Zeeuws beleid minderheden Gemeentelijke groente- en Fruitveiling Vlissingen PRO/INCIEilllZEELAND Azinliklar müzakere Archiefsprokkels vergunning gemeente Vlissingen Diskusinota kebidjaksana- an terhadap kaum minori- tas di propinsi Zeeland IN KKKOKI' Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een discus siestuk gepubliceerd over het door de provincie in de ko mende jaren te voeren beleid voor mensen die tot minder- calisma plam heden in de Zeeuwse samenleving horen. Wat zijn minderheden? Eigen organisatie's Voorzieningen Tolken Reacties op de nota Gémeentelijke Groenten- en Fruitveiling. ft provinciale griffie Woensdag 9 juli 1986 ABDIJ DE VLISSINGER Gedeputeerde Staten dari Zee land, pimpinan harian dari pro pinsi telah menerbitkan suatu diskusinota mengenai kebidjak- sanaan jang pada tahun-tahun jang akan datang propinsi akan lakukan untuk anggota-anggota golongan-golongan minoritas. Di antara anggota-anggota golongan-golongan minoritas ini, diperhitungkan djuga penduduk- penduduk berasal Maluku. Beberapa pokok jang didalami dalam garis-garis besar dalam nota ini, ialah keolah- ragaan, pendidikan dan perse- kolahan, kebudajaan, keseha- tan, kesempatan kerdja dan pe- nerangan. Bagaimana sesuatu akan mendapat bentuk achirnja betul-betul, haruslah dikerdja- kan dalam tahun - tahun jang akan datang. Sebelum itu Gede puteerde Staten ingin mengeta- hui bagaimana adalah pendapat kaum minoritas djustru di Zee land sendiri terhadap nota ini. Sampai tanggal 1 oktober 1986 reaksi-reaksi tjara tulisan dapat dihadapkan ke Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Reaksi dapat dihadapkan dalam bahasa Melaju. Djuga ada kemungkinan untuk memberi reaksi tjara lisan dalam sidang-sidang inspraak menge nai nota ini. Sidang ini akan dis- elenggarakan pada tangal: 10 september di Middelbug, Concert en gehoorzaal, Sin gelstraat. De tweede kamer uit gedepu teerde Staten houdt op dinsdag 1 5 juli viermaal zitting om be roepschriften over bijstandsza ken te behandelen. De bezwa ren richten zich tegen besluiten van de gemeenten Vlissingen (2x) en Zierikzee (2x). De zittin gen beginnen om 10.00, 10.20, 11.00 en 11.20 uur. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. 11 september di Terneuzen, Opstandingskerk, Bella- mystraat 74. 16 september di Vlissingen, 't Anker, Bonedijkestraat 63. 23 september di Goes, Prins van Oranje, Nieuwstraat. Upatjara mulai pada pukul 20.00. Djuru-djuru ter djema- han akan menghadiri sidang- sidang ini. Daripada nota ini adalah tersedia suatu rinkasan dalam bahasa Melaju. Ringkasan ini bisa diminta di bi ro penerangan dari, propinsi di Middelburg tilpon 01180 - 31394. Pada biro itupun infor- masi lebih landjut bisa dipero- lehkan tentang nota jang dimaksudkan dan kemungkinan-kemungkinan in spraak terhadapnja. I Jy- xl) öjS X* X»-y- t X ïA«t I -iliJI OIj'.J X y I S^AxJIOJItt «^JbïuJ I pjb fcj y p 1rJ I-yJ Ij y i -xl .^1 —U Ij j I j IJ I J-fc J;«r. ■■«.U 'JA j LfeJ J *>j~.'. V-iuS M.J fjbyiX J-y-4 O I-Jï y I ,J 1986 1- J^l OyX» Jlj>^JI jjU •SySxJI (JxiUAUj f5,1SiU L:jxl ^jJx f J Xy-JIjjjX*® yto ^>ljl^JU os i riy\,y vUI jj'xxUil r>^.JU*JI0lj Concert- en gehoorzaal. Singelstraat x. 10 Opstandingskerk, Bellamystraat 741 J-**-" 't Anker, Bonedijkestraat 163 De Prins van Oranje, Nieuwstraat y- 2 3 I'l.x-UI^LJI U Ixx xl'liJOjU 0I iXlC UJ 04Üb Lül j X>J4 io- J I Ij IyJ Arffrj ^5 x x IA I o Ij i L y-jb* 0jS xJ I j>j4 I t jyA X X AL ji XI XiAl I Ly_Jjo I 01180_31394- IEUWS De nu uitgebrachte nota heeft vooral tot doel de gesprekken over het te voeren beleid op gang te helpen. De nota is dus een voorlopig stuk: er staat nog niets vast. Voordat GS een defi nitieve nota uitbrengen willen ze namelijk weten hoe de min derheden er zelf over denken. In de komende maanden kan iedereen voorstellen doen voor wijzigingen en aanvullingen. Evenals het rijk verstaat de pro vincie onder minderheden: ingezetenen van Molukse, Surinaamse en Antilliaanse herkomst; buitenlandse werknemers en hun gezinsleden uit de zg. wervingslanden: Turkije, Marokko, Spanje, Portugal, Griekenland, Joegoslavië, Italië, Tunesië en Kaap verdië; Zigeuners; Vluchtelingen Woonwagenbewoners. Hoewel de term "minderhe den" misschien een wat nega tieve klankt heeft wordt hij toch gebruikt, omdat hij in het taal gebruik is ingeburgerd. De "gewone" Nederlandse be volking wordt in de nota aange duid met "autochtone Neder landers". Op 1 januari 1985 waren er in Zeeland 1760 Molukkers, onge veer 2500 Surinamers en Antil- lianen, 2785 buitenlandse werknemers (waaronder 1413 Turken en 710 Marokkanen), 534 woonwagenbewoners, 155 vluchtelingen en 177 sta- tenlozen. Onderwerpen die in het discus siestuk aan de orde komen zijn o.a. sport, onderwijs, cultuur, gezondheid, werkgelegenheid en voorlichting. Gesignaleerd wordt dat er in Zeeland vrij veel organisaties zijn die door minderheidsgroe pen zelf zijn opgericht. Doordat het er zoveel zijn is het praktisch onmogelijk al deze or ganisaties bij de uitwerking van het beleid te betrekken. De pro vincie vindt het daarom zeer be langrijk dat de minderheden organisaties zelf tot enigerlei samenwerking komen. Het is niet nodig dat men de eigen identiteit prijsgeeft. Samenwerking zal -aldus de provincie- vooral vruchten af werpen als het gaat om dezelf de belangen, bijvoorbeeld goed onderwijs, het oplossen van problemen in de gezondheids zorg, mogelijkheden om aan werk te komen enz. Het zou ideaal zijn als er een provinciale vorm van overleg kwam, dat als spreekbuis zou dienen voor alle minderheden. Ook valt te denken aan vormen van overleg tussen bepaalde groepen van minderheden: bui tenlandse werknemers,woon wagenbewoners enz. De provincie wil vooral duidelijk maken dat minderheden ge bruik maken en ook kunnen pro fiteren van allerlei voorzienin gen die er al zijn. De provincie wil niet de totstandkoming sti muleren van voorzieningen die alleen door minderheden wor den gebruikt. Allerlei instellingen in Zeeland kunnen voor telefonisch tolken een gratis beroep doen op het centrum in Eindhoven. Voor al- Vilayet idare medial tarafmdan Zeeland'daki azinliklarin gelecek yillnrjlaki yönetimi i?in bir ga- li^ma plam öme&i hazirlandi. Bu azmliklar(yabanoilar) kapsa- mina Türkiyeden gelen igoiler ve aileleri de dahlldlr. Qaligma pla- ninda tizerinde durulan, hergeyden önce kamu menfaatine yönelik, 8por, egltim, kültür, aaglik, ig- olanaklan saglama ve aydmlatma konulandir. idare mecliai uygul^unaya gegoeden önce, yabancilann ba konuda gö- rüglerini almak istemektedir. Ya- zili görü9lerinizi 1 ekim 1986'e kadar "Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4550 LA Middelburg" adresine gönderebi- lirsiniz. Görüfllerinlzl TUrk^e veya bagka bir dillede göndere- bilirsiniz. Caligma plam hakkinda'kl tartig- ma toplantilannda sözlü olarak görüglerinizi belirtebilirelniz, bu toplantilars 10 eylülde Middelburg de, singel aokagmda'ki Concert en gehoor zaal da, 11 eylülde Terneuzen de, belamy sokagi 74 numarada'ki Opstandings kiliseslnde, 16 eylülde Vlissingen de, bonedyk sokagi 163 numaradaki Anker da, 23 eylül de Goes ta nieuw sok. Prins van Oranje dedir. Bütün toplantilann bag lama saati 20.00 dir. Toplantilarda tercüman larda bulunacaktir. Tartigma ve galigma plam hakkin da daha fazla bilgi almak igin, vilayet aydinlatma(bilgilendirme) bürosuna(tel. 01180-31394) tele- fon edebilirsiniz. Qaligma plam- mn Türkce özetini de isteyebilir siniz. Tot 1 oktober 1986 kunnen schriftelijke reacties op de nota over het minderheden beleid worden gezonden aan: Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001 4330 LA Middelburg. De reactie mag geschreven zijn in het Turks, Maleis, Ara bisch of Joegoslavisch. Het is ook mogelijk mondeling te reageren op een van de in spraakbijeenkomsten. Die worden gehouden op: 10 september te Middel burg, Concert- en ge hoorzaal, Singelstraat 11 september te Terneu zen, Opstandingskerk, Bellamystraat 74 16 september te Vlissin gen, 't Anker, Bone- dijkstraat 163 23 september te Goes, Prins van Oranje, Nieuwstraat. Alle bijeenkomsten begin nen om 20.00 uur. Op de bijeenkomsten zullen tolken aanwezig zijn. lerlei vertaalwerk wordt ook nogal eens teruggevallen op vrijwilligers. Al met al is de taalbarrière een probleem dat nog meer aan dacht verdient. De provincie is van plan er nadrukkelijk aan dacht aan te schenken en te proberen een (professionele) oplossing te vinden. Verdere onderwerpen in de dis cussienota zijn o.a.: de aanstel ling van een speciale functiona ris voor het geven van onder wijs aan volwassenen:; het on derwijs in eigen taal en cultuur; jeugdwerk, sport en cultuur etc.. Ook is de provincie vast van plan - in samenwerking met minderheden- ervoor te zorgen dat in de collectie van de Zeeuwse Bibliotheek passende boeken worden opgenomen en materiaal zoals dia's en video banden. De discussienota minderheden beleid is gratis vertkrijgbaar. Ook gratis is een samenvatting van de nota, verkrijgbaar in het Nederlands, Turks, Arabisch, Joegoslavisch en Maleis. Het adres voor aanvragen is: bureau voorlichting provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon (01180) - 31394. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. VLISSINGEN. Tel.-Adres Veiliho, Vlissingen. Telekoon 155. Onderwerp f-vi/ C-f Jr Bericht op schrijven dd. .\2 De voedselvoorziening voor de burgerij heeft de overheid vanoudsher al zorgen gebaard. De Romeinen wisten al dat het erg belangrijk was om op tijd voldoende voedsel in de stad Rome te hebben, omdat anders het gevaar van een voedseloproer groot was. Ook de Vlissingse overheid heeft altijd nauwlettend de voedseltoe- voer voor de burgerij in de gaten gehouden en in banen trachten te leiden. Eerst ging dat via facilitei ten tot het houden van een groen- tenmarkt, 's winters op de Oude Markt en 's zomers op de Grote Markt. In feite had dit systeem zich al in de middeleeuwen ont wikkeld. Van 1913 zou dat anders worden. Werden er tot begin deze eeuw nog slechts grove groenten op Walcheren geteeld (glascultuur was nog geheel onbekend), lang zamerhand kwam daar verande ring in. Ook in het aan de man brengen van de produkten trad een verandering op. Konden eerst de kwekers zélf nog tijd vinden hun produkten op de markt te brengen, met het zich toeleggen op het kweken van de fijnere groenten ging dat niet meer. Im mers deze teelt eiste veel meer ar beidstijd. Daardoor gingen de groente- en fruittelers van Wal cheren de behoefte voelen aan een centrale plaats om hun produkten te verkopen aan de tussenhandel. Die centrale plaats werd de in 1907 opgerichte groente- en fruit veiling te Middelburg. Daardoor gingen de markten te Vlissingen snel achteruit. Immers ook de Vlissingse groente- en fruithande laren trokken naar Middelburg om zich daar van groenten en fruit te voorzien. Toen moest het Vlissingse stads bestuur kiezen of het op dezelfde sukkelende voet met de markten zou doorgaan of dat er ook te Vlissingen een op moderne leest geschoeide groente- en fruitvei ling gesticht moest worden. Men koos voor het laatste. Vooral met in het achterhoofd dat de Vlis singse veiling, vanwege de gunsti ge ligging van de stad, tot een ex portveiling zou kunnen uitgroei en. De veiling werd zodanig inge richt dat ze zowel voor kleine vei lingen als voor exportveilingen geschikt was. Er werd veel verwacht van dit nieuwe bedrijf dat moest komen aan de Paul Krugerstraat (tegen over het terrein dat toen nog Nieuwe Markt heette, waar nu het stadhuis staat). De Stoomtram Walcheren kwam er langs zodat aan- en afvoer van produkten geen probleem zou zijn en voor vervoer van produkten naar Zeeuws Vlaanderen en Engeland konden resp. de provinciale boten en de Mailboten zorgdragen. Om snel en efficiënt te kunnen werken moest er een electrisch be diend mijntoestel aangeschaft worden, "waardoor het bieden automatisch zou kunnen geschie den door te drukken op de electri- sche knoppen die zich bij de plaatsen van de kopers be vonden". De kosten van de bouw en de in richting ervan werden door B. en W. op 10.000,— geraamd. Dit geld had men niet maar er kon een lening voor afgesloten wor den. De gemeenteraad besloot in de vergadering van 26 april 1912 conform het voorstel van burge meester en wethouders. Op 3 maart werd het nieuwe veilingge bouw met enig feestgedruis ge opend. Er zou driemaal in de week veiling gehouden worden n.l. maandag, woensdag en vrij dag 's middags vanaf 4 uur. De deelnemers aan de veiling/' worden voor de gewone en 3% voor de massaveilingen. Kortom de verwachtingen waren hoog gespannen. Men had het er zelfs over dat er na een voorzichtig be gin een bescheiden winst gemaakt zou kunnen worden. Hoe anders zou het gaan. Dit kleine Vlissing se bedrijf zou de gevolgen van de Eerste Wereldoorlog gaart merken. Allereerst kwamen er in 1914 al problemen met de leveringen van moesten jaarlijks elk één gulden^ bijvoorbeeld aardappelen. De betalen. In 1913 bedroeg het aan-' helft daarvan was voor de export tal deelnemers 181, in 1916 197 en en dan met name voor Duitsland in 1919 440. bestemd. De prijzen daarvoor la- Als veilingloon zou 5% geheven gen hoger. Duitsland betaalde voor een kg. aardappelen 18 ct. terwijl de binnenlandse prijs per kg. niet hoger dan 10 ct. per kg. kwam. Hierover waren de telers nogal ontstemd. Vanaf 1915 ging de export zelfs overheersen, daar mee voor een grote omzetstijging zorgend. Dat kwam door de rege ringsmaatregelen waarbij voor sommige produkten verplichte veiling voorgeschreven werd. De export werd geregeld door de Rijkscommissie van Toezicht op de Verenigingen Groente- en Fruitcentra. In het verplichte veilen zag de commissie van advies voor de vei ling niet alleen financieel voordeel op korte termijn, maar ook op de lange duur. Want men was van oordeel dat op die manier de te lers vertrouwd zouden raken met het veilingwezen. Echter in 1919 was de situatie voor de Vlissingse veiling aanmerkelijk verslechterd. De export was Hink gekelderd enerzijds door het vervallen van de regeringsmaatregelen (geen verplichte veiling meer) ander zijds door de toestand in het bui tenland met name de economie van Duitsland. Dat land zat hele maal aan de grond door de verlo ren oorlog en de als gevolg daar van opgelegde herstelbetalingen. Het gevolg van deze ontwikkelin gen voor de veiling te Vlissingen was dat er vanaf toen elk jaar uit de gemeentekas geld bij moest om het bedrijf draaiende te houden. Dit in tegenstelling tot de gedach- Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Burgemeester en Wethouders van de gemeente Vlissingen hebben bij hen op 8 april 1986 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een riool- en hemelwateropvangkelder met pompen voor verplaatsing naar het bestaande rioleringstelsel op een perceel aan de Paardenstraat 10 te Vlissingen, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie C, nos. 1832, 1833 en 1834. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van ge vaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 10 juli 1986 tot en met 11 augustus 1986 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 9-12 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond tel. afspre ken 01184-87204). - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 10 juli 1986 tot en met 11 augustus 1986 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c van bovengenoemde wet be zwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij re delijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 12 augustus 1986 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afde ling voor de geschillen van bestuur. Kneuterdijk 22, 2514 EN s-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 9 juli 1986. sint pieterstraat 42, postbus 6001,4330 la middelburg, tel. 01180-31011 te van winst bij de ingebruikname van het gebouw. In 1922 liet Dr. Staverman, de bekende chirurg en raadslid op eigen kosten een on derzoek instellen naar de levens vatbaarheid van de veiling omdat volgens hem de veiling: groenten en fruit duurder maakte en bo vendien voor de gemeente een fors verlies opleverde. Op dat moment konden B. en W. nog geen termen vinden om de veiling op te heffen. Ondanks de jaarlijkse verliezen. Tien jaar la ter zou echter toch het doek val len. Gedurende de crisisjaren was de koopkracht bij de burgers fors afgenomen. Bovendien werd veel groenten en fruit met vracht auto's van elders aangevoerd waardoor de prijzen op de veiling voor de telers weer niet de moeite loonden. Bovendien moesten de tekorten van de veiling termen blijven. binnen redelijke Daarom was de jaarlijkse contributie in 1932 al verhoogd van 1,— tot 3, Ook was er een tarief van 2°7o in gesteld dat de koper moest beta len over hetgeen hij gekocht had. Oorspronkelijk zou deze laatste maatregel slechts voor het jaar 1932 gelden. Toen echter de maatregel ook voor 1933 doorge voerd werd ging een aantal geor ganiseerde kopers over tot boy cotting van de veiling. Dat alles bij elkaar was voor het stads bestuur aanleiding om het voort bestaan van de veiling in herover weging te nemen. Men vond de noodzaak die er bij de oprichting in 1913 duidelijk was niet meer aanwezig. Er werden grote hoe veelheden voedsel vanuit Frank rijk en België ingevoerd. Ook vanuit andere plaatsen op Walcheren zoals Koudekerke, Biggekerke, Souburg kwam vol doende aanvoer van voedsel voor de Vlissingse bevolking. Vanuit die plaatsen kwamen er n.l. ven ters die voor een groot deel hun eigen spullen aan de man kwamen brengen. Per 1 juni 1933 werd de Gemeentelijke Groente- en Fruit veiling Vlissingen officieel op geheven. Daarmee was een eind gekomen aan een klein gemeentelijk bedrijf dat in feite het slachtoffer was ge worden van elkaar snel opeenvol gende gebeurtenissen in binnen- en buitenland, waardoor er een zeer labiele economische toestand was ontstaan. Daar had men met de middelen van toen op dat mo ment geen antwoord op. De in het briefhoofd afgebeelde penningen zijn in 1933 aan het Stedelijk Mu seum geschonken. 1

Krantenbank Zeeland

de Vlissinger | 1986 | | pagina 13