tin vrteren foPen! vi RSK240 RSK280 ffllLLEMSEW PRCVINCIE Smk ZEELAND Plan bejaardenoorden Abdij DAT MOET GEVIERD WORDEN! RS 268002 KLEURENTELEVISIE irm aanvraag ontwerp- vergunning gemeente Middelburg Wie niet adverteert wordt vergeten Woensdag 23 juli 1986 DE FAAM - DE VLISSINGER Eenden, kluten, plevieren, overlopers, bokjes, groenpootrui- ters en wintertalingen zijn maar een paar vogelsoorten, die zich ophouden in de overhoeken langs de Verlengde Delta weg -de verbinding tussen Goes en de A58. Zelfstandigheid Bejaardenoord Overhoeken Moernering Waterstand Ontwikkeling Slachtoffers Plan bejaardenoorden verkrijgbaar Kado-artikelen, handgetrokken kaarsen, o*. met citroengeur, aparte afdeling 2e hands kleding, natuurzuivere garens: katoen 1 en katoenlinnen c en Nu ook jeansgaren ve*w0' f r "Natuurlijk" Veel vaste planten staan nu in bloei, een goede gelegenheid om uw keus te bepalen. In pot voorradig: bomen, heesters en coniferen. Hydro- planten uit eigen kwekerij. Grote sortering tegels en bestratingsmateriaal. pjwwtuwp&ucte^ WêjbJWJU^^M i TJTJ Jubileum- 74) f) prijs ""j' ...service staat erachter provinciale griffie IJ ÊSÊA NIEUWS ABI) Sinds dinsdag ligt het ontwerp-plan voor de bejaardenoorden van de provincie ter visie in het provinciehuis en in de gemeentehuizen in Zeeland. Tot 1 september kan het worden ingezien en kunnen bezwaren tegen het plan worden ingediend bij provinciale staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Op het voorontwerp van het plan is inspraak geweest. Aan in spraakbijeenkomsten hebben rond de 1.200 mensen meegedaan en van gemeenten, bejaardenoorden en andere organisaties zijn zo'n zestig reacties ontvangen. Gedeputeerde Staten (het dage lijks bestuur van de provincie) hebben de uitkomsten van de in spraak verwerkt in het ontwerp-plan. Natuur langs de autoweg Het uitgangspunt van het beleid voor ouderen is mensen zo lang mogelijk in de gelegenheid stel len zelfstandig te wonen. Van uit de inspraak wordt die ge- dachtengang gesteund, maar de zelfstandigheid mag geen doel op zich zijn. Er kan zich een situatie voor doen, dat de hulpverlening aan huis zo uitgebreid wordt, dat de oudere zich daardoor in zijn of haar vrijheid belemmerd voelt. In zulke situaties is het wonen in een bejaardenoord te verkie zen. Hulpverlening komt vaak van artsen, het kruiswerk en de gezinsverzorging. Het gaat dan -in vaktaal- om eerste-lijnszorg. De provincie heeft op dat punt geen zeggenschap maar gede puteerde staten zijn bereid het overleg tussen deze hulpverle ners en de bejaardenoorden te bevorderen, opdat een goede afstemming in de zorg ontstaat. Er moet een goede verhouding zijn tussen hulp van beroeps krachten en hulp van vrijwilli gers (mantelzorg). De vrijwillige hulpverlening mag niet volledig in de plaats komen van de pro fessionele hulp. In het voorontwerp van het plan hebben gedeputeerde staten aangegeven, dat de ideale grootte van bejaardenoorden ligt tussen bewonersaantallen van 75 en 11 5. De mensen ken nen elkaar dan, maar hoeven el kaar niet lastig te vallen (sociale controle). Bovendien is de fi nanciële opzet van bejaarden oorden van die omvang het gunstigst. Vanuit de inspraak is veelvuldig naar voren gekomen, dat de on dergrens van 75 bewoners te hoog is. Een werkgroep, die de inspraakreactie heeft bestu deerd, vindt dat 40 bewoners het minimum is. Gedeputeerde staten stellen de grens in het ontwerp-plan op 60. Zij wijzen erop, dat in de bejaardenoorden dag en nacht hulp geboden moet kunnen worden en af en toe hoort daar ook verpleging bij. Bij zestig bewoners is het bejaardenoord in staat hiervoor voldoende geschoold personeel aan te trekken. Over de identiteit van de bejaar denoorden lopen de meningen nogal uiteen. De meeste inspre kers stellen de levensbeschou wing van het huis op de tweede plaats en geven voorrang aan het feit, dat er een bejaarden oord in de buurt is. Een kleinere re groep insprekers stelt de identiteit voorop. Om de zorg van bejaardenoorden en ver pleeghuizen zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen, vinden gedeputeerde staten, dat ge probeerd moet worden de toe wijzing van plaatsen in één hand te leggen. Dit werd ook in de inspraak bepleit. Mensen die in een bejaardenoord gaan wo nen, hebben gemiddeld meer behoefte aan zorg dan de oude ren die zich een aantal jaren ge leden in het bejaardenoord vestigden. Dat is logisch als wordt bedacht, dat mensen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. De situatie heeft wel in vloed op de sfeer -het leefklimaat- in de bejaardenoor den. Contacten met de buiten wereld worden minder, maar ook de contacten tussen de be woners onderling. Gedeputeer de staten schrijven in het ontwerp-plan, dat ervoor moet worden gewaakt, dat de sfeer niet verder wordt aangetast. De statencommissie welzijn bespreekt het ontwerp-plan op 2 oktober. Provinciale staten stellen het plan vast in hun ver gadering van 24 oktober. Bi Het ontwerp-plan voor de be jaardenoorden en een samen vatting van het plan zijn gratis verkrijgbaar bij het bureau voor lichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg, telefoon 01180-31394. Ook de inspraakreacties, sa mengevat door de werkgroep plan voor de bejaardenoorden, zijn daar verkrijgbaar. Verder is er een informatieblad over het plan en de daarop uit- Overhoeken zijn de stukken grond tussen de autoweg en de in- en uitvoegstroken. Bij de aanleg van de Verlengde Delta weg is rekening gehouden met de oorsprong van het oudland gebied De Poel. Gekozen werd- daarom voor inrichting van de overhoeken volgens een moer- neringspatroon. Op die manier kon zichtbaar worden gemaakt hoe het landschap in De Poel is ontstaan. De kleilaag, die ongeveer een meter dik is, is weggegraven tot het veen, waarbij een aantal kleidammetjes is uitgespaard. Die dammetjes waren bij de moernering bedoeld om het af gegraven veen over land af te voeren. De kleidammetjes zijn vrij breed -twee tot drie meter: zij moesten de dragline dragen, die voor het graafwerk werd ge bruikt. Tijdens het werk werd duidelijk, dat in de middel eeuwen het veen volgens een patroon van evenwijdig aan el kaar lopende stroken is afgegra ven. Er werden sporen gevon den van wilgen en berken en stronken die eerst niet konden worden thuisgebracht, bleken, gebrachte inspraak. Ook dat is aan te vragen bij het bureau voorlichting. Zoals in het artikel "Plan bejaar denoorden" is vermeld, ligt het ontwerp-plan tot 1 september op werkdagen ter inzage in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, en in de ge meentehuizen in de provincie. Bezwaarschriften kunnen tot 1 september worden ingediend bij provinciale staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. Hl na onderzoek van de rijksuni versiteit van Utrecht, afkomstig te zijn van de grove den. Voor de veenvorming -aan het begin van onze jaartelling- moet De Poel er dus nogal anders heb ben uitgezien dan nu het geval is. De waterstand in de overhoe ken ligt rond één meter boven het polderpeil in de directe om geving. Dat is gedaan om een zo goed mogelijke weergave van de historische ontwikkeling te bereiken. De diepte van het water rond de dammetjes va rieert, doordat de afgegraven kleilaag niet overal even dik was. Op het oostelijke punt van de overhoeken staat alleen in erg natte tijden water, op ande re punten staat er het hele jaar door water. Het regenwater verzout door het zoute veen, dat op sommige plaatsen aan de oppervlakte is gekomen. Het zoutgehalte schommelt rond de twee promille. In de overhoeken is sprake van een zoet-zout milieu en van een nat-droog gradiënt. Beide zijn gunstig voor een veelsoortige natuurlijke ontwikkeling, zowel voor de dieren als de planten. De hoogste delen van de over hoeken zijn droog en zoet en de lagere zout en nat. Eenden broeden op de kleidam metjes en steltlopers en plevie ren verkiezen daarvoor de droogvallende grond. Water hoentjes en meerkoeten bou wen hun nesten in de hoge wa terplanten langs de randen. Provinciale waterstaat heeft sinds de ingebruikneming van de Verlengde Deltaweg (1982) bijgehouden welke ontwikkelin gen zich in het planten- en die renleven hebben voorgedaan. Aan vogels werden waargeno men: wilde eend, kuifeend, slobeend, knobbelzwaan, meer koet, waterhoen, grutto, kievit, tureluur, scholekster, kluut, bontbekplevier en kleine karre- kiet. Al deze vogels broeden ook in de overhoeken. Verder werden gesignaleerd: overlo per, rosse grutto, bokje, water snip, groenpootruiter, zwarte ruiter, witgatje, lepelaar, blau we reiger, kokmeeuw, visdief, dodaars, bergeend en winter taling. Al na het eerste jaar was er sprake van een sterke opkomst van waterplanten, voorkomend in brakke, niet vervuilde mi lieus. Ruppia-soorten en zannichellia-planten die ook in Zeeland zeldzaam zijn -groeiden in het diepere water en op on diepe en droogvallende plaat sen verscheen massaal de zee aster. Planten van een zilt mi lieu .in de overhoeken zijn sna- velruppia, spiraalruppia, geknik te vossestaart, zeebies, zilte rus, zeekraal, gerande schijnspurrie, aardbeiklaver, selderij, kattedoorn, schedefon- tijnkruid, matte bies, waterpun- ge, zomprus, zilte greppelrus, greppelrus en zilte waterranon kel. De waterpunge komt voor op het zand dat in de overhoe ken terecht kwam bij de aanleg van de weg. Vanuit het zoete milieu zijn er: stijve waterranon kel. fijne waterranonkel, be haarde boterbloem, blaartrek kende boterbloem, zeegroene rus, pitrus, gewone waterbies, moeras andoorn, grote lisdodde en kranswier. Doordat op de overhoeken niet wordt gemaaid, groeien er nu van lieverlee struiken. De ge oorde wilg, els en hondsroos zijn inmiddels geconstateerd en aangenomen wordt, dat mei doorn zich in de toekomst nog zal ontwikkelen. Provinciale waterstaat heeft on derzocht of door de natuurlijke inrichting het aantal ver keersslachtoffers onder vogels en zoogdieren wordt verhoogd. Dat blijkt niet het geval te zijn. Gedurende een jaar is het aantal dode dieren op de weg en in de berm geteld over een lengte van ruim drie kilometer. Er werden veertig verkeersslachtoffers ge teld, wat neerkomt op 13 die ren per jaar, per kilometer auto weg. Cijfers van autowegen el ders in het land variëren van 10 tot 47 dieren per jaar, per kilo meter. De situatie bij de over hoeken is niet uitzonderlijk hoog en daarom wordt van ver der onderzoek afgezien. Onder de slachtoffers zaten zes kok meeuwen, drie duiven, een fa zant, oen torenvalk, twee hazen en een bunzing. Tot 1 oktober worden in de Ab dij van Middelburg rondleidin gen verzorgd. Op iedere werk dag beginnen er wandelingen om 10.00,11.30. 13.30 en 15.00 uur. 's Zaterdags zijn de aanvangstijden 13.30 en 15.00 uur. Elke wandeling duurt zo'n 75 minuten - een uur en een kwartier dus. De tarieven zijn vijf gulden voor een volwassene, tien gulden per gezin en een rijksdaalder voor kinderen tot 16 jaar. Ook het groepstarief komt op f 2,50. Een groep bestaat uit tenminste twintig mensen. De wandeling begint in de Kloostergang, ingang Abdij plein. "Aangedaan" worden de Kapittelzaal, de Abdijkerken, het grafmonument van de Zeeuwse admiralen Johan en Cornells Evertsen en de staten zaal. In de tijd, dat de Abdij nog een klooster was, was de huidi ge statenzaal in gebruik als ref ter. Nu wordt er het beleid van de provincie bepaald. Ook de crypt wordt bezocht ,-een in drukwekkende kelderruimte on der de Abdijgebouwen. Onder deel van de wandeling vormt verder een bezoek aan het Zeeuws Museum, dat ook aan het Abdijplein is gevestigd. In het museum hangen de wand tapijten, die de staten van Zee land rond 1600 hebben laten maken ter herinnering aan de overwinningen van de Zeeuwen op de Spanjaarden. Er is een collectie van Zeeuwse kleder drachten en Nehalennia- altaarstenen staan er tentoon gesteld. Ook de hedendaagse kunst is in het Zeeuws Museum te zien. De kaartverkoop voor de rond wandelingen is aan de kassa van het Zeeuws Museum en bij de Middelburgse VVV, Markt 65a, Middelburg. Buiten het seizoen kunnen op aanvraag groepswandelingen worden verzorgd. Afspraken daartoe moeten via de VVV Middelburg worden gemaakt. Hl Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 per 100 gram v.af5,50 per 100 gram v.aI o,JU per 100 gram v.aI U,UU 100% katoen, gekleurd met indigo, per 100 gram v.aI 0,0U Kromme Weele 9, Middelburg, tel. 01180-15371 60 jaar BtRES Dubbeldeurs koelkast. 240 liter inhoud. Invriesvak 49 liter netto. Vier sterren diep vriesvak. Witgemoffelde staalplaat buiten- kast. Op diverse hoogtes instelbare rekken. De deur is linksdraaiend te maken. Dubbeldeurs koelkast 280 liter inhoud. Invriesvak 49 liter netto. Vier sterren diep vriesvak. Witgemoffelde staalplaat buiten- kast. Op diverse hoogtes instelbare rekken. De deur is linksdraaiend EG 1 te maken. WSJ, Walstraat 113-11 7. VLISSINGEN 01184-12437 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg hebben bij hen op 19 juni 1986 een aanvraag om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende ver gunning voor een gemeentelijke reinigingsgarage en opslagterrein op een per ceel aan de Stadsambachtsweg 6 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie N, no. 1289 ingediend. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voor schriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter. inzage van 24 juli 1986 tot en met 25 augustus 1986 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Middelburg op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na tel. afspraak: 01180-26251, tst. 413); - op het bureau milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, Mid delburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 25 augustus 1986 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan wor den ingesteld tegen de aangevraagde vergunning liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het geven van de aangevraagde vergunning, als tegen de ontwerp-vergunning en wel tot en met 25 augustus 1986. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom wordt verzocht kunnen tot en met 18 augustus 1986 tegen de aanvraag en/of ontwerp- vergunning mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn. (telefoon: 01180-31364). Middelburg, 23 juli 1986 sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011

de Vlissinger | 1986 | | pagina 10