informatiepagina van de gemeente vlissingen Gemeentebestuur wijst apartheid in Zuid-Afrika af Beroemdheden in 't museum Nieuwbouw en aanpassingen basisscholen Economische boycot Zuid-Afrika IWat ligt ter inzage TNmmGn I Vakantiewerk? I Chemische afvalstoffen? Niet in de zak! ®s e® De Vissershaven leeft! DE VLISSINGKR Woensdag 6 augustus 1986 Sport Onderwijs Voorlichting Cultuur Handig zelf olie verversen? denk om het milieu! Alarmnummers Toeristische informatie Wandelpaden Nollebos: géén fietspad Méér Panorama En verder Overzicht huisvesting Openbaar onderwijs Bijzonder onderwijs Hinderwet Aanvragen Gezamenlijk Besluiten redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Het gemeentebestuur van Vlissingen wijst het apartheidssysteem in Zuid-Afrika af. De gemeente raad ziet het als een vorm van bestuur, dat wordt gekenmerkt door een minderheidsdictatuur. De blanke minderheid heeft een racistische leer als uitgangspunt genomen om een bevoorrechte po sitie in stand te houden. Hierbij hebben de zogenaamde thuislanden een functie als gebieden, waarheen grote groepen warten kunnen worden gedeporteerd. Rassendiscriminatie en onder drukking van de overgrote meerderheid van de gekleurde Zuidafrikaanse bevolking is overal in wetten vastgelegd. Daarmee is schending van mensenrechten systeem geworden. Dit is het standpunt van de Vlis- singse gemeenteraad, zoals het tijdens de laatstgehouden ver gadering werd ingenomen. Dat gebeurde naar aanleiding van een motie, die werd ingediend door de CDA-fractie. Het stand punt is ook verwoord in een brief, die vorige week op grote schaal is verzonden. De aange schrevenen waren onder meer banken, culturule organisaties, bedrijven, overkoepelende orga nisaties van middenstanders en bedrijfsleven, reisbureaus en al le Vlissingse scholen. Ook alle andere Zeeuwse gemeenten en Tweede Kamer hebben, in af schrift, de brief ontvangen. Uiteraard ontbrak op de ver zendlijst niet de ambassadeur van Zuid-Afrika in Den Haag. In betreffend schrijven stellen b. en w. dat zij, als uitvloeisel van het bovenomschreven stand punt, contacten met Zuid-Afrika te zullen ontmoedigen. Zij stel len zich achter maatregelen, die het opvoeren van de druk op de Zuidafrikaanse regering bevor deren. Voor zover van toepas sing, wordt de aangeschreve nen gevraagd met de opvattin gen van het Vlissingse gemeen tebestuur rekening te willen houden. In de brief wordt nader inge gaan op (mogelijke) maatrege- Verspreiding van officieel Zuid afrikaans materiaal kan door de gemeente niet worden verbo den. Wel kunnen scholen bij de gemeente aankloppen om steun bij het opzetten van projecten over dat land en anti-apartheid. Door de gemeente zal de alge mene verspreiding van informa tie over de situatie in zuidelijk Afrika worden gestimuleerd. Ook als er, in het kader van het anti-apartheidsbeleid, opnieuw standpunten zullen worden in genomen en activiteiten ont plooid zal daar aandacht aan worden besteed in deze voor lichtingsrubriek. Aan mogelijke economische maatregelen ten aanzien van Zuid-Afrika wordt in een arti kel elders op deze pagina na dere aandacht besteed. "Wat iedere vakantiewerker moet weten". Dat is de titel van een vouwblad, uitgegeven door het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Zaken, waar bijna iedere vakantiewer ker wel eens mee te maken heeft, worden er kort in behandeld. Om er een paar te noemen: het minimum (jeugd)loon, sociale verzekeringen, verhouding loon en kinderbijslag of beurs en te ruggaaf belastingen. Het 'adres', waar men nadere infor matie over deze en soortgelijke onderwerpen kan krijgen wordt uiteraard ook genoemd, 't Is het Arbeidsbureau. De hierboven genoemde uitga ve is verkrijgbaar bij het Ar beidsbureau en het Stafbureau Voorlichting en inspraak in het stadhuis. Daar, in het stadhuis, kunt u ook meenemen het fol dertje over minimum (jeugd)loon, minimum vakantie en vakantiebijslag. Sportaccommodaties, zoals hier niet meer worden opengesteld Murre). len op sport-, cultureel en eco nomisch gebied. Wat betreft de sport, wordt de Vlissingse verenigingen en organisaties door het gemeentebestuur ge vraagd geen contacten te on derhouden met Zuid-Afrika. Gemeentelijke sportfacilitei ten zullen niet worden open gesteld voor Zuidafrikanen. Voor zover de gemeente be trokken is bij sportevenemen ten zal deelname van Zuidafri kaanse vertegenwoordigers worden tegengegaan. Wanneer officiële Zuidafrikaan- de sporthal 'Baskensburg', zullen voor Zuidafrikanen, (foto Johan se organisaties of individuen contacten willen met gemeente lijke Vlissingse instellingen zal daarop niet worden ingegaan, Zuidafrikaanse kunstenaars zul len niet meer welkom zijn in Vlis singen. Dat geldt ook voor de personen die voorkomen op de zogenoemde 'zwarte lijst' van de Verenigde Naties. Zij, die een anti-apartheidsstandpunt uitdragen worden daar van uit gezonderd. Voorts zal de ge meente Vlissingen geen (indi recte contacten onderhouden met de Zuidafrikaanse overheid, instellingen en bedrijven uit dat land. Een economische boycot tegen Zuid-Afrika is - nationaal en in ternationaal - een veelbesproken onderwerp. De gemeenteraad liet er in de laatstgehouden vergadering geen twijfel over bestaan: een economische boycot is een doeltreffend wapen in de strijd tegen apartheid. Ook hier wil men het niet alleen bij woorden laten. Concreet: de gemeente zal zo min mogelijk za ken doen met, of produkten kopen bij, bedrijven die Zuid- Afrikaanse produkten verkopen. Dit standpunt is aan een aantal bedrijven, waar de gemeente contacten mee heeft, voorge legd. Dat is gebeurd met de brief, waaraan ook het hoofdarti kel is gewijd. In dat schrijven staat voorts, dat de gemeente wil dat ook instellingen op het gebied van gezondheidszorg en bejaardenzorg, groothandel scentra en horeca-instellingen geen Zuidafrikaanse produkten (ver)kopen. De mogelijkheden zijn daarmee nog niet uitgeput. Waar mogelijk zal de gemeente er op aandrin gen dat: economische relaties met Zuid-Afrika worden beëin digd; - wordt afgezien van nieu we investeringen in Zuid-Afrika; - de bestaande investeringen in Zuid-Afrika worden terugge trokken. De gemeente heeft er bij de overkoepelende organisaties van het Vlissingse bedrijfsle ven op aangedrongen dat eco nomische relaties met Zuid- Afrika worden verminderd en op den duur worden afge schaft. leder huishouden, zowel de één als de meerpersoons, 'produ ceert' aardig wat afval. In de grijze zakken die wekelijks aan de kant van de weg worden gezet, zit echter nogal eens spul dat er eigenlijk niet in thuishoort. Een paar voorbeelden: verfresten, bestrijdingsmiddelen, batterijen, medicijnen... 't Valt allemaal onder de noemer 'chemisch afval'. 'Ja maar', denkt u nu misschien, 'wat moet ik er dan mee?'. Het antwoord is eenvoudig: 'Ge woon naar de reinigingsdienst brengen'. Restanten medicijnen kunt u ook bij apotheken kwijt. Batterijen uit fotocamera's kun nen natuurlijk bij de fotohandel worden achtergelaten. Afge werkte motorolie mag u ook inle veren bij garagebedrijven en sommige tankstations. Waar u 'het spul' ook heen brengt, via deze adressen ko men de afvalprodukten terecht bij bedrijven die deze weer ver werken tot nieuwe produkten. Positief gevolg: de schade aan het milieu wordt er door beperkt gehouden. Is dat niet een kleine moeite waard? Daarom de vraag: gooi dat chemische afval niet klakkeloos weg. Bewaar het op een veilige plaats. En breng het een keertje - bij de reini gingsdienst aan de Edisonweg 9 (de weg naar de PZEM- centrale). "eekudi breng afgewerkte olie naar: de reinigingadienst (edisonweg 9) uw garagebedrijf Dit zijn de (alarm)nummers voor Vlissingen en omgeving: - gemeentepolitie 13333 (voor minder dringende zaken 15050); - ambulance 14444; - (regiona le) brandweer 14444; - rijkspo litie (01180) 33333; - rijkspolitie te water 15210. Voor vragen op toeristisch ge bied kunt u terecht bij: - KNMI 12191 (weerkundige in lichtingen); - VVV 12345; - Badstrand 12625; - Stafbureau voorlichting en inspraak (stad huis) 87333/87335/87337. Wandelpaden zijn voor voet gangers, niet voor fietsers of bromfietsers. Dat is de een voudige boodschap van het type bord (foto) dat onlangs in het Nollebos aan het begin van alle wandelpaden is neer gezet. Dat was helaas maar al te hard nodig. Veel wande laars -jong en oud- zijn er al voor de sokken gereden door mensen op fietsen en brom mers; óók jong en oud. Ge volg: verwondingen en mate riële schade, zowel voor de rij dende als lopende be trokkenen. Blijkbaar begreep niet iedereen dat de hekjes en andere aandui dingen aan het begin van diver se paden betekenden: verboden voor (brom)fietsers. Om nu de zaak nog duidelijker te maken zijn de borden geplaatst. De po litie houdt uiteraard de zaak in .de gaten. De agenten zullen het niet accepteren als een (brom)fietser (m/v) bij aanhou ding op een wandelpad zegt: "ik wist het niet". Want: wandelpa den zijn er nu eenmaal voor voetgangers. Enne, voor men sen die op de fiets of op de bromfiets zijn, zijn er genoeg goede paden in en nabij het bos. Goed, soms is het een beetje om of staat het verkeerslicht op rood. Veel meer dan een paar minuten scheelt dat echter niet. Maar het kan wel verwondingen - ook voor (brom)fietsers zelf- en materiële schade voorkomen. Tips voor vakantievierders Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Zonder enige twijfel is hij de bekendste admiraal die de Nederlanden ooit hebben gekend. Omdat'ie hier geboren en getogen is betekent dat ook, dat Mi chiel de meest beroemde Vlissinger is. Er is in deze gemeente dan ook veel dat aan 'Bestevaer' herinnert. Zijn standbeeld op de naar hem genoemde boulevard bijvoor beeld. Maar ook de naam van deze informatiepagina, tevens het begin van een liedje over de ze admiraal-kaapvaarder koopman. Die meezinger meldt onder meer dat hij als jongen aan 'het wiel' draaide. Dat was, om precies te zijn, een touwsla- gerswiel. Daarmee werd in zijn tijd touw gevlochten. Dat appa raat is nu te bewonderen in het Stedelijk Museum van Vlissin gen. Natuurlijk is het niet het enige dat aan De Ruyter herin nert. Een fraai model van zijn vlaggeschip 'De Zeven Provin ciën' is er ook te zien, net als en kele schilderijen. Maar het Stedelijk Museum, ge legen aan het Bellamypark (nummer 19) heeft de bezoeker nog meer te bieden. Heel wat meer. Een uitgebreide collectie munten bijvoorbeeld. Daaronder bevinden zich ook exemplaren, die voorgaande jaren voor de Walcherse kust uit het wrak van 't Vliegent Hert werden opge vist. Allerlei andere voorwerpen uit die koopvaarder zijn natuur lijk ook in het Vlissingse 'Stede lijk' uitgestald. Tot en met 26 september is er voorts de expositie 'Het pano rama van Vlissingen anno 1618' te zien. Middelpunt vormt een tekening van 42 bij 224 cm. Daarop staat de aan komst in Vlissingen van enke le hoogheden afgebeeld. Het waren Frederik V van de Palts en zijn kersverse echtgenote, de Engelse prinses Elisabeth Stuart, dochter van koning Ja cobus I. Ze werden in Vlissin gen onder meer ontvangen door prins Maurits. Deze en vele andere personen staan op het panorama afge beeld. Minstens zo belangrijk is echter dat het een gedetailleer de indruk geeft van hoe Vlissin gen er in die tijd uitgezien heeft. Vele onderwerpen, die op het panorama te zien zijn, komen el ders op de expositie in een an dere vorm terug. Bijvoorbeeld in de vorm van een model van een afgebeeld type schip. Of op een Michiel de Ruyter draaide ooit - in een blauw geruite kiel - aan dit wiel. (foto Adri van Wyngen). groot schilderij, zoals dat van het toenmalige stadhuis. Kort om, 't laat zien dat Vlissingen 350 jaar geleden óók de moeite waard was. Het museum is eigendom van en in beheer bij de gemeente. Dat is ook het geval met de on derstaande bouwwerken. Die eveneens een bezoekje waard zijn, of u nu in Vlissingen woont of er uw vakantie doorbrengt! De Oranjemolen. Die is elke woensdagmiddag van 13.30- tot 16.30 uur geopend en in wer king te zien. Net als op zater dag, maar dan van 8.30- tot 11.30 uur. De St. Jacobstoren. Die is te beklimmen op maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. Op zaterdag kunt u er terecht van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. Behalve een beklimming van de toren is ook een bezoek aan de kerk de moeite waard. De openingstij den zijn gelijk aan die van de toren. Burgemeester en wethouders zullen bij het ministerie van on derwijs een verzoek indienen voor vervangende nieuwbouw van de openbare basisscholen Jacob Cats en Jan Ligthart. Als mo gelijke lokatie denkt het college aan het open terrein Hoge- weg/Bonedijkestraat. Dat ligt meer centraal in het gebied waar de leerlingen vandaan komen dan de huidige scholen. Dat 'voe- dingsgebied' wordt enerzijds begrensd door de Singel en an derzijds door de Sloeweg. Een ander argument voor b. en w. is de (verkeers)situatie nabij de Jacob Catsschool, die daar niet zo veilig is. De nieuwe school zou 10 a 12 groepen leerlingen moeten kun nen herbergen. Daarvoor is op genoemd terrein voldoende plaats. Wel zal dan eerst het bestemmingsplan gewijzigd moeten worden. Een gevolg van deze mogelijke concentratie van het openbaar basisonderwijs is, dat de nu nog zelfstandig zijnde basisscholen samengevoegd zullen worden. Daar staat, zo meent het college, tegenover dat één grotere openbare basis school ontstaat tegenover twee kleinere. De plannen voor samenvoeging van de openbare basisscholen Jacob Cats en Jan Ligthart zijn opgenomen in het overzicht met plannen op het gebied van huis vesting van openbare en bijzon dere basisscholen. Tijdens de laatst gehouden vergadering stemde de gemeenteraad in met dat overzicht. Het omvat de ko mende drie jaar.Goedkeuring door de raad is een vereiste, wil het overzicht in 'Den Haag' kun nen worden ingediend. Daar dient het, door de minister te worden goedgekeurd. De voor zieningen waar hij mee instemt komen uiteindelijk voor vergoe ding in aanmerking. Het is dan ook in belangrijke mate afhanke lijk van de minister of en wan neer er een nieuwe basisschool aan de Hogeweg/Bonedij- kestraat komt. Op het door de raad vastgestel de overzicht komen nog drie an dere openbare basisscholen voor. Wat betreft 'De Belt' in Oost-Souburg staat aanpassing van twee leslokalen tot één speellokaal op het verlanglijstje van het gemeentebestuur. Voorts dienen de basisscholen H.K. van Duyvenvoorde en Bou wen Ewout te worden aangepast aan gebruik door gehandicapte leerlingen. Zij gaan deze scho len al met ingang van het nieu we schooljaar bezoeken. De ge meenteraad heeft dan ook in gestemd met het voorstel om via een 'spoedprocedure' goedkeu ring aan het ministerie te vra gen. Hetzelfde geldt trouwens voor de interne verbouwing van 'De Belt'. Ook bij het bijzonder basison derwijs staat er aardig wat op stapel. Zo is in het overzicht het verzoek van de Stichting Rooms Katholiek School bestuur opgenomen, om in het kader van het basisonder wijs de Martinusschool en de Twee bedrijven hebben bij burgemeester en wethouders een vergunning aangevraagd in het kader van de Hinderwet. De eer ste is Van Rietschoten Houwens. Deze onderneming wil het electrotechnisch fabricage- en installatiebedrijf op het perceel Mercuriusweg 15 uitbreiden en wijzigen. Het tweede bedrijf is Silokom b.v. uit Borsele. De aanvraag van deze firma heeft be trekking op de bouw van een station voor metselspeciesilo's op het perceel Westerhavenweg 16. Het terrein Hogeweg/Bonedijkestraat, waar mogelijk een nieuwe ba sisschool zal verrijzen, (foto Johan Murre). St. Jozefschool in één gebouw te mogen onderbrengen. Daarvoor zouden de hoofdge bouwen aan de Hyacinthen- laan en Irenestraat aangepast moeten worden. Ook de basisschool Louise de Coligny is nog op twee plaatsen gehuisvest. Huisvesting in één gebouw betekent dat het hoofd gebouw aan de Alexander Go- gelweg aangepast moet wor den. Een aanvraag daartoe van de Vereniging protestants christelijk kleuter- en basison derwijs Vlissingen is in het over zicht opgenomen. Dat is ook ge beurd met het verzoek om bui tenzonwering voor de hoofden- kamer en het lokaal voor de jongste leerlingen van 'De Burcht'. Daar werd om ge vraagd door de Vereniging Pro testants christelijk onderwijs te Oost- en West-Soubug. Door de Schoolvereniging op reformato rische grondslag tenslotte is ge vraagd om buitenzonwering voor de personeelskamer en po diumelementen voor de ge meenschapsruimte van de Graaf Jan van Nassauschool. Het gemeentebestuur heeft dit verzoek onderschreven. Via de spoedprocedure is reeds bij het ministerie om goedkeuring ge vraagd voo vervanging van het buizenstelsel van de centrale verwarming. Zowel de bijzondere als de openbare basisscholen wor den geplaagd door inbraken en vernielingen. Dat komt meer en meer voor. Daarom willen b. en w. -en met hen de raad- de schoolgebouwen voorzien van beveiligingsap paratuur. Ook voor het treffen van die voorzieningen is de minister om medewerking ge vraagd. B. en w. zijn van plan de ge vraagde vergunningen te verle nen. Wel zullen daarbij diverse voorschriften worden gesteld. De aanvragen en de stukken die erbij horen kunt u nog tot 1 sep tember inzien in het stadhuis. U moet dan zijn bij de afdelingt mi lieuzaken van de dienst volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning ent Milieu, op de begane grond (kamer 021). Op woens dagen kan men de stukken bui ten de normale kantooruren van 17.15- tot 20.15 uur, inzien. Wie die uren wil komen, dient wel vantevoren even te bellen met de afdeling milieuzaken (tel. 87204). De stukken worden dan gereedgelegd bij het Stafbureau voorlichting en inspraak voor in het stadhuis. Bezwaren indienen tegen deze aanvragen is op verschillende manieren mogelijk. Op schrifte lijke wijze kan tot en met 1 sep tember. Als u daar (telefonisch) om vraagt is mondeling bezwa ren indienen ook mogelijk. De laatste dag waarop dat kan is 25 augustus. De behandeling van de aan vragen, die in deze alinea ge noemd worden, is al in een la ter stadium. Deze aanvragen en de bijbehorende besluiten hebben reeds ter inzage gele gen. De besluiten zijn het ontwerp-stadium reeds voor bij en hebben nu hun definitie ve vorm gekregen. Zo liggen ze tot en met 1 september ter inzage. De uren en plaatsen zijn gelijk aan die, welke in het eerste deel van dit artikel ge noemd werden. Bezwaar ma ken tegen het verlenen van de Hinderwetvergunning kan al leen nog dcor een kleine, in de wet omschreven groep, perso nen en instanties.. De afdeling milieuzaken van de gemeente kan u daarover nadere inlich tingen geven. Het gaat hier om de besluiten van b. en w. om vergunning te verlenen aan: - Smith Kaas b.v. voor een kaashandel op het perceel Cruquisstraat 50; - C. Joziasse voor een win kel waarin groenten, fruit en bloemen verkocht wor den (perceel Pres. Roose- veltlaan 650); - mevr. Boonekamp-v.d. Gaag voor een cafetaria op het perceel Papegaaien burg 44; - S.B. Vlissingen Holding b.v. voor een schoonmaak bedrijf op het perceel Scheldestraat 94 en 98. "Beetje in conditie blijven", "Effe afreageren", "Lekker ont spannen bezig zijn", "Ach, een beetje beweging op z'n tijd..." Iedere trimmer heeft duidelijk zo haar of zijn reden om eens ont spannend te gaan bewegen. Eén ding hebben ze heel vaak ge meen: ze gaan ervoor naar trimbanen die door de gemeente zijn aangelegd. De ene ligt bij Bossenburg, tussen deze wijk en de watergang langs de Sloeweg. De andere ligt in het recreatiege bied Westduin. Beide banen bieden de mogelijkheid een tiental uiteenlopende oefeningen te doen. Op de tijd die het beste schikt, in uw tempo, alleen of samen. Het beginpunt van de trimbaan in Westduin is gelegen naast het parkeerterrein bij de Skandia Sauna. De trimbaan bij Bossen- Gisteren, dinsdag, is in de Vissershaven de Beluga' gearri veerd. Tot aan het vertrek, morgen, is dit aktieschip van 'Green peace' te bezoeken. Belangstellenden kunnen zich er uitge breid laten informeren over de vele activiteiten van deze natuurbeschermings-organisatie. Voor zowel jong als oud is daarover materiaal beschikbaar. De ligplaats de 'Beluga', de laatste aanwinst van 'Greenpeace', is aan de westzijde van de Vissershaven (bij de oude vismijn). Wie niet te lang meer wacht kan ook nog een tochtje wagen over de 'Birma-brug'. Deze brug, bestaande uit drie touwen, is gisteren over de haven gespannen door scoutinggroep 'De Watergeuzen'. Een overtocht kost f 1De opbrengst komt ten goede aan een aantal nonprofit-organisaties in Vlissingen. Voor hen, die het snelste de brug weten over te steken zijn een aantal prijzen in de 'maritieme sfeer' beschikbaar. burgh begint in de zuid oostelijke hoek, ter hoogte van Prattenburg. Beide routes zijn zo uitgestippeld, dat de te ver richten oefeningen oplopen van licht naar zwaar. Ze variëren van touwslingeren tot armzwaaien, hoogspringen en hordenlopen. Bij iedere oefening staat een bord van de Nederlandse Sport Federatie aangegeven hoe men deze oefening moet doen. Nu heeft niet iedereen dezelfde conditie. Om die reden staat op de borden naast een groene stip hoeveel oefeningen beginners het beste maximaal kunnen doen. Daaronder wordt, bij een rode stip, vermeld hoever gevor derden mogen gaan. Tot slot: neem geen onnodige risico's. Raadpleeg, als u voor de eerste keer gaat trimmen, desnoods eerst uw huisarts. Gezondheid is kostbaar! (foto: Cor Schuilwerve)

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5