LEX MAES: VAN LERAAR Toen ik na het gymnasium naar de kunstacademie ging, zei ook iedereen dat daar geen droog brood mee viel te verdienen NOG ZES WEKEN PRIJZEN Geweldig mooie foto's bii wedstrijd van Zwitsal/Faam/Vlissinser Motto: 'Van bluegrass tot roei k and roll' Alleen deze week! DA IMS Wanneer kan ik me opgeven? HET WEEKBLAD WALCHEREN A Zeeuws Country-festival in Vlissingse duinen DE VLISSINGER ROODMERK KOFFIE VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT Vanaf 15 augustus zijn onze telefoonnummers weer voor u beschikbaar voor informatie en om in te schrijven. Paardestront aiëstlJT verraadt ROYAL ALBERT 22.50 Jeugdtheater Plezier Straatfestival Acties Tot middernacht Buitenland MORGEN UW KLEURENFOTO S ALKLAAR! J. P.A. Rossël tandprotheticus 250 gram, snelfilter/bonen van 4.59 geen 4.19 maar nu slechts 01100-20176 01100-30428 01180-38370 Woensdag 13 augustus 1986 OTSSNGE oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam. totaie oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017. 4330 ka middelburg, 01180-81162. advertentie: waistraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissmgen, 01184-84000. privé w melse. 01184-62320. redaktie: ad hanneman. 01180-81170 i;!; Lex Maes (39) heeft bewust geko zen voor het vak straatartiest. Tien jaar lang bracht hij over wat hij op de kunstacademie Sint Joost in Breda had geleerd. In Vlissingen geboren, in Vlissingen getogen gaat niet helemaal op. Hij volgde het gymnasium in Heeswijk, een kostschool. Na de kunstacademie kwam hij terug naar de stad aan de~ Westerschel- de, de stad waar hij de lagere school volgde en was geboren. In zijn eigen huis aan de Kasteelstraat bedenkt Lex nu acts voor de straat en maakt zijn attri buten in het atelier gelijkvloers. Zijn attributen veranderen, hoe wel het heel vaak een vuilniswa gentje is. "Ik kan er veel in mee nemen", argumenteert hij en toont vervolgens wat zo al. Tot zijn vaste spullen behoren een ac cu, een luidspreker, muziekband- je en een pakje shag. "Je kunt moeilijk een filtersigaret opsteken als je vuilnisman bent. Ik speel die man zo echt mogelijk. En het leuke is dat het publiek meedoet. De mensen weten soms niet of het echt is of niet. Dat is trouwens het kernpunt van de straatartiest. Je moet ter plekke improviseren. Zo was ik een paar weken geleden in IJzendijke bij het ringrijden. Ik veegde daar wat paardestront op Straatartiesten. Tot voor enkele jaren luizen in de pels, landlopers. Heel vroeger stennismakers eerste klas, maar altijd goed voor feest in dorp of stadsdeel. Anno 1986 lijkt het een eerzaam beroep te worden. Schouwburgen lopen leeg naar de buis. De modale artiest kan zijn ei nog kwijt op straat; liefst tussen de winkelmassa op koopavonden of op zaterdag. Straatartiesten. Steeds meer gemeenten gebruiken ze om publiek en toeristen te lokken. Hun gage ligt vaak vast, en het publiek doet een extra duit in het bakje, waarvan het goed leven kan zijn. De politie laat ze met rust, vraagt niet (meer) om een vergunning. Knijp maar een oogje dicht\ heeft de burgemeester in het weekberaad met de commissaris gezegd. Anders nog: ze hoeven geen vergunning meer. Straatartiesten. "Ik heb bewust gekozen voor de straatanimatie", zegt de Vlissinger Lex Maes. Na het gymnasium een opleiding kunstacademie, en dan leraar aan onder meer de Prins Willem Alexander Mavo in Vlissingen. Ook enkele jaren ervaring bij de Zeeuwse Komedie heeft hij in zijn bagage. Nu is hij de straat opgegaan. Ad Hanneman ondervroeg de man die het waar om eigenlijk niet zo goed onder woorden kan brengen. Maar als je uit je auto stapt moet je meteen beginnen. Je zit meteen in je rol". PB bchl fngeb Poriekin KOP SCHOTEL van 31.50 GESCHENKEN Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissinqen. Lanae Zelke 26 01180-13266/01184-11477 twee hopen en gelaste ringrijders dat ze door die twee hopen moesten rijden met hun sjezen. Ze deden het. Kijk. Dan heb je succes. Maar het roept raadsels op. Datzelfde gebeurde ook in Vlissingen tijdens het straatfesti val. Daar legde ik een kartonnen zebrapad aan. De auto's stopten voor de mensen die er over liepen". Als een straatartiest meteen in *zijn rol moet kunnen stappen als hij het portier van de auto heeft dichtgeslagen, hoe verloopt dan zijn voorbereiding. Een to neelspeler gaat navelstaren alvo rens hij de Bühne op gaat. Lex Maes: "Ik heb betrekkelijk weinig last van zenuwen. Niette min moet je je goed voorberei den. Tegenwoordig zet ik de auto in een afgelegen straatje. Dan rij ik met mijn kar rustig naar de plaats waar ik moet optreden. Overigens ga ik er niet meteen staan. Ik loop eerst een beetje rond en verken als het ware de omgeving. Het publiek heeft me dan ook al gezien. Pas na een poosje zoek ik mijn stekje op om er te werken". Toneelspelen zat altijd al in zijn bloed. Tien jaar geleden, toen hij terug kwam in Vlissingen, meldde Lex Maes zich onmiddellijk aan bij de Zeeuwse Komedie, in het Vestzaktheater. Spelen, dicht bij de mensen, sprak hem aan. "We hadden toen een werkgroepje dat op scholen wilde spelen. Later is daar DODD uit voortgekomen". Meneer Maes was evenwel leraar, een volle baan, en kon dus geen vrijnemen om op lagere scholen of kleuterscholen te gaan spelen. Dat jeugdtheateravontuur duurde dus niet lang. "Slechts enkele maanden". Maar het bleef trek ken. En na tien jaar heeft het ge wonnen. Lex heet geen Meneer Maes meer. Hij volgde Bram Kwekkeboom op bij DODD (Deurtje Open Deurtje Dicht). "Naast straattheater is dit jeugd theater een leuke aanvulling". Lex Maes praat liever niet over geld en inkomen. "Ik heb inder daad een goede baan opgegeven. Ik had trouwens geen hekel aan lesgeven. Dat werk heeft me nooit dwars gezeten. Straatanimatie is iets wat ik graag doe. Ik denk dat ik een goede keus heb gemaakt. Ondanks dat ik een goed salaris naast me neerleg. Toen ik na het gymnasium naar de kunstacade mie ging, zei ook iedereen dat daar geen droog brood mee te verdienen viel. Straattheater is iets dat je overkomkt. Je kiest er niet voor. Wel om het professio neel te doen. Ik ben inderdaad bij vrienden en familie te rade gegaan voordat mijn besluit vaststond. Maar alles wees er op dat ik het moest doen". Overigens heeft de keuze aller minst te maken met de vraag of de Vlissinger nu wel of geen goed toneelspeler is. Bij hem staat voorop het plezier dat hij beleeft. "Als je zelf plezier hebt ,en je wordt bevestigd is dat prima. Ik blijf echter steeds zoeken naar iets wat mezelf bevestigt en wat me goed ligt. Ik moet dat elke keer weer bewijzen". Van leraar en amateurtoneelspe ler naar beroepsartiest. De vuur doop als prof heeft de Vlissinger al ondergaan. De eerste tien da gen van het Straatfestival in Vlis singen trok hij aandacht als dè presentator, die de programma onderdelen in geheel eigen stijl aan elkaar praatte en speelde met zelfgemaakte attributen. "Ik vind het inderdaad een hele eer om dit festival te presenteren", gaf hij vorige week donderdag toe. "Het is de eerste keer dat ik dit doe. Maar ik ben wel gevraagd omdat ik een eigen manier van werken heb. Ik praat niet alleen, ik doe ook wat. Kijk. Ik maak nu but tons met lampjes. Die moet ik klaar hebben voor vanavond. Een paar dagen geleden liet ik een mu- ziekbox van schuimplastic naar beneden vallen. Dat is mijn ma nier van werken. Tegenover Her man Brand, die vorige jaren het festival presenteerde, heb ik het voordeel dat ik de hele dag de tijd heb om wat te bedenken, wat ik 's avonds kan gebruiken. Vermoeiend, een hele dag voorbe reiden en dan 's avonds uit voeren? 'Ik heb nog geen last van ver moeidheid. Althans ik besef dat nu nog niet. Maar dat het arbeids intensief is geef ik wel toe. Boven dien doe ik het voor de eerste keer. En ik merk dat er nog een aantal dingen is dat ik nog moet leren". straatartiesten werken meestal in dividueel. Waar wat is te doen, daar trekken ze naar toe. Else- viers Weekblad bracht twee we ken geleden een reportage over straatzangers, die zich op de bou levard in Scheveningen rijk zon gen. Lex Maes weet nog niet wel ke wegen hij bewandelt om aan de bak te komen. "Ik probeer zoveel mogelijk op uitnodigingen te wer ken. Maar ik heb er wel over ge dacht om volgend jaar een toer- nee te maken van zo'n drie we ken. En dan treed ik inderdaad op waar veel mensen zijn". Peinst dan: Ik moet inderdaad ook een beetje denken aan m'n centjes....". P.M. de Wille uit Vlissingen en C.P.C. Flipse uil Koudekerke zijn de weekwin- naars van de fo towedstrijd van Zwitsal samen met de Huis- aan- huisbladcombi- natie De Faam/De Vlis singer op Wal cheren. De be kroonde foto's onderscheidden zich van de bij na veertig ande re inzendingen omdat ze 'iets guitigs hebben', aldus de jury. Overigens was net geen gemakkelijke keuze. De meeste foto's waren origineel en toonden de zonnige zijde van de kinderen, zo meldt de ju ry. Na beraad werden Flipse en De Witte winnaars. Zij dingen automa tisch mee naar de hoofdprijzen, twee Polaroid-camera's (direct klaar) en twee superdeluxe zonnebrillen. Voor de volgende week verwachten we weer veel inzendingen. Ook dan krijgen we twee winnaars die het De inzending van P.M. de Witte De inzending van C.P.C. Flipse Zwitsal pakket met verzorgingsproducten zullen ontvangen, inclusief het knuffelkonijn. En hun foto's worden afgedrukt. De titel van deze actie luidt 'De zonnigste foto van u en uw baby'. Deze slogan mag echter uiterst ruim worden uitgelegd, zegt de jury, die oog heeft voor alles wat zonnig is. Uw foto kunt u zenden naar de: Redactie De Faam/De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA in Middelburg. Zet uw naam en adres achter op de foto en schrijf in de linkerbovenhoek van de enveloppe 'fotowedstrijd'. "Van Bluegrass tot Rock and MRMINflSHHiH i JflUk Roll": onder dat motto wordt zondag 17 augustus in Vlissingen het eerste Zeeuwse Countryfesti- val gehouden. Men heeft er een prima lokatie beschikbaar voor: het terrein bij Skandia Sauna aan de voet van de duinen. Een uitge lezen internationaal gezelschap artiesten komt voor dit eerste festival naar onze provincie. Dit mede dankzij de goede con tacten die de Zeeuwse formatie "Sandwich" in de afgelopen ja ren heeft opgebouwd in de inter nationale Country-scene. Met na me Anneke Pantus, zangeres van Sandwich en overdag wèl-luidend maar niét-zingend te horen voor wie het Goese stadhuis belt, heeft een belangrijke inbreng geleverd bij de artistieke opzet van het festival. "Ik heb veel vrije hand gekregen in de keuze van de artiesten die we hebben aangetrokken voor dit eerste Zeeuwse countryfestival", stelt ze vast. "We hopen er veel publiek te krijgen, rekenen op goed weer en willen er in dat geval graag een jaarlijks terugkerend evenement van maken. In Zee land hebben we tot op heden nooit de kans gehad een dergelijk groots opgezet countryfestival van de grond te krijgen. Iedereen heeft met veel enthousiasme aan de organisatie meegewerkt. En ook bij de artiesten zelf is er erg veel animo om naar het festival in Vlissingen te komen. "Boot en Buteijn" stelde gratis een twaalf meter lange oplegger" met huif en beschutting beschikbaar. En van alle kanten hebben verenigin gen en bedrijven gesponsord en hebben mensen hand- en span diensten verleend of toegezegd dat te zullen doen. We zijn dus hoopvol gestemd. Veel van de ar tiesten, ook die uit het verre bui tenland komen, werken eraan mee met een erg bescheiden reis kostenvergoeding. De meesten komen zelfs gratis. Kortom: 't festival biedt in deze vorm alle mogelijkheden om er een fantasti sche dag van te maken", stelt An neke Pantus enthousiast vast. Overigens zal aan de Zeeuwse voet der duinen niet alleen twaalf uur lang country zijn te zien en horen, er is daarnaast een mecha nische stier ingeschakeld, er is ruimte gelaten voor kampvuur, barbecue en demonstraties met paarden. Kortom: aan alles is gedacht. Het idee voor het festival werd ge boren in lunchroom "La Rei- ne"te Vlissingen, waar men onder de slogan "La Reine laat de zon weer schijnen" met veel succes actie voert voor ideeële doelen, zoals Greenpeace, Dierenasiel, Ziekenomroep, Ramschip De Schorpioen e.d. Mocht het eerste Zeeuwse Countryfestival finan cieel welslagen, dan zijn de reve nuen voor genoemde organisaties bestemd. Dit Vlissingse feest van bluegrass tot rock and roll begint zondag middag om twaalf uur en duurt onafgebroken tot middernacht. Van eigen Zeeuwse bodem zal Sandwich voor easy- listeningmuziek van de bovenste plank zorgen. Ze traden vorig jaar voor een verwend festivalpu- bliek op tijdens het vierdaagse country-festival van Peterbo rough. 't Betekende voor "Sand wich" de doorbraak naar tal van radio-optredens. Verder van Zeeuwse bodem de zanger Eddy Ford, wiens stem duidelijk herin nert aan de legendarische Jim Reeves. Eveneens uit Zeeland: Rick Dean, wiens carrière begon op de Nederlandse Antillen. Zijn repertoire bestaat uit moderne country, ballads en evergreens. Op het Country-festival van Vlis- DEZE WEEK IN Snelheidsmeters wijken altijd af. In 'Van bougie tot bumper'. Kans op groot popfesti val volgens jaar in Oostka- pelle op het strand. De Tros heeft er wel oren naar. Sterren bezoeken Oud dorp waar een groot deel van de film 'Op Hoop van Zegen' werd opgenomen. Rubrieken: korte infor matie, podium, film, ex positie. singen zal een Zeeuwse gelegen heidsformatie optreden, gevormd door muzikanten uit allerhande muziekrichtingen Uit het Goese zal de formatie "US 50" naar Vlissingen gaan. Het gaat om een enthousiaste groep jongelui die in identieke kleding rock en roll dansen. 't Buitenland is op het Country festival te Vlissingen erg sterk ver tegenwoordigd. We noemen: Kei vin Henderson, Brian Hunt, Liz Meyer. En uit de rest van Neder land komen naar Vlissingen: Re laxation, Eddy Robles en Red Next. Alles bijeen een gezelschap dat heel wat muzikaal kaliber heeft te bieden. Anneke Pantus heeft de presenta tie van het Zeeuwse Country festival. Kaarten voor het festival zijn in vóórverkoop verkrijgbaar bij cof feeshop La Reine, Lange Zelke 19 en bij Skandia Sauna, telefoon resp. 01184-19402 en 72500, beide zaken in Vlissingen. UW FOTOVAKMAN MAAKT IR mi» VAN Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen 3.99 Geldig van 13 t/m 16 augustus 1986 GOED IN KWALITEIT EN LAGE PRIJZEN. GACISSTRAAT 22 VLISSINGEN

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1