in Midden Zeeland OVERZICHTSTENTOONSTEL THE RAMBLERS IN ZEEUWSE BIBLIOTHEEK Rini Leefsma exposeert gouaches in De Wynstock Vier kunstenaars tonen werk in Kunstuitleen 21-27 augustus FILM PODIUM EXPOSITIE Excursie met ZKC Lezen X&ISlts Hofdansen in Grote Kerk Orgelconcert Klaas J.Mulder Nieuwe ZVU- cursusseu op Walcheren Ineke Otte pakt in en uit in Zeeuws Kunstenaarscentrum DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 20 augustus 1986 The Ramblers DONDERDAG 21 AUGUSTUS DONDERDAG 21 AUGUSTUS Nog tot en met 20 september 1986 is in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg een uitgebreide overzichtstentoonstelling te zien over de zestig jarige geschiedenis van het populaire dansorkest The Ramblers. In ver band met deze tentoonstelling bleek het mogelijk een jubileumconcert in de bibliotheek door The Ramblers te laten verzorgen. Dit concert vindt plaats op zaterdagavond 13 september. De tentoonstelling omvat een be langrijk aantal omslagen van bladmuziek van de populaire lied jes van The Ramblers. Deze zijn geselecteerd uit de collectie blad muziek van de muziekafdeling van de bibliotheek, die in totaal zo'n 140 liedjes van The Ram blers in bezit heeft. Bovendien toon de expositie een verzameling foto's, knipsels, en videoopnamen van oude filmpjes van The Ramblers. Uiteraard zijn ook muziekfragmenten op de ten toonstelling te beluisteren. Naast curiositeiten als een klein zak boekje van oprichter Theo Uden Masman en de Edison, die in 1983 aan The Ramblers werd toege kend, is er aandacht besteed aan de muzikale ontwikkeling van het orkest, aan belangrijke orkestle den en aan enkele bekende gasten van The Ramblers. De tentoonstelling kon worden samengesteld dankzij medewer king van het Nationaal Jazz- archief, het NOS-archief en enke le leden van de fanclub van The Ramblers. Onder deze fanclub is veel materiaal verzameld en be schikbaar gesteld voor de ex positie. De tentoonstelling is te bezichti gen tijdens de openingsuren van de bibliotheek: maandag: 17.30-21.00 uurr; dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Op de dag van het concert, zater dag 13 september, is de biblio theek van 10.00 tot 16.00 uur ge opend. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te verkrij gen in de bibliotheek. Zonder twijfel zijn The Ramblers Nederlands langst bestaande band. In 1926 opgericht door pia nist/leider Theo Uden Masman, bestonden "The Original Ram blers" aanvankelijk uit 8 leden, die zich voornamelijk toelegden op de Amerikaans "jazzy" mu ziekstijlen, zoals die van Red Ni chols. In de loop van de jaren der tig groeide de band uit tot 11 man. Ook het repertoire onder ging verandering. Swingmuziek ging een belangrijke rol spelen, maar om aan de smaak van een breed publiek tegemoet te komen werd daarnaast aandacht besteed aan dansmuziek, shownummers en Engelstalige Franse en Neder landse songs. Het orkest ontwikkelde in die pe riode een eigen "sound", waarbij vooral trompettist/kompo- nist/arrangeur Jack Buiterman zijn sporen verdiende. Vele van zijn komposities waren - en zijn nog steeds - favoriet. Een paar voorbeelden: de instrumentale werken "Broadway Shuffle", "Bouncin' in Bavaria", "Zuider- zeeblues", "Ikongo", "At the Ramblers' Ball", "Swing me to sleep, drummerman", "Steeple Chase"; de songs "Wie is Loes- je?", "Liza likes nobody", "Me neer de baron is niet thuis", "Weet je nog wel, die avond in de regen?", "Aud Wiedersehn, mein Liebling", "Snoezepoes". Sommige musici fungeerden als Werk van de kunstenares In Galerie "De Wynstock" (Bel- linkstraat 32, Middelburg) wor den van 23 augustus t/m 11 okto ber gouaches geëxposeerd van Ri ni Leefsma-Nagtegaal uit Gouda. Zij kreeg haar opleiding aan de Haagse Academie voor beeldende kunsten en kreeg les van o.a. Paul Citroen, Sierk Schroder, Willem Schrofer en Willem Rozendaal. Kort na het einde van haar studie tijd brak de oorlog uit; in 1941 vestigde zij zich in Laren N.H. en in 1942 in Blaricum. Na de oorlog keerde zij terug naar haar geboor testad, waar zij nog steeds woont en werkt. Haar werk is figuratief. Zij ge bruikt vrijwel uitsluitend zachte kleuren en in haar gouaches over heerst een sprookjesachtige sfeer, evenals trouwens in haar land schappen in waterverf. In tegenstelling tot haar goua ches, die helemaal gevuld zijn met mensachtige figuren, dieren en bomen, vertonen haar aquarellen dikwijls grote open ruimten zon der enig mens of dier. Beide vor men hebben echter gemeen dat zij een grote rust uitstralen. Daar zij het kleurengamma in zo mer en winter te hard vindt, werkt zij het liefst buiten in voor- en najaar. De laatste jaren heeft zij wel mini aturen in olieverf geschilderd op oud ivoor (pianotoetsen en speel- fiches). vocalist. Vooral de Belgische trombonist Marcel Thielemans nam veel zang voor zijn rekening, evenals de overleden Wim Poppink. Door veelvuldige uitzendingen via de Nederlandse omroep en ook buitenlandse radiostations waaronder de BBC-, concerten en grammofoonplaten genoten de Ramblers een grote populariteit. Tal van bekende artiesten werden door de Ramblers begeleid,zoals Benny Carter, Coleman Haw kins, Maurice Chevalier, de Bos- well Sisters en vele anderen. Ge durende de tweede wereldoorlog legde de Duitse bezetter de muzi kale vrijheid in Nederland aan banden. Zo waren Amerikaanse en Engelse muiek, "syncopen en andere negroïde klanken" uit den boze. Niettemin kwamen de Ram blers herhaaldelijk in konflikt met de Duitse bezetter vanwege overtredingen van "de kulturele voorschriften". Bijna twee jaar lang verzette Theo Uden Masman zich tegen het bevel de beide Joodse musici uit zijn orkest te ontslaan. Toen hij tenslotte moest zwichten deed hij er alles aan om hen te doen onderduiken. Van 1945 tot 1948 traden de Ram blers in "big band formation" (16 a 17 personen) op, o.a. voor de Amerikaanse strijdkrachten in België. Het repertoire werd regel matig ververst en gemoderniseerd door genoemde Jack Buiterman, maar ook door anderen, zoals Ferry Barendse, die enkele jaren tevoren was toegetreden en die zich ontpopte als een first class showman. Natuurlijk traden in de loop van de tijd wijzigingen op in de samenstelling van het orkest. Niettemin bleef een "honkvaste kern" van musici aanwezig. Door de opkomst van nieuwe muziek richtingen in de jaren '50 en '60 taande de belangstelling voor big bands in binnen- en buitenland. De Ramblers trachtten de bakens te verzetten, maar in april 1964 besloot de omroep, waarbij zij tientallen jaren in vaste dienst wa ren geweest, dit dienstverband te beëindigen. Het orkest werd op geheven en de vermaarde Theo Uden Masman stierf nog geen jaar later. Het leek de definitieve nekslag, met als "monument" talrijke artikelen over- en honder den 78 toeren-grammofoonplaten van de Ramblers. Toch bleef de belangstelling slui meren. Een aantal radio- platenprogramma's en zelfs 3 langspeelplaten en 2 televisieuit zendingen van een voor die gele genheid samengestelde "Ram blers" veroorzaakten zo veel reacties,dat in 1974 besloten werd tot heroprichting. Jack Bulter- man leidde tot diens dood in 1977 de band. Vanaf dat tijdstip han teert Marcel Thielemans de diri geerstok. Het orkest bevat nog een aantal musici die 30 tot 40 ja ren geleden toetraden; de overi gen houden eveneens de Ram- blerstraditie perfect in ere. Twee boeken zijn inmiddels aan het or kest gewijd.... Acht dansers in authentieke histo rische kostuums en vijf musici met oude muziekinstrumenten brengen zaterdag 23 augustus de voornamelijk Italiaanse en Franse hofdansen uit de 13e tot en met de 16e eeuw weer tot leven. Op die dag namelijk geeft het historisch dansensemble 'Volta' een optre den in de Grote Kerk in Veere. Uitgevoerd worden onder meer een 13e eeuwse dans, de 'trotto', Italiaanse Balli en Franse barok- dansen zoals de menuet en de ga votte. Belangrijk bij deze dansen zijn de gratie, de hoffelijkheid en de perfectie van de uitvoering. Historische dansen zijn overigens ook interessant voor diegenen die belang stellen in theater, kostuum, haardracht en schoeisel. Zaterdag 23 augustus, Grote Kerk, Veere, aanvang 20 uur. In de serie zomeravondconcerten bespeelt de Kampense organist dinsdag 26 augustus het orgel van de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het programma luidt als volgt: in leidend koraalspel; Preludium en Fuga A-moll en het koraal- voorspel 'erbarm dich mein, o Herre Gott', J.S. Bach; Concerto No. II, G.F. Handel; Sonate No. V. F. Mendelssohn; Toccata in F, J. Grison; Passacaglia, koraal en fuga over gez. 194, G. de Wolff en een improvisatie van Klaas .1. Mulder. Het concert begint om 20 uur. In september of oktober houdt het ZKC een excursie per bus naar de tentoonstel ling 'Ooghoogte' in het Eind- hovense Van Abbemuseum. Het museum bestaat vijftig jaar en de directie heeft voor dit jubileum het hele bezit te voorschijn gehaald voor een grote overzichtstentoonstel- lin. De eigen en er naast lig gende ruimtes zijn speciaal voor deze gelegenheid inge richt om de indrukwekkende verzameling internationale kunst van de 20e eeuw zo goed mogelijk te laten zien. *Alhambra I Vlissingen 'The Je wel of the Nile' 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Op Hoop van Zegen' 19 uur. 'Iron eagle' 21.30 uur. "Grand Theater Goes Op Hoop van zegen' 20 uur. *Meccano Middelburg 'Wit ness' 20.30 uur. 'Electro Middel- hurg 'Out of Africa' 20.30 uur. RIJ DA G 22 A UG US T'US *Alhambra I Vlissingen 'The Je wel of the Nile' 19 en 21.30 uur. 'Leer de taal der liefde' 23.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Op Hoop van Zegen' 19 uur. 'Iron Eagle' 21.30 en 23.30 uur. *Grand Theater Goes 'Op Hoop van Zegen' 19 uur, 'Fright night' 21.30 en 23.30 uur. *Meccano Middelburg 'Witness' 20 uur. 'Abel' 22.30 uur. *Electro Mid delburg 'Out of Africa' 20.30 uur. ZATERDAG 23 AUGUSTUS *Alhambra I Vlissingen 'The je wel of the Nile' 19 en 21.30 uur.*Alhambra II Vlissingen 'Op Hoop van Zegen' 19 uur. 'Iron eagle' 21.30 uur. *Grand Theater Goes 'Op Hoop van Zegen 19 uur. 'Fright night' 21.30 uur. "Meccano Middelburg 'Witness' 20 uur. 'Abel' 22.30 uur. "Electro Middelburg 'Out of Africa' 20.30 uur. ZONDAG 24 AUGUSTUS *Alhambra I Vlissingen 'Sneeu- witje' 14 uur. 'The jewel of the Nile' 14, 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Op Hoop van Zegen'19 uur. 'Iron eagle' 21.30 uur. *Grand Theater Goes 'Op Hoop van Zegen' 14 en 19 uur. 'Fright Night' 21.30 uur. "Meccano Middelburg 'Witness' 20.30 uur. MA A ND 4 G 25 A UG US TUS *Alhambra I Vlissingen 'The je wel of the Nile' 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Op Hoop van Zegen' 19 uur. 'Iron eagle' 21.30 uur.*Grand Theater Goes 'Op Hoop van Zegen' 20 'Meccano Middelburg 'Mv "Patricia Beijsens, straatfestival Vlissingen, spiegeltent, 21.30 uur. "Zeeuwse Koorschool, Koorkerk, Middelburg, 11 en 13 uur. "The Ontario Christian Music Assembly', Nieuwe Kerk, Mid- delburg, 19.30 uur. VRIJDAG 22 AUGUSTUS "Ruben Salas y sou orchestra, straatfestival Vlissingen, Spiegel- tent, 21.30 uur. "Taptoe, Stadhuisplein, Vlissin- gen, vanaf 19.30 uur. ZA TER DA G 23 A UGUSTUS *The Drainpipes en The hobo's, straatfestival Vlissingen, Spiegel- tent, 21.30 uur. *Dansensemble 'Vol ba', Grote Kerk, Veere, 19.30 uur. ZONDAG 24 AUGUSTUS "Batida, Latin-jazz, straatfestival Vlissingen, Spiegeltent, 21.30 uur. MAANDAG 25 AUGUSTUS "Moonlight dance orchestra, straatfestival Vlissingen, Spiegel- tent, 21.30 uur. DINSDAG 26 AUGUSTUS "Teardrops and memories, straat festival Vlissingen, Spiegeltent, 21.30 uur. "Orgelconcert door Klaas J. Mul der, Nieuwe Kerk, Middelburg, 20 uur. "Jazzkwartet Wiek Hymans, Ed gar van Boven, Misha Kool en Frank van Oosterhout. De Mug, Middelburg,21 uur. WOENSDAG 27 AUGUSTUS "Blue Jeans big band, straatfesti val Vlissingen, Spiegeltent, 21.30 uur. beautiful laundrette' "Electro Middelburg 20.30 uur. 20.30 uur. 'I.a Luna' DINSDAG 26 AUGUSTUS "Alhambra I Vlissingen 'The je wel of the Nile' 19 en 21.30 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Op Hoop van Zegen' 19 uur. 'Iron Eagle' 21.30 uur. "Grand Theater Goes 'Op Hoop van Zegen' 20 uur. "Meccano Middelburg 'Mu beautiful laundrette' "Electro Middelburg 20.30 uur. 20.30 uur. 'La Luna' WOENSDAG 27 AUGUSTUS "Alhambra I Vlissingen 'The je wel of the Nile' 19 en 21.30 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Op Hoop van Zegen' 19 uur. 'Iron Eagle' 21.30 uur. "Grand Theater Goes 'Op Hoop van Zegen' 20 uur. "Meccano Middelburg 'Cis- ke de Rat' 15 uur. 'My beautiful laundrette' 20.30 uur. "Electro Middelburg 'La Luna' 20.30 uur. HET ZEEUWS TIJDSCHRIFT, het mededelingenblad van het Ko ninklijk Zeeuws Genootschap besteedt in het onlangs versche nen nummer vier van dit jaar uit gebreid aandacht aan 25 jaar Veerse Meer. Onder het hoofd stuk 'Het Veerse Meer; een drie luik voor de inrichting geeft ir G.H.S. Hofker antoord op een vraag van Van Geesbergen: hoe doe je dat nu, dat inrichten? Drs. Peter Joosse (politicoloog) gaat in op de verschuivingen in de Zeeuwse gemeentepolitiek onder de kop 'De stoelendans en de we thouderszetels'. De schilderes Sa- rika Goth krijgt andacht en M.P. de Bruin verhaalt over de 'Wa terstaat: de staat van het water'. Mededelingen over het Konink lijk Zeeuws Genootschap en ver handelingen over boeken beslui ten dit nummer. Het Zeeuwss Tijdschrift. Abonne mentsprijs f 41,50 per jaar, losse nummers kosten f 8,35. In de expositieruimte van de Kunstuitleen aan de Kuiperspoort in Middelburg exposeren nog tot en met 20 september de kunstenaars Reinier de Mynek, Harry Hutjens, Peter van den Akker en Niko de Wit. Van den Akker toont schilderijen en zeefdrukken in gemengde technieken en De Wit heeft er beelden op de expositie staan. De getoonde sieraden zijn van De Muynck en Hutjens. Peter van den Akker ziet zijn werk als de neerslag van een per soonlijk meditatief proces. Bewe ging, eerst heftig maar gaandeweg beheerst en ingetoomd, is een be langrijk inhoudelijk aspect: een zoeken naar evenwicht. Het werk van De Wit is gebaseerd op ver kenning van de grenzen van de materie. De beelden op de exposi tie laten zich beschrijven als rit misch geladen composities van eenvoudige ijzeren elementen. De getoonde sieraden zijn ge- De vakantie zit er voor de meeste mensen weer op. En dat betekent tevens dat het nieuwe studiesei zoen weer in aantocht is. Vanaf medio september start de Zeeuw se Volks Universiteit (ZVU) dan ook weer met een groot aantal cursussen in heel Zeeland. De taalcursussen zijn weer in ruime mate vertegenwoordigd en aan sluitend op de Teleac-cursus Chi nees start de ZVU begin 1987 een vervolgcursus. De algemene en creatieve cursussen van het vorige studiejaar komen ook dit jaar weer vrijwel allemaal in het pro gramma voor. Maar er is ook nieuws. Middelburg brengt naast de be staande creatieve cursussen, zoals Hindelooper schilderen, kantklos sen en kalligrafie nu ook de cur sussen zijdeschilderen, batikken, boetseren, poppen maken, sierk- nippen en houtbewerking. In sa menwerking met de Stichting Filmtheaters Middelburg en de Katholieke Hogeschool in Tilburg worden in een zestal colleges over film de volgende onderwerpen be handeld: de filmkunst en andere kunsten, de filmvorm, de beeld band, de klankband en de monta ge. De colleges duren ruim een uur en worden ondersteund door filmfragmenten. A. van Santen verzorgt een lezin gen cyclus van vier avonden over 'De Boom als symbool van de we reld, de mens en het leven'. Er komt een basiscursus en een ver volgcursus over hypnose, zelfhyp- nose en de praktische toepassing. Een cursus 'ruggesteun' duurt twee avonden en geeft instructie over de rug. Nieuw is ook de cur sus 'bijen houden voor beginners' met theorie en praktijk en de cur sus 'notuleren' en wie wat meer wil weten over hoe onze democra tie in elkaar zit wordt een cursus 'staatsinrichting' gegeven. Vlissingen heeft cursussen 'Alter natieve geneeswijzen' en 'veldor- nithologie' op het programma ge zet. Drs. A. de Bruyne behandelt in overleg met de cursisten enkele moderne schrijvers in 'moderne literatuur'. In de verschillende regio's is er op 30 augustus een open dag, waar de docenten van de verschillende cursussen aanwezig zijn om be langstellenden te informeren over de inhoud van de cursussen. In lichtingen over de cursussen: 01180-34800. maakt van afvalmateriaal. In de loop der tijden heeft De Muynck materiaal verzameld, dat anderen zouden bestempelen als 'afval'. Het gaf hem juist een impuls om de meest wilde ontwerpen te ma ken. Bij de keuze van het mate riaal gaat hij wel selectief te werk.Vooral de kleur en de vorm zijn belangrijk. Wat hem vooral boeit is dat een sieraad ook func tioneel kan zijn. In samenwerking met Hutjens ontwierp De Muynck zilveren sieraden. De Kunstuitleen is open van dins dag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur en op donderdag tussen 19 en 21 uur. Kapel van St. Maarten, Hooge- lande. Frits en Hetty Bies man, schilderijen en handwerken. Di. t/m zo. van 14 tot 19 uur. Gemeentehuis (Dorpsstraat 3) Mcliskerke. Mevr. F.K.J. Texer- van Ree, beschilderde en verwerk te schelpen. Ma. t/m vr.van 9 tot 16.30 uur. T/m vr. Atelier (J. v. Reigerbergstr. 67) Middelburg. Johan Mes, schilde rijen en glaswerken. Ma. t/m vr. van 8 tot 17 uur, za. en zo. van 10 tot 16 uur. Balans 17, Middelburg, Richard Beek 3 boeken met 12 etsen: Hun ting, Erotica, Golf, do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van H tot 16 uur. Rabobank (Lange geere 3) Mid delburg Leendert van der Pool, schilderijen. Tijdens kan- tooruren. De Vleeshal, Middelburg. Going to the heart of the Centre of the Garden of Delights. Interactieve installatie van Jeffrey Shaw. Di. t/m za. van 11 tot 17 uur. Zo. van 13 tot 17 uur. Tentoonstellingsark PTT (Loska- de) Middelburg. Bekende en on bekende diensten. Dagelijks van 10 tot 18 uur, behalve op di. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7) Middelburg. 'Een zekel om geit-eten te snieen'. Docu menten over de landbouw in Zee land door het Zeeuws Documen tatiecentrum. Di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarsventrum (Achter de Houttuinen 30) Mid delburg. Entile Puettmann, gra fiek.Di. t/m zo. van 14 tot 17 uur. Do. van 19 tot 21 uur. T7m do. Zeeuws Museum (Abdij 3) Mid delburg. Bob Pingen, schilderij- en, ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapelle. De Natuur in Zeeland en fossiele schelpen in Zeeland. Tevens Els Hollebrandse, tekeningen, aqua rellen en schilderijen. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Grote Kerk (Oudestr.26) Veere. Zomertentoonstellingmet o.m. "Veere-Zeeland", restauratie werkzaamheden, boerenwagens, boomkorvisserij. Tevens 'Wal cheren veertig jaar droog". Ma. t/m za. van 10 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. De Schotse Huizen (Kaai 27) Vee re. Anskje van de Zee, etsen en aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur. Galery De Blaeue Acolye (Bella- mypark 22) Vlissingen. Oude Grafiek en 19-eeuwse etsen van diverse kunstenaars tevens anti quarische landkaarten en topo grafische prenten. Ma. t/m za. van 13.30 tot 17 uur, zo.van 14 tot 17 uur. Gevangentoren (Boulevard de Ruyter IA) Vlissingen. In het ka der van Grafiek Gala 86 werken van Mart Kempers en Erna van Mondfrans. Dagelijks van 10 tot 22 uur. Iguana (Bellamypark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo., ma., do. van 14 tot 17.30 uur, di., wo., za. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Galerie Moreno (Paul Kru- gerstraat 61) Vlissingen. Werken van diverse kunstenaars. Di. t/m za. van 13.30 tot 17.30 uur. Stedelijk Museum (Bellamypark 19) Vlissingen. 'Een panorama van Vlissingen anno 1613'. Di. t/m vr.van 10 tot 17 uur, za. en zo. van 13 tot 17 uur. "Inpakken - omwikkelen - insnoeren - uitpaken" noemt Ineke Otte de werkwijze, die zij toepaste bij haar ruimtelijke objekten. Van 23 augustus tot en met 18 september zijn deze te zien in de expositieruim tevan het ZKC. Zij gebruikte voor haar objekten stof, die gezeefdrukt is met kranten teksten. In haar meest recente werk legt zij zich toe op een combinatie van zeefdrukverf en olieverf. Van onder meer rubber, perspex en elec- triciteitsdraden maakte zij bovendien sieraden voor hals, oren en armen.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 9