Schoolvakanties 1986-1987 HOOG BEZOEK TWEE EEUWEN GELEDEN l Zeilend zeeschip De Eendracht te gast bij jubileum De Arne TWEEDE KANS MARKT OVER ONDERWIJS Zaterdag in Middelburg ooS. OPEN DAG BIJ KADE FEESTEN DE VLISSINGER I SO J, /ïrft'c v y^RD 1986 1987 IN BEROUP Woensdag 27 augustus 1986 Verbetering weg Drieschouwen- Rode Sluis Meer museumsubsidie Gedeputeerde Staten vragen Provinciale Staten een kre diet beschikbaar te stellen voor de presentatie van de plannen voor het eiland Neeltje Jans in de Oosterschelde- monding. Enorme publiciteit Poster C OM MISSIES Bestuurszaken Waterbeheer Plaatopname Oratoriumvereniging ABDIJ Jt e Bij de meeste lezers zal het woord "vakantie" aanleiding zijn voor een al dan niet zonnige terugblik op een gebeuren dat zij zojuist achter de rug hebben. Omdat vakantie vaak naar meer smaakt volgt hieronder de rege ling voor het komende school jaar in Zeeland, zoals die door Gedeputeerde Staten is vast gesteld (op advies van de Pro vinciale Onderwijsraad). Herfstvakantie: Basisonder wijs, Voorgezet Speciaal Onderwijs (VSO) en Voort gezet Onderwijs (VO): 13 t/m 1 7 oktober. Kerstvakantie: Basisonder wijs, VSO en VO: 22 decem ber t/m 2 januari 1987. Voorjaarsvakantie: Basison derwijs en VSO: 2 maart t/m 4 maart; VO: 2 maart t/m 6 maart. Paasvakantie: Basisonder wijs, VSO en VO 1 7 april t/m 24 april Koninginnedag (30 apr.), Be vrijdingsdag (5 mei) en He melvaartsdag (28 mei) zijn vrij. De vrijdag na Hemel vaartsdag is vrij voor Basis onderwijs en VSO. Bij het VO kan dit variëren. Pinkstervakantie: Basison derwijs, VSO en VO: 8 juni t/m 9 juni Zomervakantie: Basisonder wijs en VSO: 13 juli t/m 21 augustus: VO: 1 3 juli t/m 28 augustus. (Het voortgezet onderwijs heeft dus 7 weken vrij). De AROB-commissie uit Gede puteerde Staten houdt op dins dag 2 september, om 10.00 uur, een hoorzitting. Het gaat om een bezwaarschrift van de heer R. Boogaard uit West- kapelle. GS hebben geweigerd verklarin gen van geen bezwaar af te ge ven, gevraagd door b. en w. van Westkapelle, voor de (ver)bouw van een schuur tot toiletgebouw en de aanleg van een nieuw kampeerterrein aan de Joossesweg in Westkapelle. Dinsdag 2 september houdt de tweede kamer uit GS viermaal zitting om beroepschriften te- gen gemeentelijke beslissingen over bijstandszaken te behan delen. Het gaat om uitspraken van de gemeenten Middelburg (2x), Hulst en Terneuzen. De zittin gen beginnen om 10.40, 11.00, 11.20 en 11.40 uur. De zittingen zijn openbaar en- worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. I EUWS Gedeputeerde Staten ëtellen Provinciale Staten voor een be drag van f 120.000,— be schikbaar te stellen ter voorbe reiding van een aantal verbete ringswerkzaamheden aan de weg tussen Drieschouwen (Axel) en de rijksgrens (Rode Sluis). Het gaat vooral om twee gedeelten van deze weg. Het stuk tussen Rode Sluis en Zuiddorpe kan met naar verhou ding geringe verbeteringen wor den opgeknapt (opnieuw asfal teren, verbeteren van de kanten etc.). Hiermee kan worden vol staan omdat de weg niet zo druk wordt bereden (gemiddeld 600 motorvoertuigen per et maal). Anders ligt het met het wegvak bij Drieschouwen, de Kinderdijk. Deze weg wordt veel drukker bereden (3000 voertuigen per etmaal). Het hui dige wegdek moet worden ver wijderd en worden vervangen door een dik zandbed, met daar op een steenfundering en een asfaltlaag. De kosten van verbetering van beide weggedeelten worden geraamd op f 1,25 miljoen. Naar verwachting kan in 1987/1988 worden begonnen. De andere gedeelten van de weg tussen Drieschouwen en de grens vallen onder het nor male onderhoud. GS willen de Zeeuwse Mu seumstichting over 1986 f 35.000,— meer subsidie ge ven. Ze hebben hiertoe een voorstel gedaan aan Provinciale Staten. Het gaat om het feit dat de museumstichting onvol doende geld heeft om de ope ningsuren van het Zeeuws Museum in Middelburg en het Biologisch Museum in Domburg ongewijzigd te laten. Als er meer geld beschikbaar komt kan dit wel, door de inschake ling van hulp-suppoosten. Voor 1987 zal een oplossing moeten worden gevonden in het deel programma kunst en cultuur verbod (een onderdeel vand^ provinciebegroting). Presentatie plan Neeltje Jans Deze presentatie vindt plaaats in het kader van de officiële opening van de pijlerdam Oosterschelde op 4 oktober a.s. door Koningin Beatrix. Het is zonder meer te verwach ten dat deze opening zowel na tionaal als internationaal een enorme publiciteit zal opleve ren. Deze gelegenheid wil de provincie aangrijpen de bijzon dere waarde voor Zeeland van het behoud van het milieu van de Oosterschelde èn de moge lijkheden van het eiland Neeltje Jans voor het voetlicht te brengen. In samenwerking met Rijkswa terstaat zal een gezelschap van ongeveer 35 nationale en inter nationale persvertegenwoordi gers worden uitgenodigd, die op 3 oktober -aan de vooravond van het officiële gebeuren- een uitgebreid voorlichtingspro gramma krijgen aangeboden. De kosten van dit voorlich tingsprogramma worden ge schat op f 50.000, Hierin is een bedrag opgenomen van f 20.000,— bestemd voor de presentatie van het "plan-Louis van Gasteren" voor de inrich ting van het eiland Neeltje Jans. Het is de bedoeling dat er dia's, foto's, schetsontwerpen, ma quettes etc. worden gemaakt. In hun voorstel benadrukken GS het bijzonder grote belang van het kweken van interesse voor de realisering van het grote toe ristische project voor dagre creatie op het eiland. In het kort behelst het plan van Van Gasteren het bouwen van drie dunne aërodynamische koepels. Hieronder zouden een waterhuishoudkundig en zeebi ologisch museum kunnen wor den ondergebracht, een expo van het Nederlands bedrijfsle ven op het gebied van water bouw en off-shore en recreatie ve voorzieningen. Ruimte moet ook worden gegeven aan visserij-activiteiten. Een belang rijk onderdeel van het plan is het idee de natuur zoveel mogelijk de kans te geven zich te ont wikkelen. "Blikvangers" zijn o.a. een gigantische moer (die suggereert dat het eiland kunstmatig is) en een grote steeksleutel (die men vergeten is mee te nemen...). De kosten van het project worden geschat op zeker f 100 miljoen. GS vragen de staten verder een bedrag van f 2.500,— ter be schikking te stellen voor het aankopen van 500 fraaie kleu- renposters, waarop de "ge schiedenis" van de Ooster schelde in beeld is gebracht. Deze poster wordt speciaal ge maakt ter gelegenheid van de opening van de pijlerdam. GS willen deze poster aanbieden aan alle onderwijsinstellingen in Zeeland. De staten behandelen beide kredietaanvragen in hun verga dering van vrijdag 19 sep tember. Vrijdag 29 augustus, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor bestuurszaken. De volgende subsidieverzoeken komen aan de orde: beheer en onderhoud van kleine land schapselementen; dependance in Goes van het audiologisch centrum Ammanstichting; FI OM Zeeland; Stichting Regio naal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf Zeeland (RDK); Stichting Beeldende Kunst Zee land; Zeeuwse Mu seumstichting. Verder zal besproken worden GS stellen Provinciale Staten voor een garantiesubsidie te verlenen van f 20.000,— aan de Koninklijke Oratoriumvereni ging "Tot Oefening en Uitspan ning" in Middelburg, voor het maken van een plaatopname.' Het betreft een opname van de Johannes Passion van J.S. Bach, in samenwerking met het Westvlaams orkest. De financiering leek aanvanke lijk rond, aangezien men een toezegging had dat de plaat zou worden opgenomen in de ver koopcollectie van de Notre Da me in Parijs (waar het koor heeft opgetreden). Door facto ren buiten de vereniging om is dit niet gebeurd, waardoor de fi nanciering van het project op losse schroeven is komen te staan. GS menen dat het een uniek project betreft: het is niet veel amateurkoren gegeven een der gelijk ingewikkeld oratorium- werk op de plaat te zetten. Het college juicht ook de sa menwerking met een Belgisch Orkest toe. De garantiesubsidie komt ten laste van het welzijns- fonds. Overigens wordt ver wacht dat er flink wat in komsten zullen zijn door ver koop van de plaat. o.a.: verdeling van f 1 miljoen extra gelden voor stads- en dorpsvernieuwing; bijdrage on derzoek kolenstofstudie Haven schap Terneuzen uit het fonds bijzondere voorzieningen; me dewerking jubileumcongres Jong Management NCW; ver betering gedeelten weg Drie schouwen (Axel) -rijksgrens; krediet voor presentatie plan nen over Neeltje Jans op 3 ok tober 1986; samenstelling grondwaterkaart en een extra verhoging van enkele begro tingsposten in het deelprogram ma kunst- en cultuurbehoud 1986. De provinciale commissie voor het waterbeheer komt op maan dag 1 september om 14.00 uur bijeen. Er zal o.a. gesproken worden over de nota "Het wa terbeheer in het Zoommeer na 1987". Beide vergaderingen zijn open baar, de commissie bestuursza ken biedt spreekrecht voor het publiek. Ze worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pie terstraat 42, Middelburg. De twee concerten van de Zeeuwse Koorschool op don derdag 21 augustus zijn be zocht door zo'n 800 mensen. De collecte ten behoeve van de actie "Zeeland Helpt Nepal" was een succes: er werd onge veer f 1800,— bijeen ge bracht. Samen met de twee eerdere concerten van de koor school betekent dit een totaal- bezoek van rond 1700 perso nen en een opbrengst van ca. f 3600,-. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Na een vakantieonderbreking van vijf weken vervolgen we de rubriek AR- CHIEFSPROKKELS. Een herdenking deze keer. Twee eeuwen geleden bezocht stadhouder Willem V met zijn gezin onze regio. Even de voorgeschiedenis. Prins Willem V, die sedert 1766 zelfstandig als stadhouder van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden optrad, was een zwak en besluiteloos bestuurder. Tegen de opkomende democraten, de patriotten, had hij weinig verweer. In september 1785 verliet hij zelfs Den Haag en vestigde zich met zijn gezin op paleis Het Loo. Vandaar uit bezocht hij diverse streken, waaronder Zeeland (van 18 juni tot en met 25 juli 1786) ter opvijzeling van zijn tanende populariteit. IH het Oranjegezinde Zeeland werd 'het prinselijk gezin met ge juich ontvangen: "Neen 't hart dat Overheden eerd, Mag vry den Prins verwellekomen. Geen blyd- schap is in druk verkeerd. Toen Willem voer langs uwe stroomen, Daar hy op hoogen last van Zee burg wierd begroet, Met daveren de welkom schooten: Elk waaiden bly den vrijen hoed, En riep, wees welkom Vorst, met uwe Tochtge- nooten!". Talrijke uitstapjes werden vanuit Middelburg door de hoge bezoe kers ondernomen. Twee bezoek jes zullen we eens nader be schouwen. In de Middelburgsche Courant van 3 juli 1786 lezen we: "Giste ren hebben Hunne Hoogheden den Godsdienst bygewoond in de Fransche Kerk, onder 't.gehoor van Do. Appelius, en zyn 's na middags ontvangen door den Heer Radermacher Heer van Nieuwerkerk, op deszeifs fraaije Buitenplaats Popperoede Ambagt". Wie was deze Heer Rademacher? Daniël Radermacher werd in 1722 te Middelburg geboren, als telg van een vooraanstaande regenten familie. Hij studeerde rechten in Leiden, volgqe in 1761 zijn vader op als bewindhebber der Verenig de Oostindische Compagnie en maakte korte tijd deel uit van het Middelburgse stadsbestuur (raad in 1762 en schepen in 1763). 's Zomers bewoondë hij de buiten plaats Poppenroede-ambacht aan de Seisweg (door hem in 1763 aangekocht) en 's winters woonde hij in een huis aan de Dam (Noordzijde) -thans een deel van Dam 21-. Radermacher, die diverse weten schappelijke verhandelingen pu bliceerde en in 1795 aan de kerk van Arnemuiden een orgel schonk, schijnt een wat zonder-1 linge man te zijn geweest. Nagt- glas verhaalt in zijn "Levensbe richten van Zeeuwen" "dat hij eens bij een diner een zijner be dienden opdroeg om van elk ge recht dat rondging en ook van iedere wijn, iets in een porseleinen emmer te werpen en na het dessert noodigde hij de gasten uit om door het aanschouwen van dit walgelijk mengsel een denkbeeld van hun maag te vormen"! Maar keren we terug naar het be zoek van 2 juli 1786. Toevalliger wijze zijn enige persoonlijke aan tekeningen van Daniël Raderma cher, ondermeer op de achterkant van spelkaarten, bewaard geble ven (ze berusten thans in het fa miliearchief Schorer in het Rijks archief in Zeeland). Zo schrijft hij onder andere: "Den 2. Julij 1786 was Prins Wil hem de V. de Princes Roijal; Princes Louisse; Prins Wilhem; Prins Frederik van icr<>v a n n- tVotf/E iA ecfetrC 2.L. Apajr- i-U-J pOOT a//. a n-'éa n, tu a» yfc A. a t/f J y*rn- ay a.n. 'A:^r~/c*s t/o^ra C-fL CCFC-Q., EofO >n iJÜe.aye /Ci" a/, arJ F JtJU-'F/loJ, u*. /Ccf>a-ro,JAf<U!~èxLsi. L u-n^ 4//«. rrx-atJmj J^ar- m ln-q A, ?72:lCc £1**^6. fa f/n/yA K/Af. rnarpa.*/ tr/iry-y-uf. Orange en Nassau bij ons Buijten te Popperoede Ambagt op een Concert en Collation (d.i. een lichte maaltijd, P.S.) met nog 70. Heer en en Dames, en wel 1000 Wandelaars; wanneer Princes Louise op mijn Orgel gespeeld heeft... Dat Radermacher alles nauwgezet regelde blijkt wel uit een "memo rie", waarin we kunnen lezen wat er allemaal diende te gebeuren, bijvoorbeeld: "4. glase lantarens na buijten; nog wijn in soort. Moezel etc.; Musicanten nog waarschouw(en); stallen opruij- men; v.d. Weele Orgel smeeren; Paraplus mede". Radermachers inspanningen vie len bij de prinselijke bezoekers klaarblijkelijk in de smaak, want twee weken later vond min of meer een herhaling plaats. Nu be zocht het doorluchtig gezelschap de stedelijke behuizing van Daniël Radermacher, alwaar een groot souper gevolgd door een concert Rademacher regelde alles perfect zoals uit dit archiefstuk blijkt. gegeven werd (17 juli). Bij die ge legenheid speelde prinses Louise een aria op het klavier (een kleine vierkante clavecimbel, die door Ra'dermacher twee dagen later aan haar ten geschenke werd ge daan). Het gehele huis was "cier- lyk verlicht" en alles was weer tot in de puntjes geregeld (zie bij gaande afbeelding van een ar chiefstuk betreffende het bezoek). Acht dagen later vertrok het vorstelijk gezelschap per schip uit Zeeland. Willem V ging een moei lijke tijd tegemoet. De binnen landse troebelen werden met bui tenlandse (Pruisische) hulp in zijn voordeel beslecht: in september 1787 werd hij weer in zijn oude rechten hersteld. Maar nog geen acht jaar later moest hij vluchten voor de binnentrekkende Fransen... DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. De schoener Eendracht houdt za terdag 30 augustus tijdens het ka- defeest van de watersportvereni ging De Arne in Middelburg open dag. Het ruim 35 meter lange zeil schip ligt de hele dag aan het eind van de Rouaansekaai bij de Spij- kerbrug afgemeerd. Van 11.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur zijn er rondleidingen aan boord. De Eendracht (foto Bart Hofmeester) Leden van de vereniging Het Zei lend Zeeschip laten het schip van binnen en van buiten zien, geven tekst en uitleg en vertellen alles over de mogelijkheid om zelf een reis met dit uiterst zeewaardige schip te maken. De Eendracht kwam in 1974 in de vaart en was vooral bedoeld om de jongeren van Nederland te laten kennisma ken met de zee. Dat doel komt voornamelijk tijdens de schoolva kanties tot zijn recht. Dan heeft de jeugd tot 26 jaar voorrang bij boekingen. De rest van het jaar heeft iedereen de mogelijkheid om een zeereis met de Eendracht te maken. Het schip vaart van mei tot en met ok tober vanuit Scheveningen op de Noordzee en omgeving. Van no vember tot en met april is Vila- moura in het zuiden van Portugal Ook dit jaar houdt het Regionaal Educatief Centrum Walcheren (REC) een Tweede Kans Markt. Voor het stadhuis in Middelburg kunnen geïnteresseerden op zater dag 30 augustus alle informatie krijgen. Dankzij medewerking van de gemeenten op Walcheren (behalve Domburg) kan er voort aan elk jaar een Tweede Kans Markt worden gehouden, afwis selend in Middelburg en Vlissin gen. De markt dit jaar is tussen 10 en 16.30 uur. Aan de markt voor het stadhuis werken diverse instellingen mee die zich richten op volwassenon- derwijs. Zo is er de Zeeuwse Dag en Avondscholengemeenschap, het Gewesstelijke Arbeidsbureau, het Centrum Beroepsoriëntatie en Beroepsoefening Zeeland, de Stichting Alfabetisering en Prak tisch Nederlands te Middelburg en Vlissingen, de Stichting Wel zijn Ouderen, de Zeeuwse Biblio theek, de Openbare Bibliotheek Vlissingen, de Stichting VOS, het Sociaal Cultureel Werk Middel burg, het VJV Middelburg, de Open Universiteit, de Janneke Dierxschool, SKOA en het REC Walcheren. Tijdens de Tweede Kans Markt kunnen aanstaande deelnemers zich ook laten in schrijven voor een cursus. Verder zijn er optredens van straatar tiesten en men kan deelnemen aan het Kans Spel. Deze week wordt de Tweede Kans Krant verspreid over geheel Wal cheren. de thuishaven en staan er reizen naar de Balearen, de Canarische eilanden en Noord-Afrika op het programma. De meeste reizen du ren één tot twee weken. Er is al tijd een vaste kern van ervaren zeelieden aan boord versterkt met opstappers, die leiding geven aan de overige opvarenden. De Een dracht moet in alle opzichten vol doen aan de eisen van de Scheep vaartinspectie, ook wat betreft bemanningsvoorschriften. De Eendracht komt op uitnodi ging van de watersportvereniging De Arne naar Middelburg om luister bij te zetten aan de viering van het 25-jarig jubileum van de ze club. Het schip wordt in de loop van de middag in de sluis in Vlissingen verwacht en zal vol gens plan rond 17.00 uur afmeren op de ligplaats in Middelburg. Zondagmorgen vertrekt De Een dracht vandaar naar Schevenin gen. Voor deze tweedaagse reis zijn nog enkele kooien vrij. Wie mee wil moet contact opnemen met het havenkantoor van De Ar ne 01180 - 27180, mevrouw Ver meulen. V 1

de Vlissinger | 1986 | | pagina 9