NOG VIJF WEKEN PRIJZEN Weer prachtige foto's bij actie F aam/Vlissin2er/Zwitsal Show Frans van Will: reïncarnatie en hypnose Piet Hamelink: De provinciale overheid kent zijn product onvoldoende.Dat geldt ook voor de VVV.9 Kadefeesten rond 25-jarige 'Arne' MARINE TE KIJK HET WEEKBLAD WALCHEREN DE VLISSINGER IÜ8 VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT C. Labruyère in stilte 106 jaar Gelders volkorenbrood Seizoensverlenging Overal slagers MORGEN UW KLE'JRENFOTOS AL KLAAR! UW PJTOVAKMAM MAAKT ER MIER VAM ÜHADERIE MARITIEM Woensdag 20 augustus 1986 '/1SSNG oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51. postb.s 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60, postbus vlissingen, 01184-84000, privé w mels< 01184 62320 redaktie: ad hanne Mystiek? "Helemaal niet", be weert F.M. (Frans) van Will. "Geen duistere krachten. Ik heb simpel een vak goed geleerd". Hypnose. Van Will brengt dit als een show, onder meer op vrijdag 22 augustus. Dan is hij gast in Oostkapelle van de VVV. Vanaf 20 uur treedt hij op de De Halve Maan. Voorts geeft hij zijn visie (lezing) op reïncarnatie. "De lezing is er vooral op gericht om bij iedereen de argwaan over hypnose weg te nemen". Van Will legt uit wat hypnose is, de stadia die die hypnose kent, de diverse stromingen binnen hypnose en waar en wanneer hypnose wordt toegepast. Naast deze theoreti sche beschouwing demonstreert hij uiteraard hypnose en gebruikt de aanwezigen als proefpersoon. Het is kennelijk goed toe ven in het bejaardentehuis Sonnevanck aan de Dr. Galiandatstraat 18 in Vlis singen. Dat mag worden afgeleid uit de hoge leef tijd van de bewoners. Af gelopen maandag werd de oudste bewoonster - me vrouw C. Labruyère - 106 jaar, en Sonnevanck heeft ook al een 100-jarige be woner binnen de muren. Directrice en bewoners maak ten de verjaardag van me vrouw Labruyère, die al twin tig jaar in het tehuis woont, tot een feestdag. De hele dag hing de vlag voor haar in top bij het bejaardentehuis en er werd een groot bloemstuk aangeboden waaraan alle be woners een persoonlijk ge schreven kaartje hadden ge hangen. Burgemeester Jaap van der Doef wilde namens het ge meentebestuur de felicitaties komen aanbieden. Maar dat vond de jarige wat te druk. Vlissings eerste burger stuur de toen maar twee grote taar ten voor de jarige en de bewo ners en personeel van Son nevanck. Mevrouw Labruyère is bij veel Vlissingers geen onbe kende. Jarenlang heeft zij sa men met haar zuster een tex tielwinkel in de Vlissingse Scheldestraat gedreven. Een winkelmeisje uit die tijd, me vrouw Huser, zoekt haar vroegere werkgeefster nog re gelmatig op. De gezondheid van de 106-jarige is nog redelijk, al leen haar gehoor gaat wat achteruit. Zij verzorgt altijd nog haar eigen plantjes en ook 'keutelt' ze veel in haar kamer, vertelt directrice J.C.D. de Nooijer. "Ze is ontzettend schoon en ze houdt van een opgeruimde kamer. Ook de contacten met de medebewoners worden on derhouden. Als er bijvoor beeld een zieke is zal zij er al tijd naar vragen hoe die het maakt, een feit dat andere be woners niet altijd doen!, com plimenteert de Sonnevanck- directrice. Mevrouw Labruyè re luistert ook iedere zondag naar de kerktelefoon van de gereformeerde kerk in haar woonplaats. Zondag, een dag voor haar verjaardag, werd zij via de kerktelefoon toe gesproken door de dienst doende predikant. Later die dag kreeg zij de bloemen uit de kerkdienst aangeboden. De jarige wilde niet meer op de foto voor de krant. Dat is overigens ook niet eng, be nadrukt de hypnotiseur. En: "Omdat het publiek doorgaans onbekend is met hypnose raakt het in een soort roes van aangena me verrassing, die overgaat in een uitbundige vrolijkheid". Is hypnose 'de gewoonste zaak van de wereld, die niets heeft uit te staan met duistere krachten', reïn carnatie is niet zomaar een van zelfsprekende zaak voor iedereen. Ook over dat onderwerp praat Van Will. Zegt: "Ieder mens draagt bij zich de herinnering van vele andere levens met een eigen persoonlijkheidsstructuur. Boven dien is er sprake van doorwerking van bepaalde gevolgen. Hij geeft tijdens de lezing een demonstratie hoe men terug kan gaan in vorige levens...". De familie Bosch uit Veere en de familie Van Sighem Punt uit Wesl- kapclle zijn deze week de win naars geworden van de foto wedstrijd die de ze krant, samen met Zwitsal acht weken houdt. De winnaars ontvangen het Zwitsal baby verzorgingspak ket, de wekelijk se prijs. Het is voor de derde achtereenvolgende week dat deze actie loopt. Ook voor volgende week kunnen weer foto's worden inge zonden. De keuze deze week was weer niet gemakkelijk. Uit maar liefst tachtig foto's moest de jury een keuze doen. En daarbij waren er minstens twintig 'prijswaardig'. Uiteindelijk hebben beide hier afgedrukte fo to's gewonnen, omdat ze zich onderscheiden door originaliteit en scherpte. Deze actie 'de zonnigste foto van u en uw baby' - en dat mag best veel De inzending van Van Sighem-Punt Frans van Will De inzending van Bosch (Carla en Floortje in had) ruimer worden uitgelegd - duurt in totaal acht weken. Aan het eind worden vier hoofdprijzen gekozen uit de - dan - zestien winnende fo to's. Inzenders van de twee beste foto's naar het oordeel van de jury ontvangen een Polaroid direct klaar camera. Verder zijn er nog twee superdeluxe Polaroid zonnebrillen te winnen. Deze week kunt u dus weer uw foto zenden naar: Redactie De Faam/De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA in Middelburg. Vergeet niet uw naam achter op de foto te zetten en schrijf in de linkerboven hoek van de enveloppe 'fotowedstrijd'. I)oor Ad Hanneman Piet Hamelink wil wel praten. Zijn vizier hoeft niet te worden bijgesteld, staat altijd op scherp. Zowel als bedrijfsleider van dit grootste recreatiepark in Zeeland als PvdA-voorman in de raad van Wissenkerke blijft hij op zijn hoe de voor actuele gebeurtenissen en speelt er steeds op in. Hij weet ook dat 'men' van een zwerm muggen met graagte drommen olifanten maakt. Is in landelijke kranten wethouder genoemd, een functie die de christelijke fracties hem niet gunnen, omdat hij niet gaat staan als zij het ambtseebed uitspreken - "het is hun gebed. Ik bid voor mezelf". Is ook iemand die zich graag links liberaal socia list noemt en zowel in het kerk koor van Wissenkerke zingt als in het linkse Solidariteitskoor De Bevelanden - "Omdat ik nou een maal graag zing". En als na af loop blijkt dat de bandrecorder het heeft verzaakt, meent hij oprecht: "Ik zal graag het ver haaltje nog eens herhalen". Kan iemand die zich de woede van 'rechts' regelmatig op de hals haalt bedrijfsleider zijn van De Roompot? Hamelink: "Zoals gezegd ben ik links liberaal socialist. Dat is an ders dan uitgesproken links. Ik vind het liberaal als mensen de vrijheid hebben om te kiezen voor luxe. Dat is anders bij eerste le vensbehoeften. Ik geef een voor beeld. Brood zou eigenlijk elke ochtend op de hoek van de straat moeten worden uitgedeeld. Wie echter een dubbel en dwars ge bakken Gelders volkorenbrood wil, moet dat ook kunnen kopen, maar dan voor veel meer geld. Zo zie ik ook de recreatie. Als iemand simpel wil recreëren, bij voorbeeld bij het Veerse Meer, dan moet de overheid daar voor Zeeland Recreatieland Jaap Fischer zong het ironisch in 1961. Zingend over het Veerse Gat voorspelde hij toen de voor- en tegenspoed die de toeristenindustrie voor Zeeland herbergde. Maar toch. Recreatieland 1986 is 25 jaar na dat veel gezongen liedje nog steeds een ontwikkelingsland, met hier en daar wat inktvlekken op de kaart die volwassenheid ademen. En de overheid? Hooggetroond slurpt gedeputeerde Ventevogel aan de beker van vrijetijdsvierders, zwaait dan met zijn scepter en braakt clichees zoals zijn collega's in Limburg en Drente. "Een recreatieland voor alle seizoenen". Zijn hofnar der wijsheid Bontenbal grijnst vanaf het balkon van de pro vinciale VVV in Middelburg. De VVV-directeur toont de drommen toeristen zijn toeters en bellen "Binnenkort in dit theater". Wanneer binnenkort? Zeeland Recreatieland. De drukte is weer bijna voorbij. Nietszeggende folders bedekken het loofhout achter de duinen. De rekken van de kampwinkels raken leeg - "Na 1 september verkoop ik to£h niets meer". Tegenstellingen worden weer opgegraven. "Zeeland voor alle seizoenen - contra -". Ver september verkoop ik toch niets meer". De barmeid 'aus Bremen' in Fischers liedje heeft haar koffers gepakt of is getrouwd met een welgestelde Zeeuw. Hoe moet het verder? De volwassenheid proeft de criticus onder meer in Kamperland, waar De Roompot het hele jaar door zijn kampwinkel goed heeft gevuld, waar zestig mensen een heel jaar door werk hebben en de winst van de zomermaanden het verlies van de winter dekt. Ad Hanneman voelde bedrijfsleider Piet Hamelink daar ruim een uur aan de tand. Ingewikkeld? Ach wat! Piet Hamelink faciliteiten zorgen. Wie echter meer wil, moet daar voor betalen. De Roompot biedt de mensen dan meer; en daar betalen ze voor. Ik kan binnen dit bedrijf bovendien mijn ideeën kwijt. Het is groot ge noeg om niet te kunnen knoeien". Hij vervolgt met het voorbeeld van het golfslagbad en maakt een vergelijking met de gemeente Vlissingen, waar in het sportfond- senbad voor aanzienlijk minder geld de mensen kunnen genieten van een golfslagbad. Voor een be zoek aan het golfslagbad van De Roompot moet de bezoeker ech ter dieper in de beurs tasten dan voor een bezoek aan het Sport- fondsenbad in Vlissingen. Hamelink: "Ik vind een zwembad inderdaad een basisvoorziening, waar instructie wordt gegeven en goed toezicht wordt gehouden. Feitelijk zou dat een basisvoorzie ning moeten zijn. Het zwembad in Vlissingen is simpelweg een ba sisvoorziening en kent niet de luxe zoals De Roompot. Ik schaam me dan ook niet om bij wijze van spreken 15,te vragen. Maar dan onder de voorwaarde dat de mensen waar voor hun geld krij gen. Vlissingen ziet er aardig uit. Maar het verschil met ons is als het verschil tussen een voetbal kantine en een goed restaurant". Hoe onderscheidt een professio neel recreatiebedrijf zich van toe ristische ondernemingen? Hamelink: "De hoofdlijn is een gezond bedrijf, waar alles is geba seerd op continuïteit. Continuïteit staat hoger in het vaandel dan winst, hoewel dat natuurlijk ook belangrijk is. We hebben onder meer alles in eigen beheer, behal ve de flipperkasten. De meeste campings verpachten hun super markten. Wij doen dat zelf en houden die winkel ook het hele jaar door open. Een pachter van een kampwinkel heeft een andere doelstelling dan wij. Die wil elk zomerseizoen winst maken. Ver volgens gaat hij dicht tot er weer genoeg mensen zijn. Zo ben je echter niet bezig om het seizoen te verlengen en mensen op je cam ping te houden. Dat proberen wij wel. Ik noem nu ook maar weer ons golfslagbad. Hoewel we daar geld op moeten toeleggen, houdt het mensen op de camping. Je biedt ze meer dan uitsluitend strand en zee. En we kunnen dat openhouden omdat het zomersei zoen zoveel oplevert dat we het verlies van het golfslagbad kun nen dekken. Toch zijn we een commerciële onderneming, die er voor moet zorgen dat het on derste regeltje positief is en die zestig mensen maandelijks uitbe taalt. Ik vind het ook al daarom zo enorm jammer dat er campings zijn - nee, ik noem geen namen - die onze folders van het golfslag bad niet op de balie neerleggen. Als hun gasten zich konden ver maken in dit golfslagbad, zouden ze bij minder goed weer misschien een paar dagen langer blijven. Wij maken graag reclame voor Miniatuur Walcheren en de Stoomtram Goes-Borsele en wij vinden het een verarming dat het dolfinarium in Scharendijke is weggegaan". Er zou dus meer solidariteit moe ten zijn tussen de ondernemers die het van de toeristen moeten hebben. Wat zou de taak van de overheid daarbij zijn? Hamelink: "De overheid kent zijn product onvoldoende. Dat geldt ook voor de VVV, die alle zeilen moet bijzetten om de slager er van te overtuigen dat zijn bij drage belangrijk is, ongeacht het feit dat men ook in België, Frank rijk en Duitsland slagers heeft. De In 1961 begonnen met 56 leden en nu, anno 1986 een ledenbestand van over de duizend en maar liefst twee jachthavens. De Middel burgse watersportvereniging 'De Arne' heeft dan ook alle reden om haar 25-jarig jubileum op uit bundige wijze te vieren. De leden hebben dit, zij het op kleine schaal, het hele jaar door al ge daan maar het grootste spektakel staat op zaterdag 30 augustus te gebeuren, wanneer de jarige vere niging de 'kadefeesten' op haar programma heeft staan. Op die dag wordt de Kinderdijk in Middelburg omgetoverd tot een braderie-gebeuren compleet met standwerkers en spelen er zich op en rond het water en langs dc kades allerlei activiteiten af. Het feest begint overigens al vroeg, want om 10 uur vertrekt het tamboer- en pijperkorps 'Juli ana' vanaf de Markt naar de Kin derdijk, waar de voorzitter van de vereniging J. Don om 10.30 uur de kadefeesten officiëel zal openen. Als 'trekker' is het zeilend zee schip 'De Eendracht' aanwezig en iedereen die dat wil kan dit va rend monument van binnen en van buiten bekijken. Aansluitend op de officiële opening is er een demonstratie van het reddingswe zen, de VDO en de brandweer en om 11.30 komt de scoutinggroep met een 'piratenspel'. Rond twee uur geeft de roeivereniging 'De Honte' een demonstratie. Wie dit allemaal te groot vindt kan vanaf 15 uur naar radiografisch gestuurde modelboten kijken. Ook de kinderen worden die dag niet vergeten, want voor hen is er een draaimolen, een poppenkast en een grabbelton. Ook rondvaar ten met motor- en roeiboten staan op het programma en wie wil we ten hoe de 'watersportmode' zich ontwikkelt kan terecht op de mo- De mini-Gladstone regatta's. deshows om 14 en 20 uur. De grootste klapper van die dag wordt ongetwijfeld de 'Gladstone-regatta'een zeileve- nement met een twintigtal mini twaalf meter jachten. Dit zijn zo genaamde eenpersoons replica's van de spectaculaire twaalfmeters die om de felbegeerde America's Cup strijden. De complete Gladstone-regatta karavaan bestaat behalve die 20 boten nog over een vrachtwagen/tribuna- combinatie, begeleidingsboten, een team instructeurs en hostesses en een professionele speaker/ver slaggever, zodat niemand iets hoeft te missen. De wedstrijd wordt gevaren bij de havenmond. De kadefeesten worden zaterda gavond besloten met een groots dansfestijn in de feesttent bij het VOC-gebouw. Zondag wordt er weer met de Gladstones gezeild en na afloop, rond 19 uur, zal burge meester mr. Chris Rutten de prij zen uitreiken. overheid zou kunnen leren van bedrijven met een voortrekkende functie, zoals wij en ook De Schotsman, onze buurman er een is. De overheid zou een onder zoek moeten doen naar het pro duct Zeeland als toeristenland. Bij het verkooppraatje elders in het land 'zegt de provincie bij voorbeeld hetzelfde als de mensen in Limburg en Drente. Ze zouden het product moeten onderzoeken, het naast elkaar leggen en zeggen: kijk. Dit en dat hebben wij u in Zeeland te bieden". Als straks (1987) de dam over de Ooslerschelde open is, ligt de randstad aan de Midden-Zeeuwse voordeur. Heeft dit effect op het aanbod van Zeeland op de recrea tie markt? Hamelink: "Ook daar is weinig over bekend en onvoldoende van onderzocht. Toch moeten we ons voorbereiden. Niettemin zeggen wij dat je geen Efteling-achtig ge beuren in Zeeland moet hebben. Die markt is verzadigd. We weten wel dat de Randstad eisen stelt. We zien nu de negatieve effecten in Renesse. Het begon na de af damming van het Brielse Meer in Oostvoorne. Vervolgens ver plaatste het zich na de afsluitin gen via Ouddorp naar Renesse. De vraag of de negatieve en posi tieve effecten zijn door te koppe len naar Noord-Beveland en Wal cheren moet de overheid onder zoeken. In zoverre dat in ons ver mogen ligt, hebben we dat zelf ook al onderzocht. Wat wij doen staat nog niet vast. We hebben op dit moment zeker de intentie niet om de camping uit te breiden. We zitten al tegen het maximum aan. We weten wel dat in Midden- Zeeland voldoende bungalows zijn, die echter onvoldoende wor den benut. Wat we met dat gege ven doen? Als Roompot hebben we een goede naam hoog te hou den. De Nederlander is gewend dat als hij een bungalow huurt in Sporthuis Centrumachtige sferen terecht komt, met een golfslagbad op loopafstand. Voor we op dit moment iets nieuws ondernemen in die richting zullen we ons wel honderd keer bedenken. Wat we wel doen is werken aan de kwali teitsverhoging van ons product. En ik hoop dat iedereen dat in de aanverwante bedrijven ook doet. De handen ineen slaan en met el kaar dingen ondernemen kan ons elders een streepje voor geven. Zo ontwikkelen we ook een verlen gend toeristenseizoen in de pro vincie". DEZE WEEK IN Soundmix-playback- spektakel bij het Mirocen- ter met kans op landelijke doorbraak. Herbezinnen op sponso ring. Swift heeft er wat op gevonden. Een nieuwe Opel: de Opel Omega in 'van bou gie rot bumper'. The Ramblers komen naar Middelburg. Rubrieken: korte infor matie, podium, film, ex positie, zaek'n bin zaek'n, Luit'. Aan de Loskade in Middelburg meren tussen maandag 25 en woensdag 27 augustus drie mari neschepen af". Het zijn boten van de Balderklasse. Het bezoek wordt gebracht in hel kader van de jaarlijks uit te voeren binnen landse vlagvertoonreis. Het doel van de reis is tweeledig: namelijk de bemanning ver trouwd maken met de nauwe bin nenwateren en het presenteren van de Koninklijke Marine in het binnenland. Ook het publiek kan kennis maken met de schepen en hun bemanning. Op dinsdag 26 augustus is het publiek welkom aan boord tussen 14 en 17 uur en tussen 19 en 21 uur. En voor een spectaculaire show kan men een dag later op de Loskade terecht. Dan namelijk landt er een heli copter van het type Lynx. Er wordt dan een reddingsde monstratie verzorgd. V

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1