is|ërgënc| Groeneveld nationale collecte 22-28 september NIERSTICHTING ALS JE ALLES GOED BEKIJKT DOE-HET-ZELF! "Jioi/e S/ufo una (te zuiver omdat 't moet Groeneveld opticiens INKLAPBARE, VERRIJDBARE TAFELTENNIS-TAFEL opticiens audiciens Woensdag 3 september 1986 DE VLISSINGER Als u tonen mist, mist u de kompleet heid van het spel. Wij bieden u in samen werking met uw oorarts de juiste oplos sing. Kom daarom eens langs. Hoortoestel met gratis proef periode na medisch advies. Desgewenst bezoek aan huis. Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg CN V-cursussen Bingo en film Vredesweek Appèldienst Kleuter-jeugdwerk ANBO-reis Bingo Oecumenische dienst Gezondheid en ouder worden Kunstgeschiedenis Handbaltoernooi Sacred Dance Vereniging van huisvrouwen Ouder worden Wegwijzer voor ouderen Kerkdienst Studie Bijbel Ringrijderij 1-2-3 voor Kruiswerk Ruilbeurs Markt op andere dag Zwinstedenloop Domburg Culturele Raad Scouting Vrijwilligers Volleybaltoernooi Euroband Informatica Tennistoernooi Lesbisch Welkomdienst (t#> zuurstofdoorlatend? En... altijd een proefperiode van 2 maanden. Daarnaast hebben wij een uniek koningssysteem met onze kontaktlenspas. Kom langs voor gratis advies. Sponsorloop EMM Zendingsrede PIT-collecte Opening De Paraplu v/h schoonenberg Vlissingen, Lange Zelke 93 Het CNV-district Zeeland begint in september met de Vakbonds- school Zeeland. Twintig cursisten hebben zich gemeld om de eerste lessen te nemen. De school duurt in totaal dri.e jaar en is uniek in Nederland, meldt bestuurder Le on Phernambucq. Het program ma van de cursus meldt 'sociale vaardigheden' en er worden vak bondsitems onder de loep geno men. Aanmelden is nog steeds mogelijk: 01100-20310. De ANBO (Algemene Nederland se Bond voor Ouderen) vertoont op dinsdag 16 september een film en speelt bingo tijdens een con tactmiddag. Ook mensen die geen lid zijn kunnen naar die contact middag komen, die om twee uur begint in De Schakel aan de Bach- tensteene in Middelburg. In Zeeland zijn drie bezinnings bijeenkomsten in het kader van de vredesweek 1986. Op woens dag 10 september is er een bezin ningsbijeenkomst in Terneuzen, een week later in Zierikzee en de bewoners van Midden-Zeeland kunnen op woensdag 24 septem ber terecht in Heir.kenszand. De titel luidt: "De macht der mach- telozen". 'Kerk moet/moet kerk'. Dat is het thema van een appèldienst op zondag 7 september in de St. Ja- cobskerk, die om 10 uur begint. Voorganger is ds. J.D. de Boer. Het jongerenkoor onder leiding van Ep Jan Kwast verleent muzi kale medewerking en R. Sinke bespeelt het orgel. Voor de kinde ren is er een aparte dienst en voor de allerkleinsten oppas. Na af loop is er bij een kopje koffie in kraampjes van alles te zien. De centrale stichting voor sociaal cultureel werk in Vlissingen be gint in de week van 8 september weer met haar activiteiten. Er zijn drie club- en buurthuizen- Het Buut, Het Woltershuis en het sportgebouw bij de Jan Ligthart- school - waar de activiteiten plaatsvinden. Het programma: maandagavond tussen zeven en acht uur kookclub voor meisjes en timmeren voor jongens in Het Woltershuis, dinsdagavond om dezelfde tijd kookclub voor jon gens in Het Woltershuis, woens dagmiddag tussen twee en kwart over drie kinderinstuif in Het Buut en vrijdagavond tussen acht en negen uur sport- en spelclub voor jongens van 11 tot 14 jaar in het sportgebouw van de Jan Ligt- hartschool. Aanmelden bij Jan Catsman: 01184-16223. Ouderen in Middelburg kunnen op woensdag 24 september deel nemen aan de busreis naar 't Gooi en Utrecht. In de Domstad wordt het museum 'van speldoos tot pie rement' bezichtigd en in Made worden de culinaire zinnen bevre digd met een diner. Op donder dag 11 september kunnen reislustigen zich aanmelden in de wijkpost Het Bastion tussen 14 en 16 uur. Voor de organisatie te kent de ANBO (Algemene Neder landse Bond voor Ouderen). In het dienstencentrum Bachten Reede aan de Vredehoflaan in Vlissingen heeft de Stichting Wel zijn voor Ouderen een bingomid dag georganiseerd met -zoals ze aankondigt- prachtige prijzen. Het begint om half acht op dins dag 9 september. Kaarten 's mid dags aan de zaal. Dominee Van Houwelingen uit Heinkenzand gaat zondag 7 sep tember voor tijdens een Oecume nische Dienst in de Oranjeplein- kerk in Oost-Souburg. Deze kerk dienst begint om 19 uur. Het the ma luidt: "een nieuwe start een nieuw geluid". Het koor van het Leger Des Heils in Vlissingen ver leent muzikale medewerking. In Koudekerke, Veere, Oostka- pelle en Westkapelle is een cursus 'Gezondheid en ouder worden' gestart. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten en is bedoeld voor ouderen vanaf 60 jaar die nog zelfstandig wonen. De opzet van de cursus is door middel van het geven van voorlichting met be trekking tot de gezondheid er voor te zorgen dat ouderen langer zelfstandig kunnen blijven leven en wonen. Onderwerpen die aan bod komen zijn onder meer ou derdomsgebreken, de rol van de Kruisvereniging, bewegen, incon tinentie, medicijnen, dementie en veiligheid. Kunstzinnige vorming Vlissingen start donderdag 4 september (20 tot 22 uur) met een cursus kunst geschiedenis. Nico Out is docent en leert zijn leerlingen kijken naar kunst. 'Kijk op kunst' is dan ook de titel. Tijdens deze basiscursus wordt een bezoek aan een mu seum gebracht en het maken van kunst, de belangrijke stijlen en stromingen alsook de wijze waar op mensen tegen kunst aankijken komen aan bod. Informatie: 01184-14928. In de sporthallen De Belt (Oost- Souburg) en Baskensburg (Vlis singen) houdt Olympus op zater dag 6 en zondag 7 september handbaltoernooien voor senioren en junioren. Bij de senioren spe len zes dames en zes heren teams tegen elkaar. In de damespool strijden HVSV uit Terneuzen, Ancora uit Rotterdam, Eindho ven, Orion uit Heinkenszand, Marathon uit Vlissingen en de ploeg van het organiserende Olympus. Bij de heren handbal len naast Olympus: TUS Neun- kirchen uit Duitsland, Ancora, Eindhoven en de twee ploegen van Bobstadt (Did). Zowel zater dag als zondag beginnen de wedstrijden om negen uur 's mor gens. Aan het juniorentoernooi nemen deel: Eindhoven, Ancora, Groene Ster uit Zevenbergen, HVSV, Walcheren en Olympus. Bij de herenjunioren: Eindhoven, TUS, Neunkirchen, Ancora, Groene Ster, Walcheren en Olympus. Sacred dance is een vorm van me ditatief dansen waardoor li chaam, ziel en geest meer met el kaar in harmonie worden ge bracht. De danspatronen bestaan voornamelijk uit cirkel- en rei dansen en zijn overgeleverd uit Griekenland en de Balkanlanden. De nieuwe dansen zijn gemaakt op muziek van onder andere Bach, Beethoven en Vivaldi. Wie meer over deze vorm van dansen of zelfkennis wil weten kan zater dag 6 september terecht in het pand Breestraat 27 in Middelburg waar van 14 tot 16.30 instructie wordt gegeven. Inlichtingen 01180-14591. De afdeling Middelburg van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen opent haar nieuwe seizoen met een bijeenkomst op dinsdag 9 september in 'De Scha kel' in Middelburg. Tijdens die bijeenkomst toont mevrouw M. Spierings met een 40-tal poppen duizend jaar historische da mesmode uit West Europa. Als verdere activiteiten voor het nieu we seizoen staan onder meer cur sussen Frans, Engels, Jazzballet, tekenen, kantklossen op het pro gramma. De eerste bijeenkomst in 'De Schakel' begint om 14 uur. De Stichting Welzijn voor Oude ren in Vlissingen houdt een tiental gespreksochtenden met als thema 'vrouwen over ouder worden'. Op vrijdag 5 september, om 10 uur, is er een informatiebijeen komst in Bachten Komme in Vlis singen. Tijdens die bijeenkomst wordt verteld wat deze kontakt- ochtenden precies inhouden. De Stichting Welzijn voor Oude ren in Vlissingen heeft een infor matiegids samengesteld voor de oudere inwoners van deze ge meente. Wegwijzer-2, zoals de gids heet, geeft informatie over diverse vormen van hulp- en dienstverlening, welzijnszorg langdurig zieken en gehandicap ten, aktiviteiten voor ouderen, fi nanciële regelingen, huisvesting en vrijwilligerswerk. De 'Wegwijzer-2' kost één gulden en is af te halen bij Bachten Reede, Bachten Komme en Bachten Poorte in Vlissingen. De Commissie Bijzonder Kerke- werk in Middelburg houdt op za terdag 14 september in de Ont- moetingskerk in Middelburg een bijzondere kerkdienst, die voor namelijk afgestemd is op hen die verstandelijk minder begaafd zijn. Voorganger van deze inter kerkelijke dienst is pastoor Ro- senburg uit Vlissingen. De dienst begint om 14.30 uur en na afloop is er gelegenheid voor ontmoeting en gesprek. UCT, een studievereniging met de Bijbel en de belijdenisgeschriften als grondslag, belegt op zaterdag middag 6 september een bijeen komst met als thema "christelijke literatuur", toegespitst op proza, onder andere van de Engelse auteurs Clive S. Lewis en J.J.R. Tolkien, de auteur van "In de ban van de ring". Jongeren van 18 jaar en ouder zijn hartelijk welkom op het adres Nieuwstraat 15 in Middelburg. Aanvang 14.30 Ruim dertig deelnemers aan de ringrijderij in Grijpskerke zullen zaterdag 6 september strijden om een van de vijf wisselbekers. De wedstrijden beginnen om 8 uur en worden gehouden op de Kerk- ring. De kamp voor de wisselbe kers begint om 14.45 uur en na af loop worden de wisselbekers uit gereikt door burgemeester mr. B.J. van Putten. Daarna, zo rond 16.30 uur gaat de kamp verder voor de overige prijzen. Deze prijsuitreiking is 's avonds in café 'In de Gouwe Geit' in Grijpskerke. Uit de opbrengst van de landelij ke 1-2-3 aktie, waaraan vele Zeeu wen hebben deelgenomen, zal in 1986 ten behoeve van het Kruis werk in Zeeland geld beschikbaar worden gesteld. Het gaat om een bedrag van 42.534,00 dat besteed zal worden aan kostbare en duurzame verpleegartikelen ten behoeve van de uitleenmaga zijnen van het Kruiswerk in Zee land. Met deze hulpmiddelen kunnen bijvoorbeeld ouderen, zieken en gehandicapten goed ge holpen worden zodat zij langer in staat zijn om thuis te verblijven. Iedereen die maar iets te ruilen heeft op het gebied van ansicht kaarten, munten, postzegels en al wat dies meer zij kan terecht op vrijdag 5 september in café Ruim zicht in 's Heer Hendrikskinde ren. Op die dag wordt daar een ruilbeurs gehouden en de zaal is geopend vanaf 19.15 uur. Vanaf 1 januari 1987 kunnen Westkappelaars op vrijdag naar de 'markt'. Het gemeentebestuur heeft daartoe besloten omdat in de zomermaanden de sei- zoensmarkt plaatsvindt. De markt is er tussen 14 en 17 uur. In de zomermaanden - de sei- zoensmarkt - is er markt van. 14 tot 21 uur. Atletiekvereniging 'De Wielin gen' organiseert op zondag 21 september de 'Zwinstedenloop', over een afstand van 34 kilome ter. Start en finish zijn aan de Kaai in Sluis. Voor deze afstand kan men inschrijven tot 14 sep tember. Daarnaast zijn er nog de afstanden 17 en 8.5 kilometer en een korte gezinsafstand van 2 ki lometer. De 34-kilometer loop gaat om 13 uur van start en de an dere afstanden vertrekken een kwartier later. Inlichtingen over deze loop: 01179-2087 of 01170-3992. Het college van b. en w. van Domburg zullen de raad voorstel len voor volgend jaar een bouw programma samen te stellen van 18 woningen. Dit is een van de agendapunten die aan de orde ko men in de raadsvergadering van dinsdag 9 september. Verder staan op de agenda een nieuwe taxatieronde voor het onroerend goed en een kapverordening. De vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het ge meentehuis. De gemeente Vlissingen heeft de Culturele Raad Vlissingen ver zocht directe en indirecte contac ten met de Zuid-Afrikaanse over heid, instellingen en bedrijven te negeren. Daarnaast vraagt zij Afrikaanse kunstenaars die voor komen op de zogenaamde 'zwarte lijst' als niet welkom te beschou wen in Vlissingen. Dit laatste geldt uiteraard niet voor personen die een anti-apartheidsstandpunt uitdragen. Dit is een van de agen dapunten die de Culturele Raad Vlissingen donderdag 4 septem ber tijdens haar vergadering in Bachten Komme in Vlissingen gaat behandelen. Verder staan nog op de agenda de zomeractivi- teiten 1986, aankoopsubsidie met betrekking tot de kunstbeurs 1986, 'intercityart' en een subsi dieverzoek van de stichting Muzi- kantenbelangen. De vergadering begint om 20 uur. De Vlissingse M.A. de Ruyter- groep is kort geleden gestart met een nieuwe afdeling voor jongens en meisjes in de leeftijd van 5,5 tot 8 jaar. Bij deze scouting-groep heet zo'ri afdeling een 'Beverko lonie'. De kinderen houden hun wekelijkse bijéénkomsten op de scoutingboerderij 'bon repos' aan de Gerbrandystraat in Vlissingen en houden zich bezig met onder meer zingen, handenarbeid en spelletjes. Momenteel zijn er nog enkele plaatsen vrij, speciaal voor meisjes. Wie interesse heeft kan bellen: 01184-66371. Buurthuis de Paraplu zoekt voor het nieuwe seizoen weer nieuwe vrijwilligers. Zo kan men nog per sonen gebruiken om kindergroe pen te begeleiden zoals; kook- groep, poppenkast, spel en creati viteit. Ook zoekt men nog iemand voor de peuteropvang tijdens de kursus patchwork op de donder dagmorgen. De Middelburgse volleybalclub Dynamo '70 heeft voor zaterdag 13 en zondag 14 september een in ternationaal volleybaltoernooi in sporthal De Kruitmolen. Niet minder dan vijfentwintig teams uit Nederland, België, Duitsland, Frankrijk en Engeland nemen deel. Op uitnodiging van het Ponypark Slagharen verzorgt de 'Euroband' uit Middelburg op zaterdag 6 en zondag 7 september een aantal optredens in dit pretpark. De 'Eu roband' is aangesloten bij de Ko ninklijke Federatie van Muziek verenigingen. Deze heeft de 'Eu roband' aanbevolen voor een op treden in Slagharen. Het VJV in Middelburg begint op donderdag 4 september met een cursus 'informatica' in het onder komen aan de Latijnse Schoolstraat. Elke donderdaga vond wordt tussen half acht en half tien onderwezen in de basis begrippen voor het computerge bruik. De deelnemers gaan zelf met de computer aan de slag. Er vindt ook een excursie plaats naar een instelling waar de computer zijn intrede heeft gedaan. Voor informatie over de cursus: 01180-16278. De tennisvereniging 'Dauwendae- le' in Middelburg houdt op zater dag 6 en zondag 7 september op het sportpark 'De Kruitmolen' in Middelburg een ABN- jeugdtoernooi. Het toernooi is bedoeld voor kinderen in de leef tijdsklasse 9 tot en met 13 en 14 tot en met 17 jaar. Voor dit toer nooi, dat onder de auspiciën valt van de KNLTB, heeft de ABN vestiging Dauwendaele prijzen beschikbaar gesteld. De finale partijen worden gespeeld om streeks 15.30 uur. De werkgroep voor lesbische vrouwen in Zeeland, Prima Don na, begint haar activiteiten van het nieuwe seizoen op vrijdag 5 september om 20 uur. Rock Roll staat centraal tijdens die bij eenkomst in het gebouw aan de Zusterstraat 13 in Goes. Wie zich heeft getooid in de stijlvolste kle ding ontvangt een prijs. Informa tie: 01100-20913. 'Een vrije val in eeuwige armen' is het thema van de Welkomdienst op zondag 7 september in de Hof- pleinkerk te Middelburg. Ds. C. Holleman uit Ridderkerk is voor ganger, muzikale medewerking verrichten het Welkombo en het jeugdkoor Jubilate uit Vlissingen, o.l.v. Ineke van den Driest. De dienst begint om 19 uur; van 18.45 tot 19 u is er samenzang. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. Zeil iets maken, voor in huis ol voor in de tuin. is meestal niet zo eenvoudig. Maar een goede werktekening en bouwbeschrij- ving maakt het al een stuk ge makkelijker. Speciaal voor onze lezers behandelen wij in deze krant elke week een nieuwe bouwtekening voor het maken van speelgoed, klokken, meube len. tuinartikelen etc. Daarbij ko men zowel eenvoudige werkstuk ken als werkstukken voor de meer gevorderde doe-het-zelver aan bod. De ontwerpen zijn van Kar- weipost bv. een bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in het maken van tekeningen voor jong en oud en dat zich tot doel stelt de crea tieve handvaardigheid te bevor deren. Op iedere tekening zijn de be langrijkste onderdelen op ware grootte weergegeven zodat men ze slechts behoeft over te trekken en tht te.zagen. De uitgebreide ma- teriaallijsten geven de exacte ma ten van de verschillende onderde len en de totaal benodigde hoe veelheden. Zodoende blijft het materiaalverlies lol een minimum beperkt en is een zo goedkoop mogelijk uit. Wie de duidelijke instructies stap voor stap opvolgt, maakt de werkstukken spelender wijs. HM Als U een tafel van standaardaf metingen wilt hebben en u hebt niet genoeg ruimte om hem per manent op te stellen, maak dan zelf deze praktische tafeltennis ta fel. Ieder paar poten spreidt zich als de u de tafel open vouwt en schuift met een lichte handbewe ging in elkaar als het blad wordt dichtgeklapt. Daardoor kan de tafel in luttele seconden worden opgezet of in elkaar geklapt om hem aan de kant te rollen. De ta fel wordt gemaakt van 18 mm dik multiplex en is zodanig uitgeba lanceerd dat ze gemakkelijk han teerbaar is. Op de tekening vindt u zaagschema's, onderdelen op ware grootte en uitvoerige konstruktiedetails zodat het u weinig moeite zal kosten om deze handige tafel zelf te maken. De tekening kunt u bestellen door per giro 12,50 over te maken op postrekening 3567600 van Kar- weipost, de Meern, onder vermel ding van bestelnr. 2943 F/VI/ZVA. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u de tekening per omgaande toegestuurd. De Middelburgse handbalvereni ging EMM houdt op zaterdag 13 september een sponsorloop rond de handbalvelden van het club huis aan de Nadorstweg. Het be gint om 11 uur. Deelnemers die nen binnen een half uur of een uur zoveel mogelijk rondjes te lo pen van 330 meter. Sponsors - daarvoor dienen de lopers zelf te zorgen- betalen een bepaald be drag per afgelegde ronde. Spon sors hoeven niet per sé onderne mers te zijn. Ook familieleden of vrienden kunnen hun beurs inzet ten. De opbrengst is bestemd voor de jeugd van EMM. Ds. Huisman, zendingspredikant van de Geref. Gemeente en werk zaam in Zuid-Afrika spreekt op maandag 8 september een zen dingsrede uil. De avond wordt ge houden in de Zionskerk aan de Duinweg in Oostkapelle en begint om 19.30 uur. In de week van 8 tot en met 13 september a.s. is er weer een PIT- collecte. De opbrengst is bestemd voor de protestants militaire te huizen. PIT betekent Protestants Interkerkelijk Thuisfront. Het buurthuis De Paraplu begint op maandag 8 september zijn ac tiviteiten met een 'openingsweek'. Wie geïnteresseerd is kan een kijkje gaan nemen en inschrijven voor activiteiten. Vaste program mapunten zijn: open huis voor werklozen, computeractiviteiten en dam- en schaakcafé. Verder is er op maandagavond een kook- groep voor volwassenen, dinsdag is er een fotoclub, woensdagmid dag zijn er kinderactiviteiten, donderdag patchwork, tekenen, kookclub voor kinderen en de Hindoestaanse culturele vereni ging, op vrijdag komt de jeugd aan bod voor disco en scholieren- instuif.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 11