HELP Wereldformatie Joshua weer in Middelburg in Midden Zeeland Oosterscheldepijlers in "De Bewaerschole" Drie Belgische leerlingen van 'wonderleraar' geven concert in Oostkerk FILM EXPOSITIE 28 aug. - 3 sept. PODIUM Een juweel van een juweel in 'Jewel of the Nile' Car Trouble in Bloesbak DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 27 augustus 1986 Beiaardconcert in Vlissingen TEGEN BETALING ZELF HET OOSTKERK-ORGEL BESPELEN Orgelconcert Albert Clement 'Enthousiasme Alle muzen DOSPERDAG 28 AUGUSTUS Meccano Middelburg 'Abel' 20.30 uur. Electro Middelburg 'Out of Africa' 20.30 uur. Al- hambra I Vlissingen 'The Jewel of the Nile' 19 en 21.30 uur. Al- hurnhra II Vlissingen 'Op hoop van zegen' 19 uur, 'The Hitcher' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Op hoop van Zegen' 20 uur. VRIJDAG 29 AUGUSTUS Meccano Middelburg 'Abel' 20 uur; 'The last wave' 22.30 uur. Electro Middelburg 'Out of Afri ca' 20.30 uur. Alhambra I Vlis singen 'The jewel of the Nile' 19 en 21.30 uur. 'Junge Madchen heisse Körper' 23.30 uur. Al hambra II Vlissingen 'Op hoop van zegen' 19 uur. 'The Hitcher' 21.30 en 23.30 uur. Grand Theater Goes 'Op hoop van ze gen' 19 uur. 'Iron Eagles 21.30 uur. 'I)e sex muskiet' 23.30 uur. ZATERDAG 30 AUGUSTUS^ Meccano Middelburg 'Ciske de Rat' 15 uur. 'Abel' 2J) uur. 'The last wave' 22.30 uur. Electro Middelburg Open dag ZVU met voorvertoning van films voor het komende seizoen 11 tot 16 uur. 'Out of Africa' 20.30 uur. Al hambra I Vlissingen 'The Jewel of the Nile' 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen 'Op hoop van zegen' 19 uur. 'The Hitcher' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Op hoop van zegen' 19 uur. 'Iron Eagles' 21.30 uur. ZONDAG 31 AUGUSTUS Meccano Middelburg 'Ciske de Rat' 15 uur. 'Abel' 20.30 uur. Alhambra I Vlissingen 'The jewel of the Nile' 19 en 21.30 uur. 'Sneeuwwitje' 14 uur. Alham bra II Vlissingen 'The Jewel of the Nile' 14 uur. 'Op hoop van Zegen' 19 uur. 'The Hitcher' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Op hoop van Zegen' 14 en 19 uur. 'Iron Eagles 21.30 uur. MAASDAG 1 SEP TEMBER Meccano Middelburg 'The year of living dangerously' 20.30 uur. Electro Middelburg 'The west side story' 20.30 uur. Alhambra I Vlissingen 'The jewel of the Ni- Ie' 20 uur. Alhambra II Vlissin gen 'Op hoop van zegen' 20 uur. Grand Theater Goes 'Op hoop van Zegen' 20 uur. DISSDAG 2 SEPTEMBER Meccano Middelburg 'The year of living dangerously' 20.30 uur. Electro Middelburg 'West side story' 20.30 uur. Alhambra I Vlissingen 'The jewel of the Nile' 2.0 uur. Alhambra II Vlissingen 'Op hoop van Zegen' 20 uur. Grand Theater Goes 'Op hoop van Zegen' 20 uur. WOES SPA G 3 SEPTEMBER Meccano Middelburg 'Ciske de rat' 15 uur. 'The year of the living dangerously' 20.30 uur. Electro Middelburg 'West side story' 20.30 uur. Alhambra I Vlissin gen 'The jewel of the Nile' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Op hoop van Zegen' 20 uur. Grand Theater Goes 'Op hoop van Ze ge n^20jiur. Henk Groeneweg, stadsbeiaardier van Culemborg, bespeelt zaterdag 30 augustus de klokken van de St. Jacobskerk in Vlissingen. Op het programma staan onder meer werken van M. van de Gheyn, G.F. Handel, J.S. Bach en een aantal Nederlandse volksliedjes. Het concert wordt besloten met het Allegro van J.H. Fiocco in een bewerking van J. Rottier. Kapel van St. Maarten, Hooge- lande. Frits en Hetty Biesman, schilderijen en handwerken. Di. t/m zo. van 14 tot 19 uur.t/m wo. Atelier (J. v. Reigerbergstr. 67) Middelburg. Johan Mes, schilde rijen en glaswerken. Ma. t/m vr. van 8 tot 17 uur, za. en zo. van 10 tot 16 uur. Balans 17, Middelburg, Richard Beek, 3 boeken met 12 etsen: Hunting, Erotica, Golf. Do. en vr. van 12 tot 17 uur, za- van 11 tot 16 uur. T/m za. Kunstuitleen, (Kuiperspoort 22) Middelburg. Peter van den Ak ker, zeefdrukken en schilderijen. Niko de Wit, beelden. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur. Do. van 19 tot 21 uur. Rabobank (Lange Geere 3) Mid delburg. Leendert van der Pool, schilderijen. Tijdens kan tooruren^ Tentoonstellingsark PTT (Loska- de) Middelburg. Bekende en on bekende diensten. Dagelijks van 10 tot 18 uur, behalve op di. De Vleeshal, Middelburg. Going to the heart of the Centre of the Garden of Delights. Interactieve installatie van Jeffrey Shaw. Di. t/m za. van 11 tot 17 uur. Zo. van 13 tot 17 uur. T/m zo. Galerie De Wijnstock (Bel- linkstraat 32) Middelburg. Rini Leefsma-Nagtegaal, aquarellen en gouaches. Do. en vr. van 14 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7) Middelburg. 'Een zekel om geit-eten te snieën'. Docu menten over de landbouw in Zee land door het Zeeuws Documen tatiecentrum. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. T/m za. Tevens overzichtstentoonstel ling over de zestigjarige geschie denis van dansorkest The Ramblers. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30) Mid delburg. Ineke Otte, objekten en sieraden. Di. t/m zo. van 14 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3) Mid delburg. Bob Pingen, schilderij- en. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapelle. De Natuur in Zeeland en fossiele schelpen in Zeeland. Tevens Els Hollebrandse, tekeningen, aqua rellen en schilderijen. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Grote Kerk (Oudestr.26) Veere. Zomertentoonstelling met o.m. "Veere-Zeeland", restauratie werkzaamheden, boerenwagens, boomkorvisserij. Tevens "Wal cheren veertig jaar droog'. Ma. t/m za. van 10 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. De Schotse Huizen (Kaai 27) Vee- re. Anskje van de Zee, etsen en aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur. T/m za. Galery De Blaeue Acolye (Bella- mypark 22) Vlissingen. Oude Grafiek en 19-eeuwse etsen van diverse kunstenaars tevens anti quarische landkaarten en topo grafische prenten. Ma. t/m za. van 13.30 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. Gevangentoren (Boulevard de Ruyter IA) Vlissingen. In het ka der van Grafiek Gala 86 van Mart Kempers en Erna van Mondfrans, t/m ma. Vanaf di., Harry van Kruiningen en Dirkje Kuik. Dage- lijks van 10 tot 22 uur. Iguana (Bellamypark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo., ma., do. van 14 tot 17.30 uur, di., wo., za. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Galerie Moreno (Paul Kru- gerstraat 61) Vlissingen. Werken van diverse kunstenaars. Di. t/m za. van 13.30 tot 17.30 uur. Stedelijk Museum (Bellamypark 19) Vlissingen. 'Een panorama van Vlissingen anno 1613'. Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. en zo. van 13 tot 17 uur. De Nederlandse speelfilm 'Op hoop van Ze gen' draait deze week in Alhambra in Vlissin gen en in het Grand Theater in Goes. Op de foto een aangrijpende scene uit deze topper. Barend (Danny de Munk) ziet voor zijn ogen de 'Op hoop van Zegen' ten onder gaan. In kader van actie *t orgel in 't nieuw Voor wie regelmatig naar orgelconcerten gaat luisteren en zelf ondanks enorme neigingen nooit een orgeltoets heeft aange raakt, kan een droom in vervulling gaan. Vanaf 13 september mag men namelijk -tegen betaling- in blokken van een half uur of een vol uur het orgel in de Middelburgse Oostkerk gaan bespelen. De opbrengst van dit initiatief is bestemd voor de restauratie van de ommanteling van het orgel. Overigens de monstreert Freek de Keizer op zaterdag 13 september de ver scheidene facetten en klankkleur van het De Rijckere orgel. Hij doet dat tijdens een open huis van de Oostkerk. Voor een be perkt aantal personen is er tijdens het open huis gelegenheid om onder deskundige leiding een kijkje te nemen bij het orgel. Ook kan men er versteld staan van de enorme kapconstructie van de 'koepelkerk' om tenslotte te genieten van het uitzicht op Mid delburg. Wie op het orgel wil spelen, dient contact op te nemen met de heer C. Lievense, telefoon 01180-27973. DOS DERDAG 28 AUGUSTUS *Go for chicas, straatfestival Vlissingen, Spiegeltent, 21.30 uur. VRIJDAG 29 AUGUSTUS In het expositiecentrum "De Bewaerschole" van de Stichting Westerschouwen Kultureel in Burgh-Haamstede wordt van 4 tot en met 18 oktober een bijzondere foto-tentoonstelling ge houden. Theo Janssen, fotograaf uit Zoe- termeer, exposeert hier zijn kleu renopnamen van de pijlers van de stormvloedkering in de Ooster- schelde. De fotograaf heeft bij het maken van de foto's gezocht naar een meer kunstzinnige bena dering van de betonconstructies (18.000 ton per stuk). Het resul taat is een serie opnamen, die - soms op bijna poëtische wijze - een indruk geven van vorm en grootte van de pijlers en van de wind die er omheen speelt'). Theo Janssen studeerde in 1972 af in Delft in de weg- en waterbouw kunde. Niet iemand van wie je in eerste instantie verwacht dat hij de pijlers anders dan met een technisch oog zou bekijken. In 1976 is hij begonnen met landschaps- en architectuurfoto grafie, terwijl hij ook verkeerssi tuaties vastlegde. Zijn werk als wetenschappelijk onderzoeker bij een verkeersveiligheidsinstituut zal aan dat laatste niet vreemd zijn. In 1980 begon hij met portret-, ballet- en modelfotografie. Twee jaar later trad hij toe tot de Lan delijke Kleurengroep van de Ne derlandse Fotobond. Voor deze bond verzorgt hij geregeld beoor delingen van foto's. De tentoonstelling in "De Be waerschole", Weststraat 18 in Burgh-Haamstede is dagelijks, behalve 's zondags, geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is vrij. 'Jewel of the Nile' met Michael Douglas, Kathleen Turner en Danny de Vito lijkt op een waar- geworden sprookje. Joan die sa men met Jack op een schitterend jacht de Middellandse Zee be vaart en samen bezoeken ze veel interessante plaatsen. Deze film van regisseur Lewis Teague is voor de tweede week te zien in Al hambra I in Vlissingen. Op het jacht lijken zij tot rust te zijn gekomen. Met volle teugen genieten zij van het leven. Niette min heeft Joan het gevoel dat er iets ontbreekt. Het echte avon tuur, de uitdaging om iets ris kants te ondernemen worden no de gemist. Haar schrijfwerk vlot ook al niet en ze begint te overwe gen om met spelevaren te stoppen. Dan komt echter plotseling het verzoek van een vlotte Arabische vorst om te helpen bij het schrij ven van zijn biografie. Joan gaat daar gretig op in. Dit tot frustra tie van Jack, die meer hecht aan het luie leven op zee. Joan vertrekt met de Arabisch heerser en laat haar geliefde even in de steek. Sneller dan beiden verwachtten, ontmoeten ze elkaar weer in de hitte van de woestijn, waar ze weer een serie angstaanja gende avonturen beleven waar door ze nog dichter naar elkaar toe groeien. De zoektocht naar het juweel van de Nijl, blijkt een juweel van een juweel op te leveren... Het vierde en laatste marktcon- cert van deze zomer op het orgel van de St. Jacobskerk in Vlissin gen wordt gegeven op vrijdag 29 augustus om 12 uur door de Mid delburgse organist Albert Clement. Clement behaalde inmiddels aan het Brabants Conservatorium de Akte "docerend musicus". Hij studeert daar nu nog voor het di ploma "uitvoerend musicus". Tevens studeert hij muziekweten schap aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Zijn concert bestaat ge heel uit werken van Johann Se bastian Bach. *Salsaya, straatfestival Vlissin gen, spiegeltent, 21.30 uur. *Car Trouble (Vlissingse formatie) Bloesbak Middelburg 22 uur. *Albert Clement (Middelburgse organist) speelt werk van Bach. St. Jacobskerk Vlissingen 12 uur. ZATERDAG 30 AUGUSTUS *Jeugdkorps 'Vlijt en volhar ding', Bibliotheek, Oost- Souburg, 14.30 uur. *Beiaardconcert door Henk Groeneweg, St. Jacobskerk, Vlis singen *Afsluitingsavond straat- festival Vlissingen. ZOSDA G 31 A UG US TUS *Joshua (hardrock van niveau) met in het voorprogramma Avital (uit Middelburg). Zippo Middel burg 15.30 uur. "Amstelveens Ge mengd Koor met Engelse madri galen en Hindemith. Kapel van Hoogelande 14 uur. als er eens een oom op visite komt. Wim Winters, Kris Her mans en Jasmina Ceyssens heb- of ik laat ze het zeggen. Ik praat in mijn klas over andere dingen dan alleen muziek. Muziek op een orgel is niet motorisch. Je kunt er alle expressie aan geven. Net als bij een gedicht, de dans of de beeldende kunst". Jaak van Gele is orgelleraar in Bereingen-Leopoldsburg. Hij heeft er zestig jongeren onder zijn hoede, die hij allemaal weet te 'enthousiasmeren' om op hun met Sinterklaas cadeau gekregen electrische orgel behalve populair ook klassiek te spelen. Het drietal dat op 6 september ten bate van de bemanteling van het orgel speelt begon ook met in het ach terhoofd 'leuk om te doen' voor ben nu al besloten om hun talen ten helemaal aan de muziek te wijden. Bach speelt daarbij 'uite- rard' een grote rol: het is de vader van de orgelmuzziek, zeggen ze eensgezind. Wie zaterdag 6 september wil ho ren hoe een wonderleraar zijn pu pillen weet te motiveren zonder ze daarbij van de onnodig te ballast faalangst te voorzien, dient ruim voor aanvang (20 uur) een kaartje te bemachtigen. Want behalve ge nieten van goed vertolkte muziek, helpt de luisteraar een eeuwenoud orgel(bouwjaar 1783) in volle glo rie te latenvoortbestaan. *Jaak van Gele loopt dirigerend door de Oostkerk. Zijn leerlingen oefenen als voorbereiding op het concert van 6 september. Wie van hardrock houdt mag zich verheugen. Op zondag 31 augus tus treedt de Amerikaanse topfor- matie Joshua voor het voetlicht in Zippo, Schuttershof in Middel burg. In het voorprogramma staat de Middelburgse hardrock- formatie Avital op het podium van Zippo. Het concert begint om 15.30 uur. Joshua is geen onbe kende in Middelburg. De Zeeuw se hoofdstad was namelijk de eer ste Europese stad waar Joshua zijn tonen liet horen. Dat was op Plein 1940 tijdens de afgelopen Middelburgse braderie. Breed gebarend loopt Jaak van Gele door de kerk. Het orgel dreunt een lichtvoetig wijsje, dat tot luisteren uitnodigt. De Bel gische muziekleraar Van Gele slaat de maat en roept af en toe correcties. Achter de toetsen van het blaasinstrument oefent zijn leerlinge, 13-jarige Jesmina Ceyssens. De 11-jarige Kris Hermans en zijn drie jaar oudere landgenoot Wim Winters wachten op hun beurt en kijken gedisciplineerd naar het vinger vlugge meisje. De Oostkerk in Middelburg, vorige week vrijdag ochtend. Drie talenten oefenen er om op zaterdag 6 september de toehoorders te verbazen. Niettemin vraagt hun leraar Van Gele: "Geef ze crediet. Vergelijk hun uitvoering niet met die op een plaat. Een plaat is technisch volmaakt. Een optreden met al z'n foutjes is artistiek volmaakt". Op zaterdag 6 september dus een Van Gele. Hij betwist de stelling optreden van drie jonge Belgische organisten. Ze komen naar Mid delburg om 'hun steentje bij te dragen' aan het fonds ('t Orgel in 't Nieuw') dat is gesticht om de 'kast' van het orgel grondig te restaureren. 6 September start de actie 't Orgel in 't nieuw. Van het drietal heeft Wim Winters de grootste reputatie. Tijdens het in t april gehouden Zuidnederlandse Orgelconcours in Boxtel verbaas- i de hij vriend en vijand. De jury gunde hem de hoogste eer en be wonderde vooral zijn gave tech niek, groot ritmisch gevoel en een voor zijn leeftijd 'ver volwassen bewust muzikaal spel'. "Alleen al zijn eminente vertolking van de 'fanfare' van Lemmens had zó op de plaat gekund", merkte een kranteschrijver op. Achter het succes van deze jonge ren schuilt de vakbewuste leraar bijvoorbeeld dat een jongere er met talent alleen wel zal komen, als die maar goed wordt begeleid. Bij het lesgeven hanteert hij ande re regels. Bijvoorbeeld dat alle muzen moeten worden aan gesproken om de composities tot hun recht te laten komen. "Geen enkele kunstvorm staat op zich zelf", herhaalt hij een aantal keer tijdens de persconferentie in Eigen Home naast de Oostkerk., voorafgaand aan de bespeling door de drie jongeren. En: "De klassieke muziek heeft haar dege lijkheid door de eeuwen heen be wezen. Ik wijs de popmuziek ab soluut niet af, maar zeg wel tegen mijn leerlingen dat willen ze goe de popmuziek gaan maken ze beslist de klassieken moeten ken nen. Datzelfde geldt overigens net zo goed voor de beeldende kunsten als voor de literatuur. Je moet de klassieken kennen.Ik laat mijn leerlingen de muziek dansen De Vlissingse formatie Car Trou ble speelt in nieuwe bezetting op vrijdag 22 augustus in De Bloes bak in Middelburg. Hun eerste optreden - een try out - sloten zij onlangs af in Vlissingen. Car Trouble werd opgericht op 1 januari van dit jaar. De leden wa ren voorheen actief in Sing Sing Movement. Car Trouble steunt op de ervaring uit die tijd, toen onder meer werd opgetreden in KRO's Rocktempel. De groep stoeit met blues, rock and roll, new wave en koppelt dit aan de gedrevenheid van punk en de souplesse van jazz. Op zondag 21 september is de Vlissingse groep te zien in het VPRO- programma Jonge Helden. Joshua op een boot die ligt afgemeerd aan de Middelburgse kaaien.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 7