informatiepagina van de gemeente vlissingen if O ir Veel, heel veel Glasbakken: vriendelijker voor u, goed voor het milieu I I I Burgemeester bezoekt de wijken f iDe Vlissingse vrouwenverenigingen Wat de hond wel mag (en niet) Caravans niet lang op straat te I Wat ligt ter inzage? DE VLISSINGER Woensdag 20 augustus 1986 Kunstzinnige vorming, ook voor u? Tja, hoe gaat dat. Valt er zo'n krantje in de bus van de Kunstzinnige Vor ming Vlissingen. De in bruin-geel gedrukte koppen en de foto van het meisje dat - bewust of onbewust - scherp de lens van het fototoestel in kijktze trekken best even de aandacht. Maar ja, u hebt op dat mo ment geen tijd. Of u snuffelt het door, legt het weer weg: eerst even over denken of bespreken. KW 's Avonds Proeflessen Kosten Meer weten? Kunstuitleen is open! Informatiehoeken Commissies vergaderen Wat is de Algemene Politie verordening? Ter inzage Scheldebuurt Wat niet mag Wat wèl mag Even bijpraten met burgemeester Van der Doef Binnenstad Zomeractiviteiten Overlast Raadsvergadering redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. etsen textiele werkvormen Alle bovengenoemde cursus sen worden gegeven in het KVV-gebouw aan de Min. Le- lystraat 2 in Vlissingen. Daarnaast zal wijkcentrum 'Middenhof' aan de Ka naalstraat in Oost-Souburg onderdak bieden aan de deel nemers van de cursussen: bewegingsexpressie klassiek ballet yoga fotografie bloemsierkunst edelsmeden keramiek/boetseren schilderen tekenen/schilderen. Alle cursussen omvatten 33 les sen. Dat zijn de jaarcursussen. Daarnaast zijn er vier korte cu?- sussen, die 15 lessen duren: weven, bloemsierkunst, kunst geschiedenis en fotografie. Ging het bij u vorige week - na dat het krantje met de 'Schelde- bode' werd bezorgd - ook zo? Dan was u - zeker weten - niet de enige. Het zou jammer zijn als u daardoor een (of meerde re) cursus(sen) van de Kunstzin nige Vorming Vlissingen (KW) zou moeten missen. Daarom hierbij een advies: pak het krant je er nog eens bij, neem het nog eens door. Best kans dat u iets tegenkomt waarvan u zegt: "he jaU doet er dan goed aan direct de pen te pakken, het in- schrijformulier in te vullen, in een envelop te stoppen en op te' sturen, 't Kan maar afgewerkt zijn èn het voorkomt dat u er niet meer bij kunt. Want u mag er best van uitgaan dat er voor de cursussen aardig wat belang stelling bestaat. Het forse aantal inschrijvingen dat vorige week reeds binnenkwam wees daar al op. En dat, met de wetenschap dat er vorig jaar al drie keer (3x) zoveel cursisten waren als het jaar daarvoor! De KW is een gemeentelijk in stituut. Een ieder kan er terecht. Daarbij wordt niet gekeken naar opleiding ervaring of talent. Ge woon, omdat de gemeente een ieder wil helpen bij het ontwikkelen van haar of zijn creativiteit en kunstzinnige vorming. Dat zijn twee 'noemers' waar - wat de KW betreft - heel wat achter schuilgaat. Dit: weven bloemsierkunst kunstgeschiedenis klassiek ballet jazz ballet keep fit bewegingsexpressie dans yoga tekenen/schilderen schilderen portret- en figuurtekenen keramiek De glascontainers staan op de volgende plaatsen: - Verlengde Kanaalstraat (Oost-Souburg); Oranjeplein (Oost-Souburg); Zandweg (Ritthem); Parklaan (West-Souburg); Papegaaienburg (winkel centrum); Troelstraweg (Paau- wenburg); A. Gogelweg (Paau- wenburg); Bonedijkestraat (bij de hoek met de Sottegemstraat); Hogeweg (foto); Hercules Segherslaan (bij de supermarkt Koppejan); Gildeweg (bij de MIRO); Mercuriusweg (bij de Prijsslag); Scheldestraat (bij ingang KMS-terrein); Spuiplein (binnenstad); Zeemanserve ('achter' de Lange Zelke); De Ruyterplein (binnenstad). Eén klein verzoek: wilt u het glas liefst niet 's avond sin de containers gooien. Want het geeluid van val lend glas kan zelfss milieu- lievende omwonenden da nig irriteren! Misschien twijfelt u nog. Da's niks vreemds. Ook hierin bent u niet de enige. Daarom kunt u in de eerste twee weken van september een proefles vol gen voor u definitief besluit met de cursus door te gaan. U kunt dan een inzicht krijgen in de werkwijze en zich laten in formeren door de docenten. Op de kosten van de jaarcursus sen zijn verschillende kortings regelingen van toepassing, on der andere voor scholieren en 65 plussers. Voor uitkeringsge rechtigden met een minimum inkomen is in een aantal geval len reductie mogelijk van 50 procent. Voor nadere informatie kunt u bellen naar de Culturele Raad: 01184-14928 of 16672. Daar kunt u ook het cursuspro gramma/inschrijfformulier ha len (Badhuisstraat 104, 4381 LV Vlissingen). (foto's Lex de Meester) Het was de afgelopen weken op dinsdag rustig, bijzonder rustig in 'Breehof'. Toch ston den de deuren van de Kunstuitleen - gevestigd in dit gebouw - wijd open voor leden en andere belangstellenden. Waarschijnlijk waren het de vakanties en de vele culturele activiteiten in het Vlissingen die 't hem deden. De medewerkers van de Kunstuitleen hebben de moed echter niet verloren. Integen deel, ze maken zich al gereed om de grote toeloop komende weken gastvrij op te kunnen vangen. Dat ze er op voorbereid zijn is dus zeker. Ook al omdat hun aantal dit voorjaar werd uit gebreid. Bovendien is de Kunstuitleen nu iedere dinsdag open èn dan zowel 's morgens (10.00-12.00 uur), 's middags (13.30-16.00 uur) en 's avonds (19.00-21.00 uur). Het adres? Breestraat 8! Dat is schuin te genover het politiebureau. Vlissingen een Souburg tellen heel wat vrouwenverenigingen. De achtergronden lopen uiteen; politiek, (inter)kerkelijk, vanuit de vakbond, als familie van zeevarenden, vanuit behartiging van maatschappelijke- en consumentenbelangen.... Even uiteenlopend zijn de activiteiten; gespreksavonden, cur sussen, voorlichtingsbijeenkomsten, creatieve activiteiten Teveel om op te noemen. Hoeft ook niet. De Stichting Vlis singse Vrouwenraad - waarbij de meeste plaatselijke vrouwen verenigingen zijn aangesloten - heeft een goed gedocumenteer de map samengesteld. Van bij na elke vereniging is er informa tiemateriaal in opgenomen. Met, bijvoorbeeld, een korte om schrijving van de doelstelling. En een overzicht van activitei ten. Uiteraard ontbreken niet de adressen waar men informatie kan vragen! Nieuwsgierig geworden? In dat geval kunt u de map eens on gestoord in een gemeentelijke informatiehoek gaan inzien. Wie weet, is het een schakeltje naar een plezierige uitbouw van uw contacten.... De vijf gemeentelijke informatie- hoeken zijn ondergebracht in: - het buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht 386), tijdens werk dagen van 9.00- 17.00 uur; - in het wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59), maandag tot en met vrijdag ge opend van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; - in het wijkcentrum 'Midden hof' (Kanaalstraat 64, Oost- Souburg), geopend op maandag- en dinsdagmorgen van 9.30- tot 12.00 uur, op don derdagmiddag van 13.30- tot 16.30 uur en op maandag tot en met donderdag 's avonds van 19.30- tot 21.00 uur; - in de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91), 's maandags geopend van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en zater dags van 10.00- tot 12.30 uur; donderdag gehele dag gesloten; - in het stadhuis (Stadhuisplein 2), bij het Stafbureau voorlich ting en inspraak, geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Deze en volgende week verga deren de meeste vaste com missies van advies en bijstand. Alle vergaderingen worden gehouden in het stad huis. Daar - bij het Stafbureau voorlichting en inspraak- kunt u ook de agenda en andere stukken voor deze vergaderin gen inzien. Die liggen trou wens ook ter inzage in de ge meentelijke informatiehoek in de bibliotheek (begane grond, naast de lift). Iedere vergadering is openbaar, in de ruime zin des woords. Want belangstellenden - ook u?! - hebben er spreekrecht. Dat geldt trouwens niet alleen voor de onderwerpen die op de agen da staan. Wilt u zelf 'iets' aan de orde stellen, dan zal de voorzit ter u daarvoor zeker de gelegen heid geven. De commissies die gaan verga deren zijn die voor: - economische zaken op dinsdag 26 augustus,aan vang 16.00 uur; - financiën op woensdag 27 augustus,aanvang 17.00 uur; - volkshuisvesting/stadsver nieuwing/monumenten op dinsdag 26 augustus, aan vang 17.00 uur; - onderwijszaken op dinsdag 26 augustus, aanvang 19.30 uur; - openbare werken/milieuhy giëne op maandag 25 augustus, aanvang 19.30 uur; - sociale aangelegenheden, vandaag (20 augustus), aan vang 19.30 uur; - verkeer op woensdag 27 augustus, aanvang 19.30 uur; - welzijn op woensdag 25 augustus,aanvang 17.00 uur. De raadsvergadering, die nor maliter de laatste vrijdag van augustus gehouden had moe ten worden is verplaatst naar 5 -eDtember. In nevenstaand bericht wordt gesproken over de Algemene Politieverodening (APV). Ook in het bericht over 'Caravans op straat' wordt'ie genoemd. In die APV staan regels waar aan iedere Vlissinger zich te houden heeft. Ze vormen een aanvulling op de wetten die voor alle inwoners van het land gelden. De Algemene Po litieverordening is dan ook vastgesteld door de gemeen teraad, het hoofd van de ge meente. Wijzigingen mogen er pas in worden aangebracht na goedkeuring door de raad. De APV kan gezien worden als een middel om de Vlissingse sa menleving leefbaar te helpen houden. Een doel, dat in heel veel gevallen al bereikt kan wor den door gewoon rekening met elkaar te houden. Vaak zijn het dingen, die op zich nauwelijks moeite hoeven te kosten. Het la ten poepen van een hond in de goot bijvoorbeeld... Toch blijkt de APV nodig. De verordening geeft politie en gemeente bestuur recht en daarmee mo gelijkheden op te treden als be woners zich niet aan de verorde ning houden. Niemand kan zeggen dat zij of hij niet weet wat er in die APV staat. In iedere gemeentelijke informatiehoek (zoals in de bi bliotheek aan de Lange Zelke in het stadhuis) staat een exemplaar. Een ieder kan hem daar inzien. Bovendien kan men u bij het bureau bestuurs zaken in het stadhuis wegwijs helpen maken in de soms wel wat lastige, juridische taal. Een week na zijn installatie maakte burgemeester Van der Doef het in deze voorlichtingsrubriek al kenbaar: "ik ben zeker van plan om de wijken te gaan bezoeken.Om te kijken hoe de men sen er leven, welke sociaal-culturele en openbare voorzienin gen er zijn, scholen, woningen, verkeersstructuur.." Dat voornemen maakt de heer Van der Doef de komende we ken tot werkelijkheid. Door tus senkomst van de Stichting Op bouwwerk Vlissingen hebben de in Vlissingen werkame wijkcomi- té's een programma uitgewerkt voor een bezoek aan hun wijk. Steeds zullen die wijken met hun voorzieningen in de praktijk worden bekeken; óók op de eventueel door (groepen) bewo ners ervaren knelpunten. Als het droog is zal dat per fiets of te voet gebeuren. De bezoeken eindigen steeds in een accom modatie, waar organisaties of in dividuele inwoners gelegenheid hebben met de burgemeester over bepaalde zaken van ge dachten te wisselen of nader kennis te maken. Op dat laatste, het kennismaken met de wijken en hun bewoners (groeperin gen) ligt de nadruk bij de op gestelde programma's. Woensdag 27 augustus bijt de Scheldebuurt de spits af. Na een ontvangst in de basis school Bouwen Ewout en een korte toelichting op de wijkstructuur volgt een fietsrit door de wijk, waarbij op enke le plaatsen ontmoetingen met bewonersgroepen zijn gear rangeerd. Om ca. 20.30 uur keert men terug in het club- en buurthuis Scheldebuurt in de Verkuijl Quakkelaarstraat. Daar houdt het wijkkomitee Scheldebuurt een informele, openbare bijeenkomst, waar op iedere bewoner of nering doende uit de buurt welkom is. Volgende week vermelden wij in deze rubriek de data en korte weergave van de programma's voor de andere wijken. Geen hond kan het lezen... Nee, maar zijn baas of bazin wel! Bo vendien is het heel simpel een hond te leren waar hij of zij de behoefte wél of niet mag deponeren. Men kent de baas door zijn hond, wordt wel eens gezegd. Een nette baas heeft dus een net te hond... Helaas blijken lang niet alle hon denbezitters op de hoogte van de spelregels. U ook niet? Mis schien dat u dan even verder kunt lezen. Dan weet u het gelijk ook. Als een ieder zich daar aan houdt kan een heleboel ergernis worden voorkomen! Die spelre gels zijn gebaseerd op de Alge mene Politieverordening (APV). In een bericht elders op deze pa gina wordt verteld wat die APV voor iedere Vlissinger - ook u! - inhoudt. - Binnen de bebouwde kom mogen honden niet los bui ten lopen. Buiten de bebouw de kom mogen ze wel van de lijn, maar alleen onder toezicht. - Volgens de APV mogen hon den hun behoeften beslist niet op de volgende plaatsen doen: openbare voetpaden, parkeerplaatsen, speelplaat sen, tegen deuren en gevels, in portalen, galerijen, trap pen, liften, telefooncellen, wachtlokalen voor openbaar vervoer en soortgelijke ruimten. - Ook op openbare rijwegen, openbare plantsoenen en grasvelden mogen honden hun behoefte niet doen. Uit zonderingen daarop vormen de renveldjes (zie hieronder). - Een hond mag - nog steeds volgens de APV - binnen de bebouwde kom wel los op de door burgemeester en wet houders aangewezen ren veldjes. Daar mag een hond ook de behoefte doen. De veldjes zijn hier dus voor de Nu voor de meesten de vakantie ten einde loopt is het voor vele bezitters van een caravan of kampeerwagen ook de tijd deze ge reed te maken voor de winterstalling. Het is in Vlissingen en Oost-Souburg toegestaan hiervoor de caravan enige tijd op straat te parkeren. Maar: hooguit 3 dagen achter elkaar. Daarna moet de caravan onherroepelijk in de stalling. Het verbod tot het langdurig parkeren van caravans is opgenomen in de Alge mene Politie Verordening van Vlissingen (APV). De APV zegt hierover letterlijk: "Het is verboden een kam peerwagen, een caravan of een ander voor de recreatie bestemd voertuig, dan wel een voertuig, dat kennelijk bestemd is voor het vervoer van een voor de recreatie bestemde of geschikte boot, langer dan op drie achtereen volgende dagen binnen de be bouwde kom op de weg te parkeren". Tot en met 27 augustus a.s. kunnen bij de Dienst Openba re Werken in het stadhuis drie bouwaanvragen worden inge zien. Het zijn die van: J. Jasperse voor de bouw van een schutting (200 m.) bij het pand Gerbran- dystraat 69, zijde Van Ho- gedorpweg; - R. Visser voor de bouw van een schutting (180 cm.) bij het pand Meldelssohnlaan 31; - Projectbouw Zeeland voor de bouw van een bungalow op het perceel Mozartlaan 13. Burgemeester en wethouders zijn van plan de gevraagde bouwvergunningen te verlenen. Voordat zij dat doen, kunnen be langhebbenden echter nog (schriftelijk) bezwaren indienen- bij het college. De uiterste da tum daarvoor is eveneens 27 j augustus. honden, niet voor de kinde ren om er te spelen. Zoals speelveldjes er voor de kin deren zijn en niet voor de honden. - Een hond mag de behoefte ook doen in de straatgoot of in groenstroken die smaller zijn dan twee meter. Onlangs zijn er bij de gemeente klachten binnengekomen over hinder door hondenpoep op straat, groen en stoep in de bin nenstad. Voor de hondenbezit ters die daar wonen, volgt hierbij het overzicht van de renveldjes bij hen in de buurt: de Spuikom; de glooiing van de boulevard De Ruyter 'onderlangs'; de dijk achter het Arsenaal; het grasveld tussen de Com- mandoweg en de zeedijk. Vanaf 1 oktober komen daarbij: Het Badstrand; het 'kleine strandje' (ter hoogte van de splitsing Coosje Buskenstraat/Bou- levard Bankert/Boulevard De Ruyter); de stranden voorlangs de Muur van Altena, Oranje- dijk en de zeewering ter hoogte van de Com- rpandoweg. Een hete mond vol, maar duide lijk is wel dat onder het verbod behalve carvans ook travelslee pers, campers en boottrailers vallen. Bij de foto: zo mag heet wel, maar niet te lang! Nu ik hier bijna een half jaar werk en het vakantieseizoen op z'n einde loopt, wil ik mijn indertijd gedane toe zegging waarmaken en ook de wij ken gaan bezoeken. Niet dat ik wat betreft m'n kennismaking met Vlis singen en z'n inwoners stil heb geze ten. Er hebben reeds veel kennisma kingsbezoeken en -gesprekken plaatsgevonden aan en met uiteenlo pende bedrijven, instanties en personen. In overleg met de Stichting Opbouw werk Vlissingen is nu echter voor de komende tijd een aantal wijkbezoe- ken gepland. De eerste is volgende week aan de Scheldebuurt. In een ar tikel elders op deze pagina wordt u daar meer over verteld. Op deze plaats wil ik de hoop uitspreken dat de bezoeken zullen beantwoorden aan de verwachtingen: een beeld te vormen van, me vertrouwd te maken met het wonen, leven en werken in de wijken. Dit, door onder meer gesprekken met vertegenwoordigers van bewoners. Problemen zullen daarbij natuulrlijk ook aan de orde worden gesteld. Er mag echter niet worden verwacht dat ik ter plekke pasklare oplossingen zal aandragen. Het is niet alleen aan de burge meester om daar naar te zoeken; dat zal altijd in samenspel met andere gemeentelijke bestuurders en - medewerkers dienen te gebeuren. Momenteel vinden er nog steeds zo meractiviteiten plaats. Zo worden in het kader van het Straatfestival deze maand nog iedere avond voorstellin gen gegeven in de Spiegeltent. Zomer-activiteiten - of die nu door de gemeente of door andere instanties worden georganiseerd - zijn van groot belang voor de stad om die ook aantrekkelijk te maken voor de va kantieganger, zowel Vlissingers als bezoekers. Dat is naar mijn mening ook niet om streden. Gelukkig kon er deze zomer een omvangrijk gamma worden ge boden, dat Vlissingen in grote mate attractief maakte. De .Vlissingse mid denstand heeft daar alle belang bij. Het is naar mijn mening niet alleen de horeca die er van profiteert als er 's zomers veel toeristen in de stad komen. Ik wil niet ontkennen dat dat alles ook z 'n schaduwkanten heeft; het is gebleken dat het ook een bepaalde mate van overlast met zich mee brengt. Met name in de avonduren, toen tijdens concerten in de open lucht het geluid een behoorlijk volu me had. Een vorm van overlast die overigens zeer uiteenlopend gewaar deerd wordt; die bovendien niet altijd onvermijdelijk is. De mate waarin is mede de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur wanneer die akkoord gaat met de activiteiten. Een verantwoordelijkheid, die ik als porte feuillehouder openbare orde deel. Mede naar aanleiding van klachten zijn de afgelopen weken metingen verricht. Die hebben de loco burgemeester - met mijn instemming achteraf - doen besluiten het volume te reduceren. Aan de hand van de geluidsmeting èn de beleving van de optredens door omwonenden zal worden nagegaan welke consequen ties getrokken moeten worden voor de volgende jaren. Zowel de periode, de lokatie als de programma 's zullen in de overwegingen worden betrok ken. De klachten zullen daarbij terde ge een rol spelen, maar ook worden afgewogen tegen de belangen van stad en gemeente. Overigens is er reeds aan de politie opdracht gege ven om nauwlettend toe te zien, dat aan de in de vergunningen vastge legde geluidsnormen en sluitingstij den ook absoluut de hand wordt ge houden. In de vergadering van 5 september zullen burgemeester en wethouders de raad het voorstel voorleggen om, met ingang van 1 januari, de raads vergadering te laten plaatsvinden op de laatste donderdagavond van de maand. Zij geven daarmee uitvoering aan de afspraken die gemaakt zijn bij de collegevorming. Daarbij stond - en staat - voorop een nog grotere mate van openbaarheid rondom het raadsgebeuren te bevorderen. Op donderdagavond zijn er meer men sen in de gelegenheid de raadsver gadering bij te wonen dan op vrijdag middag. I Cursussen voor zowel ouderen als jongeren Cursussen voor zowel ouderen. Niet alleen glazen potten en flessen kan mener in kwijt. Ook 'plat' glas nemen ze gaarne in ontvangst.Ze hebben er zelfs een speciale sleuf voor. Bovendien zijn ze vriendelijk voor zowel grote als kleine mensen; niemand die nog op de tenen hoeft te staan om het glas in de gele 'slokoppen' te gooien. Na zo'n dorstige zomer als deze hebt ook u vast nog wel glas dat er pri ma in past! Kortom: redenen genoeg om 'waardeloos' glas in de glascon tainers te gooien.Het bestand is pas geheel vernieuwd; de grote, hogere bakken hebben plaats gemaakt voor lagere exempla ren. Bovendien is hun aantal èn de lokaties waar ze staan uit gebreid. Dankzij deze containers kan glas, waar men in de winkel geen statiegeld meer voor terug krijgt, toch nog opnieuw worden gebruikt, daarvoor hoeven er minder grondstoffen voor nieuw glas aan de natuur te worden onttrokken. Bovendien wordt de afvalberg minder hoog. U helpot dus zo op meerdere manieren het milieu schoon houden!

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5