Commissies bijeen Kinderopvang op de tocht door plannen Deetman Veerboot Vlissingen- Breskens A rch iefsprokkels Zeeland helpt Nepal DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 10 september 1986 Provinciale staten vergaderen vrijdag 19 september in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. De vergadering begint om tien uur 's morgens, ledereen is er welkom, want de bij eenkomst is openbaar. IN HE HOK I' Audiologie Vrijwilligerswerk Cultuur Onderwijs Kleinbedrijf SEOZ Natuurbehoud Neeltje Jans Boetes Automatisering De Sterre Abdij ABDIJ IEUWS De provinciale emancipatie commissie vergadert donder dag 11 september, 11.00 uur. Aan de orde komen vrouwen hulpverlening en onderzoek naar het emancipatiebeleid voor het provinciaal personeel. Ook worden twee verzoeken om subsidie behandeld: een van de COC vrouwengroep en een van de Molukse vrouwengroep MAE-UKU. Vrijdag 12 september vergadert de statencommissie voor ruim telijke ordening om 9.30 uur. De begroting 1987 van de pro vincie wordt besproken. Verder staan op de agenda het uitvoe ringsprogramma recreatie en toerisme 1986-1987, het be schikbaar stellen van vijf ton voor verbetering van gemeente lijke rioleringen en een subsidie voor de stichting Het Zeeuwse Landschap voor de aanstelling van een algemeen beheersme- dewerker. De statencommissie voor milieu vergadert ook op 1 2 september en ook daar staan de begroting en het half miljoen voor de riole ringen op de agenda. Andere voorstellen zijn kredieten te ge ven voor de inzameling van klein chemisch afval, het onder zoek naar bodemsanering en de uitvoering van taken op dat ter rein. Ook voor de uitvoering van het waterkwaliteitsplan is geld nodig. Er wordt verslag gedaan over het waterkwaliteitsbeheer en over de werkzaamheden van provinciale waterstaat. De mi- lieucommissie begint om 14.00 uur. De statencommissie welzijn buigt zich op maandag 1 5 sep tember, 14.00 uur, over de pro vinciale begroting en de daar aan gekoppelde wel- zijnsplannen. Dinsdag 16 september, 14.00 uur, vergadert de afdeling ba sisonderwijs en speciaal on derwijs van de provinciale on derwijsraad. Er is een aanvraag voor de stichting van een basis school in Bruinisse en er wordt gepraat over de inrichting van het speciaal voortgezet onder wijs met de richtingen mavo, in dividueel beroepsonderwijs en lager beroepsonderwijs. De af deling spreekt zich verder uit over de samenwerking in de ge zondheidsvoorlichting en -op voeding tussen de schoolbe geleidingsdiensten, de districts gezondheidsdienst en de peda gogische academies. Het laat ste agendapunt vormen de aan gekondigde onderwijsbezuini- gingen van minister Deetman en de gevolgen daarvan op het Zeeuwse basis- en speciale on derwijs. De Zeeuwse stuurgroep werk loosheid vergadert woensdag 17 september, 9.30 uur. De status en de werkwijze van de groep staan ter discussie, even als een advies aan de gemeen ten over een nieuw beleid voor werkgelegenheidsprojecten. In de nieuwe aanpak wordt uitge gaan van samenwerking met de sociale diensten en de arbeids bureaus. De nota vrijwilligers werk, die vrijdags in de staten vergadering aan de orde komt, staat ook op de agenda. Het laatste punt is het aanbod in deskundigheidsbevordering voor begeleiders van werkgele genheidsprojecten. Donderdag 1 8 september, 9.30 uur, is het de beurt aan de sta tencommissie voor bestuurza ken om zich uit te spreken over de begroting van de provincie voor 1987. Verder komt een groot aantal voorstellen aan de orde, dat betrekking heeft op die begroting. Op de agenda staat ook het voorstel de stuur groep werkloosheid per 1 janua ri 1987 op te heffen. Alle vergaderingen worden ge houden in het provinciehuis Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Ook zijn zij alle openbaar. Spreekrecht is er bovendien in de bijeenkomsten van de sta tencommissies en van de Zeeuwse stuurgroep werk loosheid. Staten- de vergadering De voo'rzitter van gedeputeerde VVeQen staten, dat is de commissaris van de koningin, houdt op maandag 1 5 september, 11.00 uur, zitting in het provinciehuis. Aan de orde is een bezwaar schrift van een Terneuzenaar tegen de weigering van de com missaris spoedshalve bijstand te verlenen. De zitting wordt in het open baar gehouden in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Vorige week vrijdag was de stand van de actie Zeeland helpt Nepal f 520.678,-. Activiteiten van de afgelopen tijd zijn de benefietconcerten van de Zeeuwse Koorschool in Middelburg. Ruim zestienhon derd mensen hebben de uitvoe ringen bezocht en gezamenlijk brachten zij f 3.625,— bijeen voor het scholenproject in West-Nepal. In het verpleeghuis Ter Valcke in Goes werd gecollecteerd voor de actie. De opbrengst was bijna honderd gulden. "Wees 'n Zegen" - de NH- vrouwengroep in Zierikzee - was ook actief. En dat kwam tot uitdrukking in een bedrag van zevenhonderd gulden. In Retranchement kwam ruim driehonderd gulden binnen via het rad van avontuur, dat de plaatselijke VVV liet draaien. Nieuwe bijdragen blijven na tuurlijk welkom op gironummer 7475 van de actie Zeeland helpt Nepal. Op Noord-Beveland verliezen twee stukjes weg hun functie. Het gaat om zo'n driehonderd meter van de Bermweg in de Jonkvrouw Annapolder en een goede zeshonderd meter van de weg langs de inlaagdijk van 1897 en 1829. Door het sta tenbesluit wordt de huidige si tuatie bestendigd, want de stukken worden al niet meer ge bruikt als weg. Voor de verbetering van gedeel ten van de weg tussen Drie- schouwen en de rijksgrens wordt de staten een krediet van f 120.000,— gevraagd. Verder wordt geadviseerd de stichting Studiecentrum Ver keerstechniek in Driebergen- Rijsenburg een subsidie van vijf mille te geven. Per 1 juni is in Goes een depen dance gevestigd van het audio- logisch centrum Ammanstich- ting in Rotterdam. Eén dag in de maand wordt onderzoek ge daan en begeleiding gegeven voor doven en slechthorenden. Er wordt samengewerkt met de hoofdvestiging en met de school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen De Kring in Goes. Ook zijn er con tacten met de Zeeuwse keel-, neus- en oorartsen. Gevraagd wordt om een subsidie van f 46.000,— om de extra kosten in het eerste jaar van de dependance te kunnen dekken. De Ammanstichting zal hiervan op termijn f 28.000,— terug betalen. Provinciale staten spreken zich uit over de uitgangspunten van beleid voor het vrijwilligerswerk in Zeeland. De provinciale be- Extra geld voor suppoosten musea. moeienis zal terughoudend zijn. Per jaar is er een ton beschik baar voor ondersteuning van het vrijwilligerswerk. De Zeeuwse museumstichting vraagt f 35.000,— om meer hulp-suppoosten te kunnen in zetten in de musea in Middel burg en Domburg. De totale provinciale subsidie komt hier door op 5,5 ton. Op het terrein van kunst en cul tuur zijn zoveel activiteiten, dat de subsidiepot is uitgeput. Aan de staten wordt gevraagd f 120.000,— aan de post toe te voegen, opdat ook de rest van het jaar de activiteiten met provinciale steun kunnen wor den georganiseerd. Het gaat on der andere om een festival jon gerencultuur in Goes en piano recitals op de provinciale Steinway-vleugel. Twintig mille is nodig voor het maken van een plaat van de Jo hannes Passion, uitgevoerd door de Koninklijke oratorium vereniging Tot oefening en uit spanning in Middelburg en het Westvlaams orkest. De stichting Beeldende Kunst Zeeland (kunstuitleen) wil zich beter herkenbaar maken en wel door middel van het voeren van een huisstijl. Voor het ontwerp van een beeldmerk dat kan wor den gebruikt op briefpapier, fol ders en wegwijzers wordt een provinciale bijdrage gevraagd van achttien mille. De staten wordt voorgesteld de algemeen-bijzondere school voor middelbaar dienstverle nend en gezondheidsonderwijs (mdgo) in Terneuzen afdelingen toe te kennen voor verzorging (vz), mode en kleding Imk) en civiele en consumptie- technische diensten (ccd). Een advies van die strekking moet worden gedaan aan de staats secretaris van onderwijs, opdat de afdelingen worden opgeno men in het plan van scholen voor voortgezet onderwijs 1988-1990. De mdgo-school in Hulst is het niet eens met de af deling verzorging voor Terneu zen. Gevreesd wordt, dat het gebied te klein is voor twee de zelfde opleidingen en dat er on voldoende stageplaatsen zullen zijn. Van provinciezijde is ge probeerd de twee scholen op een lijn te brengen, maar vanuit Hulst is de bereidheid daartoe gestopt. De stichting Regionaal dienst verleningscentrum' kleinbedrijf (RDK) in Goes krijgt jaarlijks een bijdrage van twee cent per in woner van de provincie. Voor gesteld wordt die regeling te handhaven voor de jaren 1986 tot en met 1 989. Het RDK advi seert de provincie over aanvra gen voor bijdragen uit het werk- gelegenheidsfonds. Provinciale staten wordt ge vraagd de jaarrekening over 1985 van de stichting voor eco nomische ontwikkeling Zeeland (SEOZ) goed te keuren. De stichting is opgericht met PZEM-gelden om de Koninklijke maatschappij De Schelde te la ten voortbestaan. De provincie kan op basis van de jaarstukken aanspraak maken op een winstaandeel van ruim 650 dui zend gulden. Dat geld wordt toegevoegd aan de begroting voor het lopende jaar. De stichting Landschapsverzor ging Zeeland vraagt extra geld voor het onderhoud en het be heer van kleine landschapsele menten - welen, karrevelden, knotwilgen, drinkputten. Als de staten ermee instemmen, krijgt de stichting voor 1986 ruim veertig mille erbij, waardoor de provinciale bijdrage op 82 mille komt. De staten moeten uitspraak doen op het bezwaarschrift van de stichting Het Zeeuwse land schap tegen de weigering sub sidie te geven in de aankoop van schorren en slikken in de Zuidgors bij Ellewoutsdijk. Het dagelijks bestuur van de provin cie vindt, dat de staten in hun weigering moeten volharden en het bezwaarschrift ongegrond moeten verklaren. Zij vinden, dat de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Ne derland de beste partij zou zijn om het gebied aan te kopen en zij maken bezwaar tegen het voorbehoud over het jacht- recht, dat de verkoper heeft gesteld. Als op 4 oktober de pijlerdam in de Oosterschelde officieel in ge bruik wordt genomen, zijn er veel buitenlandse journalisten in Zeeland. Het provinciaal bestuur wil die gelegenheid aangrijpen om de plannen voor inrichting van het werkeiland Neeltje Jans onder de aandacht van die verslaggevers te bren gen. De presentatie zou op 3 oktober moeten gebeuren en de kosten die ermee gemoeid zijn bedragen vijftig mille. Aan de staten wordt gevraagd het geld beschikbaar te stellen. De staten wordt geadviseerd de verordeningen met strafbepa lingen van de provincie te ver anderen. Het gaat om de hoog te van de boete die bij overtre ding van de verordening kan worden opgelegd. Het bedrag was ten hoogste driehonderd gulden en als de staten het voorstel overnemen, is het voortaan ten hoogste vijfdui zend gulden. Gedeputeerde staten doen de staten verslag van de stand van zaken in de automatisering bij de provincie. Uitgangspunt is, dat zoveel mogelijk volgens één systeem wordt gewerkt, waar mee bij de aanschaf van appara tuur en programma's rekening wordt gehouden. Stichting De Sterre in Clinge vraagt voor de verbouwing van het paviljoen Nobelhof aan de provincie garant te staan voor een geldlening van driekwart miljoen gulden. Hoewel het geen regel meer is, dat de pro vincie zulke garanties verleent, willen gedeputeerde staten voor De Sterre een uitzondering maken. Het gaat om het laatste onderdeel in de verbouwing van het instituut. De voormalige ambtswoning van de commissaris der konin gin en het Thoolse Huis, beide onderdeel van het Abdijcom plex in Middelburg, kunnen worden aangekocht van het rijk. De kosten zijn drie ton en de staten wordt gevraagd dit bedrag beschikbaar te stellen. Zoals gezegd vergaderen de staten op vrijdag 19 september, 10.00 uur, in de Statenzaal, Abdij 11 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 GROTE BRAND TEVLISSINGEN DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. Op 5 september was het 75 jaar geleden zijn dat deze zin een schok veroorzaakte. In eerste instantie natuurlijk te Vlissingen en de rest van Walcheren, weldra in het hele land. Wat was er aan de hand? In de middag van die dag brak er brand uit in de middeleeuwse St. Jacobskerk welke brand weldra uitsloeg. De vlammen kwamen metershoog boven de toren uit. Het vuur was ontstaan tengevolge van werkzaamheden van loodgie ters aan het dak van wat toen de Engelse kerk was, een noordbeuk van de St. Jacobskerk. Misschien ten gevolge van wat onvoorzichtig werken, we zullen het nooit meer precies weten. In elk geval had een kleine oorzaak grote gevol gen: De kerk zowel als de toren werden flink door brand ver woest. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, bleek blussen onbegonnen werk. Men kon zich slechts beperken tot zo als dat heet: het nathouden van belendende panden om overslaan te voorkomen. Vrij snel na het uitbreken van de brand waren er al veel nieuwsgie rige Vlissingers op de been. Velen staken direkt een helpende hand toe bij het in veiligheid brengen van de in de kerk aanwezige kost baarheden zoals de archieven en boeken. De brandweer had bij het blus- singswerk een extra handicap: in eerste instantie gebrek aan water. Er was wèl een waterleiding in Vlissingen, maar voor een derge lijke grote brand was de druk op de leidingen onvoldoende. Boven dien was het aantal brandkranen niet toereikend. Daarop besloot men water uit de Engelse of Vis sershaven te gaan pompen. De andere havens zoals Koopmans haven (nu Bellamypark) waren immers sinds 1909 gedempt. Maar het zat de brandweer niet mee. Het water moest dan wèl in de Vissershaven gehouden kun nen worden. Dus moesten de sluisdeuren gesloten worden. Dit lukte niet. "Toen men de ebdeuren van de Engelsche kade wilde sluiten om het water binnen te houden, bleek dat een straatkei het dichtdoen van een der deuren onmogelijk maakte. Daarop werd een held haftige daad verricht door den heer J.G. van Niftrik JGz. De heer Van Niftrik dook in zijn zwemcostuum vijf maal en smaakte de voldoening den steen te verwijderen. Ook bij het verde re blusschingswerk hielp deze jeugdige stadgenoot krachtig me de" schrijft de Vlissingsche cou rant van 6 september 1911. Onder andere door deze daad en door hard werken van iedereen kon om 4 uur gezegd worden dat gevaar voor uitbreiding van de brand geweken was. Het nablus sen vergde echter nog geruime tijd. Inmiddels had nagenoeg het hele openbare leven in de stad plat ge legen. De vergadering van de ge meenteraad die middag was er voor afgelast. Het gemeente bestuur was aanwezig bij de brand. De scholen waren geslo ten. En ook bij De Schelde werd maar op halve kracht gewerkt. Hoe groot de hitte was geweest blijkt uit het feit dat een groot, deel van de klokken van het caril lon was gesmolten. Dit hele carih Ion moest dan ook als verloren worden beschouwd. Het was in 1770 geleverd door Andreas van der Gheyn te Leuven. Op 5 sep tember 1911 had het 's middags om kwart over twee voor het laatst gespeeld. Direct na de brand werd er al een commissie gevormd onder leiding van de burgemeester om te trach ten geld te verzamelen om de kerk op te bouwen. Ook het gemeentebestuur ging aan de slag om de toren weer op te bouwen. De to'ren was (en is nog steeds) al sinds 1798 eigen dom van de gemeente Vlissingen. Vele plannen tot opbouw van de kerk en toren zijn ontworpen. Sommige veroorzaakten bijna een rel. Zoals het plan om de hele to ren op te bouwen in beton. Een nieuw opkomend bouwmateriaal Brand St. Jacobstoren 1911 in die tijd. Vlissingen haalde er zelfs de landelijke pers mee. Uiteindelijk werd de soep niet zo heet gegeten als ze werd opge diend en werd er op de tot dan ge bruikelijke manier herbouwd. Ook wilde men in eerste instantie geen carillon meer terug hangen. Onder invloed van de publieke opninie kwamen b. en w. echter op dat punt op hun besluit terug. Bij raadsbesluit nr. 10 van 7 maart 1913 werd een nieuw bestek voor herbouw van de toren goed gekeurd inclusief het aanbrengen van een nieuw carillon. Dat werd besteld bij de fa. John and Denis- son Taylor te Loughborough in Engeland. Op 30 april 1914 werd dit carillon in gebruik genomen. Ook de kerk werd weer opgebouwd, dankzij financiële steun van velen was dit mogelijk. In 1915 kwam de we deropbouw gereed. Daarmee was een eind gekomen aan een sombe re periode die op 5 september 1911 was begonnen. De Stichting Overleg Kindercen tra Zeeland (SKZ) is het niet eens met de plannen van minister Deetman (onderwijs) en Brink man (WVC). Als de aangekondig de maatregelen van deze ministers doorgang vinden,dan worden de Zeeuwse peuterspeelzalen (107) en de kinderdagverblijven (3) voor grote organisatorische en in houdelijke problemen geplaatst, zo vindt de stichting. De maatregel houdt in, dat kinde ren van 4 jaar in het vervolg pas per 1 augustus naar het basison derwijs mogen. Nu mogen kinde ren nog op hun verjaardag naar de basisschool. De Stichting ver wacht dan ook een grote toestroom naar de peuterspeelza len en kinderdagverblijven die ook nu al met wachtlijsten moe ten werken. "De toestroom van 4-jarigen eist een volledig andere organisatie van een kindercentrum", stelt Els Akkermans, consulente van de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland. "Momenteel spelen kin deren van 2 en 3 jaar samen in een groep, die begeleidt wordt door twee vaste leidsters die een zekere deskundigheid hebben opge bouwd in het werken met deze speciale leeftijdsgroep. Een 4-jarige vraagt nu eenmaal een to taal andere aanpak van de leidster", meent Els. "Dat niet al leen, maar een vier-jarige is óók groter, vraagt ander speelgoed en meer opdrachten. Dat betekent dat je die kinderen dus niet in één groep kunt onderbrengen". De oplossing moet dan ook vol gens het SKZ gezocht worden in het splitsen van kinderen naar leeftijd, met het gevolg dat er méér ruimte moet komen, dat er extra leidsters nodig zijn, dat er voor de leidsters bijscholing moet komen en er moet natuurlijk an der spel-, leer- en ontwikke lingsmateriaal worden aange schaft. Dit alles vraagt van de besturen en leiding van deze voorzieningen extra inspanning en extra finan ciële middelen. Om aan het geld te komen zullen zij weer aanklop pen bij de gemeenten en de ge meenten zien zich geplaatst voor gigantische kqrtingen op de Rijksbijdrage. De SKZ, die tot taak heeft de voorzieningen voor kinderopvang te ondersteunen, voorzien dan ook grote proble men in de Zeeuwse kindercentra, zoals lange wachtlijsten door de toestroom van een grote groep 4-jarigen, financieringsproble men voor de extra kosten en de verwachting dat er in de toekomst een hoge bijdrage van de ouders zal worden gevraagd. "En het mooie is nog, dat de voornemens van deze ministers haaks staan op de woorden van minister de Ko ning, om de voorzieningen voor kinderopvang en de behoefte daaraan opnieuw serieus te bezien in verband met de herintreding van vrouwen in het ar beidsproces". Als de veerboot Prinses Ju liana op het veer Vlissingen-Breskens voor onderhoud of onvoorziene reparatiewerkzaamheden uit de vaart moet worden genomen, zal het verkeers aanbod aan de Breskense kant op de vertrektijd van 7.25 uur niet helemaal kun nen worden verwerkt. In zulke gevallen zal steeds worden bekeken of een ex tra reis moet worden ge maakt met de tweede boot. Dat schrijfft het dagelijks bestuur van de provincie aan burgemeester en wet houders van Oostburg. Zij wijzen erop, dat het aan bod bij gebruik van de Prinses Juliana steeds vol ledig kan worden verwerkt. Verder schrijven gedepu teerde staten, dat de ver koop van treinkaartjes aan het bootkaartenloket aan de Breskense kant tot ver traging leidt in de verkoop van bootkaartjes. Dat komt, doordat het loket maar door één persoon wordt bemand. Voor men sen uit Zeeuwsch- Vlaanderen is de tijd na aankomst in Vlissingen, om daar op het NS-station een treinkaartje te kopen, te krap, vooral nu de vertrek tijd van de trein, die aan sluit op de boot van 7.25 uit Breskens, met twee minu ten is vervroegd. Reizigers kunnen nu vaak pas in de trein een kaartje aanschaf fen. GS delen het Oost- burgse gemeentebestuur mee, dat over deze zaak overleg gaande is tussen de Provinciale Stoomboot diensten, de Nederlandse Spoorwegen en het Streek vervoer Zuid-West- Nederland. Doel van het overleg is de dienstregelin gen van de boten en de trei nen zodanig op elkaar af te stemmen, dat in Vlissingen voldoende tijd wordt gebo den een treinkaartje te ko pen. Zodra dat is bereikt, wordt de verkoop van treinkaartjes in Breskens gestopt. Middelburg, 5 september 1986. Bezuinigingen op (speciaal) onderwijs tersprake.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 13