Eb en vloed in miniatuur Walcheren □e\/Lissinger RUDY DE QUELJOE ONTVLUCHT MASSADA RUDY'S ROCK SET IN MIDDELBURG SEIZOEN OPRUIMING 10 tot 50°/o KORTING ooftman Triton-linE van Fraassen van fraassen HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN AFSCHEIDSDIENST VAN DS. NELL IN ONTMOETINGSKERK SLABESTEK GRATIS! VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT Reisburo Zijn vele fans namen hem de stap naar Massada kwalijk, noemden het verraad. ''Ze mijdden Mas sada. Zo kwaad waren ze". Rudy de Queljoe vindt zichzelf echter allerminst een verrader. "Er moet ook brood op de plank", verdedigt hij zijn stap naar de commerciëlere formatie. Geen verteller Dragonfly die stijl verraadt O zassenhaus HOUTEN SLABAK GESCHENKEN MORGEN UW KLEURENFOTO! Al KLAAR! J. P. AHossel tandprotheticus De afwas Brainbox Vitesse Massada Roek-concerten Speciaal motet van componist Willem Vogel Plein 1 940 Middelburg, tel. 01 1 80-1 2560 OPEN HUIS OP DE POSEIDON HOUAND INTERNATIONAL Retsburo GENERAL AGENT .S. POSEIDON UITNODIGING Inschrijving HOUAND INTERNATIONAL Paul Krugerstraat 21, Vlissingen, tel. 01184-17710. - USb oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.950 uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. advertentie: walstraat 56-60. postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-84000, privé w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-8111 Wie het hoog- of laag water wil zien worden hoeft vanaf nu geen uren meer te wachten, maar kan in miniatuur Walcheren het na tuurverschijnsel binnen tien minuten zien ge beuren. Miniatuur Walcheren was al in het bezit van het Veerse Meer'. Wat echter ontbrak waren de Veerse Dam en de Noordzee. In een tijd van drie maanden is er nu een maquette van deze gebieden gerealiseerd. De mini- Noordzee heeft echte golven en hoog- en laag water. Daar zorgen een pomp en een golfslagmachine voor. Om alles nog echter te doen lijken, staat er op de achtergrond een enorm decor van de resterende zee een stuk Oosterschelde en een gedeelte van de Zee- landbrug. De nieuwe aanwinst wordt donderdag 3 juli geopend door de commissaris der Koningin dr. C. Boertien. Hij wordt daarbij geas sisteerd door drie 'nieuwe' burgemeesters op Walcheren: Rutten, Van der Doef en Plomp. DEZE WEEK IN Onder hel motto: probeer eens wat anders om te verma geren is Toos van Bussel een eigen zaak begonnen in Mid delburg. Toos in 'uit het za- kenhart In de Lutherse kerk te Mid delburg beginnen weer de zo- merconcerten. Uitgebreid in 'uit 'Toernee door Zeeland van Freek. Dat was pas echt 'zaek'n bin zaek'n', dus ook in die rubriek. 'Rubrieken: korte informa tie, podium, film, expositie, lezen, archiefsprokkels en van .bougie tot bumper. Mijn fans begrepen niets van die schijnbeweging Maar toch. Hij bleef dagdromen over die goeie ouwe tijd van Dragonfly, Brainbox en Vitesse. Het verlangen om met die mu ziek ooit echt door te breken is gebleven. Het was immers zijn muziek. En dat vuurtje wordt regelmatig aangewakkerd door zijn boezemvriend Jimmy Pentury. Vijf jaar geleden haalde de ze Brainbox bij elkaar, de groep waar de ex-Middelburger De Queljoe eind jaren zestig begin jaren zeventig in schitterde. Nu heeft Pentury weer een concert georganiseerd met De Queljoe in de hoofdrol. Op donderdag 10 juli speelt in Zippo aan de Kromme Weele in Middelburg de gelegenheidformatie 'Rudy's Rock Set'. Naast de 39-jarige sologitarist staan die avond vanaf 21 uur de bassist Toeroe Leerdam (ex-Vitesse), drummer Juan van Emmerloot (ex-Wow) en zanger Jimmy Bellmartin (Ex Beautiful Idaho). Pentury dit jaar overgestapt van de voetbal club Middelburg naar Oostkapelle ("Als ik niet voetbal, ben ik met muziek bezig, ik ben vooral een fan van Rudy") - heeft een enorme invloed op De Queljoe. "Bij Massada komt hij niet tot zijn recht", zegt hij op weg naar Waalwijk, waar De Queljoe woont in de 'Molukse straat'. door Ad Hanneman "Laten we ergens gaan zitten waar het rustig is". Rudy's woon huis zit vol met mensen. Ook Massada's percussionist Martino Latupeirissa komt bin nen met zijn hoogblonde vriendin. Martino heeft veertien dagen ge leden een single uitgebracht, hoopt op een glanzende solocar rière en rekent daarbij op de steun van de ervaren Rudy. "Ik heb zijn plaat geproduceerd. Het is een mooie jongen met heel wat in zijn mars", legt Rudy uit. "Ik denk dat vooral jonge meiden voor hem vallen". Aan de rand van Waalwijk biedt de zoom van een idylische vijver met een modeleiland in het mid den koelte en rust. De dienster van eep kortgeleden geopend restaurant, met dé nostalgische naam 'Lido' brengt frisdrank op het terras. Rudy doet de ope ningszet. "Vraag maar ik ben geen verteller". Vervolgens is hij evenwel meer dan een uur aan het woord, zo af en toe gecorrigeerd door Jimmy, die het verleden van de popster beter kent dan wie ook. "Vijfjaar geleden maakte ik een boek over Rudy", pronkt Jimmy met gepaste trots. De gitarist vertelt zijn geschiede nis. Het begon allemaal in Mid delburg in 1966 toen hij samen met streekgenoten Group '69 Sect opzette. Na 1969 was het Dragon fly waarin hij met Zeeuwen so leerde en waarmee ook de lande lijke doorbraak begon. De Vlissinger Hans Verhagen van de VPRO ontdekte ons toen. Hij kwam regelmatig naar Middel burg om ons te horen. Hij werd later onze manager". Jimmy vult aan: "Dragonfly was zijn tijd ver vooruit. Ze beschilderden hun ge zichten zoals Kiss dat veel later zou doen". Rudy weer: Dat was een idee van Verhagen. Vooral Huib Pouwer zag er uit zoals de mannen van Kiss later". Dragonfly nam twee singles op, waarvan de laatste in Engeland. Van een doorbraak was echter geen sprake. Niet alleen de pre sentatie met geschminkte gezich ten, ook de muziek was voor die van 55,— OC nu voor Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11447 UW FOTOVAKMAN MAAKT IR MllR VAN BACK Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar Telafspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen Dragonfly met onder links Rudy de Queljoe. Verder bekende (Zeeuw se) namen vlnrJohn Caljouw, Huib Pouwer en de enkele jaren gele den overleden Tonny de Queljoe. Rond de popster waant het pu bliek magie, glitter en glamour. "Als ze weten dat je gewoon boodschappen doet en thuis helpt met de afwas sta je gelukkig niet meer op zo'n voetstuk. Maar mensen zien je graag als die met weelde omgeven ster. En dan ga je je als zodanig gedra gen. Ik kan dat echter niet. Ik ben trouwens blij dat ik een gewone jongen ben gebleven. Ik ben ge woon een getrouwde man, die veel aan zijn vrouw heeft te dan ken. sommige collega's zijn ge scheiden. Hun vrouwen konden de span ning niet aan. Hier wordt mijn vrouw opgevangen door de Mo lukse gemeenschap. Dat is een prettig idee. Zo heb je inderdaad altijd iemand om op terug te val len. Ik kan daardoor ook mijn eigen lievelingsmuziek blijven maken. Ik hoop dan ook dat er veel jeugd komt naar het concert in Middelburg. De jeugd wordt tegenwoordig doodgegooid met computergestuurde discomuziek. Ze kunnen in Middelburg horen hoe wij het toen deden. Of het een succes wordt? Ik weet het niet, maar hoop van wel. Mis schien", en hij wordt dan een beetje verbitterd, "komt nu ein delijk de doorbraak. Sam Cook wordt gretig beluisterd. Ook Elvis Presley is weer in. Waarom zou onze muziek het niet gaan maken....". Kaarten voor dit concert zijn on der meer verkrijgbaar bij de VVV's. Rudy en Jimmy, boezemvrienden. Bisife tijd futuristisch. Het zat tegen het experimentele aan a la Soft Machine. Lukte het niet met Dragonfly, met Brainbox stootte de ex- Middelburger door naar de top. Deze groep kreeg ook internatio nale erkenning. Maar De Quel- joes pad liep niet over rozen. "Ik kwam bij Brainbox in de plaats van Jan Akkerman". En dat was geen sinecure. Akkerman werd gezien als de beste gitarist van Ne derland. Hoewel De Queljoe regelmatig werd beschreven als de Jimi Hen- drix van het Europese continent, moest hij die naam min of meer in de schaduw van Akkermans waar maken. "Je moet bewijzen dat je het inderdaad op dat niveau aan kunt". Het lukte niettemin. Met Brainbox maakte de sologitarist enkele hits, waaronder To You en The Smile. "Het beste nummer werd echter alleen door insiders gewaardeerd. Dat heette "Be tween Alpha and Omega", be treurt De Queljoe de miskenning van dat muziekwerk. Na Brainbox viel hij in een diep dal. "Ik heb toen vaak met hem gepraat om hem op de oude weg terug te krijgen. Maar het hielp niet", bevestigt Jimmy Pentury de rotperiode van Rudy. Na wat probeersels met de groep Cyril (een vervolg op Focus), Claim of Fools en de Harry Muskee Band, bracht Vitesse weer het muzikale leven van Rudy op peil. "Dat was een glorierijke tijd. De groep is toen muzikaal een beetje omgegooid. Grotendeels door ons (met Toeroe Leerdam red.)". Vi tesse scoorde een aantal keren bij zonder hoog, onder meer met Wholer of the traveling, rock and roll Band, Sweat Dreams en Out of the Country. Rudy schreef ook een stuk voor Vitesse naar aanlei ding van de treinkaping in 1977 onder de titel The Train. Die titel werd echter niet gepikt. De groep vond dat te gevaarlijk en noemde dat nummer Last boat from Ambon. Na Vitesse kwam Massada. "Ik had altijd rock gespeeld. Massada is anders. Mijn fans begrepen niets van deze schijnbeweging. Ze waren zo kwaad dat ze niet naar Massada kwamen kijken". Jim my behoort ook tot die boze fans, maar bleef zijn vriend trouw vol gen. "Bij Massada komt hij niet tot zijn recht". Rudy antwoordt: "ik voel me inderdaad pas in mijn element als ik rock speel. Bij Massada spelen we geen rock, die groep is inderdaad com mercieel. Ik houd evenwel in de gaten dat ik niets van mezelf prijsgeef. Als ik zelf een nummer maak voor Massada bestaat dat uit een aaneenschakeling van gesorteerde composities. En Jimmy is voor mij altijd een soort geweten. Hij is een eerlijke kritische begeleider die openhartig zegt wat hij van mij vindt". "Omdat ik weet wanneer hij in zijn element is, organiseer ik die concerten zoals met ex-Brainbox vijf jaar geleden en nu met Ru dy's Rock Band", doet Jimmy uit de doeken. En: "Daarom nodig ik ook Mas sada niet uit. Met die ex-Brainbox speelde Rudy de muziek zoals ik die het liefste hoor. Ze hebben be halve in Middelburg ook in Am sterdam en in andere plaatsen met succes opgetreden". "Ik ben blij om weer eens in Mid delburg op te treden", zegt Rudy, nadat hij tussen nipjes aan de to nic met citroen oude herinnerin gen heeft opgehaald. "Of het een succes wordt weet ik niet. De re petities verlopen in ieder geval voortreffelijk. Het is een groepje met veel ervaring. We hebben nu al twaalf nummers ingestudeerd. Er is een aantal stukken bij van Jimi Hendrix en composities van mezelf. Ook spelen we een serie bekende covers". Op zondagmorgen 6 juli om 10.00 uur leidt ds. L.A. Nell, die sinds 16 november 1980 predikant is bij de Hervormde Gemeente te Mid delburg, in de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat, een bijzondere dienst, waarin hij af scheid neemt van de Middelburg se gemeente en van de Ontmoe tingskerkwijk. Het thema van de dienst wordt bepaald door Genesis 32:1 en 2, waarvoor door de bekende com ponist Willem Vogel op verzoek van de afscheidnemende predi kant een speciaal motet is ge schreven. Eveneens wordt een daarvoor gecomponeerde anti foon van de hand van Ad Hout man ten gehore gebracht. Beide muziekstukken worden aangebo den aan de gemeente van de Ont moetingskerk. Het is de cantorij van de Experimentele Diensten o.l.v. Harry van Zweden, die deze muzikale gedeelten uitvoert. Het eigen koor van de kerk, het Ont moetingskerkkoor o.l.v. Corry Buyze, doet ook mee en zingt vooral in afwisseling met de ge meente, waarbij gezang 254 vol gens een bewerking van Simon Sanders, de organist van de kerk, een bijzondere plaats inneemt. Na afloop van de dienst wordt in de hal een koffie-ontvangst ge houden, waarbij iedereen de pre dikant en zijn gezin kan groeten bij hun aanstaande vertrek naar Rotterdam. Het m.s. POSEIDON vaart langs de Walcherse kust via de Noordzee naar Zeebrugge v.v. Het luxe schip heeft 4 gezellige salons met totaal 900 zitplaatsen, is uitgerust met airconditioning en stabilisatoren en vaart 15 knopen. Aan boord leuk muziekje, gelegenheid om te eten en te drinken tegen aantrekkelijke prijzen. U kunt taxfree kopen (dus zonder ac cijnzen en btw) o.a. sigaretten, tabak, wijnen, gedistilleerd, parfum, en talrijke andere artikelen binnen de vastgestelde voor schriften. Inwoners van Vlissingen en omstreken nodigen wij uit om kennis te maken met het m.s. POSEIDON op vrijdag 11 juli a.s. Programma: vertrek per bus Stadhuisplein 09.15 uur; afvaart Poseidon 10.00 uur; vaartocht naar Zeebrugge. Aankomst 12.30 uur. Bezoek aan het monumentale, historische Brugge tot 16.00 uur. Vertrek naar Vlissingen aankomst ca. 18.00 uur. Reiskosten 22.50. Kinderen t/m 12 jaar en senioren (60 15.p.p.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1