u Botulisme Klein chemisch afval Folder LEKKER VLEES ELKE DAG GOEDKOOP! 795 795 Kinder- en jeugdteiefoon VLEESFftLBS MALSERUNDER- SCHOUDER- LAPPEN kilo mage& RUNDER GEHAKT m kilo HAMBURGER hollandse KUIKEN- j BOUT m kilo malse VARKENS HAASJES heerluke f™" f fc GEKOOKTE DU WORSTcasoogram per stuk gegrillde RUNDER- ROSBIEF verspreiding DE FAAM - DE VLISSINGER *IML y 2» "mÊËÊ/0 Woensdag 30 juli 1986 Rijbewijzen, die na 1 oktober worden uitgegeven of ver lengd,zijn geldig tot de automobilist(e) zeventig jaar is. Ge bruik tot nu toe is, dat het rijbewijs om de vijf jaar moet wor den vernieuwd. Zeehonden Melding Opfrissen Gemeente Verklaring 70 jaar Overgang Registratie Wij verspreiden alle folders in geheel Zeeland, in delen van Zeeland of in geselecteerde steden en/of dorpen in onze provincie. Heeft u folders te verspreiden, bel dan PZC afd. Speciale Projecten 01180-81134 en u krijgt alle inlichtingen. mmsmVLEBS VOOR//El M/NSTF 6flO. ENS WXMHJGm DAN BS&fó A B I) I J Provinciale waterstaat in Middelburg is het centrale adres voor de melding van dode vogels, vissen en zeehonden. De dienst is ge vestigd aan Het Groene Woud 1, het telefoonnummer is 01180-35920. ws Eén rijbewijs tot zeventig jaar Botulisme is een vorm van voedselvergiftiging, die vaak dodelijk is voor vogels en vis sen. Vooral in warme zomers doet de ziekte zich voor en dat komt doordat de bacterie Clostridium botulinum -de ver oorzaker van de voedselvergiftiging- vooral ge dijt in een eiwitrijk milieu bij wa tertemperaturen van twintig graden Celsius of hoger. Besmette vogels vertonen ver lammingsverschijnselen aan kop, nek, vleugels en poten. Als de verlamming zich doorzet, worden de ademhalingsspieren aangetast, waarna de vogels sterven. Uitbreiding van de ziekte kan worden beperkt en voorkomen door zieke en dode dieren weg te halen. Blijven zij in het milieu, dan dienen de dieren of hun ka davers als besmettingsbron voor andere dieren, doordat de bacteriën in het water komen. Een belangrijke besmettings bron zijn de maden van sarco- phage vliegen. De vliegen leg gen hun eitjes bij voorkeur op dode vogels. De larven zijn voor het botulisme ongevoelig, maar zij slaan het gif wel op. Als zij daarna worden gegeten door watervogels is de besmetting een feit. Eén besmette larve kan de dood van een volwassen eend veroorzaken. De Phoca vitulina -de gewone zeehond is een vaste bewoner van de Zeeuwse wateren, zij het dat hun aantal door de jacht, de Deltawerken, versto ring en waterverontreiniging aanzienlijk is afgenomen. Zij zijn zelfs even helemaal weg ge weest, maar de laatste jaren Het telefoonnummer 01180-38080 is het nummer van de kinder- en jeugdteiefoon Zeeland. Op dit nummer kunnen kinderen en jongeren tot 19 jaar terecht met problemen en vragen, die zij aan mensen in hun directe omgeving liever niet kwijt wil len. Als met iemand van de kinder- en jeugdteiefoon wordt gebeld, hoeft de opbeller zijn of haar naam niet te zeggen. Vorig jaar werd in twee-derde van het totaal aantal telefoontjes ano niem gebeld. Ruim de helft van de opbellers zijn meisjes. Je zou veron derstellen, dat de andere helft van de bellers uit jongens bestaat, maar hun percentage is ruim 36. Soms wordt in groepjes gebeld en het kómt ook wel voor, dat niet duidelijk kan worden gehoord of er een worden zij weer vaker gesigna leerd, vooral in de Oosterschel- de. Ter bescherming van de soort is het noodzakelijk te we ten onder welke omstandighe den zij leven en welke doods oorzaken zich voordoen. Daar om wordt gevraagd dode zee honden te melden. Provinciale waterstaat in Zee land is het coördinatiepunt voor de melding van slachtoffers van botulisme en van dode zeehon den. De dienst vraagt iedereen die dode of zieke vogels en vis sen of'dode zeehonden aan treft, dit te melden tijdens de kantooruren op telefoonnum mer 01180-35920. Provinciale waterstaat bekijkt per melding of nader onderzoek bij vogels en vissen nodig is en gaat het om grotere hoeveelhe den, dan wordt een aantal exemplaren ingezameld en doorgezonden aan het Centraal diergeneeskundig instituut in Utrecht voor nader onderzoek en registratie. De beheerder van het water, doorgaans is dat een gemeente of een waterschap, wordt op de hoogte gesteld en gaat het om kleinere aantallen dieren, dan zorgt de reinigings dienst voor het opruimen. Dode zeehonden worden vaak door politiemensen opgehaald en bij povinciale waterstaat afgege ven. De dienst zorgt dan weer voor transport naar het Rijks instituut voor natuurbeheer in Texel. jongen of een meisje naar de kinder- en jeugdteiefoon belt. De kinder- en jeugdteiefoon is elke dag tussen vier uur 's mid dags en acht uur 's avonds be reikbaar m Kinder&JeugdTelefoon Zeeland Als er iets isOil 80 38080 Elke dag van 4 tot 8 uur. Iemand die vergat het rijbewijs na die vijf jaar te verlengen, liep het "gevaar" opnieuw rij examen te moeten doen. Dat was namelijk het geval als na de datum van geldigheid nog eens een jaar was verstreken. In de nieuwe situatie bestaat die kans niet meer. Iemand die na 1 oktober het rij bewijs haalt, hoeft de termijn van vijf jaar dus niet meer angstvallig in de gaten te hou den. Wel moet elke tien jaar het rijbewijs worden "opgefrist" met een nieuwe pasfoto. Regel wordt daarom, dat om de tien jaar twee nieuwe pasfoto's moeten worden ingeleverd en dat een eventuele adreswijzi ging kan worden doorgevoerd. Van toepassing blijft, dat het rij den met een rijbewijs dat niet tijdig is voorzien van een nieu we foto niet is toegestaan en dus strafbaar is. Die regel geldt nu voor een rijbewijs, dat verlo pen is, maar een jaar na die da tum nog kan worden verlengd. Met dat rijbewijs mag niet wor den gereden. Officieel heet het dan ook niet meer "rijbewijs", maar "rijvaardigheidsbewijs". Het is zelfs zo, dat sommige verzekeringsmaatschappijen, in het verlengingsjaar de verze kering niet van toepassing ver klaren. Het kan dus'voorkomen, dat in die situatie onverzekerd wordt gereden. Tot 1 oktober is het de commis saris van de koningin die de rij bewijzen afgeeft. Na die datum komt die taak bij de burge meesters. Dat betekent in be ginsel, dat de procedure vlugger kan worden afgewerkt, want het opsturen van de papieren via de gemeenten naar Middel burg en weer terug vervalt. Een geneeskundige verklaring van het Centraal Bureau rijvaar digheidsbewijzen, die steeds bij de vijfjaarlijkse verlenging moet worden ingediend, moet na 1 oktober alleen nog worden overlegd na het slagen voor het rijexamen. Voor adspirant- chauffeurs van vrachtwagens, autobussen en zware aanhang wagens geldt, dat zij medisch moeten worden gekeurd voor zij het examen in die categorie doen. Hebben zij het examen in het buitenland afgelegd en willen zij een Nederlands rijbewijs, dan geldt ook dat zij moeten worden gekeurd. Zoals gezegd, wordt het rijbe wijs geldig tot iemand zeventig jaar is. Automobilisten moeten daarna weer verlenging aanvra gen. Bij die aanvraag moet weer een geneeskundige verklaring worden ingediend. Op een for mulier moeten dan gegevens worden ingevuld over eventuele ziekten en kwalen en er moet een medische keuring worden ondergaan. Afhankelijk van de uitkomst van die keuring wordt een rijbewijs afgegeven, dat vijf jaar of korter geldig is. Iemand die 65 jaar of ouder is en voor het eerst een rijbewijs aan vraagt, krijgt steeds zo'n bewijs met een geldigheidsduur van vijf jaar of korter, wederom af hankelijk van de gezondheid. Dezelfde regeling geldt voor mensen die jonger zijn, maar bij- Chemisch afval is niet een pro- dukt, dat is voorbehouden aan grote industrieën, die buiten stad of dorp gevestigd zijn. In ieder huishouden krijgt men met hetzelfde afval, zij het in minde re mate en in andere vorm te maken. Het gaat om afvalpro- dukten die erg schadelijk zijn voor de gezondheid. Bij het huishoudelijke chemi sche afval wordt onderscheid gemaakt in drie categorieën: (polycyclische) aromaten, ge- halogeneerde (aromatische) koolwaterstoffen en zware metalen. Tot de (polycyclische) aroma ten horen benzeen (in benzine en drukinkt), tolueen (in oplosmiddelen en thinner), xy leen (in verf, lijm en vlekoplos- voorbeeld als gevolg van een handicap of ziekte een rijbewijs hebben met een kortere geldig heidsduur dan vijf jaar. Om te voorkomen, dat iedereen met een rijbewijs zich 1 oktober meldt bij het gemeentehuis voor omwisseling van het rijbewijs voor dat met de lange geldig heidsduur, is een overgangsre geling gemaakt. Mensen die nu een rijbewijs hebben -in Zeeland zijn dat er zo'n 240.000- "rij den dat op" tot de geldigheids duur van vijf jaar is verstreken en vragen dan een nieuw aan, dat daarna tot het zeventigste jaar geldt. Een aardige bijkomstigheid is, dat automobilisten die na 30 ju ni het "vernieuwingsjaar" heb ben laten verstrijken, niet op nieuw rij-examen hoeven te doen, maar de aanvraag voor het nieuwe rijbewijs alsnog kunnen indienen. Alle rijbewijzen die worden uit gegeven, worden op een cen traal punt geregistreerd: bij de rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam. Politie en justitie kunnen daar hun informatie ha len over rij-ontzeggingen, on geldigheidsverklaringen en der gelijke. (Een rijbewijs kan ongel dig worden verklaard, als de aanvrager onjuiste gegevens heeft verstrekt). Functionaris sen van politie en justitie en de gemeenten zorgen ervoor, dat alle gegevens in Veendam be schikbaar zijn. sers), parathion (in bestrij dingsmiddelen) en naftaleen (in mottenballen en wc-blokjes). Gehalogeneerde koolwaterstof fen zijn chloroform, tetra of chloorkooistof, per of chloorel- thyleen en dichlooretaan (alle in ontvettingsmiddelen, correctie- lak en vlekoplossers), freon (koelvloeistof in koelkasten en drijfgas in spuitbussen), diel- drin, aldrin, lindaan, DDT en dichloorvos (in bestrijdingsmid delen en schimmelwerende pro- dukten) en polychloorbifenylen - PCB's (in condensators en TL- buisarmaturen). De laatste categorie zware metalen- bestaat uit chroom, lood, kwik, cadmium, nikkel, ar seen en zilver of verbindingen van deze metalen. Zij komen voor in cassettebandjes, benzi ne, batterijen, thermometers, kwikrelais, accu's, verf, foto- fixeer en aardappelloofdoder. Veel reinigingsdiensten in de provincie hebben een speciale regeling voor de aanbieding van klein chemisch afval. Op die manier wordt voorkomen, dat de schadelijke stoffen via vuil niszak of rolemmer op de regu liere stortplaatsen terechtko men. In sommige plaatsen kan het klein chemisch afval apart worden aangeboden tijdens de wekelijkse huisvuilophaalronde. In andere zijn depots ingericht, waar het afval kan worden aan geboden. Alle gemeenten in Zeeland, met uitzondering van Arnemuiden, hebben zo'n re geling. In de brochure "Klein chemisch afval uit huishoudens" staat vermeld welke regeling voor welke gemeente geldt. De bro chure is gratis aan te vragen bij het bureau voorlichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31394. M Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 t De POWER //springt eruit Expert is deksels trots op deze explo sieve aanbieding. Want de prijs voor dit schitterende toestel is onvoorstelbaar laag. 1195 FUN GEKRUIDE ^1(95 18?5 T/M2AT Jl 195 1 1 100 gram JUCH Vlissingen: Spuistraat.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 9