informatiepagina van de gemeente vlissingen Costa del Sol of Costa del Nol? Activiteiten voor Bangla Desh op Markt Scheldestraat Naar het buitenland? WIJS op reis iNieuwendijk wordt anders Restauratie molen 'De Pere' 1JULI Wanneer kunt u nu kabel-tv ontvangen? Overleg over bouw loods KMS Meerjarenoverzicht vastgesteld Vergadering commissie MDGO DE VLISS1NGER Woensdag 2 juli 1986 De een laat zich over de baren naar Engeland varen, de ander spoort naar 'la douce France' en de derde gaat op de fiets de zon in België zoeken. Kortom: de tijd is weer aangebroken dat velen er voor een poosje lekker tussenuit gaan. Hoewel er ook Vlissingers zijn die zeggen: "ik blijf hier; strand, zee, straatfestival, ik vermaak me wel". En wie geeft ook hen on gelijk? De tips Stip Riksha Muziek Kleurwedstrijd Giften Aanbieding abonnement Tarieven Even bijpraten met.... vakantie Nieuw adres burgemeester Meer weten? Ter inzage Kunstuitleen in juli gesloten Od 1. jula 1986: ZAK0NSK0 POVISENJE STANARINA I N0VI PERIOD ZA D0PRIN0S ZA STANARINU (huursubsidie) Fter 1 juli 1986: WETTELIJKE HUURVERHOGING EN EEN NIEUW TIJDVAK VOOR HUURSUBSIDIE. GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUI? IN DE GLASBAK! HUUR SUBSIDIE IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. De komende dagen - donderdag vrijdag en zaterdag - wordt in de Scheldestraat te jaarlijkse zomermarkt gehouden. Uiteraard zullen de middenstanders er tonen wat ze in huis hebben. En dat is niet niks. Wat de bezoekers echter ook zullen aantreffen is een kraam die geheel is gewijd aan het UCEP-project in Bang la Desh. Deze kraam werd ter beschikking gesteld door de Scheldestraat winkeliersvereniging! Zo'n anderhalve week geleden werd het contract getekend voor de aanleg van kabeltelevisie in Vlissingen, Oost-Souburg en Rit- them. Het is een overeenkomst van de gemeente met Zekatel, de Zeeuwse Kabel Televisiemaatschappij, de exploitant van het kabelnet. Maar wanneer kunt u nu kabel-tv ontvangen? En wat kost een aansluiting? Maar of het nu Costa del Sol of Costa del Nol wordt, het zou ple zierig zijn als de vakantie niet te veel gaat kosten. Veel te veel. Omdat u bij thuiskomst bijvoor beeld merkt dat er bij u is inge broken. Probeert dat te voorko men. Door te kijken wat u met onderstaande tips kunt. Voor de thuisblijvers zullen ze niet alle maal even interessant zijn. Ech ter: zeker tijdens deze vakantie periode doet u er goed aan deu ren en ramen dicht te doen ook als u maar even om een bood schap gaat. - Bekijk uw huis nog eens kri tisch. Is dat slot van de ach terdeur of de keukendeur echt wel voldoende.Zijn naar buiten draaiende deuren en ramen voorzien van dieven klauwen of iets dergelijks? - Hebt u afspraken gemaakt met vrienden, buren of fami lieleden om een oogje in het zeil te houden? - Weten zij ook waar u te berei ken bent voor het geval dat... - Laat hen bij onraad de politie bellen: - Zorg dat uw (langdurige) afwezigheid niet blijkt uit bijvoorbeeld, briefjes op de deur of gesloten overgor dijnen of een overvolle brievenbus. - Vertel uw leverancier dat u afwezig bent. Sluit, ook als u maar even weg bent, ramen en deuren goed af. Sluit ook de leidingen van gas, water en electriciteit af. Laat geen trap of ladder in de tuin achter, netzomin als vol le vuilniszakken. Laat zeker geen sleutels aan de binnenzijde van de bui tendeuren zitten. Sluit binnendeuren en kasten niet af. Dat klinkt mis schien vreemd, maar het kan braakschade helpen voorkomen. Berg kostbaarheden en waardepapieren op in een kluis of safeloket bij de bank. Noteer merken en nummers van waardevolle voorwerpn; maak er zo mogelijk foto's van en breng indien mogelijk postcode en huisnummer in de daarvoor in aanmerking komende voorwerpen aan. Het geeft geen garanties, maar het helpt wel om ze na een inbraak ooit nog eens te rug te krijgen. Bij de politie en bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in het stadhuis kunt u gratis een re- gistratiekaart halen. Hoe u de vakantie ook doorbrengt: dat u hem als goed ervaren moge! Costa del Sol of... (foto Slagboom en Peeters). Met deze kraam - en van alles er omheen - wil de commissie aan dacht vragen voor Underprivile ged Children's Educational Pro gram (UCEP) in Bangla Desh. (In het Nederlands: Scholings- en Vormingsproject voor kans arme kinderen). Bij de kraam zelf kunnen belangstellenden zich uitgebreid laten informeren over Bangla Desh en het pro ject. Zo zullen er foto's, dia's en videofilms te zien zijn. Een toe lichting op het project wordt voorts gegeven in het foldertje, dat in ruime mate verkrijgbaar zal zijn. Net als stickers en but tons, zij het dat men die moet kopen. Uiteraard zal de op brengst ten goede komen aan het UCEP-project. Creatievelin- gen kunnen echter ook hun eigen button ontwerpen en laten maken! Dat gebeurt met mede werking van Scouting Vlis singen. Voorts bestaat op donderdag-, vrijdag- en zaterdagmiddag de Vlissingen GIRO Bangladesh 7 6 6 1 mogelijkheid voor dames zich te laten verfraaien met een origine le Bangladeshi schoonheidsstip op het voorhoofd. Dit,tegen een symbolish bedrag. Zeer origineel is ook een rond- ritje in een echte rihska (fietstaxi). Hiervan kunt u vrij dagavond en zaterdagmiddag - uiteraard tegen betaling - ge bruik maken. Waarschijnlijk zal er zaterdag een groep zijn, die traditionele muziek uit voor-lndië ten gehore zal brengen. Dat gebeurt in sa menwerking met de Hindoestaans-Surinaamse Stichting Naya Seetara. Ook om de kinderen is gedacht. Voor hen wordt er een kleur wedstrijd georganiseerd. Kleur platen zijn verkrijgbaar bij de kraam. In de maand juni werden finan ciële bijdragen aan het project ontvangen van: - het personeel.van de Miro (f 338,-); - de Spaanse Culturele Vere niging Vlissingen (f 205,-). Ook op deze plaats hartelijke dank aan de gevers! 'Wijs op reis'. Dat is de titel van de brochure, die onlangs werd uitgegeven door het ministerie van Buitenlandse Zaken. Want als men -naast de ANWB- ergens op de hoogte is wat een vakan tieganger in het buitenland kan overkomen dan is het daar wei. En er kan heel wat misgaan, dat heeft men niet altijd zelf in de hand. Maar er kan ook een heleboel worden voorkomen. Heel simpel: door een goede voorbereiding. De brochure kan daarbij goede diensten bewijzen. Op niet min der dan dertig pagina's komen zeer uiteenlopende onderwer pen aan de orde. Paspoorten, verzekeringen, geldzaken, het meenemen van huisdieren, af wijkende regels en wetten, con sulaire hulp.. 'Wijs op reis' is verkrijgbaar in de Vlissingse postkantoren, in het stadhuis en in de gemeente lijke informatiehoeken. Haal 'm even. Een kleine moeite, die heel wat narigheid kan voorkomen! De voorbereidingen voor nieuwbouw en restauratie van de pan den aan de Nieuwendijk is in volle gang. De Nieuwendijk wordt dus anders nadat de gemeente hier een aantal panden heeft op gekocht waarin vroeger o.a.nachtclubs en bars waren. Zo is de voormalige dancing "De Schuur" inmiddels afgebroken om plaats te maken voor koop-appartementen met op de begane grond ruimte voor commerciële activiteiten (tekening onder). Ook de vroegere disco "Twenty-One" zal verbouwd worden tot twee splinternieuwe koop-appartementen met op de begane grond commerciële ruimte, (tekening hiernaast). Het gaat in alle gevallen om premie-koopwoningen met meerdere slaapkamers. Met uitzicht op de Vissershaven! Met de bouw zal dit jaar worden gestart. Ook met de restauratie van de monumentenpanden Nieuwendijk num mers 43-49 zal dit jaar een aanvang worden gemaakt. De Nieuwen dijk wordt duidelijk anders! Alhoewel Zekatel van de ge meente nu dus toestemming heeft om de stad "op de kabel" aan te sluiten, zal het nog enige tijd duren voordat heel Souburg, Ritthem en Vlissingen "beka- beld" zijn. Het grondwerk en het leggen van de kabels zal wijk voor wijk gebeuren. Zekatel zal echter eerst een ontvangstation bij Grote Abeele laten bouwen waarvandaan de ontvangen sig nalen via de kabels de woningen zullen kunnen bereiken. Te zijner tijd zal Zekatel - per wijk die "aan de beurt is" - de bewoners vragen of zij kabel-tv willen, ledereen is vrij om van dit aanbod, hetzij voor een abonne ment of voor een aansluiting, wel of geen gebruik te maken. Het maakt daarbij niet uit of u in een huur- of koopwoning woont. Het is echter wel de bedoeling dat Zekatel de bewoners een duidelijke aanbieding, met de daarbij behorende prijzen, zal doen. Zo zult u kunnen kiezen voor het direct nemen van een abonnement (met daarbij uiter aard de aanleg van de kabel), maar ook voor het alleen maar, aanleggen van de kabel zónder dat u een abonnement neemt. Het maken van zo'n aansluiting kost niets, als u tenminste geen voortuin van méér dan 25 meter lang hebt. Kabel-tv is een dienst die u zult kunnen kopen van Zekatel. Net zoals u voor telefoonaansluiting "zaken doet" met de PTT, zult u dat voor kabel-tv met Zekatel moeten doen. En net als de PTT zal ook Zekatel bepaalde tarie ven voor zowel aansluitingen als abonnementen in rekening brengen. Zoals bekend zal een abonnement op het uitgebreide zenderaanbod f 17,50 per maand gaan kosten; voor het wat minder uitgebreide pakket is dat f 10,50. De aanleg- en aan sluitkosten zullen eenmalig f 240,— bedragen, maar dit be drag behoeft niet te worden be taald als men direct tijdens de eerste aanlegfase een abonne ment neemt. Alleen aanleggen van de kabel, dus zonder dat de ze op het net is aangesloten, kan ook. Dat kost eenmalig f 200,— maar is ook weer gratis als dit direct in de eerste aanleg fase gebeurt. Voor woningen die erg ver van de weg af liggen wordt boven een bepaalde af stand per strekkende meter ka bel een bedrag van f 20,— ge rekend. lendaelesingel 10, MIDDELBURG, (01180) - 25351. 4335 JA telefoon De komende tijd zult u op deze pagina tevergeefs zoeken naar de rubriek 'Even bijpraten met...'. Dat houdt verband met de vakanties van de 'leveran ciers' van de tekst voor deze ko lom: burgemeester en wethou ders. Half augustus zal burge meester J.C.Th, van der Doef weer de spits afbijten. Onlangs verscheen bij het bureau burgerzaken in het stadhuis een vertrouwd persoon voor de balie, 't Was de burgemeester. Hij liet zich met zijn echtgenote inschrijven als inwoners van Vlissingen. Zij wonen nu aan de Herman Heijermanslaan 5 (postcode 4382 BR; telefoonnummer 16926). Op de plaats van de reeds afgebroken dancing 'De Schuur' komen appartementen (op de illustratie midden-rechts). Deze appartementen met op de begane grond commerciële ruimten, komen op de plaats waar vroeger discotheek 'Twenty-One' stond. Wanneer u meer wilt weten over kabel-televisie kunt u contact opnemen met de Zeeuwse Kabeltelevisie maatschappij Zekatel BV, Poe- f 370.000,—. Dat is het bedrag dat de gemeenteraad vorige week vrijdag beschikbaar heeft gesteld voor restauratie van mo len 'De Pere'in Oost-Souburg. Door het rijk (de dienst monu mentenzorg) zal voor 1 170.000,— in de kosten worden bijge dragen. Voor rekening van de gemeente blijft zodoende een be drag van f 200.000,—. Een algehele restauratie van de molen is noodzakelijk en kan, zo hebben verschillende onderzoeken uitgewezen, niet meer worden uitgesteld. Zo is de 'lange spruit' (een lange, houten ligger door de kap van de molen) over enkele meters gedeeltelijk verrot. Boven dien is vanwege de slechte staat van de omloop kruien niet meer mogelijk. Alleen deze onderdelen herstellen vond de raad, met bur gemeester en wethouders, niet gewenst. Zowel technisch als finan cieel had dat meer nadelen dan voordelen. De raad koos dan ook voor het ruim 3,5 ton kostende restauratieplan, dat werd opgesteld in overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Nog even, en de voor Oost-Souburg zo karakteristieke molen zal weer in oude luister zijn hersteld! De molen is overigens in eigendom van de gemeente en in gebruik bij een particulier molenaarsbedrijf. Sinds 1966 wordt er niet meer 'op de wind' gemalen. De molenste nen worden nu door een elec tromotor aangedreven. (foto Johan Murre). Vanavond, 2 juli, wordt om 20.00 uur in het stadhuis een bijeenkomst gehouden over de bouw van een zogenaamde platenopslagloods op het ter rein van de Koninklijke Maat schappij De Schelde, tussen de Houtkade en de Kou denhoek. Het gaat om een openbare bij eenkomst waarvoor alle bewo ners van de Koudenhoek en een groot aantal andere betrokke nen door burgemeester en wet houders zijn uitgenodigd. Het is het reeds geruime tijd geleden toegezegde "drie-partijen- overleg" over de bouw van de loods. De drie partijen betreffen de direktie van de KMS, de ge meente en de omwonenden. Tij dens de bijeenkomst zal een na dere toelichting op het bouw plan worden verstrekt en zal het mogelijk zijn in een directe dia loog met alle betrokkenen van gedachten te wisselen. f De gemeenteraad heeft vorige week vrijdag het financieel meerjarenoverzicht voor 1987 tot en met 1990 vastgesteld. In dit boekwerk is weergegeven welke inkomsten en uitgaven er in die periode, voor zover nu bekend, kunnen worden verwacht. Daarmee kan dan bij de besluitvorming in de ge meenteraad en het college van b. en w. rekening worden ge houden, bijvoorbeeld wanneer er investeringen aan de orde zijn. Zoals het er naar uitziet, zal de gemeente het op financieel ge bied voorlopig voorzichtig aan moeten doen. Voor volgend jaar wordt er namelijk een tekort ver wacht van f 249.000,—. Boven dien worden er in 1988, 1989 en 1990 tekorten geraamd van respectievelijk f 263.000,—, f 252.000,— en f 105.000,—. Deze bedragen kunnen in de loop van de tijd nog wijzigen. Dat kan vele redenen hebben. Enerzijds, bijvoorbeeld, meeval lers aan de inkomstenkant, an derzijds onder meer (onver wachts) grote investeringen of kortingen op rijksuitkeringen. Mede om die redenen kan het meerjarenoverzicht niet direct worden gezien als een begro ting. Die wordt jaarlijks vast gesteld door de raad, meestal enkele maanden voor de aan vang van het nieuwe begrotings jaar. De boeken, waarin de be groting vervat is, zijn ook vele malen omvangrijker dan het meerjarenoverzicht. Wilt u weten wat de gemeente de komende jaren financieel van plan is? Het financieel meerjaren overzicht ligt voor u ter inzage in de gemeentelijke informa tiehoeken. De Kunstuitleen in gebouw 'Breehof zal, in verband met de zomervakantie, de gehele maand juli gesloten zijn. Dins dag 5 augustus is de eerstvol gende openingsdag. Daarna zal men er weer wekelijks iedere dinsdag terecht kunnen. I Volgende week dinsdag ver gadert de bestuurscommissie voor de gemeentelijke scho lengemeenschap voor Middel baar Dienstverlenings- en Ge zondheidszorg Onderwijs. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de school aan de Sloeweg en begint om 20.30 uur. Op de agenda staat onder meer de stageproblema- tiek bij de opleiding voor verple- genden. Ook de benoeming van een adjunct-directeur komt aan de orde. I ove godine je dozvoljeno poviêenje stanarina. ft)vi§enje de stupiti na snagu 1. jula 1986.g. Iznajmljivadi stanova (vtasnici) se pri lom moraju drïati nekih zakonskih propisa. U Nizozemskoj je stanarlne mogude povisiti samo lednom godiSnje. PoviSenje stanarine od 2% do maksimalno 6%. U vedmi sludajeva de stanarina 1. jula 1986.g. porasti za 2%. Fbstoje medjutim i stambeni prostori za koje je stanarina bila preniska. ako se u obzir uzme stvarna vrijednost stana. Za takve stanove ili kude poviêenje moie iznositi 4% ili dak 6%. FbviSenje se odredjuje prema bodovnom sistemu kojeg se vtasnik (iznajmljivad) mora pridriavati. Novi period za atambene dotacije (huursubsidie). Moida I za vas. 1. jula 1986.g. poóinje i novi period za stambene dotacije. Svalko tko ima, za svoja primanja previsoku stanarinu, mote za te dotacije dodi u obzir. Za to je potrebno podmieti molbu. Moraju je podnijeti i oni koji su ved ramje primali stambene dotacije. U broèuri stoji kako i zaito. Za razjaSnjenje procedure oko poviêenja stanarine i stambenih dotadia, na raspolaganju ie broSura na vaSem jeziku, u kojoj su ova pitanja razjaSnjena. BroSura se mote besplatno dobiti u opóinama, stambemm poduzedima (udruienjima) ili u Zavodima za strane radnike. A Ook dit jaar mogen de huurprijzen weer worden verhoogd. Dat gebeurl met ingang van 1 juli 1986. De verhuurders van woningen moeten zich daarbij aan een aantal wettelijke regels houden. In Nederland kunnen huren slechts één keer per jaar worden verhoogd. Huurverhoging van 2% tot maximaal 6%. In de meeste gevallen gaat de huur per 1 juli 1986 met 2% omhoog. Er zijn echter ook woonruimten, waarvoor de huur eigenlijk te laag was in verhouding tot wat de woning waard is. Bij die woningen kan de huurverhoging 4% of zelfs 6% bedragen De verhoging wordt bepaald aan de hand van een puntensysteem, waar de verhuurder van uit moet gaan. Nieuw tijdvak huursubsidie. Wellicht ook voor u. fter 1 juli 1986 start ook het nieuwe tijdvak van de huursubsidie, ledereen met een voor zijn of haar inkomen te hoge huur, kan daarvoor in aanmerking komen. Daar moet wel een aanvraag voor worden ingediend. Ook door huurders die de huursubsidie in het verleden al hebben ontvangen. Folder vertelt het hoe en waarom. Om de hele procedure rond de huurverhoging en de huursubsidie te verduidelijken is er een folder in uw eigen taal beschikbaar waarin een en ander wordt toegelicht. De lolder is gratis te krijgen bij gemeentes, woningenbouwverenigingen of bij de Stichting voor Buitenlandse Werknemers.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5