informatiepagina van de gemeente vlissingen Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Nieuw station voorziet in behoefte Zwemmen in de Vissershaven gevaarlijk Bestand glasbakken vernieuwd èn uitgebreid! o w Begroting, öök gemakkelijk in het huishouden Hoe u óók van Vlissingen kunt genieten... Liefde, vrede en menselijkheid Veel belangstelling voor UCEP-kraam DE VLISSINGER Woensdag 9 juli 1986 Hondenbelasting Afvalstoffenheffing ook bij de afvalstoffenheffing Vakantiestop voor Vrijwilligers Vacature Bank en Klussendienst Gemeentelijke informatie nodig? Niet 's avonds Milieu Brieven aan de raad? "Grondpakket" kabeltelevisie voor sommigen mogelijk Winkels op zondagen open Kerk Carillon Nog méér A partir del 1° de julio de1986: AUMENT0 LEGAL DEL ALQUILER Y UN NUEVO PERI0D0 PARA EL SUBSIDIO DEL ALQUILER. Per 1 juli 1986: WETTELIJKE HUURVERHOGING EN EEN NIEUW TIJDVAK VOOR HUURSUBSIDIE Borden en boeien Maar waarom ook? N DEN SLAUW CERUITEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Vaak kwamen daarbij vragen naar voren als: 'kan ik kwijt schelding krijgen?' en 'bij wie moet ik dat aanvragen?'. In dit artikel wordt vermeld in welk geval en voor welke belasting kwijtschelding kan worden verleend. Wie desondanks nog vragen overhoudt kan die kwijt bij genoemd bureau (stadhuis, begane grond, ka mer 031). Eeen ieder die een of meer hon den heeft is hiervoor belasting verschuldigd aan de gemeente. Het was dan ook de gemeente die de aanslagbiljetten verstuur de (via het Gemeentelijk Reken centrum Rotterdam): het is ook de gemeente die het geld int. Nu kan het zijn dat u zo'n laag inko men hebt, dat u de belasting moeilijk kunt betalen. In dat ge val kan het bedrag van de be lasting voor de eerste hond wor den verminderd tot f 25,45 (voor 1986). U moet dan wel bin nen twee maanden na dagteke ning van het aanslagbiljet een aanvraag indienen bij burge meester en wethouders. In de meeste gevallen zal dat uiterlijk 27 augustus zijn. U kunt gebruik maken van de speciale formulie ren, die gereed liggen bij het kassierskantoor in het stadhuis (begane grond). U moet wèl kun nen aantonen dat het bruto- gezinsinkomen over het vooraf gaande kalenderjaar hoogstens het wettelijk minimumloon heeft bedragen. Bij de aanvraag om ontheffing moet een kopie van het aangif tebiljet inkomstenbelasting worden bijgesloten. Ook een kopie van de jaaropgaaf van de werkgever(s) of uitkerings- instantie(s) over het vooraf gaande kalenderjaar is oe- gestaan. Ook dergelijke for mulieren van eventuele inwo nende partners of overige be woners van de woning dienen te worden bijgesloten. Bij het ontbreken van deze gegevens wordt de aanvraag niet in be handeling genomen! U kunt ook ontheffing krijgen als u: - naar een andere gemeente verhuist: - de (of een) hond gestorven is; - de (of een hond) naar een an dere eigenaar is overgegaan. Wilt u om een van deze drie re denen ontheffing aanvragen, dan moet u daarvoor een schrif telijk verzoek indienen bij burge meester en wethouders. Dat dient te gebeuren binnen twee maanden, nadat een van ge noemde situaties zich heeft voorgedaan. Eén van de gemeentelijke dien sten waar u wekelijks mee te maken hebt is het ophalen van huisvuil. Voor deze dienstverle ning stuurt de gemeente u een maal per jaar een 'rekening' in de vorm van een accept girokaart. U moet dan ook aan de gemeente betalen. Ook hier kunt u echter kwijtschelding aanvragen. De handelwijze daarvoor is dezelfde als is om schreven onder het kopje 'hon denbelasting'. Daar kan men echter hooguit gedeeltlijke kwijt schelding krijgen, terwijl bij de afvalstoffenheffing gehele kwijt schelding mogelijk is. De voorstadhalte Vlissingen-Souburg voorziet in een behoefte. Velen weten de weg naar dit NS-'station' al te vinden, zo is sinds de ingebruikname (op 31 mei) gebleken. Inwoners van Souburg, maar ook van bijvoorbeeld Westerzicht stappen er op de trein. Twee maal per uur gaat er één richting Middelburg. Bijvoorbeeld de Intercity naar Schiphol. Daar bestaat nu een rechtstreekse verbin ding mee. Net als met Zwolle, via 's Hertogenbosch, bijvoorbeeld. Voorts gaat er doorgaans twee keer per uur een trein naar het eindstation Vlissingen. Voor reizigers die van dat 'oude' station gebruik blijven maken ver anderde er betrekkelijk weinig. De treinen arriveren er, sinds een maand, meestal enkele minuten later. Bovendien vertrekken ze er enkele minuten eerder dan voorheen, 't Is even wennen. Maar ook dat is een kwestie van tijd. (foto Johan Murre) Het lijkt zo aantrekkelijk: even een frisse duik nemen in de Vis sershaven. Vergeet het maar; het is (levens)gevaarlijk! Aan de kant van de Nieuwendijk en Zeilmarkt bevinden zich bijvoor beeld, enigzins van de muur verwijderd, restanten van een sta len damwand. Net onder het wateroppervlak, maar: on zichtbaar. vroeger reinigingsrechten genaamd - is ontheffing mogelijk. Bij vertrek uit de gemeente kunt u dat aan vragen over het aantal volle maanden van het belasting jaar. Het gaat daarbij om maanden die vallen na de datum van vertrek. Het kantoor van de Vrijwilli gers Vacaturebank (VVB) en de Klussendienst zal de ko mende vakantieperiode geslo ten zijn van 12 juli tot 25 augustus. De Klussendienst blijft wel be reikbaar voor het opgeven van spoedkarweien èn het aanmel den van klussers. Daarvoor kan men 's morgens tussen 8.00- en 9.00 uur B. Kossen bellen (tele foonnummer 13362). Na 25 augustus kunnen alle klussen weer gewoon worden gemeld bij het kantoor van de VVB en de Klussendienst, Julianalaan 4 (te lefoonnummer 19397). Ook kun nen mensen die vrijwilligerswerk willen gaan doen daar dan weer terecht voor nadere informatie. Gesloten deuren. Grote kans dat u daar voor komt te staan als u deze maanden een be zoek wilt brengen aan de ge meentelijke informatiehoe- ken. Enkele van deze gebou wen waarin deze zijn onderge bracht, zijn namelijk in ver band met de schoolvakanties gesloten. Bovendien kan men, als gevolg van de verhuizing, tijdelijk niet terecht in de Vlis- singse bibliotheek. Waar u uiteraard wel als altijd welkom bent, is het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Daar kan men vrijblij vend in de informatiehoek no ta's en vele andere stukken ko men inzien. Bovendien liggen er ettelijke tientallen folders en bro chures gereed. Om mee te ne men. Ook mondelinge informa tie wordt graag verstrekt door de medewerkers van dit bureau. Het is op maandag tot en met vrijdag geopend van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Het bureau fnancieel beheer in het stadhuis heeft de afgelopen weken nogal wat bezoek gehad. Aanleiding vormde in vele gevallen de ontvangst van gemeentelijke belastingaanslagen. De af valstoffenheffing (voor het ophalen van huisvuil bijvoorbeeld), maar ook de hondenbelasting, de begrafenisrechten, de precariorechten en de baatbelasting. Goed nieuws! Sinds enkele weken is het bestand van glasbak ken in de gemeente drastisch vernieuwd èn uitgebrei. Het aan tal plaatsen waar de glasbakken staan is met drie toegenomen tot 17. Het aantal containers groeide met acht naar 21. Alle con tainers zijn nieuw èn gebruiksvriendelijker dan de oude. Dat danken ze onder meer aan hun vrij geringe hoogte. Bijna nie mand zal meer op haar of zijn tenen hoeven te gaan staan om pot ten en flessen in de bak te gooien. De nieuwe bakken hebben bo vendien als voordeel dat men er ook 'plat' glas in kwijt kan. Daar voor is er een speciale sleuf in aangebracht. Ookvoor het glas van deuren ramen en tafels geldt dus voortaan: in de glasbak! Vriendelijk verzoek daarbij: doe het overdag! 's Avonds kan het geluid van rinkelend glas be hoorlijk ver 'doorklinken' waar door kinderen uit hun slaap kun nen worden gehaald. 't Hoeft waarschijnlijk bij u geen betoog meer. Toch, ter motivatie (wellicht): al het glas uit de glas container wordt opnieuw ge bruikt. Daardoor hoeven er min der grondstoffen voor nieuw glas aan de natuur te worden onttrokken. Bovendien wordt de afvalberg minder hoog. U helpt het milieu dus een aardig handje door het glas niet in de vuilnis zak, maar in de glasbak te gooi en. Waar u ook woont, er staat er vast wel een in de buurt! U kunt ze op de volgende plaat sen aantreffen: - Verlengde Kanaalstraat (Oost-Souburg; deze bakken zullen binnenkort worden verplaatst naar de overzijde van de straat): Oranjeplein (Oost-Souburg); Zandweg (Ritthem); Parklaan (West-Souburg); Papegaaienburg (winkel centrum); Troelstraweg (Paau- wenburg); A. Gogelweg (Paau- wenburg); Paauwenburgweg; Bonedijkestraat (bij de hoek met de Sottegemstraat; Hogeweg (zie foto); Hercules Segherslaan(bij su permarkt Koppejan); Gildeweg (bij de Miro); Mercuriusweg (bij de Prijsslag); Scheldestraat (bij ingang KMS-terrein); Spuiplein (binnenstad); Zeemanserve ('achter' de Lange Zelke); De Ruyterplein. (foto Johan Murre). Vlissingse Iedere organisatie - groot of klein - heeft er wel een: een begro ting. Aan de ene kant van de streep staan de inkomsten op een rijtje, aan de andere kant de uitgaven. Ook in het (gezins) huis houden is zoiets best gemakkelijk; weten wat je hebt en wat je daarmee kan. Maar ook: voorkomen dat de zaak niet teveel uit evenwicht raakt en de rode cijfers opdoemen. Men heeft er ook diverse bro chures uitgegeven. In de 'Bud getkrant' worden ze genoemd. Een paar titels: 'De kosten van kinderen', 'Baby op komst', 'Goed eten voor weinig geld" en 'Rondkomen volgens plan'. Deze brochures kunt u bestel len bij het Nibud. De'Budgetkrant' is gratis en verkrijgbaar bij de Gemeente lijke Sociale Dienst en bij het Stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis (tel. 87335). De illustratie bij dit ar tikel is afkomstig uit deze krant. Nu klinkt dat allemaal vrij sim pel. Dat is het echter lang niet voor iedereen, om welke reden dan ook. U wilt wel, maar weet niet hoe. In dat geval kan de 'Budgetkrant' u misschien op weg helpen. In deze uitgave is bijvoorbeeld een schema opge nomen, die u kunt gebruiken om uw eigen begroting op te zetten, ook vindt men er tips in voor een vakantiebegroting. Deze 'Budgetkrant' is een uitga ve van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting. Een or ganisatie, waar men een brede ervaring heeft met voorlichting over de vele onderdelen van de gezinsbegroting. De Vlissingse raadsleden gaan, wat het besturen van de gemeente betreft, een rustige maand tegemoet. De eerstvol gende raadsvergadering is, als gevolg van de vakan tiespreiding, op 5 september. De vergaderingen van de vaste commissies van advies en bijstand zijn daarom in de loop van augustus. In deze commissies vindt meestal een voorbespreking van ontwerp- raadsvoorstellen plaats. Wie de komende tijd een brief aan de gemeenteraad stuurt, moet er dus rekening mee hou den dat deze pas over geruime tijd in commissies en raad be handeld kan worden. Overigens gaan bij alle gemeen telijke diensten de werkzaamhe den gewoon door. Wel zullen in verband met vakantie niet altijd die medewerkers aanwezig zijn, die u graag zou willen spreken. In vele gevallen kunt u echter een beroep doen op hun collega's. Over enige tijd komt er kabel televisie in Vlissingen. Afhan kelijk van het zenderaanbod, zal een abonnement daarop per maand 1 17,50 (veel zen ders) of f 10,50 (minder zen ders) kosten. Voor sommigen bestaat echter ook de moge lijkheid van een lager tarief dat overeenkomt met het huidige tarief (voor dezelfde zenders als nu te ontvangen zijn). U moet dan wonen in een wo ning van één van de Vlissingse woningbouwverenigingen BA- SCO, Woningstichting Walche ren of Vereniging tot Verbete ring van de Volkshuisvesting. Als u huurder bent van een der gelijke woning hebt u recht op dit zogenaamde "grondpak ket", echter alleen zo lang u in dezelfde woning blijft wonen. Het "grondpakket" vormt on derdeel van de overeenkomst die is gesloten tussen de Zeeuwse kabeltelevisiemaat schappij bv (Zekatel) en de Vlis singse woningbouwverenigin gen. Meer informatie hierover is verkrijgbaar bij uw woningbouw vereniging. De winkels in heel Vlissingen zullen op vier achtereenvol gende zondagen voor publiek geopend mogen zijn. Burge meester en wethouders heb ben dat besloten naar aanlei ding van een verzoek van de Winkeliersvereniging Winkel centrum Vlisssingen. Het gaat om de zondagen 20 ju li, 27 juli, 3 augustus en 10 augustus, alle dagen van 14- tot 18.00 uur. Uiteraard zijn de win keliers geheel vrij om gebruik te maken van deze mogelijkheid. Het is niet zo, dat op deze zon dagen alle winkels open zullen zijn! Het verhaal gaat, dat een jonge Michiel de Ruyter ooit tot in de spits van de Sint Jacobstoren geklommen is. Zulke halsbreken de toeren hoeft u niet uit te halen om toch te genieten van een magnifiek uitzicht. Over Vlissingen, over Walcheren èn, niet te vergeten, over de rede. Een klim via de trap naar de omgangen op veertig meter hoogte, zal voor velen al genoeg zijn. Voor de prijs hoeft u het niet te laten. Naast een portie energie kost het een volwassenen niet meer dan f 0,75 en de kinderen kwartje! De toren kan de gehele zomer vakantie worden beklommen. De openingstijden zijn op maan dag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.30 uur. Dezelfde openingstij den gelden op zaterdag, zij het dat de deur dan om 16.00 uur op slot gaat. 's Zondags kan men niet op de toren terecht. Is men eenmaal beneden terug gekeerd, dan is een bezoek aan de kerk evenzeer de moeite waard. Om het lijnenspel van de kapellen bijvoorbeeeld, om de rouwborden van het geslacht Lampsins, maar ook om het koorhek en het raam ter herin nering aan Michiel de Ruyter. De kerk (in beheer bij de Neder lands Hervormde Kerk) is meestal op dezelfde tijden als de toren toegankelijk. Waar u ook niet de toren voor op hoeft om er toch van te kunnen genieten, is het carillon. Natuur lijk klinkt het op vaste tijden, zo als ieder heel en half uur. Op vrijdag zet beiaardier Henk van Putten zich 's morgens om elf uur achter het klavier om het marktgebeuren beneden hem muzikaal luister bij te zetten. In het kader van een serie zomer- concerten zal bovendien zater dag a.s. zijn collega Jan Bezui- jen te beluisteren zijn. Hij laat de klokken klinken van 's middags drie tot vier uur. In het Bellamy- park komt het spel het beste tot z'n recht. De gemeente heeft de vakan- tievierder overigens nog meer te bieden om Vlissingen en een deel van haar bewogen historie te leren kennen. Wat dacht u van: - een bezoek'aan het Stedelijk Museum? Achter de hoge witte gevel aan het Bellamy- De wiriKeliers in de Schel destraat hadden vorige week - tijdens de zomermarkt - niet te klagen over belangstelling.De kraam van de begeleidings commissie UCEP-Bangla Desh - en wat er omheen gebeurde - mocht ruimschoots in die be langstelling delen. park (nr. 19) gaat heel wat fraais schuil. Materiaal over Michiel de Ruyter bijvoor beeld, maar ook een vroege re huiskamer. Naast de vaste collectie zijn op dit moment bovendien tijdelijk enkele zeer bezienswaardige expo sities te zien. (Zie verder het artikel daarover elders op de ze pagina). een bezoek aan de Oranje molen? U kunt hem bijna niet missen. Staande op de zee wering torent hij monumen taal boven de binnenstad uit. Op woensdagmiddag (13.30- tot 16.30 uur) en zaterdag (tussen 8.30- tot 11.30 uur) kan men er in, om de molen in werking zien. een wandeling langs de monumenten in de bin nenstad. Bij de VVV, het Stedelijk Museum en het Stafbureau voorlichting en inspraak is een folder ver krijgbaar, waarin een wan delroute langs Vlissingse monumenten is uitgestip peld. Vermeld dient te wor den dat de folder op som mige punten niet meer klopt. Dit, als gevolg van de vele stadsvernieu wingsprojecten, die de laatste jaren in de bin nenstad gereed gekomen zijn. (foto Johan Murre). De stickers waren bijvoorbeeld al na een dag uitverkocht. Ook het slaan van buttons, het rijden met de riksha en het aanbren gen van de schoonheidstip le verde aardig wat op voor het on derwijsproject in Bangla Desh. Dankzij de zomermarkt kan zo zeshonderd gld.worden overge maakt (bedrag wordt maandag "doorgebeld") naar dit Aziati sche land. de commissie was Vlissingen 4* Bangladesh GIRO 7 6 6 1 echter niet alleen op de zomer markt present om geld in te za melen. Ook het streven om in woners van Vlissingen te infor meren over het project en Bang la Desh werd zonder meer in houd gegeven. Wie er in het water duikt, heeft dan ook grote kans daarop te recht te komen. Het is niet moei lijk te raden welke ernstige ge volgen dat kan hebben! Afge zien daarvan, bij de genoemde gedeelten zijn geen trappen of iets dergelijks. Pas aan de zijde van het Arsenaal kan men weer uit het water klauteren. Voor hulpverleners een extra en ver tragende hindernis. Door de gemeente zijn de afge lopen week, mede op verzoek van omwonenden, met spoed enkele maatregelen getroffen. Zo werden op twee opvallende punten borden geplaatst met het opschrift: "Het houden en begrijpen van mensen is een magische, vreed zame kunst. Vanuit deze realiteit en kijk geven mijn foto's lief de, vrede en menselijkheid weer. Ik hou ervan om kinderen te fotograferen, omdat zij de oorspronkelijke betekenis zijn van de natuur en eerlijkheid. Ik hou ervan om de natuur te fotograferen, omdat zij de totale heldere kracht in schoonheid is. Ik hou ervan om monumenten te fotograferen, omdat zij de trots en het ge zicht van onze geschiedenis en beschaving zijn". Deze woorden zijn van A. Hussain Nabil, een fotograaf en muzikant. Hij komt uit het Midden-Oosten, woont meestal in Gent èn exposeert deze maand zijn foto's in het Vlissingse stadhuis, 't Is een ten toonstelling vol afwisseling; soms kleurrijk en fel, soms meer 'ge dekt' en rustig. Even uiteenlopend als de onderwerpen. Komt u zelf maar kijken. De expositie van Hussain Nabil duurt tot en met vrijdag 1 augustus. Het stadhuis is op maandag tot en met vrijdag geopend 'Verboden te zwemmen - le vensgevaarlijk'. Voorts zijn er rondom de Vissershaven, ter hoogte van het gebouw van de marechaussee, de Ballastkade en het De Ruyterplein, contai ners met reddingsboeien neergezet. Maar waarom zou men, in een waterrijke gemeente als Vlissin gen, nu uitgerekend in de Vis sershaven gaan zwemmen. Alsof er geen stranden - met bij behorende zwemgelegenheid: de zee - in de buurt zijn. Of wat dacht u van het Sportfondsen- bad, ook zo'n zwemparadijsvan 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. También este afio los precios de alquiler pueden sufrir un determmado aumento. Este aumento entraré en vigor el 1° de julio de 1986. Al fijar esle aumenlo los arrendatarios han de atenerse a determinadas normas legales En Holanda no se permite al ano més que un solo aumenlo de alquiler. Un aumento del precio de alquiler del 2% hasta el 6% como móximo. En la mayoria de los casos el 1°de julio de 1986 los alquileres aumentarén en un 2%. Sin embargo para determinadas viviendas los arrendatarios cobran alquileres bajos que no estén en proporción con el valor real de la vivienda. En estos casos el aumenlo puede ser del 4% e incluso del 6%. Al fijar el aumenlo el arrendatario deberé atenerse a un determinado sistema de valoración en puntos. Un nuevo periodo de subvención de alquiler. Quizés también para usted. 0 1°de julio de 1986 también daré comiqnzo el nuevo periodo de subvención de alquiler. Rjeden beneficiarse de esta subvención todos los inquilinos que paguen un precio de alquiler elevado en proporción a sus ingresos. Féra obtener esta subvención hay que presenlar una solicitud. También los inquilinos que en el pasado se hayan beneficiado de esta subvención, tienen que renovar la solicitud. Lea en el folleto todos los pormenores. Rara aclarar el procedimiento relativo al aumento de alquiler y a la subvención de alquiler se ha redactado un folleto en espartol en el que se explican todos los pormenores. Rjede recoger gratuitamente este folleto en los Ayuntamientos. asociaciones para la construcción de viviendas (woningbouwvereniging) o en la Fundación para Trabajadores Extranjeros (Stichting voor Buitenlandse Werknemers). Ook dit iaar mogen de-huurprijzen weer worden verhoogd. Dal gebeurt met ingang van 1 juli 1986 De verhuurders van woningen moeten zich daarbij aan een aantal wettelijke regels houden. In Nederland kunnen huren slechts één keer per jaar worden verhoogd. Huurverhoging van 2% tot maximaal 6% In de meeste gevallen gaat de huur per 1 juli 1986 met 2% omhoog. Er zijn echter ook woonruimten, waarvoor de huur eigenlijk te laag was in verhouding tot wat de woning waard is. Bij die woningen kan de huurverhoging 4% ol zelfs 6% bedragen. De verhoging wordt bepaald aan de hand van een puntensysteem, waar de verhuurder van uit moet gaan. Nieuw tijdvak huursubsidie Wellicht ook voor u Fter 1 juli 1986 start ooK hel nieuwe tijdvak van de huursubsidie, ledereen mei een voor zijn ol haar inkomen te hoge huur, kan daarvoor in aanmerking komen Daar moet wel een aanvraag voor worden ingediend. Ook door huurders die de huursubsidie in het verleden al hebben ontvangen. Folder vertelt het hoe en waarom Om de hele procedure rond de huurverhoging en de huursubsidie te verduidelijken is er een folder in uw eigen taal beschikbaar waarin een en ander wordt toegelicht. De folder is gratis te krijgen bij gemeenten, woningbouwverenigingen of bij de Stichting voor Buitenlandse Werknemers. Y

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5