in Midden Zeeland Theater en muziekfestival aan Nieuwlandse haven a Scheldekartoenale 1986 'The Highlander', een eeuwig durend gevecht Verdi's 'La Traviata' in Electro Gala-Show voor goede doel 4 sept. t/m 10 sept. FILM PODIUM EXPOSITIE Lezen nieuwlands Michael Wooldridge in Middelburgse Concert- en Gehoorzaal DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 3 september 1986 zaterdag 6 september Expositie Jooske de Jong in Veere Kunstzinnige Vorming Vlissingen Poëzie/proza wedstrijd ZILVEREN PALING LUC N0RJEAU - BELGIE Dankzij het initiatief van drie inwoners van Nieuw- en St. Joos- land wordt er op zaterdag 6 september aan het voormalige land- bouwhaventje van het dorp een uniek theater- en muziekfestival georganiseerd. Direkte aanleiding voor dit muzikale festijn was de officiële her-ingebruikneming van dit oude haventje, dat nog maar 15 jaar geleden gedoemd was om te worden volgestort met Middelburgs huisvuil. Het havenfeest speelt zich groten deels af op een speciaal voor dit deel uit Amsterdam overgevaren theaterschip. Aan het schip wordt een tent gebouwd, die zowel het schip zelf als een deel van de kade overspant. Zodoende blijft dus iedereen 'droog' als het onver hoopt mocht regenen. De start van de havenfeesten be gint direct al goed: vanuit het dorp nadert al musicerend de fan fare 'Onda' en tegelijkertijd ko men vanaf het water de groepen Sint Juttemis en Altekcin. Alle drie spelen ze een speciaal voor deze gelegenheid door Dies le Due gecomponeerd muziekstuk. Op het moment dat de drie groepen elkaar op de kade treffen zal hun muziek tot één stuk samenvloei en. Dat is slechts één onderdeel van het programma. De hele mid dag en avond kan het publiek ge nieten van groepen en artiesten uit Zeeland en daar buiten. Het bijzondere is, dat de meesten tegen een onkostenvergoeding of een 'vriendenprijs' bereid waren naar het Nieuwlands Havenfeest te komen. Vandaar dan ook dat het festival gratis toegankelijk is. Het havenfeest wordt om twaalf uur 's nachts afgesloten met een slotspektakel, waarbij alle ar tiesten meedoen. Het programma van die dag ziet er als volgt uit: 10.30 Onda vanuit het dorp naar de haven, St. Jutte mis en Alteklein via het water naar de haven. 11 uur samenspel op het haventerrein. 11.15 uur of ficiële opening door mr. Chris Rutten. 11.25 Engel Reinhoudt. 11.40 Concert. 14 uur kinderpro gramma. 15 uur Belcical. 16 uur Silte Swing. 17 uur Alte Klein. 17.45 Jaroslaw Hutka. 18.30 Pi- otto's. 20 uur Duo Teleparie. 21 uur Leonardo. 22 uur Flup en Ju Bedrijf. 23 uur Sint Juttemis. 24 uur slotspektakel. "gratis* toegang haventje - nw- en st. joosland van 10.00 tot 24.00 uur Jooske de Jongh-André de la por- te exposeert van 6 tot en met 20 september haar schilderijen, teke ningen en aquarellen in 'De Schotse huizen' in Veere. De ten toonstelling is geopend van dins dag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. Wie zoekt in deze tijd niet naar een moment van ontspanning? De gelegenheid hiervoor biedt de Kunstzinnige Vorming Vlissing- gen met een aantal mogelijkheden op het gebied van de creatieve vorming. Op het programma staan etsen (voornamelijk bedoeld voor men sen die enige ervaring hebben in tekenen), een cursus textiele werkvormen, waarbij aandacht wordt besteed aan manieren en technieken om de verschillende materialen te verwerken en een cursus keramiek, waarbij men versteld zal staan welke mogelijk heden klei biedt. Daarnaast is er nog een cursus bloemsierkunst, yoga en beweging en de fotograaf Piet Kuyt verzorgt een opleiding fotografie. Bij deze cursus ligt de nadruk op het creatief bezig zijn. Inlichtingen: 01184-14928/16672. Voor de orgelliefhebbers geen onbekende: Michael Wooldridge. t)p 15-jarige leeftijd winnaar van een jaarlijkse competitie en daarmee 'de jonge organist van het jaar' en twee jaar geleden ontving hij de hoog gewaardeerde 'Ian Sitherland Award' van de Engelse Cinema Society. Zijn zeer gevarieerde programma omvat onder meer selecties uit musi cals, films en Latijns-Amerikaanse muziek. Behalve het populaire gen re brengt hij nog een selectie klassieke muziek en voelt zich als geen an der thuis op de grote Compton theaterorgels. Wooldridge is te beluiste ren op vrijdag 5 september in de Concert- en Gehoorzaal in Middel burg en het concert begint om 20 uur. *Scene uit 'La Traviata' CRISAN H0RIA - ROEMENIE De openbare bibliotheek in Oost-Souburg is tot woensdag 1 oktober het centrum van milde spot en getekende humor. Tot die tijd exposeren cartoo nisten uit België, Turkije. Roemenië, Bulgarije en Polen hun humoristische pentekeningen die allen als onderwerp 'De Schelde' hebben. Fr werd voor dit thema gekozen omdat juist 'De Schelde' een ele ment is dat deze streek bindt. De ruim 75 cartoons zijn te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek en de toegang is gratis. Voor de liefheb bers is er een kleine catalogus voorhanden. 'La Traviata' is een film naar de beroemde opera van Verdi en ge regisseerd door Zefirelli. De film is te zien in Electro Middelburg op maandag tot en met woens dag, 20.30 uur. Violetta Valéry geeft een feestje om na haar TBC-kuur haar terug keer naar Parijs te vieren. Het is een van die feestjes die Parijs 'be roemd' hebben gemaakt. Op deze avond bevindt zich Alfredo Ger- mont -zoon van een rijke koopman- onder de gasten. Alfre do wordt direct verliefd op Vio letta die tenslotte aan zijn passie toegeeft. Dit wordt haar eerste echte liefde en zij gaat in een luxueuze villa buiten Parijs met Alfredo samenleven. Op een dag ontdekt Alfredo dat Violetta van plan is al haar bezit tingen te verkopen om het weelde rige leven dat zij voeren te kunnen voortzetten. Alfredo gaat naar Parijs om te proberen de verkoop te voorkomen, terwijl Violetta be zoek krijgt van Alfredo's vader Giorgo. Hij weet Violetta te over reden Alfredo te verlaten. Zij laat een briefje achter waarin zij schrijft dat zij besloten heeft haar vroegere leven in Parijs te hervat ten. Als Alfredo later het briefje vindt denkt hij dat zij terug is naar haar vroegere minnaar, een baron. Alfredo gaat nu weer naar Parijs, treft daar Violetta met de baron aan, ontketent een schandaal en het gevolg is dat de baron Alfredo uitdaagt tot een duel. Violetta krijg een inzinking en wordt ziek, Alfredo's vader beseft dat hij fout heeft gehandeld en Alfredo komt er achter dat Violetta zich opgeofferd heeft voor hem en zijn familie. Hij gaat terug naar Vio letta. Na een korte tijd van vreug de over Alfredo's terugkeer sluit Violetta voorgoed de ogen. 'Highlander' is een film met on der andere in de hoofdrollen Sean Connery, Roxanne Hart, Clancy Brown. De film draait in Alham- bra II Vlissingen op donderdag, maandag tot en met woensdag om 20 uur, vrijdag 21.30 en 23.30 uur en zaterdag 21.30 uur. Manhattan 1986. In een enorme ondergrondse parkeergarage zijn twee mannen verwikkeld in een dodelijk gevecht. De een zwaait met een antiek samoerai-zwaard, terwijl de ander een middeleeuws slagwaard hanteert. Het duel ein dig met de onthoofding van de verliezer. Voor de overwinnaar betekent het slechts een volgende overwinning van een strijd die hij al 450 jaar voert.... Wij schrijven 1536. Connor McLeod is dodelijk verwond in een strijd met de angstaanjagende krijger 'De Kurgan'.Zijn wonden genezen echter op miraculeuze wijze en verjaagd door achter dochtige mededorpelingen vestigt hij zich op een afgelegen plek. Vijf jaar later wordt hij bezocht door Ramirez, een Spaans edel man, die onthult dat hijzelf, De Kurgan en McLeod onsterfelijk zijn. Zij kunnen alleen maar ster ven als zij zijn onthoofd. Zij zijn gedoemd om door de eeuwen heen te duelleren tot in een verre tijd, die 'de verzameling' wordt genoemd. De laatste twee zullen strijden om de prijs: onvoorstel bare macht. De verre tijd is aan gebroken. De plaats is New York. Onthoofde lijken worden gevon den. Een golf van angst en geweld slaat over de stad en de politie is machteloos. Een wapendeskundi ge, Brenda Wyatt, die de moor den onderzoekt vindt een Samoe- raiwaard dat ze kan dateren op 600 jaar voor Christus, iets dat historisch onmogelijk is. Haar onderzoek leidt haar naar een an tiekhandelaar, die McLeod blijkt te zijn. Jaren van zelfgekozen iso latie vallen weg als zij verliefd worden. In de tussentijd slaat de Kurgan toe in New York als een eenmans sloopmachine. Gek van bloed dorst slacht hij alles af dat op zijn weg komt op zoek naar zijn histo rische tegenstander 'de High lander'. Handig vermomd krijgt hij Bren da te pakken, waardoor hij McLeod tot een schokkende con frontatie dwingt.... DONDERDAG 4 SFPTEMRKR VRIJDAG 5 SEPTEMBER Alliambra I Vlissingen 'The je wel of the Nile' 20 uur. Alham- bra II Vlissingen 'Highlander' 20 uur. Grand Theater Goes 'Poli ce Academy-3' 20 uur. Meccano Middelburg 'Cocoon' 20.30 uur. Electro Middelburg 'Out of A- frica' 20.30 uur. VRIJDAG 5 SEPTEMBER Orgelconcert door Michael Wooldridge, Concert en Gehoor- zaal. Middelburg, 20 uur. 7A TERDAG 6 SEPTEMBER Havenfeest, haventje van Nieuw- en St. Joosland, vanaf 10 uur. Alliambra I Vlissingen 'The je wel of the Nile* 19 en 21.30 uur. 'De sex-muskiet' 23.30 uur. Al- hambra II Vlissingen 'Op hoop van zegen' 19 uur. 'Highlander' 21.30 en 23.30 uur. Grand Theater Goes 'Police Academy-3' 19 en 21.30 uur. 'Pikant kant' 23.30 uur. Meccano Middelburg 'Cocoon' 20 uur. 'Catch 22' 22.30 uur. Electro Middelburg 'Out of Africa' 20.30 uur. ZATERDAG 6 SEPTEMBER Alliambra I Vlissingen 'The je wel of the Nile' 19 en 21.30 uur. Alliambra II Vlissingen 'Op hoop van zegen' 19 uur. 'High lander' 21.30 uur. Grand Thea ter Goes 'Police Academy-3' 19 en 21.30 uur. Meccano Middel burg 'The journey of Natty Gan' 15 uur. 'Cocoon' 20 uur. 'Catch 22' 22.30 uur. Electro Middel- burg 'Out of Africa' 20.30 uur. ZONDAG 7 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen 'Pietje Kortstaart' 14 uur. 'The jewel of the Nile' 19 en 21.30 uur. Al liambra II Vlissingen 'Op hoop van zegen' 14 en 19 uur. 'High lander' 21.30 uur. Grand Thea ter Goes 'Op hoop van zegen' 14 uur. 'Police Academy-3' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'The journey of Natty Gan' 15 uur. 'Cocoon' 20 uur. 'Catch 22' 22.30 uur. MAANDAG 8 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen 'The je wel of the Nile' 20 uur. Alham bra II Vlissingen 'Highlander' 20 uur. Grand Theater Goes 'Poli ce Academy-3' 20 uur. Meccano Middelburg 'Los inotivos de Ber tha' 20.30 uur. Electro Middel- burg 'La Traviata' 20.30 uur. DINSDAG 9 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen 'The je wel of the Nile' 20 uur. Alham bra II Vlissingen 'Highlander' 20 uur. Grand Theater Goes 'Poli ce Academy-3' 20 uur. Meccano Middelburg 'Los motivos de Ber tha' 20.30 uur. Electro Middel- burg 'La Traviata' 20.30 uur. WOENSDAG 10 SEPTEMBER Alhambra 1 Vlissingen 'The je wel of the Nile' 20 uur. Alham bra II Vlissingen 'Highlander' 20 uur. Grand Theater (Joes 'Op hoop van zegen' 14 uur. 'Police Academy-3' 20 uur. Meccano Middelburg 'The journey of Nat ty Gan' 15 uur. 'Los motivos de Bertha' 20.30 uur. Electro Mid delburg 'La Traviata' 20.30 uur. Kinderboeken door Jan Smeekens Achtenvijftig jaar geleden ver scheen in Engeland 'The House at Pooh-Corner'. Zes jaar later be werkte Toos Blom het in het Ne derlands en pas nu kunnen we het vervolg op 'Winnie-the-Pooh' in een vertaling lezen: HeP huis in hel Poeh-hoekje door Mies Bou- huys. Wie de bewerking vergelijkt met de vertaling zal merken dat het al die jaren eigenlijk maar be helpen is geweest. De avonturen van de wereldberoemde speel- goedbeer zijn (uiteraard) dezelfde gebleven, maar de taal waarin A.A. Milne ze opschreef blijkt heel wat moderner dan men uit de bewerking zou vermoeden. Het belachelijke Janneman Robinson heeft bij Mies Bouhuys eindelijk plaats gemaakt voor Christoffer Robinson; veel kneuterige ver kleinwoorden zijn verdwenen en de woordkeus en zinsbouw is veel gewoner, directer en frisser dan de gewild poëtische en pseudo- filosofische taal die Toos Blom doet veronderstellen. Ter vergelijking twee citaten, het eerste uit de bewerk e versie, het tweede in de vertaling van Mies Bouhuys. "Omdat hij dan een Onderdanig Teigetje is. Omdat hij dan verdrietig Teigetje is, een Melancholiek Teigetje, een Klein Berouwvol Teigetje, een soort en dan zou Teigetje weten, wat hij nu misschien nog niet wist, dat is: Wat voor een beer Poeh eigenlijk was. Zo'n soort van een Beer". "Omdat hij dan een heel klein zielig Teigetje is geworden. Een treurig Teigetje met droevige ogen, een toontje-Iager-Teigetje, een O-Konijn-wat-fijn-om-je-te- zien-Teigetje. Daaróm!". Het boek kan (in Nederland) aan zijn tweede jeugd beginnen. Al zou het me niet verbazen als veel kinderen het alleen maar kennen van horen zeggen. Of van allerlei treurige en tuttige commerciële vermommingen als kookboek, kleurboek, kalender, mini boekje.... Of van de Walt Disneyserie die de NCRV de afgelopen weken uit zond over Poeh, Teigetje, Knor retje, Kanga, Roe, Tejoor en de andere dieren. Deze met veel zorg gemaakte film is een mooie gele genheid kijkertjes van-hetzelfde- nog-meer te geven: een spannend, humoristisch en springlevend boek met onvergetelijke verhalen. Alleen al om de laatste alinea zou je het alle kinderen in handen wil len geven: 'Zo wandelden ze samen weg. Maar waar ze ook naar toe gaan en wat er onderweg ook met ze kan gebeuren, daar op die Plek waar het Woud betoverd is, daar blijven een jongen en zijn Beer voor altijd verder spelen Het Huis in hel Poeh-boekje door A.A. Milne met tekeningen van E.H. Shepard. Vertaald door Mies Bou huys. Uitgeverij Van Goor Amster dam, Brussel. Prijs 19,90. Atelier (J.v. Reigerbergstr. 67) Middelburg. Johan Mes, schilde rijen en glaswerken. Ma. t/m vr. van 8 tot 17 uur, za. en zo. van 10 tot 16 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22) Middelburg. Peter van den Ak ker, zeefdrukken en schilderijen. Niko de Wit, beelden. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur. Do. van 19 tot 21 uur. Rabobank (Lange Geere 3) Mid delburg. Leendert van der Pool, schilderijen. Tijdens kan- tooruren. Galerie De Wijnstock (Bel- linkstraat 32) Middelburg. Rini Leefsma-Nagtegaal, aquarellen en gouaches. Do. en vr. van 14 tot 17 uur. Za. van 11 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7) Middelburg. Over zichtstentoonstelling over de zestigjarige geschiedenis van dansorkest The Ramblers. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30) Mid delburg. Ineke Otte, objekten en sieraden. Di. t/m. zo. van 14 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3) Mid delburg. Bob Pingen, schilderij- en. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapelle. De Natuur in Zeeland en fossiele schelpen in Zeeland. Tevens Els Hollebrandse, tekeningen aqua rellen en schilderijen. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Grote Kerk (Oudestr. 26) Veere. Zomertentoonstelling met o.m. "Veere-Zeelahd", restauratie werkzaamheden, boerenwagens, boomkorvisseftfT Tevens "Wal cheren veertig jaar droog". Ma. t/m za. van 10 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. De Schotse Huizen (Kaai 27) Vee re. Ineke van Doorne, schilderij en. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur. Vanaf ma. Galery De Blaeue Acolye (Bella- mypark 22) Vlissingen. Oude Grafiek én 19-eeuwse etsen van diverse kunstenaars tevens anti quarische landkaarten en topo grafische prenten. Ma. t/m za. van 13.30 Cot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. Gevangentoren (Boulevard de Ruyter IA) Vlissingen. In het ka der van Grafiek Gala '86 werken van Harry van Kruiningen en Dirkje Kuik. Dagelijks van 10 tot 22 uur. Iguana (Bellamvpark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo., ma., do. van 14 tot 17.30 uur, di., wo., za. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Galerie Moreno (Paul Kru- gerstraat 61) Vlissingen. Werken van diverse kunstenaars. Di. t/m za. van 13.30 tot 17.30 uur. Stedelijk Museum (Bellamvpark) Vlissingen. 'Een panorama van Vlissingen anno 1613'. Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. en zo. van 13 tol 17 uur. Ter gelegenheid van de opening van de Openbare Bibliotheek in Vlissingen wordt er op vrijdag 12 september een poëzie/proza- wedstrijd gehouden. Op die dag zullen de talloze amateur dich ters/schrijvers die hun 'werk' hebben ingestuurd en door de ju ry zijn beoordeeld hun penne- vruchten voordragen. Oscar Harris De Club Jeu burg bestaat heeft dit feit de Boules in Middel- dit jaar tien jaar en gevierd met een aan tal zomerpromotietoernooien in Midden-Zeeland. Daar blijft het echter niet bij, want de grote Duo Cortini 'klapper' staat te gebeuren op vrijdag 19 september in de Mid delburgse schouwburg. De jubi leumcommissie van de jarige ver eniging is er in geslaagd een aan tal nationale en internationale ar tiesten naar Middelburg te krijgen die normaal gesproken om bud gettaire redenen niet 'haalbaar' zijn. Achtergrond dat zij tóch naar het Zeeuwse komen is het 'goede doel' dat de Jeu de Bou- lesclub voor ogen staat, namelijk het actief bevorderen van paard en ponyrijden voor de gehandi capte medemens. De Stichting Ponyrijden voor ge handicapten Zeeland heeft drin gend geld nodig voor de afwer king van de binnenaccommodatie van de manege in Vlissingen en daar is uiteraard (veel) geld voor nodig. Geconfronteerd met dat 'goede doel' hebben een aantal artiesten toegezegd tegen sterk gereduceerd tarief op te willen treden. Op de 'Gala-Show', zoals de afsluiting van het tien-jarig jubileum gaat heten geven de volgende artiesten acte de présence: Oscar Harris, de formatie Mahogany, het duo Cortine (variété acts), de zange ressen José den Burger en Rinya, Jean-Jules Serin en een act door de Zeeuwse danstheatergroep Dansz. De Gala-Show begint om 20 uur en kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij Muziek centrum Middelburg in Middel burg, Muziekhandel van Damme en bij Autobedrijven Wondergem en Melse in Vlissingen en Se- rooskerke.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 7