Gezellige drukke zomermarkt Vlissingse Scheldestraat GROENEVELD VLISSINGEN Kijken en horen onder één dak Verenigde Spaarbank Middelburg verhuisd TOERISTISCHE SNUFFELMARKT OP BOULEVARD TE VLISSINGEN RETTICH MEER DAN EEN WITTE WORTEL Een bewaakte fietsstalling in september in Middelburg Dames Oostkapelle I met shirts Maartense WERKLOOSHEIDSPROJECT MIDDELBURG AH introduceert rode Keiler Geister Supermarkten dreigen met 1000 nieuwe slijterijen Woensdag 9 juli 1986 DE FAAM - DE VLISSINGER Showboot op Oosterschelde PITTIG JAARROND BEHANDELING 'SLANKE' GROENTE GEBRUIKSMOGE LIJKHEDEN De zomermarkt, die drie dagen lang voor een gezellige drukte zorgde in de Scheldestraat in Vlissingen is een groot succes ge worden. "Iedereen is tevreden. Het was gezellig druk, er waren veel attracties en er werden ook nog goede zaken gedaan", stel de Kees Schroevers, hoofdcoördinator van de werkgroep uit de winkeliersvereniging, zaterdagmiddag aan het eind van het festijn vast. Het evenement dat de winkeliers vereniging Scheldestraat orgsani- seerde, kreeg echter een minder aangename verrassing te verwer ken. In de nacht van vrijdag op zaterdag hadden onbekenden de zeilen van een aantal kramen met scherpe voorwerpen bewerkt. Tweeëntwintig zeilen werden daarbij kapot gesneden."Wie die schade moet betalen, is nog niet helemaal duidelijk" stelt de heer Schroevers. Een grote trekker tijdens de zo mermarkt was ongetwijfeld de Groeneveld opticiens aan de St. Jacobsstraat in Vlissingen was aan een verbouwing toe, Schoo- nenberg hoortoestellen aan de Badhuisstraat lag wat achteraf en omdat het toch één familie was lag het voor de hand dat zij uit eindelijk 'bij elkaar zouden ko men'. Vorige week donderdag opende Groeneveld opriciëns/au- diciëns dan ook voor het eerst haar deuren in het nieuwe onder komen aan de lange Zelke in Vlis singen. De nieuwe vestiging heeft een to tale oppervlakte van 140 vierkan te meter waarin zijn onderge bracht de verkoopruimte, een ate lier voor de reparaties, een ruimte voor het verrichten van oogmetin gen en een afdeling voor de hoor toestellen. Helemaal nieuw bij Groeneveld is een computer voor het verrichten van een objectieve oogmeting, daar valt niet alleen binnen een halve minuut af te lezen welke sterkte de ogen hebben, maar de computer geeft ook nog een 'teke ning' van het oog met brandpunt afstand en een grafiek van drie honderd verrichte metingen, daardoor is het voor Groeneveld eenvoudig na te gaan, welke sterkte van de glazen veel en wei nig voorkomen en kan er reke ning worden gehouden met de voorraad glazen. ringrijderij in de Kasteelstraat, die de hele zaterdag in beslag nam. Het was de bedoeling dat burgemeester Jaap van der Doef rond vijf uur 's middags de prij zen aan de winnaars zou uitrei ken, maaide wedstrijd liep nogal uit; er moest veel worden 'ge kampt'. Nu kon de eerste burger van Vlissingen de wisselbekers pas tegen zessen uitreiken. De rin- grijdersvereniging Ritthem, aan gevuld met een aantal Souburgse collega's, zorgde in ieder geval voor een bijzonder spannend slot. Elke donderdagavond in de maanden juli en augustus vertrekt de showboot 'De Christiaan B' vanuit de Sofia-haven nabij het recreatiecentrum 'De Roompot' voor een tocht op de Ooster schelde. Aan boord van de showboot wordt er voor het nodige amuse ment gezorgd. Zo wordt er een complete discotheek opgebouwd, op een ander dek is live muziek waarop een dansje kan worden gemaakt en op het luxe-dek is er een klederdrachtenshow. Op het vierde dek is er mogelijkheid tot het spelen van een spelletje bingo. Verder zijn er nog twee bars voor het 'natje en droogje'. Inschepen voor deze avond is vanaf 20 uur en zo rond 23.30 meert de boot weer in de Sofiahaven. De playbackshow had in tegen stelling tot vorig jaar aanmerke lijk minder deelnemers. De orga nisatoren willen daarom volgend jaar dit evenement in een sound- mixshow veranderen. Verder wa ren er muzikale shows, een optre den van enkele artiesten, een snuffelmarkt en demonstraties van oude ambachten. Veel belangstelling trok ook de expositie van oude ansichtkaarten van Vlissingen, een verzameling van de heer J. Schoenmaker, die tevens zijn schilderijen toonde in een pandje op de hoek van de Kasteelstraat en de Scheldestraat. Deze expositie blijft overigens nog een aantal weken langer te bezichtigen. Klimop-school kreeg toch 'Sound-machine' De kinderen van de Klimop- school in Middelburg keken vorige week dinsdag wel even verbaasd op toen plaatsver vangend bedrijfsleider Floor van Leeuwen van het Tref cen ter de school binnenstapte en aan 'meester' Jan Versteeg even de aandacht vroeg. Het Trefcenter had in de periode van 15 lot en met 17 mei een 'eigen' braderie en een onder deel daarvan was een kleur- wedstrijd voor kinderen tot 12 jaar. De leerlingen van de Klimop- school (een school voor verstan delijk ghandicapte kinderen) had den ook meegedaan, maar die wa ren te oud en vielen dus buiten de prijzen. "Toch vonden wij dat een leuk idee" vertelde Floor van Leeu- wen. "Wij vonden dat zelf zó leuk, dat wij meenden dat daar een prijs tegenover moest staan". In overleg met de 'meesters' werd dan ook besloten om een zoge naamde 'sound-machine' te geven. Het was even stil in de volle aula. Maar toen een der leerlingen het pakje openmaakte en zag wat er in zat ging er een gejoel op. De stemming kwam er pas goed in, toen het apparaat werd aangezet en er discomuziek uit de luidspre kers galmde. Het spreekt dan ook vanzelf dat de kinderen speciaal voor Floor van Leeuwen 'lang zal-die leven' zongen. Het 'nieuwe' kantoor van de Ver enigde Spaarbank aan de Vrij landstraat in Middelburg werd vrijdag op uiterst informele wijze geopend. Een receptie voor het personeel en een 'open huis' voor de 'buren' en belangstellenden. Voorheen zat de Verenigde Spaarbank aan de Meanderlaan. "Maar", zo zegt de beheerder A. Tange, "Wij zaten goed be schouwd wel wat achteraf. Met deze vestiging zitten wij wat meer in het centrum van de wijk en zijn dus voor iedereen beter be reikbaar". Het nieuwe kantoor telt drie ba lies, een aparte ruimte voor een zogenaamd persoonlijk gesprek en heeft nu ook een aantal kluisloketten. Haast vanzelfspre kend wordt er gebruik gemaakt van een computerterminal, waar door binnen een mum van tijd al le bankgegevens van de cliënt be schikbaar zijn. Door de uniformi teit in de inrichting van de Ver enigde Spaarbanken nam de ver bouwing slechts één maand in beslag. *Beheerder Spaarbank Tange Nieuwesteeg nieuwe Zaterdag 12 juli is voor de eerste keer dit zomerseizoen op de Vlis singse Boulevard te genieten van de voordelige aanbiedingen en ve le attracties op de zeer groots op gezette openlucht Snuffelmarkt (rommelmarkt) die speciaal voor de op Walcheren vakantie vieren de toerist wordt georganiseerd. De organisator van dit evenement -het organisatie- en evenementen- buro "Zuid-West Nederland" te Goes - is bijzonder gelukkig met deze geboden gelegenheid door het gemeentebestuur van Vlissin gen, maar hoopt dat de weersom standigheden gunstiger zullen zijn dan het vorig jaar toen het moeite kostte vanwege de hevige wind de marktkramen aan de grond te houden. Voor de tweede maal dit zomerseizoen - de vorige markt werd gehouden op het evenemen tenterrein van Westkapelle - zal een 200-tal marktkramen bemand worden door hoofdzakelijk parti- kuliere kooplui die op een ont spannen manier proberen hun overtollige huisraad voor een re delijke prijs van de hand te doen. Wat er precies te koop zal worden aangeboden kan tevoren nooit worden voorspeld. Dit is een van die aantrekkelijke elementen aan de Snuffelmarkt. In ieder geval zal men er kunnen vinden: antiek, curiosa, rommel, snuisterijen, kleding, hoeden, petten, fietsen, gereedschap, speelgoed, postze gels, munten, schilderijen, meubi lair, schoenen, strips en boeken, grammofoonplaten enz. enz. Tevens is er voor de bezoeker ge zorgd voor het natje en droogje, zoals een hamburgertje, frietje, pilsje of chocolademelk, een sui kerspin of een ijsje. Voor de kleinsten is er weer dat levensgrote springkussen "Moon- walk" genaamd, waar de gehele dag gratis op gesprongen kan worden. Kortom het is een markt voor jong en oud. De toeristische Snuffelmarkt op de Boulevard te Vlissingen (tussen de Zeevaart school en het Strandhotel) is za terdag 12 juli a.s. voor het pu bliek geopend vabn 14.00 tot 21.00 uur. u Rettich, een groentesoort die nog steeds door veel mensen aangezien wordt voor een witte wortel, is de Duitse naam voor witte ra menas. Naast rettich kun nen we zwarte ramenas. Beide ramenassoorten zijn de naaste familie van de ra dijs. Oorspronkelijk komt rettich uit Azië en Zuid- Europa. Al in het oude Egypte (2000 jaar voor Christus) werd rettich veel gegeten. De ra menassoorten stonden ook in hoog aanzien bij de Grie ken en Romeinen. Repro- dukties van het gewas wer den bijvoorbeeld uitge voerd in zilver, goud en lood. Lange tijd is er geen of wei nig belangstelling geweest voor de teelt van rettich. In Duitsland werd de groente herontdekt en werd het een bijzonder populaire groente. Ook in ons land groeit de vraag naar deze pittig sma kende wortel. Hoewel de juiste naam dus witte rame nas is, hebben we gemaks halve de naam rettich maar overgenomen van onze Duitse buren. Rettich heeft de vorm van een winterwortel. De afme tingen kunnen nogal ver schillen. Zo zijn er exem plaren van 50 cm lang maar ook van 20 cm lang (nor male afmeting). Het type rettich van ongeveer 20 cm lang wordt in Nederland geteeld. Er bestaan echter nog ralloze andere vormen van rettich. Zo zijn er vor men met halflange of ronde wortels, stomp of spits aan de punt en soms rood- of blauwachtig van kleur. De smaak van rettich is pit tiger dan die van radijs, maar niet zo scherp als van zwarte ramenas. Verse ret tich is sappig en knapperig. In tegenstelling tot zwarte ramenas is rettich slechts beperkt houdbaar. Net als bij radijs kan rettich door het te lang bewaren, van binnen voos worden. 'Voosheid' is een gebrek wat vooral optreedt bij temperaturen boven 25 gra den Celcius. Bewaar rettich in een open geperforeerde plastic zak of in rekfolie. Op een koele plaats is rettich zo'n 1 - 2 dagen te bewaren en in de koelkast 3 - 4 dagen. Rettich is het hele jaar ver krijgbaar. Van april tot ok tober komt de groente van eigen bodem. In de winter wordt rettich uit Italië geïmporteerd. Het produkt moet vrij van grond worden aangevoerd. Soms wordt het produkt aangevoerd met blad, dat erg kwetsbaar is. Vooral wanneer de bladstelen bre ken, verwelkt het blad zéér snel. Duidelijk is dat rettich meer overeenkomsten heeft met radijs dan met zwarte ramenas. Rettich is evenals radijs het hele jaar verkrijg baar en beperkt houdbaar. Zwarte ramenas is alleen in de wintermaanden verkrijg baar en is zeker wel een maand te bewaren. Bij aan koop van rettich moet de wortel stevig aanvoelen en het eventuele aanwezige blad moet er fris uitzien. Hoe maak je nu precies een rettich schoon? Als er blad aan de rettich zit moet dat allereerst van de.rettich af gesneden worden, evenals een cm van de kop. Vervol gens de wortel schillen, goed wassen en in plakjes snijden of raspen. Door rettich te raspen komt de smaak veel sterker uit. Voor het gebruik in rauw- kostsalades kan rettich grof geraspt worden of kan ret tich in hele fijne reepjes of dunne plakjes gesneden worden. De Duitser bij voorbeeld, prefereert ret tich in schijven bij een glas bier. Rettich is uitermate geschikt voor dit bijzonde re borrelhapje; rettich in stukken van 6 cm snijden, met een appelboor tot 1/2 cm van de wand uithollen en vervolgens vullen met paté. Rettich is een ideaal onder deel van het 'slankmakers- menu', het bevat veel ge zonde voedingsstoffen en levert weinig calorieën. Per 100 gram rettich: vit. C, 29 mg, B-Caroteen (pro vitamine A): 0,01 mg, Fe: 0,8 mg, K-Joules/K-Cal.: 84/20. Er zijn talloze variaties mo gelijk voor het gebruik van geraspte rettich in rauw- kostsalades, hier volgen en kele smakelijke suggesties: rettich, grof geraspt; ananas in stukjes; zure au gurken in stukjes; kom kommer in blokjes, selderij fijngesneden rettich in dunne schijf jes; rode en groene paprika gesnipperd; courgette in blokjes; peterselie fijn gesneden rettich grof geraspt; ro de radijsjes in schijfjes; komkommer grof geraspt; groene paprika in reepjes; champignons geblan cheerd, bleekselderij- in schijfjes, tomaten in blok jes, bloemkool in roosjes, zwarte olijven, dille, bieslook en peterselie. Deze rauwkostsalades kun nen het best aangemaakt worden met een frisse dres sing van bijvoorbeeld olie, citroensap of azijn, zout en peper. Andere mogelijkheden met rettich zijn: op de boterham: in plak jes of geraspt met zout en peper, of citroensap, of zu re room met combinatie suiker, of in met hartig Devoorzitter van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel CBL heeft Staatssecretaris Van der Reijden gedreigd dat de su permarkten 1000 nieuwe slijterijen zullen openen als de ver koop van alcoholhoudende dranken bij de supermarkt wordt verboden. "We laten ons die 240 miljoen gulden niet zomaar afsnoepen". Dat het in werkelijkheid om veel meer miljoenen, dus grotere belangen gaat, blijkt bij bestudering van de totaalwinkelomzet in alcoholhoudende dranken in Nederland: ruim 4 miljard gul den. De supermakten nemen daarvan ca. 42,7% voor hun re kening. Alcoholica zijn 'boodschappen' die hoog op het boodschap penlijstje staan. Een gemiddeld huishouden geeft per jaar 1.485,uit aan alcoholhoudende dranken; 280,— aan ver se groenten; 450,aan brood en 940,aan zuivelpro- dukten. Het damesvoetbalelftal Oostka pelle I, een van de toonaangeven de eerste klassers in het Zeeuwse damesvoetbal heeft een nieuwe sponsor en draagt nu shirts ge schonken door Maartense Tapijt en Meubelen uit Middelburg. Niet alleen tijdens de wedstrijden, maar ook op weg naar of komend van de wedstrijden zullen deze da mes er sportief uitzien. Zij dragen dan sportjacks waarop de naam Maartense Tapijt gedistingeerd gedrukt staat. Op bovenstaande foto staan de trainer/leider en de volgende speelsters. Staand v.l.n.r.: Lein Adriaanse (Trai- ner/Leider)-Coby Coppoolse - Hanneke Lous-Angelke Jobse- Ingrid v.d. Woestijnse-Arja Boogaart-Jolanda Zwigtman (Aanvoerster). Zittend v.l.n.r. Simone Wattel- Irma de Witte-Jolanda Adriaanse-Anja Bastiaanse-Petra Kamphorst-Suzan Wisse. broodbeleg of kwark. als borrelhapje: blokjes presenteren met prikker en dipsaus, of twee dunne plakjes rettich met een plakje kaas ertussen aan een prikker. als toevoeging aan aar dappelpuree of stamppot van rauwe groenten (grof geraspt). RECEPT: RETTICH SALADE MET AP PEL EN WORTEL (voor 2 personen). INGREDIËNTEN: 1 rettich, 150 gr. wortelt jes, 1 appel, 1/2 kleine ui, 1 citroen, 2 el. may onaise, 3 el. crème frai- che, zout, peper, 2 tl. suiker. BEREIDEN Schil en was de rettich. Schrap en was de wor teltjes. Rasp rettich en worteltjes grof, in een rauwkostmolen. Schil en snipper de appel. 1/2 ui pellen en héél fijn raspen. Citroen uitpersen. In kommet je doen: citroensap, mayonaise, crème frai- che, suiker, zout, pe per en geraspte ui. Tot sausje roeren. In sala- dekom doen: rettich, appel, wortel en appel. Sausje luchtig door sa lade scheppen. Zoals de zaken er nu voorstaan zit het er in dat het Buro Baanlozen Service (BBS) in het hart van Middelburg een bewaakte fiet senstalling opent. Gedacht wordt daarbij aan een locatie op het Zusterplein nabij de toiletten. Het ministerie van WVC heeft toege zegd dit werkloosheidsproject te subsidiëren. De afdeling gemeen tewerken in Middelburg onder zoekt momenteel of de combina tie fietsenstalling en openbare toi letten mogelijk is. BBS denkt er over om in september van start te gaan met zes tot acht werkloze jongeren. Het eerste jaar van dit project staat in het teken van de (finan ciële) haalbaarheid, zegt het BBS. De jongeren kunnen er aan de slag met behoud van uitkering en krijgen een onkostenvergoeding van honderd gulden. Na dat jaar wordt bekeken in hoeverre de kosten kunnen worden gedekt en of de mensen voor hun werk kun nen worden betaald. Voor het Zusterplein is gekozen omdat dit in het hart van de Zeeuwse hoofdstad ligt. "Veel mensen komen met de fiets naar de stad om er boodschappen te doen", argumenteert BBS. "Maar het komt ook voor dat mensen met volle boodschappen tassen terugkomen en hun fiets niet meer zien. Ze is gestolen". En zodoende kunnen met de fiet senstalling een aantal vliegen in een klap worden geslagen. Er is emplooi voor werkloze jongeren, fietsendiefstal wordt tegengegaan en het gebruik van de fiets, om de Middelburgse binnenstad te be zoeken, wordt bevorderd. Overigens lanceert het BBS geen origineel idee. In Tilburg en Bre da functioneert een dergelijk pro ject uiterst verdienstelijk. Voor geïnteresseerden: het BBS is gevestigd aan de Stadhuisstraat 1 in Middelburg. Albert Heijn introduceert op 17 juli in alle filialen exclusief voor Nederland Keiler Geister Rot. De ze rode wijn, die aansluit op de witte Keiler Geister, werd enkele weken geleden in West-Duitsland voor het eerst op de markt ge bracht. Keiler Geister Rot is een licht mousserende en een tikkeltje zoe te wijn. Net als de bekende witte uitvoering, kan Keiler Geister Rot het beste goed gekoeld worden ge serveerd. De wijn is samengesteld uit Franse rode wijnen en heeft een alcoholgehalte van 8,5%. De normale prijs per fles van 0,7 liter is/ 3,95; tijdens de introductiepe riode zal de prijs 3,45 zijn. Floor van Leeuwen legt de werking van de sound-machineuit.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 14