informatiepagina van de gemeente vlissingen Vlissingse bibliotheek verhuisd Kleurri k spektakel Autodiefstal... zal het u ook overkomen!? Onderzoek naar concentraties verkeersongevallen Verkeersmaatregelen rondom ringrijden Nieuwe uitgaven Bonnetjes destructie- materiaal Waar u ook naar toe kunt in de vakantie: de Oranjemolen DE VIJSSINGER Woensdag 23 juli 1986 Het was maandag een gedenkwaardige dag in de geschiedenis van de openbare bibliotheek Vlissingen: 's middags konden voor het eerst de deuren van het nieuwe pand voor het publiek worden geopend. Aardig wat mensen wisten de afgelopen dagen reeds de weg naar het gebouw op de hoek Walstraat/Lange Zelke/Schutterijstraat te vinden. Om te constateren dat de nieuwe huisvesting een behoorlijke vooruitgang is in vergelijking met de oude. Informatiehoek Opening/open dag Tijden Oost-Souburg Boekje Straatfestival nu al te koop Om bij de hand te hebben: Alarmnummers Toeristische informatie Gemeente ook op 'Maritieme Expo' Kluis Sociale kontrole Verkeers- maatregelen in verband met Straatfestival Nog meer Elders parkeren f redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Vroeger was er in het beeldbe palende pand een meubelzaak gehuisvest. De gemeente heeft het voor ettelijke tonnen laten verbouwen. Daardoor onderging het gebouw, zowel van binnen als van buiten, een ware meta morfose. Op de begane grond vestigden zich reeds drie win kels. In 'de rest' van het pand kreeg de bibliotheek de beschik king over een totale vloeropper vlakte van 1200 m2, heel wat meer dan in het pand aan de Spuistraat. Daar bedroeg de op pervlakte 700 m2. Direct na de ingang (aan de Schutterijstraat) treft de bezoeker reeds de balie aan. Bovendien zijn daar de krantentafel en folderrekken te vinden. Via de trap of met de lift -die 'bieb' is ook voor minder- validen goed toegankelijk! -komt men op de eerste verdieping. Daar staan de boeken voor vol wassenen. Kinderen moeten nog hoger zijn: op de tweede verdieping, waar ook de perso neelsruimten zijn onderge bracht. De gemeentelijke informatie- Vuurwerk, het hoort bij de kermis als Vlissingen bij de Westerschelde. Morgen, donderdag, is het weerzover. Even na zonsondergang, om streeks half elf, barst het kleurrijke spektakelweer los Om precies te zijn: vanaf de zeewering bij het Arsenaal aan de Vissershaven. 1 pÉl1 c Her beste zicht op het vuurwerk (foto Cor Schuilwerve). - want waar komt dat het beste tot z'n recht dan boven de wijdse mon ding van de Westerschelde -heeft men op: - het Keizersbolwerk (bij het stand beeld van Michiel de Ruyter); - de zeewering ter hoogte van de Vis sershaven en de Oranjemolen. Wie van een goed plekje verzekerd wil zijn doet er goed aan tijdig te ko men. Het Vlissingse vuurwerk trekt traditiegetrouw veel publiek! Het veelkleurige gebeuren wordt aange boden door de gezamenlijke kermi sexploitanten. Als de weersomstan digheden het vuurwerk donderdag niet mogelijk maken, dan wordt het uitgesteld tot vrijdagavond (zelfde tijd, zelfde plaats). Op zaterdag 9 augustus is er in het nieuwe gebouw een open dag. Mèt koffie voor de bezoeker, mèt 'levende' mu ziek. Vervolgens staat er voor vrijdag 12 september een festival voor amateurschrij vers op het programma, net als een nachtelijk schaaktoer nooi. Zaterdag 13 september tenslotte is de dag, waarop burgemeester J.C.Th, van der Doef en wethouder D.J.P. Bruinooge het nieuwe biblio- theekgebouww officieel in ge bruik zullen stellen. De beken de schrijfster Annie M.G. Schmidt -ooit, ruim veertig jaar geleden was zij directrice van de Vlissingse bibliotheek- zal daarbij aanwezig zijn. U hoeft echter niet te wachten tot de open dag om toch al een bezoekje te brengen aan de boekenuitleen. Want dat -het ha len en brengen van boeken- gaat in de tussentijd gewoon door. U kunt op de volgende tij den in de bibliotheek terecht: maandag van 13.30- tot 20.00 uur; dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00- tot 20.00 uur; zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. Op donderdag en zondag is de bibliotheek gesloten. Ook de bibliotheek in Oost- Souburg is tijdelijk gesloten geweest. Reden: er moest een nieuwe vloer worden gelegd. Met al die rekken met boeken geen gering karwei! De ope ningstijden van deze biblio theek (Kanaalstraat 58) zijn: maandag tot en met vrijdag van 13.30- tot 17.30 uur, dins dag en donderdag bovendien van 18.00- tot 20.00 uur en za terdag van 10.00- tot 12.30 uur. Op zondag is de biblio theek gesloten. Boordevol. Het programma van het Straatfestival zit boordevol. Tien dagen lang muziek, dans, theater, beeldende kunst, bijna teveel om op te noemen. Toch is de Culturele Raad erin geslaagd het op een rijtje te krijgen. Dag-voor-dag en uur-voor-uur staan de evenementen in het programmaboekje. Eén ding zal de oplettende lezer missen: de toegangsprijzen. Hij of zij kan er beter maar niet al te lang naar zoeken; 't zou tevergeefs zijn. Tijdens het Straatfestival - van 1 tot en met 10 augustus dus - zal er nergens niks geen toegang worden geheven. Da's mooi meegenomen. De twee kwartjes voor het programmaboekje kun nen er dan vast wel af. Ze liggen voor u gereed bij de VVV (Nieu- wendijk 15), de Culturele Raad (Badhuisstraat 104), het Stafbu reau voorlichting en inspraak (stadhuis) en in de boekwinkels. Koop het! U hoeft dan straks niets meer te missen. Dit zijn de (alarm)nummers voor Vlissingen en omgeving: gemeentepolitie 13333 (voor minder dringende zaken 15050), ambulance 14444; (regionale) brandweer 14444; rijkspolitie (01180) 33333; rijkspolitie te water 15210. Voor vragen op toeristisch ge bied kunt u terecht bij: KNMI 12191 (weerkundige in lichtingen); VVV 12345; Badstrand 12625; Stafbureau voorlichting en inspraak (stad huis) 87333/87335/87337. Het hedendaagse Vlissingse is - zoals het in het verleden was - nauw verbonden met de zee. Door, onder meer, de havens, de visserij, het loodswezen, de marine, het zich moeten weren tegen de krachten van de zee, doorvult u zelf maar aan. De gemeente Vlissingen ont breekt daarom niet op de 'Mari tieme Expo'. Deze tentoonstel ling wordt van 18 juli tot en met 3 augustus gehouden in - is er een passender naam - het Mari tiem Instituut 'De Ruyter'. Op deze tentoonstelling laten vele bedrijven en instellingen (van het loodswezen en de marine tot rederijen en havenbedrijven) de vele aspecten zien van de scheepvaart en wat daarbij hoort. Dat gebeurt onder meer met behulp van films, video en diavertoningen. De gemeente laat onder meer zien hoe bruisend Vlissingen is voor inwoners en toeristen mede, door de ligging aan zee! De 'Maritieme Expo' is ge opend op maandag tot en met zaterdag van 10.00- tot 18.00 uur en op zondag van 13.00- tot 18.00 uur. voorkom zakkenrollerij y Elk jaar worden in Nederland meer dan 10.000 auto's gestolen. Enkele duizenden daarvan worden niet meer teruggevonden. Bovendien wordt dagelijks aan kapitalen ontvreemd uit gepar keerde auto's. Meestal gaat het om kostbare geluids-, foto- en filmapparatuur. Het klinkt misschien ongeloofwaardig, maar in veel gevallen van autodiefstal, joy-riding of diefstal was de auto niet of onvoldoende afgesloten. De politieagenten kunnen de argumenten daarvoor zachtjesaan wel dromen: "Ik dacht, ach, ik ben zo terug" of "Het is hier toch zo'n rustige buurt?". Maar wist u dat zo één op de tien auto's vrijwel moeiteloos voor een ieder vrij toegankelijk is? En dat in één op de vier auto's goede ren uitnodigend 'geëtaleerd' aanwezig zijn? Dat laatste heeft tot gevolg dat mensen die wel hun auto op slot deden toch vaak bedrogen uit kwamen. Want een auto is écht geen kluis op wielen. Naast schade aan gestolen voorwer pen zorgen zo geforceerde portier- en kofferdekselsloten (vaak simpel van uitvoering), ka potgeslagen tochtraampjes, opengesneden linnen daken etc. nog eens vóór gepeperde reparatienota's. Om van het on gemak maar te zwijgen. Wat kunt u doen om diefstal uit uw auto zoveel mogelijk te voorkomen? Het volgende: - Laat geen geld of kostbare (of kostbaar lijkende) zaken in uw auto achter. - Gebruik de sloten op alle deuren, het kofferdeksel en stuurmechanisme. - Sluit ruiten en open dak als u de auto verlaat. - Doe uw benzinetank 'op slot'. - Noteer de gegevens van uw autoradio, cassetterecorder en dergelijke en graveer uw eigendommen met uw post code en huisnummer. Parkeer uw auto in het zicht en 's avonds op een plaats waar licht brandt. Schuif zo mogelijk uw anten ne in zodat deze niet kan worden afgebroken. Met zogenaamde wiel- moersloten wordt diefstal van wielen bemoeilijkt. Wat kunt u doen om diefstal van uw auto te voorkomen? - Gebruik uw sloten op deu ren, kofferdeksel, stuurme chanisme en benzinedop. - Vervang paddestoelvormige deurgrendelknopjes door gladde die men niet omhoog kan trekken. - Is uw auto niet voorzien van een stuurslot, gebruik dan een stuur-pedaalslot. Dat is een afsluitbare stalen stang, die het stuur met het gas/koppelingspedaal verbindt. - Breng eventueel een brandstofafsluiter aan. - Monteer een schakelaar die het startcircuit onderbreekt. - In uiterste gevallen valt te denken aan en alarm systeem. - Met speciale ets-sets kan men in alle ruimten van de auto het kenteken van de auto etsen. Die term klinkt misschien wat zwaar beladen. Het wil echter niet meer zeggen dat een be roep wordt gedaan op uw en een ieders oplettendheid. Ziet u iets verdachts, waarschuw dan de politie. Voorkoming van misdrijven is een zaak van de politie én u. Het telefoonnummer van de politie is overigens te vinden in een bericht elders op deze pagina. Bij de politie wordt bijgehouden waar zich verkeers ongevallen voordoen. Uit die registratie is gebleken dat er op di verse plaatsen naar verhouding vrij veel ongevallen voordoen. Burgemeester en wethouders zijn van plan de veiligheid op die plaatsen -met name kruisingen- daadwerkelijk te gaan verbete ren. Ze willen dat gericht aan pakken. Tijdens de julivergadering heeft de gemeenteraad het belang daarvan onderschreven, door voor onderzoek f 27.400,uit te trekken. In die kosten draagt het rijk f 21.900,— bij. Zodoen de blijft voor rekening van de ge meente een bedrag van f 5.500,—. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door de Grontmij uit Goes. Dit bedrijf zal de volgende kruisingen gaan beoordelen! 1. Nieuwe Zuidbeekseweg- Weyevlietweg; 2. President Rooseveltlaan - Gildeweg; 3. President Rooseveltlaan - Bloemenlaan; 4. President Rooseveltlaan - (Verl.) Bonedijkestraat; 5. President Rooseveltlaan - Burg. van Woelderenlaan (foto). Deze kruispunten zijn 'uitver koren' omdat er de laatste 3 a 5 jaar meer dan 12 ongevallen zijn gebeurd. (foto Johan Murre). Regelmatig laten inwoners van de gemeente Vlissingen, met name veehouders, kada vers van dode dieren ophalen door de destructor uit Son. Dat bedrijf zorgt ervoor dat de kadavers zo worden verwerkt, dat er geen gevaar voor de volksgezondheid door kan ontstaan. De gemeente krijgt later mede deling wie wat aan de destructor heeft meegegeven. Dat staat op bonnetjes. Tot op heden stuurde de gemeente die door aan be trokken veehouder. Dat systeem is nu gewijzigd. Wie de bonnet jes wil gebruiken, bijvoorbeeld voor de belastingaangifte, dient ze voortaan zelf te gaan halen in het stadhuis. Daar liggen ze ge reed bij de afdeling bestuursza ken (eerste verdieping). Zijn de bonnetjes na een jaar niet opge haald, dan wordt aangenomen dat betrokkene ze niet nodig heeft. Ze zullen dan worden ver nietigd. Het gaat hier met name om de bonnen voor grote kada- In het kader van het Straat festival zal de verkeerssituatie in het zuidelijke deel van het Bellamypark tijdelijk worden gewijzigd. De verkeersmaatre gelen gaan in op dinsdag 29 juli, als er wordt begonnen met de opbouw, en duren tot en met maandag 11 augustus. Op het festivalterrein zullen onder meer een groot podium en de zogenoemde Spiegel tent verrijzen. De verkeersmaatregelen hou den onder meer in dat de par keerplaats op het zuidelijke deel van het Bellamypark geheel voor alle verkeer (behalve voet gangers) afgesloten zal zijn. Uiteraard kan er dan ook niet worden geparkeerd. Bovendien zal de midden-rijbaan, die het oostelijk deel van het Bellamy park met het westelijke deel ver bindt, geheel voor alle verkeer afgesloten worden (behalve voetgangers). Ook op de ooste lijke rijbaan van het Bellamypark zal niet geparkeerd mogen wor den. Dit verbod geldt echter al leen van 18.00- en 24.00 uur. De omwonenden zijn inmiddels door de gemeente per brief van deze maatregelen op de hoogte gesteld. vers van onder meer kalfjes, schapen, varkens en veulens. Het destructie-materiaal, dat met behulp van tonnen wordt afgevoerd, wordt sinds kort geregistreerd bij het Centraal Aanmeldingskantoor Destructie-materiaal te Son. Daar kan men jaarlijks een computer-uitdraai van gedane meldingen opvragen. Al eens in een molen ge weest? Nee? Nog nooit gezien hoe graan tot meel wordt ver malen? Het is een boeiehd, puur ambachtelijk gebeuren. U kunt het zelf meemaken in de Oranjemolen. Overigens, als u wel al eens in de molen bent geweest hoeft u vast niet overtuigd te worden van een hernieuwd bezoek! De Oranjemolen is tot eind augustus elke woensdagmiddag (van 13.30- tot 16.30 uur) en za terdagmorgen (8.30- tot 11.30 uur) in bedrijf. De molenaar de monstreert dan de werking van de molen door graan te molen. Indien mogelijk geeft hij daarbij graag een toelichting, 't Is de 75 cent toegang (kinderen tot tien jaar één kwartje) zonder meer waard. Doen! De molen staat op de Oranjedijk en is niet moeilijk te vinden.. Het is namelijk de dichtst bij zee staande molen in Nederland. Vanaf het Keizers bolwerk (bij het standbeeld van Michiel de Ruyter) hebt u er bij voorbeeld al een fraai zicht op. Op deze plaats was de uit 1650 daterende molen getuige van drie eeuwen wel en wee van Vlissingen. Zelf overleefde het imposante bouwwerk wonder wel vele beschietingen zij het dat 'ie daar lang niet altijd onbe schadigd uit tevoorschijn kwam. Een nog steeds aanwezige ko gel in de muur- daterend uit 1809- is daar een stille getuige van. De molen is eigendom van en in beheer bij de gemeente. Er is echter nog meer van de ge meente de vakantievierder - Vlissinger of gast- te bieden heeft. Om een idee te geven: - Het Stedelijk Museum (Bel lamypark 19), geopend op maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 17.00 uur, za terdag en zondag van 13.00- tot 17.00 uur. - De Sint Jacobstoren, die u kunt beklimmen op maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.30 uur. Op zaterdag kunt u op de toren terecht van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Be halve een beklimming van de 'St. Jakobs' is ook een be zoek aan het kerkgebouw zeer de moeite waard. De openingstijden zijn gelijk aan die van de toren. - 'De natuur' bestaat in Vlis singen niet alleen uit zee, strand en plantsoenen. Inte gendeel. Wie aan de hand van het boekje 'Natuurpad Nollebos' een wandeling door dit gebied zal vast zeg gen: "Nooit geweten dat...". Het boekje kost f 1,50 en is ver krijgbaar bij de VVV, het Stafbu reau voorlichting en inspraak in het stadhuis, paviljoen 'De Ka novijver' (Nollebos), Skandia Sauna (Westduin) en afdeling beplantingen (Zaaihoekweg 2). - Bij elkaar zijn het er nogal wat, de beelden en andere kunstwerken die in Vlissin gen staan. Wie hun makers zijn, wat de achtergronden waren bij het creëren er van, 't staat allemaal op een rijtje in de folder 'Beel dend Vlissingen'. Voor f 1kunt u er eentje mee nemen bij de VVV, het Staf bureau voorlichting en in spraak in het stadhuis, het Stedelijk Museum en de Culturele Raad (Bad huisstraat 104). (foto Johan Murre). Zaterdag a.s. worden in Vlissingen de jaarlijk se ringrij-wedstrijden gehouden. Op de par keerterreinen bij de Zeemanserve en aan de Schutterijstraat zullen op vier banen de ringrij- ders te paard elkaar bekampen. Bovendien zal door de deelnemers aan het ringrijden met de sjezen het volgende parcours worden ge- In verband met het folkloristi sche ringrijden zullen er door de gemeente een aantal tijdelijke verkeersmaatregelen worden genomen. Wat betreft het terrein aan de Schutterijstraat gaan de ze vrijdag omstreeks 13.00 uur in. Dit parkeerterrein zal dan - op het meest westelijke deel na - worden afgesloten voor alle verkeer behalve voetgangers. Parkeren zal er dan ook verbo den zijn. Auto's en andere voer tuigen die er vrijdag om 13.00 uur nog staan zullen worden weggesleept. De verkeersmaa tregelen duren tot zaterdag 18.00 uur. Terrein Zeemanserve en om geving Zaterdagmorgen zal in alle vroegte het parcours voor het ringrijden met sjezen worden af gezet. Daardoor zullen tot 18.00 uur ook zijn afgesloten voor alle verkeer, behalve voetgangers: - het parkeerterrein bij de Zee manserve; - de Torenstraat (tussen de Korte Zelke en de Bus- sestraat); - de Schutterstraat (tussen de Korte Zelke en de Bus- sestraat); - de Korte Zelke. Voor dit parcours en de terrei nen daarbinnen zal een parkeer verbod gelden. Auto's die er 's morgens vroeg nog geparkeerd staan zullen mogelijk worden weggesleept. De verkeersmaa tregelen zullen tijdig met borden worden aangegeven. volgd: Torenstraat - Korte Zelke - Schutte rijstraat - Bussestraat. De wedstrijden duren van 9.00- tot 18.00 uur. Overigens heeft Vlissingen de vakantievierder tot en met zon dag óók de kermis en op vrijdag de weekmarkt te bieden! Komt men met de auto, dan kan men deze parkeren op de terreinen aan de Kenau Hasse laarstraat en de Gla- cisstraat/Spuikom. Voorts is er op zaterdag vaak volop ruimte op de parkeerterreinen bij het stadhuis en in het ver lengde van de Aagje De kenstraat (bij 'De Schelde'). Deze terreinen liggen op een loopafstand van vijf tot tien minuten van de binnenstad. (foto: Johan Murre) Zowel door de kermis, de week markt (vrijdag) als het ringrijden zal de parkeerruimte in de bin nenstad beperkter zijn dan nor maal. Belangstellenden die niet in de binnenstad wonen, worden geadviseerd om zo mogelijk de fiets te nemen. In de informatiehoeken van de nieuwe openbare bibliotheek en het stadhuis zijn een aantal nieuwe uitgaven verkrijgbaar. Ze zijn gratis. Het gaat om de volgende folders: Stand van Zaken bij de so ciale verzekeringen en voorzieningen. Hierin wordt, in het kort, een uiteen zetting gegeven over de di verse volksverzekeringen als de AOW, de AWW, WAO, WW en de Algemene Bijstandswet. Ook de uitke ringsbedragen worden erin genoemd. (Uitgave: ministe rie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid). Europa van nu, Europa van u. In deze brochure wordt uit eengezet wat de Europese Economische Gemeenschap is en doet. (Uitgave: Raad der Europese Gemeenten.) De ingang van het nieuwe bibliotheekgebouw is te vinden aan de Schutterijstraat, (foto Johan Murre). hoek verhuisde ook mee naar de Lange Zelke en kreeg daarbij te gelijk een nieuw jasje aangeme ten. Ook al door de fraaie plek die de informatiehoek - bij de uit gang - is toebedeeld kan men hem bijna niet missen. Allerlei en zeer uiteenlopend materiaal ligt er. Raads- en commis siestukken bijvoorbeeld, maar ook de Algemene Politie Veror dening, inspraakplannen en no ta's. Het kleine rekje, waarin vroeger de folders een plekje gegeven moest worden, heeft plaatsgemaakt voor een nieuw, een groter exemplaar. Daar past heel wat meer in. 't Ligt nu al vol. Oók met de folders die el ders op deze pagina worden aangekondigd! t

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5