kunnen worden ingezien in de gemeentelijke informatiehoe- ken en bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in het stadhuis. Aanstaande maandag, 15 sep tember, komt om 19.30 uur in het stadhuis de Commissie com municatiebeleid in het openbaar bijeen. De commissie, waarin o.a. gemeenteraadsleden en wijkbewoners zitting hebben, adviseert burgemeester en wet houders over zaken die te ma ken hebben met inspraak en voorlichting. Op de agenda van volgende week staan o.a. het aanwijzen van een nieuwe voor zitter en het functioneren van de commissie zelf. Voor wat betreft dit laatste liggen twee notities ter tafel, één van de adviseur van de commissie de heer B. van Loon om tot verbetering van het functioneren te komen en één van de zijde van het Stafbu reau voorlichting en inspraak met kanttekeningen bij dit voorstel. De achtergevel van de koopwoningen aan de Paardenstraat. Het bouwplan voor de hoek van de Hellebardierstraat en de Breewaterstraat betreft het ge bouw met de bijbehorende tuin waarin vroeger de jeugdherberg was ondergebracht. De Vlissing se woningbouwvereniging Bas- co heeft voor deze plek een plan voor 17 huurwoningen laten ont werpen door architectenbureau Jobse BV in Vlissingen. ■■I Volgens het plan kan een deel van de woningen worden onderge bracht in het te handhaven ge bouw van de voormalige jeugd herberg terwijl daarnaast een deel als volledige nieuwbouw aan de zijde van de Breewa terstraat kan worden uitgevoerd. De gevel van de huurwoningen aan de zijde van de Hellebar dierstraat. •m I I 1 A' -* De gevel van de huurwoningen aan de zijde van de Breewaterstraat met rechts een deel van de volledige nieuwbouw in de tuin van de voormalige jeugdherberg. Op zaterdag 4 oktober aanstaande zal de stormvloedkering in de Oosterschelde officieel in ge bruik worden gesteld door H.M. Koningin Beatrix. Voor dit groots gebeuren worden zo'n 25.000 gasten uit binnen- en buitenland verwacht op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. Van de toegangsbewijzen die hiervoor worden verstrekt is het grootste deel be schikbaar voor verdeling onder de inwoners van de Zeeuwse gemeenten. De gemeente Vlissin gen heeft 35 toegangskaarten voor de inwoners toegewezen gekregen. Deze zullen door middel van loting worden verdeeld. Verdeling kaarten Om deel te nemen aan de verlo ting van de toegangskaarten kunt u uw naam en adres telefo nisch of persoonlijk opgegeven bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (tele foon 87335). U moet dit echter wel vóór donderdagmiddag 11 september om 17.00 uur doen. De verloting en de verzending van de kaarten vindt namelijk vrijdag 12 september plaats. Ook diegenen die na de verlo ting niet in aanmerking voor een kaart komen, ontvangen daar van bericht. Na opgave van uw naam en adres vóór donderdag middag 17.00 uur kunt u dus rustig het bericht van de ge meente afwachten of u wel of niet tot de gelukkigen behoort. Tot slot nog dit: elke toegangs kaart geldt voor de inzittenden van één personenauto (gemid deld 4 personen). De laatste jaren moet de brandweer steeds vaker uit rukken om schoorsteenbran den te blussen. Dat komt door het groeiend aantal open haar den, voorzethaarden en alles- branders. Daar is niets op te gen natuurlijk, maar wèl tegen het onoordeelkundig bouwen en aanbrengen van de bijbe horende rookkanalen. Deze worden vaak veel heter dan u zou denken, met alle fatale ge volgen van dien! Voor het branden van een open haard is lucht nodig, afkomstig uit het huis (meestal de woonka mer). Die lucht mengt zich met de rookgassen in de schoor steen waardoor een zekere "koeling" ontstaat. Maar vergis u niet, de temperatuur in de schoorsteen loopt bij een open haard toch altijd nog op tot zo'n 800 graden Celcius! Bij voorzet haarden en allesbranders wor den de rookgassen met veel minder lucht vermengd, waar door de temperatuur in de schoorsteen wel oploopt tot zo'n 1.000 graden Celcius! In veel gevallen zijn zelfgemaakte en onoordeelkundig aangebrachte schoorstenen hier dan ook ze ker niet voor geschikt. Koopwoningen Het bouwplan voor de Paar denstraat betreft 18 premie A- ééngezinskoopwoningen op de plaats van de voormalige speel tuin. De woningen zijn een ont werp van het Vlissingse archi tectenbureau Wisse, Tuinhof en Slemmer in opdracht van bouw bedrijf Flipse BV te Koudekerke. Het zijn woningen met tuin, 3 slaapkamers en een badkamer. Ze zullen naar verwachting ca. f 137.000,gaan kosten. Bei de plannen zullen na de in spraakavond -dus vanaf vrijdag 12 september a.s.- ook te zien zijn in de hal van de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis. Doe-het-zelf Nu zijn er in de winkels volop ge prefabriceerde rookkanalen te koop die u zelf kunt aanbren gen. Deze zijn voor een doe-het- zelver vaak eenvoudig te plaat sen. Vaak zelfs zo eenvoudig dat de instructies van de fabri kant niet of nauwelijks worden opgevolgd. Zo op het oog lijkt de constructie dan in orde, totdat er flink gestookt gaat worden... Laat u daarom altijd voorlichten door een goede vakman over zowel het materiaal als de montage-instructies en: vraag bij de afdeling bouw- en woning toezicht van de gemeente of u wellicht een bouwvergunning nodig hebt. Bouwvergunning Natuurlijk zijn er veilige manie ren om een open haard, voorzet- haard of allesbrander aan te brengen. In de gemeentelijke bouwverordening zijn hierover niet voor niets enkele voorschrif ten opgenomen. De afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente kan u hierover inlich ten. Deze afdeling toetst ook uw (bouw)plan aan deze voorschrif ten. Vraag daarom geheel vrij blijvend en kosteloos inlichtin gen over uw plan en of daar wel of geen bouwvergunning voor nodig is. De medewerkers van de afdeling bouw- en woningtoe zicht zullen u graag informeren. U kunt hen vinden op de tweede verdieping van het stadhuis, ka mers 212 en 213. De afdeling is geopend van maandag t/m vrij dag van 08.30-12.30 en van 13.30-17.00 uur. Burgemeester J.C.Th, van der Doef brengt in het kader van zijn kennismakingsbezoeken aan de diverse wijken morgen, donder dag 11 september, bezoeken aan het zogenaamde middenge bied en de nieuwe wijken. Het middengebied omvat de wijken Tuinstad, Schildersbuurt noord en Bonedijke; de nieuwe wijken zijn de wijken ten noorden van de Sloeweg. Bij elk bezoek staat het ken nismaken met de wijkbewoners en de wijkvoorzieningen voorop, terwijl er daarnaast aandacht zal worden geschonken aan de be levingswaarde die de bewoners aan hun wijk toekennen. Het programma van elk bezoek be gint met een kennismaking met het wijkcomité en een wandeling of fietsrit door de wijk. Aan het eind daarvan is er gelegenheid voor organisaties en individuele bewoners om in informele sfeer met de burgemeester kennis te maken. De bewoners van het middenge bied kunnen kennismaken van 11.00 tot 12.00 uur in het Wol- tershuis aan de Hogeweg 103-105. De bewoners van de nieuwe wijken hebben hiervoor gelegenheid van 16.00 tot 17.00 uur in gebouw Aldegonde, Westerzicht 386. De laatste tijd wordt meer en meer gesproken over het zoge naamde flankerende bejaarden beleid. Met dat "flankerend" wordt bedoeld dat er naar wordt gestreefd ouderen zo lang moge lijk zelfstandig te laten wonen. Wanneer dan toch echter het mo ment zou komen dat dit echt niet meer gaat, dan staat dit beleid het onderbrengen in een klein bejaardentehuis voor ogen. Daarmee worden kleinschalige tehuizen bedoeld van zo rond de 100 bedden. Daarom past in dit beleid ook het nu in aanbouw zijnde christelijke bejaardente huis "Scheldehof" achter het stadhuis. Dit wordt namelijk - ten opzichte van "Ter Reede" - een relatief klein tehuis. Zelfstandig wonen Maar zoals gezegd, het bejaar denbeleid - dat overigens de pro vincie Zeeland coördineert - is niet gericht op het wonen in te huizen maar juist op het zo lang mogelijk zelfstandig wonen van ouderen. De gemeente Vlissin gen zal daaraan uiteraard graag meewerken. Wij zijn daarom nu plannen aan het uitwerken om ouderen daadwerkelijk hulp te bieden bij dit zelfstandig wonen. Want hoe ouder de zelfstandig wonende mens wordt, hoe meer kans er bestaat dat er "iets kan gebeuren". En dan zal er wel di rect hulp verleend moeten kun nen worden! En laten we nuchter zijn, die vanzelfsprekende hulp die er vroeger was van buren of familie is er tegenwoordig lang niet altijd meer. Helaas is de wer kelijkheid dat vandaag de dag de mensen die zouden kunnen hel pen, afwezig zijn of geen tijd hebben. Plan maken De gemeente gaat daarom dit najaar een "hulpplan" opstellen in overleg met o.a. huisartsen en stichtingen op het gebied van het welzijn voor ouderen. Dit plan zal bijvoorbeeld moeten aangeven wat de huisarts kan doen wan neer een zelfstandig wonende oudere enkele weken ziek is en verzorging of hulp nodig heeft. Je zou daarbij kunnen denken aan het oprichten van hulpteams waarin o.a. naast de huisarts een maatschappelijk werker of ande re hulpverlener zit. Maar over hoe dit allemaal precies georgani seerd zal moeten worden, moet nog volop gesproken worden. Hoe we het echter ook zullen gaan doen, geld zal het in elk ge val kosten. Gelukkig kunnen wij voor projecten een beroep doen op de geldmiddelen die de pro vincie hiervoor beschikbaar heeft. Wat mij betreft, mag flanke rend bejaardenbeleid in elk geval niet als doel bezuinigen hebben! Woonwagens Op een heel ander terrein is eveneens de trend in de richting van de kleinschaligheid: dat van het woonwagenbeleid. Het regio nale beleid is hier het trachten tot stand te brengen van kleine woonwagencentra. Deze zouden meer binnen de woonwijken moeten komen te liggen. Daar komt voor Vlissingen nog bij dat het bestaande woonwagencen trum "De Windhoek" overvol is. We zullen nu een juiste bestem ming aan dit centrum moeten ge ven - bijvoorbeeld een combina tie van wonen en bedrijfsterrein - en daarnaast een andere plaats of plaatsen moeten zoeken om te wonen in woonwagens. We zul len dat echter in goed overleg doen met alle betrokkenen, be langengroeperingen en instellingen. Onderwijs Tot slot nog even over het onder wijs bij het begin van dit school jaar. Gelukkig is het zo dat kon worden gestart zonder dat ge dwongen ontslagen in het basis onderwijs nodig waren. Ik heb goede hoop dat dit in de komen de jaren zo zal kunnen blijven, ondanks een verdere daling van het aantal leerlingen.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5