Maritieme films beschikbaar •W5 Suiker Unie neemt Gebr. Mol over HEMA geeft 60.000 gulden voor initiatief Minibeurs met skiruilbeurs, aandacht winterreizen, muziek en Spaanse dans Zae! <*n 3ïn zae bn Sky Channel strijkt neer in Vlissingen bij Mirocenter Herbezinnen op sponsorschap Koorschool zingt voor Nepal MIRO START VERKOOP LOSSE KRUIDENIERSWAREN KWIS, SOUNDMIX EN PLAYBACK MEER NAAMSBEKENDHEID VOOR 'T REISBURO' VAN V&D SWIFT: TE HOGE EISEN DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 20 augustus 1986 IN BEUOEI» GS van Zeeland stellen Provinciale Staten voor tot en met 1 989 een jaarlijkse bijdrage te leveren aan het Stich ting Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf. Het gaat om een bedrag van 2 cent per inwoner van Zeeland, oftewel ruim f 7000, Wat doet het RDK? Ondersteuning en advies COMMISSIES Bestuur BURGEMEESTER OPENT WERELD WINKEL IN OOST SOUBURG BEVORDEREN ZELFSTANDIGHEID OUDEREN ABDIJ IEUWS De nieuwe maritieme films, die de provincie en de havenschap pen Vlissingen en Terneuzen hebben laten vervaardigen, zijn nu volop gratis voor uitlening beschikbaar. Het gaat om drie produkties: Zeeland - Voortvarend, een film (zowel in Nederlandse als in Engelse tekst verkrijg baar over het scheepvaart en handelsgebeuren op en aan de Westerschelde; Terneuzen - the Specialists (alleen Engelse tekst), een film over het haven- en in dustriegebied van Ter neuzen; Flushing - Holland Open Port (alleen Engelse tekst), over het haven- en industriege bied van Vlissingen/Vlis- singen-Oost. Zeeland - Voortvarend heeft een meer algemeen karakter. Het is de bedoeling dat de kijker in korte tijd een goede indruk krijgt wat Zeeland op maritiem gebied voorstelt. Er wordt aan dacht geschonken aan moderne overslagmethoden, de doorvoer van artikelen naar het achter land, beloodsing van schepen, zeehavenindustrieën etc. De havenschapsfilms gaan dieper in op wat zich in hun gebied af speelt. De kijker wordt vaak een boeiende kijk geboden op pro- duktieprocessen in verschillen de fabrieken - de manier waarop goederen worden behandeld en opgeslagen. De films hebben weliswaar een Engels gespro ken commentaar (ze zijn in feite bedoeld voor de internationale markt), maar ze zijn goed te volgen. Voor specifieke onderwijsdoe leinden zijn de films zeer goed te gebruiken, wellicht ook als praktijkobject voor de Engelse les... Zeeland - Voortvarend is be schikbaar op 16-mm film en alle video-cassetteformaten. De ha venschapsfilms worden alleen uitgeleend op (eveneens alle formaten) videocassette. Adres voor aanvragen: bureau voorlichting Provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. (01180) 31403. De AROB-commissie uit Gede puteerde Staten houdt op dins dag 26 augustus viermaal een hoorzitting. In de eerste zitting, die om 10.00 uur begint, wordt een be zwaarschrift van de heer F. Ac- da uit Axel behandeld. Deze heeft bezwaar tegen de door GS verleende verklaringen van geen bezwaar, gevraagd door b. en w. van Axel, voor de bouw van twee woningen on der één kap met garage/berging aan de H. van der Goesstraat in Axel. Om 10.30 uur behandelt de AROB-commissie een bezwaar schrift van de heer W.L. Assel- man uit Kloosterzande. Hij maakt bezwaar tegen ver klaringen van geen bezwaar (die GS hebben verleend) voor de aanleg van parkeerplaatsen op het Marijkeplein in Kloosterzande. De derde zitting van de commis sie begint om 11.00 uur en heeft als onderwerp een be zwaarschrift van "De Holland- sche Molen". Deze vereniging is het niet eens met het verle nen van verklaringen van geen bezwaar door GS, gevraagd door b. en w. van Valkenisse, voor de bouw van zestien wo ningen in het bestemmingsplan Majoorwerf. De vereniging maakt ook bezwaar tegen het bouwrijp maken van de grond in Zoutelande. In de laatste zitting komt het bezwaarschrift van de heer J. Lossie uit Hulst aan de orde te gen verklaringen van geen be zwaar (door GS verleend) voor de bouw van zes woningen met garage/berging aan de Nieuwe- weg in Hulst. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Op donderdag 21 augustus a.s. geeft de Zeeuwse Koorschool voor de laatste maal een con cert in een cyclus van drie op tredens ten behoeve van de ac tie "Zeeland helpt Nepal". Dit slotconcert zal worden opge luisterd door de inzet van extra musici. De opzet van het pro gramma is zodanig dat het ook aantrekkelijk is voor degenen die al eerder een optreden van de Koorschool bijwoonden. Plaats van het concert: Koor kerk, Middelburg. Er worden twee optredens verzorgd en wel om 11.00 uur en om 13.00 uur. De toegang is gratis; na af loop van het concert wordt een collecte gehouden ten behoeve van de actie. De collecte bij het concert van vorige week donderdag leverde f 1100,- op. Dienstverlening kleinbedrijf In hun voorstel zetten GS uiteen dat al vanaf 1982 subsidie aan de stichting wordt gegeven. De provincie heeft een zodanig be lang bij de werkzaamheden van het centrum dat voortzetting van de geldelijke bijdrage ge rechtvaardigd is. Zowel voor het behoud en de uitbreiding van de werkgelegen heid in het kleinbedrijf heeft het centrum een belangrijke func tie, aldus GS, die nog aanstip pen dat het eigenlijk gaat om een "waarderingssubsidie", zoals gebruikelijk is in de meeste andere provincies. Het Regionaal Dienstverlenings centrum Kleinbedrijf (kortweg "RDK" genoemd) vervult sa mengevat de volgende taken: Algemene voorlichting aan, begeleiding en wanneer no dig verwijzing van onder nemers. Specifieke voorlichting en advisering aan mensen die een eigen bedrijf willen starten. Uitbrengen van adviesrap porten, b.v. gemeentebestu ren over aanvragen van on dernemers als het betreft kredietregelingen, stads- en dorpsvernieuwing, hulp bij bedrijfsbeëindiging etc. Het RDK is een onafhankelijk in stituut dat ten dienste staat van alle gevestigde en beginnende ondernemers in het kleinbedrijf. Er zijn in Nederland 22 vestigin gen, met 38 regionale kantoren. Jaarlijks doen meer dan 20.000 mensen een beroep op het RDK. Zoals gezegd staat het RDK open voor elke ondernemer èn voor degenen die er over den ken ondernemer te worden. Er is een breed scala van rege lingen die toepasbaar zijn op al lerlei individuele situaties, van startersregeling tot bedrijfs beëindigingshulp. Het probleem van de onderne mers in het kleinbedrijf is vaak dat hij of zij zo druk bezig is met het werk van alledag, dat er geen tijd overblijft voor het ana lyseren van de eigen situatie en de situatie van het bedrijf. Het RDK beschikt over de des kundigheid om wèl zo'n analyse te maken en een advies te ge ven dat op de toekomst gericht is. Ook komt het nogal eens voor dat er veranderingen plaatsvin den, bijvoorbeeld doordat de bevolkingsopbouw in de wijk verandert, dat er stadsuitbrei dingen plaatsvinden, dat er we- Vrijdag 22 augustus, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor ruimtelijke ordening. OPp de agenda staan o.a.: rap port "Kleinschalig kamperen"; jaarverslag PPD 1984; verde ling f 1 miljoen voor stads- en dorpsvernieuwing; medewer king aan jubileum-congres Jong Management (NCW) en een aanvraag voor hogere doelsub sidie beheer en onderhoud klei ne landschapselementen 1986. In de vergadering van de staten commissie voor milieuhygiëne, op vrijdag 22 augustus om 14.00 uur, worden o.a. de vol gende ingekomen stukken besproken: rioleringsproblema- tiek Philippine; oriënterende stofmetingen Sas van Gent; bo demsaneringsprogramma 1987; waterkwaliteit Wester scheid e; kwaliteit Gentse Ka naalzone; fluoridemetingen in Zeeland 1984-1985 en een rap port over fluoride-emissie in de Kanaalzone en het Sloegebied. De statencommissie voor wel zijn spreekt in de vergadering van maandag 25 augustus, 10.00 uur, o.a. over de nota vrijwilligerswerk. gen worden aangelegd etc.. Zo iets kan nieuwe kansen geven, maar ook onzekerheid teweeg brengen. Het is lang niet een voudig als zelfstandige kleine ondernemer hier een goed ant woord op te hebben. Ook in de ze gevallen staat het RDK ten dienste. In het stichtingsbestuur van het RDK zijn vertegenwoordigd: rijksministeries, de gemeenten, het provinciaal bestuur KNOV en NCOV en de Kamers van Koophandel en fabrieken. Het RDK Zeeland is gevestigd in Goes, Klokstraat 3, (postcode 4461 JK), telefoon 01100-30999; er is ook een kantoor in Terneuzen, Schut- tershofweg 1 (4538 AA) tele foon 01150-13114. Ook op 25 augustus, maar om 13.30 uur, komt de statencom missie voor waterstaat en ver keer in vergadering bijeen. Er zal o.a. gesproken worden over de onttrekking van openbaar verkeer van een tweetal wegge deelten op Noord-Beveland; subsidiëring van de Stichting Studiecentrum Verkeerstech niek (SVT) in Driebergen- Rijsenburg; de verhoging van het maximum van de rekenin- courantovereenkomst met de n.v. Westerschelde-Oeverver- binding; de samenstelling van de grondwaterkaart en over de verbetering van gedeelten van de weg Drieschouwen (Axel)- rijksgrens. Verder komt aan de orde een brief van Gedeputeer de Staten over de dekking van investeringen voor secundaire wegen en een brief van de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap over de bereikbaarheid van het vei lingcomplex in Kapelle voor landbouwverkeer. Ook die dag (25 aug.) vergadert de statencommissie voor eco nomische zaken. In deze verga dering die om 16.00 uur begint zal o.a. gesproken worden over: de vergaderstukken van de havenschappen; de waarde ringssubsidie warmbloedpaar-; denstamboek in Nederland; de nota vrijwilligerswerk; het jubi leumcongres Jong Manage ment; de afgewezen projecten voor het fonds bijzondere voor zieningen en over een bijdrage uit het fonds bijzondere voorzie ningen voor het stofmeetpro- gramma havengebied Ter neuzen. Op vrijdag 29 augustus verga dert om 9.30 uur de statencom missie voor bestuurszaken. Alle vergaderingen zijn open baar en bieden een half uur spreekrecht voor het publiek. Ze worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Een onderzoek wees uit dat het reisbureau van Vroom Drees- man onvoldoende bekend is. "Sommige mensen komen om een reisgids en vragen dan aan de balie van ons eigen bureau waar ze de reis kunnen boeken", stelt reisbureau manager N.G. Steens vast. En om 't Reisburo', zoals deze afdeling van V I) officieel heet, wat meer in de kijker te plaatsen ruimt de vestiging in Middelburg de hele derde etage leeg en toont daar een aantal da gen aan het publiek wat "t Reis buro' op de eerste etage in de Zeeuwse hoofdstad het publiek heeft te bieden. Het accent lig bij die minibeurs op de data 11, 12 en 13 septem ber. Het programma varieert die dagen van modeshows met bad kleding, Spaanse dansen tot op tredens van het Juliana Blaasor- kest. Ook wordt er een terras in- Swift heeft zijn eisen ten aanzien van sponsors aanzienlijk terugge schroefd. Tot vorig seizoen moest een sponsor het eerste jaar een be drag van 3.500,ophoesten. Dit jaar vraagt de Middelburgse korfbalvereniging 700,Dit meldt Swift Magazine, het perio diek van de Middelburgse club. "Tot op heden hadden wij niet zo veel succes met sponsoring meldt Swift. Het mindere succes zat een beetje vast aan de eisen van de vereniging. Een zaak die er wel oren naar had moest het eerste jaar ongeveer 3.500,— op tafel leggen (trainingspakken, shirts en sporttassen) en het tweede jaar een financiële bijdrage leveren. Wat er de daaropvolgende jaren zou worden gevraagd, daarover gericht, helemaal in Oostenrijkse sferen, waarbij het publiek koek en koffie kan proeven uit dat land. De zo aan de wintersport verwante 'Glühwein' wordt niet getapt in verband met extra voor zieningen die dan moeten worden getroffen. Op zaterdag 20 sep tember wordt een grootse skiruil beurs gehouden. Voor de organi satie daarvan tekent de Neder landse Skivereniging, afdeling Zeeland. Het V&D-reisbureau staat alleen in de Middelburgse vestiging ex tra in de kijker. Dat heeft er vol gens bedrijfsleider Laurense niets mee te maken dat deze afdeling slechter zou boeren dan de reisbu reaus in de overige vestigingen. "Wel is het één van de kleinste", weet hij. "Maar nergens anders hebben ze een etage vrij zoals wij. Ook vorige jaren ontplooiden we daar rond september activiteiten, zoals de Uit-markt, in samenwer- moest ter zijner tijd tot over eenstemming worden gekomen. "Ja een zakenman kan daarmee bij de belasting iets doen, maar er blijft blijft dan nog genoeg over om op te hoesten. Dat is uit onze werving van sponsors gebleken", meldt het periodiek. Meer finan ciële steun verwacht Swift met de nieuwe manier van sponsoring. De geldschieter betaalt het eerste jaar alleen de shirts 700,—) en dient het tweede jaar 500,— op tafel te leggen. "Als we zien wat de vereniging doet om de naam van de sponsor uit te dragen, dan moeten zakenlieden wel over de brug komen met dit nieuwe spon sorsysteem", redeneert Swift, die overigens in datzelfde stukje hul de toezwaait aan de huidige spon sors Schildersbedrijf Janse en De Tamboer. king met Uit in Zeeland en een keer voor de Middelburgse mu ziekverenigingen. Het is boven dien niet verkeerd om een van je diensten binnen de onderneming extra aandacht te geven". V&D-reisbureau-manager Steens benadrukt dat reizen 'koopman schappelijk' wordt benaderd. "Voor banken is het reisgebeuren vaak een extra service aan de klanten. Wij willen er winst ma ken. Zou de Middelburgse vesti ging slecht draaien, dan zou deze Vrijdag 29 augustus is het feest bij het Vlissingse Miro Center. Die dag namelijk strijkt de Kris Kras Kwis neer op het voorterrein met een reusachtige trailer van vijftien meter lengte. Er kan die dag worden deelgenomen aan een I)e Vlissingse eerste burger Jaap van der Doef opent zaterdag 23 augustus de Wereldwinkel Sou burg. Tevens wordt er die zaterdag een expositie geopend in de We reldwinkel aan de Kanaalstraat 10 ('t Guusuus') over het UCF.P- project Bangladesh-Vlissingen. De winkel is na de opening elke don derdagavond van zeven tot negen en elke zaterdagochtend van tien tot twaalf uur geopend. Belangstellenden zijn tijdens de openingsdag welkom in Oost- Souburg tussen 11 en 16 uur. zijn opgeheven. We willen uiter aard wel met die activiteiten wat extra reizen weg zetten en bevor deren dat de naamsbekendheid groeit. We zullen flink op de trom blazen en heel Middelburg zal we ten dat we een reisbureau hebben". Tijdens de minibeurs kunnen be zoekers aan V&D elke dag een reisje (midweek of lang weekend) winnen in één van de vijf sterren bungalowparken van Vendorado. talentenjacht met soundmix en playback, er is een kwis en tot slot stijgt een hete luchtballon de hoogte in met aan boord de win naar van een onderdeel. Het ge heel is een promotietoer van het Europese kabelstation Sky Chan nel, dat zijn programma via scho tels doorgeeft. Bij de Kris Kras Kwis kunnen de deelnemers prijzen winnen met een totale waarde van 3000,—. De zaken in het Mirocenter stellen de prijzen beschikbaar. Het meest tot de verbeelding V spreekt ongetwijfeld de nationale Sky talentenjacht. Nieuw talent kan zich voor deze jacht opgeven. Er is een playback-wcdstrijd en een soundmix. Deelnemers dienen hun eigen bandjes mee te nemen. Deze Sky Channel manifestatie toert momenteel door Nederland. Voor winnaars van de sound- mix/playbackwedstrijd bestaat de kans dat zij doorstoten naar de landelijke finale. Tussen Suiker Unie Holding BV in Breda, de handelsmaatschappij Gebr. Mol BV en Mol Products BV in 's Gravenpolder zijn besprekingen gaande over de overname van alle aandelen door de Suiker Unie. De verwachting is dat de partijen binnenkort tot overeenstemming zullen komen. Gebr. Mol is een ruim dertig jaar bestaand familiebedrijf dat han delt in uien, zilveruien, plantuien en uiprodukten ten behoeve van de levensmiddelenindustrie. Al met al is Mol BV goed voor ver werking en verhandeling van tien procent van de Nederlandse uien- oogst. Naast haar hoofdbedrijf in 's Gravenpolder heeft Gebr. Mol nog vestigingen in Swifterbant en Emmeloord. De jaaromzet be draagt rond de 35 miljoen gulden. Voor de in totaal 150 werknemers zal de verkoop van de beide fir ma's aan de Suiker Unie geen ge volgen hebben. De betrokken vakbonden en de Centrale Onder nemingsraad van Suiker Unie zijn op de hoogte gesteld. De HEMA bestaat dit jaar 60 jaar en omdat een groot aantal van de trouwe klanten inmiddels net zo oud zijn geworden heeft de HE MA daarin een aanleiding gevon den om de Stichting HEMA Fonds 60 plus' in het leven te roe pen. De Stichting wil daarmee een bijdrage leveren aan de zelfstan dige positie van de ouderen in ons land. In toenemende mate is waarneembaar, dat dit deel van de bevolking er de voorkeur aan geeft zelfstandig te wonen en te leven. De bijdrage van het Fonds bestaat uit het financieel steunen van een goed initiatief, dat de zelfstandige positie van ouderen tot inzet heeft. Op 5 november 1986 zal voor het eerst 60.000 gulden beschikbaar worden gesteld. Daar blijft het echter niet bij, want de stichting zal haar financiële steun van 60.000 guldeh jaarlijks herhalen. Wil een initiatief voor financiële steun in aanmerking komen, dan moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Zo moet bij voorbeeld blijken dat er een dui delijke bijdrage aan de zelfstan digheid van ouderen geleverd wordt, het aantal dat er profijt van kan hebben moet niet te klein zijn en de uitgave van dat bedrag moet voor de stichting controleer baar zijn. Welk initiatief in aan merking komt wordt bepaald door een beheersgroep. Iedereen die meent op de hoogte te zijn van een initiatief dat in aanmerking komt voor die steun, kan een aanvraagformulier bij het secretariaat van de stichting aan- vragen, Teteringsedijk 19, 4817 MA Breda. Dit verzoek dient ech ter uiterlijk 15 september in het 1 bezit van het secretariaat te zijn. De balie van 7 Reisburo, onvoldoende bekend bij het publiek. Sinds maandag 18 augustus kun nen klanten bij Miro in Vlissingen een aantal kruideniersartikelen zelf inpakken. Uit voorraadton- nen mogen tegen de zestig kruide nierswaren worden geschept, gewogen en geprijsd. Het aanbod varieert van hagelslag tot koffie, spliterwten tot honde- en katte- brokken en diverse soorten maca roni en rijst. Een speciale plaats is ingeruimd voor drop en suiker werken. Het grote voordeel van dit 'bedien uzelf-systeem' - aldus de Miro - is dat de klant elke gewenste hoe veelheid kan krijgen. "Of men nu zestig gram of tien kilo hagelslag wil, een half pond drop of vijftig gram: alles is mogelijk". Het systeem is handig voor al leenstaanden en kleine huishou dens, redeneert Miro. Deze 'losse waren' schelen ook in de beurs. Volgens bedrijfsleider Henk Klappe van de Miro in Vlis singen zijn de los gekochte artike len tussen de vijf- en de twintig procent goedkoper. Met dit systeem keert Miro terug naar de oorspronkelijke verkoop- vorm van kruidenierswaren, na melijk per ons. Het verschil is dat de klant nu zelf moet afwegen. De klant neemt als het ware de rol van de kruideniers van vroeger over, die al deze artikelen tot op het gram nauwkeurig voor zijn klant afwoog.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 7