in Midden Zeeland Voor tiende jaar in Lutherse kerk Weekeind vol muziek Grote Kerk Veere in Veere belangrijk bij expositie in Bergen op Zoom Pieter Vis zingt in Koor-Abdijkerk 'Pyramid of fear', Sherlock Holmes in de jeugdjaren 3 juli t/m 9 juli PODIUM FILM Muzikale rondreis met orgel en fluit 'The French connection' EXPOSITIE Orgelconcert Jaap Kroonenburg TON KOOPMAN OPENT SERIE ORGELCONCERTEN Voormalig rechts geleerde in De Schotse Huizen Duo Arturo in Meccano Middelburg DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 2 juli 1986 In de Lutherse Kerk aan de Zuidsingel te Middelburg is vrijdag 4 juli het eerste orgelconcert in een serie van zeven. Elke vrijdagavond concerteren er (tot en met 15 augustus) organisten, onder wie van eigen (Zeeuwse) bodem. Ton Koopman opent de serie concerten. Matthieu Meijs, directeur van de Zeeuwse Muziekschool besluit de serie. Alle concerten beginnen om kwart over acht. Voor het tiende achtereenvolgende jaar zijn deze concerten georganiseerd. NIEUWE MISDAADFILM: WERK LUCIE VAN DAM (1871-1949) Het Van Duyschotorgel Na Ton Koopman is op 11 juli David Collyer aan de beurt voor een concert, gevolgd door Jos Verpoorten. Weer een week later (25 juli) neemt Gustav Leonhardt plaats achter het klavier en Leif Ahlberg (uit Zweden) speelt op 1 augustus. Weer een week later komt Leen de Broekert naar de Zuidsingel, hij is de voorlaatste concertgever. In de Lutherse kerk wordt gespeeld op het fraaie Van Duy schotorgel, dat enkele jaren gele den geheel werd gerestaureerd. Over Ton Koopman kan worden gezegd dat hij een van de eersten was die het belang heeft ingezien van de oude vingerzettingen. Hij wordt dan ook beschouwd als de pleitbezorger van de oude uitvoe ringspraktijk. Voor de grote in ternationale reputatie die de In de serie zomeravondconcerten in de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt op dinsdag 8 juli het orgel bespeeld door Jaap Kroonen burg. Kroonenburg is de organist van de Grote Kerk in Maassluis. Het programma dat hij uitvoert luidt als volgt: Fantasie over gez. 138 van Feike Asma alsmede een liedbewerking van J. Zwart, con certo no. 10 in D. van G.F. Han del, 2 koraalvoorspelen van J.S. Bach en sonate in D-mineur van Alph. Mailly. Het concert wordt besloten met Passacaglia, koraal en fuga over gez. 194 van Corns, de Wolf. Het concert begint om 20 uur. Ton Koopman 41-jarige Koopman heeft opge bouwd bestaat een voor de hand „liggende verklaring: hij combi neert een grote muzikale persoon lijkheid met een brede belangstel ling, die zich met name richt op het wetenschappelijke onderzoek van de bronnen die uit het verle den bewaard zijn gebleven. Als solist heeft Koopman inmid dels in vele landen opgetreden. Ook buiten Europa is zijn naam alom bekend; na Australië be zocht hij zes jaar geleden Japan en een jaar daarna vertoefde hij op muzikaal niveau in de Verenig de Staten. Hij maakte naast vele platen als solo-clavecinist, opna men met verscheidene ensembles, orkesten en solisten. Momenteel werkt hij als hoofddocent clave- cimbel aan het Sweelinck Conser vatorium in Amsterdam. Ook is hij vaste docent tijdens de Haar lemse Orgelmaand. Tijdens zijn concert in Middel burg speelt hij werken van onder anderen Sweelinck, Kotter, Caba- nilles, Buxtehude en een aantal anonieme werken. In de serie zomeravondconcerten in de Nederlands-Hervormde kerk in Zoutelande maken fluitiste Marieke Lindeman en orga nist Sander van Marion op woensdag 9 juli een muzikale rond reis door Europa. Deze keer is het ook een bijzonder concert, want het gebeurt niet zo vaak dat een samenspel tussen orgel en fluit in Zoutelande te beluisteren valt. Gekozen is voor een boeiend, speels en vooral 'reislustig' programma met werken van onder andere Ruppe, Bach, Handel, Wesley, Vivaldi, Bizet en als verrassing een orgelimprovisatie. Het concert begint om 20 uur. Herman van Zeggeren exposeert nog tot 2 augustus in De Schotse Huizen zijn schilderijen. Van Zeggeren is - wat men zou kunnen noemen - een vrije tijdsschilder, die zich na zijn pensionering in 1981 geheel aan pallet en penceel is gaan wijden. In zijn schilderij en is zijn voorliefde voor de na tuur terug te vinden. Ook het wa terland rond zijn woonplaats Dordrecht kan men zien, waarbij vijvers en bossen, bloemen, strand, zee en lucht eveneens be langrijke onderwerpen voor de voormalige rechtsgeleerde zijn. De in Gorinchem geboren Van Zeggeren kreeg eerst lessen van de impressionist Daan Mühlhaus. Later werd de Dordtse schilder Jaap Schlee zijn leraar. Van Zeggeren heeft behalve in Dordrecht regelmatig exposities in het land. Ook exposeerde hij in Engeland, aan de universiteit van Sheffield. De Grote Kerk in Veere staat op vrijdag 4 en zaterdag 5 juli weer in het teken van de muziek. Op vrijdag vindt er een benefietcon cert plaats, waarvan de opbrengst bestemd is voor de actie 'Zeeland helpt Nepal'. Op die avond geven drie gerenommeerde Zeeuwse or kesten te weten het Kuiperspoort orkest, het Koperensemble en het Zeeuws Jeugdorkest een concert. Op het 'Nepal-programma' staan werken van Henry Purcell, een harpconcert van Carl-Ditters vor Dittersdorf met als soliste Sonja Bollen en werken van Schubert, Beethoven en Dvorak. Zaterdag 5 juli is er een optreden van 'The Blue Jeans Big Band' en zij spelen onder meer werken van Glenn Miller, Count Basie en Duke El lington. Beide uitvoeringen begin nen om 20 uur. The Blue Jeans Big Band Lucie v. Dam v. Isselt, Grote Kerk Veere, potloodtekening ca. 1910-1912. 'To live and die in L.A.' is een film van Irving H. Levin en gere gisseerd door William Friedkin. De hoofdrollen worden gespeeld door William L. Petersen, Willem Dafoe, John Pankow en Debra Feuer. De film is te zien in Alhambra II in Vlissingen op vrijdag 21.30 en 23.30 uur, zaterdag en zondag 21.30 uur en maandag tot en met woensdag 20 uur. Rich Masters is een meester- valsemunter, wiens 20- en 50 dol larbiljetten gretig aftrek vinden. Daarnaast is hij nog een uiterst behoedzaam te werk gaande cri mineel die alleen uit is op eigen veiligheid. Richard Chance, die werkt voor de US Secret Service zweert zijn partner John Vuko- vich dat hij Masters zal pakken, ook al moet hij dwars tegen alle regels ingaan. Ze pakken een koe rier van Masters, maar deze wil niet praten. Een andere handlan ger van Masters is de' advocaat Waxman. Waxman wordt echter gruwelijk gestraft door Masters na een poging tot bedrog. Gri mes, een andere advocaat van Masters doet voorkomen of hij de secret servicemannen wel wil hel pen. Echter, daar is veel geld voor nodig en de 'dienst' heeft daar niet zo veel geld voor over. Chan ce ziet zijn kans om Masters te pakken in rook opgaan. Dan her innert hij zich een tip van zijn in- formante Ruth. Haar tip houdt in dat er iemand met 50.000 dollar komt om gestolen diamanten te kopen. Cash besluit de man te be roven. Dit leidt tot de dood van de man en een achtervolgingssce- ne die een Oscar verdient. Tot hun ontzetting blijkt de beroofde en gedode man een FBI-agent te zijn. Chance hoopt alles goed te maken met de arrestatie van Masters tijdens hun transacties. Dit loopt echter 'iets' anders dan hij zich had voorgesteld... Tot 10 augustus van dit jaar wordt in het gemeentemuseum het Markiezenhof in Bergen op Zoom een grote over zichtstentoonstelling gehou den van het werk van Lucie van Dam van Isselt. Deze in haar tijd zeer bekende kunstenares werd in 1871 in Ber gen op Zoom geboren. Ze bracht haar jeugd door in Kampen, waar ze ook haar eerste teken- en schil- deronderricht kreeg van Johannes D. Belmer. In de jaren 1891-1894 studeerde ze aan de Haagse Aca demie voor Beeldende Kunsten. Om diverse redenen komt haar carrière pas na 1907 goed op gang. Ze is intussen bevriend geraakt met leidinggevende Nederlandse en Belgische kunstenaars als Jan Toorop en Theo van Rijssel- berghe. In 1911 besluit ze zich te gaan spe cialiseren in het schilderen van bloemen en kleine stillevens. Als ze in de Eerste Wereldoorlog be vriend raakt met een andere Bel gische kunstenaar, Walter Vaes, is dit van groot belang voor haar werk. Onder Vaes'invloed begint ze te werken met een palet van vooral witten en grijzen. In haar verdere leven blijft ze steeds zoeken naar een vereenvoudiging van haar kleurgebruik, dat ze wat later vooral zoekt in een palet met ver schillende tinten wit. Op het eind van haar leven, na de Tweede We reldoorlog, roemen de recensen ten haar werk omdat er "duizend nuances van wit zijn verwerkt, rood, geel, groen, blauw, noem maar op", met als resultaat "de ideale synthese van het wit". Haar werk omvat globaal een vijftal onderwerpen: bloemen, in terieurs, portretten en stadsge zichten. Gezien het feit, dat Lucie van Dam gedurende haar artistieke le ven een flink aantal jaren in Veere heeft gewoond zijn op de ten toonstelling tal van schilderijen en tekeningen te bezichtigen met gezichten in Veere. In het bijzonder neemt de Dom van Veere een belangrijke plaats in haar werk in. Een gedocumenteerde catalogus van deze tentoonstelling, die door drs. W. Blok werd geschreven, behandelt alle geëxposeerde wer ken. Bovendien staat elk werk in deze goed verzorgde publikatie, die voor 12,50 bij Het museum verkrijgbaar is, afgebeeld. De tentoonstelling is dagelijks, behalve op maandag, voor het publiek geopend. De internationaal bekende con certzanger Pieter Vis uit Houten geeft samen met Lia Bal (fluit) en Gerard Bal (orgel) op zaterdag 5 juli een concert in de Koorkerk- Abdij in Middelburg. Op het ko mende programma zingt Vis een paar bekende Bach aria's en di verse 'klassieken', zoals Caro mia Ben en het beroemde 'panis ange- licus' van Cécar Franck. Als hommage aan de componist Henk Andriessen zingt Pieter Vis zijn ontroerende 'Gebet an den Sonntag'. Gerard Bal vertolkt nog enkele orgelwerken en samen met Lia Bal worden enkele fluit- sonates van onder andere C.P.E. Bach en Cécar Franck ten gehore gebracht. Het concert begint om 20 uur. DO SPER DAG 3 JULI *Trio Takahashi speelt composi ties van Morton Feldman en Bu- nita Marcus. Centrum Nieuwe Muziek, Middelburg,21 uur. *Jules Deelder, Boulevard of bro ken, dreams (grote tent), Vlissin- gen, 20.30 uur. Modi Gilbert met 'Living in a dream', Boulevard of broken dreams (parade theater), Vlissin- gen, 21.15 uur. *Rock and roll-les. Boulevard of broken dreams (danspaleis), Vlis- singen, 19.00 uur *Boulevard orkest. Boulevard of broken dreams (danspaleis), Vlis- singen, 22.30 uur. *Fanfare van St. Juttemis. Boule vard of broken dreams (orange- rie), Vlissingen, 22.30 uur. «Zebra combo. Boulevard of bro ken dreams (bogentent), Vlissin- gen, 22.30 uur VRIJDAG 4 JULI *Shusaku met 'A summer speci al'. Boulevard of broken dreams (grote tent), Vlissingen, 20.30 uur. *Gebr. Groothof met 'Epifa- nie'.Boulevard of broken dreams (paradetheater), Vlissingen, 21.15 uur. *Rock and roll. Boulevard of broken dreams (danspaleis), Vlis- singen, 19 uur. *Boulevard orkest. Boulevard of broken dreams (danspaleis) Vlis- singen, 22.30 uur. *Fanfare van St. Juttemis. Boule vard of broken dreams (orange- rie), Vlissingen, 22.30 uur. *'Sound' een unieke geluidsma chine met Dies Ie Due en synth Juttemis. Scheldesmederij,Vlis- singen, 20.30 uur. *Xenakis ensemble onder leiding van Huub Kerstens. Centrum Nieuwe Muziek, Middelbug, 21 uur. *Benefietconcert voor 'Zeeland heelpt Nepal'. Kuiperspoortor- kest, het Zeeuwse jeugdorkest en het koperensemble van Paul van Belzen. Grote Kerk, Veere, 20 uur. *Ton Koopman speelt werken van onder anderen Buxtehude, Cabanilles, Zipoli en Sweelinck. Lutherse kerk Middelburg 20.15 uur. ZATERDAG 5 JULI *'The blue jeans big band onder leiding van Jack de Boo van Uy- en. Grote Kerk, Veere, 20 uur. *Regio-experimenten voor hui scomponisten, amateurs en semi- beroepsmusici. Centrum Nieuwe Muziek, Middelburg, 14 uur. *Kronos strijkkwartet (USA), voor het eerst in Nederland. Cen trum Nieuwe Muziek, Middel- burg, 21 uur. *'Maximalist'. Twee piano's, cel lo, basklarinet, sax en klarinet. Centrum Nieuwe Muziek, Mid- delburgt, 23 uur. *Kerkconcert met Pieter Vis (zang), Lia Bal (fluit) en Gerard Bal (orgel). Koorkerk-Abdij,Mid- delburg, 20 uur. *'Sound' met Dies Ie Due en Synth Juttemis.Scheldesmederij, Vlissingen,15 en 22 uur. *Gebr. Groothof met 'Broertjes'. Boulevard of broken dreams (grote tent) Vlissingen,15 uur. *Shusaku met 'A summer speci al'. Boulevard of broken dreams (grote tent) Vlissingen, 20.30 uur. *Gebr. Groothof met 'Epifanie'. Boulevard of broken dreams (pa rade theater), Vlissingen, 21.15 *Latin dansles.Boulevard of bro ken dreams (danspaleis), Vlissin- gen, 19 uur. *Rock and roll marathon en 'Red hot peppers'.Boulevard of Bro ken Dreams (danspaleis), Vlissin- gen, 22.30 uur. «M.M. Wups. Boulevard of bro ken dreams (orangerie), Vlissin- gen, 22.30 uur. «Nacht van de Nocturne. Boule vard of broken dreams, Vlissin- gen, 01.30 uur. ZONDAG 6 JULI *Gebr. Groothof met 'Epifanie'. Boulevard of broken dreams (pa rade theater), Vlissingen,21.15 uur. Mango. Boulevard of broken dreams (danspaleis) Vlissingen, 21 uur. *Hollywood mocambo. Boule vard of broken dreams (danspa- leis) Vlissingen, 22.30 uur. «M.M. Wops. Boulevard of bro ken dreams (orangerie), Vlissin- gen, 22.30 uur. *Kronos strijkkwartet samen met Aki Takahashi. Centrum Nieuwe Muziek, Middelburg, 21 uur. DINSDAG 8 JULI *Orgelconcert door Jaap Kroo nenburg. Nieuwe Kerk, Middel- burg, 20 uur. *Duo 'Arturo', Café Meccano, Middelburg,22 uur. WOENSDAG 9 JULI *Sander en Marion (orgel) en Ma rieke Lindeman (fluit). Een muzi kale rondreis door Europa. N.H. Kerk, Zoutelande, 20 uur. DONDERDAG 3 JULI *Alhambra I Vlissingen 'Police Academy-3' 20 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Pyramid of fear' 20 uur. *Grand Theater Goes 'Out of Africa' 20 uur. *Meccano Mid delburg 'Runaway train' 21.30 uur. «Electro Middelburg 'Out of Africa' 20.30 uur. VRIJDAG 4 JULI «Alhambra 1 Vlissingen 'Police Academy-3' 19 en 21.30 uur. 'Sweet, sweet freedom' 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Pyramid of fear' 19 uur. 'To live and die in LA' 21.30 en 23.30 uur. «Grand Theater Goes 'Out of Africa' 20 uur. 'Duizend en een tropische nachten' 23.30 uur. «Meccano Middelburg 'Runaway train' 21.30 uur. «EleCtro 'Out of Afri- ca' 20.30 uur. ZATERDAG 5 JUL1 «Alhambra I Vlissingen 'Police Academy-3' 19 en 21.30 uur. «Alhambra II Vlissingen 'Pyra mid of fear' 19 uur. 'To live and die in LA' 21.30 uur. «Meccano Middelburg 'Runaway train' 21.30 uur. «Electro Middelburg 'Out of Africa' 20.30 uur. «Grand Theater Goes 'Out of Af- riea' 20 uur. ZONDAG 6 JULI «Alhambra I Vlissingen 'De troe- telbeertjes'14 uur. 'Police academy-3' 19 en 21.30 uur. «Alhambra II Vlissingen 'Pyra mid of fear' 19 uur. 'To live and die in LA 21.30 uur. 'Police Academy-3' 14 uur. «Grand Theater Goes 'De troetelbeertjes' 14 uur. 'Out of Africa' 20 uur. «Meccano Middelburg 'Runaway train' 21.30 uur. MAANDAG 7 JULI «Alhambra I Vlissingen 'Police academy-3' 20 uur. «Alhambra II Vlissingen, 'To live and die in LA' 20 uur. «Grand Theater Goes 'Out of Africa' 20 uur. «Meccano Middelburg 'Abel' 21.30 uur. «Electro Middelburg 'Out of Af- rica' 20.30 uur. DINSDAG 8 JULI «Alhambra I Vlissingen 'Police academy-3' 20 uur. «Alhambra II Vlissingen 'To live and die in LA' 20 uur. «Grand Theater Goes 'Out of Africa' 20 uur. «Meccano Middelburg 'Abel' 21.30 uur. «Electro Middelburg 'Out of Af- rica' 20.30 uur. WOENSDAG 9 JULI «Alhambra I Vlissingen 'Police academy-3' 20 uur. «Alhambra II Vlissingen 'To live and die in LA' 20 uur. «Grand Theater Goes 'Out of Africa' 20 uur. «Meccano Middelburg 'Abel' 21.30 uur. «Electro Middelburg 'Out of Af rica' 20.30 uur. De ruime professionele ervaring en de creativiteit van gitarist Ar turo en bassist Dennis Ringeling zijn samengebald in 'Duo Artu ro'. Arturo werkte jaren lang als muzikaal leider van het Utrechtse cabaret van Herman Berkien en deed daarnaast enig radio, tv en studio-werk. Tussen de bedrijven door speelde hij in diverse Zuid- Amerikaanse combo's. Dinsdag 8 juli is dit ensemble in café Mecca no te Middelburg. De stuwende bas van Ringeling ondersteunde salsa-orkesten zoals 'Mambo's' en diverse gelegen heidsformaties. De formule van duo Arturo is simpel: gitaar en bas multifunctioneel gebruiken. Het geeft een verbluffend effect, wanneer de bas melodieën speelt en de gitaar de basmelodie en het ritme aangeeft. Een surplus aan techniek en felle ritmes waar de vonken van af springen doen ver bazing omslaan in enthousiasme en omgekeerd. Het concert begint om 22 uur. Kapel van St. Maarten, Hooge- lande, Loes Bredius, schilderijen. Dagelijks van 13 tot 19 uur. T/m vr. Gemeentehuis (Dorpsstraat 3) Meliskerke. Mevr. P.W.J. Texer- van Ree, beschilderde en verwerk te schelpen. Ma. t/m vr. van 9.00 tot 16.30 uur. Balans 17, Middelburg. Elsa Westland beeldhouwwerk. Wo. t/m vr. van 12 tot 17 uur; za. van 11 tot 16 uur. T/m zag. Galerie "De Klos", (Vlasmarkt 20) Middelburg. Ph. Bakx, teke ningen en schilderijen. Dagelijks van 16 tot 01.00 middernacht. Centrum Nieuwe Muziek, (Klove niersdoelen) Middelburg. Jacques Charlier, recente werken, in ka- der van Festival Nieuwe Muziek. Rabobank (Lange Geere 3) Mid delburg. Leen Quist, keramiek en Piet Rijken, schilderijen. Tijdens openingsuren. De Vleeshal, Middelburg. Ri chard Hefti, 'Libretto '86'. Di. t/m za. 11 tot 17 uur. Zo. 13 tot 17 uur. Galerie 'De Wijnstock' (Bella- mystraat 32) Middelburg. Tie Hof, landschappen en portretten. Tessa Braat, keramiek. Do. en vr. 14 tot 17 uur, za. 11 tot 12.30 en 14 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7) Middelburg. 'Een zekel om geit-eten tesnieen', documen ten over de landbouw in Zeeland, door het Zeeuws Documentatie centrum. Di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30) Mid delburg, Rick Koren, objecten. Di. t/m za. van 14 tot 17 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3) Mid delburg. Bob Pingen, schilderij- en. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapelle. De Natuur in Zeeland en fossiele schelpen in Zeeland. Tevens Ma ria Burgs, tekeningen, aquarellen en schilderijen. Dagelijks van 10 tot 17 uur.- Grote Kerk (Oudestr. 26) Veere. Zomertentoonstelling, met o.m. "Veere-Zeeland", restauratie werkzaamheden, boerenwagens, boomkorvisserij. Tevens "Wal cheren veertig jaar droog". Ma. t/m za. van 10 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. De Schotse Huizen (Kaai 27) Vee- re. Herman van Zeggeren, schil derijen, Di. t/mza. van 10 tot 17 uur. Ahrend BV, (Rooseveltlaan 737) Vlissingen. Quido Eckhardt, kleuretsen. Kantoortijden. Gallery De Blaeue Acolye (Bella- mypark 22) Vlissingen. Oude Grafiek en I9e-eeuwse etsen van diverse kunstenaars tevens anti quarische landkaarten en topo grafische prenten- Ma. t/m za. van 13.30 tot 17 uur. Zo., van 14 tot 17 uur. Hotel Brittania (Boulevard Evert- sen 244) Vlissingen. Kunst tent toon 86. Ma. van 20 tot 22 uur; di. t/m za. van 10.30 tot 21 uur; zo. van 10.30 tot 18 uur. Tot zo. Gevangentoren (Boulevard de Ruyter Al) Vlissingen. In het ka der van Grafiek Gala 86 werken van Willy Be/infante en Ar ja van de Berg. Dagelijks van 10 tot 22 uur. Iguana (Bellamypark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo., ma., do., 14 tot 17.30 uur. Di., wo., vr., za., van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Galerie Moreno (Paul Kru- gerstraat 61) Vlissingen. Werken van diverse kunstenaars. Di. t/m za. van 13.30 tot 17.30 uur. Stedelijk Museum (Bellamypark 19) Vlissingen. 'Een panorama van Vlissingen anno 1618'. Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. en zo. van 13 tot 17 uur. 'Het geheim van de verborgen pi ramide' ("Pyramid of fear') is een film van Steven Spielberg, Kath leen Kennedy en Frank Marshall. In de hoofdrollen spelen Nicolas Rowe, Alan Cox, Sophie Ward, Anthony Higgins en Suzan Fleetwood. De film draait in Alhambra II in Vlissingen op donderdag 20 uur en vrijdag tot en met zondag om 19 uur. Het verhaal speelt zich af zo rond 1870. John Watson, een nerveuze plattelandsjongen komt aan bij zijn nieuwe school in Londen en daar ontmoet hij een medeleerling die hem vrijwel direct een zeer ac curate omschrijving geeft van zijn hobbies, afkomst en gewoontes. Zonder het te beseffen heeft hij kennis gemaakt met Sherlock Holmes. Er worden vier mensen op raadselachtige wijze ver moord, waaronder Rupert T. Waxflatter, die op de schoolzol- der zijn uitvindingen mocht doen en experimenten uitvoeren. Eliza beth, het nichtje van Waxflatter, is het enige meisje op het terrein van de kostschool èn het vriendin netje van Holmes. Holmes legt middels twee aanwijzingen de schakel naar een Egyptische fana tieke religieuze groep: de Rame Rep. Holmes ontdekt een namaak piramide, waar Rame Rep al vier Londense meisjes heeft geofferd. Op de zolder van Waxflatter vin den ze een tekening waarop 5 mensen staan: de vier vermoor den en een vijfde persoon. Als de ze is gevonden vertelt hij hen dat de vijf mannen in hun jonge jaren in Egypte een hotel wilden bou wen en daarbij stuitten op een pi ramide. Er ontstond verzet en een jongetje dat daarbij zijn ouders verloor besloot wraak te nemen op de vijf mannen. Datzelfde jon getje blijkt het hoofd van Rame Rep èn schermleraar op de kost school te zijn. Holmes ontmas kert hem en gaat daarna naar een andere school. Bij het afscheid heeft Watson het sterke idee, dat hij Holmes nog wel eens zal ont moeten....

de Vlissinger | 1986 | | pagina 7