u informatiepagina van de gemeente vlissingen i* Q ir Van Dishoeckhuis 1733-1986 Vakanties schooljaar 1986-1987 De Vissershaven leeft Opgepast voor zakkenrollers Langs Z krabben Iverschoon, en reigers Vrijdag a.s.: parkeren zonder moeite Nieuwe uitgaven... om mee te nemen Deze week drie beiaardconcerten! Laat struiken niet het uitzicht belemmeren DE VIJSS1NGER Woensdag 30 juli 1986 iMfili Geschiedenis Verplaatsing Loods Kunstuitleen dinsdag weer open Boulevard Evertsen vrijdag vanaf 14.00 uur afgezet Alle zomerse activiteiten op een rijtje Afsluiting straten bij optreden Dolly Dots Omleiding OP SLOT BUIT ER UIT Wandelroute Beelden Molen Toren Museum MmÊ i r fji redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft uit het Van Dis hoeckhuis -het monumentale voormalige stadhuis aan de Houtkade- de meest waardevolle elementen van het interieur verwijderd. Het gaat daarbij onder meer om plafonds, lambrize- ringen en deuren van met name vertrekken op de begane grond. Deze onderdelen zullen worden gebruikt bij de restauratie van het voormalige pand van de Koninklijke Bibliotheek aan het Het college had daarvoor het 'groene licht' van de gemeente raad gekregen, toen die op 27 juni een sloopkrediet beschik baar stelde. Vorige week egali seerden medewerkers van Sa- gro reeds de tuin tussen het pand en de Koudenhoek. Met het afbreken van het pand zelf wordt direct na de bouwvakva kantie -op maandag 11 augustus- begonnen. Daarbij zullen eerst een aantal waarde volle onderdelen van met name het exterieur worden verwijderd en overgebracht naar het Stede lijk Museum. Het betreft onder meer enkele beelden van de voorgevel en ijzeren hekwerk van balkon en dak. Het Van Dishoeckhuis stamt uit 1733. Het werd gebouwd als pa triciërswoning voor mr. Anthonie van Dishoeck, koopman maar ook (gedurende 28 jaar) bouw meester van Vlissingen. Archi tect was de Antwerpse bouw meester J.P. van Baurscheit de Jonge, die ook betrokken was bij de bouw van het voormalige pand van de eerder genoemde Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Volgens de Rijksdienst voor de Monumentenzorg vormt het 'stadspaleis' een van de be langrijkste voorbeelden van barok-architectuur in Nederland en daarmee een van de meest waardevolle monumenten van ons land.. Dat het gebouw des ondanks aan de slopershamer ten prooi valt, heeft met name fi nanciële redenen. Overigens is het pand -voor een ieder duide lijk zichtbaar- inmiddels sterk vervallen. Even terug naar 1812. In dat jaar ging het van de toenmali ge eigenaar (mr. A. van Doorn, gehuwd met jonkvrouwe Van Dishoeck) aan het Franse bestuur, dat het voor marine doeleinden gebruikte. In 1814 kwam het aan de Domeinen, waarna konng Willem de Eer ste het in 1818 aan het ge meentebestuur afstond om het te gebruiken als stadhuis. Het Van Dishoeckhuis, met Het Van Dishoeckhuis aan de voorzijde, (foto Johan Murre). Door de provincie is reeds een vakantieregeling voor het schooljaar 1986-1987 opgesteld. Dat moet ook wel, in verband met de samenstelling van de lesroosters. De regeling omvat zo wel de vakantieperiodes van het basisonderwijs als het voort gezet onderwijs. Daarbij is er naar gestreefd de vrije dagen en weken bij beide onderwijsvormen gelijk te laten lopen. Daar is men, op enkele uitzonderingen na, in geslaagd. De regeling is gezonden aan alle Zeeuwse schoolbesturen. Het geldt als een advies, waar per school eventueel van kan worden afgeweken. Alleen de zomervakantie ligt voor iedere school vast. Het overzicht ziet er als volgt uit: - herfstvakantie: 13 oktober tot en met 17 oktober 1986; - kerstvakantie: 22 december 1986 tot en met 2 januari 1987; - voorjaarsvakantie: 2 maart tot en met 4 maart 1987 (voortgezet onderwijs: 2 maart tot en met 6 maart 1987); - paasvakantie: 17 april tot en met 24 april 1987; koninginnedag: 30 april 1987; 1 mei: hoe kan het anders, 1 mei 1987; bevrijdingsdag: 5 mei 1987; hemelvaartsdag: 28 en 29 mei 1987 (voortgezet onder wijs alleen 28 mei); pinkstervakantie: 8 en 9 juni 1987; zomervakantie: 13 juli tot en met 21 augustus 1987 (voort gezet onderwijs: 13 juli tot en met 28 augustus 1987). Ze kosten niets. Toch hebben ze veel te bieden. Veel infor matie. Praktische informatie. Daar hebt u wat aan, vast. U moet er slechts een ding voor doen: zo n uitgave even opha len. In de gemeentelijke infor- matiehoek in de nieuwe biblio theek liggen ze. Bij het Stafbu reau voorlichting en inspraak in het stadhuis ook. Het zijn de volgende nieuwe uitgaven: - Waterrecreatie in Zeeland. Bij een goed en veilig ge bruik van het zwem- en vaar water heeft bijna iedere re creant -ook u wellicht- be lang. In deze krant worden allerlei tips en wenken gege ven op dat gebied. Behan deld worden onder meer de zwemwaterkwaliteit, vissen en plankzeilen. (Uitgave: pro vincie Zeeland). - Weet wat u eet. Deze brochure biedt u volop informatie over onderwerpen als 'Goede voeding', 'Etiket tering van levensmiddelen', 'Toevoegingen aan le vensmiddelen' en 'Hygiëne'. De uitgave is (ook) verkrijg baar in de postkantoren en de bibliotheek Oost-Souburg (rekken met 'Postbus 51-uitgaven'). (Samenstel ling: ministerie van Land bouw en Visserij). Lange Voorhout in Den Haag. In dat pand zal de Hoge Raad der Nederlanden worden gehuisvest. Het verwijderen van deze waardevolle elementen vormde in feite de inleiding tot de sloop van het Van Dishoeckhuis. Burgemeester en wethouders hebben namelijk tot die sloop opdracht gegeven aan het Aannemingsbedrijf Sagro Zeeland b.v. uit 's Heerenhoek. Het Van Dishoeckhuis aan de achterzijde (foto Cor Schuilwerve). zijn ruime vertrekken en stuc- plafonds, heeft tot 1965 als zo danig gefungeerd. Toen was het te klein geworden en lag het erg excentrisch ten op zichte van de (toen) nieuwe wijken. Bovendien had de scheepswerf 'De Schelde' de ondergrond nodig voor uit breiding. De ondergrond van het Van Dishoeckhuis werd zodoende in 1963 verkocht aan 'De Schelde'. Sinds die tijd zijn er vele pogin gen ondernomen om het ge bouw verplaatst te krijgen en het een nieuwe kantoor-, woon en/of culturele functie aan te geven. In 1965 werden de kosten voor verplaatsing nog geraamd op 2 miljoen; in 1981 werd verplaat sing van het casco en 'inbouw' van 18 woningwetwoningen be rekend op ruim 15 miljoen. Het doek voor het Van Dishoeckhuis viel in feite, toen in 1982 de staatssecretaris van het toen malige ministerie van CRM liet weten niet bereid te zijn voor verplaatsing van het Van Dis hoeckhuis subsidie te verlenen. De Stichting Stadsherstel, de Vereniging Bond Heemschut en de Werkgroep Beschermd Stadsgezicht gingen hiertegen in beroep bij de Kroon. Bij Ko ninklijk Besluit van oktober 1984 werd het besluit van de staats secretaris echter goedgekeurd en de ingestelde beroepen on gegrond verklaard. Dit Koninklij ke Besluit, waarin de plicht tot behoud van waardevolle ele menten was opgenomen, kreeg een jaar later rechtskracht. Het vormde daarmee van een van de laatste pagina's in de anna len van het Van Dishoeckhuis. De allerlaatste zullen de komen de weken worden 'geschreven'. Met de sloop zal een definitieve streep worden gezet onder de geschiedenis van dit eens zo stijlvolle monument. Na de sloop van het Van Dis hoeckhuis krijgt 'De Schelde' de beschikking over de gron den. De bedoeling is deze te benutten voor de bouw van een platenopslagloods. 't Spel van de klokken. Velen in de buurt van het stadhuis en in de binnenstad horen meerdere malen per uur. Da's echter wat anders dan er bewust naar luisteren. Daarvoor zijn de melo dieën die het nieuwe uur inluiden wel wat erg kort. Wie er echt eens voor wil gaan zitten kan dat tijdens de wekelijkse bespelin gen doen (stadhuis: woensdag van 16.30- tot 17.30 uur; St. Ja- cobstoren vrijdag van 11.00- tot 12.00 uur), 't Is dan stadsbei- aardier Henk van Putten die de toetsen aanslaat. Zaterdagmiddag neemt, zo te gen drie uur 's middags, echter Loek Boogert achter het klavier in de St. Jacobstoren plaats. Een uur lang zal hij de klanken van de klokken over de stad uit strooien. Er staan negen werken op het programma, zoals 'Toen Hertog Jan kwam varen' varia ties op 'Greensleeves' en de fantasie 'Als de grote klokke luidt'. Loek Boogert (geboren in 1931) is beiaardier in Voorburg. Hij geeft regelmatig concerten in Nederland en België. (foto Johan Murre). Ook al kunnen er dit jaar geen jachten aanleggen, de Vis sershaven mag deze zomer geen stille, saaie plas water vormen in een verder levendi ge binnenstad. Aan dit streven van het gemeentebestuur zal de komende maand daadwer kelijk wat worden gedaan. Verschillende bedrijven, vere nigingen en instanties werken daarbij samen. Zo is het vol gende programma tot stand gekomen: - 5- en 6 augustus: bezichti ging Greenpeace-schip 'Be luga' (burgemeester en wet houders hebben toestem ming gegeven dit schip in de Vissershaven af te meren); - 6 augustus: vanaf 13.00 uur snelheidswedstrijden over een 'Birma-brug' (deelname f 1,—: - 16- en 17 augustus: rond vaarten op de Westerschelde met de traditionele vaartui gen 'Morgenster' en 'Anita Jacoba'; - 23 augustus: nationale roei- wedstrijden zeekadetten; 30 augustus: vanaf 14.00 uur alternatieve triathlon; 30 augustus: try-out van de waterski-show; 31 augustus: 15.00 uur waterski-show. Fris en uitgerust van een (wel verdiende) vakantie staan ze dinsdag weer voor u gereed. Ze: de medewerkers van de Kunstuitleen aan de Breestraat (nummer 8). Samer. gaan ze door met waar ze kort voor de vakantie mee waren begonnen. Met een bre dere service aan de kunstmin nende Vlissingse en Walcherse leden. Die bestaat niet alleen uit een kundige voorlichting bij het maken van uw keuze, maar ook uit heel wat ruimere openingstij den. De Kunstuitleen is nu iede re dinsdag geopend. De uren: 10.00- tot 12.00 uur, 13.30- tot 16.00 uur en 19.00- tot 21.00 uur. U kent de Kunstuitleen nog niet? Ga er dan toch maar eens een kijkje nemen! In verband met de Midzomer- nachtmarkt en het standwer kersconcours zal de gehele Boulevard Evertsen vrijdag middag en -avond zijn afgeslo ten. Dat geldt ook voor het ge deelte Boulevard Bankert, tos sen het Strandhotel en de Zee vaartschool. De markt zelf begint om 21.00 uur. Met de opbouw ervan wordt om 14.00 uur begonnen. Rond die tijd zullen ook de afzettingen worden geplaatst. Bovendien moet genoemd traject dan ge heel autovrij zijn. Bewoners en gasten dienen hun auto dan ook voor die tijd buiten het marktter rein te plaatsen. De gemeente heeft hen daar begin deze week per brief op geattendeerd. De Kenau Hasselaarstraat blijft nor maal berijdbaar, evenals de Boulevard Bankert tussen de Coosje Buskenstraat en de Zee vaartschool. Bewaarkrant bewaard? Misschien niet alles, maar wel heel veel van wat deze zomer hier gebeurt staat erin. De be waarkrant 'Vlissingen Mari tiem 1986' mag dus in geen enkel Walchers huishouden ontbreken. Dat vond (en vindt) ook de uitgever, de Stichting Vlissingen Promotie. Daarom werd de bewaarkrant enige tijd geleden huis-aan-huis op heel Walcheren verspreid. Maar misschien hebt u hem aan iemand meegegeven. Of is 'ie wellicht toch nog bij het oud pa pier terecht gekomen. Tja, hoe kan zoiets gaan. Geeft niks, er is nog een voor raad bewaarkranten beschik baar. Ook voor u. In de postkan toren en hotels liggen ze. En na tuurlijk in het stadhuis, bij het Stafbureau voorlichting en in spraak. Wie deze zomer wil genieten van een bruisend Vlissingen kan hem eigenlijk niet missen, de bewaarkrant 'Vlissingen Maritiem 1986'. voorkom zakkenrollerij i t Misschien heeft u het, als u de gelukkige bezitter bent van een tuin, ook wel eens gehad: het leuke kleine struikje dat daar in het begin zo leuk langs het pad stond 'groeide groot'. Lastig zo iets. Overhangende takken die niet alleen het pad verkleinden, maar ook kleding niet ongeschonden lieten. Met behulp van een snoeischaar kan dat 'leed' echter snel tot de verleden tijd beho ren. Nu kan het zijn dat uw tuin grenst aan een openbare weg of stoep. Maar....gebruikt u bij die afscheiding de snoeischaar ook wel eens? Zo niet, dan moet u vandaag of morgen er toch eens gaan kijken of dat niet nodig is. Want het kan zijn dat de weggebruiker last heeft van te hoge of te brede begroeiing van uw tuin. Bijvoorbeeld omdat het uitzicht over een kruising of in een bocht (gedeeltelijk) wordt weggenomen. Of omdat het trottoir of fietspad half onder het groen verdwijnt. Dat kan de veiligheid van de weggebruikers behoorlijk in gevaar brengen. Trouwens, volgens de Algemene Politieverordening van de ge meente Vlissingen zijn dergelijke 'uitwassen' verboden! Momenteel wordt er op het zuidelijk deel van het Bellamy- park ijverig gewerkt aan de op bouw van het terrein voor het Straatfestival. Vrijdagavond gaat het tiendaagse gebeuren van start. De opening - een op treden van de Dolly Dots - is gelijk al een 'klapper'. De da mes stappen om 22.30 uur het podium op. Verwacht wordt dat hun ver schijning in Vlissingen veel pu bliek zal trekken. Om te zorgen dat er voor een ieder een plaats je is, worden een aantal aan het terrein grenzende straten afge zet. Dat zijn de Smalle Kade, het Beursplein, de oprit naar de Boulevard De Ruyter (tussen standbeeld en Beursplein) èn de gehele Boulevard De Ruyter vanaf de Coosje Buskenstraat. De hekken en borden zullen om 18.00 uur worden geplaatst. Er mogen dan geen auto's meer geparkeerd staan. De gemeente heeft de omwonenden deze week in een brief geadviseerd auto's tijdig elders te parkeren. Zo niet, dan is de kans groot dat ze worden weggesleept. Dat laatste geldt niet voor de bewo ners van de Boulevard De Ruy ter. Hun auto kan blijven staan, tenzij men denkt tussen 18.00- en 02.00 uur ermee weg te moe ten. Het op en af rijden van de boulevard is die uren niet mo gelijk! Doorgaand verkeer naar en van het Eiland en het Oranje kwartier en omgeving is via het Bellamypark vrijdagavond niet mogelijk. Het verkeer, ko mende uit die gebieden, zal worden omgeleid via de Wil- helminastraat en de Nieuwstraat. Het verkeer, gaande in die richting, zal de volgende route moeten vol gen: Spuistraat - Lange Zelke - Torenstraat - Oude Markt - Le pelstraat - Groenewoud. Zakkenrollers herken je nergens aan. In winkels, in warenhui zen, in bussen, op het sportveld, op de markt en op straat, over al slaan zakkenrollers hun slag, elke dag. U kunt echter een heel eind voorkomen dat ook uw zakken of uw tas worden 'gerold'. Enkele aanbevelingen: - Houd in een volle trein of bus de sluiting van uw tas naar u toe. - Uw portemonnaie hoort niet boven op de boodschappen in uw tas. Dat is aan de die ven vragen om... - Loopt nooit met teveel geld op zak en als dat dan toch moet: laat het niemand merken! - Bewaar cheques en betaal- pas nooit bij elkaar. - Laat u niet afleiden. Zakken rollers opereren vaak in groepjes. Ze zijn te vinden op plaatsen waar veel mensen bij elkaar zijn. De een leidt het slachtoffer af, de ander slaat zijn slag. Voordat u het weet is uw tas leeg. - Bent u'gerold', wacht dan tot het groepje mensen vertrok ken is. Vaak vindt u dan uw lege portemonnaie op straat terug. - Doe waardepapieren even tueel in een halstasje onder uw kleren. - Bent u getuige van zakken rollerij, waarschuw dan de gedupeerde en zo mogelijk de politie. Voorkoming misdrijven. Het is een zaak van de politie èn u. (foto Johan Murre). De Midzomernachtmarkt - de voorgaande 'edities' hebben dat bewezen - trekken ook ve le bezoekers van buiten Vlis singen. Waarom daarom die van vrijdag a.s. niet? Boven dien mogen de Dolly Dots - vrijdagavond op het Straat festival - ook tot de pu bliekstrekkers van formaat ge rekend worden. Kortom: het wordt druk vrijdagavond in de binnenstad en directe om geving. Daarom hierbij een advies: kom, als het even kan lopend of met de fiets. Met zo'n tweewieler zal men zelden parkeerproblemen hebben. Wie met de auto komt moet er rekening mee houden, dat de parkeerruimte in de direc te omgeving van de evenemen ten beperkt zal zijn. Even ver derop biedt Vlissingen echter volop parkeerruimte, gratis! De volgende: - het terrein aan de Kenau Hasselaarstraat ('achter' de Boulevard Bankert); - het terrein aan de Gla- cisstraat (achter de Torro); - het terrein bij de Zee manserve; - het terrein aan de Schutte rijstraat; - de Spuistraat; - de Lange Zelke; - de Zeilmarkt; - de Stenenbeer. Wat verder weg, maar op rede lijke loopafstand, zijn de par keerterreinen bij het stadhuis en bij 'De Schelde' (ingang Aagje Dekenstraat). me* m In een bos ooit een krab gezien? Of een blauwe reiger? En de 'leveranciers' van klankkasten voor muziekinstrumenten en dansvloeren? Of die van rozebotteljam? Wat er ook zijn mag is trouwenss het kleine fraais -en dan niet alleen om hun namen- als 'Zilverschoon', 'Lievevrouwebedstro' en 'Look zonder look'? Enne, dat alles al eens bij elkaar gezien? Dan kan een wandeling door het koele Nollebos warm worden aanbevolen. Niet dat men er hoge, dikke bomen in een uitgestrektheid als de Velu- we zal aantreffen. Dat kan hier- ook niet. Het Nollebos is, in ver gelijking met bijvoorbeeld Velu- we en Brabante bossen, nog erg jong; het dateert uit 1950. Het oorspronkelijk 'Nollebosch' - daterend uit de jaren dertig- was namelijk in 1944 helemaal weg gespoeld. Dat jaar werd, om Walcheren onder water te kun nen zetten, de zeewering vlak voor dat 'bosch' kapot gebom- bardeerdd. De zee kon er toen ongehinderd in en uit. Door de stroming ontstonden geulen; de huidige waterpartijen (foto). In het Nollebos zijn verschil lende wandelroutes uitgezet. Ze zijn te volgen met behulp van paaltjes met gekleurde 'koppen'. Wie de 'rode route' loopt kan gebruik maken van het boekje 'Natuurpad Nolle bos'. Daarin staan de bomen, struiken, planten, vogels en andere dieren beschreven die u in het Nollebos kunt aantref fen. Zoals bijvoorbeeld de krab en het Zilverschoon... Voor de kinderen staan in het boekje verschillende opdrach ten. Daarmee kunnen ze bomen en vogels leren herkennen. Het boekje is te koop (voor f 1,50) bij: - VVV, Nieuwendijk 15; - Paviljoen 'De Kanovijver' (Nollebos, bij de Burge meester Van Woelde- renlaan); - Skandia Sauna (Westduin); - afdeling beplantingen (Zaai- hoekweg 2); - Stafbureau voorlichting en inspraak (stadhuis). Wie de smaak van wandelen te pakken heeft, zou ook de 'beeldenroute' eens kunnen doen. Vlissingen heeft nu een maal meer beelden dan de klassieke als die van Frans Naerebout en Michiel de Ruy ter. Ook modernere zijn er in velerlei vorm te vinden. Het werk met de naam 'Koopvaar dij' aan het begin van de Bou levard Evertsen is daar een mooi voorbeeld van. Het win- dorgel - op de punt van de Nol- ledijk - trouwens ook. Kort om,als u toch in de buurt van het stadhuis de VVV of het Stedelijk Museum bent... voor f 1,— kunt u er de folder 'Beeldend Vlissingen' meene men. Op een kaartje in die fol der staat een (wandel)route langs beelden en andere kunstwerken aangegeven. Geen beeld, maar wel beeldbe palend is de Oranjemolen. Voor drie kwartjes (kinderen tot tien jaar één) kan men de molen van boven tot onder bekijken én in werking zien. De openingstij den: woensdag van 13.30- tot 16.30 uur en zaterdag van 8.30- tot 11^30 uur. De Sint Jacobstoren is te be klimmen van maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.30 uur. Op zaterdag zijn de tijden: 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. Wat dacht u bovendien van een bezoek aan de kerk. Zon, regen of storm, in het Stedelijk Museum (Bellamy park 19) hebt u daar geen last van. U kunt er maandag tot en met vrijdag terecht van 10.00-tot 17.00 uur; zaterdag en zondag van 13.00- tot 17.00 uur.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5